Directe verbinding China en Taiwan Plitvice: zestien meren en een oorlogsmonument Buitenland Winter veroorzaakt chaos Rumsfeld voorstander Amerikaans raketschild China gelast sluiting van onveilige disco's J DAG 29 DECEMBER 2000 Autoritaire vader veroordeeld Een Fransman die zijn 11 -jarige dochter midden in de cht naakt buiten in de regen liet staan 'om haar een lesje te ten', is veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf. Een chtbank in Versailles achtte Yves Hautbout woensdagavond jhuldig aan mishandeling van een minderjarige en veroordeel- I hem tot twaalf maanden cel waarvan tien maanden voor- mardelijk. Zijn vrouw Isabelle kreeg zes maanden voorwaarde- i. Het echtpaar verklaarde dat ze hun dochter Stephanie wil- n straffen omdat ze zou liegen over een papieren servet dat ouders verscheurd in een lade hadden gevonden. Jjhili levert chef geheime dienst niet uit jTAGODe hoogste rechter van Chili heeft gisteren bepaald t de voormalige chef van de geheime dienst, Manuel Contre- |j niet wordt uitgeleverd aan Italië, waar de generaal bij ver in -k tot twintig jaar gevangenisstraf is veroordeeld vanwege be- u^)kkenheid bij een aanslag op de vroegere Chileense vice-pre- gljlent Bernardo Leighton. Het is nog niet duidelijk of Rome in jroep zal gaan tegen de uitspraak. Leighton was een tegen- nder van het militaire regime van Augusto Pinochet, die Chili a 1973 tot 1990 regeerde. Leighton en zijn vrouw raakten bij aanslag, die in 1975 op hen werd gepleegd toen ze in balling- ap in Rome leefden, zwaar gewond. De Italiaanse justitie •ft vastgesteld dat Pinochets beruchte geheime dienst D1NA iter de aanslag zat. Contreras zit al enkele jaren gevangen tr de moord op een andere tegenstander van Pinochet. Vol- yi hde maand komt hij vrij. mnesty biedt excuses aan L^dapest De Nederlandse afdeling van Amnesty International eft de Hongaarse regering haar excuses aangeboden voor een liajvertentie waarin zij de politie van het Oost-Europese land be- "ïti^iuldigt van kindermishandeling. Dat hebben kranten in Hon- Hrije gisteren gemeld. In een advertentiecampagne in Neder- idse kranten begin december stelde de mensenrechtenorga- latie dat de Hongaarse politie tanden van zigeunerkinderen uitslaan. Volgens de autoriteiten in Boedapest is dit nooit eurd. Het Hongaarse ministerie van binnenlandse zaken ilde dat de campagne kan leiden tot ongegronde vooroorde- Hongarije's behandeling van zigeuners is een gevoelige restie. Internationale organisaties hebben het land veelvuldig Beschuldigd van discriminatie van de Roma. In Hongarije wo- -^in ongeveer 800.000 zigeuners. echter aanvaardt wens tot executie nvEREen federale rechter in de Verenigde Staten heeft giste- a ingestemd met de wens van de ter dood veroordeelde Ti- )thy McVeigh alle beroepsprocedures in zijn zaak te staken snel een datum voor zijn executie vast te stellen. De rechter ed dit laatste echter niet direct en besloot de bommenlegger n Oklahoma nog tot 11 januari de tijd te geven van gedachten veranderen. McVeigh (32) wacht de doodstraf voor de bom- laslag in 1995 op een federaal overheidsgebouw in Oklahoma Hij wil alleen zijn recht om gratie te vragen behouden. De was in 1997 schuldig bevonden aan de verwoestende aan- op het gebouw, dat als gevolg van de explosie nagenoeg he- liaal instortte. Door de aanslag kwamen 168 mensen om het en en liepen ruim vijfhonderd anderen verwondingen op. ankenstaking Zuid-Korea beëindigd Bul Werknemers bij twee grote banken in Zuid-Korea heb- Ti gisteren aangekondigd hun staking die al zeven dagen brde te beëindigen. De stakers, die tegen de fusieplannen ■sen de twee zijn, kregen te weinig steun van-vakbonden bij pere banken. Bovendien besloten werknemers op eigen latje weer aan het werk te gaan, waardoor van eensgezind - Lid geen sprake meer was. Bij Housing and Commercial Bank, Tarin ING sinds een jaar een belang van 10 procent heeft, en bkmin Bank, de grootste zakenbank van Zuid-Korea, begon (staking vrijdag. In het weekeinde ging die over in een bezet- b. De stakers, zo'n 16.000 in getal, zijn het oneens met de fu- plannen van de twee banken. Velen vrezen voor hun baan. olitie laat zoon Soeharto ontglippen De Indonesische politie heeft ongeveer twee weken ^ëden'Tommy' Soeharto gearresteerd, maar de jongste zoon I m ex-president Soeharto wist uiteindelijk weg te komen. Dat Jft president Wahid vandaag bekendgemaakt. Hutomo 'Tom- <tm' Mandala Soeharto is veroordeeld tot achttien maanden cel ''^ens corruptie, maar hij poogt al geruime tijd aan zijn gevan- aneming te ontkomen. Volgens Wahid vroeg Tommy na de estatie door een politieman in Oost-lava om een onderhoud i it Wahid. Hij zei een compromitterende geluidsopname te bben van een gesprek met Wahid waarvan het staatshoofd a moeten weten. De politieman Jiet Tommy vervolgens een Inblik alleen in een kamer om contact op te nemen met Ja- ta. In de tussentijd wist Soeharto's zoon door een raam te kvtsnappen. Volgens Wahid bestaat er geen geluidsopname. /olli ter(an landt vliegtuigje bij paleis |den De politie van Londen heeft gisteren een man aange- vgiden die met een ultralicht vliegtuigje op het voorterrein van wrkingham Palace was geland. Dat heeft een woordvoerder - E} het Britse koninklijk huis meegedeeld. Een helikopter van fjfcolitie volgde het vliegtuigje boven het centrum van Londen Jjprdat het landde. Volgens Britse media is de man een 36-jari- EJrcUistraliër, die de aandacht wilde vestigen-op een internetbe- gffif. Koningin Elizabeth II en andere leden van de koninklijke ^(ïilie verblijven niet in het paleis. Zij zijn in Sandringham, het n het oosten van Engeland waar zij de kerstdagen Igen door te brengen. De actie van gisteren doet denken aan j/lucht van de halfnaakte Amerikaan Jim Miller in februari |4. Hij landde op het dak van het paleis in Londen. Handel noopt vijanden tot samenwerken Op het laatste nippertje heeft China gisteren ingestemd met het opzetten van directe verbindingen tussen de Taiwanese eilandjes Kinmen en Matsu en de steden Fuz- hou en Xiamen op het Chinese vasteland. Voor het eerst sinds 1949, toen troepen van de Chinese generaal Tsjang Kai-sjek zich terugtrokken op Taiwan en de scheiding met het communistische vasteland tot stand brachten, zijn er op 1 januari weer officiële post-, transport- en handelsverbindingen tussen de twee kemphanen. Peking gert-jan broere aanvankelijke eenmansactie van Taiwan was vooral bedoeld om de al veel langer bestaande correspondent Matsu, eilanden gelegen op amper een paar kilometer van China, wordt in steeds grotere mate gedicteerd door handel met het vasteland. Vissers van Kinmen nemen vaak zelfs de moeite niet meer om uit te va ren, maar kopen hun waar di rect in bij Chinese collega's. Taiwan hoopt ook de vele smokkelaars die de kust afstro pen, de wind uit de zeilen te kunnen nemen. China had in eerste instantie niet zo veel op met de eenzijdi ge operatie, die Taiwan een aantal maanden geleden aan kondigde. Dat is deels terug te voeren op het enorme wan trouwen dat Peking koestert ten opzichte van de Taiwanese pre sident Chen Shuibian. De be leidsmakers in Zhongnanhai, China's Kremlin, zijn er nog steeds van overtuigd dat hij uit is op de onafhankelijkheid van Taiwan. Het tot stand brengen van de 'minilinks' is niet veel meer dan een schijnbeweging. Als Chen oprecht is in zijn wens de rela tie met China te verbeteren, zo is hun redenatie, dan hadden de directe contacten niet be perkt moeten blijven tot Kin men en Matsu, maar moeten gelden voor heel Taiwan. Op Taitoan zijn velen daar helemaal nog niet aan toe, de militairen voorop. Die vrezen dat hun met Amerikaanse steun zorgvuldig opgebouwde verde diging langzaam verdampt, wanneer bijvoorbeeld burger vliegtuigen vanuit China recht streeks op de Taiwanese hoofd stad Taipei zouden mogen vlie gen. Zelfs de 'minilinks' zitten de militaire top niet lekker. De afgelopen weken is de verdedi ging van Kinmen en Matsu, vooruitlopend op 1 januari, ver sterkt met een aantal batterijen raketten. Het is vooral de druk vanuit het bedrijfsleven die Chen voelt in de discussie over het laten varen van de restricties op con tacten met China. Niet zo vreemd, want Taiwanese be drijven hebben zwaar op het vasteland geïnvesteerd. Maar alle handel loopt noodgedwon gen via Macao, Hongkong of een derde haven. Dat brengt onnodige kosten met zich mee en ondermijnt de concurrentie positie van de bedrijven. Bush benoemt minister van defensie WASHINGTON ANP-DPA Donald H. Rumsfeld is een pleitbezorger van een nationaal raketschild. Het controversiële raketafweersysteem moet de Verenigde Staten behoeden voor aanvallen van 'schurkach tige staten' zoals Irak. Rumsfeld was twee jaar geleden voorzitter van een commissie die tot de conclusie kwam dat dreigingen van dergelijke landen worden onderschat. George W. Bush benoemde de 68-jarige Rums feld gisteren tot zijn minister van defensie. ,,Dit is een man met een uit stekend inzicht. Hij heeft een duidelijke visie. Hij wordt een fantastische minister van de fensie", aldus Bush. Rumsfeld is een oude bekende in Was hington. Hij vertegenwoordigde de staat Illinois in het Huis van Afgevaardigden en was onder president Gerald Ford ook al defensieminister. Rumsfeld is 9 juli 1932 in Chi cago geboren als zoon van een rijke makelaar. Hij studeerde aan de prestigieuze universiteit van Princeton. Van 1954 tot 1957 diende hij als piloot bij de marine. Hierna ging de Repu blikein Rumsfeld de politiek in. Na zijn thuisstaat Illinois in het Congres te hebben verte genwoordigd werd Rumsfeld begin jaren zeventig onder Nixon ambassadeur bij de NAVO in Brussel. In 1974 en 1975 was hij stafchef van het Witte Huis onder president Ford. Zijn plaatsvervanger was destijds Richard Cheney, de toekomstige vice-president. Hierna werd Rumsfeld de jong ste minister van defensie in de geschiedenis van de Verenigde Staten. Hij bleef op deze post tot 1977. Na zijn ministerschap stapte Rumsfeld over naar het be drijfsleven. Hij bleef echter ac tief in Washington. Zo was hij onder meer van 1982 tot 1986 lid van een presidentiële com missie voor wapenbeheersing. Onder president Reagan was hij Naast overlast levert het winterweer in Europa ook mooie plaatjes op. Zoals hier bij Stormont Castle in Bel fast. In Noord-lerland is op sommige plekken meer dan 18 centimeter sneeuw gevallen. foto ap» peter morrison londen-washington anp-dpa-afp Zware sneeuwval en ijzel heb ben gisteren in Groot-Brittan- nië tot grote verkeersproble men geleid. Ook het zuiden en zuidwesten van de Verenigde Staten lijden onder winters noodweer. Hier zijn al achttien doden gevallen bij auto-onge lukken. Vooral de staten Oklahoma, Texas, Arkansas en New Mexico hebben last van ijzel en sneeuwval. De Amerikaanse president Bill Clinton heeft voor delen van de staten Ar kansas en Oklahoma de nood toestand afgekondigd. Meer dan een half miljoen huizen en bedrijven zitten hier zonder stroom. Hulpdiensten van de Nationale Garde delen overle- vingspaketten, water, dekens en generators uit. In Engeland en Schotland zijn verschillende luchthavens tijdelijk gesloten. De politie heeft automobilisten opgeroe pen niet de weg op te gaan. Het ijzelt en de wegen zijn slecht begaanbaar. Een aantal snelwe gen is afgesloten door ongeluk ken. Ook rijden er minder trei nen en is een aantal lijnen van de Londense metro uitgevallen. Ook in andere delen van Eu ropa is het slecht weer. Het ver keer in het midden en het noor den van Spanje werd donder dag gehinderd door zware sneeuwval. Het zuiden van Italië heeft last van overvloedige regenval. In de regio Campania rond Na pels bestaat angst voor mogelij ke nieuwe overstromingen, vooral in gebieden die twee jaar geleden reeds door noodweer zijn getroffen. PEKING Rtf-ANP De Chinese regering heeft de onmiddellijke sluiting gelast van dansgelegenheden die niet voldoende beveiligd zijn. Maandag kwamen in de stad Luoyang ruim driehonderd mensen om bij een brand in een gebouw met winkels, be drijven en een danszaal. De Chinese overheid wil ook snel alle hotels, winkels, ziekenhui zen en scholen gaan controle ren op brandgevaar. De ramp was de ergste in China sinds december 1994 toen 310 schoolkinderen omkwamen bij een brand in een bioscoopthea ter: De meeste slachtoffers van afgelopen maandag bevonden zich in de overvolle - illegale - danszaal en zijn gestikt door de rook. De disco had maar twee nooduitgangen, waarvan er één verscholen zat achter de bar. Er waren geen sprinklers of rook- alarminstallaties. Nabestaanden zijn furieus en demonstreerden gisteren in Luoyang. Ze eisen een officiële verklaring over hoe de brand is ontstaan. Zo'n duizend demon stranten blokkeerden een krui sing in het centrum van de stad. Zij droegen spandoeken en plakkaten met de tekst: „Ge rechtigheid voor de doden." De nabestaanden zijn woe dend omdat de discotheek drie jaar geleden al als een onveilig gebouw is aangemerkt. De eige naars onttrokken zich steeds aan de brandvoorschriften zon der dat ze werden gestraft. De demonstranten eisen dat een topfunctionaris van de ge meente hen persoonlijk toe spreekt. De nabestaanden zijn ook kwaad over de trage reactie van de hulpdiensten op de brand. De brandweer was niet snel ter plaatse en kon weinig doen. De slachtoffers in het danslokaal hadden nog ruim de tijd om via hun mobiele telefoons om hulp te vragen. De politie maakte gisteren bekend dat de brand vermoe delijk is veroorzaakt door bouwwerkzaamheden op een andere verdieping van het ge bouw. Vier lassers zijn inmid dels opgepakt. Zij zouden de brand hebben aangestoken toen er vonken van het lassen terecht kwamen op meubels en stoffen. De werklieden zijn vervolgens weg gegaan zonder alarm te slaan. Ook is een aantal werknemers van winkels in hetzelfde ge bouw als de disco aangehou den. in 1983 en 1984 speciale afge zant voor het Midden-Oosten. De laatste jaren was hij voorzit ter van het bestuur van het bio technische concern Gilead Sci ences Inc. Daarvoor werkte hij bij grote firma's als Gulfstream en Searle. De keuze van Bush voor Rumsfeld komt als een verras sing. Hij gold als grote favoriet voor de functie van directeur van de geheime dienst, de CIA. Rumsfeld is getrouwd en heeft een zoon en twee dochters. Regeringscoalitie Montenegro uiteengevallen podgorica afp De regeringscoalitie van drie partijen in de Joegoslavische deelstaat Montenegro is uiteen gevallen. Gisteravond stapte de Volkspartij (NS) van Dragan Soc uit de regering van president Djukanovic. Djukanovic' De mocratische Partij van Socialis ten (PDS) en de Sociaal-Demo cratische Partij (SDP) van Zarko Rakcevic blijven in de rege ringscoalitie achter. De NS is het oneens met de voorstellen van gisteren die de regering over de hervorming van de Joegoslavische federatie heeft gedaan. Die komen neer op een gemeenschap van twee onafhankelijke staten. De Mon- tenegrijnse regering moet nu kijken of ze als minderheidsre gering doorgaat of vervroegde verkiezingen houdt. Sinds 1992 is Montenegro de enige overgebleven deelstaat van Joegoslavië naast Servië. Door onenigheid tussen de her vormingsgezinde regering van Djukanovic met regime van Milosevic zijn beide deelstaten feitelijk al lang uiteen. Door de val van Milosevic moet nu wor den besloten of 'de scheiding' wordt geformaliseerd of dat Servië en Montenegro een aan gepaste federatie gaan vormen. plitvice cees van zweeden correspondent Normandië heeft Omaha Beach, de Peloponnesus be schikt over de Baai van Navarino. Toeristen die het strand moe zijn, snuiven gaarne wat oorlogshistorie op. Wat stranden betreft, was Kroatië met zijn 5.790 km lange kustlijn (eilanden inbegrepen) altijd al onver slaanbaar. Maar de laatste jaren is het aantal oorlogs monumenten ook wat opgevijzeld. Plitvice eert met een monument de eerste dode in de Balkanoorlogen van de jaren '90. Halverwege tussen Zagreb en Split ligt een streek die uniek is in de wereld. In een overweldigende natuur van valleien en ravijnen strekt zich een lint van 16 turquoise meren uit, die onderling worden verboden door honder den watervallen. Nergens op de aardkloot heeft de natuur een dergelijk wonder tot stand gebracht. Maar er is nog een reden waarom de Plitvice Meren uniek zijn. Het is het enige nationale park in de wereld waar een oorlog begon. Op de mistige ochtend van 31 maart 1991 schoot een Servische nationalist in het park een Kroati sche politieman dood, wat het startsein was voor een reeks Balkanoorlogen die 200.000 levens zou eisen en mil joenen mensen uit hun huizen zou verdrijven. „Helemaal toevallig was het niet dat hier de eerste dode viel", zegt Vinko Bartolac, directeur toerisme van het ge bied. „De Plitvice Meren vormen het grootste en mooiste nationaal park in het voormalige Joegoslavië. Dat was precies waarom de Serviërs het wilden hebben. Het park trok 700.000 toeristen per jaar. De Serviërs dachten dat ze met het park een permanente bron van inkomsten zou den hebben om hun oorlogen te financieren." In februari 1991 had Kroatië, dat toen nog niet onafhan kelijk was, een politiepost in het park gestationeerd. Voor de Serviërs, die in de regio de meerderheid vormden, werkte die post als een rode lap op een stier. De post, be mand door etnische Kroaten, was onderdeel van een heel netwerk van nieuwe politieposten in de in meerderheid Servische delen van Kroatië. Serviërs togen eerst met spandoeken naar Plitvice om te betogen, en vervolgens met wapens om te schieten. Een grote eenheid van gewapende Serviërs drong het park binnen, en nam de macht over. Het management, onder wie Vinko Bartolac, werd afgezet. De deelregering van Kroatië ontplofte. De rebellie in Plit vice was 'de meest extreme schending van de constitutie en de wet van Kroatië'. De rebellen kregen bevel Bartalac en zijn mensen hun banen terug te geven, op straffe van een politionele interventie. Die interventie kwam op 31 maart, om vijf uur 's och tends. Het was Pasen, en de hotels in het park zaten vol met honderden nietsvermoedende Italiaanse toeristen. Een sliert politiewagens en pantservoertuigen reed het park binnen, waar de Serviërs in een hinderlaag lagen. Een granaat trof een bus met politiemannen, maar explo deerde niet. De Kroaten beantwoorden het vuur, en een gevecht van een kwartier volgde. „De Serviërs hadden zich daar verschanst", zegt Bartolac met een gebaar naar een klein gebouw dat ooit als post kantoor had dienst gedaan. „Ze waren met z'n zestigen, maar waren ver in de minderheid. Plotseling kwam een Serviër naar buiten met een machinepistool, en schoot een agent dood. De politie had daarop alle Serviërs kun nen doden, maar ze hadden het bevel om een bloedbad te voorkomen. Ze schoten alleen de aanvaller neer." De onfortuinlijke agent, Josip Jovic, was het eerste slacht offer in een reeks van oorlogen die de wereld verbijsterde. Op de plek waar hij viel, staat nu een monument. De tekst luidt: 'Gestorven voor het vaderland'. Voor de gevallen Serviër, Rajko Vukadinovic, is geen gedenkteken. De wereld was nog in de ban van de Golfoorlog, maar in Joegoslavië ontketenden de doden een schokgolf. De toon was gezet voor de ergste eruptie van geweld in Europa sinds de Tweede Wereldoorlog. Plitvice eert de eerste dode in de Balkanoorlogen van de jaren negentig met een monument, foto gpd cees van zweeden „Die dag veranderde alles", zegt Helena Petrovice, sedert 21 jaar gids in het park. Petrovice woonde met haar man en kinderen in Jezerce, een nederzetting van 300 zielen in het park. Ze had als Kroatische altijd goede banden gehad met de Serviërs in haar dorp, maar die dag wist ze dat het tijd was haar valiezen te pakken. „We waren in Jezerce met slechts dertien Kroatische ge zinnen, een minderheidzegt ze. „Enkele uren na het vuurgevecht waren we allemaal vertrokken." Tot op de dag van vandaag begrijpt zelfs de gids niet waarom, maar die dag liepen zelfs de Servisch-Kroatische huwelijken in haar dorp stuk. „Mensen die van elkaar hielden, gingen van de weeromstuit uit elkaar. Hij nam één kind mee, zij het andere." Reizigers plachten Sarajevo aan te doen om de plek te zien vanwaar een Bosnische nationalist in 1914 met enke le welgemikte schoten de Eerste Wereldoorlog had ontke tend. De stad had ten behoeve van de toerist zelfs de voet stappen van de moordenaar van kroonprins Franz Ferdi nand in het trottoir gegraveerd. Gevraagd of de Plitvice Meren om soortgelijke redenen een extra cachet zouden kunnen krijgen als toeristische bestemming, antwoordt Petrovice: „Van de buitenlandse toeristen die hier komen, weet 99 procent niets. Ze weten niet waar de oorlog om ging, ze weten niet dat Kroatië nu een onafhankelijk land is, ze weten soms zelfs niet eens dat de oorlog voorbij is. De NAVO-bombardementen op Joegoslavië hebben ons honderdduizenden toeristen ge kost, hoewel Plitvice honderden kilometers van Servië verwijderd ligt." Uit zichzelf vertelt Petrovice niets over de oorlog, als ze haar toeristen over de 18 km lange voetpaden tussen de watervallen door leidt. Ze zegt: „We verzwijgen niets. Als iemand die het monument heeft gezien, een vraag stelt over de oorlog, geeft ik een volledig antwoord. Maar zelf kom ik er niet mee." Ze slaat de ogen neer, en vervolgt: „Misschien dat er een dag komt, dat we van de gebeurtenissen hier een ver kooppunt kunnen maken. Maar daarvoor is het nu nog veel te vroeg. De wonden zijn nog niet geheeld. Je moet er geen zout in willen wrijven."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5