Leidsch Dagblad élft Bommeldingen drama voor NS Bosschenaar gooide steen om interessant te doen Basisschool Noordwijk uitgebrand Politie laat Marnixstraat met oudjaar ongemoeid 'Vrijheidsbeeld' in haven Ruigoord Vredesproces Midden-Oosten aangetast Nederlands kalvervoer genoemd in BSE-zaak 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ANDAAG 20 PAGINA'S lenland3,6 enland5 uur en Kunst17 ïomie7,8 >of en Samenleving )rek van de Dag :diensten lische Diensten visieprogramma s RECTIFICATIE de advertenties van Intra- n Voorschoten op 21, 22 27 december stond fou- f vermeld dat Intratuin orschoten 31 december geopend is. t is echter onjuist. ratuin Voorschoten is uit- itend op 28, 29 en 30 cember geopend voor verkoop van vuurwerk OPGERICHT 1 MAART 1860 kenfout met iiro in België gische winkels maken bij }rijsaanduiding in euro's in n een op de vier gevallen rekenfout. Bij 28 procent de prijskaartjes waarop tel de prijzen in franken als nieuwe munteenheid zijn chreven, komen de bedra- niet overeen. Dat blijkt uit onderzoek van de Belgi- e consumentenorganisatie. jles gemiddeld jf piek duurder essen worden duurder. Au- en motorrijscholen verho- hun prijzen in 2001 met ïiddeld vijf gulden per les. verwacht de Bovag. De 'li ncheorganisatie rekende wat een gemiddeld bedrijf Ia moet gaan vragen om in •r geval zonder verlies te ken. Een uur praktijkles een personenauto kan ge- deld 82 gulden gaan kos- Een motorrijles wordt gemiddeld zeven gulden irder tot ruim 89 gulden. wonden door islukte kaping een vlucht van British Air- naar de Kenyaanse fdstad Nairobi is vandaag aantal passagiers licht ge ld geraakt doordat het toe onbestuurbaar raakte tij- s een poging tot kaping, passagier ging de cockpit en probeerde de stuur- ippel van de piloot over te ïen, waardoor de automa- he piloot ontregeld raakte. Boeing 747 maakte daar- r een aantal hevige duik- hten. De kaper werd door lemanning overmeesterd. lartman met rstdrukte thuis vorige maand nog tot ne- jaar cel veroordeelde man, geldt als een van de hoofd- lachten in de Haarlemse affaire, heeft de weken r kerst gewoon thuis mo- doorbrengen. De Amster- imer, die bekend staat als 'aartman, werd daarmee in jelegenheid gesteld om in banketbedrijf de kerst- <te te verwerken. De man veroordeeld wegens 3tschalige cocaïnesmokkel, het in opspraak geraakte -onderzoek gold hij al als van de belangrijkste Ne- andse drugshandelaren. p in verkoop 'euwse mosselen uwse mosselen zijn dit jaar uidend minder in trek dan rgaande jaren. Een matige voer van dure mosselen is et aan de teruglopende af- Mosselhandel Triton BV momenteel dertig procent ider mosselen af dan vorig rond deze tijd. Volgens on vertoont de hele linie - ermarkten, vishandels en aurants - een neergaande Soapster Victoria Koblenko wil beslist geen Katja worden 15 Zes ideeën voor nieuwe bestemming oud tuinhuis Pokémon Liga in Noordwijkse Space Expo NR. 42503 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 18 Kitty Zijlmans eerste hoogleraar moderne kunsten in Leiden 19 Peter Blangé genoemd als bondscoach volleybalploeg Schade bedraagt bijna miljoen gulden noordwijk roza van der veer De basisschool Zeehonk in Noordwijk is vannacht door brand verwoest. Het vuur was zo hevig dat de bewoners van tien huizen aan de Trompstraat en Julianastraat door de politie en brandweer uit voorzorg uit hun bed werden gehaald. Een aantal van hen vond tijdelijk onderdak bij de overburen, ter wijl anderen in het politiebu reau werden ondergebracht. De brand in de school aan de Julianastraat brak vanmorgen rond vijf uur uit. Onmiddellijk na aankomst van de eerste Noordwijkse brandweerwagen werd versterking ingeroepen van de korpsen van Katwijk en Rijnsburg. De sterke wind maakte het de brandweer niet makkelijk om het vuur onder controle te krijgen. Dat lukte uiteindelijk pas om kwart voor acht. Vier van de acht lokalen, de bibliotheek en de aula zijn verwoest. ,,De vier lokalen aan de achterkant zijn niet ver brand, maar er staat wel tien centimeter water in en het stinkt naar de rook. Daar kun je echt geen kinderen meer in on der brengenconcludeert brandweercommandant J. Pe- schier. Volgens hem bedraagt de schade tussen de vijf ton en het miljoen gulden. Pesschier vermoedt dat de De aanhoudende reeks van bommeldingen begint voor de Nederlandse Spoorwegen en treinreizigers dramati sche vormen aan te nemen. De NS maakten vanochtend bekend dat inmiddels honderdduizenden reizigers ge troffen zijn door vertragingen en ontruimingen van sta tions. De schade bedraagt al bijna een miljoen gulden. De sterke wind maakte het de brandweer niet makkelijk om het vuur utrecht jacob v onder controle te krijgen. foto henk bouwman brand in het centrale deel van de school is begonnen. „Maar er gaan ook geluiden door de buurt dat het bij de voorkant is begonnen. Toen wij kwamen, sloegen de vlammen al uit het dak. Ik kan dan ook geen zinnig woord over de oorzaak zeggen. Daar was het vuur al te hevig voor." Burgemeester Van der Sluijs, die tijdelijk belast is met de portefeuille onderwijs, is van morgen al 'koortsachtig' op zoek gegaan naar onderdak voor de school. Inmiddels staat vast dat de leerlingen over ver schillende lokalen in Noordwijk worden verspreid. „We willen dat de kinderen zo snel moge lijk weer normaal onderwijs krijgen. Er zijn nog wel een paar klaslokalen over in Noordwijk. En verder kun je vrij snel nood- lokalen vinden, ook al is het dan weer de vraag waar je die moet neerzetten. Maar tafeltjes, stoeltjes en boeken wordt waar schijnlijk veel lastiger. Voor het team is het ook echt een ramp. Ze zijn echt alles kwijt." De serie bommeldingen begon voor de kerstdagen en houdt nog steeds aan. In een trein van Utrecht naar Gouda werd gis teravond rond tien uur een ver dacht pakketje met de tekst Maluku Warchild aangetroffen. De politie ontruimde daarop het station van Gouda, waar door een groot deel van het treinverkeer werd ontregeld. Het ging om de zevende ontrui ming binnen een week tijd. Bomverkenners van de politie en van de Explosieven Oprui mingsdienst hebben de tas on derzocht, onder meer met rönt genapparatuur. Even na mid dernacht kwam vast te staan dat het een onschuldig pakketje betrof. Eveneens gisteravond werd de vertrekhal van het station in Almelo ontruimd na een bom melding. Er werd alleen een doosje met rommel aangetrof fen. De verantwoordelijkheid voor de bommelding werd door niemand opgeëist. Gisterochtend raakte het treinverkeer in geheel Midden- Nederland ontregeld na een bommelding van een anonieme man, die zei te spreken namens de Molukse actiegroep Maluku Warchild. De melding leidde tot een ontruiming van het station Amersfoort. Eerder deze week werd dezelfde procedure ge volgd op de stations van Rotter dam, Utrecht, Arnhem en Den Haag. In alle gevallen werden geen explosieven aangetroffen. Maluku Warchild heeft recent aangekondigd met acties te ko men omdat zij vindt dat de Ne derlandse regering meer moet doen tegen het geweld op de Molukken. Woordvoerder Krijgsman van de NS: „Wij vragen ons echter volledig af wat de betrokken heid van de NS bij de Molukse zaak kan zijn." Elke ontruiming levert de NS een forse schade post op omdat reizigers hun geld terug eisen, stationswin kels dicht moeten en NS-perso- neel moet overwerken om ver tragingen te beperken. Bij de spoorwegpolitie wil men niet kwijt hoe hoog het werkelijke aantal bommeldin gen is. Pagina 2: Commentaar Bewoners niet eens over 'beste aanpak' ma. Blijven ze thuis, dan voelen ze zich niet veilig en is het uit einde van het jaar geen feest maar een bezoeking. Brengen ze daarentegen oudejaarsnacht elders door, dan moeten ze hun huis onbeheerd achterlaten en is het gevaar van vernielingen groter. Toch ligt, ondanks dit probleem en de gesprekken die zijn gevoerd, geen plan op tafel voor de komende jaarwisseling. Volgens politiewoordvoerder Sjoerd van Andel is de uitslag van de enquête 'niet eenslui dend'. „De bewoners zijn het niet eens over de beste aanpak. Zou de politie dan toch met iets komen, dan roept dat alleen maar weerstand op." De politie is zelfs niet van plan om gedoogplekken voor vreugdevuren aan te wijzen. „We voeren een zogenaamd passief beleid. Er zijn wel ge doogplekken maar die maken we niet van tevoren bekend. Tegen vreugdevuren op andere plaatsen treden we uiteraard .ruigqordHet kunstenaarsdorp Ruigoord ligt door oprukkende graafmachines en baggervaartuigen inmiddels aan de boorden van de Afrikaha- ven in wording. De bewoners lijken zich na jarenlange strijd verzoend te hebben met de ontwikkelingen in het Amsterdamse havengebied. Een door hen opgericht 'vrijheidsbeeld' met de tekst 'Vrijhaven Ruigoord' zal straks de zeelieden begroeten. Het dorp blijft grotendeels behouden en wordt door de Indiase architect Ashok Bhalotra ingericht als werkplaats voor kunstenaars. Ook komt er een terrein voor culturele manifestaties. foto anp robbert slagman leiden wim koevoet De politie treft met oud en nieuw geen speciale maatrege len in de Marnixstraat en om geving. Dit deel van het Leidse Noorderkwartier is berucht vanwege de ongeregeldheden bij jaarwisselingen. De onlusten zouden het werk zijn van een aanwijsbare groep raddraaiers, zo'n twaalf man sterk, die niet eens allemaal uit de wijk ko men. Het probleem is dus dui delijk, maar over de vraag wat nu de beste aanpak is zijn de bewoners sterk verdeeld. Dat de politie de wijk komen de oudejaarsavond niet extra in de gaten houdt is opmerkelijk omdat ze samen met de Leidse Welzijnsorganisatie en de ge meentelijke dienst milieu en beheer de buurtbewoners eind juni uitvoerig heeft geënquê teerd over de problemen. De uitslag van het onderzoek is eerder deze maand met de buurt besproken en het wach ten was op een plan. Veel bewoners van de Mar nixstraat staan met oud en nieuw telkens voor een dilem- op. Pagina 13: 'Een feest moet een feest blijven' tel aviv ad bloemendaal correspondent Twee bomaanslagen hebben de toch al ge spannen politieke sfeer in het Midden-Oos ten verder aangetast. Gisteravond besloot de Israëlische premier Barak de bezette ge bieden tot nader order af te sluiten. Vol gens naaste medewerkers is de kans op spoedig persoonlijk overleg van Barak met 'de Palestijnse president Arafat nu zo goed als verkeken. De aanslagen kwamen na drie dagen zonder dodelijke slachtoffers in de nu drie maanden durende Aksa-intifada. De twee soldaten werden gedood bij de ontploffing van een bom aan de kant van de weg, in de buurt van de Sufa-grensovergang tussen Is raël en het zuidelijk deel van de Gaza- strook. Een van de dodelijke slachtoffers is sergeant-majoor Jonathan Vermeulen, een uit Nederland afkomstige explosievendes- kundige van de paramilitaire grenspolitie. In het begin van de middag ontplofte in Tel Aviv een bom in een stadsbus. Een jonge vrouw liep ernstige brandwonden op, 13 andere passagiers raakten licht gewond. Ondertussen proberen Amerikanen en Israëliërs uit alle macht de Palestijnse pre sident Arafat ertoe over te halen 'ja' te zeg gen tegen een door president Bill Clinton gelanceerd overbruggingsvoorstel, bedoeld om het vredesoverleg nieuw leven in te bla zen. Gisteren zou de Egyptische president Hosni Mubarak, Arafat en Barak in Sharm al-Sheich ontvangen voor een discussie over het voorstel, maar die bijeenkomst is op het laatste moment afgelast. Volgens een Palestijnse bron bestaat de kans dat de top van Sharm alsnog zal worden gehou den, maar dan begin volgende week. Israël is al akkoord gegaan met het plan van Clin ton, op voorwaarde dat ook de Palestijnen instemmen. Arafat voelt er echter weinig voor. hannover-den haag dpa-anp De boer in de deelstaat Nie- dersachsen, op wiens bedrijf in middels het zevende geval van gekkekoeienziekte (BSE) in Duitsland is geconstateerd, be trok volgens de minister van landbouw Bartels van deze deelstaat sinds lange tijd kalver voer van een Nederlandse fa brikant. Namen noemde Bar tels niet. Ook de eerste BSE-koe in Duitsland, die in de deelstaat Schleswig-Holstein was ont dekt, werd als kalf met melkver- vangend kalvervoer uit Neder land gevoerd. De vijf andere BSE-koeien zouden voer uit Ita- den bosch gpd Het waren niet allemaal lieverdjes die gisteren, als eersten na de rellen in de Bossche Graafse- wijk, voor de politierechter verschenen. Zoals ze voor de rechter stonden waren het stuk voor stuk maar mannetjes. Heel klein werd een 43-ja rige Bosschenaar. Dakloos, maar al 12,5 jaar aan het werk als shovelchauffeur. Nog nooit een wedstrijd van FC Den Bosch bezocht en - tot het nieuws van zaterdagmiddag vier uur, twee we ken geleden - nimmer van Pierre Bouleij ge hoord. Hij had er goed de pest in die dag, want hem was voor een week de toegang tot de daklozen- opvang ontzegd. Op de fiets was hij met een paar borrels op naar de Graafsewijk getogen. De ketting meegenomen naar het reeds brandende strijdtoneel, „voor het geval dat". Lang had hij alleen maar staan kijken, te midden van een groepje oudere mensen. Eén steen had hij op een gegeven moment gegooid. Uit frustra tie, „en om interessant te doen, ja", bekende hij. Politierechter Wielders was clement. Na de eis van twee maanden onvoorwaardelijk vonniste ze zestig uur dienstverlening. De eerste verdachte, een buurtgenoot en vriend van Bouleij, had een indrukwekkend strafblad. Daarop prijkten afpersing, geweldplegingen (vooral als hooligan) en een poging tot doodslag. Hij had een stadionverbod, maar voelde zich al geen supporter meer van FC Den Bosch. „Ik ben 32, heb het wel gezien." Maar na de dood van zijn vriend dacht hij een laatste keer het stadion in te kunnen, 'als eerbetoon". Door het afgelas ten van de wedstrijd tegen VW was die hoop de grond ingeboord. „Daar wilde ik tegen demon streren en daarbij had het moeten blijven." Maar dat protest liep op de Markt lelijk uit de hand. Hij sloeg met een stok de spiegel van een ME-voertuig aan diggelen. Ten voorbeeld ook aan anderen gaf de politierechter hem, pas een nieuwe baan of niet, zes weken celstraf. „Het gaat te ver u verantwoordelijk te stellen voor alle rellen die volgden, maar u heeft wel de aanzet gegeven." Een 24-jarige man uit Sint-Michiels gestel was maandagavond bij de videotheek aan het Hinthamereinde. „Toen zag ik al die mensen in de Graafsewijk. Ik was nieuwsgierig, had zo iets nog nooit gezien, zeker die ME niet. Toen er een waterkanon aan kwam, heb ik die steen ge gooid, ik weet ook niet waarom." Resultaat: een maand celstraf. Pagina 3: Echte relschoppers Den Bosch nog op vrije voeten HET WOORD IS AAN Oliver Hasencamp Hoe langer ik met mijn tijd meega, des te vaker wil ik af en toe blijven staan. .2730 0770 373° neerslag 30% 70% 60% SS# 40% 10% 20% Alphens meisje verkracht door groep jongens alphen aan den run Een 16-jarig meisje uit Al phen aan den Rijn heeft gisteren aangifte gedaan van verkrachting door een groep van vijf jongens. Het meisje liep woens dagavond rond half negen met haar brommer op het Europaplein in de wijk Kerk en Zanen. Daar werd ze aangesproken door rijf jongens. Toen de Alphen- se niet op hun woorden reageerde, renden de jon gens op haar af. Ze betast ten haar, hoewel zij ze zich heftig verzette. Vol gens de politie was er ver volgens sprake van ver krachting. Het slachtoffer rukte zich uiteindelijk los en schreeuwde om hulp, waarna haar belagers er snel vandoor gingen. De jongens, allemaal rond de leeftijd van 17 jaar, droegen donkere mutsen en sommige had den bomber-jacks aan. De politie is op zoek naar ge tuigen. Ja, ik wil een abonnement op het Lpidsch Dagblad. lië hebben g Zeker een deel van de zeven gevallen van BSE in Duitsland is met grote waarschijnlijkheid te wijten aan onvoldoende ver hit 'melkvervangend' kalver voer. Dat heeft de Duitse minis ter van landbouw Funke giste ren verklaard. Zulk voer komt ook uit Nederland. Volgens een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van landbouw zou besmetting kunnen plaatshebben door het bestanddeel bloedmeel in het het voer, 'maar dat is zeer on waarschijnlijk'. Pagina 7: Supers verzekeren: Ons vlees is veilig Voortetters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: Na de eerste twee weken betaal Ik mijn abonnement: C Per maand automatisch (ƒ37,30) C Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) C Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE REEN. Stuur deze bon In een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- S128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141"400114" maandag t/m vrijdag

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1