'De schilder kunnen we vandaag wel afbellen Basisschool De Zeehonk is van de hele buurt dialect Duin Bollenstreek Pokémon in Space Expo Werkstraf na uitgaansgeweld Aansaas Neem een proefabonnement, WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 uit de Leidsch DagbladAllCHIEVliiX7 ANNO 1900 Zaterdag 29 December NOORDWIJKERHOUT - De arbeider Michiel Smit, alhier, vond voor een paar dagen bij het delven in de nabijheid van de ruïne van het slot Teylingen, diep in den grond, een Kannetje, dat, naar wordt ver moed, werd gemaakt door gravin Jacoba van Beieren tijdens haar verblijf aldaar. Het is ongeschonden en blijkbaar handwerk. De indrukken van vingertoppen in den voet zijn duidelijk zichtbaar. Is het kannetje echt, dan zou het ongeveer 500 jaar oud zijn. LEIDEN - Prof. Dr. M.J. De Goeje, te Leiden, is de eer te beurt gevallen door de 'Academie des Inscrip tions et Belles-Lettres' van het 'Institut de France' te zijn gekozen als één der acht 'membres associés étrangers', ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van prof. Max Muller te Oxford. Behalve wijlen prof. Cobet, was nimmer te voren een Nederlandsch geleerde deze hooge onderscheiding deelachtig geworden. Sedert 1886 was prof. De Goeje 'membre correspondant'. WOUBRUGGE- In navolging van de Dames-Ver- eeniging 'Dorcas' heeft nu ook de Jongedochters- Vereeniging haar jaarlijksche uitdeeling gedaan. Tal van behoeftige luitjes zijn bij het einde van het jaar nog aangenaam verrast geworden met de hun thuis bezorgde kleedingstukken en andere passende arti kelen. ANNO 1975 VRIJDAG 29 DECEMBER 2000 976 17 —l NOORDWUK ROZA VAN DER VEER ,,We willen wel weer op maan dag 8 januari beginnen." Di recteur B. Hendriks van de Zeehonk kijkt met een bezorgd gezicht naar burgemeester Van der Sluijs. Een paar meter ver derop is de brandweer met man en macht bezig het vuur te blussen. Ondanks de schrik is de schooldirecteur alweer bezig met de toekomst: het on derwijs na de kerstvakantie moet weer gewoon beginnen. Hendriks werd vanmorgen vroeg door kleuterleidster Mie- ke uit zijn bed gebeld dat de school in brand stond. „Je kunt dan even het ene been niet voor het ander zetten", zegt hij terwijl hij naar de vlammen staart. Eerder dit jaar werd zijn collega-schooldirec teur van de Witte School ge troffen door brand en nu zijn school. Hij heeft geen idee hoe de brand is ontstaan, maar hoopt dat de lokalen van de laagste groepen straks nog ge bruikt kunnen worden. „De voorste lokalen van de groe pen vijf tot en met acht zijn verloren. Ik weet echt niet hoe het nu verder moet." Even la ter stapt hij naar de burge meester om te overleggen. Een computer heeft hij dan al vei liggesteld. Later op de ochtend krijgt hij te horen dat de leer lingen waarschijnlijk over ver schillende plekken worden on dergebracht. „Het streven is om alle leerlingen in één ge bouw te krijgen. Maar dat zal zeker in eerste instantie niet lukken", aldus de woordvoer der van de gemeente Noord- wijk. Bij kleuterleidster Mieke heerst vanmorgen vroeg vooral verslagenheid. Zij zit bij een van bewoners van de Tromp straat in huis. Ze geeft al twin tig jaar les in Zeehonk. „En nu is alles weg. Ik had net de kerstdecors en versieringen opgeruimd. We hadden dit jaar een hele kerststal van pa pier voor op het raam gemaakt en opgeslagen. En omdat we een extra kleutergroep krijgen, de negende groep op de school, hadden we ook alle maal nieuwe kasten en prik borden gekregen. Die zouden vandaag worden afgeschil derd, die man moet ik maar even bellen. Die zal ook wel schrikken." Een beetje wrang constateert ze dat de nieuwe inventaris voor de extra kleu tergroep nog niet was gearri veerd. „Maar dat is natuurlijk maar een druppel op de gloei ende plaat. We mogen wel sponsors gaan zoeken om alles te vervangen." NOORDWUK MAARTEN RITMAN Spaceshuttles, Pikachu en kin deren. De Space Expo heeft deze dagen alles in huis. Naast de normale tentoonstelling is er sinds 26 december de Poké mon Liga. Liefhebbers kun nen tegen elkaar spelen en kinderen kunnen de regels van het spel leren. „Want" zo stelt trainer Rutger Veen „de kaarten zijn er om mee te spe len, niet alleen om te verza melen." Iedereen heeft weieens ge hoord van de grootste rage van dit jaar onder de jeugd. Pokémon is een fenomeen, met een eigen serie op tv en de talloze kaarten, knuffels en andere hebbedingen. Maar de bedoeling van de kaartjes is dus om het spel te spelen. „En binnen een kwartier hebben kinderen alle basisregels door en gaan ze mij uitleggen hoe het moet" lacht Veen. De hele dag door komen tien tallen kinderen bij Veen en zijn collega's op bezoek. Voor aan is een stand waar de kin deren hun kaartencollectie aan kunnen vullen, daarna staan de speeltafels al klaar. Een videohoekje is ingericht om nog even naar een afleve ring te kijken. „Mam, kom nou kijken. Kom nou!" roept een jong knulletje. Eerst rent hij naar de videohoek, om op het allerlaatste moment af te wijken naar een grote paarse knuffelversie van Pikachu. Hij komt niet eens tot de middel van zijn stoffen held. De moe der legt twee Pokemontasjes weg en neemt een foto van haai' lachende zoontje. Met een grote glimlach op het gezicht overziet Veen de situa tie. „Zulke kinderen leren heel snel. We hebben er een speel veld bij om het makkelijk te maken voor ze, maar je kunt ook zonder. Ze hebben de kaarten wel, maar kennen de regels niet van het spel. En dat is zonde, als ze die kaarten bij wijze van spreken alleen maar tegen de muur gooien terwijl ze er ook een spel mee kun nen spelen." Een kind gaat bij hem aan tafel zitten, klaar voor de strijd. Zijn Machop, Dratini, Rattata en Diglett in de aanslag om met zijn ener- giekaaren de aanval te openen op de trainer. „Ik stuur die naar boven en doe een poi- sonkaart op die van jou. En de volgende keer gooi ik wel kop en dan ben je wel verdoofd." Pittige taal voor een klein ventje, maar Veen weet het ze ker. Hij zit tegenover een erva ren Pokémonspeler. Uiteinde lijk weet hij de strijd winnend af te sluiten, maar het was geen gemakkelijke zege. „Soms komt er een kind aan de andere kant zitten die kaar ten bij zich heeft die ik niet eens ken, terwijl ik bij de im porteur voor Nederland werk. Maar er zijn wel vijfhonderd kaarten. Maar dan verlies je snel hoor, als er kaarten bij zitten die veel punten waard zijn. Je kunt zelf je pak kaarten samen stellen, dus ervaren spelers hebben een uitgeba lanceerd deck bij zich. En dan wordt het soms even slikken" legt Veen uit. De volgende opponent stelt hem voor minder problemen. Met vrij veel gemak weet hij de winst binnen te halen. Zijn tegenstander is niet uit het veld te slaan door deze neder laag onder de ogen van zijn vader. „Het is toch maar een spelletje", besluit hij na zijn kansloze missie. En hij loopt naar een andere tafel om zijn geluk bij leeftijdsgenoten te beproeven. Dat is ook een succes bij Po kémon, denkt Veen. „Een kind met Pokémonkaarten loopt zo op een onbekend kind af als die ook kaarten heeft. Het brengt ze bij elkaar. Ze gaan hun kaarten vergelijken en be ginnen het spel. Het is eigelijk verbroederend, Pokémon." Morgen wacht Veen de finale, die om twaalf uur zal begin nen. „Dan houden we een open toernooi, de kinderen moeten zelf hun kaarten mee nemen." Maandag 29 december LEIDEN - Als B. en W. de reinigingsrechten met dertig procent willen verhogen, staan sommige men sen op hun achterste benen. Het gemiddelde Leidse gezin van vier personen zet per week ongeveer twee plastic zakken met zeven kilo huisvuil langs de stoep. Twee keer per week komen alle straten bij de ophaaldienst aan de beurt. Een kostbare zaak. Een kijkje bij de reiniginsdienst leert trouwens dat er in een stad ais Leiden onnoemelijk veel rommel valt op te ruimen. Behalve dat de 87 man van de buitendienst per jaar bijna 30.000 ton huisvuil ver sjouwen, wat de gemeente 2,9 miljoen gulden kost, halen ze ook nog meer dan 200 ton grofvuil op, en dat kost zo'n 900.000 gulden. Overigens doet de reinigingsdienst nog veel meer om te zorgen dat elke dag de stad schoon blijft. Daar hebben ze drie boten voor, twee kolkenwagens, drie endertig wagens van allerlei maten en soorten en vier bakfietsen. De drie motorvisvletten scheppen jaarlijks bijna 2000 kubieke meter afval uit het wa ter op, waaronder kadavers, fietsen, een enkele roei boot en rond de jaarwisseling steeds weer honder den kerstbomen. De straten worden aangeveegd met bezemauto's, zelfopnemende veegmachines (een soort grote stofzuigers) en bezems: het ouderwetse maar onmisbare 'handveegwerk'. Tot 1959 werd al het vuil met grote schuiten naar de Nieuwkoopse plassen gebracht: daar waren grote moerasgebieden waar de bodem jarenlang is blijven zakken onder de aangevoerde hoeveelheden huis vuil. Daarna werd er vuil gestort in de Zwetterpolder in Noordwijk. Deze vuilstortplaats is nu helemaal be groeid en van drie meter hoogte langzaamaan inge zakt tot ongeveer 1 meter boven maaiveldhoogte. LEIDEN - Ter ere van de opening van haar nieuwe clubhuis, de verbouwing van de kleedkamers en de, gedeeltelijke renovatie van haar velden op Pomona gaf de w Leiden een receptie. De vice-voorzitter van de Sportstichting Gerrit Prevo reikt Leiden-voorzitter Geenjaar de blauwe kaart uit, dit in verband met de toenemende omzet van sterke drank in kantines. foto archief leidsch dagblad r Schooldirecteur Hendriks stelt een computer uit de Zeehonk in veiligheid. foto henkbouwman s JNOORDWUK ROZA VAN DER VEER ng ^De technische recherche moet nog aan het werk, maar de om wonenden van de Zeehonk we- .d^]ten het vanmorgen vroeg alle maal zeker. De brand in de a iNoordwijkse basisschool is gaaangestoken. Zij worden al o avonden en nachten lang opge schrikt door de knallen van rot jes die op en rond de protes tants-christelijke school wor- jden afgestoken. „Het is altijd logedonder hier", vertolkt D. Hoogeveen uit de Trompstraat de mening van haar buurtgeno ten. Iedereen staat in het donker icjen de kou toe te kijken hoe de brandweer probeert het vuur in de Zeehonk onder controle te vi£#uijgen. Er heerst een verslagen Sfeer, want iedereen heeft wel Euwat met de school die tussen de nuizen van de Trompstraat, Ju- Jianastraat, Schoolstraat en Toekomststraat zit ingeklemd. :oiJedereen heeft of had kinderen op de school, of heeft er zelf op school gezeten. Hoogeveens jongste dochter van zeven jaar zit op de school. Zelf was ze zes jaar actief in de oudercommis sie. „Daar op dat zoldertje dat nu in brand staat, liggen alle kostuums en decorstukken die we in de loop van de jaren heb ben gemaakt. De school is na melijk bekend om de feesten die worden georganiseerd. Maai- nu is alles weg", verzucht ze. Haar dochter heeft ze op bed laten liggen. „Die zal straks wel janken dat haar mooie vul pen is verbrand", vermoedt de Noordwijkse. De kinderen van I. Smit uit de Zoutmanstraat zijn wel wakker geworden van de brand. Ze zit ten voor het raam naar het vuur te kijken terwijl hun ouders buiten staan. „De oudste van zeven is echt verdrietig. Die is bang dat ze niet meer naar school kan want dit kost vast wel duizend gulden, zei ze. Kin deren hebben daar nog geen besef van. Verder is ze vooral bezorgd over de spulletjes van haar vriendinnetje die haar la tje niet had dichtgedaan. Het is echt verschrikkelijk". Smit werd niet, zoals veel an dere omwonenden, door de po litie en brandweer uit bed ge haald. Dat gebeurde wel met G. van Roon uit de Julianastraat. „En dan sta je te shaken naast je bed, hoor. Dat kun je gerust zeggen." Zijn kinderen hebben op de school gezeten. „Maar je bent toch nog bij de school be trokken want die kinderen zor gen toch voor een gezellige sfeer. Dat zei ik ook altijd tegen de directeur. Die man. die heeft het nou zwaar hoor. Hij was al tijd op school." De 94-jarige mevrouw Haze- noot die al 91 jaar in de Tromp straat woont, zit in ochtendjas bij haar overbuurvrouw. Ze is slecht ter been en is door haar dochter, die nog steeds rond loopt in een nachtpon met een jas erover, en een politieman uit huis gedragen. Een grote blauwe plek op haar arm ge tuigt van de stevige grip van de agent. Maar dat deert haar niet. Ze moppert vooral over die 'kwajongens' die altijd bij de school rondhangen. „Ik heb ze weieens een gloeiende krant onder de voordeur zien schui ven. Niks dan ellende en katte- kwaad met die grote jongens. En als je niet uitkijkt, krijg je zo'n grote sneeuwbal met een steen erin tegen de ruit. En bij die gemeente krijg je ook niks voor elkaar." Haar buurvrouw G. Bulk zit met haar de poes op schoot te knikken. „Het was gewoon te verwachten. Eigenlijk is het een wonder dat het nou pas is ge beurd. Altijd zitten er jongeren op het schoolplein, tot midden in de nacht. Stickies roken, en nou dag en nacht vuurwerk af te steken. Vroeger ging mijn man er nog wel eens heen, maar ik probeer hem tegen te houden. Je weet het maar nooit." Andere buren vallen haar bij. „En we hebben het over jongens van 12 en 13 jaar hoor. Op tijdstippen dat ze al lang op bed hadden moeten liggen. Ik begrijp die ouders ook niet", constateren de straatge noten gezamenlijk. M. van Eeden uit de Tromp straat die zijn driejarige dochter bij opa en oma heeft gebracht en zelf met zijn vrouw en een krat vol fotoboeken bij een van de overburen aan de koffie zit, gaat nog wel eens naar de jon geren toe. „Meestal kun je het sussen, want iedere keer de po litie bellen heeft toch geen zin. Ik vind dit alleen zo'n raar tijd stip. Gisteravond om tien uur hoorde ik nog wel rotjes. Maar zo 's morgens vroeg?" Volgens Hoogeveen is vaak gevraagd om het schoolplein 's avonds af te sluiten. „Maar dat kan niet vol gens de gemeente. Het is een openbaar terrein. En voor de kinderen in de buurt is het de enige plek om te spelen." Ze hadden slechts hun burger plicht gedaan, stelden gisteren twee Noordwijkers van 18 en 19 jaar bij de Haagse politierech ter. Die burgerplicht bestond in dit geval uit het mishandelen van een Brit die zich eind sep tember had misdragen bij café De Bok. Beide Noordwijkers gingen op 25 september achter de man aan, die zich vervelend had ge dragen bij cafe De Bok. Hij had daar onder meer gespuugd. Toen zij op weg naar huis de man door de Hoofdstraat zagen rennen, gingen zij achter hem aan. Daarbij kwam het slachtof fer ten val en kreeg liggend op de grond klappen van de 19-ja- rige. De gewaarschuwde politie zag nog net hoe hij de Brit een vuistslag gaf. Door de mishan deling liep de man een gezwol len oog, een bult op het achter hoofd en diverse schaafwonden op. „Ik heb hem op het terras bij de Bok zien spugen en wist dat de politie naar hem op zoek was", gaf de 19-jarige Noord- wijker gisteren als excuus voor zijn handelwijze. Zijn jongere maat beriep zich op zijn burgerplicht om iemand aan te houden die heeft ge spuugd. Politierechter Donker legde beide mannen uit dat het een goede zaak is je burger plicht te vervullen, maar dat spugen geen reden is om ie mand op deze wijze aan te hou den. Hij hield beide mannen verantwoordelijk voor het ge pleegde geweld omdat zij op straat samen achter iemand aan zijn gegaan. Beiden kregen van hem daarom een werkstraf van zestig uur. Daarnaast hangt de 19-jarige Noordwijker een celstraf van twee maanden bo ven het hoofd als hij opnieuw in de fout gaat. De 18-jarige werd tot een voorwaardelijke straf van een maand veroor deeld. Officier van justitie Steen had tegen de twee Noordwijkers respectievelijk vier maanden (waarvan twee voorwaardelijk) en twee maanden cel (waarvan een voorwaardelijk) geëist. iq oeEr doet zich een merkwaardig verschijnsel voor in het Leids, vertelden mij Wim en Ank Koore- *nan. We laten soms woorden of stukken van een woord weg of voegen er juist een lettertje aan toe. Of we halen de lidwoorden door elkaar. Of We verwarren het een en ander in de woordsoor ten. Zo zeggen we niet apart igfnaar ampart, met een m-tje er- f In. En datzelfde zien we bij 57jfambriek in plaats van fabriek. isflHet grote 40-delige Woorden boek der Nederlandsche Taal 0 vermeldt dat fabriek eigenlijk aaieen vrouwelijk zelfstandig naamwoord is, maar dat het y gewestelijk, vooral in de volkstaal' meestal onzijdig is. n qDe volkstaalschrijfster M. Scharten-Antink heeft het in haar boek 'Sprotje' uit 1909 over 'Op 't fabriek verdiende ze dadelijk veertien (stuivers) en je n dom gauw op'. (Ik kan u vanuit 5] de grond van mijn hart aanbe- ïte velen deze roman te lezen en ook de vervolgen 'Sprotje heeft ovjeen dienst' (1911) en 'Sprotje's )0-verdere leven' (1910): u houdt uw ogen niet droog. Ik heb zel- ïn1den zoveel leed bij elkaar gezien). Nu twee voor dbeelden van weglating. Een echte Leienaar zegt (ahiet ik ga naar mijn werk, maar ik ga naar werrek. rajMijn verdwijnt. Waarom dat gebeurt is niet erg duidelijk. De taalgebruiker heeft nu eenmaal de (viieiging om met de taal te jongleren. Vaak is dat it dom het uitspreken van een woord wat gemakke- ofuijker te maken. In het Nederlands kennen we bij voorbeeld heel wat woorden die met sp begin nen: spiegel, spatlap, sport, spugen enz. In Van -5pale (19..) nemen de sp-woorden bijna 48 blad- tijden in beslag, van spa tot spuwsel. Omdat we enzo gewend zijn aan die sp maken we van woor- u pen die met ps beginnen ook sp-woorden. Zo nswordt psychiater vervormd tot spychiater en lnfpseudoniem tot speudoniem. Misschien is dat verdwijnen van mijn ook wel aan gemakzucht te vawijten. Een voor mij helemaal onverklaarbare in\ verkorting van een woord is aans voor aan stonds. Van de 9 letters zijn er maar 4 blijven staan. En sommige Leienaars verzekeren mij dat zij nog verder gaan met dat weglaten. Ze zeggen niet aans maar aas: ik kom aas, ik kom zo met een. En dan gebeurt er ook nog iets prachtigs, maar moeilijk te begrijpen, met de betekenis. Stel, iemand vraagt u: 'ga je vanavond nog naar de kroeg?' En u vindt dat een vrijwel on begrijpelijke vraag. Natuurlijk gaat u vanavond naar het café. Dat doet u toch elke avond? In het Standaardnederlands zou u antwoorden: 'ja, natuurlijk'of 'dat spreekt voor zichzelf. Maar in Leiden kan je als reactie ho ren: aans niet (aas niet) en ook dat betekent: ja, wat dacht je dan? Eigenlijk zeg je dus 'aan stonds niet', maar je bedoelt: 'vanzelfsprekend'. Die beteke nisovergang vind ik boeiend, maar ik kan haar met de beste wil van de wereld niet verkla ren. Aanstonds is ontstaan uit de verbinding aan stonden, dus 'in de nabijheid van deze ston de, van dit ogenblik. Heel gauw dus. Maar dat brengt me nog niet veel verder. Of moeten we uitgaan van: aan stonds, niet? ik ga meteen, is 't niet? De verwar ring binnen de woordsoorten wordt duidelijk in het volgende verhaaltje van Coby Goddijn. Zij stond als klein kind bij de slager keurig op haar beurt te wachten. Maar, wat gebeurt er? Je bent klein, je wordt over het hoofd gezien en de vol wassenen kruipen de een na de ander voor. Ze werd het zat en liet dat luidkeels weten. 'En nou is 't genoeg. Ik ben aan de beurt.' En wat was de reactie van het winkelmeisje? - Mè, wat is er me zén dan? Zèn (zijn) in plaats van haar. Mooi, hè. Reacties en tips voor deze rubriek kunt u stu ren naar de redactie van deze krant, postbus 54, 2300 AB Leiden, onder vermelding van de rubrieksnaam 'Leids dialect'. E-mailen naar de auteur kan ook: heestermans@inl.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17