Leidsch Dagblad Risico's van Duits vlees al jaren bij overheid bekend De Koloniaal Co. World Online dreigt VEB met tegenclaim Winter uit het boekje Snellere aanpak van criminaliteit Schiphol Van dit kerstaanbod bent u vast en zeker weg! Barak voelt niets voor opgeven Tempelberg 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD DNDERDAG 28 DECEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 oof en Samenleving iprek van de Dag Leidse senioren maken trottoirs rond Professorenpad zelf sneeuwvrij Terugblik op drie jaar 'De boer op' 14 Lisses viaduct wordt legaal volgespoten met graffiti 15 Hetty Blok treurig over biografie Annie M.G. Schmidt U7 Mirakel blijft uit bij basketballers 'klein Oranje' atiënten klagen lecombedrijf aan kele Amerikaanse patiënten •t een hersentumor span- n rechtszaken aan tegen te- ombedrijven om schade- f goeding te eisen. De klach- zijn gericht tegen fabri- nten van mobiele telefoons, ibiele netwerk-providers en ale 'vaste' telecombedrij- i. De Britse krant The Times ldt dat in iedere zaak een ladeclaim wordt ingediend en het telecombedrijf Veri- Wireless. imfletten tegen otesten bij NS I anonieme Actiegroep Rei- -I ers Nederland heeft het soneel van de Nederlandse )orwegen opgeroepen te ppen met stakingen en an- re acties. „Wij zijn jullie er dan zat", staat te lezen in gisteren verspreid pam- In het vlugschrift worden bedreigingen geuit aan adres van stakende NS'ers. e zullen ze thuis wel opzoe- n, maar ook onderweg of in Nog steeds 'verdacht materiaal' in de schappen Tot op de dag van vandaag worden in Nederland vlees waren verkocht waarin materiaal van runderen is ver werkt dat mogelijk met BSE is besmet. Het gaat naast Duits vlees ook om vleeswaren uit Zweden, Finland, Oostenrijk, Italië, Spanje en Griekenland. De risico's van Duits vlees waren al eerder bekend, maar Nederland kon de grens 'vanwege handelsafspraken' niet sluiten. den haag anp-gpd Sinds 1 oktober is er Europese regelgeving die het gebruik van risicomateriaal, zoals hersens, ruggenmerg en ogen van run deren, schapen en geiten in vleesproducten en diermeel verbiedt. In Nederland mocht dit ma teriaal al sinds 25 augustus 1997 niet meer worden ge bruikt. Nederland nam de strenge maatregel naar aanlei ding van BSE- gevallen in eigen land. Ook België, Frankrijk en eerder al Groot-Brittannië na men zelf dergelijke maatrege len. Duitsland volgde de vrij blijvende beschikking niet op, omdat het land meende geen koeien te hebben met BSE. De bedoeling was dat de Europese Unie die stap per 1 januari 1998 zou volgen, maar de EU-lidsta ten kwamen er niet uit. Het duurde tot 1 oktober 2000 voor dat de Unie akkoord ging. De Nederlandse overheid kon al die tijd geen maatregelen ne men tegen Duitsland en andere landen die evenmin het advies opvolgden. „Je kunt niet zo maar de grenzen dichtgooien, ook al zou je willen. Dat zijn handelsbelemmeringen waar mee je grote juridische proble men krijgt", aldus een woord voerder van het ministerie van volksgezondheid. Volgens hem is het al jaren bekend dat Duit se vleesproducten hogere risi co's kunnen hebben op be smetting met BSE. Sinds 1 okto ber dit jaar is Duitsland ook be gonnen met de vernietiging van risico-organen voordat de run deren worden verwerkt. Aangenomen wordt dat het eten van met BSE besmet vlees bij mensen kan leiden tot een nieuwe variant van de dodelijke ziekte Creutzfeldt-Jakob. Juridisch conflict negatief voor beurskoers rotterdam anp De Vereniging van Effectenbe zitters (VEB) kan een claim van 3,5 miljard gulden van in- ternetprovider World Online tegemoet zien. Begin decem ber maakte de VEB bekend dat zij 220 miljoen gulden schadevergoeding wil van on der meer World Online voor ruim 10.000 gedupeerde be- leggers. De geplaagde internetprovi- der zegt dat de claim de deur uitgaat op het moment dat de VEB de claim echt indient. World Online heeft in een eer der stadium aangeboden om de VEB een bedrag van enkele miljoenen over te maken als een soort van passende com pensatie. Nu zegt World Online dat de juridische dreiging van de VEB een neerwaarts effect had op de beurskoers. Het Itali aanse Tiscali, dat WOL heeft overgenomen, heeft rekening moeten houden met een claim. De woordvoerster van World Online kon vanochtend niet zeggen waarom de claim alleen wordt ingediend als de VEB ook een claim neerlegt. De schade is er tenslotte al voor de aandeelhouders die minder voor hun stukken hebben ontvangen. trein." NS-personeels liet teren weten dat het protest 1 februari doorgaat. ;ina3 chietende agent >k vastzetten' agent die in Den Bosch tien ];en geleden Pierre Bouleij Ddschoot, had moeten wor- n gearresteerd. Dat zegt de Pi idsman van de zwager van uleij. De advocaat gaat in intoep tegen het besluit van er leren door de raadkamer o- de zwager en vier vrienden k Bouleij nog maximaal der- dagen vast te houden, kina 3 irecte banden Ihina en Taiwan _jna is vandaag akkoord ge- Jln met een voorstel van Tai- |n om directe post- handels- itransportverbindingen aan ipgaan. Het worden de eerste e|.ecte banden tussen het _jimunistische vasteland en kapitalistische eiland sinds 'scheiding' in 1949. ;ijgend aantal fderen vervuilt ds meer ouderen in Ne- jland blijken zichzelf en woning volledig te ver lozen. Door het hele land dt een groeiend aantal wo- Igvervuilingen door 55- issers gemeld. Het betreft }ral alleenstaande mensen moeilijk toegankelijk zijn ir anderen en in een groot lement leven. Sociaal-geria- Van der Gaag-Haars van gorganisatie Altrecht in echt spreekt in het Neder- ds Tijdschrift voor Genees- bde van een onderschat en riplex probleem. ïuringsdienst eft zelf boetes Keuringsdienst van Waren vanaf 1 februari 2001 be ven die de Warenwet over- len, zelf boetes opleggen, kunnen oplopen tot maxi- al 10.000 gulden. Nu wordt overtreding van de regels de rechter voorgelegd, die een boete kan opleggen, nieuwe manier van beboe- zal volgens een woord- rder van de Keuringsdienst en tot kortere procedures, duidelijker zijn voor de lernemers. Zij krijgen van inspecteur direct een boe- tpport, waarop de overtre- g en de bijbehorende geld- if staat. ANTAAC 1S PAGINA'S ïenland :enland tuur en Kunst UNGnomie leiden/bollenstreek Het blijft kwakkelen met het winterweer. De temperatuur duikt maar niet echt onder nul en de neerslag brengt het in deze regio niet verder dan een laagje poe dersneeuw. Maar wie er, zoals gistermiddag, direct na een flinke bui op uit trekt, krijgt nog wel de illusie van een winter uit het boekje. De spruitjes en de boerenkool staan er op de velden tussen Voorhout en Noordwijkerhout bij als echte winterkost en op de hellingen van de Noordwijkse duinen kan worden gesleed. De Kerklaan in Katwijk aan den Rijn (linksonder) en de begraafplaats Zijlpoort in Leiden kunnen zo worden vereeuwigd voor een Anton Pieck-album. foto's dickhocewonincen/henkbouwman Prairiehond lift van Parijs naar Zeeland middelburg gpd Een automobilist uit de omge ving van Parijs heeft op weg naar zijn ouders in Zeeland zonder het te weten onder de motorkap van zijn auto een prairiehondje meegenomen. Dat het dier daar zat ontdekte hij overigens pas een paar kilo meter voor Burgh-Haamstede. Zijn auto hield er mee op om dat de kabels en leidingen wa ren doorgebeten. In de garage werd het beestje ontdekt. De dierenambulance bracht het naar de vogel- en egelopvang in Middelburg. Beheerder Coby Louwersë van het opvangcentrum her kende het ongeveer dertig cen timeter grote diertje aanvanke lijk niet. Zij belde met een die- renkenner uit Middelburg, die met behulp van de dierenency clopedie vaststelde dat het om een prairiehondje ging van nog geen jaar oud. De automobilist had voor duizenden guldens schade aan zijn auto. Het prairiehondje draagt de sporen van de reis. Zijn vacht vertoont schroeiplek ken en zijn rechtervoorpoot is verbrand. Het prairiehondje blijft tot eind januari in het op vangcentrum. Als de eigenaar van het beestje niet wordt ge vonden, gaat het naar een op vangcentrum dat gespeciali seerd is in bijzondere diersoor ten. Prairiehonden komen in Eu ropa niet in het wild voor. Lou- werse vermoedt dat het beestje ontsnapt is uit een particuliere dierentuin. Meubel Outlet Store ivisieprogramma s 9 .12,16 schiphol pieter van hove Justitie gaat de kleine criminali teit op Schiphol sneller aanpak ken. Met ingang van 2 septem ber 2001 is op de luchthaven een officier van justitie aanwe zig, die zaken van veel voorko mende criminaliteit direct be handelt. Bedoeling is dat ple gers van dergelijke delicten gefen kans hebben om de dans te ontspringen. Het zogeheten Justitie op Schiphol-project (JÖS) moet daarnaast de sa menwerking tussen de opspo- ringsbevoegde instanties van de luchthaven (marechaussee, douane, FIOD) bevorderen. Zaken die het JOS behandelt, zijn onder meer overtredingen van de openbare orde, verval sing van reisdocumenten, merkvervalsingen en overtre ders van de wet wapens en mu nitie. De Haarlemse rechtbank blijft drugszaken afhandelen. Het JOS-project, betaald door het ministerie van justitie, is een afgeleide van het bekende JIB-experiment (Justitie In de Buurt). Hierbij zijn in verschei dene plaatsen wijkbureautjes geopend met diverse strafrech telijke instellingen. De ervaring is .dat de betrokken instanties effectiever plegers van strafbare feiten kunnen aanpakken. Zo blijkt uit gegevens van vorig jaar dat het JIB-bureau in het Haarlemse Schalkwijk, waar onder meer reclassering, slachtofferhulp en bureau Halt zijn gebundeld, vijf keer sneller werkt dan de rest van het Haar lemse OM. Volgens officier van justitie E. van Keken, is op de luchthaven dringend behoefte aan een offi cier van justitie ter plekke, zo zegt zij in het periodiek Marke ring van de Marechaussee Schiphol. Zij noemt het verder belangrijk dat op Schiphol een vast aanspreekpunt komt dat goed op de hoogte is van de specifieke situatie op de lucht haven. De ambtenaren van de mare chaussee en douane sturen hun processen-verbaal rechtstreeks naar JOS in plaats van naar het OM in Haarlem. Verwachting is dat door deze werkwijze justitie eerder schikkingen kan innen van overtreders die moeten ver trekken vanaf Schiphol. Ook hoeven de instanties minder tijd en inspanning te stoppen in een zaak die waarschijnlijk wordt geseponeerd. Mogelijk dat in de toekomst ook andere rechtsinstellingen als HALT, slachtofferhulp en reclassering zich bij het JOS voegen. Daar naast wordt gekeken naar sa menwerking met bedrijven die gevestigd zijn op Schiphol. Geopend van woe. t/m zaterdag van 10.00/17.00 uur. Donderdag koopavond Pand Kemoeneers Lammenschansweg 134 Leiden Een sfeervolle en gezellige Kerst? Daarvoor heeft Baalbergen volop keus Als u vóór 31 december a.s. uw meubelaankopen doeL krijgt u van ons gratis theaterbonnen, gratis dinercheques of e gratis midweek of weekend in één van de bungalow parken van Landal Greenparks*. Met andere woorden: sfeervol uit én thuis. U bent van harte welkom! jeruzalem-cairo afp-anp De Israëlische premier Barak weigert volgens zijn veligheids- adviseur ieder vredesakkoord met de Palestijnen waarin de Tempelberg Palestijns grond gebied wordt. Als Barak bij de ze weigering blijft, betekent dat het einde van het voorliggende compromisvoorstel van de Amerikaanse president Clin ton. Adviseur Yatom bracht het nieuws in een interview met de radiozender van het Israëlische leger. Het is onduidelijk of het een strategische zet betreft om de bevolking gerust te stellen of dat het Barak menens is. De af gelopen dagen heeft de Israëli sche leider meermalen gezegd het plan van Clinton als een basis voor verdere onderhan delingen te willen beschouwen. Arafat en Barak praten van daag ook niet met elkaar over de voorstellen. De ontmoeting in de Egyptische plaats Sharm el-Sheikh is voor onbepaalde tijd uitgesteld. Arafat praat in Egypte wel met de Egyptische president Mubarak. Onduide lijk is nog of Barak later op de dag ook met Mubarak zal over leggen. De Egyptische presi dent geldt met Clinton als de LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 VRAGEN 071-5128030 HET WOORD IS AAN Clem Schouwenaars Herinneringen zijn insekten: vlinders of wespen. PÜ*S winterse buién -173 -I730 -V/go 60% 30% 50% 20% 30% 10% Niet rokende sollicitant eist smartengeld zoetermeer gpd Drie bedrijven die een niet ro kende sollicitant uit Zoetermeer hebben afgewezen vanwege zijn nicotineklachten, hebben een claim aan hun broek gekre gen. De sollicitant, E. van Ha gen, noemt het „discriminatie op medische gronden". Zijn advocaat eist smartengeld van de bedrijven. De drie bedrijven hebben elk in een reactie op zijn sollicitatie laten weten niet in staat te zijn een 'honderd procent rookvrije werkplek' te kunnen bieden. Om die reden is de voorkeur aan iemand anders gegeven. Het is voor het eerst dat werkgevers Van Hagen zwart op wit afwijzen vanwege zijp rook- perikelen. VUURWERK VERKOOP 28-29-30 DECEMBER "t intratuin HET GROENE WARENHUIS Voorschoten Leidseweg 518 Tel. 071-5322203 Ontmoeting in Egypte afgeblazen Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. belangrijkste bemiddelaar in het vredesproces. Washington wilde niet te veel gewicht hechten aan het schrappen van de bilaterale ge sprekken tussen Arafat en Ba rak, die elkaar voor het laatst in oktober spraken. Cruciaal is of Mubarak, namens de Arabische wereld, Arafat toestemming geeft om over Clintons plannen verder te praten, is de lezing van de Amerikanen. Barak twijfelde gisteravond al openlijk of hij wel naar- Sharm el-Sheikh zou gaan. Israël ziet in de laatste voorstellen van Clinton wel 'een basis voor dis cussie', zo bleek na beraad van het Israëlische kabinet. Voor waarde is daarbij dat ook de Pa lestijnen de voorstellen als ba sis aanvaarden. Beide partijen willen nog wel verduidelijkin gen van Clinton voor zij een of ficiële reactie geven. De Pales tijnen vragen onder meer om landkaarten waarop de VS aan geven welke verdeling van de grond zij precies voor ogen hebben. De Palestijnen vinden de schriftelijke voorstellen erg Pagina 2: Commentaar Pagina 5: 'Wanhoopsvoorstel' Clinton moeilijk te verteren I Voorletters: m/v Adres: I Postcode: Plaats: Telefoonnummer: 0.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) J Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) I Bank/giro nr: I Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren via: I www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1