k voor fiscus nooit meer wat het was Belasting 2001 Fiscaal paradijs voor de rijken Postbezorging rond nieuwjaar DECEMBER 2000 BELASTING BELICHT Bedrijfsspaarregeling blijft voordelig /ierluik over lieuw stelsel ielastingen re krant een vierluik over wijzigingen in het belas - Schoor! worden allerhande per thema toegelicht. indlge Wiêbe Brink van - nst en Young dieper in op ri onderdelen van dt nieu- i 1 januari krijgt Neder- id een nieuw belasting- teem. Dat geldt voor ie- een, dus ook voor de nilie Schoorl. Alle leden i het min of meer stan- ard gezin krijgen met de uwe fiscale regels te 4iken. Aan de hand van persoonlijke situatie n vader John (46) moe- Therese (44) zoon Rut- (19) en dochter Marie- 16) en zo af en toe opa, a en ooms en tantes, is i 'goed uit te leggen wat rest van Nederland it te wachten. Vandaag werk. familie Schot Izaam gezin. hebben werk. igleider van ee 11/en ele 1 aanlegt. 1110 tt bij een Cal »ei staat achu Vjk Ru I met al komt er zo bruto wat poen binnen bij de irltjes. En zo vloeit er mo- ;el ook heel wat loonbe- g naar 's lands schatkist, i/ordt volgend jaar bij de |te salarisstrook minder. De len gaan er netto .wat ordeel ontstaat vooral in de zogeheten Box 1 •en beetje door hele reeks heffingskortingen De hef- skortingen komen in plaats de huidige hck'Mingx riie En anders dan die voet en niet meer overdraagbaar de partner met het hoogste men. Ie vier de gezinsleden krij in elk geval te maken met effingskorting. De heffings- ing van 3.321 gulden geldt iedereen, of hij nou werkt iet. De arbeidskorting van De familie Schoorl achter de via PC-privé aangeschafte computer. dereen die werkt. Deze korting loopt op tot het maximum naarmate de werknemer meer verdient. Mensen met hele klei- !r haantjes hebben er niets - - uling al niet veel meer overblijft ei zij inkomstenbelas- tiii moeten betalen. Het gevolg daarvan is dat Ruiger en Marie ke alleen gebruik kunnen ma- I n van de heffingskorting. De II ulo-inkomsten worden belast in Box 1. Box 2 is voor inkom sten uil een aanmerkelijk be lang en Box 3 voor inkomsten uit sparen en beleggen. Box 1 lijkt op het huidige sys- i m van de Tkomstenbelas- »g maar heeft andere percen- lages en schalen. Wie nu een belastbaar inkomen heeft tot 15.255 gulden betaalt daarover »V' procent belasting. Deze schijf wordt opgerekt tot 32.769 gulden met een bijbehorend percentage van 32,35 procent. Daarboven, maar tot 59.520 gulden, heft de belastingdienst 37,60 procent. Dat was 37,95 procent over bedragen tot 48.994 gulden. Daar weer bo ven maar tot 99.461 gulden be draagt het percentage 42 pro cent. Dat was dat was 50 pro cent over bedragen tot 107.756 gulden. Over bedragen boven cle 102.052 gulden betaalt ieder een 52 procent inkomstenbe- la;.i ing. Dat was 60 procent over bedragen boven de 107.756. Ook Rutger en Marieke beta len deze percentages over hun bijverdiensten. Minderjarige kinderen zijn voor de belasting dienst zelfstandig. Voor oma Schoorl en opa Rietmulder van Ruiger en Ma rieke, die beiden ouder dan 65 zijn gelden andere regels. De eerste twee percentages zijn vader en oud-eigenaar van een geen 32,35 en 37,60 maar res- bouwbedrijf van Therese pectievelijk 14,45 en 19,70. De Schoorl, geboren Rietmulder, percentages van 42 en 52 gel- daarmee in aanraking komen, den moeten ze wel betalen. Al Nu is het natuurlijk nooit al- zal alleen dp niet onbemiddelde lemaal zo simpel dat de werk- De gehuwde 65-plusser met alleen AOW: 26 per maand erop vooruit Gehuwde 65-plusser met alleen AOW ƒ15.400 bruto per jaar Echtgenote of partner heeft ook alleen AOW Geen eigen woning Nauwelijks spaargeld of ander vermogen Inkomstenbelasting in 2001 ƒ295 Voordeel per jaar ƒ311 ofwel 2,3% meer netto-inkomen Netto per maand 26 erop vooruit De alleenstaande 65-plüsser met alleen AOW: 43 per maand erop vooruit Alleenstaande 65-plusser met alleen AOW ƒ22.000 bruto p. jaar Geen eigen woning Nauwelijks spaargeld of ander vermogen Inkomstenbelasting in 2001 ƒ752 Voordeel per jaar ƒ522 ofwel 2,5% meer netto-inkomen Netto per maand ƒ43 erop vooruit De gehuwde AOW'er met pensioen: 80 per maand erop vooruit Gehuwde AOW'er met pensioen, totaal ƒ40.000 bruto per jaar Echtgenote of partner heeft alleen AOW Eigen woning met WOZ-waarde ƒ300.000 Geen hypotheekrente; woning is lastenvrij Spaargeld ƒ40.000 en aandelen ƒ20.000 Rente op spaargeld 2000 en dividend ƒ700 Inkomstenbelasting in 2001 ƒ4926 Voordeel per jaar 958 ofwel 2,7 meer netto-inkomen Netto per maand 80 erop vooruit De inkomstenbelasting is vergeleken met het afgesloten belastingjaar 1999. Ten opzichte van het lopende jaar kan bij gelijkblijvende bedragen het voordeel op jaarbasis bij de eerste en tweede tabel bijna honderd gulden minder zijn, bij de derde tabel ruim honderd gulden minder. nemers alleen maar loon krij gen en verder niets. Ook niet bij John en Therese Schoorl. John heeft een auto van de zaak, een spaarloonregeling en doet mee aan een pc-privc project waar bij de bewuste computer in de praktijk wordt opgeëist door de kinderen. Therese gebruikt af en toe de gezinsauto om op haar werk te komen. De regels rondom al deze al dan niet ge dwongen extraatjes wijzigen. Omdat John bijna altijd bui ten de poorten van zijn baas werkt, heeft hij een auto van de zaak, een Ford Mondeo station. Hij vindt het een prettig kar retje dus rijdt hij privé ook flink wat kilometers. Therese en sinds kort ook Rutger, kunnen dan de gezinswagen, een overbekende en inmiddels wat oude Peugeot 205, gebruiken wanneer zij wil len. John neemt de 20 procent bijtelling van de cataloguswaar- de voor lief voor het gemak van zijn gezin. Vanaf 1 januari kan John toch heel wat besparen als hij wat vaker de Peugeot neemt voor een ritje naar de schaatsbaan. De bijtelling wordt dan name lijk trapsgewijs opgebouwd. Als John minder dan 500 kilometer privé rijdt, heeft hij geen bijtel ling meer. Als hij tussen de 500 en 4.000 kilometer privé gaat rijden is de bijtelling 15 procent van de cataloguswaarde, tussen de 4.000 en 7.000 kilometer is de bijtelling 20 procent en bij meer dan 7.000 kilometer 25 procent. John moet er voor zijn lagere bijtelling wel wat voor over hebben. Van de belastingdienst moet hij voortaan een gedetail leerde kilometeradministratie bijhouden. Hij moet van ieder ritje precies opschrijven hoe- Us op 1 jan vetgeving i [eklaard. i\ :ich nog 0 aatste t iaai lan hebber vas het nu :m te doen' Doel van :pronkelijk( iclast b!i'v<: tun beleggi ninder bed om dc-2 lie lagere I) )k minder Het instifi mcludeerc opmkomens er pic •ooruil gaan. Inkorr ouden er 10 procei nj inkomens van 11 •oordeel in tic toniu i|king: voor d<' inei >11 het voordeel slei ling- Wat is er na het verschijnen van het wets- ei king 1 reedt, is een enorme klus voorstel echter gebeurd met het rechtvaardig- ;n 'i i buigt'de r te Kamer beidsbeginsel? Wat is er gebeurd met het prin- de zogenoemde Veegwct, het cipe dat de sterkste schouders meer dan nu de van de nieuwe wetgeving, maar zwaarste lasten zouden dra- e het voorlopig wel gehad. Waar gen? Kloppen, met andere maal in den beginne ook al weer woorden, de conclusies van het Nihud wel? wetgever was volgens het 001 Los van de exacte percen- i't' voorstel om te komen tot een tages, die uiteraard van gezin dige heffing OverdreVen gesteld tot gezin zullen verschillen iktrn door allerlei handige beleg en die naar mijn mening u s en simpelweg door het sys- waarschijnlijk wel iets naar (alleen inkomsten uit beleg beneden zullen moeten wor belast, terwijl koerswinsten on- den bijgesteld, lijkt het nieu- 1 tot geen belasting over we belastingstelsel voor de 1 koi V001 de financieel meeste vermogenden onder den Zat lat er allemaal niet in ons inderdaad over de gehele ïch iperatie met de hele li linie een aanzienlijk voordeel te gaan opleve- stingtarieven, maar tegelijkertijd ren. Om te beginnen gaat het toptarief naar be- rekposien. neden van 60 naar maximaal 52 procent. Bij in- huishoudbudgetten Nihud komens (ruim) boven de ton hakt dit er flink in ?erder al op basis in een eigen en levert dit een flinke besparing op. in liet nieuv bel. - tings leisel de Aftrekposten waren er voor hen in de afgelo- t li meest op pen jaren sowieso al vrijwel niet meer bij. In de ongeveer 400.000 sfeer van renteafïrekconstructies is het mes er ji dooi de wetgever namelijk al enige jaren flink .i!i jen gulden het ingezet (denk aan de renteaftrek bij het beleg- elopen ei verge gen met geleend geld). Alleen het niet langer af- 1 wdeTiand n ekhaar zijn volgend jaar van de rente op twee- 'nt bedra de of verhuurde woningen zal voor sommigen wellicht een klein probleem zijn. Daarnaast profiteren de beter bedeelden in onze samenleving echter nog van een andere wetswijziging. De vermogensbelasting wordt namelijk afgeschaft. Min of meer in plaats hier van komt weliswaar de nieuwe vermogensrendementsheffing van box 3, op grond waarvan jaarlijks 30 procent inkomsten belasting moet worden betaald over een forfaitair rendement van 4 procent over het beleg gingsvermogen, maar dit lijkt niet echt aan de hoge kant te zijn. Voor de eenvoudige spaar der is een forfaitaire rente van 4 procent wellicht nog net te ha len. Voor de actieve belegger met aanzienlijk wat beleggings vermogen moet dit percentage gemakkelijk zijn te kloppen. Het rendement boven 4 procent blijft voor hen simpelweg belastingvrij. Niet voor niets wordt deze box 3 in de volksmond nu al de 'pretbox' genoemd. Aangezien het nu eenmaal zo is dat (fors) sparen meestal met name is weggelegd voor de wat rijkeren, is dit een voor deel dat vrijwel alleen toekomt aan deze cate gorie binnen ohze samenleving. Voor het grote gros van de Nederlanders zal echter gelden dat een groot deel van het netto inkomen opgaat aan hypotheeklasten en aan andere consumptieve uitgaven. De aftrek van de hypotheeklasten vinden vanaf 2001 tegen la gere belastingtarieven plaats, dat levert dus een nadeel op. Consumptieve bestedingen zijn nor maal gesproken belast met BTW, en als we dan beseffen dat het BTW-tarief volgend jaar stijgt van 17,5 naar 19 procent, moge duidelijk zijn dat het voordeel van de lagere belastingtarie ven voor deze categorie aardig teniet wordt ge daan door deze extra financiële lasten. Het lijkt er al met al op, dat door met name de (PvdA) oud-staatssecretaris Vermeend van financiën behoorlijk wat concessies zijn gedaan om de WD ('en daarmee het electoraat) van de ze partij mee te krijgen bij het voltooien van het nieuwe belastingplan. Daar is op zich niets mis mee. Een doel van de nieuwe wetgeving kan bij voorbeeld zijn om door de lagere tarieven en de afschaffing van de vermogensbelasting geen nieuwe stroom van kapitaalvlucht te creëren, of om wellicht zelfs een aantal geëmigreerde 'Ne- derbelgen' naar Nederland terug te lokken. Feit blijft dat minder bedeelden er vergeleken hier mee toch wat karig van af komen. Aan hen worden links en rechts nog wat extra heffings- kortinkjes uitgedeeld, maar echt aantikken doet dit natuurlijk niet. Nee, een rijkelijk gevulde box 3, daarmee tel je vanaf volgend jaar pas echt mee! (Drs. Wiebe Brink is werkzaam bij Ernst Young Belastingadviseurs in Rotterdam) Wat gebeurt er met de gunstige bedrijfsspaarregeling die mijn werkgever mij biedt als volgend jaar de rente niet meer telt maar wel het vermogen voor de ver- m ogensrendemen tsheffing? Blijft het nog wel aantrekkelijk om aan een dergelijke spaarre geling mee te blijven doen? Zeer zeker. De fiscale voordelen blijven, zoals het feit dat het spaarsaldo van het brutosalaris na een blokkering van vier jaar direct netto wordt en dat geen belasting wordt geheven over de rente en het vermogen. De regeling voor bedrijfssparen blijft dan ook na 1 januari in tact. Wel wordt het maximale jaarlijkse spaarbedrag voor de spaarloon- en premiespaarre gelingen (er zijn dus twee rege lingen!) bevroren op het huidi ge niveau (samen 2.894 gulden) Bedrijfsspaartegoeden worden weliswaar belast in box 3 tegen 1,2 procent maar hiervoor geldt wel een extra vrijstelling van 37.518 gulden per persoon. Ook de mogelijkheden om het geld tijdens de blokkeringsperiode van vier jaar toch te kunnen ge bruiken, zijn uitgebreid. Nieuw zijn de mogelijkheden om het spaargeld te gebruiken voor het betalen van een studie, verlof (zoals zorgverlof en sabbatical leave) of het starten van een ei gen onderneming. Onder het oude belastingstelsel was het geblokkeerde spaargeld al aan te wenden voor de aankoop van een eigen woning, de aflossing van de hypotheekschuld (alleen bij de premiespaarregeling) en voor het afsluiten van lijfrentes en andere (aanvullende) pensi oenvoorzieningen. IOAW'er: geen aanvraag heffingskorting Ik heb als oudere werkloze en arbeidsongeschikte werknemer samen met mijn vouw die ook geen baan heeft een IOAW-uit kering. De belastingdienst stelt in reclamespotjes dat partners van kostwinners die weinig of geen betaald werk hebben wel licht rechtstreeks een bedrag uit betaald kunnen krijgen. Geldt dat ook in onze situatie? Nee. De IOAW-uitkering wordt netjes tussen u en uw echtge note verdeeld. Bij het bepalen van de grondslagen (de uitke ring is in feite netto gelijk aan de bijstand) is al rekening ge houden met de belastingeffec ten. Het bedrag dat de belas tingdienst maandelijks direct uitbetaalt aan partners en echt genoten met weinig of géén in komen, heeft te maken met de zogenoemde algemene hef fingskorting. Deze mensen moeten inderdaad daarvoor vooraf bij de Belastingdienst een verzoek tot voorlopige te ruggaaf indienen. U als IOA- W'ers - die elk de helft van de uitkering krijgen - hoeven dat dus niet te doen. Alleen alleen staande IOAW'ers met kinderen kunnen wel uitbetaling vooraf van de alleenstaande ouderkor ting per maand aanvragen. FOTO GPD ROB KEERIS veel kilometer het is met begin- en eindpunt, gereden route en doel van de reis. Als John dit niet doet bedraagt de bijtelling automatisch 25 procent. Omdat John bij zijn familie bekend staat als een pietje precies, moet dat geen probleem zijn. De ritjes met de Peugeot die Therese maakt tussen haar wo ning en het werk kan zij vol gend jaar niet meer aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. Het woon- werkverkeer is al leen nog aftrekbaar als Therese op de fiets of met het openbaar vervoer reist. Nou hoeft There se de reiskosten niet af te trek ken. Zij krijgt net als John van de baas een vergoeding voor het aantal zakelijk gereden kilo meters. En dat mag volgend jaar nog steeds. Bij de vergoede telefoonkos ten die John krijgt verandert weinig. John mag zijn mobieltje van de baas belastingvrij hou den, mits 90 procent van de ge voerde gesprekken zakelijk zijn. Voor de telefoon thuis, die de voor zijn werk 'onmisbare' John helemaal vergoed krijgt, moet hij volgend jaar vijftig gulden per maand bij zijn inkomsten optellen. Het kost hem dan, bij een tarief van 42 procent, onge veer 21 gulden per maand. De spaarloonregeling van John blijft ook volgend jaar in tact. Hij mag 1.736 gulden per jaar van zijn bruto-inkomen sparen. Zijn werkgever gaat wel 15 procent loonbelasting beta len waar dat nu 10 procent is. Als John een premiespaarrege ling zou hebben mag zijn baas jaarlijks maximaal 1.158 gulden voor John belastingvrij schen ken. Ook het pc-privé project waar John aan meedoet loopt geen gevaar. Toegankelijke informatie in brochures Het nieuwe belastingstelsel komt mij zeer ingewikkeld over. Bij de Belastingdienst kan ik natu'rlijk daarover alle infor matie en vele brochures krijgen. Maar het blijft voor mij vaak toch zware kost. Zijn er niet leesbare brochures of boekwerk jes waardoor ik het allesomvat tend ook kan begrijpen? De brochures van de Belasting dienst en allerlei andere boek werkjes van allerhande financi ële instellingen zijn inderdaad soms moeilijk te begrijpen. Toch staat daarin de informatie meestal zeer uitvoerig en voor bijna alle inkomensgroepen ge rangschikt. Wilt u toch wat een voudiger en toegankelijker in formatie hebben en spelen in uw aangifte geen heel bijzonde re situaties dan kunt u ook vol staan met de brochure 'Stap voor Stap' met het nieuwe be lastingstelsel die is uitgegeven door FNV Belastingservice en het instituut voor onderzoek van huishoudbudgetten Nibud. Deze brochure is in de boek handel te krijgen. FNV-leden kunnen het boekje met korting bestellen voor 18,70 gulden bij hun vakorganisatie. Ook de Consumentenbond heeft een 'Kort Krachtig' boekje uitge geven over het nieuwe belas tingstelsel. Dat is voor leden van de Consumentenbond te krijgen voor 12,50 gulden; niet- leden betalen 15 gulden. Heeft u nog verdere informatie nodig dan kunt u met uw vragen ui teraard ook nog terecht bij de Belastingtelefoon (0800 0543) op maandag tot en met don derdag van 08.00-22.00 uur en op vrijdag van 08.00-17.00 uur. De Sociale Dienst beantwoordt voorts vragen als het om uw bijstands- of IOAW-uitkering gaat. Bij FNV en CNV kunnen leden ook terecht voor nadere informatie en specifieke vragen over werknemerszaken. Kinderopvang blijft aftrekbaar Ik breng een paar dagen mijn kinderen naar de crèche. Zijn deze kosten nog deels aftrekbaar in het nieuwe belastingstelsel? Ja. Als u meer dan 8.381 gulden aan inkomsten heeft uit betaald werk, kunt u onder bepaalde voorwaarden uitgaven aftrek ken voor de opvang van kinde ren jonger dan 13 jaar. Heeft u een partner, dan kamt u deze aftrekpost verdelen. Als u een partner heeft, moet u ieder af zonderlijk meer dan 8.381 gul den uit betaald werk hebben. U kunt alleen uitgaven aftrekken boven een bepaalde drempel. Per kind is maximaal 19.050 gulden aftrekbaar. Vanaf zaterdag 30 december zijn alle brievenbussen 's avonds gesloten. Op nieuwjaarsdag zijn de brieven bussen na 19.00 uur weer open. Op dinsdag 2 januari worden de bussen weer op de gebruikelijke tijdstippen gelicht. PTT Post streeft ernaar alle post uit de rode brievenbussen en de speciale decemberbussen op het Postkantoor binnen drie werkdagen te bezorgen. Heeft u post waarvan u wilt dat deze zo spoedig mogelijk wordt bezorgd? Frankeer deze dan met het normale tarief en geef het af bij de balie op het Postkantoor. PTT Post streeft ernaar deze post de volgende werkdag te bezorgen. Let op: rouwbrieven Post uw rouwbrieven nooit in de rode brievenbus of de speciale decemberbus. Verstuur uw rouwbrieven in de speciale verzamelenvelop. Deze is verkrijgbaar bij de uitvaartverzorger en op het Postkantoor. Geef uw rouw- brieven/verzamelenvelop van maandag tot en met vrijdag af bij de balie op het Postkantoor. Speciaal voor rouwbrieven kunt u in het weekend terecht tussen 13.00 en 16.00 uur bij Klantenservice Consumen tenmarkt, 0800-0417 (gratis). Uw gefrankeerde rouw brieven worden dan op nieuwjaarsdag gratis bij u thuis opgehaald. Ook voor meer informatie kunt u terecht bij Klanten service Consumentenmarkt, 0800-0417 (gratis). PTPOST

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9