Vrees voor meer aanslagen Gebouwen bij brand een dodelijke val Servische regering staat voor enorme opgave Buitenland Vastgelopen schip lekt olie Russisch ruimtestation Mir een etmaal lang zoek Spectaculaire nederlaag justitie in zaak-Goesinski Toespraak koning Spanje valt slécht in Baskenland )ENSDAG 27 DECEMBER 2000 enin voor Russen man van de eeuw tskou Vladimir Lenin is Rus van de 20ste eeuw. it is de uitkomst van een liniepeiling waarvan de tkomst zondag bekend ?rd gemaakt. Lenin kreeg eitien procent van de •mmen. Op nummer 2 iat, ondanks dat hij door meeste Russen als een ><J-ede dictator wordt be- houwd. Jozef Stalin met r gen procent en op 3 de rngeleerde en dissident idrej Sacharov met acht ocent. Voor het onderzoek irden 1.500 Russen uit het le land ondervraagd. Op immer 4 en 5 staan res- ctievelijk Joeri Gagarin, de rste man in de ruimte, en vjet-hervormer Michail irbatsjov. foto ap audiër doodt elf familieleden idah Een man in de Saudi-Arabische stad Jeddah heeft giste- i tijdens een huiselijke ruzie elf leden van zijn familie en lri ïoonfamilie doodgeschoten. Onder de slachtoffers zijn de ie dochters en de vrouw van de dader. De andere zeven chtoffers zijn familieleden van de vrouw. Na de schietpartij een huis vluchtte de man met twee kinderen als gijzelaars, dens een achtervolging door politieagenten schoot de moor- ia naar zichzelf door het hoofd. Een Saudische krant wist te elden dat de man tot de massamoord overging omdat hij een idische strijd over echtscheiding dreigde te verliezen. Zijn in )uw had de rechter verteld dat hij aan de drugs was. hina en Vietnam tekenen akkoord n iing China en Vietnam hebben na tientallen jaren hun 'nsconflict over de Golf van Tonkin bijgelegd. Maandag heb- I0 n de beide landen een akkoord getekend over afbakening van zeegrens en een overeenkomst over de visserij. De Chinese isident Jiang Zemin zette zijn handtekening samen met zijn tnamese ambtgenoot Tran Due Luong. De Vietnamese presi- nt is op staatsbezoek in China. Het is het eerste officiële be- k van Luong aan China sinds de betrekkingen tussen de lan- n in 1991 genormaliseerd werden. Politieke waarnemers eken van een historisch akkoord. Toch zijn niet alle proble- de Golf van Tonkin opgelost. Er is nog geen overeen- mming bereikt over de Spratly- en Paraceleilanden in de id-Chinese Zee. China en Vietnam maken beide aanspraak de Spratlyeilanden. ijken gevonden bij Britse luchthavens iDENOp een landingsbaan op de Britse luchthaven Gatwick riaandag het lijk van een man gevonden dat uit een vliegtuig is gevallen. Dat heeft de Britse politie bekendgemaakt. Het igtuig was net opgestegen voor een vlucht naar Cancun in ixico. De politie vermoedt dat de man zich als verstekeling in landingsgestel had verstopt. Eerder maakten de Britse auto- liten bekend dat een boer zondagavond op zijn akker zo'n •rtig kilometer ten zuiden van Londen eerrdode man had Migetroffen. De jongeman was vermoedelijk ook een versteke- g die uit een vliegtuig is gevallen. Volgens de politie komen verwondingen van de man overeen met een val uit een vlieg- n g. Volgens een woordvoerder van Gatwick zijn er geen aan- n zingen dat de twee ongevallen verband met elkaar houden. usland zingt weer oud volkslied skou Rusland zal bij officiële gebeurtenissen weer het oude kslied aanheffen dat in 1943 door de communistische leider lin is ingevoerd. President Poetin zette gisteren zijn handte- ling onder de wet die de oude hymne uit 1943 weer in ere stelt. Hij deed dit nadat begin december het Russische parle- 11 nt en daarna de Federatieraad, de Senaat, met grote meer heid voor het herstel van het volkslied hadden gestemd. Wel jesloten dat de oorspronkelijke tekst van het lied zal worden |V ïgepast. Het Kremlin schrijft binnenkort een wedstrijd uit >r een nieuwe tekst. Uitgelekt is dat Sergei Mikhailkov (87), schrijver van het oorspronkelijke lied, reeds een nieuwe tekst E ?ft klaarliggen. 'inochet nog niet ondervragen' itiagoHet Chileens hooggerechtshof heeft gisteren bepaald oud-dictator Pinochet pas door de rechter mag worden on- vraagd nadat hij een medisch onderzoek heeft ondergaan, rspronkelijk zou de oud-dictator al vandaag door rechter zman aan de tand worden gevoeld. Maar het hoogste rechts- lege van het land besloot met vier stemmen tegen een dat verhoor moest worden uitgesteld. Een medisch onderzoek at gepland op 22 januari, maar mogelijk komt het nu eerder, de ondervraging had plaatsgevonden, dan zou Guzman Pi- het opnieuw hebben kunnen aanklagen wegens een aantal litieke moorden in 1973 en hem onder huisarrest kunnen lien. Guzman heeft Pinochet deze maand al eerder in staat beschuldiging gesteld, maar werd vervolgens door een htbank waar de advocaten van de oud-dictator beroep had- aangetekent, teruggefloten. ome onderzoekt chaos op luchthaven aan De Italiaanse regering stelt een onderzoek in naar de los op de luchthaven Milaan-Malpensa op eerste kerstdag, or sneeuwval moesten honderden vliegtuigen aan de grond ren en konden vele duizenden passagiers niet weg. De con- nentenorganisatie Adusbef hekelde gisteren de exploitant de luchthaven voor het niet verstrekken van voedings- of telvouchers aan gestrande passagiers. Luctvaartbonden zei- n dat het vliegveld onvoldoende voorbereid is op de 'beperk- sneeuwval. De exploitant spreekt zelf van 'hevige en langdu- sneeuwval op een heel druk moment'. Gisteren kwam het ïgverkeer vanaf Malpensa weer op gang. rte otesten tegen Britse vossenjacht idenDe traditionele vossenjacht is gisteren in heel Groot- Ni ttannië verstoord door protesten. Dierenvrienden hebben ''9 ir eigen zeggen geprobeerd om de helft van de driehonderd 3 f htgezelschappen te hinderen bij het jagen. De ruiters - in to- 1 gingen er op de jaarlijkse 'Boxing Day' meer dan 300.000 op ht - werden uitgescholden en met eieren bekogeld. Critici emen de jacht waarbij een meute honden de vossen opjaagt, gruwelijk tijdverdrijf van de elite. Peilingen wijzen steevast dat een meerderheid van de Britten tegen de vossenjacht is. irstanders zeggen echter dat de protesterende stadsmensen oi t snappen dat de vossenstand op peil wordt gehouden dank- de jacht. Bovendien, zeggen ze, zijn het niet alleen aristocra- i die jagen, maar doen ook de boeren eraan mee. In het Britse rlement gaan steeds meer stemmen op voor een verbod op traditionele vossenjacht. uitse neonazi's steken man neer lun Drie jonge neonazi's hebben gisteren in het Oost-Duit- Guben een man in de rug gestoken vanwege zijn Aziatische erlijk. Een van de daders stond vorige maand nog terecht in band met de moord op een Algerijnse asielzoeker. Het chtoffer, een Duits staatsburger, liep een drie centimeter die steekwond op. Voor de in 1999 gepleegde moord op de Alge moesten vorige maand elf verdachten voor de rechter ver- ijnen, van wie er drie werden veroordeeld tot gevangenis- iffen. Zes verdachten kregen een voorwaardelijke veroorde- en twee verdachten kwamen er* vanaf met een waarschu- Einde vastentijd in Indonesië verloopt tot nu toe rustig De eerste dag van de viering van het einde van de islami tische vastenperiode is in Indonesië tot nog toe rustig verlopen. De autoriteiten vreesden voor nieuwe bom aanslagen maar die zijn op de eerste dag van Idul Fitri, zoals het feest hier heet, uitgebleven. Het was vanoch tend en vanmiddag wel erg stil in de straten van de In donesische hoofdstad Jakarta; veel mensen bezochten met hun gezin pretparken. jakarta theo haerkens correspondent Gisteravond echter negeerden duizenden mensen de oproep van politieke en religieuze lei ders om niet de straat op te gaan. Net als anders werd het einde van de vastenmaand luidruchtig gevierd met veel ge knal van vuurwerk en tromge roffel. De autoriteiten hadden dui zenden manschappen ingezet om godshuizen te bewaken na dat op kerstavond in negen plaatsen in de archipel bom men ontploften bij christelijke kerken. Vijftien mensen kwa men om, ongeveer honderd raakten gewond. De bommen explodeerden duizenden kilo meters van elkaar binnen een half uur tijd. Andere bommen werden net op tijd onschadelijk gemaakt. Gevreesd werd dat op de eerste dag van Idul Fitri mo gelijk ook moskeeën doelwit zouden zijn van aanslagen. Dit zou een golf van geweld in het hele land kunnen uitlokken. De aanslagen zijn niet opge ëist, maar worden toegeschre ven aan conservatieve krachten in de omgeving van oud-dicta tor Soeharto. Politiek en geeste lijkheid waren het er snel over eens dat de golf aanslagen geen aanval was van moslims op christenen maar een poging om de wankele regering van Wahid onderuit te halen. Een leger- woordvoerder heeft politici en andere gezagsdragers opgeroe pen niet te speculeren over de daders omdat dit het publiek maar tot rare gedachten zou kunnen brengen. De Indonesi sche minister van veiligheid Yudhoyono zei al eerder geen aanleiding te zien voor betrok kenheid van het leger. De politie in Jakarta heeft haar excuses aangeboden, om dat ze de explosies bij vijf ker ken in de hoofdstad niet heeft kunnen voorkomen. Zij wil de medische kosten van de slacht offers voor haar rekening ne men. MOSKOU FRANK HENDRICKX CORRESPONDENT Het verouderde Russische ruimtestation Mir is tijdens de kerst bijna een etmaal lang zoek geweest. Er was ruim 20 uur geen radiocontact met het afgeschreven station. Het ge vaar dreigde dat de Mir onge controleerd zou neerstorten op aarde. Gistermiddag kon den de Russen weer bepalen waar het gevaarte rondzweeft. Een mankement aan de ac cu's in het onbemande ruim testation zou oorzaak zijn van het probleem. Normaal ge sproken heeft het Russische controlecentrum twee maal per dag contact met de Mir, maar eerste kerstdag verloren de wetenschappers het 130 ton wegende station volledig uit het oog. Zonder sturing vanaf de aarde zou het bijna 15 jaar oude station zonder enige controle op aarde neer storten. Na twintig uur maak te het controlecentrum giste ren bekend dat de situatie weer onder controle is. Er is een missie van twee kosmonauten in voorberei ding om een stuurmechanis me op de Mir aan te brengen, waarmee het ruimtevaartuig naar de aarde kan worden te ruggeleid. Het is de bedoeling dat de Mir in een geleidelijke baan dichter naar de aarde wordt toegebracht, zodat een grootste deel van het 40 meter lange ruimtestation in de dampkring zal verbranden. De restanten zullen dan 'gecon troleerd' op zo'n 1500 tot 2000 kilometer van Australië in de Stille Oceaan storten. Het zoveelste probleem met de Mir toont opnieuw aan dat de voormalige trots van de Sovjetunie hopeloos verou derd is. Na jarenlang uitstel moet de Mir eind februari de finitief uit roulatie gaan. De Mir is dan trouwens drie keer zo lang in de ruimte geweest dan waar oorspronkelijk van was uit gegaan. De Mir zou na de lancering in 1986 maar drie tot vijf jaar in de ruimte blij- Affaire heeft politieke consequenties Lissabon Mensen kijken vanaf de kust naar een vastgelopen Chinees vrachtschip. Het schip liep maandag in de buurt van de Portugese haven plaats Viana do Castelo op een rotsbodem en lekt sindsdien olie. De 22 bemanningsleden zijn met een helikopter van de Portugese luchtmacht van boord gehaald. Het schip, dat hout vervoerde, had meer dan zeshonderd ton brandstof aan boord, waarvan een klein deel is weggelekt. foto reuters manuel roberto moskou frank hendrickx correspondent De maandenlange juridische campagne tegen de Russische mediamagnaat Vladimir Goes- inski lijkt voorbij. Een Moskou- se rechtbank heeft de aanklacht wegens fraude tegen Goesinski gisteren ongegrond verklaard. Het Russische openbaar minis terie reageerde verbijsterd op de uitspraak en dreigt in beroep te gaan. Het verrassende oordeel van de rechtbank zou het einde kunnen betekenen van het huisarrest van Goesinski in Spanje. De zakenman bracht verscheidene dagen door in de Spaanse gevangenis, nadat de Russische autoriteiten om uitle vering hadden gevraagd. Na het betalen van een borgsom van ruim 5,5 miljoen dollar mocht hij vorige week vrijdag terugke ren naar zijn kapitale villa aan de Costa del Sol, waar hij onder huisarrest werd geplaatst. Het team van Goesinski rea geerde euforisch op de uit spraak. ,,Er zijn nog mensen bij de Russische justitie die niet buigen voor de druk van de au toriteiten", meende Dmitri Os- talski, woordvoerder van Media Most, het bedrijf van Goesinski. Medestanders van Goesinski menen dat de zaak bedoeld is om het kritische en onafhanke lijke Media Most de nek om te draaien. Het televisiestation NTV van Goesinski behoort tot de weinige massamedia in Rus land die harde kritiek leveren op president Poetin en de oor log in Tsjetsjenië. De affaire heeft in Rusland grote politieke consequenties. President Poetin lijkt liberale politici van zich te hebben ver vreemd. Vooraanstaande verte genwoordigers van de twee li berale partijen toonden zich de afgelopen dagen bereid voor Goesinski te getuigen. De aan klacht tegen Goesinski is een politieke afrekening, menen ze. De vrees bestaat dat Poetin sterker zal gaan leunen op krachten uit de Russische ge heime dienst nu de democraten zich van hem afwenden. Feestdagen roerig verlopen barcelona henk van den boom correspondent De traditionele kerstbood schap van de Spaanse koning Juan Carlos is in de deelpro- vincie Baskenland niet goed gevallen. De Baskische natio nalisten verwijten de monarch dat hij aan de leiband loopt van premier Aznar. „We had den een open en brede visie van de koning op de proble men in Spanje verwacht", zei gisteren Inaki Anasagasti, de woordvoerder van de gema tigde Baskische Nationalisti sche Partij (PNV). Juan Carlos toonde in zijn toespraak een opvallend opti misme over de politieke en economische toekomst van zijn land. De ETA, zo voor spelde hij, 'bestaat nog wel maar ze zal niet lang meer le ven'. „Het einde is in zicht." De Baskische nationalisten vinden deze profetie niet erg realistisch. „De regering zegt al 25 jaar dat de ETA zal ver dwijnen, maar ze bestaat nog steeds." Ze verwijten Juan Carlos dat hij vrijwel letterlijk de woorden gebruikte, die premier Aznar een paar dagen eerder tijdens de Europese top in Nice had gebezigd. „We verwachten van een koning een eigen visie, die boven de partijen staat", aldus Anasa gasti. Overigens werd de bood schap van Juan Carlos in Bas kenland niet uitgezonden door de Baskische staatstele visie. Een motie in het parle ment van de deelstaat om de toespraak wel uit te zenden, werd genegeerd. De niet-na- tionalisten hebben om het ontslag van de directeur van de televisiezender gewaagd. Het was tijdens de feestda gen in Baskenland weer zeer roerig. Aanhangers van de ETA gooiden in verschillende steden molotovcoctails naar banken en kantoren van poli tieke partijen. Op verschillen de plaatsen brak brand uit. Honderden doden in Chinees winkelcentrum peking gert-jan broere correspondent De brand in een winkelcentrum in de Chinese stad Luoyang, waarbij op Eerste Kerstdag 309 mensen om het leven kwamen, is een nieuw bewijs van de le vensgevaarlijke toestanden in openbare gebouwen in China. Volgens een lokale krant vol deed het gebouw niet aan de veiligheidsvoorschriften en was daarom vorige week afgekeurd. Veel van de vluchtwegen waren geblokkeerd met materiaal dat winkeliers niet meer in hun winkels kwijt konden. De inspectie van het gebouw op brandveiligheid heeft waar schijnlijk samengehangen met renovatiewerk op drie plekken tegelijk. Ondanks de werkzaam heden en de slechte veiligheid bleef de danszaal op de vierde verdieping gewoon in gebruik. Op het moment dat om 's avonds half tien de brand op de begane grond uitbrak, vierden 200 mensen, meest jongeren, een kerstparty. Ze raakten evenals veel bouwvakkers op de tweede en derde verdieping in gesloten door het vuur. Een en- Brandweerlieden bekijken de uitgebrande Chinese disco. foto epa keling ontsnapte aan de dood door uit het raam te springen. Openbare gebouwen hebben in China een slechte reputatie als het gaat om de veiligheid. Het is meestal terug te voeren op het niet naleven van veilig heidsvoorschriften en bouwver ordeningen. Begin deze maand kwamen in de Zuid-Chinese stad Dongguan volgens officiële cijfers acht mensen om het le ven toen een winkel instortte. De eigenaar wilde zonder ver gunning een extra verdieping op het winkelpand plaatsen, maar daar bleek de bestaande constructie niet tegen bestand. In november kwamen drie bouwvakkers in Shenzhen om het leven toen een brug in aan bouw als een kaartenhuis in el kaar klapte. Uit onderzoek bleek dat de ramp het gevolg was van constructiefouten. De Chinese premier Zhu Rongji verzuchtte al eens na opnieuw een brand met dode lijke gevolgen, dat veel gebou wen in China zijn gemaakt van bordkarton. Maar ook Zhu heeft weinig kunnen verande ren aan de onveiligheid van met name de al wat oudere ge bouwen. De moderne kooppa leizen die in de grote steden verrijzen, kunnen op het gebied van de veiligheid de vergelijking met hun Westerse tegenhan gers moeiteloos doorstaan. Maar juist de gebouwen van voor de jaren tachtig verande ren bij een brand direct in een dodelijke val. Een belangrijke reden voor het negeren van de voorschrif ten heeft direct te maken met winstbejag. Door corruptie blij ken eigenaren van gebouwen handhaving van de regels af te kunnen kopen. Het omkopen van een inspecteur is altijd nog goedkoper dan het modernise ren van een verouderd pand. boedapest hans gertsen correspondent De Servische kiezers hebben, zoals verwacht, een dikke streep getrokken onder het Milosevic-tijd- perk. De Democratische Oppositie van Servië (DOS), een coalitie van achttien anti-Milosevic partijen, haalde afgelopen weekeinde bij de Ser vische parlementsverkiezingen ruim 65 procent van de stemmen en meer dan tweederde van de 250 zetels in het nieuwe parlement. Milosevic' socialisten (SPS) kregen slechts veertien procent van de stemmen en zijn de komende jaren tot een figurantenrol veroordeeld. Hoewel de uitslag van de verkiezingen op voor hand vaststond, is ze daarom niet minder histo risch. Voor het eerst sinds ruim vijftig jaar maken socialisten of communisten niet langer de dienst uit in Servië, de belangrijkste deelrepubliek van het federale Joegoslavië. Het dagblad Politiko, amper twee maanden geleden nog een spreek buis van het Milosevic-regime, sprak maandag licht triomfantelijk van 'de grootste verandering in Servië sinds de Tweede Wereldoorlog'. De kans is groot dat Slobodan Milosevic nog veel meer rampspoed te wachten staat. Zijn dagen als partijleider lijken geteld na de enorme nederlaag. DOS-leider Zoran Djindjic, de gedoodverfde nieuwe premier, zei maandag bovendien dat zijn regering Milosevic voor het gerecht wil zien. Vol gens Djindjic heeft Milosevic zich onder meer schuldig gemaakt aan corruptie, verkiezingsbe drog en het geven van moordopdrachten. De nieuwe, door DOS te vormen Servische rege ring kan volgens Djindjic medio januari aan de slag gaan. Dat is geen dag te vroeg, want het land kampt met enorme en acute problemen, zoals tijdens de Kerstdagen opnieuw bleek. Maandag zaten grote delen van de hoofdstad Belgrado en diverse andere steden 12 tot 22 uur zonder stroom. De energievoorziening in Servië is door jarenlan ge verwaarlozing van het electriciteitsnet en door de NAVO-bombardementen van vorig voorjaar in rampzalige staat. De situatie wordt nog verergerd door extreem lage waterstanden waardoor de be langrijkste waterkrachtcentrales van het land nauwelijks stroom kunnen opwekken. Minder acuut maar niet minder ernstig is een se rie andere problemen die de nieuwe regering van Milosevic erft. Zo moeten Djindjic en de zijnen de door toedoen van Milosevic totaal verstoorde relatie met de zusterrepubliek Montenegro zien te verbeteren om te voorkomen dat Montenegro voor onafhankelijkheid kiest. Dat zou het einde van het federale Joegoslavië (Servië en Mon tenegro) betekenen en van de razend populaire Joegoslavische president Vojislav Kostunica een ambteloos burger maken. Een ander heet hangijzer is de Presevo-vallei in het zuiden van Servië. Een deel van die aan Kos ovo grenzende vallei is in handen van zwaar be wapende etnische Albanezen die het gebied bij KosoVo willen trekken. De internationale ge meenschap probeert de separatisten tot inbin den te bewegen, maar als dat niet lukt, is een nieuwe, gewapende confrontatie tussen het Joe goslavische leger en etnische Albanezen niet uit gesloten. Dat zou catastrofaal zijn voor het imago van het nieuwe, democratische Joegoslavië. De status van Kosovo is een ander explosief the ma. Formeel is Kosovo nog altijd een Servische provincie, maar de facto is het een vrijwel uitslui tend door etnische Albanezen bewoond interna tionaal protectoraat. De overgrote meerderheid van de Kosovaren wil op termijn een eigen staat, waarin ze niets meer met Belgrado heeft te ma ken. De oplossing zou een nieuw Joegoslavië kunnen zijn: een zeer los verband (confederatie) van drie onafhankelijke staten: Servië, Montenegro en Kosovo. Het is een idee dat binnen de internatio nale gemeenschap steeds meer aanhang wint, maar voorlopig lijken de geesten in Belgrado, Pristina (de hoofdstad van Kosovo) en Podgorica (de hoofdstad van Montenegro) er nog niet rijp voor. De Servische premier Zoran Djindjic en de Joe goslavische president Vojislav Kostunica, de twee belangrijkste leiders van DOS, hebben kortom over een gebrek aan werk voorlopig niet te kla gen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5