Spoorwegpolitie twijfelt aan claims Molukkers 'IX PERZISCHE TAPIJTEN LEEF HET COMFORT VAN JORI I RN VAN TIL Binnenland Dode en gewonden in verkeer door gladheid Efteling stuurt mensen weg Kersttoespraak 2000 van vorstin 'Koningin in de knel door techniek' In een handomdraai kijken waar de kerstfilms draaien. Tijdens de Warme Winterdagen. j Telfort van tiPililWYWHi 1ENSDAG 27 DECEMBER 2000 ecordopbrengst kerstcollecte Urk i> De traditionele kerstcollecte voor Ethiopië en Eritrea die lens de kerstdagen op Urk werd gehouden, heeft een record- jrag van meer dan 212.000 gulden opgebracht. De ruim 000 inwoners van het dorp konden hun giften deponeren in ;sen die door heel Urk stonden opgesteld. Ook in het naburi- dorpje Tollebeek, waar veel Urkers wonen, werd gecollec- rd. Vorig jaar bracht de kerstcollecte voor het eerst meer dan e ton op. Dit jaar werd het oude record met ongeveer 10.000 den verbroken. teis- en kredietbrief verliest nut' jhaac De Internationale Reis- en Kredietbrief van de ANWB bij 1,5 miljoen Nederlanders in hun dashboardkastje ligt, :ft zijn nut verloren. Volgens de Consumentenbond en verze- aars geven de meeste reis- en autoverzekeringen dezelfde ihservice in het buitenland. Vooral de zogeheten kredietcou- is die in de IRK-brief zijn opgenomen, waarmee tot een be- gvan duizend gulden reparaties kunnen worden betaald, ken al jaren vaak een wassen neus. „Veel garages in het bui- land accepteren ze niet", aldus woordvoerder Oolders. chterban wil Kok als lijsttrekker /ersum Premier Kok moet bij de komende Tweede-Kamer- kiezingen opnieuw lijsttrekker worden. Dat vindt driekwart de achterban van de PvdA. Dit blijkt uit een enquête van jau Intomart in opdracht van RTL Nieuws. Van alle onder- agden, ook niet - PvdA'ers, vindt 41 procent wel dat er een an- e opvolger voor Kok moet komen. Eerder deze week zei eede-Kamervoorzitter Van Nieuwenhoven dat Kok na deze iode moet opstappen als politiek leider. lan steelt 19 auto's voor korte ritjes .doorn Een 21-jarige man uit Apeldoorn heeft de afgelopen anden negentien auto's gestolen. Hij gebruikte de voertui- 1 eenmalig voor een rit tussen Zwolle en Apeldoorn en liet de o's vervolgens staan. Bij een volgende gelegenheid stal hij nieuwe. De man werd 16 december aangehouden. Volgens woordvoerder had de man geregeld geen vervoer om van naar zijn vrienden in Zwolle te komen waarna hij tot stelen urging. Bij de autodiefstallen ging zijn voorkeur uit naar een el Kadett. arry Mens wil 'zorgloterij' Makelaar en televisiepresentator Harry Mens is be ken bij een nieuwe landelijke 'zorgloterij'. De vergunning irvoor van het ministerie van justitie is reeds binnen. Zestig cent van de opbrengst moet naar goede doelen in de ge- idheidszorg gaan, de rest is bestemd voor de organisatori- e kosten en prijzengeld. Het ministerie verleende de vergun- g aan de stichting Financiering van Zorgvernieuwing en gverbetering. Die stichting riep de hulp van Mens in om de ik voor het komend jaar op poten te zetten. Volgens Mens len rond de loterijen televisieshows van anderhalf uur wor- uitgezonden. Hij denkt daarbij aan Paul de Leeuw, maar heeft nog niets toegezegd. ivaailichten redden verdwaald stel ten De politie in Holten heeft op kerstavond met zwaai- ia iten een stel de weg uit het bos gewezen waarin ze waren sl dwaald. De man en de vrouw hadden drie uur lopen dolen, t [tweetal maakte een wandeling op de Holterberg en kon b n de duisternis inviel de weg naar de auto niet terugvinden, de belden met de mobiele telefoon de politie, waarna agenten II i de rand van het bos koplampen en zwaailichten ontstaken, [dolende stel kon het bos uitkomen door het licht te volgen. erststal Weert trekt veel bekijks rt De kerststal in de Martinuskerk in .Weert had de afgelo- in i dagen de allure van een bedevaartsoord. Op tweede kerst mi [kwamen ruim 20.000 bezoekers naai de Limburgse plaats het fraaie tafereel gade te slaan. De Martinuskerk is door 25 ivilligers omgetoverd in een compleet landschap waarin de van Bethlehem het middelpunt vormt. Met een lengte van neter en een maximale hoogte van 14 meter is de kerststal in h ert de grootste in zijn soort. De stal blijft tot en met Drieko gen op zaterdag 6 januari te bezichtigen. r0 adhuis Utrecht erg in trek ;cHTHet gerenoveerde stadhuis van Utrecht blijkt een toe- ische attractie. Het deels middeleeuwse gebouwencomplex d onder ontwerp van de in juli overleden Spaanse architect alles verbouwd en trok sinds de heropening eind augustus 5.000 bezoekers. Personeel en vaste bezoekers van het stad- a s kijken niet meer op van de rondleidingen die vrijwel dage- v i gegeven worden. Onze tapijten zeggen genoeg.. Heemstede, Binnenweg 211, 023-5292509 ANP Algemeen Neder Wallage roept Nederland op te pleiten voor VN-actie ruswuk anp De spoorwegpolitie twijfelt aan zeker twee claims van aanslagen door de Moluk se radicale splintergroepe ring Maluku Warchild. Het gaat onder meer om een actie op zondagmorgen. Een intercitytrein botste op het traject Baarn - Amersfoort tegen een zak met stenen. Een zegsman van Maluku Warchild eiste de aanslag 's avonds op bij het persbureau ANP. Nie mand raakte gewond bij de botsing. De trein werd wel zwaar beschadigd. amsterdam anp Een woordvoerder van de spoorwegpolitie stelt dat van dalen vaker voorwerpen op het spoor leggen op dit traject. Hij noemt het opvallend dat Malu ku Warchild de actie pas uren later claimde. „We hebben de indruk dat deze mensen reage ren op nieuws", zegt de woord voerder. „Een ander voorbeeld hiervan is de brand in een treinwagon op het Amstelsta- tion in Amsterdam. Die 'aan slag' werd ook pas uren later geclaimd." Alleen de aanslag begin no vember op een trein tussen Eist en Arnhem werd door de Mo lukse splintergroepering opge ëist voordat die in het nieuws was geweest. Bij deze actie wer den twee molotov-cocktails te gen een trein geworpen. Passa giers zagen een lichtflits en ro ken een benzinelucht, maar de schade bleef beperkt. Burgemeester Wallage van Groningen roept de Nederland se regering op te pleiten voor een interventie van de Verenig de Naties op de Molukken. Wallage deed zijn oproep op tweede kerstdag, voorafgaand aan een stille tocht in Wester- bork. Deze tocht stond in het teken van solidariteit met de slachtoffers van de Molukse burgeroorlog. De organisatie was in handen van de Appèlgroep Westerbork die jaarlijks rond de kerst wil benadrukken dat er veel ellende is in de wereld. „Nederland heeft een bijzon dere verantwoordelijkheid voor de Molukken", zei Wallage. Het verkeer heeft het afgelopen weekeinde en beide kerstdagen aan zeker zes automobilisten het leven gekost. Een van de dodelijke ongevallen werd ver oorzaakt door de gladheid. Bij de tientallen ongelukken die zich op gladde wegen voorde den, raakten enkele mensen ge wond. In Simonshaven verongelukte zaterdagochtend een 23-jarige man toen hij door gladheid uit de bocht vloog en met zijn auto tegen een boom reed. Bij het Friese Wommels kwam zater dagmiddag een 58-jarige auto mobilist uit Franeker om het le ven. Zijn 53-jarige vrouw over leed een dag later. Ze waren frontaal op een tegemoetko mende vrachtwagen gebotst. Een 59-jarige automobiliste uit Burgh-Haamstede overleed zaterdagmiddag. Ze verleende op een kruising geen voorrang. Zondagmiddag kwam bij Dron- ten een 32-jarige vrouw uit Breukelen om. De auto waarin zij zat, botste tegen een boom. Een 24-jarige automobilist uit Wormerveer verongelukte zon dagnacht. De man verloor de macht over het stuur. Vooral zaterdagavond veroor zaakten sneeuw en ijzel veel overlast. Met name in het mid den en noorden van het land deden zich ruim honderd onge lukken voor. Zondag gebeurden ook enkele tientallen ongeluk ken door de gladheid. Op eerste kerstdag had het verkeer alleen 's morgens last van gladde wegen. Op de A4 en op de A50 leidde dat tot enkele slippartijen. Aanvankelijk ver wachtte het KNMI in de nacht van maandag op dinsdag op uitgebreide schaal ijzel. Maar het meteorologisch instituut trok het 'weeralarm' later in. Op tweede kerstdag was het 's ochtends vooral in Limburg en in het oosten van Noord- Brabant plaatselijk glad. Op en kele aanrijdingen op de A2 na leidde dat niet tot problemen. De stille tocht in de boswachterij Hooghalen naar het voormalige kamp l „Ons land heeft de Molukkers al te vaak in de steek gelaten. Nederland moet internationaal steun verwerven voor inzet van de VN om een eind te maken aan de oorlog op de Molukken, want Wahid (Indonesische pre sident red.) kan het zelf niet." Samen met onder anderen de burgemeesters van Assen, Hoo- geveen, Middenveld, Marum en Delfzijl voerde Wallage vervol gens de stille tocht aan op het terrein van het vroegere kamp Westerbork. Voor en na de tocht werden gedichten voorge lezen. Ook was er een Molukse zanggroep. Er liepen gisteren naar schatting zevenhonderd mensen mee, onder wie enkele tientallen Molukkers. ruswuk anp Alsof geheel Nederland tweede kerstdag buitenshuis heeft be leefd. Woordvoerders van at tractieparken spreken van een topdrukte. Records werden ge broken en verwachtingen over troffen. In de Efteling in Kaatsheuvel klaagden bezoekers zelfs dat het veel te druk was. 's Middags om half twee moest de parkeer plaats al dicht omdat deze vol stond. Medewerkers van de Ef teling gingen de autoweg op om mensen die in de file ston den aan te raden over een an dere dag terug te keren. Volgens C. Kikstra van de Ef teling is het nog nooit zo druk geweest. De feërieke sfeer van de Winterefteling trok tweede kerstdag tussen de 20.000 en 30.000 bezoekers. In het park zijn aangepaste verlichting, muziek en een grote ijsbaan. Een woordvoerder van het Dolfinarium in Harderwijk sprak enthousiast over een 'ge zellige drukte'. Het aantal be zoekers was veel meer dan ver wacht en vooral de Winterwon- derparel had volgens hem daar voor gezorgd. Die werd onlangs uitgeroepen tot beste dolfijnen show ter wereld. A. van Hooff van Burgers Zoo zei 'heel vreugdevol' te zijn over het aantal bezoekers. Net als vorig jaar trokken de kerstda gen ongeveer achtduizend mensen naar deze dierentuin in Arnhem. In Rotterdam kende diergaar de Blijdorp een topdrukte. Met vijfduizend bezoekers meer dan vorig jaar passeerden ruim 21.000 mensen de kassa's van de dierentuin. Vooral het dit jaar geopende Oceanium bleek grote aantrekkingskracht te hebben. Dit reuzenaquarium is volgens een woordvoerster enorm populair, mede omdat 'je hier kunt schuilen voor de winterkou'. Wintersferen lokten ook ve len naar het Haagse schaats- centrum De Uithof. Een woord voerder sprak van 'onwijs druk'. Het nieuwe centrum beschikt sinds een paar maanden ook over een overdekte skibaan, een klimmuur en een kartbaan in een hal. Het traditionele uitje op tweede kerstdag, een bezoek aan de meubelzaken, lijdt on der de opkomst van al deze at tracties. „Het is anders dan bij voorbeeld vijftien jaar geleden. Toen waren we zo ongeveer de enigen die open waren. Het aantal bezoekers neemt af om dat de concurrentie op tweede kerstdag toeneemt", aldus een verkoper op het Meubelplein in Leiderdorp. Hieronder volgt de letterlijke tekst van de toespraak die ko ningin Beatrix op eerste kerst dag heeft uitgesproken: Wanneer twee mensen in liefde hun leven willen delen, wordt hun omgeving deelgenoot van dat geluk. Zo hebben mijn man en ik dat dezer dagen zelf on dervonden. Trouwen drukt ook vertrouwen uit in elkaar en in een toekomst waarnaar hoop vol wordt uitgezien. Hoop is individueel maar tege lijk ook universeel, een bron van inspiratie van waaruit wij het leven aanvaarden en uitda gingen aangaan. Het is als een kompasnaald die altijd de rich ting hervindt. In hoop zoeken mensen de kracht die doet le ven. Kerstmis is het feest van de ge boorte van Jezus, het Kind van de Hoop. Al tweeduizend jaar lang wordt dit gevierd als het licht dat doordringt in de don kerte van het bestaan. Hierin zien mensen een teken dat de toekomst niet is aan onrecht, geweld en haat, maar aan ge rechtigheid, vrede en liefde. Soms kan het leven zwaar val len, belast door ziekte of pijn. Er kunnen zulke ingrijpende dingen gebeuren dat alle hoop vergaat of zelfs omslaat in wan hoop. Bij een ramp overvalt leed mensen plotseling, maar levensmoed kan ook geleidelijk verloren gaan. Verdriet maakt sprakeloos. Goedbedoelde woorden dringen niet door. Troosten kan dan misschien door in stilte iemand vast te houden en mee gevoel uit te drukken in een gebaar of een voudig door er te zijn. In stille tochten is een gemeenschappe lijke vorm gevonden voor mee leven in solidariteit. Als tegenspoed het leven over heerst, is het niet zo gemakke lijk over hoop te spreken. Nie mand kan een ander hoop aan praten. Maar in de praktijk van het leven zijn er mensen die de kracht die hen staande houdt voor anderen voelbaar kunnen maken. Zó wordt hoop overge dragen. Een medemens wordt daarmee geen oplossing gege ven maar wel een weg gewezen. De behoefte aan veiligheid is al- hilversum anp Oud-politiek-redacteur bij de radio Jan Zindel vindt de kersttoespraak van de koningin voor de televisie geen overweldigend succes, dat wil zeg gen op het gebied van de techniek. De koningin las de tekst wisselend af van papier en van de au tocue, een apparaat dat de tekst over een ver groot doorzichtig scherm brengt voor de camera. Zindel vindt dat koningin Beatrix af en toe in de knel kwam met de overgang van autocue naar geschreven tekst. „Dat was minder mooi, het wrong en het leidde ook af. Een radiotoespraak is minder storend." De oud-radioman hoorde niets verrassends in de toespraak, „het was precies wat te verwachten viel." Ton Elias, adviseur persstra tegie en oud-tv-journalist, vindt juist dat de ko ningin goed is geadviseerd voor haar televisie optreden, 'vooral op het gebruik van de autocue en het papier'. Elias vindt het goed dat de konin gin niet alleen naar de autocue keek, maar ook naar het papier. „Op iedere presentatiecursus leer je hoe je daarmee moet omgaan. Als je alleen maar naar de autocue kijkt, wordt het heel onna tuurlijk." Elias noemt de toespraak helder. Hal verwege ontdekte hij een persoonlijke noot rich ting de ouders van Beatrix. Zij spreekt dan over de aanvaarding dat het leven eindig is. Pagina 2: Commentaar De eerste kersttoespraak van koningin Beatrix werd bekeken door 1,6 miljoen Nederlanders. foto anp gemeen menselijk. Als het even kan willen wij risico's mijden en tegenslag uitsluiten. Toch blijkt steeds opnieuw dat ziekte en ellende niet uit het bestaan zijn te weren. Tenslotte moet ieder mens ook aanvaarden dat het leven eindig is. In tijden van twijfel en onzekerheid, krijgt hoop betekenis. Juist bij ver driet komt het aan op hoop té gen de wanhoop in. In die oer kracht die doet leven en overle ven kan een mens eigen leed te boven komen. Het is een in stinctief opkomen tegen hope loosheid, eenvoudig vanuit ge loof in het leven zélf. Het welzijn van de gemeen schap vraagt inspanning van ie dereen. Om op te komen voor het positieve en zich te weer te stellen tegen onverschilligheid, doemdenken en vluchten in valse illusies, is overtuiging no dig. In hun hoop vinden men sen de moed zich te verzetten tegen onrecht en liefdeloos heid. Bij de strijd tegen al wat menselijkheid aantast, komt het erop aan eigen mogelijkheden te zien en die daadwerkelijk te gebruiken. Waar mensen trach ten wat onomkeerbaar lijkt om te keren en een wending ten goede te geven, wordt hui> le venskracht zichtbaar. Zo kan hoop worden doorgegeven van generatie op generatie in een opvoeden tot zelfvertrouwen en verantwoordelijkheid voor ei gen keuzen. Inspiratie kunnen wij vinden in het voorbeeld van hen die in stormen overeind blijven en kiezen voor waar zij in geloven. Hun daden komen voort uit het vertrouwen dat in het negatieve nooit het einde ligt en dat on recht nooit het laatste woord kan zijn. Hopen is niet wensen maar ver wachten, in de zin van uitzien naar. Dit betekent een blik tot voorbij de einder, een dimensie die het leven doet uitstijgen bo ven de dagelijkse werkelijkheid. Temidden van onzekerheden en verwarring richt hoop zich op de toekomst. Dat wil zeggen: niet lijdzaam afwachten maar een uitdaging tot handelen in de wereld van vandaag. Leven vanuit de hoop die iri ons is, betekent ook weten voor welke waarden je moet kiezen als het er op aan komt en vertrouwen dat ieders inzet ertoe doet. Kerstmis verbindt die hoop met geloof en liefde. Hoop kijkt niet terug maai- vooruit; het is de verwachting van een betere we reld en een beter leven. Daarin ligt de basis voor aanvaarding van het bestaan, als gave én op gave. Hoop is een anker dat zich hecht in de vaste grond van geloof, maar de hoop is ook verankerd in de liefde die ge richt is op de ander. In die lief de vindt het leven zin en be stemming. Het is de bron van onze levenskracht. In de boodschap van hoop, ge loof en liefde zien wij de bete kenis van Kerstmis, het feest van de verwachting van nieuwe tijden. Ik wens u een gezegend kerst feest toe. p3®/ Geschikt voor WAP Ze zijn er weer, de Warme Winterdagen van Telfort Pak&Bel. Dat betekent behalve voordeel ook een hoop gemak. Neem de Trium Mars, een lichtgewicht telefoon die geschikt is voor WAP. Hiermee kunt u onder andere filmtips bekijken, en de sportuitslagen volgen. Verder natuurlijk bellen, gebeld worden en sms-berichten versturen in binnen- en buitenland*. Leuke bijkomstigheid: wappen kan al vanaf 35 cent per minuut. Telfort maakt 't waar. Van Til presenteert een ruime keus in Jori modellen. Zitmeubelen die uiterlijk goed passen in een modern design-interieur. Maar die bovendien ultiem indiu'H,"4<>, En dat maakt Jori tot een belevenis. JR - 7360 Hl brengt van Jori zowel relaxfauteuils als com- njf zitgroepen. Alle modellen zijn in diverse maten «pp—*— j. I (voeringen leverbaar. DESIGNCENTRUM

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3