Patijn neemt afscheid van zijn stad Gesprek van de Dag Kerstboodschap Beatrix V uurwerkverkoop in België ingestort I M, WOENSDAG 27 DECEMBER 2000 Commentaar Koningin Beatrix gaat mee met haar tijd. Dat is althans wat premier Kok ons graag wil doen geloven. Met enige regelmaat voert hij gesprekken met het staatshoofd om de monarchie van haar meest overbodige geheimzin nigheid te ontdoen. Het koningshuis kan zich nog steeds verheugen in een groot draagvlak onder de be volking. De politicus Kok weet dat in de televisiedemo cratie anno 2000 het onderhouden van goede public relations van grote waarde is. Beatrix zelf lijkt hiervoor niet erg warm te lopen, maar effent voorzichtig de weg voor de nieuwe generatie. Positief is dat de media dit jaar vooraf over het thema van de kersttoespraak (hoop) van de koningin werden geïnformeerd. Deze openheid is nieuw, maar was ook functioneel: ze maakte gelijk een einde aan gespecu leer over een mogelijke aankondiging van een verlo ving van kroonprins Willem-Alexander en Maxima. Vernieuwend was verder dat de kerstrede .eindelijk ook op televisie werd uitgezonden. Beatrix oogde overigens wat onwennig bij het spreken voor de camera, wat de presentatie niet ten goede kwam. Zo goed als de vorm verandert, zou dat ook van de in houd van haar kerstboodschap gevraagd mogen wor den. De tekst was een opeenstapeling van abstracties en wolligheden. De kijkers en luisteraars moesten naar de diepere betekenis raden. Beatrix sprak over 'ziekte en ellende' en 'tegenspoed' zonder daarbij prins Claus en haar ouders met naam en toenaam te noemen. De 'ramp' in haar toespraak werd niet nader benoemd, hoewel het alleen maar over de vuurwerkramp in En schede kon gaan. De koningin had het in haar toe spraak achttien keer over 'hoop' zonder dat ze dit be grip tot leven wist te brengen. Het is jammer dat Beatrix zo vaak haar toevlucht neemt tot verhullend taalgebruik. Zonder haar majes teitelijkheid te verliezen, zou ze zich bij dit soort gele genheden meer van haar persoonlijke kant moeten to nen. De kerstboodschap van koningin Beatrix is helaas nog steeds niet van deze tijd. lele\isie Koude voeten Temidden van alle kerstkrakers koos Wil er dit lange weekeinde voor om slechts te kijken naar Cold Feet, zondagavond op 3. Een aanrader, deze Engelse serie met Schotse, Ierse en Engelse humor en evenveel accenten. De rode draad door de afleveringen, de voor- en tegen spoed van een paar bevriende stellen in Manchester, doet denken aan Amerikaanse sitcom varianten zoals Friends. (Waarin de op en top Engelse Rachel uit Cold Feet trouwens ooit een bijrol had.) Met het verschil dat er in de televisiegids uitdrukkelijk niet staat dat het een komische serie is. Dat betekent: meer drama, meer realiteit en minder op- pemlakkige personages. Wat dus een verfijnder humor oplevert dan de inkoppers van de Amerikaanse Joey en Chandler. Zondag kregen we vooral dramatiek voorgeschoteld toen Rachel en Adam, op wie een verleden van een abortus en zaadbalkanker rust, besloten dat ze een baby willen. De ingewikkelde emoties die bij beiden hoog op liepen maar niet werden uitgesproken, resulteerden in een schreeuwende ruzie, terwijl troosten warmte nodig waren. Hartverscheurende emo-tv. Degene die deze aflevering echt een kruikje voor warme voeten nodig had, was hun vriend Pete die na een aan tal gelukkige huwelijksjaren bezig was van zijn vrouw te scheiden. Terwijl zij haar verdriet met een ander weg lachte. teerde hij weg op de zolderkamer van een even eens gescheiden homofiel. Eerst ruziënd met hem van wege vooroordelen, later als lotgenoten met een biertje voor tv. Zijn ex Jenny versleet ondertussen niet alleen de volgende man, maar ook haar zoveelste uitzendbaan. Met behulp van de ondertiteling is haar dialectengels net goed genoeg te volgen voor de woordgrapjes en het gebruikelijke geginnegap om dialectsprekers. Wil vond de serie, opgenomen op video, om meerdere redenen gepast deze dagen. Niet alleen omdat uw tv-re- censent deze kerst geen keuze kon maken tussen Titanic, Gremlins, Sissi, The Christmas Box en andere tranen trekkers. Maar ook omdat de cv-ketel in huize Buys het op zeker moment begaf. En omdat de eerste kerstdag werd gevierd bij familie die in Limburg in een caravan bivakkeerde. En omdat de reis van in totaal vijf uur plaatshad in een auto waarvan de verwarming alleen maximaal aan of uit kon. Om enige conversatie moge lijk te maken was er geen keuze. Beslagen ramen dus. En, u raadt het al, koude voeten. Vertegenwoordiger De verkoop van vuurwerk in België is in gestort. Door de nieuwe Belgische vuur- werkwet en het 'Enschede-effect' blijven vooral Nederlandse klanten weg, zeggen de winkeliers. Verkoopadressen in de Belgische grens streek schatten dat de omzet dit jaar met de helft of meer is gedaald. ..De parkeer plaats is leeg. Anders stond hij vol met Nederlandse auto's", bromt P. Alliet van vuurwerkgroothandel Alpeco in Kapel len. Ook het personeel van 't Bazarke in Stekene bij Zeeuws-Vlaanderen draait dezer dagen vaker duimen dan dat er vuurwerk wordt ingepakt. „Het is echt een stuk minder", merkt een woordvoer ster sip op. Nederlandse particulieren, normaal goed voor het leeuwendeel van de vuurwerk- omzet in België, blijven weg omdat ze na een wetswijziging die dit jaar is ingegaan, nu ook in België geen superzwaar vuur werk meer kunnen kopen, zoals Chinese rollen, lawinepijlen en mortieren. In Nederland was de verkoop van dit po pulaire maar levensgevaarlijke vuurwerk al veel langer verboden. „We krijgen nog wel veel Nederlandse klanten binnen die vragen of we het stiekem toch willen ver kopen, maar dat doen we niet. Het mi nisterie controleert nu heel streng. Als we de regels overtreden, zijn we onze ver gunning meteen kwijt", stelt Alpeco-ver- koper Alliet. De woordvoerder zegt dat ook de vuur werkramp in Enschede de verkoop van vuurwerk in België negatief heeft beïn vloed. „We zien hier een omslag in de mentaliteit. Zeker de Nederlandse klan ten pakken uit respect voor de ramp naar minder zwaar vuurwerk." De politie in Midden- en West-Brabant beaamt dat er veel minder illegaal vuur werk vanuit België de Nederlandse grens over komt. Het korps beschikt over een speciaal vuurwerkteam van zes recher cheurs en een kliklijn, waarop burgers tips over illegale partijen kwijt kunnen. Ook houden regioteams regelmatig vuur- werkcontroles aan de grens. Politiewoordvoerder Van Kuik: „Dit jaar hebben we pas 1.500 kilo illegaal vuur werk in beslag genomen tegen 22.000 kilo vorig jaar rond deze tijd. Het lijkt erop dat de maatregelen in België vruchten af werpen." Landelijk is tot nog toe 187 ton illegaal vuurwerk in beslag genomen te gen 400 ton vorig jaar en 200 ton in 1998. HESSEL DE REE Niet alleen de meeste mensen genoten de af gelopen dagen van een rijkgevulde dis, ook de honden en katten kregen iets extra's. Zelfs de dieren in de dierentuin werden niet vergeten. De olifanten van Safari Beekse Bergen kregen gisteren extra fruit en luxe broodjes. Het diner werd rondgebracht door de verzorgers van de dieren en de kerstman. Het stel op de foto ge noot er gezellig met'z'n tweeën van. FOTO ANP KOEN VERHEYDEN 'Amsterdam was heerlijk om in te werken Nog een paar dagen, dan is zijn glanzende bestuurscarrière definitief afgesloten. Vanaf 1 januari is Schelto Patijn (64) met pensioen. .Amsterdam was een heerlijke stad om voor te werken, met bijzondere en ook klierige mensen." 'Enig' vond hij zijn afscheid vorige week van de Amsterdamse gemeenteraad. De witte zakdoek kwam er zelfs aan te pas. Tranen van het lachen en toch ook wat ontroering. De toespraak van het CDA-raadslid Goedhart was bijna cabaret: Patijn beklaagde zich eens dat hij altijd moet zwaaien als hij door Amsterdam fietst. Had-ie maar niet moeten beginnen bij elke bocht zijn hand uit te steken. Kennen ze niet in Amsterdam. „Maar we zijn natuurlijk niet te beroerd om terug te zwaai en." Ruim zes jaar geleden ontving de stad hem met enige reserve als 'die Haagse regent' en eerste niet-Amsterdamse burgemeester. Nu lijkt ieder een Patijn in de armen te hebben gesloten en vertrekt hij met het rapportcijfer zeven. Zelf heeft hij de afgelopen jaren ervaren dat Amsterdam 'heerlijk om te werken' is. „Je bent burgemeester van echt de leukste stad van Nederland. Die stad is in de eerste plaats zo bijzonder vanwege de mensen. Er zijn hier zoveel bijzondere, grappige, interessante en ook klierige mensen; van alles door elkaar en ik voelde er me heerlijk bij op m'n gemak. Er zit ook een zekere spanning en uitdaging in hier te slagen." Patijn begon zijn carrière als ambtenaar op Bui tenlandse Zaken. Vervolgens hield hij zich zeven tien jaar bezig met 'Europa'; als directeur van het Europa-Instituut, als docent aan de Universiteit Leiden en als lid van het Europees Parlement. Hij kwam voor de PvdA in de Tweede Kamer en werd in 1984 Commissaris van de Koningin in Zuid- Holland, een functie die hij in 1994 inruilde voor het burgemeesterschap van Amsterdam. „Bij wijze van grap heeft mijn broer Michiel ooit gezegd: 'Je bent begonnen met de wereld, toen ben je naar Europa gegaan, vervolgens naar Ne derland, naar de provincie en ten slotte naar de gemeente. Onderaan de ladder dus'. Maar Am sterdam is absoluut het belangrijkste deel van mijn carrière." „Ik vond het eng naar Amsterdam te komen. Ik kende de stad niet. Wist niet wat er speelde en niet wat me te wachten stond. Bij de politie lagen grote problemen. Ik kwam midden in de IRT-af- faire terecht Mijn voorganger Van Thijn was daarvoor net als minister van binnenlandse za ken afgetreden en ik moest maar zien hoe ik me redde. Allerlei mensen buitelden over elkaar heen zolang het rapport Van Traa nog niet was verschenen. Met die voorgeschiedenis had ik niets te maken en ik had er ook geen feeling mee. Daar moest ik dus tussendoor proberen te lave ren en zeggen: we gaan aan de slag. Moeilijk... ik vond dat heel moeilijk." „Een deel van de problemen die hier spelen zijn niet anders dan die in Rotterdam, Den Haag of De vertrekkende burgemeester van Amsterdam. Utrecht. Dat zijn bijvoorbeeld de nieuwkomers, de inburgering en het onderwijs. Dat is overal hetzelfde. Alleen de mate waarin dat plaatsvindt en de aantallen, die zijn in Amsterdam enorm groot." „Ons grootste probleem in de stad is de snelheid waarmee alles gaat en verandert. Het is de vraag is of we dat kunnen bijhouden. Hoe houd je, ge zien de samenstelling van de bevolking, de stad bijeen als de economie gaat inzakken en alles minder wordt? Dan hebben we een geweldig pro bleem. Een grote stad is daarin zeer kwetsbaar. Ook nu hebben we nog altijd zo'n 50.000 bij standstrekkers, dat is 100 miljoen gulden per maand. Je bent dus kwetsbaar als het gaat om de onderkant van de samenleving." Patijn zegt zich geen zorgen te maken over de tweedeling in de stad en ook niet over stadswij ken waar bijna uitsluitend migranten wonen. FOTO GPD HARMEN DE JONG „Ook daar zie je een grote doorstroming. Boven dien is er een menging van allerlei nationalitei ten. Er zijn wel veel zwartere wijken, maar geen echte zwarte wijken. In Amsterdam is zeker geen sprake van gettovorming. Ik ben daarover niet pessimistisch. Je moet kijken naar de weg om hoog." „Ik zie grote mobiliteit onder de nieuwkomers. Dat gaat toch heel snel. Wie had tien, vijftien jaar geleden gehoord van Iraanse schrijvers, Algerijn se acteurs, Marokkaanse dichters, Turkse cabare tiers en een serie buitenlandse advocaten, rech ters, artsen en honderden verpleegkundigen? In alle beroepen zie je ze doorstromen. Natuurlijk, aan de onderkant komen er steeds weer nieuwe onopgeleide mensen bij. Maar ook die zullen weer doorstromen. We moeten wel voldoende in de gaten hebben dat er inburgering plaatsvindt en dat onze bewoners voldoende bij elkaar be trokken raken." Zo niet de Nederlandse, dan toch zeker de sterdamse taal werd verrijkt met een nieuw woord: Patijnisme. Met andere woorden: 'r ft geving in de chaos'. Regels voor een tippelz 'seks-ansichtkaarten' van de straat, vergum j gen voor coffeeshops en Koninginnedag aa ti banden. Patijn: „Ach, ik ben daar nogal gel moedig onder. Het zal wel. Ze hebben het ik opgevat als de boel een beetje aan kant b n gen. Aanduiden dat een aantal ongeregelde be gen geregeld zijn door een burgemeester. IIc niet of het al in een woordenboek staat, ik 11 c het niét." „Het staat wel voor iets waar ik de afgelope ren mee bezig ben geweest. We hebben gri die zaken gekregen. Neem de coffeeshops, zijn er nog driehonderd. Zo'n honderd zijn j" sloten omdat ze niet konden voldoen aan d gunningvoorwaarden. Je ziet ook dat een g j concentratie coffeeshops alleen door het to me het hoofd boven water kan houden. Wa twee vierkante kilometer in de binnenstad er tweehonderd. Veel shops zijn op eigen h er dicht gegaan omdat ze het niet konden bol g ken." In 1999 werd Patijn getroffen door kanker, hij na een half jaar terugkeerde, sprak hij o] a lend openhartig over zijn ziekte en zijn em g „Ik moest wel wat vertellen. Men wist dat i S( ker had. Toch ben ik er in het algemeen ret terughoudend over en ook niet van plan da al nog heel veel over te vertellen. Ik heb heel 15. terviews over mijn ziekte afgeslagen. Van medische blaadjes die over het prototype een genezen kankerpatiënt wilden schrijve was in elk geval absoluut niet mijn bedoelii mijn ziekte uit te buiten. Maar ze praten to over je als burgemeester, dus kun je het nq ter vertellen." De eerste twee maanden van zijn pensioen hij helemaal niets doen. Uitrusten. „Ik doe nog kleine dingetjes, zoals juryvoorzitter zi de Ako Literatuurprijs. Echt heel leuk is dat de jury zit van de stedenbouwkundige prijs voor de verbouwing van het Rijksmuseum, der ben ik bestuurslid geworden van wat tb en muziekgezelschappen. Maar die dingen ten me weinig tijd." „Ik kan mijn leven natuurlijk volstoppen m nen en baantjes onder het mom van 'ik ver - me dood'. Maar ik zal m'n leven heel ander moeten inrichten omdat je een nieuwe fast gaat. Ik moet niets meer, na veertig jaar we THEA VAN BEEK enselijk en nooit had ik gedachtdat ik zelf zou worden. En toch. Op een dag werd ik wakker en ik was het. Ver tegenwoordiger. Jaren geleden bedacht ik een spel, en of het nu uit domheid of ongeneeslijk geloof in eigen genie was, tandenknarsend ging ik voort, en nu liggen er duizend van die spellen ergens in een fabriek. Doodspaargeld, dat dringend onder de mensen moet. Vandaar dat ik mij onlangs met een felrode doos onder de arm bij een spelletjeswinkel meldde. Ik had al drie keer gebeld, en nog een vierde keer om ze aan de afspraak te herinneren. Het was exact zo als ik me had voorgesteld. De afspraak was uiter aard vergeten, in dat ene uurtje tussen nabellen en mijn aankomst. Prijzende woorden over mijn vin ding werden onthaald met een vermoeide blik. Dat zou de winkelier zelf wel uitmaken. Ik temperde mijn toon, maar zag dat het energieni veau aan de andere kant daardoor alleen verder af nam. Nu was ik iemand die niet in zijn eigen vin ding geloofde. De mededeling dat ik eenonbezet stukje toonbank of tafel nodig had om het spel te demonstreren kwammij op een zucht te staan. Of ik dan zelf niet zag dat de winkel afgestampt was? Voorzichtig haalde ik mijn wereldvinding uit het omhullende plastic, en vroeg om een mesje om de plakbandjes netjes los te.kunnen snijden. Ook al niet verstandig. Tot de standaarduitrusting van een vertegenwoordiger hoort uiteraard een mesje. Ik pakte mijn sleutelbos, en trok bij het stuk wrikken- van het teepje een diepe geul in het prachtige gladde rode karton van de doos. Vreemd genoeg was dat het eerste wat ik deed of zei dat de winkelier wél een glimlach ontlokte. Niet meer in staat mijzelf onder controle te houden, versloeg ik de man in zes minu ten meteen verpletterende vijf-nul. Het is zelfs mogelijk dat ik enig laatdunkend com mentaar heb geleverd op zijn spelinzicht. Maar hij was begonnen. Zodra de doos eindelijk open was en het schitterende geulenpatroon van het spel zicht baar werd had de middenstander zijn oordeel al klaar. Een dom spel, zei hij, en niet iets watiemand meer dan tien keer zou spelen. Terwijl de vertegenwoorder met een sjacherijnige bek de stukken op het bord knalde, viel de mond van de middenstander langzaam open. Hij had werkelijk venvacht dat zijn bezoek hem zou laten winnen. En ook die andere spelregel in het handels verkeer was zijn bezoeker blijkbaar onbekend. De middenstander moet de gelegenheid krijgen het slechte humeur dat zijn eigen klanten hem bezorgen op de vertegenwoordiger af te reageren, een weerloos wezen dat op beledigingen alleen mag antwoorden met een nog bredere glimlach. En toen stond ik weer buiten. Tennisser ANDRE AGASSI heeft zichzelf en zijn levenspartner St effi Graf een bijzonder kerstca deau gegeven. De Amerikaan kocht een huis in California nabij San Francisco voor ruim 55 mil joen gulden. Hettennisstel woont al een tijd samen in zijn luxe villa in Las Vegas. Het nieu we onderkomen van Agassi en Graf heeft zes slaapkamers, twee zwembaden en natuurlijk een tennisbaan. Vanuit hun nederige stulpje heeft het tenmsduo een spectaculair uitzicht op de Gol den Gate Bridge in San Francis- Popster MADONNA heeft een laat huwelijkscadeau ge kregen van haar kersverse echtgenoot GUY RITCHIE Madonna (42) zal de hoofdrol vervullen in de nieuwe film van Ritchie, die naast Madonna-echtgenoot ook filmregisseur is. Madonna zal volgens het Britse dagblad Daily Mirror in de film 'The Mole' een Amerikaanse spe len die in Engeland in het gangstermilieu verzeild raakt. Ritchie (32) regisseerde eerder 'Lock, stock and two smoking barrels'. Dat werd wereldwijd een onverwachte filmhit. De film handelde eveneens over jonge gangsters in Londen. JOHN COOPER, een ontwi van race- en rally-auto's di al bekend is geworden doo MINI COOPER, is zondagi jarige leeftijd overleden. C was de zoon van coureur e wagenontwerper Charles met wie hij in 1945 de Co Car Company oprichtte. H behaalde begin jaren '50 cessen in de Formule 3 m r|) auto waarin de motor achl was geplaatst, hetgeen ni« z' bruikelijk was in die tijd. I hn 1958 veroverde de Britse reur Stirling Moss in de F( 1 de Grand Prix van Argerr met een auto van Cooper. danks de glamour van de Ie 1 werd Cooper vooral bf doordat hij van de reeds b de Britse Mini een echter gen maakte. De Mini Coop in 1961 voor het eerst aai publiek werd verkocht, wa eerste Britse auto die hetl pese Rallykampioenschap Een vader van een vriend verdiende ooit zijn geld als ver- tegenwoordiger. Later werd hij acteur en kwam alles goed, maar nooit zal ik vergeten dat hij ons land door s' t kruist heeft met blijde berichten over oliën en vetten. Later maakte ik kennis met een ver- j tegenwoordiger in kaaswas. I f fl Toch klinkt'vertegenwoordi ger in oliën en vetten' nog net iets treuriger. Zouden er ooit jongetjes hebben bestaan die droomden van een baan als vertegenwoordiger? In de literatuur is het beroep omgeven door somberheid. In wrokkige stilte venverkt een met encyclopedieën rondrei zende vader de permanente af wijzing die aan zijn bestaan verbonden is. De glimlach die hij overdag manmoedig weet op te houden hangt hij thuis direct aan de kapstok eneet zwijgend zijn suddervlees met andijvie en aardappelen. Zo ongeveer stelde ik mij het be roep van vertegenwoordiger voor,

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2