/an der Veen wint met indianentruc Mml Natuurijs maakt Heideman 'blij' Van Goozen komt net tekort IGO brengt spanning terug Sport Heemskerk™ DUIVENtil Foreholte redt het niet KZ Leiden is kansloos lENSDAC 27 DECEMBER 2000 ies is de slimste op NK marathon is al eens een indianentruc genoemd. Niet nieuw, ar bijzonder effectief. Waarschijnlijk was de boe- slimme Dries van Wijhe in een grijs verleden de eer die met het afsprintende peloton meesloop en de an- leden van de kopgroep verraste. Gisteren haalde t-Jan van der Veen het trucje uit de kast. Hij legde de lerlandse marathontop in de luren en werd in Gro- gen Nederlands kampioen op kunstijs. Omdat hij de iste was. hngenrob van der heiden ronde voorsprong op het pelo ton om de titel mochten gaan Taag zal altijd blijven waar- strijden, meeslopen met het af- maar twee van de vijftien sprintende peloton. Je zou zeg- rs die gisteren met een gen dat het recept inmiddels bekend is. Alleen Jan-Maarten Heideman had een verklaring. En niet eens een onredelijke. Hij zag immers zijn ploegge noot Jan van Oostrum meeslui- pen en daarmee waren zijn be langen behartigd. Voor de an deren was er geen excuus. Dus toen de rook was opgetrokken waren Bert-Jan van der Veen en Jan van Oostrum los van de groep. Met een kleine tien me ter tussenruimte. Genoeg voor Van der Veen om de titel te pakken. Hoewel zijn voorsprong klein was, waren er niet veel mensen die twijfelden aan de titel voor de Fries. Het was de apotheose van een zinderende titelstrijd. De lucht was zwanger van de spanning. Met de bijbehorende ontlading. Sponsor Évert Slager sprong al een ronde voor het einde bijkans een wak in het kunstijs. De Staphorster onder nemer heeft aangekondigd dat het zijn laatste seizoen is als sponsor in het marathonwe reldje en een mooier afscheids cadeau kon hij zich niet wen sen. „De jongens hebben het me aan het begin beloofd. Én de cup, én de titel als afscheids cadeau. Dit is waar we met de ploeg naartoe gewerkt hebben. Ik ben apetrots. Voor mijn be drijf wordt het te duur om deze ploeg in stand te houden, maar wat zou het mooi zijn als een andere sponsor deze kanjers bij elkaar houdt." Zonder overdreven beschei den te doen over de derde zege van zijn loopbaan toonde de 32-jarige winnaar uit Friesland zich een realist: „Ik wist wel dat ik dit kon, maar je moe. wel op het juiste moment pen beetje geluk hebben. Ik zag ze alle maal naar elkaar kijken en toen dacht ik: wegwezen." Van der Veen, sinds afgelo pen zomer fulltime schaatser, moest toen nog wel afrekenen met Wehkamp-rijder Jan van Oostrum, die zich net als hij had verscholen in het peloton. „Toen ik Jan zag, wist ik dat het een één-tegen-ééngevecht zou worden. Ik had goede benen, dus dat durfde ik wel aan. Je kunt het wel laten aankomen op een sprint, maar als er in een sprint ook maar iets mis gaat, ben je gezien. Ik voelde me sterk genoeg om het ge vecht aan te gaan. Dat komt ook door het koersverloop. Ik heb niks hoeven doen en ik heb geen ronde op kop gereden." nish op de sintelbaan van Veenoord. Jan-Maarten Heideman wint. groningen gpd Dat Jan-Maarten Heideman gisteren in Groningen op het podium stond, is geen nieuws. Maar doorgaans staat de Olde- broeker op de hoogste trede. Eigenlijk is het brons op het NK marathonschaatsen op kunstijs beneden zijn stand. Zaterdag nog zegevierde Jan- Maarten Heideman in Veen oord. Hij won de traditionele opening van het natuurijssei- zoen en schreef zijn negende zege van het seizoen bij. Giste ren in Groningen had de fysio therapeut moeite met het for muleren van zijn gevoelens. Hij werd heen en weer geslingerd tussen teleurstelling, omdat hij zijn titel niet had kunnen pro longeren. en tevredenheid. Te vredenheid omdat zijn ploeg maat Jan van Oostrum het zil ver had gepakt, omdat het een prachtige wedstrijd was en ook omdat hij de wedstrijd in Veen oord al in de knip had. „Vandaag was het een gigan tisch mooie wedstrijd. Het is super dat Jan weg was, al had ik natuurlijk liever gewonnen. Maar het is een lekker gevoel dat ik zaterdag in Veenoord heb gewonnen. Het NK was een mooie wedstrijd, maar op na tuurijs zijn de wedstrijden altijd mooi. Op de een of andere ma nier krijg ik altijd een blij gevoel van natuurijs." Hoe bijzonder de wedstrijd op de sintelbaan in Veenoord is, had Heideman zich nog vlak voor de wedstrijd gerealiseerd. „Toen ik daar aankwam zag ik die giertank staan en vlak erbij de camera's van SBS, de NOS en van nog een paar zenders. Dat is gigantisch. Het geeft aan dat natuurijs leeft in Nederland. Door alle aandacht van de pers is het ook voor de sponsor heel interessant. Ik vind het moeilijk om te zeggen welke wedstrijd belangrijker is, maar ik weet wel dat ik Veenoord hoog op mijn lijstje had staan." Terwijl Heideman in Veen oord nog won door in een im ponerende sprint Erik Huize bosch achter zich te laten, had hij op Gronings kunstijs giste ren niks aan dat wapen. Het le verde slechts brons op. ,.Zo liep de wedstrijd nu een maal. Het zou mooi zijn als het tempo de hele wedstrijd zo hoog ligt dat er niemand kan wegkomen, zodat ik de eind sprint kan winnen. Maar dat heb je niet altijd in de hand. En het ging nu ook verschrikkelijk hard. Ik heb ronden lang volle bak gereden en ik geloof niet dat ik na een wedstrijd wel eens zó kapot geweest ben. Het lijkt wel of je na een derde plaats ka potter zit dan als je wint." landa van Goozen is er net niet in slaagd een medaille te veroveren tlens het Nederlands Kampioen- hap marathonschaatsen voor vrou- »n. De Zoetermeerse drukte in het li de derde plaats afsprintende pe- lon als tweede een schaatspunt er de finishlijn. Jenita Hulzebosch- nit (Loozen) reed gisteren op het elle kunstijs van het Groningse Kar- r»ge alleen voor de grote groep uit lar het zilver. Haar zus Greta Smit haatste vervolgens nog twee jubel- nden door naar de zege. De torenhoge favoriete uit Rouveen marreerde al na drie ronden. Ze hudde haar enige medevluchtster, ischa Coolen uit Hengelo, snel van :h af en joeg meer dan 10 kilometer nder hulp op de staart van het pe on. Smit, die vanwege haar tijdro- nde baan als bloemiste een jiaatsloze week achter de rug had, jlde de zaken in Groningen heel an- rs aanpakken. „Door de drukte op Regionale B-rijders niet succesvol op NK mijn werk had ik er niet al te veel ver trouwen in. Ik had wel afgesproken met mijn zus Jenita om de wedstrijd hard te maken, maar het was niet de bedoeling dat ik zo vroeg zou wegrij den. Op een gegeven moment dacht ik: dit ga je niet redden. Ik heb im mers niet meer de topvorm van het begin van dit seizoen. Onze ploeg heeft zo'n beetje alles gewonnen. Ik vond gewoon dat één van ons hier moest winnen." Na de aansluiting reed Smit door naar de kop van de groep. Volgens de verwachting plaatste op dat moment Huizebosch-Smit een tempoversnel ling. Aanvankelijk reageerde de actie ve Linda Verdouw (Oudewater), maar alleen Petra de Boer-Grimbergen kon - geheel volgens het gebruikelijke beeld van dit schaatsmarathonjaar - echt volgen. De Amsterdamse, die 'geen kopwerk wilde doen, kreeg en kele ronden voor het einde kramp in haar linkerbovenbeen. Een extra ver snelling bezorgde haar Loozense con currente vervolgens het eremetaal. Vlak achter de compleet uitgeputte Huizebosch-Smit vond de sprint om het brons plaats. Verdouw kreeg loon naar werken door het laatste blok van het podium voor zich op te eisen. Van Goozen bleef onder anderen Marjan- ne Smit (zesde) voor, die het familie feestje binnen de Nefit-ploeg com pleet had willen maken. Wendy Vergeer uit Warmond en Esther van der Salm (Hoogmade) fi nishten tijdens deze 27ste editie van het NK voor vrouwen na zestig toeren B-rijders Hoge klasseringen voor regionalen la gen meer voor de hand bij de natio nale titelstrijd voor B-rijders. Veel ogen waren zelfs specifiek gericht op de Katwijkse broers Ralf en Jens Zwit ser. In de strijd om de KNSB-Cup hebben zij immers aangetoond over extra klasse te beschikken. Maar het duo kon niet meedoen om de medail les. Het meest dicht bij het ereschavot kwam Stompwijker Joost Juffermans, die kort achter winnaar Willem Hut (Haulerwijk) achtste werd. Ook Peter Paauw uit Rijnsburg (elfde) en Voor- houter Bob Bisschops (17de) gingen Ralf en Jens Zwitser - respectievelijk 19de en 40ste - nog voor. Ralf Zwitser had vrijdag op De Uithof in Den Haag meer succes. Toen schreef hij op fraaie wijze de zevende wedstrijd in de strijd om de Peter van Vliet Marathoncup op zijn naam. De Katwijker ontsnapte samen met zijn oudere broer Jens en Remco de Mik (Zoetermeer) uit het peloton. De ster ke broers controleerden de wedstrijd door om beurten te demarreren. De moegestreden De Mik moest na de vijf neutralisatieronden en veertig wedstrijdtoeren (16 kilometer) genoe gen nemen met de derde plek. Maar hij liep als klassementsaanvoerder wel uit op nummer twee Jos Dohle. De Voorschotenaar moest de wed strijd vroegtijdig verlaten. Marleen Elsgeest was in het gecom bineerde deelnemersveld van vrou wen en recreanten de eerst aanko mende dame. De Hoogmadese liet na 25 ronden Ilse Verkade en Kelly van Gaaien, beiden afkomstig uit Mon ster, achter zich. nst in derby tegen Flair 3 iinton peter klein heeft in de strijd om de ti de vierde divisie van de elijke competitie de span- teruggebracht. Het Al- ïse badmintonteam ver- stadgenoot en koploper 3 met 5-3 en heeft met drie speelrondes voor de het gat met de eerste Is tot twee punten terugge- it. Na de vier singles stond bij Flair op een onver- te 4-0 voorsprong. Liam ir bezorgde Marcel Fauth lim een uur strijd met 15- de derde game een van weinige competitienederla- Rogier van der Leede had zijn twee games tegen Beun bijna dezelfde tijd j. Corina Nielen had ver- ns drie games nodig voor Zandstra, terwijl Daniëlle zich in twee deeltjes Ilse van der Meer sloeg, it mannendubbel was voor 3. Fauth en Marco Overes len geen moeite met Van .eede en Edwin de Groot, a maanden blessureleed rentree maakte. Via het endubbel van Meijer en in haalde ZIGO de totaal- binnen. Van der Meer en Verstrate werden in twee games verslagen. Door de beide mixen te winnen gaf Flair de nederlaag nog een draaglijk aanzien. De winst van Verstrate met Overes tegen Meijer met Baker kwam pas met 17-16 in de derde game tot stand. Bij 12- 14 moesten nog twee wedstrijd- punten tegen weggewerkt wor den. Ook Zandstra en Beun hadden drie games nodig voor Nielen en De Groot. Ook het tweede team van Ve- glo heeft in deze klasse de titel- kans en de daaraan gekoppelde promotie naar de derde divisie weer geheel in eigen hand. De Leidenaars hadden in de streekderby in Roelofarends- veen met 8-0 geen problemen met Apollo, waar door vertrek van spelers en blessures van Ar no van der Heiden en Milene van Rijn de motivatie volledig weg is. De Veners, die inmid dels vrijwel zeker zijn van de gradatie naar de regionale hoofdklasse, raken komend sei zoen alle spelers kwijt. Na vorig jaar kopman Rolf Driessen, die zijn voormaligê clubgenoot Ste fan Oomen met gering verschil voorbleef, vertrekken ook Thea Turk en Oomen naar Veglo. Van der Heiden, Ruud Bakker (die van Veglo's tweede man, Ronald Derksen verloor) en Van Rijn stoppen aan het eind van het seizoen. De hoofdmacht van Flair bleef in de titelrace van de tweede divisie door het laag ge klasseerde Vennewater met 7-1 terug te wijzen. Karin Kuiper- Van Pel en Peter van den Berg moesten hun mixed afstaan. Bi- anca Dijkstra, Bas van Zeist en Robert-Jan Hamersma scoor den honderd procent. De Al- phense reserves stelden met het 4-4 gelijkspel in Spijkenisse te gen De Ritte 3 hun plaats in de middenmoot veilig. Gewonnen werden de beide mannensin- gles, het vrouwendubbel en een mixed. In een andere afdeling van de vierde divisie speelde BC Lisse zich met de 5-3 overwinning in Vlaardingen tegen Refoba 2 weer langszij koploper Con- questo 2, dat haar wedstrijd op de zondag voor Kerst een week vervroegd kreeg. Voor de bol- lenstrekers wonnen Edwin Dierckxsens en Rogier Moor man hun enkelspelen en hun dubbel. Sandra ló-oon en Nan- da Abercrombie verloren de singels, maar pakten wel een punt in hun samenspel. Via de mixed van Kroon met Dierckx sens werd de volle winst bin nengehaald. Tennis Center Frijlink Event^ 's Gravendamseweg 71 Sport Noordwijkerhout f Services De B-Masters van hel leidsch Dagblad Tennis Circuit, Haarlems Dagblad Tennis Circuit en Haagse Courant Tennis Circuit, strijden om de titel: Programma Woensdag 27 december, kruisfinales DEB en HEB Donderdag 28 december, kruisfinales DEB en HEB Vrijdag 29 december, finales DEg_en HEB De aanvang is alle dagen om 19.00 uur INFO WWW. TENNISWORLD.NL SportCity wint squash peter klein De mannen van SportCity wa ren de enigen, die met een zege het Kerstreces in de landelijice squashcompetitie ingingen. Bij de hekkensluiter in de promo tieklasse, Squash Delft 3, won de koploper met 5-0. Marcus van Duin, Mare Min- nee en Rob Vreeken stonden geen game af. Gilles Hoek van Dijke won met 3-1. Met de 5-0 overwinning op De Diepput 3 speelden de re serves zich uit de degradatie- zorgen. Voor de teams van Hill Safe ty/SRC Alphen, beide met afda len bedreigd, was er in Tilburg tegen de vrouwen van Assurix- De 'T', respectievelijk het der de mannenteam van de Haag- sche SRC geen eer te behalen: 5-0 verlies. De mannen van Steijn Sports deelden de sin- glepunten met Squash Delft, dat vanwege betere scores wel het bonuspunt binnenhaalde: 2-3. Marco Wiesehahn (met 3- 1) en Arthur Smit (met 3-2) wa ren in Voorschoten de winnen de singelaars. De reserves gin gen met 1-4 tegen Haagsche SRC 5 ten onder. Jaap de Zwart zorgde bij Dekker Warmond tegen Johan van der Broek voor de enige persoonlijke overwin ning. Dekker verloor met 4-1 bij het Hoofddorpse Meersquash Wilt u iets melden? Bel 071-5356461 (Wim van Duivenbode) da gelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Faxen mag ook: 071-5321921. E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl John ter Beek is bij voetbalver eniging VCL benoemd tot ere-voorzitter. Ook mocht hij van de KNVB de gouden speld in ontvangst nemen. Gerard van de Kerkhof, Alex Wijnen en Henk Beekman werden gehul digd als leden van verdienste bij de Vlietclub. Tevens een ge wijzigd bestuur bij VCL. Fred Frankhuizen (penningmees ter), Jan Heshu- sius (secretaris), Aad Neute boom (voorzit ter jeugd) en Joop Lamers (technische za ken) zijn de nieuwe gezich ten Eric Gud- de is aan zijn laatste seizoen bezig als hoofdtrainer van Ex celsior Maassluis. Gudde werk te in totaal 18 jaar bij de zater daghoofdklasser. Hij gaat het rustiger aan doen en wil een andere functie bij de club Leidsche Boys houdt op woens dag 3 januari 2001 het jaarlijkse jeugdzaaltoernooi in de Vijf Meihal. Aanvang 10.00 uur UVS speelt op zaterdag 6 janua ri een oefenwedstrijd tegen de profs van Sparta. Een dag later vertrekken de Rotterdammers voor een trainingsstage naar Paramaribo SJZ en Meerburg spelen op zondag 7 januari een speciale wedstrijd. De op brengst komt ten goede aan het herstel van het clubhuis van SJZ FC Volendam brengt tijdens de winterstop tweemaal een bezoek aan de Bollenstreek. Op 17 januari ontvangt Quick Boys de formatie van trainer Henk Wisman en op 23 januari spe len de profs tegen FC Lisse SK Beveren, de club van Remco Torken, verwacht het vertrek van trainer Emilio Ferrera. De club heeft Barry Hulshoff ach ter de hand Sebastiaan Lange- veld (Lisse) kwam als derde over de eindstreep bij het dis trictskampioenschap cyclo cross van Midden Nederland. Noordwijker Ton van Duyven- bode werd uitgeroepen tot de beste renner van De Bollen streek in het jaar 2000 De wie lerclubs Swift en De Bollen streek slaan de handen inéén en houden vanaf zondag 14 ja nuari een gezamenlijke cyclo crosscompetitie Nederland krijgt in 2002 de Wereldbeker veldrijden terug. De UCI heeft aan Heerlen de organisatie aan geboden De Alphense wiel- John ter Beek. archieffoto loek renner Tim Takken verruilt zijn Avanti-shirt voor dat van het Utrechtse De Volharding De organisatie van de Holland La- dies Tour heeft het sponsor contract met Formido Bouwmarkten met twee jaar verlengd. De etappekoers voor vrouwen staat in sep tember op de kalender. De organisatie hoopt volgen de week op groen licht van de ge meente om een etappe in Leiden te or ganiseren, met waar- zuyderduin schijnlijk de start bij het stadhuis en de finish op hei Ra penburg Jaap van der vooy heeft zich afgemeld ^óor Parijs- Dakar. De Leidse motorcou reur, die met een vrachtwagen aan de tocht zou deelnemen, vindt de voorbereiding om goed te kunnen presteren te kort Gianni Romme is kans hebber voor de World Sports Award die op 16 januari 2001 in Londen wordt uitgereikt. Naast Romme zijn Leontien van Moorsel, Anky van Grunsven, Inge de Bruijn en Pieter van den Hoogenband genomineerd Ingrid Haringa is de nieuwe Chii de Mission voor de Euro pese Jeugd Olympische Winter dagen in het Finse Vuokatti, die van 10 tot en met 16 maart wor den gehouden. Stompwijker Cees Juffermans won twee jaar geleden op dit evenement een gouden en zilveren medaille Jolanda Nachtweh uit Oegst- geest wordt hoofd van het bondsbureau van de Koninklij ke Nederlandse Schaatsbond (KNSB). Per 1 september was zij al als financieel interim-mana ger aangetrokken De Nationa le Skatetoerkalender 2001 telt drie regionale evenementen: Noordwijkerhout (14 april). Rijnsburg (juni) en Nieuwkoop (26 augustus) De UCI wil dat de wielerploegen in 2002 niet meer dan 25 renners in dienst nemen. Mapei moet dan bijna 15 renners de laan uit sturen Volgende maand wordt in het clubgebouw van w Rooden- burg de Gouden Sportcaféspeld uitgereikt. Het is de vijfde keer dat een vaste bezoeker van het Sportcafé, die zich op een be paalde manier verdienstelijk heeft gemaakt, kan meedingen naar de erespeld van goud valkenburg (l) kon het gehavende Foreholte de Limburgse vrouwen bijbe nen. Na een tussenstand van 9- 8 liep Iason uit naar 16-9 bij rust. „Een reeks van aanvallen de fouten kwam ons duur te staan. Via de fast-break liepen ze bij ons weg. Het dreigde in de tweede helft een afgang te worden, maar onder leiding van Elly Spreeuw, de meest er varen speelster van ons, kwa men we bij 18-16 terug tot twee punten verschil", aldus Rond- berg. Dat verschil van twee punten bleef tot een stand van 21-19 gehandhaafd. Foreholte kreeg nog kansen om het gat met de thuisploeg te dichten, maar die bleven onbenut. In de slotfase kreeg Spreeuw per soonlijke dekking. Dat werkte verlammend op haar mede speelsters. Iason liep uit naar 26-21. Rondberg: „Gezien het voorafgaande kan ik niet anders dat tevreden zijn." Onder protest speelden de vrouwen van Foreholte zater dagavond het uitduel bij Iason in het Zuid-Limburgse Valken burg. De Voorhoutsen verloren met 26-21. ,,'s Middags om half vier vertrokken en 's nachts om twee uur thuis. We hebben vier maanden geprobeerd dit duel te verzetten, maar de tegen stander werkte niet mee. Op de zaterdag voor Kerstmis met de bus naar het zuiden is een zwa re belasting voor een amateur club. De bond had deze wed strijd gewoon verkeerd ge pand", aldus trainer Rinus Rondberg. Foreholte miste vanwege de kerstvakantie verschillende speelsters. Daarom stond Olga Almekinders voor het eerst sinds vijf jaar weer onder de lat tegen de mede-middenmoter. Tot halverwege de eerste helft hij een elleboog in zijn gezicht had gekregen. Alleen Maartje van Berkum wist bij 4-0 iets te rug te doen. Na rust liep de achterstand tot 15-5 op, maar in het slotkwartier kwam KZ Leiden terug. De aanval zocht geduldiger naar schotkansen en dat leverde treffers op van Maartje van Berkum, Didier Ca- ron (2) en Bianca Witteveen, goed voor een 15-10 eindstand. leiden michel van gent KZ Leiden heeft tegen Swift(A) kansloos verloren met 15-10. De formatie van trainer Peter Bierens raakte in de eerste helft 8-1 achter, omdat zij totaal uit haar spel werd gehaald door het fysieke optreden van de koploper. Steven Kalkman moest zich al vroeg laten ver vangen door Arwin Akse, nadat Lekke band deert De Goede niet wielrennen Suzanne de Goede heeft op nieuw een zege geboekt in de reeks veldritten van de inter- clubcompetitie. Maar deze viel meer op dan haar andere over winningen. De 16-jarige Zoeter- woudse opende zaterdag op het 'Leontien van Moorsel Par cours' van RWC Ahoy (Rotter dam Zestienhoven) sterk. Maai de Swift-renster reed in de vier de ronde lek en viel daardoor terug naar de vierde plaats in de wedstrijd. De klasse van De Goede werd andermaal duide lijk, toen de klassementsaan voerster na een wielwissel toch nog al haar concurrentes bij haalde. Tijdens de tiende veld- rit voor amateurs in de compe titie van RTV De Bollenstreek bleef thuisrijder Danny Zuider duin zondag Hillegommer Pe ter Reitsma voor. De klasse mentsleider versloeg op zijn beurt in Lisse plaatsgenoot Paul Conijn (derde). Bij de veteranen was opnieuw Leen van der Niet uit Noordwijk de snelste. Klaas van Hage (Noordwijkerhout) werd eerste in het kleine deel nemersveld nieuwelingen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 27