Anand ongeslagen naar wereldtitel egun Toriola: in een week van schlemiel tot held Kaapverdië is 't lachertje van de basketbalweek Sport 'Als Karei roept ga je mee ga je mee Koeman positief over terugkeer Aalbers I/OENSDAG 27 DECEMBER 2000 Romano wil naar Barcelona rio de Janeiro» Alleen een contract bij Barcelona kan Romario er nog toe bewegen uit Brazilië te verhuizen. Dat zei de voetballer zaterdag in het blad Sport. „Ik heb ongelofelijke aanbiedingen op zak maar ik vertrek alleen uit Brazilië om in Barcelona te spelen. Als ze me willen, dan zijn ze daar nu van op de hoogte. Het wordt Barcelona of ik blijf in Rio. Een andere optie is er niet", aldus de Braziliaanse international. Romario is op zijn 34ste weer helemaal opgeleefd. Hij maakte zijn comeback in het Braziliaanse nationale team en vervult een leidersrol bij zijn club Vasco da Gama. ,,Dit is het moment om bij Barcelona te rug te keren", vindt Romario. In 1995 verruilde de Braziliaan Barcelona voor Flamengo. De Catalaanse club heeft aangekon digd dat de eerste prioriteit ligt bij het aantrekken van een ver dediger. De transferperiode in Spanje sluit eind januari. Krajicek ziet af van Australian Open ruswuk Het tennisseizoen begint voor Richard Krajicek niet zoals gepland op 8 januari in Sydney, waar hij zich zou voorbe reiden op de Australian Open. Ook dat toernooi, het eerste grand slam evenement in het nieuwe jaar, moet Krajicek aan zich voorbij laten gaan. De 29-jarige Muiderberger ondervindt nog te veel hinder van een elleboogblessure. Krajicek had be wust een extra lange vakantie genomen om de irritatie aan het gewricht te laten genezen, maar dat heeft onvoldoende effect gehad. Andreu stopt met wielrennen new york Franky Andreu stopt met wielrennen. De 34-jarige Amerikaan uit de US Postal-ploeg van tourwinnaar Lance Arm strong maakte de laatste elf jaar deel uit van het professionele wielerpeloton. Andreu reed negen keer de Tour de France en was twee keer van de partij op de Olympische Spelen. Na zijn debuut in 1989 bij 7-Eleven stond Andreu onder contract bij Motorola, Cofidis en US Postal. Pech voor Heiner sydney» Zeiler Roy Heiner is gisteren kort na de start van de re gatta Sydney-Hobart getroffen door pech. Zijn boot, de Assa Abloy, kampt met een gescheurde spinnaker. Op de boot van Heiner wordt hard gewerkt aan reparatie van het bijzeil. Syd ney-Hobart is een befaamde zeilrace over 1166 kilometer. De wedstrijd, waaraan 82 boten deelnemen, geldt voor Heiner als oorbereiding op de Ocean Race van volgend jaar. Engels team basketbalt in Leiderdorp eiderdorpHet Engelse nationale meisjesteam is de opvallend- ite deelnemer aan de zevende editie van het Duna Basketbal Toernooi, dat vandaag in Leiderdorp begint. Naast de Engelsen en thuisploeg BV Leiderdorp, doen ook MSGB, Sneekhout Lions ^en BC Shooters mee. Het toernooi in sporthal Op Dreef duurt rctot en met vrijdag. Het openingsduel tussen BV Leiderdorp en '4le Engelse selectie begint vanavond om 20.00 uur. M Sportverkiezing op 12 januari leiden De Leidse verkiezingen van sportman, -vrouw, en - jploeg van het jaar worden op vrijdagavond 12 januari gehouden bij w Roodenburg. Eerder stond abusievelijk in deze krant ver- neld dat het om 5 januari zou gaan. De Drie October-Vereeni- ging treedt voor het eerst op als sponsor en vervangt daarmee de Leidato die sinds 1970 voor de prijzen van het evenement tecord voor wicketkeeper Jacobs Ivielbourne Ridley Jacobs, de wicketkeeper van het cricketteam 'an West-lndië, was gisteren in Melbourne de gevierde man. De //i)3-jarige cricketer was goed voor zeven vangen in de eerste in- /flbings van Australië tijdens de vierde Testwedstrijd. Daarmee /-evenaarde hij het wereldrecord van de Brit Bob Taylor, de zf.Nieuw-Zeelander Ian Smith en de Pakistaan Wasim Bari, die «piet vangballen eveneens verantwoordelijk waren voor de val /Aan zeven wickets in Testwedstrijden. ^Standbeeld voor Piet Kleine hollandscheveld Piet Kleine krijgt een standbeeld. Althans, als het aan de inwoners van de Drentse plaats Hollandscheveld ligt. k De 49-jarige voormalig olympisch kampioen op de 10 kilometer - beëindigt na dit schaatsseizoen zijn imposante loopbaan. En daarom moet op de stoep voor de lokale cafetaria zijn beeld ko- 5. men te staan. Een speciaal actiecomité probeert daarvoor het genodigde geld bijeen te krijgen. Het initiatief komt van een i-kantal inwoners van Hollandscheveld die hun oud-plaatsge noot willen eren. Dat Kleine al jarenlang in Kerkenveld woont, et lemen zij hem niet kwalijk. Twintig van Woubrugge afgelast woubrugge De jaarlijkse 'Twintig van Woubrugge' die voor •t /anmiddag op het programma stond, is op het laatste moment ifgelast. De organisatie van de loop achtte het omwille van de /.veiligheid onverantwoord om het evenement door te laten ft jjaan. Vanmorgen werd het parcours gekeurd, maar er waren te stukken. De wedstrijd wordt verschoven naar juni. Viswanathan Anand heeft zondag in Teheran de FIDE- wereldtitel schaken veroverd. De Indiër won in de eind strijd voor de derde keer in vier partijen van de Span jaard Alexei Sjirov: 3 1/2 - 1/2. De tweekamp ging over maximaal zes partijen. De laatste twee worden niet meer afgewerkt. Anand verdient met zijn toernooizege 1,7 mil joen gulden. tehéran ge deelnemer aan het toernooi anp geen enkele partij. De laatste match, met de witte stukken, was zondag na 41 zetten voor bij. Sjirov - thuis in de Letse hoofdstad Riga, maar schakend op een Spaans paspoort - pro beerde met een Franse verdedi ging de tweekamp nog enigs zins te rekken, maar slaagde daar niet in. Tot de twaalfde zet van zwart volgden beide grootmeesters de partij Sakejev - Barejev uit 1998. Met 12. Dc7 week Shirov voor het eerst af. Barejev koos inder- Vandaag heeft de officiële cere monie plaats, waarbij Anand tot wereldkampioen wordt ge kroond als opvolger van de Rus Aleksander Khalifman. Deze schakelde hij ook persoonlijk al uit in New Delhi, waar in een eerder stadium het eerste ge deelte van het titeltoernooi werd afgewerkt. De 31-jarige Anand, befaamd om zijn snelle spel, verdiende de eindzege. Hij verloor als eni- tijd voor Dd8. Anand dacht over 13. Pe2-gl geen seconde na en verraste met die snelle re actie zijn opponent. Deze pie kerde liefst 25 minuten over zijn volgende zet (13. a4). De commentatoren Salov en Az- maiparasjvili hadden hun twij fels over de juistheid van dat besluit. Sjirov besloot niettemin strij dend ten onder te gaan. Hij of ferde een paard voor twee pionnen en gaf op de 23ste zet, na eerder een dameruil uit de weg te zijn gegaan, een loper voor dezelfde compensatie. Het bleek uiteindelijk niet genoeg. De Spanjaard kon Anand met het voetvolk van vrijpionnen in het centrum niet verontrusten, hoe lang hij ook nadacht. Wit bezwoer elk gevaar, voor zover dat er al was, en behield vo'ort- durend een betere stelling. Viswanathan Anand heeft in de gaten dat de WK-overwinning hem niet meer kan ontgaan en steekt zijn ar men in de lucht. Zijn tegenstander Alexei Sjirov lijkt nog op zoek naar een laatste uitweg. foto reuters arnhem gpd Jack Everse, fanatiek Vitesse- supporter uit het Betuwse Huissen zat zich thuis te verbij ten. Nu de voormalig voorzitter van zijn club, 'Keizer' Karei Aal- bers, afgelopen week honderd miljoen gulden bood in ruil voor de macht over het Vitesse- imperium, móest Everse wel in actie komen. Van een rustige kerst kon geen sprake meer zijn. Spontaan plaatste de Huissense verzekeringsagent op de internetsite van de Vites se supportersvereniging een oproep voor een vreedzame de monstratie bij het Gelredome. Hij zegt bedolven te zijn onder de e-mails vol steunbetuigin gen. Ook de telefoon stond roodgloeiend met meelevende Vitessesupporters. Maar er is ook een deel van de supportersschare dat zijn te rugkeer desnoods met geweld wil afdwingen. Onder deze mensen gaan geluiden op om op 2 januari de nieuwjaarsre ceptie van energiebedrijf Nuon te verstoren. Ook worden be dreigingen geuit aan het adres van de huidige bestuursleden. Jack distantieert zich van ge weld. Maar hij begrijpt de reeds geuite dreigementen wel. „Ka- rel moet terugkomen. Nu gaan we tot het uiterste. Al moet ik het stadion bezetten of dwars op de middenstip gaan liggen." Aan het begin van de avond drentelt Jack, het Vitesseshirt over zijn jas aangetrokken, ge spannen heen en weer voor de hoofdingang van het donkere stadion. Het is altijd afwachten wie er op komt dagen, weet hij. „Ik zie wel hoe het loopt." Jack („in al die dertien jaar heb ik maar drie wedstrijden van Vi tesse gemist") staat er in ieder geval. „Ik moest me laten ho ren. Karei moet terugkomen om de club te redden." Tot zijn opluchting ziet hij rond half acht enkele tientallen auto's, met Vitesse-vaantjes voor de beslagen achterruiten, het besneeuwde stadionterrein oprijden. Met glimmende ogen telt Jack de opdoemende kop pen. Even later wordt het grote gele spandoek dat van de Zuid tribune is verbannen, uitgerold. Karei-liederen weerklinken. „Als Karei roept ga je mee, ga je mee", schalt het. Hoofdsponsor Nuon moet het in de spreekko ren ontgelden. Jack vindt het al lemaal schitterend. Voor hem is zijn actie geslaagd. In de mee gebrachte megafoon houdt hij meerdere keren een emotioneel pleidooi voor de terugkeer van Aalbers. Bij elk geroepen woord ramd. Aalbers zal hier vast wel er gens in een auto rondrijden en dit zien, is een oudere man overtuigd. „Karei was mijn baas", zegt hij trots. „Ik was ter reinknecht op Monnikenhui ze." De man mijmert over de ten faveure van de ex-voorzitter tijd van Frans de Muynck, Ben- wordt de Huissenaar door de anderen op de schouders nie Hofs en uiteraard Henk 'Charley' Bosveld. Nu moedigt hij zijn club trouw aan vanaf de Oosttribune. De jongste deelne mer is Charlene van anderhalf. Het meisje zit in de vrieskou op de arm van haar moeder. Vader Marcel is druk in de weer met spandoeken. „Charlene is voor Karei Aalbers. Daar kun je in de opvoeding niet vroeg genoeg mee begonnen", meent de jon ge vader. kjigeriaan wint eerste uitgave van Holland Top 12 tafeltennistoernooi 'elofarendsveen aarten dekker ;gun Toriola was halverwege irige week nog de schlemiel, aar drie dagen later was hij weer de held. De Nigeriaan on zaterdag in Roelofarends- ien de eerste editie van het olland Top 12 tafeltennistoer- )oi. In de Treffershal toonde Driola zich verreweg de beste m de twaalf uitgenodigde $pe- Een week geleden liep Segun ,0 ariola nog enigszins beduusd bor de met meer dan 1200 ensen gevulde Leidse Zijlhal. aar was hij een van de zes elnemers aan de lucratieve- rijd om de Sleutelstadbokaal, issen grote tafeltennisnamen 1(js Jan-Ove Waldner en Vladi- ir Samsonov plus de Neder- ndse toppers Danny Heister i Trinko Keen kwam het ff ivo - spel van Toriola niet echt uit 1 verf. De Nigeriaan is welis- aar kampioen van Afrika, aar uit afgetekende nederla- m tegen Samsonov en Keen eek dat pingpong op het varte continent weinig voor- elt vergeleken met Europa. fc)riola kwam duidelijk klasse Bkort om het de echte toppers Boeilijk te maken. jBij de Holland Top 12 was priola's uitgangspositie bedui- LOODGIETEKbw ESSEUR Segun Toriola toont de enorme overwinningsbokaal, aan hem uitgereikt door 'Big Brother' Bart. foto henk bouwman dend gunstiger. De Afrikaanse nummer. 126 van de 'wereld speelt competitie in Nederland, bij Anker Stars uit Groningen. Op basis daarvan was hij uitge nodigd voor het evenement in Roelofarendsveen, waar de bes te twaalf tafeltennissers uit de Nederlandse competitie in actie kwamen. Ook Nederlandse spe lers in buitenlandse dienst kwa men voor deelname in aanmer king. In dat veld werd Toriola vooraf al gezien als een van de sterkste spelers en bij afwezig heid van Heister en Keen was de Nigeriaan zelfs als tweede geplaatst. Toen de nummer een, de tot Nederlander genatu raliseerde Chinees Chen Sung, op het laatste moment door een griepaanval moest afzeg gen, werd Toriola zelfs de hoogstgeplaatste tafeltennisser. Hij leek zijn goede uitgangs positie echter al te verspelen voor hij ook maar een bal had geraakt. Toriola kwam met het openbaar vervoer naar het toer nooi, maar voor de reis van Den Haag naar Roelofarends veen had hij iets te weinig tijd uitgetrokken. Om tien uur be gonnen de eerste wedstrijden; het duurde tot kwart voor elf voordat Toriola eindelijk de Treffershal had bereikt. Zijn eerste duel had hij toen al re glementair verloren. De Nigeriaan liet zich door de aanvankelijke tegenslag niet uit het veld slaan en won zijn ove rige wedstrijden met opvallend gemak. In de halve finale tegen Michel de Boer leek nieuwe pech Toriola alsnog de das om te doen. Hij won de partij welis waar, maar liep in de slotfase een spierblessure op. Hij kon het duel nog wel uitspelen, maar zijn aftocht naai' de kleed kamer voorspelde weinig goeds voor de finale tegen de Chinees Liu Qiang. Een ijszak op de pijnlijke plek deed echter won deren, want een halfuurtje later stond Toriola er gewoon weer. Met speels gemak tikte hij Qiang van de tafel: 21-18, 21-18 en 21-15. De overwinning leverde To riola behalve een enorme beker weinig op, zeker in verhouding tot het riante prijzengeld dat de Nigeriaan drie dagen eerder in Leiden kon opstrijken. De Hol land Top 12 moest het in het eerste jaar van zijn bestaan doen met een uiterst beschei den budget van vijfduizend gul den. Volgens organisator Ted van der Meer komt er volgend jaar zeker een vervolg en tegen die tijd hoopt hij ook over meer sponsors en dus meer geld te beschikken. „Dit jaar was dit toernooi eigenlijk niet meer dan een aardigheidje. We heb ben ook pas besloten om het te houden toen de NTTB Masters in Leimuiden niet door bleken te gaan. Dat werd pas kortgele den bekend, dus hadden we niet veel tijd óm alles te regelen. Ondanks het kleine budget de den alle spelers mee, gewoon omdat het voor hun een nuttige overbrugging is naar de nieuwe competitie die in januari be gint." Met vijftienduizend gulden meer denkt Van der Meer vol gend jaar zelfs de vedettes Hei ster en Keen zo ver te krijgen dat ze naar Roelofarendsveen komen. Het eerste toernooi werd live op Internet uitgezon den. NOS Teletekst volgde het wedstrijdverloop op de voet, maar in de zaal zelf zat een handjevol mensen. Vit esse-trainer Ronald Koe man heeft vanaf zijn vakantie adres in Dubai positief gerea geerd op het nieuws dat ex- voorzitter Karei Aalbers de Arnhemse club voor een be drag van honderd miljoen gul den wil overnemen. „Een goe de zaak, zowel in financiële als sportieve zin", liet Koeman weten. „Als blijkt dat dit klopt, zou het fantastisch zijn voor de club." Aalbers haalde Koeman een jaar geleden als trainer naar Arnhem toe. Amper twee maanden in dienst werd de oud-international met het ge dwongen vertrek van Aalbers geconfronteerd. De voorzitter moest het veld ruimen nadat hoofdsponsor Nuon van Vi tesse constateerde dat de club onder Aalbers een schulden last van 60 miljoen gulden had opgebouwd. Ook tien maanden na het vertrek van Aalbers gaat de Arnhemse club nog gebukt onder financiële problemen. Vitesse sluit zelfs niet uit dat het op korte termijn spelers moet verkopen om aan zijn geldelijke verplichtingen te kunnen voldoen. Aalbers bracht vrijdag naar buiten dat hij Vitesse met steun van fi nanciers voor honderd mil joen wil overnemen. Het be stuur van de Arnhemse club beweert niets van een bod van Aalbers te weten. „Ik wil best in kerstwonderen geloven, maar dit komt wel heel onwe zenlijk over", aldus de huidige voorzitter Jos Vaessen. Ploeg vestigt nieuwe records rotterdam ruud ramler iets van het basketbalspel leek te snappen. De 97-32 afstraffing op de openingsavond van de HBW tegen het Belgische leper De 'deurmat' van de Holland Basketbal Week komt uit Kaap verdië. Die kwalificatie voor een was de grootste nederlaag in de ploeg waar de andere deelne mers zo makkelijk overheen moeten kunnen lopen, is ooit bedacht door Frank Voskuilen. Het toeval wil dat de jarenlange voorzitter van het organisatie comité als een van de weinigen Kaapverdië ooit heeft zien spe len. Ongetwijfeld in een hele andere samenstelling dan de formatie die nu drie wedstrij den lang door de Scheldehal van Ahoy' struikelde. En die een herschreven versie van het HBW-boek noodzakelijk maak ten. Want wijwei alle dieptere cords bleken nóg slechter ge steld te kunnen worden. „Nee, dit is niet leuk", zei Onno Oosterhof nadat Kaap verdië zondag door Eiffel To wers definitief naar huis was gestuurd (118-53). De nieuwe voorzitter van het organisatie comité had naast wat summie re informatie van zijn voorgan ger Voskuilen en de weten schap dat Kaapverdië de laatste jaren zevende en negende in de Africacup werd, óók een tip ge kregen uit Israël. „Ik moet be kennen dat we erg weinig wis ten van deze ploeg. Het was een pure gok om ze hier naar toe te halen. En die is helaas verkeerd uitgepakt." In de Rotterdamse wandel gangen werd nog gesuggereerd dat de komst van de Kaapver- dianen in verband stond met een geheel verzorgd trainings kamp van het Nederlands team op de eilandengroep in de At lantische Oceaan. Bij de Neder landse Basketbal Top, nog steeds verantwoordelijk voor de gang van zaken rond Oranje, werd dat ontkend. En ook Oos terhof was niets bekend van een mogelijke deal. „Als die er al is dan zit de HBW-organisa- tie daar niet tussen." De internationals van Kaap verdië spelen voor het meren deel in de Portugese competi tie. In lagere divisies wel te ver staan. Pedro Gomes zou uitko men voor de universiteit van Massachusetts maar daarvan is nergens op het wereldwijde web een bewijs te vinden. De meesten van het naar Rotter dam gestuurde gezelschap spreken alleen Portugees. Een waag in het Engels leverde vooral wagende blikken en wijd gespreide armen op. Het was duidelijk, niemand begreep er iets van. Zoals de ploeg ook nauwelijks toemooihistorie. Het record be trof tot dan de wedstrijd, waar in Den Helder met 112-56 van Auburn Montgommery won. Het puntentotaal van Kaapver dië betekende tevens het laag ste aantal punten ooit in een HBW-wedstrijd. Ook de 13 punten die de ploeg in de eer ste helft tegen de Belgen bij el kaar wist te schieten was een absoluut dieptepunt, net als het schotpercentage van iets meer dan 19 procent (12 op 61). En omdat slechts vijf van de ne gentien wije worpen door het netje vielen moest ook dit hoofdstuk van het recordboek aangepast worden. Tegen Hapoel Holon, een van de eerste Israëlische ploegen die de aanloop van de HWB niet overleefde, werd het 'slechts' 79-52. Met als enige vermeldenswaardige feit dat Joe Wyliè, Amerikaan in Israëlische dienst, 25 'terugkaatsers' uit de lucht graaide. Ook een record. Eiffel Towers, de Nederlandse FEB-cupwinnaar die gisteren de eerste nederlaag leed op het toernooi, tegen Sao Paulo All Stars uit Brazilië, viel als laatste de twijfelachtige eer te beurt om te sparren tegen Kaapver dië. Net als leper kwamen de Brabanders tot een recordver- schil van 65 punten (118-53). Het was moeilijk om tegen deze lachwekkende tegenstander se rieus te blijven. Passes van Kaapverdië verdwenen niet zel den ergens in de tribunes. Sys temen waren al helemaal niet in het spel te ontdekken al viel er soms, nadat de bal van hand te hand was gegooid, plotseling een driepunter uit de lucht. Maar een bal door de eigen ring slaan was voor Kaapverdië ook geen enkel probleem. Kennelijk was het publiek ook ongevoelig voor de komst van de als exotische verrassing gepresenteerde Kaapverdianen. Er was gehoopt op volle tribu nes, omdat verspreid over Rot terdam nogal wat van hun landgenoten wonen. Die zaten de afgelopen dagen in ieder ge val niet massaal op de tribunes van de Scheldehal. Waarschijn lijk omdat het toernooi onder deze bevolkingsgroep nauwe lijks was gepromoot. Al is het ook heel goed mogelijk dat de Kaapverdianen in Nederland als enigen wèl op de hoogte wa ren van de belabberde kwaliteit van hun nationale ploeg.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 25