Oef woef-Waf afcultuur voor de hond Cultuur Kunst Knusheid met een knipoog in de huiskamer van An en Jan yJe blijft een amateurmaar wel een heel behoorlijke Wisselvallig Camerata Vermeer De leukste pianist van de wereld WOENSDAG 27 DECEMBER 2000 Staatsopera speelt Aïda Rotterdam De Staatsopera van Roemenië komt naar Neder land met Aïda van Giuseppe Verdi. Het gezelschap, met ruim 150 medewerkers, zal tussen 28 februari en 23 maart optreden in Rotterdam, Schiedam, Zaandam, Amsterdam, Roermond, Bussum, Oss, Den Haag, Nijmegen en Sittard. Tussendoor wordt ook Hasselt en Roeselare in België aangedaan. De opera speelt zich afin het Egypte van de farao's. Verschil tussen leven en dood? Amsterdam Is er straks nog verschil tussen leven en dood? Deze vraag is de titel van een tentoonstelling die t/m 21 januari bij Arti et Amicitiae in Amsterdam wordt gehouden. De expositie wil de fascinatie van de kunstenaar voor de snelle ontwikkeling van de medische wetenschap zichtbaar maken. Hiertoe zijn de zalen van Arti getransformeerd tot een groot laboratorium waar kunstenaars en wetenschappers gezamenlijk werken en hun respectievelijke onderzoekingen uitvoeren. Concerten van Udo Jürgens rotterdam Udo Jürgens is terug van weg geweest. De 66-jarige zanger komt 11 maart naar Rotterdam (Nieuwe Luxor Theater). Een dag later geeft hij een concert in Amsterdam (Carré). Craig David in Ahoy' rotterdam De populaire Britse zanger Craig David komt weer naar Nederland. Op 19 maart geeft hij een eenmalig concert in de Rotterdamse Ahoy'. muziek recensie maarten baanders Voorstelling: 'Oud Nieuw met An Jan', door Marjolein Meijers en Jan Rot Gezien: 26/12, LAKtheater, Leiden Al daar nog te zien 27/12 t/m 30/12 Er schijnt een sfeervol licht op het toneel. Kerstboom, zwaar bankstel, tijgervel op de vloer, een virtueel haardvuur en een torenhoge schoorsteenmantel, vanwaar een rendierkop schuin de zaal in loenst: het is knus heid met een knipoog waarin An Jan (Marjolein Meijers en lan Rot) hun feestdagen-show in het LAKtheater geven. Lied jes uit de hele wereld zijn door hen in het Nederlands vertaald en worden met overgave ge zongen. Mensen die houden van crea tief taalgebruik kunnen hun hart ophalen. De liedjes zijn bij de meesten bekend en het is goed te volgen hoe Jan Rot met zijn vertalingen te werk is ge gaan. Zelden is de oorspronke lijke tekst letterlijk weergege ven, maar ook is die nooit uit het oog verloren. Jan Rot heeft in zijn vertalingen precies de goede vrijheid genomen om iets persoonlijks van deze lied jes te maken. Het is fascinerend te horen hoeveel hij uit één rijmklank aan elkaar weet te breien. In de vertaling van 'An- gie' van de Rolling Stones rijmt elke regel op 'Ankie', wat juist door de voorspelbaarheid die hierdoor ontstaat, veel hilariteit losmaakt. Knap en inventief zijn de ver talingen, zonder dat daar in de manier van zingen de nadruk op wordt gelegd. Dat zou ook niet passen in de ongedwongen uitstraling van dit duo. Er zijn heel wat foutjes, verkeerde in zetten, misverstanden, gedoe met een gitaar, maar vooral Jan geeft een ontwapenende draai aan dit soort momenten. Het hoort bij de voorstelling. Het is net als wanneer iemand in de huiskamer halverwege een ge zellige avond de gitaar pakt en een liedje inzet: ook dan moet er wel eens iets overgedaan worden. Het is deze huiskamersfeer waarin An Jan bloeien. Als er even een misverstand is over de toonhoogte, vergeef je ze dat moeiteloos, gewoon omdat je benieuwd bent hoe het volgen de liedje zal gaan. An Jan staan dicht bij het publiek. Ze zeggen dat ze alleen liedjes ge kozen hebben die ze allebei mooi vinden. Dat is te horen en te zien. Ze gloeien en stralen als ze zingen en ontroeren door hun overgave. Als gast trad op deze eerste avond Sandra Reemer op. Ze las het sprookje voor van 'Het Meisje met de Zwavelstokjes', omdat ze daar de kerstgedachte in terugvond. Dat was mooi, maar veel mooier was het toen ze twee Songfestivalhits ging zingen. Ze kon bijna haar la chen niet houden bij 'Après toi', vertaald als 'Zonder jou', maar het was dan ook wel erg geestig wat Jan Rot van dit smartelijk klinkende lied had gemaakt. Voor de overige avon den staan als gasten aangekon digd: Jacques Herb, Huub van der Lubbe, Wim T. Schippers en Lenny Kuhr. Interessant kruispunt tussen verschillende muziektradities muziek recensie ken vos Concert: Gene Carl Band Gezien 23/12, Hot House in de Burcht, Leiden De Amerikaanse componist Ge ne Carl, al jaren in Nederland woonachtig, houdt van over zichtelijkheid. Zo zijn niet al leen zijn creaties ook voor de luisteraar structureel helder, ook de instrumentaties voor zijn band hebben een aantrek kelijke duidelijkheid. In de hui dige band, waarin Carl weder om de piano en de synthesizer beroert, zitten vooral bekende vertegenwoordigers van de Ne derlandse geïmproviseerde mu ziek, hoewel de ruimte voor im provisaties niet ruim bemeten is. Een uitzondering is bariton Ken Gould die ondanks zijn precieze articulatie soms toch moeilijk te horen was in twee stukken uit de bekende opera 'Pink Chinese Restaurants' en Carls nieuwste grotere werk, 'Wyoming Elegy'. Het speelse 'Slierten' is een gelukkige keus om het pro gramma mee in te zetten, aan gezien hier strakke ritmiek en beknopte improvisaties de ba sis vormen voor een asymme trisch, thematisch verloop met kleine verschuivingen zoals we die kennen uit de minimal-tra ditie. Gitarist Wiek Hijmans geeft met een stevige roek-solo meteen zijn visitekaartje af. Bassist Tony Overwater krijgt ook de kans te laten horen dat hij nu misschien Nederlands interessantste improvisator op dit instrument is. Ook slagwer ker Michael Vatcher trekt de aandacht doordat hij met zo veel gemak en met vrij weinig middelen het ritmisch centrum vormt. In de 'Pink'-stukken worden de elementen van strakke rit miek en kleine thematische ver schuivingen zo mogelijk nog consequenter toegepast, met een inventieve trombonesolo van Joost Buis als hoogtepunt. Lichtvoetig en toch krachtig zet violiste Mary Oliver de minder strakke en meer romantische stukken uit de suite 'Below Pa radise' in, oorspronkelijk ge schreven voor Scapino. Soms lijkt het materiaal vriendelijk voort te kabbelen, op andere momenten worden dramati sche contrasten neergezet door de ritmesectie en de solisten. Boeiend is de dubbeltonenim- provisatie van basklarinettist Hein Pijnenburg. Ook nu weer valt Hijmans op met een Zap- pa-achtige solofeature. Na de gauze is de muziek even intrigerend, maar qua spanningsopbouw minder be vredigend. Zo begint 'Echo van Laika' (genoemd naar de Russi sche ruimtehond) veelbelovend met een heel mooie instrumen tatie, maar het stuk eindigt even vluchtig als het begint. 'Wyoming Legacy', bedoeld als politiek statement, bestaat uit heel fraaie vocale en instru mentale delen die heel duidelijk refereren aan de Amerikaanse populaire cultuur. Ook hier is solistisch het een en ander te genieten, zoals een neurotische pianosolo van de leider, maar de beklemmende dramatiek van de suite gaat een beetje ver loren in de slechte afstemming tussen de zang en de instru menten. Mooi, maar bij een volgende gelegenheid zal 'Wyo ming' ongetwijfeld nog beter klinken. Carls muziek bevindt zich nog altijd op een interes sant kruispunt tussen verschil lende muziektradities. deventer jinke hesterman Het bestaan van een hond is zo slecht nog niet. Een goed gevul de bak, veel slapen en dagelijks de lekkere luchtjes volgen van andere viervoeters. Toch wil ook een hond wel eens iets an ders ruiken dan de geursporen van soortgenoten. Een beetje cultuur snuiven bijvoorbeeld. Dat kan nu in Deventer, waar in het Kunstpaleis speciaal voor honden de tentoonstelling 'Oef woef-Waf af is ingericht met te keningen van Tom Eyzenbach. Een wereldprimeur. De tweejarige Flint, een im posante Pyreneese berghond die bij de opening van de ten toonstelling zijn opwachting maakt, vindt het allemaal prachtig. Tenminste, als we z'n aangelijnde vrouwtje mogen geloven. Terwijl haar hond de rijk gevulde voederbakken af struint, die strategisch onder de tekeningen staan opgesteld, loopt Gerda Verbeek volop te genieten. „Hoe meer je kijkt, hoe meer je ziet", zegt ze be wonderend over het werk van Eyzenbach. De tekeningen in het Kunst paleis, allemaal afkomstig uit het zojuist verschenen boek 'Oef woef-Waf af hangen op hondhoogte. Ter verhoging van de feestvreugde is er ook nog een hondendisco, een bed om uit te rusten, een boekenkast en een video met hondenfilms. Samen met Flint zijn nog zo'n vijftig exemplaren van de meest uiteenlopende rassen op dit culturele experiment afge komen. Niet dat ze veel belang stelling tonen voor de kunst werken. Hoezeer Eyzenbach ook zijn best heeft gedaan om zich met potlood en pen te ver plaatsen in het gevoelsleven van de hond, de meeste bezoe kers van de tentoonstellingen keuren zijn werk amper een blik waardig. Des te meer belangstelling hebben ze voor elkaar. Poedels, Friese stabij's, terriërs, foxen en bastaarden laten zich maar wat graag besnuffelen en aaien. Wat dat betreft gedragen honden zich bij de opening van een In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor de amateur-kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspelen, schilderen, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: kunstenares Ina de Ruijter. Men moet ééns ophouden, zelfs voor kunstenaars komt er een moment om te stoppen. Dat lijkt het motto van de ex positie van Ina de Ruijter (1923) in het gemeentehuis van Leiderdorp. De Ruijter is een veelzijdig kunstenares: deze keer zijn haar naaktstudies, uitgevoerd in houtskool en potlood, te bewonderen. „Mijn handen zijn niet meer zo krachtig als vroeger", zegt De Ruijter bijna verontschuldi gend. „Ik ben aan het afbou wen, maar ik vind het erg leuk om hier nog een keer mijn werk te mogen tonen. Mis schien als het goed verkoopt, blijf ik nog even doortekenen. Als je jong bent is het niet zo erg om een keer niets te verko pen, maar je groeit daar toch een beetje overheen." De Ruijter heeft veel verschil lende takken van de beeldende kunst beoefend. Beeldhouwen, boetseren (waarin ze zelf ook les gal) en bronsgieten kwa men eerst: later begon ze met tekenen, schilderen en aqua relleren. De Ruijter heeft nooit willen kiezen. „Je versplintert jezelf tussen alles wat je leuk vindt om te doen. Misschien was het wel beter geweest om te kiezen voor één bepaalde stijl. De hele beroemde kunste naars hebben altijd voor een specifieke stijl gekozen." De naaktstfidies die nu te zien zijn in Leiderdorp, zijn een se lectie uit De Ruijters werk van de laatste zes jaar. Ze zijn het resultaat van de lessen die ze Ina de Ruijter. „Ik hou van vlees dat een beetje bobbelt." volgde in naaktmodel-teke nen. De Ruijter heeft alleen de daar aanwezige modellen kun nen tekenen. „De ene keer was er een jonge, slanke Antiliaan- se, de andere keer een mollige, wat oudere vrouw. We hebben maar één keer een man gete kend. Het zal wel moeilijk zijn om die als model te krijgen." Het liefst tekent De Ruijter wat mollige vrouwen. Ze verbergt de minder mooie kanten van de modellen niet. „Ik hou van vlees dat een beetje bobbelt. Het is ook een uitdaging om het karakter en de schaduwen op het lichaam van wat oudere vrouwen te tekenen. Als alles een beetje gaat hangen dan krijg je een heel ander lichaam om op het papier vast te leg gen. Alles moet ook heel snel want de modellen gaan om de tien minuten anders zit- ten.Thuis werk ik alles uit." FOTO HIELCO KUIPERS „Door veel naar kunst te kij ken, kun je zien hoe mooi het kan zijn", zegt De Ruijter, die voor haar aquarellen de Ta- lentsprijs voor Zuid-Holland op zak heeft. „Je kunt ook met een zien dat je zelf dat niveau niet haalt. Je blijft een amateur, maar wel een heel behoorlijke amateur." coen polack tentoonstelling niet veel anders dan mensen. Slechts een enkele keer worden de voortanden ontbloot, maar de baasjes we ten vechtpartijen telkens in de kiem te smoren. Eigenlijk is niemand teleurge steld over de geringe aandacht die de honden aan de dag leg gen voor de kunst. Volgens Ey zenbach en ook initiatiefnemer Jurrien Roossien is het evene ment nog maar een begin. De twee hondenliefhebbers willen het graag opnemen voor de door velen verguisde diersoort, waarvan sommige rassen nu zelfs verboden worden. Ze plei ten voor een hondvriendelijk cultuurbeleid. Eyzenbach denkt zelfs aan de invoering van een De meeste 'be zoekers' van de eerste tentoon stelling voor viervoeters keu ren de kunst amper een blik waardig. FOTO GPD/ AB HAKEBOOM cultureel hondenpaspoort, waarmee honden zich toegang kunnen verschaffen tot die ge bieden waar hun aanwezigheid doorgaans niet op prijs wordt gesteld. Een grap? Of toch een tikkel tje serieus? Eyzenbach houdt wel van wat absurdisme en ci teert met graagte Groucho Marx: „Buiten een hond is een boek de beste vriend van een mens. Binnen een hond is het te donker om te lezen." 'Oef woef-Waf af, tot en met 14 januari in het Kunstpaleis, Grote Kerkhof, Deventer, di. t/m zo. van 11.00 tot 17.00 uur. Gesloten op 1 januari. muziek recensie li dy van der spek Concert. Camerata Vermeer, met Raymond Honing, fluit, Tilman Gey. davecimbel en Theo Muller, viool. Ge hoord: 23/12, Lokhorstkerk, Leiden. Camerata Vermeer speelt vóór de pauze beduidend beter, veel zekerder van ei gen kunnen, mooier in sa menklank. Zo begint het Concerto Armonico in G van Unico Wilhelm van Wasse- naer verrassend in lange sta tige lijnen, verfijnde klank kleur, gekozen rust. Door het hele concerto is de conti- nuopartij een lust voor het oor, de solide dragende en vitale ondergrond. De eerste viool zingt daar prachtig bo venuit. Het Air uit Bachs der de Suite is opvallend lang zaam, licht slepend. Deze welhaast mystieke interpre tatie maakt de stilering van de dans voelbaar, de melo die een nieuwe ervaring. Ook het Fluitconcert in f van Carl Philipp Emanuel Bach wordt spannend gespeeld met veel dynamische en temporele contrasten. De fluitist Ray mond Honing speelt niet feilloos maar wel smaakvol met een lekkere 'drive' in zijn spel. Even dreigt de klank weg te vallen in de ga lopperende loopjes van het presto, maar alras wordt de kleur weer glanzend. Het or kest drapeert een soepel val lend kleed om de solist, wat Honings' spel verfraait en accentueert. Maar dan na de pauze is het met de zuiverheid een beetje gedaan, en daardoor ook met de zekerheid. Na tuurlijk kent Bachs 5e Bran- denburgse nog zalige mo menten zoals de bliksemen de samenspraak van fluit, vi ool en clavecimbel. En de continuopartij, met aan het clavecimbel Tilman Gey, die alweer bijzonder nieuws te vertellen heeft door de stevi ge bijna swingende aanpak. Sfeervol, helemaal thuis horend in de kerstgedachte eindigt Camerata Vermeer met het Concerto Grosso in g van Corelli. Tussen de de len wordt echter veel te lang gewacht en gerommeld, waardoor de feestelijke spanning zoek raakt. En we derom die akelige onzuiver heid in bijna alle delen. Pluspunten zijn er geluk kig ook: het aangename ge tokkel op de luit, en de in tiem verstilde uitvoering van de 'pastorale'. Een Ideine lieflijke melodie gespeeld over een diepe bastoon (bourdon) uitlopend in twee fragiele nootjes hemel waarts. Victor Borge 1909-2000 Op het podium stond steevast een concertvleu gel, een kruk en een microfoon. De pianist was gekleed in een rokkostuum, maar dat waren dan ook de enige attributen die konden verwij zen naar een avond met klassieke muziek. Bij Victor Borge berustte elke gelijkenis met een klassiek concert op louter toeval. Hij viel van de pianokruk, had de bladmuziek ondersteboven voor zich en speelde de mu ziek dientengevolge achterste voren, werd afgeleid door een vlieg, gaf commentaar op de late komst van een theaterbe zoeker of vertelde een anek dote, doorspekt met taalgrap pen. In Amerika werd hij omschre ven als een combinatie van een concertpianist en een 'sit- down comedian'. Het zijn omschrijvingen die ook van toepassing zijn op onze eigen Hans Liberg, maar de afgelo pen zaterdag op 91-jarige leef tijd overleden Deense Ameri kaan (of was het de Ameri kaanse Deen) Victor Borge deed het al vele jaren eerder. Borge was hét grote voorbeeld van Liberg. Voor Börge Rosenbaum (zijn echte naam) was al vroeg een muzikale toekomst weggelegd. Zijn moeder was pianiste en zijn vader violist in de Royal Danish Symphony Orchestra. De jonge Börge was een won derkind, dat al op 3-jarige leeftijd piano speelde. Hij debuteerde toen hij acht jaar was. Bij gebrek aan zitvlees (zoals hij het later zou omschrijven) ontwikkelde Börge zich tot een komiek. In de jaren dertig maakte hij als jood grappen over het opkomend nazisme. 'Wat is het ver schil tussen een Nazi en een hond?' 'Een Nazi doet z'n arm omhoog'. Toen de Duitsers in 1940 Denemarken binnenvielen slaagde de ko miek er in, samen met zijn Amerikaanse vrouw, via Finland naar Amerika te vluchten. Hij veranderde zijn naam in Victor Borge en be gon op te treden in nachtclubs. Daar werd dit unieke muzikaal/komische talent al snel ont dekt. De grote doorbraak kwam in 1953 op Broadway, waar Victor Borge met zijn 'Comedy in music' bijna drie jaar achtereen volle zalen trok. Vanaf het midden van de ja ren vijftig maakte Victor Borge tournees door de hele wereld. Zijn gevoel voor humor bleek universeel. Hij prikte de pre tenties door die vooral in de klassieke muziekwereld vorm hebben gekregen, maar eigen lijk hield Borge iedereen een spiegel voor. Over zijn succes zei hij eens: 'Sommige men sen huilen makkelijk. Ik daar entegen lach makkelijk. Som migen zien alleen het tragi sche. Ik zie alleen de andere kant. Dictators, zoals Stalin en Hitier, hadden geen gevoel voor humor. We hebben hu mor nodig. Humor is warmte. Humor is muziek'. Toen Borge afgelopen zater dag in zijn slaap overleed, was hij net teruggekeerd van een optreden in zijn geboorteland Denemarken. Ondanks zijn 91 jaar (op 3 januari zou hij 92 zijn geworden) was het jaar 2001 alweer volgeboekt met optredens. 'Muziek spelen en grappen maken zijn voor mij net zo vanzelfsprekend als ademhalen', zei de komiek in een eerder interview. 'Daarom heb ik er nog nooit over nagedacht om ermee te stop pen'. De lijfspreuk van Victor Borge was: 'De lach is de kortste afstand tussen twee mensen'. Iedereen die ooit heeft kennisgemaakt met de humor van Victor Borge zal hem zich blijven herinneren met een glimlach. TOM VAN RIJSWIJK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 23