'Om drie uur gaan de kaarsjes uit' Straattheater Festival maakt Noordwijk populair Lchter de schermen van de krant (slot) Ga zo door, Nuon Meningen Topartiesten in recensies satanisch neergesabeld Veiling was beste ooit -ANKBORD e pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl [UITGELICHT crant fuseert het komend met De Gooi- en Eemlan- Onze belangrijkste [ivsleverancier, de GPD, dt ook uit. In vrijwel alle dingen van de maatschap- zowel bij de overheid als iet bedrijfsleven, is schaal - roting al decennialang de Dat heeft evidente delen in de vorm van kos- tesparingen en daardoor steringsruimte, maar na- lijk zijn er ook nadelen, grote schaal leidt vaak tot ralisme en dat is vaak de id van logica en creativi- :n de bron van vervreem- n voorbeeld dicht bij Na de fusie tussen het sch en het Haarlems Dag- heeft het geruime tijd ge- rd voordat men in Haar- begreep waar Leidenaars op 3 oktober toch zo druk maakten en waarom ws daarover een promi- e plek op de voorpagina iende. Omgekeerd had wij hier nauwelijks weet zoiets als de Haarlemse kbalweek, omdat dat spel rze buurt niet of nauwe- wordt beoefend. Dit lij- onbetekenende voorbeel- maar dat zijn ze niet Als 3 centrale redacties geen weinig kennis en begrip rat over lokale culturen, is het gevaar groot dat le- een krant voorgeschoteld en waarin ze te weinig hun eigen regio herken- Er zijn tal van onderwer pen die een speciale benade ring verdienen omdat er re gionale kanten aan zitten. Schiphol krijgt in het Haar lems Dagblad niet alleen veel aandacht vanwege de landelij ke betekenis van de luchtha ven, maar ook omdat het be drijf in het verspreidingsge bied van de krant ligt, zoals Heineken en Flora bij ons. Zo heeft De Gooi- en Eemlander weer een gerespecteerde tra ditie van medianieuws, omdat de krant in Hilversum wordt gemaakt. Nieuwe vormen van schaal vergroting gaan om die reden niet meer automatisch uit van een centralistische organisa tie, maar van het principe dat juist zoveel mogelijk decen traal geregeld moet worden. Ook wij zijn wat dat betreft door schade en schande wijs geworden. Het Leidsch Dag blad verschijnt in 21 gemeen ten; de mensen die de krant maken moeten zoveel moge lijk uit die 21 gemeenten gere kruteerd worden. Dat vergroot de lokale kennis die voor de productie van een regionale krant onontbeerlijk is en het vergroot de betrokkenheid. Dat kwaliteitsprincipe heeft helemaal niets met geld te maken, maar het is wel door slaggevend bij het uitbrengen van een herkenbare regionale krant TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE ik jaren in dienst van drijf Nuon. Al jaren geeft edrijf een kerstpakket; de indt het pakket prachtig ander vindt het maar Dit jaar zegt een vutter et bedrijf in uw dagblad et mensonwaardig is. Ik erbij vertellen dat deze iets vergeten te vertellen uw verslaggever. En dat is dat het energiebedrijf voor de vutters op donderdag 21 de cember een kerstfeest gaf. Ook huidige personeelsleden geven commentaar op het kerstpak ket, maar ik heb ook hele goeie berichten gehoord. Ga zo door, Nuon. Gezeur is er toch. Evenementen zijn niet meer weg te menten die een toegevoegde waarde denken uit de vrijetijdsbesteding van leveren aan de gemeente. Deze toege- de hedendaagse Nederlander. Er is de voegde waarde is te vinden in een afgelopen paar jaar een explosieve aantal aspecten. Zo draagt het evene- groei geweest in deze sector. Iedere ment bij aan de culturele betrokken- zichzelf respecterende stad of ge- heid van de inwoners van Noordwijk, meente heeft inmiddels zijn eigen de Bollenstreek en de regio Leiden, evenementenkalender. Veel grote ste- Ook maakt het het toeristische pro den hebben zelfs duct van Noordwijk di- speciale evene- noiÊIIC vers en aantrekkelijker. mentenbureaus, UrlNIt De hoge drempel waarmee ze een van podiumkunsten afwisselend, gespreid en kwalitatief goed aanbod weten te realiseren. Hiermee creëren ze een positief ima go en werken ze mee aan het welzijn van de bevolking en de plaatselijke ondernemers, de toeristische aantrek kelijkheid en de plaatselijke econo mie. Voor Noordwijk is het Straattheater Festival één van de belangrijke evene- Hanneke Reijnen loopt stage bij de Stichting Straattheater Festival Noordwijk. Ze is derdejaars studente vrijetijdskunde aan de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer in Breda. Reijnen is betrokken bij de ontwikkeling van een marketingplan en bij de verdere professionalisering van de stichting. Ze schreef een opinie over de betekenis van het festival. en andere culturele uitingen wordt door de enorme populariteit van pu blieksevenementen verlaagd. In een ongedwongen, gezellige festival sfeer maakt de bezoeker kennis met ver schillende culturele uitingen. Het cul turele seizoen is daardoor steeds min der het kroondomein van de elite van het land. Als er ergens sprake is van democratisering van het cultuurgoed in Nederland dan is het wel op straat. Overal waai' festivals zich gevestigd hebben op specifieke locaties is spra ke van soms baanbrekende artistieke ontwikkelingen. Het openluchttheater en de openluchtbioscoop floreren als nooit tevoren. Bovendien is de cultu rele revolutie op straat multicultureel. De integratie tussen mensen, landen en culturen, tussen Nederlanders en buitenlanders is niet alleen opvallend, maar voltrekt zich organisch, van na ture en vanzelfsprekend. Het Straat theater Festival is één van de weinige festivals in de Bollenstreek die op de ze populaire wijze laagdrempelig cul tuuraanbod verstrekken. Voor Noordwijk is het bovendien zonde om een dergelijk cultureel festi val als het Straattheater Festival op te geven. Zee, strand en duinen zijn na melijk populair onder de culturele festivals. Steeds meer in opkomst zijn theater aan zee, jazz op het strand, beeldende kunst in de duinen en pop op de boulevard. Scheveningen loopt hierbij voorop, maar ook Zeeland, Noordwijk en de Wadden. Het kan toch niet anders dan zeer positief zijn dat Noordwijk zich één van de koplo pers mag noemen in deze trend. Naast de culturele waarde van het Straattheater Festival draagt het ook bij aan de kwaliteit, diversiteit en spreiding van het toeristische pro duct. De hedendaagse toerist stelt steeds hogere eisen en wil een kwali tatief en divers product. Sfeer, gezel ligheid en comfort zijn daarbij van be lang. Evenementen verhogen de bele vingswaarde voor toeristen aanzien lijk. Evenementen dragen namelijk bij aan de sfeer, attractiviteit en uitstra- Het Straattheater Festival Noordwijk van 1998. 'In een ongedwongen, gezellige festivalsfeer maakt de bezoeker kennis met ver schillende culturele uitingen.' foto dickhogewoning ling van een gemeente. Hierbij geldt dat lokale festiviteiten zoals markten, braderieën en kermissen er goed in gaan bij het toeristisch publiek. Maar voor een zichzelf respecterende toe ristische bestemming die kwaliteit en diversiteit hoog in het vaandel heeft, zijn evenementen met identiteit, bele ving, emotie, bovenregionale aantrek kingskracht en een verantwoord kwa liteitsniveau ook zeer belangrijk. Bovendien wordt door middel van spreiding van evenementen in tijd en ruimte, de toeristische capaciteit ver groot. Het gaat er hierbij om dat de bezoekers geprikkeld worden om, aansluitend op hun bezoek aan het evenement, andere attracties of be zienswaardigheden in de nabijheid te bezoeken. Spreiding in tijd en ruimte is hierbij van groot belang; een evenementen- aanbod met allemaal evenementen met een verschillende schaal, streek eigen kenmerken, aantrekkingskracht, jaargetijde, etcetera. Door zijn uniekheid, sfeer, gezellig heid, redelijke bekendheid en de ver plaatsing naar het voorseizoen, is het Straattheater Festival een belangrijk onderdeel van het toeristische pro duct van Noordwijk. Kortom, het Straattheater Festival geeft Noordwijk en zijn omgeving een duidelijke meerwaarde. Bovendien is het belangrijk om erbij stil te staan dat het festival een steeds grotere naams bekendheid heeft verworven. Een aantal publicaties in landelijke bladen en het in één adem genoemd worden van Noordwijk met Zeeland, Scheve ningen en de Waddeneilanden als cul turele badplaatsen bewijst dit. Ook ge niet het festival een groeiend aantal bezoekers. De reeds ingezette profes sionalisering, middels een marketing plan, communicatieplan en reorgani satie, van de Stichting zal ook zorg gaan dragen voor een gewaarborgde continuïteit en daarmee een kwalita tief goed product dat haar bestaans recht zal waarmaken. HANNEKE REUNEN INSDAG 27 DECEMBER 2000 Meer en meer overkomt het je: vol verwachting naar een res taurant waar iedereen enthou siast over praat en ja, de berich ten waren juist! Ook bij bezoe ken aan bioscoop, theater en museum is het oordeel van vrienden en bekenden medebe palend voor je eigen beleving. Daarom word ik zo langzamer hand steeds misselijker van de mening die zogenaamd des kundigen in hun commentaar over restaurants, tentoonstel lingen en muzikale uitvoerin gen in onder meer het Leidsch Dagblad mogen uitdragen. Heel bont maakt Susanne Lammers het met de kritische beschouwingen over haar be zoeken aan concerten, op 10, 13, 15 en 16 december. Vooral mannelijke solisten als Pieter van Egmond ('Intoneert slecht, articuleert niet meer, wekt de indruk niet altijd te weten waarover hij nu precies zingt'), Mare Pantus ('Heeft geen stem om in dit repertoire met een groot orkest te overtuigen'), Guido Groenlands ('Groen- lands altus echter is tamelijk kleurloos en heeft weinig body') Ceve Thomas ('Mekkert als een vastgebonden geit') en Geert Berghs ('Zingt niet erg soepel en een beetje droog' en 'het ontbreekt hem in de aria's aan voldoende lyriek om te overtuigen') moeten het ontgel den. Het is verbazingwekkend met welk bijna satanisch gemak deze topartiesten worden neer gesabeld door de scherpe pen van Susanne Lammers. Bij het concert van Pieter van Egmond was ik zelf aanwezig en het lijkt wel of ik in een an dere zaal zat dan mevrouw Lammers. Haar kritiek op zowel de voortreffelijke pianiste als de zanger is onbegrijpelijk en ver dient een eerlijke correctie. Mijns inziens is het beide musi ci juist meer dan uitstekend ge lukt de sfeer van Schuberts meesterwerk op de toehoorders over te brengen, zij het dat de Stadsgehoorzaal voor dit type muziek veel te groot is en bo vendien de sfeer uitstraalt van een slecht verbouwd crematori um. Als je niet kunt horen dat Pieter van Egmond over de kwaliteiten beschikt van een natuurtalent, ben je niet de juiste persoon om dit soort wal gelijk en scherpzinnig com mentaar te verkondigen, want het zal hem niet gestimuleerd hebben. Over smaak valt echter uiteraard niet te twisten en ie dereen mag in dit land zijn me ning geven, maar toen ik nog studeerde werd mij door grote geesten altijd voorgehouden dat 'Kunst ein Gabe ist' en 'kein Wiedergabe"! Ik wens Susanne Lammers een heel gelukkig en voorspoe dig 2001 toe, maar ik hoop dat haar pen in het nieuwe jaar wat vaker door haar hart en haar gevoel zal worden gestuurd dan door haar kritische oren, die kennelijk slechts bij het beluis teren naar cd's warm worden en niet getraind zijn voor het echte live-werk. Liederen zingen mag dan een eenzame bezigheid zijn, vol gens Lammers, het schrijven van vooral negatieve recén- sies, lijkt me ook geen activiteit waar een mens veel plezier aan beleeft, zeker niet als wij, de le zers, die pennenvruchten als slecht gebakken, goedkope en zoete koek moeten slikken. M.G.N. van Overbeek Oegstgeest De lustrumveiling van Onder de Boompjes lijkt in uw krant een 'disaster' te zijn geworden. Niets is minder waar! We heb ben een recordveiling achter de rug. Uit het stukje maakt de le zer op dat de schilderijenavond een fiasco was en dat er niet veel meer gebeurde dan een doorgebrande stekker van het koffie-apparaat. Wat een non sens! We hebben die avond de beste schilderijen-veiling ooit gehad! Ik heb sterk de indruk dat de verslaggever nog nooit een vei ling heeft bijgewoond of niet bekend is met de materie en het veilingjargon. Het was, nog maals, een prima donna avond! Wij zijn heel blij met de be langstelling van uw k(r)ant, maar dit sloeg werkelijk alles! impagne, oliebollen, appelflappen en vuurwerk. De nediënten voor een nale jaarwisseling. Na millenniumviering li we nu op weg naar jl. Maar de plaats, de uiier en met wie het pieuwe jaar wordt teluid, verschilt per rsoon. Waar en hoe ien we oud en nieuw? Andre van Aarle van de s Katholieke Pastorie H rord in Oegstgeest: mij begint het feest al op de avond, om zeven lan ga ik voor in een om voor het goede te n van het afgelopen jaar. oop met de mensen die :komen oliebollen en bis- swijn. Daarna vier ik de sseling thuis met mijn 'er kinderen. Ge- spelletjes spelen en tv kij- •m twaalf uur glaasje )agne erbij en dan de op om mijn twee zonen >en vuurpijlen de lucht in ;en. Het bedrag dat ze ens uit hebben gegeven ïurwerk, hebben ze ook :n goed doel moeten ge- Solaridad heet. Dat is oject in Zuid-Amerika." luller van taxibedrijf in Sassenheim: „Met lar slokjes champagne en :etje vuurwerk, zo zal ik iuwe jaar vieren. Van elf avonds tot een uur 's zijn we dicht, de enige lur in het jaar dat we niet Het is niet echt leuk, iet hoort erbij. Maar je iaarna wel gezellige men de taxi, iedereen is vro- maakt het zelf gewoon g-" ïarts Helder uit Leider- ,Ik zal de jaarwisseling met gemengde gevoe- I let zal voor mij anders i de afgelopen 25 jaar. Ik 31 december als die- dus ik zal samen met ouw in mijn nieuwe Zoeterwoude-Dorp te- :en op een prachtige tijd as eren en hun eigenaren. Ik zal in ieder geval geen tele foon meer krijgen in het mid den van de nacht. Misschien komen er nog buren met oud en nieuw. Maar de oliebollen en de champagne zullen zeker niet vergeten worden. Ik ga al leen geen vuurwerk afsteken, omdat hier boerderijen in de omgeving staan. Ik weet dat ik de praktijk in goede handen achterlaat, dat geeft me de rust en het vertrouwen voor 2001." Burgemeester Andel van Noordwijkerhout: „Ik zal de jaarwisseling vieren zoals ik die sinds jaar en dag vier. Binnen de grenzen van mijn gemeente, want je weet nooit of er wat ge beurt. Ik ga op oudejaarsavond eerst naar de kerk, waarna ik samen met mijn vrouw en eventueel kinderen en vrienden thuis ben. Rond half een ga ik dan het centrum in en ontvang ik de eerste nieuwjaarswensen. En veel vuurwerk zien natuur lijk. Ik vind vooral het Bengaal se vuurwerk schitterend mooi. Maar ik heb er zelf niks mee, dat had mijn vader niet en ik ook niet." Jeroen Schulte, vuurwerkhan delaar in Voorhout: „Ik vier het nieuwe jaar met een groep vrienden bij een van hun thuis. We zijn met zo'n vijftien man. Met lekkere zelfgebakken olie bollen .van moeders. We verko pen wel minder vuurwerk dan vorig jaar, maar dat wist je in ja nuari al. Het millennium is na tuurlijk groots gevierd, daar kom je niet overheen met de verkoop. Misschien komt het ook door de vuurwerkramp in Enschede. Maar het is niet dra matisch, we hebben zat te doen." PvdA-raadslid Jan Griep uit Katwijk: „Ik blijf gewoon thuis met mijn vrouw, om twaalf uur gaan we lekker de straat op om naar het vuurwerk te kijken. Ik ga het alleen niet zelf afsteken, dat vind ik zonde van het geld en het is enorm vervuilend. Als je ziet wat voor dampen er in de lucht hangen en hoeveel troep er op de straat komt. En dat terwijl we de rest van het jaar bezig zijn om het afval net jes te scheiden. Maar ik geef toe dat ik het leuk vind om te zien. Ik ga er geen geweldig feest van mtiken. Ik weet niet of u mijn persoonlijke situatie kent, maar mijn zoon is enkele jaren gele den overleden. Hij vond dit soort dagen altijd geweldig, dat maakt het voor mijn vrouw en mij moeilijk om er uitbundig van te genieten." Brandweercommandant Jos Peschier uit Noordwijk: „Ik ben met de jaarwisseling lekker thuis bij mijn gezin. We hebben binnen het korps afspraken ge maakt en ik ga de gemeente niet uit. Ik blijf paraat voor ca lamiteiten. Dus ik laat een paar borrels staan, drink om twaalf uur wel een glas champagne. En dan kijken hoe de kinderen het vuurwerk afsteken, dat ga ik niet zelf doen. Rene van Rutten van café Hens aan dek in Alphen aan den Rijn: „Voordat we open gaan, zit ik met de jongens sa men, dan kunnen we alles klaar maken voor het feest. Om half een gaan we open, tot half vijf, dus dan werk ik. Daarna even zelf feesten en dan snel slapen, want op nieuwjaarsdag hebben we 's middags alweer de nieuw jaarsborrel." Raadslid Ad van Zeist van Nieuw Lisse: „Ik vier het met het gezin en vrienden en moe ders. Wij vieren om en om bij elkaar, dit jaar zijn wij te gast. Dan nemen we wel een paar flessen wijn en champagne mee. We beginnen met koffie met de bollen en de flappen. Dan gaan we al vroeg aan de al coholische versnaperingen en om drie uur 's nachts dan gaan de kaarsjes letterlijk en figuur lijk uit. En onder strenge bege leiding laat ik mijn zoon wat siervuurwerk afsteken. Ik ben er zelf op tegen, maar hij vindt het geweldig." Opzichter Bram Fey van de boswachterij in Noordwijk: „Lekker thuis in besloten kring met kennissen zal ik oud en nieuw vieren. Ik doe het zonder champagne, want dat vind ik niet lekker. Als iemand het meeneemt is het best hoor, maai' ik zal het niet in huis ha len. Alle oliebollenmixen en olie is al in huis gehaald, naar de Hollandse traditie bak ik ze zelf in de schuur. En omdat ik aan de rand van een natuurgebied woon, ga ik geen vuurwerk af steken. Ik vind het wel een mooi gezicht, je kunt het altijd van heinde en verre zien, maar de beesten in het natuurgebied hebben rust nodig. Die snap pen helemaal niets van al dat geknal, dus laat ik het achter wege." Kim van der Kolk (18), scho liere uit Rijnsburg; „Om een uurtje of een ga ik lekker naar Scum in Katwijk. Dat heb ik vo rig jaar ook gedaan. Hartstikke gezellig, gezelliger dan bij de fa milie thuis. Ik ben daar met heel veel vrienden uit Katwijk. Normaal gesproken kom ik niet in Scum, de Lindeboom is mijn stamkroeg. Op oudejaarsavond hangt er in Scum een lekker sfeertje, iedereen komt aan zijn trekken. Dat maakt het juist zo leuk." MAARTEN RITMAN

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21