Grond voor Bospolder verworven Plan voor nieuwbouw naast monumentale hervormde kerk Regio/Rijn Veenstreek Bloemen in plaats van muizen en afval Kroniek dunner maar met meer plaatjes Wietteler krijgt werkstraf - (ENSDAG 27 DECEMBER 2000 1 erstverlichting weg uit boom terwoude-runpukEen negen meter lang snoer met kerstver- lting is maandagnacht verdwenen uit de voortuin van een is aan de Nassaulaan in Zoeterwoude-Rijndijk. De lampjes en in een boom. uto in de sloot terwoude-rundukEen 21-jarige Leiderdorper belandde zon- Djgnacht met zijn auto in een sloot langs de Nil ter hoogte van li eterwoude-Rijndijk. De man bleef ongedeerd. De auto raakte een slip door de gladheid. cht maanden cel voor bedreigen ex li ihaag/leiderdorp» Een 48-jarige Leiderdorpse vrouw moet 11 de Haagse rechtbank in totaal acht maanden de gevangenis 1< ivegens bedreiging van haar ex en het lekprikken van hun 0 terbed. De officier van justitie eiste twee weken geleden ze il itien maanden cel wegens poging tot doodslag, bedreiging vernieling, maar de rechtbank achtte niet bewezen dat de uw haar ex met messteken om het leven had willen brengen, li vrouw zocht na het uitzitten van een andere straf haar ex op ir een slaapplaats, maar werd onder invloed van alcohol essief toen zij na twee dagen weer moest vertrekken. Ze pak- t laarop een mes waarmee ze stekende bewegingen naar haar n maakte en prikte met een glasscherf het waterbed lek. liebollen eten op kinderboerderij ^rschoten Oliebollen eten is ook dit jaar weer mogelijk op L kinderboerderij in het Burgemeester Van der Hoevenpark in ,r irschoten. Vrijwilligers zorgen ervoor dat bezoekers op oud- e rsdag 's middags tussen drie uur en half vijf aan tafel kunnen ™n. "echtpartij tussen dorpsbewoners idekerk aan den rijn» Vijftien jongeren uit Hazerswoude- Prp, Hazerswoude-Rijndijk en Koudekerk aan den Rijn heb- 1( i in de nacht van zondag op maandag met elkaar gevochten 01 sport- en vrijetijdscentrum De Ridderhof in Koudekerk. nd kwart voor drie 's nachts ontstond er een wöordenwisse- tussen de drie groepen, waarna er klappen werden uitge- •ld. Ook de auto van één van de jongeren raakte beschadigd, politie kwam tussenbeide, maar hield niemand aan. enfractuur na aanrijding ic ien aan den run Een 19-jarige vrouw uit Alphen aan den n heeft zaterdagmiddag haar been gebroken bij een aanrij- op de kruising van het Aarplein met de Vest in haar woon- ats. Een 39-jarige automobilist uit Woerden reed op het Aar- in en gaf geen voorrang aan de scooter, waardoor de botsing stond. Het slachtoffer zat achterop de scooter. De 20-jarige tuurder van de scooter, eveneens uit Alphen, bleef onge- rd. brekers actief in kerstweekeinde Q_? Inbrekers zijn dit weekeinde op diverse plekken actief reest. In Oude Wetering forceerden ze dinsdag een raam van woning aan De Baan. Ze namen een laptop, een fotocame- ■en muntenverzameling en creditcards mee. Bewoners van J1 (oningin Wilhelminastraat in Benthuizen raakten sieraden jt tijdens hun uitstapje op eerste en tweede kerstdag. Uit een a s aan de Kerkstraat in Woubrugge verdwenen dit weekeinde neens sieraden. Bewoners van de Heinsiuslaan in Leider- p troffen bij thuiskomst een geforceerde achterdeur aan, ar hadden al hun spullen nog. ;da bij tienercentrum Max ien aan den run Het Alphense tienercentrum Max viert op jrdag 13 januari zijn officiële opening met een gala. Om 15 uur is de uitreiking van de Max-awards. Tussen 16.30 en vi10 uur is er verder de gelegenheid tot lounge. De middag be- om 15 uur. Het adres van Max is Olympiaweg 2a. Noor Bremmer zet één van de nieuwe bewoners van 'haar' flats in de bloemetjes. HHH FOTO HIELCO KUIPERS Warm welkom voor nieuwe huurders van Leiderdorpse 'schansenen 'dreven leiderdorp eric went Vroeger zagen de Leiderdorpse Riet schansbewoners. als ze uit het raam van hun flat keken, soms pannen met etens resten voorbij vliegen en hadden ze tot op de zesde etage muizen. Nu gaat het een stuk beter in de 'schansen' en de 'dreven'. ,,De bewoners letten steeds meer op de kwaliteit van hun woonomgeving", stelt bewoner Noor Bremmer. Zij is sinds sep tember het wandelende visitekaartje van de Peppelschans, Bosdreef en de Riet schans. Komen daar nieuwe huurders, dan gaat zij er met een bloemetje op af om tussen neus en lippen door ook enkele elementaire regels van fatsoen uit te leg gen. De klap kwam anderhalf jaar geleden hard aan bij de bewoners van de 690 schansen- en drevenflats van de Algemene Woningbouwvereniging Leiderdorp (AWL) Een deel van de dertig jaar oude com plexen zou tegen de vlakte moeten, omdat ze in de toekomst nauwelijks nog te ver huren zijn. Sindsdien zijn bewoners en woningbouwvereniging constructief met elkaar in gesprek over het 'opplussen' en 'aftoppen' van de twaalf woonblokken. Het gevaar van sloop is voor zo'n 500 flats geweken. Er ontstaan zelfs allerlei kleine initiatieven om de reputatie van de verou derde complexen weer wat op te vijzelen. Een van die initiatieven is het 'Welkom Schansen-Dreven project'. Bedenker daar van is Rietschansbewoner Bremmer. „Het viel mij op dat veel mensen zich hier aan god noch gebod houden. Afval wordt over de ballustrade gegooid en er wordt geplast in de gangen. Misschien is het leuk om een welkomstcomité op onze nieuwe huurders af te sturen, stelde ik voor aan de AWL. Met een bloemetje en een praatje kunnen we dan op een sympathieke ma nier iets aan de samenhang in de flats doen." Sindsdien is Bremmer de personificatie van dat welkomsproject. „Zo gauw bij de AWL bekend is dat er nieuwe huurders ko men, krijg ik een seintje en ga er op af. Aan dat gezelligheidsbezoekje koppel ik dan meteen een praatje om een paar be langrijke 'huisregels' uit te leggen. Zo heb ben wij bijvoorbeeld liever geen fietsen op de galerij. Veel mensen slepen hem mee, omdat de berghokken onverlicht en sme rig zijn. En het stikt er van de muizen. Maar als iedereen zijn fiets mee naar bo ven sleept, dan krijgen we problemen. Via zo'n welkomspraatje kan ik dat tenminste duidelijk maken. Dan weten we meteen van elkaar wat voor vlees we in de kuip hebben." Bremmer woont al 14 jaar in de Riet schans en heeft het daar nog prima naar haar zin. „De flats zijn ruim en niet geho rig. Ik woon op een gezellige galerij. Zo heb ik Turkse buren, die ik als mijn twee de familie beschouw. Als je ervoor open staat, dan kun je hier genoeg sociale con tacten opdoen." Dat de schansen niet meer aan de eisen van deze tijd voldoen, bestrijdt zij. „De AWL gaat ervan uit dat de flats in de toe komst onverhuurbaar zijn, maar wij den ken daar anders over. Knap het leuk op en laat alles verder zoals het is, is onze opvat ting. Ik ken bijvoorbeeld jongeren die hier pas zijn komen wonen en hier helemaal niet weg willen. Er zijn ook mensen die hier van begin af aan met veel plezier wo nen en die hier oud willen worden." Voordeel van de sloop- en renovatie plannen van de AWL, is dat het contact tussen de bewoners er onderling door ver sterkt wordt. Dat is te merken aan de zorg voor de woonomgeving, ervaart Bremmer. „Iedereen praat met elkaar. Het is er een stuk gezelliger op geworden. Samen letten we erop dat het hier in elk geval nog een beetje gezellig blijft. Totdat de grote klap valt..." e|m: Carel van der Meer nj>ep: Eigenaar gelijk- 11 ige schoenenwinkel Oegstgeestse De a^penaerstraat Wtijd: 50 jaar ;erlijke staat: Ge- wd inplaats: Leiden/Mar- leeft u de kerstdagen door- ch t? irste kerstdag ben ik met partner naar het gala van ter Duin geweest in smo- Ik vind dat je een van de dagen zo moet doorbren gt is hartstikke leuk, Je eet zo ongeveer een i van honderd gangen en nt allemaal mensen uit de tegen. De tweede dag heb grote pan soep gemaakt Ijn negentigjarige vader nodigd en wat mensen die zijn. Iedereen mag dan mijn part in zijn jogging- omen. Mijn vader is de die altijd tot in de puntjes rgd verschijnt. Dat is hij wend al die jaren met mijn ko Ier. Oh ja, en op zaterdag en we de jaarlijkse kerst met het personeel in ichoten. Dat is altijd leuk at de mensen er zelf wat liaken. *h aan bent u verslaafd? ;olfen. Vroeger was ik een ht skiër en tennisser, liep :bi c de halve marathon. Bij ngeluk is mijn linkerknie ijzeld, daar zak ik gewoon leen. Alleen bij golf heb ik an geen last. Ik speel toer- •n in Portugal en in Mar- waar ik zeven jaar geleden uis heb gekocht. ander beroep bad u willen den haag/leimuiden De rechtbank in Den Haag heeft een 34-jarige man uit Le lystad, die volgens een mede verdachte het brein zou zijn achter een hennepkwekerij in Leimuiden, veroordeeld tot 240 uur werkstraf en een voorwaar delijke celstraf van een vier maanden. Ook moet hij 9 mille in het kader van de 'Plukze- Wet' betalen. De verdachte zegt dat een 30- jarige medeverdachte uit Maas sluis die in juli werd veroor deeld tot werkstraf en voor waardelijke celstraf, de grote man achter de schermen was. De kwekerij werd vorig jaar op gerold. De verhuurder van de loods, een 41-jarige Leimuide- naar, kreeg 5000 gulden boete en zes maanden voorwaardelij- Jcicobswoude koopt laatste strook De komst van een miniwijkje in de Hoogmadese Bospol der is weer een stukje dichterbij, nu de gemeente Ja- cobswoude grond heeft gekocht voor de ontsluitingsweg vanaf de provinciale weg N446. Voor het weiland van 2,2 hectare betaalt Jacobswoude 440.000 gulden aan eige naar Theo van Wieringen. hoogmade» heinen en kost het moeite om dat te voorkomen, zo luidt de redenering van de gemeente. Daarom kunnen toekomstige bewoners een stukje grond langs de toegangsweg pachten. De negen huizen tussen de Does, de Boskade en de provin ciale weg zijn bestemd voor zes huishoudens aan de Boskade- Noord in Hoogmade, voor een gezin uit Leiderdorp en voor twee uit Alkemade. Die mensen moeten hun huis verlaten in verband met de aanleg van de hogesnelheidslijn HSL. Het in richtingsplan voor de Bospol der ligt nog tot begin januari ter inzage op het gemeentehuis in Rijnsaterwoude. Als daarna de provincie en het ministerie van VROM het plan goedkeuren, kan de bouw beginnen. Het is nog onduidelijk of de HSL-ge- dupeerden tot die tijd in hun oude huis kunnen blijven. Voor de bewoners aan de Boskade gloort er hoop, omdat de aan leg van de kruising bij Hoogma de nog altijd niet is aanbesteed. janneke de jonge Eerder al kocht de gemeente via bemiddelaar Ben van Dinten de grond waarop straks negen hui zen voor HSL-gedupeerden moeten verrijzen. Ook komt er een nieuw pand voor sloopbe drijf Van der Pouw Kraan. Een bedrijfsverzamelgebouw, de wens van Van Dinten, is voorlo pig door Jacobswoude in de ijs kast gezet, omdat die vindt dat er met de andere onderdelen meer haast gemoeid is. Op het zojuist verworven stuk grond komt niet alleen een weg die het wijkje bereikbaar maakt, maar ook een paar stukjes wei land waar toekomstige bewo ners hun paard willen weiden. Jacobswoude heeft de grond bewust zelf gekocht omdat, als het in beheer bij de gemeente is, zij ervoor kan zorgen dat het gebiedje openblijft. Zouden de toekomstige bewoners zelf gloort er hoop, omdat de aan- stukjes grond voor hun dieren kopen, dan willen ze dat om- Inloopuren voor whiplashpatiënten alphen aan den run De Whiplash Stichting Nederland organiseert op donderdag 4 ja nuari twee inloopuren in het Rijnland Ziekenhuis in Alphen aan den Rijn. Van 13.30-14.30 uur en van 14.30-15.30 uur zijn whip- lash-patiënten welkom in de ontmoetingsruimte van het zieken huis aan de Delftzichtweg. Tijdens de inloopuren kunnen patiën ten en hun omgeving, zowel van binnen als buiten het ziekenhuis, ervaringen uitwisselen. Inlichtingen: 0172-444050 jacobswoude ke celstraf. De inval had plaats na een anonieme melding over stank. De politie trof in de kwekerij zo'n 1000 moederplanten en 400.000 en 600.000 hennepstek- ken aan. Bovendien trof zij twee Polen aan die de plantjes ver zorgden. Zij kregen ieder twee weken celstraf en werden het land uitgezet. Tegen de man uit Lelystad had het openbaar ministerie (OM) een jaar cel, waarvan een halfjaar voorwaardelijk, geëist tijdens de behandeling van de strafzaak twee weken geleden. Het OM had voorts anderhalve ton van de verdachte terug wil len zien in het kader van de Plukze-Wet. De rechtbank ge loofde echter niet dat de man uit Lelystad de 'grote' man was achter de kwekerij. De kroniek 1999 van Ja cobswoude wordt een stukje dunner dan andere jaren. Voor het eerst schrijft niet de Alphense amateurhistoricus Hans van de Wereld het jaar verslag van de dorpen Hoog made, Woubrugge, Rijnsater woude en Leimuiden, maar Cees de Jong, voorzitter van de historische vereniging O.C. van Hemessen (Hoogmade en Woubrugge). Evenals vorig jaar is de kro niek een coproductie tussen de Woubrugse vereniging en de Stichting Oud Leimuiden- Rijnsaterwoude. Van de We reld is bij beide clubs inmid dels niet meer betrokken. De omvangrijke tekst die hij tegen betaling aanbood aan de clubs, hebben zij, mede op aanraden van burgemeester Van Beek en gemeentesecre taris Ton Meerster, niet aan genomen. Behalve dat de kro niek dunner is, staan er veel meer plaatjes in dan voor gaande jaren. „Ik vond het er eerder een beetje saai uit zien", aldus De Jong. De exemplaren van de kro niek, die kort na de jaarwisse ling uitkomt, vliegen niet als zoete broodjes over de toon bank, melden De Jong en zijn collega Ed Verburg van Oud Leimuiden-Rijnsaterwoude. „Hij wordt slecht verkocht", aldus de laatste. Elk jaar gaan 100 exemplaren naar de ge meente, die ze uitdeelt aan de ambtenaren. „Vroeger ver spreidden we ze bij de leden, dat deden we gratis", zegt De Jong. „Maar van de 200 leden kopen er nu slechts 25 een kroniek. En dat terwijl hij maar 7,50 gulden kost." De kroniek is vanaf begin ja nuari te koop bij bestuursle den van de historische vereni gingen. Kerk Hoogmade wil in 2001 uitbreiden Bauer, dat maakt me niet uit. Ik vind het leuk om mensen onder mijn hoede te nemen. Was het jaar 2000 voor u het be roerdste jaar ooit? Het was emotioneel een zwaar jaar. De brand in de zaak heeft later nog een grote impact ge had. Het was toch mijn ouder lijkhuis waar ik ben geboren dat in brand stond. En dan nog het gezeur om het verzekerings geld. Nu was het ook een oude bende die nodig moest worden opgeknapt. Gelukkig zijn we geen klanten kwijtgeraakt in het halve jaar dat we dicht waren. De zaak loopt zelfs beter dan ooit. Aan welk gedrag ergert u zich? Ik erger me kapot aan mensen die arrogant zijn en dus afstan delijk. De manier waarop mijn vader vroeger als middenstan der werd behandeld door ko pers: die minachting, vreselijk. Maar ik maak dat nog steeds mee. Mijn partner Mario is bin nenhuisadviseur. Hij heeft wel eens met mensen te maken die met een rechtszaak dreigen als hun tafel, die handgemaakt moet worden in het buitenland, een dag te laat is. Als dat mij zou gebeuren, zou ik zeggen: „Meneer, hier heeft u uw voor schot en komt u alstublieft nooit meer terug." Wat is uw favoriete winkel in Passa-Flor, de bloemenzaak hier tegenover. Dat is een zaak met een eigen gezicht en de manier waarop Ger zijn bedrijf leidt, spreekt me aan. Hij be grijpt dat je geen bloemenwin- keltje moet hebben voor de mensen in het dorp. Nee, Pas- sa-Flor is peperduur maar ook exclusief en mooi. Waar kunnen we u met Oud en Nieuw tegenkomen? Treslong en La France hebben voor oudjaarsavond een spec taculaire, jawel, bingo-avond georganiseerd. Omdat ik de taal spreek is het mijn taak om een rondje nummers in het Spaans te doen. Zo verzinnen die eige naren elk jaar wel wat. Vorig jaar heb ik nog de Nico Haak- bokaal gewonnen met mijn Tante Leen-imitatie. In Spanje is het nu niet zo leuk omdat de buren weg zijn. Anders had ik ook met hen feest in een hotel willen vieren. Wat is uw beste eigenschap? Ik ben heel regelmatig, heb geen last van buien. Ik ben al tijd mezelf en altijd dezelfde. Alleen ietsjes rustiger nu ik wat ouder word. Ik ben een hele ge makkelijke om mee om te gaan. Dat is waarschijnlijk de reden dat ik vijf mensen al twintig jaar in de zaak heb. Wat heeft u nooit weg kunnen gooien? Ik hecht nergens aan, gooi alles gemakkelijk weg. Omdat mijn partner in de meubels zit, wis selen die vaak, en we verhuizen ook gemakkelijk. Auto's heb ik total loss gereden, doet me niets. Als er nu iemand binnen komt die deze salontafel wil ko pen, is die verkocht. Wat moet er liever vandaag dan morgen veranderen in de De Kempenaerstraat? Er zouden nog wat branches bij kunnen, zoals een mooie ser- viezenzaak. En die kookwinkel die in het pand van Beekman zit had wat mij betreft aan deze kant mogen komen. Verder hoor je mij niet klagen omdat er veel confectie zit, en dat is gun stig voor mijn zaken. Al zouden sommige zaken nodig opnieuw gestyled moeten worden. suzanne barbier» foto hielco kuipers tim brouwer de koning De kleinste kerk van Hoogmade barst uit zijn voegen. De Neder lands hervormde gemeente wil op de plaats van het schuurtje naast de pastorie in 2001 een pand laten bouwen dat geschikt is voor onder meer kinderdien sten. Nu moet de jeugd de con sistoriekamer van de kerk aan de Vissersweg delen met de do minee, kerkenraad en de kin dercrèche. Rommeltje „Het is een rommeltje", zegt scriba Hans Marck opgewekt. „Wij moeten ons al bijna een jaar behelpen. Sinds de plaatse lijke hervormde gemeente geen gebruik meer kan maken van het voormalige Wit Gele Kruis- gebouw tegenover de kerk, heb ben we gebrek aan ruimte." In de 'kleine maar levendige' hervormde gemeente van het overwegend rooms-katholieke Hoogmade nemen de plannen voor uitbreiding vaste vormen aan. „We hebben een architect in de arm genomen om een ge bouwtje van pakweg tien bij zes meter te ontwerpen", zegt M&rck. „Zijn eerste plan was in onze ogen wat te enthousiast. Alles moet namelijk sober. Maar met zijn laatste voorstel kunnen wij leven. Daarnaast moeten wij toestemming krij gen van de gemeente Ja cobswoude. De kerk is een mo nument, dus moeten wij bij de bouw ook rekening houden met Monumentenzorg." De vervanging van het schuurtje in de tuin van de pas torie ligt volgens Marck voor de hand. „We hadden toch wat aan dat schuurtje moeten doen. Om de privcay van de dominee te waarborgen is wel wat be groeiing nodig tussen het nieu we gebouw en de pastorie. Maar vergis je niet: de ruimte is groter dan je denkt. Bovendien wordt het er alleen maar mooi er op als het schuurtje tegen de vlakte gaat." Om de nieuwbouw te bekos tigen, put de kerkelijke ge meente uit haar eigen midde len. „Wij zijn niet armlastig, want we hebben altijd een ver standig financieel beleid ge voerd. Maar ik weet niet of onze reserves toereikend zijn, want voor zo'n gebouwtje praat je al gauw over een ton of twee. Als we straks toestemming krijgen, gaan we ook sponsors zoeken en acües organiseren." De kerkelijke gemeente heeft in de feestelijke december maand overigens al een be scheiden begin gemaakt met fondsenwerving. Zo verkochten vrijwilligers rond sinterklaas banketletters, voor de kerstda gen kerstkransen en -stollen en in de laatste week van het jaar oliebollen. Marck legt uit hoe dat in een dorp zonder warme bakker, Ge orge Jansen verkocht zijn zaak onlangs, in zijn werk gaat. „Eén van onze hulpkosters. Jan Wil lem van der Endt, werkt als bakker in Alphen. Daar kregen wij de lekkernijen met korting. Ik heb van alles geproefd en het was heerlijk. Die acties leveren ons enkele honderden guldens op. Alle beetjes helpen. We be perken ons niet tot leden van de eigen kerkelijke gemeente - die ook uit Leiderdorp, Wou brugge, Rijpwetering en Roelof- arendsveen komen - maar gaari ook in Hoogmade huis aan huis." Aannemer Marck wil met de acties de nieuwbouwplannen bekend maken bij zijn dorpsgenoten. Nu al weet hij dat hij bij nieuw- bouwacties een beroep moet op de vele vrijwilligers die de kerk telt. Maar dat is niet zijn voor naamste zorg. Marck vraagt zich af of de nieuwbouw in 2001 afkomt. „De bouw ligt op een hoog niveau. Ik vraag mij af of wij een aannemer vinden die snel aan de slag kan. Wij kijken nu al rond in de naaste omge ving."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17