Spanningen in bisdom Haarlem lopen weer op De nacht van de dikke jassen Geloof Samenleving Bisschop deelt sigaretten uit Egypte verbiedt bedevaart naar graf heilige rabbijn WOENSDAG 27 DECEMBER 2000 VANDAAG Vandaag 203 jaar geleden, op 27 december 1797, voerde in Rome de oudste broer van Napoleon I Bonaparte, Joseph Bonaparte, een strafexpeditie I uit tegen pausgezinde Romeinen. Van 1797 tot 1798 was Joseph Frankrijks gezant bij de paus. Toen bij een eerder dat jaar gehouden anti-Franse demonstratie een Fran se generaal, Duphot, voor zijn eigen ogen gedood werd, orga niseerde hij een strafexpeditie naar Rome. De anti-Franse sentimenten waren ontstaan toen Napoleon paus Pius VI dwong zware oorlogskosten te betalen en afstand te doen van alle noordelijke provincies in Italië. _Op 27 december is het de heiligenfeestdag van de rooms-katholieke Fabiola van Rome (gest. 399). Zij verdiende haar heiligenstatus door lange tijd in een klooster te verblijven en zelf in 395 een hospitaal in Rome te stichten. Actiegroep Kerk Hardop stopt Amstelveen De rooms-katholieke actiegroep Kerk Hardop heft zichzelf per 1 januari op. Het bestuur van de stichting acht haar taak volbracht nu de geestverwante Acht Mei Beweging zich heeft aangesloten bij de internationale vernieuwingsbeweging Wij zijn Kerk. Ook de vergrijzing in de achterban en het afne mende aantal actieve leden zijn voor Kerk Hardop aanleiding om te stoppen, zo liet woordvoerder I. Wüst gisteren weten. De organisatie heeft ongeveer drie jaar geijverd voor vernieuwing in de Rooms-Katholieke Kerk. De groep hield kerkelijke referen da voor vernieuwing. Ruim 15.000 mensen ondertekenden het pleidooi voor onder meer inspraak bij bisschopsbenoemingen. Aanhangers van Kerk Hardop zullen hun werk voortzetten in de Acht Mei Beweging, verzekert Wüst. Britse vorstin breekt lans voor religies londen De Britse koningin Elizabeth ii heeft in haar kersttoe spraak een lans gebroken voor de godsdiensten in haar land. Religie is van fundamenteel belang voor velen van ons", hield de vorstin het volk voor. De toespraak was, net als die van ko ningin Beatrix, voor het eerst op internet te volgen. Elizabeth gaf aan een groot belang te hechten aan het principe van spiri tualiteit, in welke godsdienst dan ook. „Voor mij zijn de leer van Christus en mijn eigen rekenschap voor God een leidraad om mijn leven in te richten. Deze spiritualiteit is ook te bemerken in andere grote godsdiensten. Religie kan mensen verdelen, maar de bijbel, de koran en de heilige teksten van joden en hin does, boeddhisten en sikhs zijn alle bronnen van goddelijke in spiratie en praktische steun." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepbaar gesteld: Mw.W. van Seventer-van Ouwenkerk uit Sint- Oedenrode. Beroepen: te Ouwsterhaule- Scharsterbrug A.M. Langhoutte Pijnacker; door het moderamen van de PKV te Zwolle: K.P. de Boer te Enschede als predikant voor bijz. werkzaamheden (scriba PKV/secr. PROS SoW-kerken Overijssel en Flevoland, die dit beroep heeft aangenomen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Aalst A.J. Gunst te Benthuizen. Kritiek op beleid bisschop Punt is volgens het bisdom 'laster' Daklozen Jordaan krijgen kerstpakketje haarlem afke van der toolen De kritiek die vertrekkend deke naal coördinator van Hoorn P. Spruit heeft uitgeoefend op waarnemend bisschop Punt is Taster'. Dat stelt het bisdom naar aanleiding van de brief die Spruit aan zijn collega's heeft gestuurd. De dekenaal coördi nator neemt ontslag uit onvre de met het beleid van Punt. In zijn brief legt hij uit dat er spra ke is van een 'onwerkbare situ atie, die alles te maken heeft met de wijze waarop Mgr. Punt omgaat met mensen'. Spruit vertrekt per 1 februari. Hij wil in het openbaar niet na der ingaan op zijn ontslag. Hij schrijft in zijn brief: „Mgr. Punt heeft geen beleid - althans niet op papier - maar neemt de ene ad hoc-beslissing na de andere, wat door mij wordt ervaren als een absoluut ontmoedigingsbe leid." Voorts maakt hij melding van 'ondraaglijk opgelopen spanningen', waardoor niet al leen hij, maar ook anderen af haken. Waarnemend bisschop Punt laat via een woordvoerder we ten dat hij weet heeft van de onvrede bij onder andere het dekenaat Hoorn. „Het bisdom behoudt zich het recht voor om beleid te maken, wetende dat dit ook af en toe weerstanden en emoties losmaakt. Natuurlijk is er begrip voor de emoties die veranderingsprocessen oproe pen, maai- het bisdom distanti eert zich van de wijze waarop onvrede wordt geuit, met name wanneer hierbij onwaarheden of zelfs laster wordt gebruikt." De achtergrond van de con troverse is Punts visie op de po sitie van de niet-gewijde pasto raal werkers. Volgens de bis schop heeft deze groep zich door de jaren heen teveel macht toegeëigend ten opzich te van de priesters. Hij wil die tendens omkeren. Punt eist dat parochies en de kenaten zich voegen naar dat beleid. Het verzet daartegen is echter groot. De kwestie spitst zich toe op zijn personeels- en benoemingenbeleid. De waar nemend bisschop trekt dit te gen de gegroeide praktijk in naar zich toe, om zo grip te krij gen op de pastorale praktijk in het bisdom. De positie die het bisdom in neemt geldt ook voor de con troverse rond de weggesaneer de Amsterdamse binnenstads pastor A. Wesche, zegt de woordvoerder. Punt heeft in middels een protestbrief tegen dit komende ontslag binnen van deken J. Stam van de hoofdstad. Ook de pastores van de binnenstad hebben bij de waarnemend bisschop gepro testeerd tegen Wesches vertrek. amsterdam afke van der toolen Waarnemend bisschop Punt van Haarlem heeft op Eerste Kerstdag sigaretten en ander lekkers uitgedeeld aan zo'n honderdvijftig Amsterdamse daklozen. De saffies maakten deel uit van een kerstpakketje waarin onder ander ook chocola zat. „Moet kunnen hoor", al dus de woordvoerder van de bisschop. Het is inmiddels traditie, het kerstbezoek van Punt aan de zusters Missionarissen van Naastenliefde in de Amsterdamse Jordaan. Maar het is voor het eerst dat hij een dergelijk kerstpresentje heeft uitgereikt. Punt deed dit ter gelegenheid van het rooms-katholieke Ju beljaar. De woordvoerder van de bisschop vertelt dat van te voren aan de zusters Missionarissen van Naastenliefde is gevraagd waar Punt de daklozen mee zou kunnen verblijden. „Het eerste wat ze zeiden was: sigaretten. Dan moet je daar niet moralistisch over doen." De kinderen die zich onder de daklozen bevonden kregen een kerspakketje zónder rokertje, verzekert de woord voerder van Punt. damanhour afp-anp De Noord-Egyptische stad Damanhour heeft de jaarlijkse pelgrimstocht van joden naar het mausoleum van de be roemde rabbijn Yaacov Abou Hatzira verboden. De beslissing over de pel grimage, die op 10 januari zou beginnen, is genomen omdat de inwoners van de stad niet willen dat hun stad verandert in een 'tweede Klaagmuur', schreef de regeringskrant al- Goumhouria deze week. Een woordvoerder van de Israëli sche ambassade in Caïro zei niets te weten van een verbod. Duizenden joden uit Frank rijk, Marokko en Israël reizen ieder jaar naar het mausoleum. De inwoners van Damanhour houden niet van die drukte. Zij zijn er bovendien op tegen dat er bij de plechtigheden alcohol wordt gebruikt. Ze willen dat het mausoleum wordt afgebro ken en dat het wordt overge bracht naar Israël. Vier jaar ge leden probeerde een islamiti sche advocaat al dat via een rechtszaak te bewerkstelligen. Hatzira was afkomstig uit het zuiden van Marokko. Hij schreef commentaren op de Talmoed. Hij vestigde zich in Damanhour, waar hij de joodse gemeenschap leidde. Hij wordt zowel door joden als moslims vereerd wegens de bovenna tuurlijke krachten die hem wor den toegedicht. Zo staat hij on der meer bekend als de 'rabbijn op het vliegende tapijt'. Ieder jaar op zijn sterfdag (10 januari 1881) zou hij naar de aarde af dalen om wensen en klachten van zijn aanhangers aan te ho ren waarna hij opnieuw ten he mel vaart om bij God voor hen te pleiten. haarlem afke van der toolen De tocht geeft kleine duwtjes tegen de reusachtige kerstkrans boven het altaar van de St. Ba- vokathedraal in Haarlem. Dit is de nacht van de dikke jassen. Buiten roept een vuurpot de sfeer van vóórchristelijke tijden op, terwijl enkele laatkomers zich schuifeltje-schuifeltje door de sneeuw haasten (;,omie, niet vallen hoor"). Binnen begeleidt het flakkeren van ontelbare kaarsen de wiegelende gang van de bisschop naar het altaar, over het middenpad, tussen de rijen extra klapstoeltjes door. Kerstnachtmis 2000, in een propvolle kathedraal. De rode neuzen van de bezoekers ver tellen het mirakel van de witte wereld daarbuiten - een koorlid veegt de zijne af aan zijn jurk mouw. Terwijl het Stille Nacht al bijna ten einde is, en bis schop Punt zijn mijter afgeeft aan de plebaan, zoeken nog steeds mensen naar een plekje. Een jongen loopt, stoel hoog boven zijn hoofd geheven, door de menigte. Een ouder echt paar sjort aan twee afgelegen biechtkrukjes. Wie pech heeft ziet de hele dienst lang slechts een pilaar. 't Is een beetje uitgekauwd, dat kerstverhaal, erkent Punt aan het begin van zijn preek. „We hebben het misschien te vaak gehoord." De bisschop zou heel wat over hebben voor de primeur: „Stel u had er nog nooit van gehoord. En u was vanavond hiernaartoe gekomen uit een vaag gevoel van zinge ving. En ik zou u als eerste mo gen vertellen: de God die u zoekt, daar ligt hij. In die krib be." De bisschop vervolgt met een persoonlijke herinnering aan een jonge, haveloos geklede lif ter, die er zo aandoenlijk uitzag dat hij hem meenam. Hem kon Punt - toen nog 'gewoon' pries ter - nog verrassen met zijn blij de boodschap. Het is een Voor het begin van de kerstnachtmis in de Haarlemse St. Bavokathedraal v mooie herinnering, dat pri meurtje op de Autobahn, voor de inmiddels zo door kerkpoli tieke perikelen geplaagde bis schop. Vanavond bestaat het gehoor uit een ratjetoe van gelegen heids- en continu-gelovigen. Daar de oudere dame, geheel in het zwart, kaarsrecht op haar ongemakkelijke biechtkrukje. Zij prevelt, ogen dicht, de ge loofsbelijdenis geheel uit haar hoofd mee: Et in unum Domi- num Jesum Christum, Filium Dei unigenitum. En daar het ge- zinnetje-van-vier, labrador thuisgelaten, dat gezellig aan elkaar zit te plukken en gedu rende de dienst wel drie keer op zoek gaat naar een beter plaats je. Terwijl Punt en zijn adjudan ten vervolgens door de vast voorgeschreven bewegingen van de kerkelijke rituelen gaan, staan buiten de bezoekers van de tweede kerstnachtmis zich al te warmen aan de vuurpot. Maar het kleine wondertje van kerst is grotendeels verdwenen: de sneeuw, beroerd door vele voeten, is alweer pulp. Alleen het witte kleed dat de torens en koepels van de kathedraal be dekt is nog onbevlekt. WEEROVERZICHT BUITENLAND Paus spreel over hoop in duisterni vaticaanstad ap Een vermoeid en zwak 0| gi de Paus Johannes Pauli heeft op maandag, ei kerstdag, zijn traditio kerstboodschap 'Urbi et bi' uitgesproken. Afge van de kerstgroet zelf, di l paus ditmaal in maar zestig talen bracht, hiel< ,v een rede waarin hij de o tuiging uitsprak dat de h die wordt gesymbolis door de geboorte van Christus sterker zal bli dan de 'duisternis kwaad en geweld. Tegenover een gehoor rond de 50.000 mensen de tachtigjarige Johai Paulus dat Jezus is gebi 'om de hoop te doen hf ven bij iedere man en ie )f vrouw op deze aarde'. D~ na las hij een serie zor voor die de mensheid te ren. Zijn lijst omvatte oijn meer geweld jegens kii ren, verkrachting en uit ting van vrouwen, maar de 'oneindige stroom ballingen en vluchtelin en oorlogen en conflii Hij maakte in het bijzoi melding van zijn 'grote zorgdheid' omtrent het den-Oosten, waar 'de welddadigheden het naar de vrede met bloed ven bezoedelen'. Op laatste moment had de k vorst zijn toespraak geac 4i liseerd om ook meldin maken van Indonesië, juist op kerstavond dei mensen omkwamen bomaanslagen op chris ke kerken. Ook verwierp de pau 'schaduw van de dood' in iedere fase van het li dreigt. Hiermee refere hij aan abortus en euth0 sie, zaken waar het Vati fel tegen is. „Maar hoe ondoordiei baar de duisternis ook n lijken, onze hoop dat licht zal triomferen da deze heilige avond in Be hem verscheen is nog ker". Op kerstavond had paus een mis op het St. tersplein gehouden, w< hij opriep tot wede in Midden-Oosten, werd op de regenach|5 maar betrekkelijk w; kerstavond bijgewoond rond de 50.000 mer Voor het eerst in het 22 durende pontificaat v. paus werd de dienst! kerstavond buiten ge den. Dat was nodig oi grote aantal bedevaai gers dat Vaticaanstad kerst in verband met h< beljaar bezoekt in sta^F stellen de eucharistievii bij te wonen. De mis was het begin een serie speciale vierii waarmee het jubeljaar I 'n dat op 6 januari aflrt wordt afgesloten. Op dit turn zal de kerkvorst symbolisch de heilige van de Sint Pieter te sli een einde maken aan he beljaar. Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Vooral bij zee sneeuwbuien. Elders overwegend droog, maar tamelijk bewolkt. Het vriest zowel 's nachts als overdag, op veel plaatsen streng. Zweden: Wolkenvelden en vooral donderdag perioden met sneeuw. Overdag meest matige tot zeer strenge vorst, in het zuiden maxima rond nul. Finland: Veel wolken en van tijd tot tijd sneeuw. Donderdag in het noorden en midden veel droger. Middag- temperatuur uiteenlopend tussen de -5 graden bij Helsinki tot -23 graden plaatselijk in Lapland. Denemarken: Bewolkt en af en toe sneeuw. Mid- dagtemperatuur ruim onder nul. Engeland, Schotland, Wales, Ier land: Half tot zwaar bewolkt en enkele winterse buien, later meest sneeuwbuien. Maxima van 5 gra den in het westen van Ierland tot rond het vriespunt in Engeland en Schotland. België en Luxemburg: Veel bewolking en af en toe regen of sneeuw. Maxima net boven nul. Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en nu en dan regen of sneeuw. Ook kans op IJzel. In het noorden en in de heuvels en ber gen sheeuw. Maxima van 1 graad in het noorden tot 6 graden in de Vendee. Zuid-Frankrijk: Bewolkt en af en toe regen, in de bergen en op het Centraal Massief sneeuw. Donderdag van het wes ten uit droger en wat zon. Opste kende Mistralwind en in het zuid oosten dan droog en helder. Maxi ma 5 tot 13 graden, donderdag kouder. Spanje: Geregeld zon, maar ook nog kans op een bui. Veel wind, vooral bij Gibraltar. Maxima tussen 8 en 18 graden. Portugal: Wolken en regen. Vooral in de loop van donderdag veel wind en regen. Woensdag ook wat zon. Middag- temperatuur ongeveer 9 graden, in de Algarve 16 graden. Mallorca, Ibiza, Menorca: Bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer en veel neerslag. Vrij veel wind. Middagtemperatuur rond 14 graden. Marokko: Woensdag nog veel buien, donder dag keert de zon terug en is het veel droger. Maxima rond 18 gra den. Tunesië: In het noorden veel wolken en een paar buien. Naar het zuiden toe meer zon en droog. Middagtempe ratuur ongeveer 20 graden. Madeira: Veel wolken en ook enkele stevige buien. Tussendoor wel wat zon. Eerst vrij veel wind. Middagtempe ratuur ongeveer 19 graden. Canarische Eilanden: Af en toe zon en een enkele bui, mogelijk met onweer. Eerst veel wind. Maxima ongeveer 23 gra den. Duitsland: Veel bewolking en af en toe sneeuw, eerst ook regen. In het oosten eerst nog redelijk droog. Maxima rond het vriespunt, in het zuiden circa 4 graden. Oostenrijk: Bewolkt en af en toe sneeuw. Maxima rond het vriespunt. Zwitserland: Bewolkt en van tijd tot tijd sneeuw, in de dalen ook regen. Maxima in de dalen rond 5 graden. Polen: Veel bewolking en af en toe sneeuw, eerst ook regen en kans op ijzel. Maxima rond het vries punt. Tsjechië en Slowakije: Veel bewolking en hier en daar lichte sneeuw en regen. Maxima rond het vriespunt, donderdag iets milder. Hongarije: Vrij veel bewolking en perioden met regen, in het noorden ook sneeuw. Maxima rond het vries punt in het noorden, plus 6 graden in het zuiden. Italië: Bewolkt en enkele stevige buien, mogelijk met onweer. Veel wind. Maxima 3 graden in het noorden en 16 graden op Sicili. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en enkele forse buien. Soms veel wind. Maxima rond 14 graden. Griekenland en Kreta: Veel bewolking en vooral op het vasteland veel buien, mogelijk zware buien. Veel wind. Maxima tussen 15 graden in het noorden en lokaal 20 graden in het zuiden. Malta: Meest bewolkt en buiig. Maxima ongeveer 17 graden. Turkije en Cyprus: Woensdag een enkele bui, donder dag meest droog en flink wat zon. Maxima ongeveer 18 graden. DONDERDAG 28 DECEMBER 2000 Zon- en maanstanden Zon op 08.49 Zon onder 16.34 Maan op 10.42 Maan onderl9.12 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 05.25 17.28 4.58 17.01 Laag 01.05» 13.15 0.46 12.56 Weerrapporten 27/12, 07.00 u Amsterdam De Bilt Den Helder Rotterdam Twente Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) asüi bewolkt onweer W warmtefront regen koufront opklaringen Jibb hagel lagedruk mist windrichting ft hogedruk zonnig 19 temperatuur luchtdruk in -1°0°- hectQ pasca. KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE Abonnementen 071-5128 030 Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr.18.00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-12.00 uur 071-5128 DIRECTIE B.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, T. van Brussel (adjunct) L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) REDACTIE A. Maandag, chef eindredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W. Spierdijk, chef sportredactie E. Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I M. van der Veer, chef redactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden TELEFAX Advertenties: 071-5323 508 Familieberichten: 023- 5317 337 023- 5320 216 Redactie: 071- 5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 1 071- 5143 545 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging verstri het automatisch afschrijven van f abonnements- geld, ontvangen 1,- ko VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnei worden verzonden geldt een toeslag var11 aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETTE! Voor mensen die moeilijk lezen, slech hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws uit het Leid Dagblad op geluidscassette beschikbi q informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur, Gi K N H U I 1.1 Warschau 0,2 Wenen 0.0 Zurich 30 20 0.0 32 19 0.0 18 12 39.0 24 13 5.0 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch Centrum: tel. 071-5269111.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16