eiden Regio Prenatal V rou wenop vanghuis aan de Opaalstraat geopend tot 21.00 uur. 50% korting 'ROC Leiden wilde veel later fuseren dan partner' lallewas overleden ijf jongens gepakt oor brandstichting Alle filialen zijn donderdag 28 en orijdag 29 december Hennephandelaar was 'meer dan een boodschappenjongen' rladheid en komende jaarwisseling Preventieve hulp voor kinderen van ouders met psychische problemen jrgen voor topdrukte bij gemeente 'Met schuldgevoel rondlopen is heel triest' op bijna de gehele Prénatal modecollectie* én op merkkleding. MEDDENS Koopzondag 2 halen 1 betalen! 1ENSDAG 27 DECEMBER 2000 loeder steekt dochter met mes ien Bij een ruzie in de Bronkhorststraat is op tweede kerst- ig een 15-jarig meisje gewond geraakt. Zij werd daar 's mid- igs door haar 35-jarige moeder met een mes in haar gezicht raakt. De wond op de wang van het meisje moest worden ge- cht. Tegen de moeder, die onder psychiatrische behandeling is proces-verbaal opgemaakt. rouw mishandeld door ex-man ien Een 34-jarige vrouw uit Leiden kwam gisteravond rond /art voor twaalf naar het politiebureau. Kort daarvoor was zij haar woning aan de Topaaslaan door haar ex-man mishan- ild. Hij schopte haar en trok de vrouw aan haar haren. De da- ir, een 36-jarige Leiderdorper, is in de woning aan de Topaas- in opgepakt. 5chendam anp en ziekenhuis in Leidschen- is op kerstavond de oud- cteur-hoofdredacteur van iterpers J. Hallewas overle- Hij is 71 jaar geworden, lewas begon zijn journalis- carrière in 1947 bij dag- De Tijd. In 1960 stapte hij naar de dagbladcombina- nitas. Vier jaar later kwam lij Westerpers (Dagblad Het ienhof en Leidse Courant) terecht. Daar werd hij adjunct hoofdredacteur en in 1976 di recteur-hoofdredacteur. Dat bleef hij tot 1991. Hallewas stond in perskrin gen bekend als Mister Persunie, vanwege zijn optreden als voor vechter van de samenwerking tussen de regionale dagbladen. Hij was voorzitter van de stich ting en van de commissie van hoofdredacteuren van de Pers unie. Daarnaast publiceerde hij twee boeken over de luchtvaart. lolitie heeft zaterdagavond jongens opgepakt op ver lang van brandstichting in woning aan de Van der behof. Rond zeven uur ruk- le brandweer uit voor een innende brand in het huis. getuige verklaarde dat hij voor de brand jongens met had zien spelen. Op aan- ingen van omstanders werd later een van de jongens, 12-jarige, thuis aangehou den. Ook drie vriendjes van 12 werden opgepakt. Een 11-jarige knaap gaf zichzelf later op de avond aan. In de gang van de woning was een aanzienlijke brandschade ontstaan. Het hele huis zat onder de rook en roet. De brand was ontstaan doordat een van de jongens een bran dend aanmaakblokje door de brievenbus had gegooid. Tegen hem wordt proces-verbaal op gemaakt. De andere vier krijgen mogelijk via HALT een alterna tieve straf. leiden De laatste koopzondag van het jaar, vlak voor Kerstmis, was bepaald niet onomstreden. Maar aan de omvang van het koperspubliek was daarvan op de Leidse Haarlemmerstraat weinig te merken. Ook de eerste sneeuw van deze winter hield de bezoekers van het Leidse stadshart niet tegen. FOTO HENK BOUWMAN Bouwplan al vergevorderd Op het braakliggende stuk grond bij de Opaalstraat en het Maansteenpad komt een vrouwenopvanghuis. Het gebouw gaat drie verdiepingen tellen en moet als huis vesting gaan dienen voor vrouwenopvang Rosa Manus. De bouwplannen voor het nieuwe opvanghuis, dat schuin op de Opaalstraat komt te staan, verkeren al in een ver stadium. De gemeentelijke welstandscommissie buigt zich half januari over de tekeningen. de verhuizing gehandhaafd. Langs het Maansteenpad komt bovendien een strookje laagbouw. Daar komen onder meer praktijkruimten voor bij voorbeeld tandarts of fysiothe rapeut. Ook het kinderdagver blijf dat nu nog iets verderop is gesitueerd, is daar gedacht. De huidige opvang gaat tegen de vlakte en maakt plaats voor een wooncomplex van negen wo ningen, verspreid over drie ver- leiden herman joustra Vrouwenopvang Rosa Manus heeft op dit moment drie vesti gingen in Leiden: aan de Haag- weg, de Boerhaavelaan en de Rijnsburgerweg. Het hoofdkan toor en hoofdvestiging aan de Haagweg verhuizen naar het nieuwe pand aan de Opaal straat. De drie vestigingen heb ben een opvangcapaciteit van 66 plaatsen. Dit aantal blijft na diepingen. Het stuk grond, waar voor heen basisschool de Hoeksteen stond, ligt al jarenlang braak. De school ging bij een brand in 1992 geheel in vlammen op. Sindsdien zijn er verschillende plannen geweest voor bebou wing ervan. Vijf jaar geleden wilde de Turkse Arbeidersver eniging HT1B er een nieuw ge bouw laten neerzetten, een jaar later liep de gemeente met ideeën rond om ter plekke een naschoolse opvang, een buurt huis en een opslag voor buurt- meubilair neer te zetten. En be gin vorig jaar nog liet de Stich ting Leidse Biljart Academie er haar oog op vallen. Het terrein zou een ideale locatie zijn voor een biljartcentrum. Al deze plannen liepen uiteindelijk op niets uit. Uitstel was voor MidWest onaanvaardbaar den haag/leiden let kortingen tot 50% op 2001 artikelen Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf Voor het vervoeren en verko pen van hennep en spulletjes voor de kweek hiervan, heeft de Haagse officier van justitie te gen een 36-jarige Amsterdam mer vijftien maanden cel geëist waarvan vijf voorwaardelijk. Volgens de officier heeft de Amsterdammer samen met an deren sinds februari 1998 ruim een jaar lang hennep en kweek- artikelen vervoerd tussen Lei den, Leiderdorp en Amsterdam. Hij nam zijn handel af van een zaak in Leiden en zou hebben geleverd aan een coffeeshop en een zaak in kweekartikelen in Amsterdam. De Amsterdammer verklaar de dat hij hooguit dertig tot veertig kilo wiet ophaalde en af leverde, en dat hij daarbij het geld moest doorgeven. Was de geleverde kwaliteit niet goed, dan moest hij er weer mee te rug. De officier verdenkt de man ervan 'meer dan een boodschappenjongen' te zijn geweest en gaat er ook van uit dat er meer is verhandeld. Eerder legde de rechtbank twee hoofdverdachten twee jaar cel op. Zij zijn in hoger beroep gegaan. Welke straf de Amster dammer krijgt, wordt op 5 ja nuari bekend. leiden wim wegman De samenvoeging tussen de op leidingscentra ROC Leiden en ROC MidWest Groep is ge strand omdat het bestuur van de Leidse instelling de fusieda tum van 1 januari niet wilde ac cepteren. Dat verklaart althans A. Wooldrik-van Schooten, voorzitter van ROC MidWest. Uitstel van de fusie was voor haar centrum weer onaan vaardbaar. „We werken er al zo lang aan", laat Wooldrik weten. „Op een gegeven moment moet het gewoon gebeuren. Als je dan toestaat dat de fusiedatum van tafel gaat, zonder dat een nieu we datum wordt genoemd, dan maak je alles onzeker. Dat is niet goed voor een organisatie. De datum van 1 januari 2001 was sowieso al een enorme concessie van ons. Als het aan ROC MidWest had gelegen, was de fusie veel eerder doorge gaan." Belangrijkste struikelpunt voor ROC Leiden was volgens Wooldrik het feit dat de raad van toezicht en het college van bestuur van de nieuwe fusie ROC nog niet compleet was. „Leiden wilde wachten tot de laatste kandidaten waren be noemd. Wij hadden ook liever gezien dat alles rond was, maar het gaat veel te ver om daar op te wachten." Dat de raad van toezicht en college van bestuur nog niet volledig waren, heeft volgens Wooldrik geen bijzon dere reden. „We hebben er flink de tijd voor genomen, dat wel. Maar zoiets moet ook zorgvul dig gebeuren. En het valt nu eenmaal niet mee om overal de ROC MidWest heeft vestigin gen in onder meer Gouda, Zoe- termeer én Leiden. „Dat we sa men in Leiden gevestigd zijn, was een van de achtergronden bij de fusie. Wat heeft het voor zin om tegen elkaar te concur reren in dezelfde stad?" Wool drik neemt aan dat haar ROC gewoon verder gaat zoals het voor de fusieplannen deed. „We zijn een financieel gezon de instelling die het op eigen kracht ook kan." ROC Leiden kampte wel met forse tekorten. ROC MidWest was bereid een gedeelte van die tekorten op zich te nemen na de fusie. „Als je alles gezamenlijk wilt doen, moet je ook samen de proble men dragen", zegt Wooldrik. Bij ROC Leiden was niemand bereikbaar voor commentaar. ("Met uitzondering van ondermode, lopende acties en nieuwe collectie) www.prenatal.nl LOOPTIJD VAN 27 DECEMBER 2000 T/M 28 JANUARI 2001 was voor de gemeentelijke ist milieu en beheer van- tend alle hens aan dek. st het bestrijden van de heid en het ophalen van vuil is ook begonnen met oorbereiding op de jaarwis- g. Zo is een begin gemaakt het weghalen van de glas- >apierbakken, het vastma- an de deksels van alle containers plus de inzame- van kerstbomen voor de lijkse verbranding op vrij- 5 januari. let is superdruk, maar we Ien het wel", aldus een van de medewerkers. De gemeente had in de loop van de morgen niet minder dan elf strooiploe- gen op de weg om de gladheid te bestrijden. Rond half negen bereikte de ijzelgrens Leiden. De zeer fijne neerslag, voor een deel in de vorm van sneeuw, veroorzaakte op de nog bevro ren grond spiegelgladde wegen. Medewerkers van de dienst mi lieu en beheer concentreerden zich in eerste instantie op de zogeheten A-routes. Dat zijn doorgaande routes, busroutes, wijkontsluitende routes en au toroutes inclusief bruggen en fietspaden. Daarnaast waren medewerkers van Wijkbeheer bezig lokaal de gladheid te be strijden. tentoonstellingen Van Lust tot Leven Leidse anatomie KinderKerstPuzzel zondag 14 en 15 uur: Theater Wee Oh Wee Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl ellen klapwijk De filosofie van het preventie programma 'Kinderen van Ou ders met Psychiatrische Proble men' is om nieuwe bagage mee naar huis te geven. De Rijngeest Groep, organisatie voor geeste lijke gezondheidszorg, zorgt er voor dat de koffer gevuld wordt met weerbaarheid en mondig heid, maar er komt zeker geen slot op. „Er rust een taboe op psychische problemen en juist door dit preventieve aanbod le ren mensen erover te praten." Preventiefunctionaris Gem ma Straathof van de afdeling Kinder- en Jeugd-GGZ noemt ook de bindende middelen van de preventieve groepen. „Er wordt herkenning, steun en be grip bij elkaar gevonden, zodat kinderen naar huis gaan met het idee dat ze er niet alleen voor staan." De preventie ligt in de zogenoemde beschermende factoren. Een sociaal netwerk, ondersteuning van de andere ouder, interactie tusasen ouder en kind en de weerbaarheid van het kind zelf kunnen voorko men dat het er later zelf psychi sche gevolgen van ondervindt. Maar ook: „Preventiewerk brengt met zich mee dat je mensen attendeert op proble men die kunnen ontstaan. Zo lang die niet zichtbaar zijn, blij ven ze ongrijpbaar." Begin februari 2001 beginnen cursussen voor groepen in de leeftijd van 8 tot 12 en van 12 tot 16. Voor de 16- tot 23-jari- gen is er een ontmoetingsbij- eenkomst. Centraal staan het uiten van gevoelens, uitwisse len van ervaringen en het leren omgaan met de thuissituatie. Ook wordt er uitleg gegeven over de verschillende ziekte beelden. De ouders worden be trokken door informatiebijeen komsten, maar kunnen ook zelf op cursus gaan. Samen met een partner of vriend(in) wordt de deelnemers geleerd hoe ze on danks hun ziekte toch de beste aandacht aan hun kind kunnen geven. Straathof: „Vaak zie je dat ouders zich te kort voelen schieten in de opvoeding. Ze willen toch goed voor hun kin deren zorgen. Het is lastig als je dat niet kunt. Meestal neemt in zo'n situatie het oudste kind de zorgtaken van de ouder over." De reden om met de preven tieve groepen te beginnen, was de uitkomst van onderzoeken onder opgroeiende kinderen van ouders met psychiatrische problemen. Het blijkt dat een derde van die groep daar socia le, emotionele en gedragspro blematiek van ondervindt. „Kinderen maken een bepaalde ontwikkeling door. Als een ou der niet beschikbaar is door bij voorbeeld een depressie of psy chose wordt die ontwikkeling verstoord. Afhankelijk van de leeftijd kan dat uiteenlopende gevolgen hebben, zoals con tact- en hechtingsproblemen.", verklaart Straathof. Het blijkt dat de preventieve groepen voldoen aan een be hoefte. „Neem alleen al zo'n ontmoetingsbijeenkomst van 16 tot 23. Er zijn heel veel men sen die zeggen 'ik wou dat ik eerder geweest was, dan had ik geweten dat het niet mijn schuld is'. Ik vind het wel triest als je heel je leven met die ge dachte rondloopt. Daarom is ondersteuning in de vorm van een groep zo belangrijk." Voor veel reeds afgeprijsde artikelen geldt nu Den Haag Leidschendam Rotterdam Hofweg 11 Winkelcentrum Leidsenhage Lijnbaan 54 Kamperfoelie 5-9

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15