De bever staat aan de Gelderse Poort Kerstnieskruid In Natura Een bergkoe voor de uiterwaarden Alzheimer-vaccin werkt hoopgevend in muizen WOENSDAG 27 DECEMBER 2000 Er zijn van die winterdagen waarop ineens een vleugje voorjaar over de wereld strijkt. Het is dan zacht en wind stil, zodat de sneeuw zienderogen wegsmelt. Op zulke mooie en hoopvolle dagen ontvouwt de kerstroos zijn bloemen. Een fraaie en poëtische naam, kerstroos. Zijn wetenschappelijke benaming is echter minder roman tisch: 'Helleborus niger', waarachter in de Nederlandse flora 'zwart nieskruid' staat. Deze naam klinkt niet bijzon der positief, maar is wel een vlaggetje dat de lading dekt, aangezien achter het verraderlijk schone uiterlijk van de kerstroos een niet al te betrouwbaar karakter schuilgaat Lang voordat sneeuwklokjes en winterakonietjes zich roe ren heeft de kerstroos al de lente in het hoofd. Zelfs in de cember kan het al zover zijn. Vandaar de naam. Het is een van de weinige planten die gedurende de kortste dagen van het jaar bloeien, wat in het verleden natuurlijk tot al lerlei speculaties leidde. Was het een goddelijke plant? Of juist een duivelse? Hoe dan ook: het was een plant met zeer bijzondere ge dragingen en eigenschappen. Een geheimzinnige en myt hische plant. En als zodanig werd hij behandeld. Hij werd in staat geacht krankzinnigheid en melancholie te verdrij ven en in oude geneeskundeboeken staat hij dan ook bo venaan het lijstje van geneeskrachtige kruiden. Niet ge heel ten onrechte overigens: Helleborus niger bezit welis waar een grote giftigheid, maar kan -zoals bij alle gifstof fen het geval is- in nauwkeurig gedoseerde mate als ge neesmiddel dienen. Minder afgewogen toegepast maakt echter al een gram of tien van zijn wortel een einde aan het leven van bijvoorbeeld een schaap. De wortel van de kerstroos -een knoestig gevaarte- heeft naast zijn giftigheid nog een andere merkwaardige eigen schap. Niet alleen smaakt hij zo wrang dat de kiezen je bij na uit de kaken springen, maar hij prikkelt bovendien de slijmvliezen. Daarom werd vroeger een beetje van de tot poeder vermalen wortel toegevoegd aan snuiftabak. Een beter niespoeder bestaat niet. De naam nieskruid is dus zeer voor de hand liggend. De hatsjiewerking van de wortel heeft de plant gemeen met zijn twee neven, van wie de eerste 'stinkend nies kruid' heet en de ander 'wrangwortel'. Beide zijn het plan ten die niet of nauwelijks in ons land voorkomen, aange zien het hele Helleborusgroepje eigenlijk in Zuid-Europa thuis hoort. De kerstroos werd door de Romeinse legioe nen naar het noorden gebracht, waar hij vanwege zijn medicinale werking hogelijk werd gewaardeerd door de inheemse bevolking. Men was er niet alleen dol op de plant omwille van zijn geneeskrachtige kwaliteit, maar ook omdat hij zo'n mooie sierbloem bleek. Alras pronkte hij in ^ésaÊtei- en kasteeltuinen als symbool van het leven dat de^^HRse dood overwint. Nog in <^n ander opzicht is de kerstroos een wonderlijk schepsel: het zijn niet, zoals bij de meeste planten, de kroonbladen die de bloem vormen. Nee, deze wordt ge vormd door de kelkbladen, die wit zijn. De kroonbladen zijn vergroeid tot nectartrechtertjes die open staan voor wat er op zachte winterdagen zoal rondzoemt. Ook 's win ters is er namelijk nog wel enig insectenspul op de vleu gels, maar de meeste hoop heeft de kerstroos gevestigd op hommels. Van hen zijn het alleen de bevruchte wijfjes die het barre jaargetijde overleven: onder het mos of onder een graspol, in de warme composthoop of in een hoekje van schuur of stal. Op het moment dat de temperatuur stijgt komen ze tot leven. Het eerste wat dan moet gebeu ren is eten. Het tweede is het aanleggen van een nest -in bijvoorbeeld een verlaten muizenholletje- waarin twee kruikjes van was worden gebouwd: een als voorraadpotje voor de aanstaande moeder zelf en nummer twee voor het op handen zijnde kroost. Beide kruikjes dienen te worden gevuld met nectar en stuifmeel. Maar waar haal je die arti kelen in het hartje van de winter vandaan? De kerstroos biedt uitkomst! De hongerige hommel vliegt er als een speer op af. Zijn het bij de kerstroos de prachtige witte kelkbladen waardoor hommels worden aangelokt, bij het stinkend nieskruid is het de geur. Hij is ook al zo'n vroegeling, hoe wel hij zich wat later vertoont dan de kerstroos. Bloeme tjes van niks -kleine groene bolletjes- maar een stank van jewelste. Wij lopen ervoor weg, maar de vroege hommels voelen zich er de neus door gestreeld. Tijdens het bloem- bezoek brengen ze stuifmeelkoerier van de ene bloem naar de andere. Is op deze wijze een bloem bevrucht, dan ontstaat een onooglijk vruchtje, dat van lieverlee ver droogt, krimpt en dus openbarst. De zaden vallen er ver volgens uit en zouden onder de plant blijven liggen als daar geen mieren in de weer waren. Deze zijn bijzonder geïnteresseerd in de zaden, omdat die een vettige verdik king hebben die voor mieren een ware lekkernij vormt. De nijvere beestjes gaan dus vliegensvlug aan de haal met de zaden. Zo worden deze naar alle windrichtingen verspreid, de mieren tot smakelijk hapje dienend, terwijl de plant zich uitgezaaid weet. Nieskruid, hommel en mier zijn dus te vreden. Wij ook. Kerstroos en nieskruid geven ons stof om over na te denken. Voorjaarsstof, want het gaat over bloe men en insecten! THEO SCHILDKAMP N POLDERMAN 023-515 In 1826 werd de allerlaatste Nederlandse bever nabij het Overijsselse Zalk doodgeknup peld. Voor Nederland bestond de bever niet meer. Maar in het thans nagestreefde herstel van een natuurlijk rivieren landschap past ook dit knaag dier weer, dat met zijn lengte (en de typische platte staart) van gauw meer dan een meter Europa's grootste knaagdier is. In 1988 werden er, als proef 42 bevers uitgezet, afkomstig uit het Oost-Duitse deel van het stroomgebied van de Elbe. Naar beste schatting zwem men er nu weer 133 exempla ren rond. De teruggekeerde bever werd in 1994 toegevoegd aan de rode lijst van bedreigde en kwetsbare zoogdiersoorten en bovendien meteen beschermd verklaard. In datzelfde jaar volgde de tweede herintroductie, maar dan in de Gelderse Poort. Zo heet het gebied tussen Arnhem, Nijmegen en Emmerich, waar de Rijn ons land binnenkomt en zich splitst in Waal, Neder- rijn en IJssel. Op initiatief van het Wereld Na tuur Fonds en beheerd door Staatsbosbeheer komt hier het eerste, drieduizend hectare gro te natuurontwikkelingsgebied langs de grote rivieren tot stand. Aan de Duitse kant mag daar nog tweeduizend hectare worden opgeteld. In het gebied grazen het konikpaard en het gallowayrund, twee grote gra zers die nog het dichtst bij het oerpaard en het oerrund staan. Zij doen er alles aan om de ui terwaarden hun dynamische karakter van weleer, van over stroming en erosie, terug te ge ven. Compleet met ooibossen, metershoge rivierduinen, plas sen, ruig begroeide oevers en graslanden. Een Elbe-bever zwemmend bij de Gelderse Poort. Ook de bever, de dierlijke griendwerker, boetseert mee aan het landschap. Met zijn sterke gebit in die vierkante kop van hem kan hij hele bomen omver knagen, die daarna ove rigens vanuit de stobben ge woon weer uitlopen. Intussen ontstaat er ruimte voor allerlei andere vegetatie. Gemakkelijk heeft de bever het nog niet in zijn nieuwe biotoop: van de 54 uitgezette exemplaren zijn er minder dan de helft in leven. Er werden ongeveer twintig jon gen geboren, waarvan het me rendeel in de laatste driejaar. Veertien daarvan zijn er nog over. In elk geval vinden de on derzoekers, die de herintroduc tie begeleiden, het sterfteniveau in de Gelderse Poort, dat onge veer even hoog is als in de Bies- bosch, nu aanvaardbaar. Afgezien van de edelherten en de wilde zwijnen die in vroeger tijden werden uitgezet en van de wagonladingen hazen uit Polen die dat nog tot in de jaren vijftig overkwam, is Castor fiber het eerste inheemse zoogdier dat - na in ons land uitgestor ven te zijn - wordt terugge haald, deze keer niet voor het plezier van de jacht maar voor het herstel van de natuur. In heel Nederland leven er nu naar beste schatting ongeveer 133 bevers in het wild: 69 in de Biesbosch, 38 in de Gelderse Poort, twintig in Flevoland en zes in Limburg. De Flevolandse bevers zijn uit het Natuurpark Lelystad ontsnapte exemplaren en hun nakomelingen plus twee bijgezette jonge bever mannetjes. En de zes in het stroomgebied van de Limburg se Maas behoorden oorspron kelijk tot een groep die in de Ei- fel is uitgezet. In dit laatste ge val gaat het om de Poolse be ver, Castor fiber belarusicus, die iets kleiner is dan de Elbe-bever Castor fiber albicus. „Het verschil tussen beide soorten is eigenlijk nog nooit goed onderzocht", zegt dr. Freek Niewold. „En eigenlijk is het ook een heel moeilijk ver haal. De 'Nederlandse' soort is uitgestorven, die kun je niet te rugzetten. Dus moeten de be vers van elders komen. We heb ben gekozen voor de Elbe, om dat de omstandigheden daar nog het meest lijken op de onze Niewold, van het Wageningse onderzoeksinstituut Alterra (het voormalige Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek), is de man onder wiens leiding het wel en wee van de Gelderse Poort-bevers in de gaten wordt gehouden. Na zes jaar onderzoek conclu deert Niewold dat het er met een nationale populatie van 133 bevers niet slecht uitziet, maar eigenlijk ook niet zo goed. Het dier mag niet worden bejaagd en hoeft niet te vrezen voor na tuurlijke vijanden als de beer en de wolf. Maai" er zijn andere be dreigingen, bijvoorbeeld de ver vuiling van de rivierbodem door cadmium. Dit zware me taal hoopt zich op in de bast van de wilgen, het favoriete voedsel van de bever. De ge constateerde betrekkelijk trage voortplanting zou het gevolg kan zijn van cadmiumvergifti- ging- Minstens zo belangrijk, volgens Nieuwold, is de omstandigheid dat de leefgebieden van de nieuwe Nederlandse beverpo pulaties te ver van elkaar ver wijderd liggen. Anders dan de zeearend, waarvan duidelijk werd dat hij op eigen kracht vanuit het oosten ons land te rug zou kunnen vinden, is de op zeshonderd kilometer af stand gelegen Elbe voor de be ver al te veel. Hij kan niet vlie gen. In Nederland zelf zijn de afstanden nog wel overbrug baar, maar daar is het aantal moeilijke en gevaarlijke barriè res weer erg groot. Die kunnen variëren van schapengaas tot verkeerswegen. Een enkel zwerflustig exem plaar haalde het vanuit de Gel derse Poort tot in de Krimpe nerwaard, waar vorig jaar bij Stolwijk een eerste melding werd gedaan en waar mis schien wel twee bevers zittei of eerder al vanuit de Biesbo tot in Klein Profijt. Dat is eer wilgenvloedbos aan de Oudf Maas bij Rhoon, in beheer b het Zuidhollands Landschaf Maar daarmee is nog niet ee netwerk van populaties ont staan met onderlinge uitwis; ling. 'Gericht bijplaatsen' va paartjes tussen de populatie is dan ook wat Nieuwold adi seert. Om de uitwisseling te vorderen gaan Staatsbosbeh en het Wereld Natuur Fonds door met het maken van nie we natuur langs de rivieren, Als planteneter ontmoet de I ver bij zijn terugkeer weinig weerstand al moet vaak wel eerst worden uitgelegd, dat 1 geen dijken vernielt, zoals di veel kleinere (en niet-inheer se) muskusrat. En dat hij in geval in Nederland ook geen overstromingen zal veroorzs ken: het water in het rivierei bied is te diep, waardoor de ver geen behoefte zal voelen om takkendammen te gaan bouwen. Alleen boeren zou< bezwaar kunnen maken tegi eventuele schade die het knaagdier aan gewassen zoi aanrichten. Ver lopen om al kergewassen te bemachtigei doen ze niet, maar als er op minder dan twintig, dertig ng, ter maïs staat of tarwe of er ten lekkere bieten in de grot dan zullen bevers daar graaj van snoepen. Die schade wc vergoed. In de Gelderse Poo waar de landbouw nog lang niet alle grond heeft afgesta aan de natuur, gaat het daai jaarlijks om een paar honde gulden. Meer dan duizend prijzen in Nationale Wetenschapsquiz De galloways, koniks, heckrun- deren en Schotse hooglanders hebben er bij het begrazen van natuurgebieden een nieuwe collega bij. Sinds deze week lo pen er zestien salerkoeien in de uiterwaarden rond slot Loeves- tein het gras kort te houden. Ze zijn uit het Franse Centraal Massief afkomstig en hierheen gehaald om 'de laatste geneti sche restanten van een heel oud rivierenlandkoetje' te ver sterken. De Franse koeien, absoluut bse-vrij, want ze eten alleen gras, zijn naar Loevestein ge haald door Staatsbosbeheer en de Stichting Ark. Ark is een door het Wereld Natuurfonds en de Postcodeloterij gespon sorde organisatie, die bij vrijwel alle uiterwaardnatuurprojecten is betrokken. Ark beheert onder meer de kudden begrazingsvee. Natuur lijke begrazing wordt gezien als een middel om meer gevarieer de begroeiing te krijgen. Staats bosbeheer beheert zeventig hectare 'nieuwe natuur' rond Loevestein. „Binnen een aantal jaren hebben we hier zo'n 350 aaneengesloten hectaren na tuurgebied: een van de grotere projecten in Nederland. We wil len deze kudde salerkoeien mee laten groeien met de gebieds uitbreiding," vertelt boswachter G. van Scherrenburg. Het 'rivierenlandkoetje' dat ge red moet worden, is het zoge heten brandrode rund. Vroeger stond het rivierenland vol met deze dieren, maar andere ras sen bleken economisch interes santer. Een jaar of vijftien gele den heeft een biologische boe rin uit Beuningen de laatste scharminkels van dit type koe bij elkaar gezet en inmiddels loopt daar, ook in Staatsbosbe- heer-uiterwaarden, een kudde van zestig stuks kerngezonde brandrode runderen. „Het is het meest primitieve oorspron kelijk Nederlandse ras dat we kennen," vertelt J. van der Veen van de Stichting Ark. „Maar ze zijn toch al te veel ge domesticeerd. Ze hebben niet voldoende hardheid. We willen ze nu kruisen met de Franse koeien om ze meer genetische bagage mee te geven en ze nog geschikter te maken voor een zelfstandig leven in de uiter waarden." De saler is een koe die er op ge bouwd is in het schrale berg landschap te overleven. Het dier kan zich uitstekend zelf redden, een sterk beest met harde hoeven. „Een regendier, dat ook hoeven heeft die goed bestand zijn tegen nattigheid. De hoeven van de brandrode zijn te zacht," weet Van der Veen. „En toch redelijk pu blieksvriendelijk; ze worden ge woon vrijstaand in het weiland gemolken. Maar je moet na tuurlijk niet proberen een kalf te gaan knuffelen. Net als alle dieren reageren ook salers dan agressief. Je moet in de natuur gewoon altijd gepaste afstand houden en nooit voeren. Daar raken die dieren aan gewend en dan loop je de kans dat ze wan delaars gaan opzoeken." De bekende gele oormerken zijn bij de saler bruin. Geen probleem want met Franse 'nummerborden' zijn ze ook welkom in de polder. Of de uit de bergen afkomstige beesten wel kunnen zwemmen, weet boswachter Scherrenburg niet helemaal zeker. „Ik neem aan van wel. Alle koeien kunnen zwemmen. Maar we hebben binnendijks een weilandje ter beschikking, waar ze tijdelijk op kunnen bij hoog water. Die hoogwatervluchtplaatsen kun nen ze binnenkort ook zelfstan dig bereiken. Dat zal de beesten zonder meer lukken. Het eerste wat ze deden toen ze hier kwa men, was het hele gebied ver kennen. Ze weten nu al de weg." De zevende editie van de Natio nale Wetenschapsquiz van VPRO en NWO heeft 15.000 in zendingen van krantenlezers opgeleverd. Dat is evenveel als vorig jaar. Een veelvoud aan puzzelaars debatteerde over de juiste oplossingen op het werk, in de winkel, op straat, in de klas of in de lerarenkamer. Mannen en vrouwen blijken precies even goed te scoren. Docenten steken boven het ge middelde uit. Inclusief de in zendingen voor de Nationale Wetenschapsquiz Junior bete kent de totale respons met 24.000 een nieuw record. Reden voor de organisatie om die in zet te belonen met extra troost prijzen, zodat er nu voor beide quizzen meer dan duizend prij zen beschikbaar zijn. Notaris prof. mr. A.A.J. van Vel- ten trok de eerste prijs van de Nationale Wetenschapsquiz 2000 (een ontdekkingsreis naar Tibet) uit tien deelnemers met slechts één fout. De winnaar bleek Ruud Dirksen uit Amster dam en lezer van Het Parool. De tweede prijs (een ontdek kingsreis naar Tata bij Boeda pest) is voor NRC-lezer P. Wol- bert uit Groesbeek, terwijl de derde prijs (een ontdekkings reis naar het Gelderse Teuge) gaat naar Reine Hak uit Twello en lezer van Algemeen Dag blad. Zeventig deelnemers die minder dan drie fouten maak ten, ontvangen een troostprijs. De beste schoolklas is klas A (wiskunde BI) van het Scale j- College in Alphen aan den I Zij namen deel via NRC Hai delsblad, hadden twee fouti antwoorden, en mogen evei eens naar Teuge. In de televisie-uitzending v de Nationale WetenschapscER moesten de hoogleraren he leggen tegen de topsporters de individuele score prestee den drie kandidaten even g<e] Roeier Jochem Verberne, tij dens de Olympische Spelen Sydney nog goed voor zilvei behaalde nu gedeeld goud, men met panelgenoot Henln, Kraaijenhof en de hooglera; atoomfysica Alfons van Bla< ren. De moeilijkste vraag bleek waag 2 over de brandende kaars op zesduizend meter hoogte. Vrouwen beantwoo e den deze waag beter dan me i. De gemakkelijkste wa< L en tevens thuis eenvoudig t |c toetsen, was waag 20 over C[£ op elkaar liggende stuiteren ballen. Viervijfde had deze waag correct. De uitslagen en toelichtingf e) zijn ook te vinden op intern s www.vpro.nl en op www.nwo.nl of schriftelijk te wagen bij NWO, afd. Voo- lichting Communicatie, p,e bus 93138, 2509 AC Den Ua[ fax (070) 3850971, e-mail news@nwo.nl. id Het is mogelijk om muizen door vaccinatie te bescher men tegen de ziekte van Alz heimer. Dat blijkt uit twee ar tikelen in het wetenschappe lijk tijdschrift Nature. De se niele dementie van het type Alzheimer wordt gekenmerkt door typerende neerslagen van bepaalde eiwitten in delen van de hersenen. Deze neer slagen kunnen bestaan uit 'plaques' van het a-amyloid peptide en uit een wirwar ('tangles') van minieme draadjes van tau-eiwitten. Al gemeen wordt aangenomen, dat deze eiwitneerslagen in de hersenen de communicatie tussen hersencellen zodanig verstoren, of zelfs hersencel len doen afsterven, dat de ty perende symptomen als ge heugenverlies en vergeetach tigheid optreden, in een later stadium gevolgd door stem- mings- en gedragsveranderin gen. Het is mogelijk gebleken om genetisch veranderde muizen te fokken, die pathologische kenmerken en symptomen van de ziekte van Alzheimer vertonen. Onderzoekers uit Toronto en uit Florida spoten onafhankelijk van elkaar deze transgene muizen met een vaccin in, dat uit antistoffen tegen het a-amyloid peptide bestond. Na vaccinatie bleek dat niet alleen in de hersenen de typerende plaques minder te zien waren, maar dat de ge vaccineerde dieren in vergelij king met niet-behandelde muizen ook beter scoorden in tests, waarin hun leervermo gen en korte geheugen wer den onderzocht. Volgens de Canadese onder zoekers geven de dierexperi mentele resultaten voldoende aanleiding om binnen een jaar ook in klinisch onderzoek pa tiënten met de ziekte van Alz heimer te gaan vaccineren. Een commentator in Nature vindt die uitspraak nogal voorbarig. Niet alleen zijn de gevaccineerde muizen slechts in een zeer beperkt aantal neurologische tests onder zocht, de amyloid-plaques in de hersenen zijn niet de enige pathologische verschijnselen bij patiënten met de ziekte van Alheimer. In hun herse nen worden ook wirwar-nee slagen van het tau-eiwit ge vonden. En in hoeverre speler die een ziekmakende rol? Maar ook de commentator vindt de vaccinatie-resultaten een stapje op de goede weg. HENK HELLEMA Cryptogram Horizontaal: 1. Er zit nog steeds groei in de kerk (6); 4. Dans met haar! (5); 5. Die verbinding is niet ongevaarlijk (4); 7. Leesteken om moeder te vragen (5); 8. Stop ermee om haar te verzorgen! (3); 9. Niet liggen in de gevangenis (6); 10. Geen conservatieve stoot (6). Verticaal: 1. Danspartners? (9); 2. Reeks in de opera (5); 3. Zonder meer voor de bakker (4); 4. Gekostumeerde stommeling? (7); 6. Hij voelt zich lekker in de ren (3); 8. Gewricht van de overgang (4). Oplossing van zaterdag: HORIZONTAAL: 1. Rettich; 7. re; 8. ai; 10. ave; 13. Eli; 15. na; 16. oog; 18. ar; 19. klop; 21eppe; 23. ko; 24. al; 25. duro; 27. Utah; 29. ei; 30. ruw; 32. ni; 33. ulk; 35. ade; 36. of; 38. ik; 39. Spaanse. VERTICAAL; 2. Ere; 3. te; 4. ia; 5. cie; 6. bank; 9. sire; 11. valkuil; 12. zo; 14. Lapland; 16. op; 17. ge; 20. oor; 22. pat; 25. deur; 26. or; 27. uw; 28. hiel; 31. un; 34. kop; 35. aks; 37. fa; 38. in. HET WEER Kwakkelwinter Gisteren werd in onze regio wijwei overal opnieuw een ijsdag genoteerd. Het koudst bleef het overdag in Bloemendaal met -0.8 graden, op Schiphol werd het -0.4 graden. Vanmorgen was er opnieuw lichte vorst met -3.3 graden in Bloemendaal, -1.9 in Valkenburg en -1.7 op Schiphol. Het koude en vaak grijze weer met af en toe sneeuw hing samen met de een storing die de grens vormt tussen koudere lucht in het noordwesten en minder koude in het zuid oosten. Deze frontale band trekt vandaag oostwaarts naar Duitsland weg. Morgen ruimt de wind naar westzuidwest. In de bovenste lagen van de atmosfeer wordt koudere lucht aangevoerd, maar in de onderste lagen minder koude lucht. Die lucht komt bovendien van over de Noord zee. Hierin komen de maxima overdag tel kens boven het vriespunt uit, in de nacht en ochtend kan het licht gaan vriezen. Bo vendien wordt de luchtmassa onstabiel en is er dus op de meeste dagen kans op win terse buien. Vanavond en vannacht is het eerst nog bewolkt met sneeuw, maar van het westen uit gaat de sneeuw over in re gen. Tegen de ochtend worden opklaringen verwacht. De minima liggen tussen 0 en 2 graden. De wind krimpt van noordoost naar noordwest. Morgen wordt het eerst bewolkt met een aantal buien, meestal on der de vorm van regen, maar wat stofhagel of natte sneeuw zijn niet uitgesloten. Ook de kans op onweer neemt toe. Na de mid dag komen er wat meer opklaringen, maar de kans op een winterse bui blijft aanwezig. Minder koud weer met maxima tussen 5 graden. De wind waait zwak of matig, aan zee vlagen soms vrij krachtig uit het zuidwi ten. De dagen daarna blijft de winter v< kwakkelen, met maxima overdag bovei9 minima enkele graden onder het vries) 0 Er is af en toe ruimte voor de zon, maaO gelmatig vallen er ook een aantal buierO in toenemende mate als sneeuw zullen 0 len. Op wat langere termijn lijkt wel eeiO einde te komen aan de winterse prik. EO meeste weerkundige modellen, laten h 0 nieuwe jaar beginnen met een serieuze 1 succesvolle dooiaanval. JOHAN JAQUES Meteoservices

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 12