Wonen in Nederland, werken in het buitenland en de belasting in 2001. Belastingdienst Het kegin van. zijn. buitenlandse carrière Vanaf 1 januari 2001 geldt het nieuwe belastingstelsel. Als u in Nederland woont en in het buitenland geld verdient, worden specifieke regels op u en eventueel uw partner van toepassing. Voor de goede orde: de 'aftrek ter voorkoming van dubbele belasting' die u uit het huidige stelsel kent, blijft ook in het nieuwe stelsel bestaan. Wie betaalt wat? Gehuwden en overige door de Belastingdienst erkende 'partners' mogen vanaf 2001 onderdelen van hun inkomen en aftrekposten onderling vrij verdelen. Deze mogelijkheid geldt onder andere voor bezittingen en schulden in box 3 en de inkomsten uit eigen woning en uit aanmerkelijk belang. Ook vrij te verdelen zijn uitgaven zoals bepaalde giften of kosten voor kinderopvang, ziekte en srcraie. Vrije verdeling van inkomen en aftrekposten. Ook als één van de partners in het buitenland werkt, kan deze vrije verdeling van inkomen en aftrekposten voordelig uitpakken. In dat geval kunnen de partners namelijk de gezamenlijke aftrekposten aan die partner toebedelen die in Nederland belasting en premie volksverzekeringen betaalt. De heffingskorting voor de niet of weinig verdienende partner. Het nieuwe belastingstelsel kent een systeem van heffingskortingen dat kan leiden tot een teruggaaf voor onder andere niet of weinig verdienende partners. Een heffingskorting kan op verzoek vooraf uitbetaald worden in de vorm van een Voorlopige Teruggaaf. Maar let op! Als de in het buitenland wer kende partner weinig of geen inkomen in Nederland heeft, krijgt de andere partner vaak minder heffingskorting. U en uw partner kunnen hoe dan ook samen nooit méér heffingskorting krijgen dan u samen in Nederland aan belasting en premie moet betalen. Als achteraf biijkt dat de Voorlopige Teruggaaf onterecht was, moet het te veel ontvangen bedrag worden terugbetaald. Heffingskortingen en premie volksverzekeringen. Een groot deel (91%) van de nieuwe heffingskortingen is afhankelijk van de vraag of u premieplichtig bent voor de volks verzekeringen in Nederland. Als u uw vol ledige inkomen in het buitenland verdient, bent u in Nederland vaak niet premieplichtig voor volksverzekeringen. Omdat u geen premie volksverzekeringen betaalt, krijgt u een evenredig deel (91%) minder heffingskorting. Buitenlandse kinderbijslagen. Speciale vermelding verdienen nog de in het buitenland te ontvangen 'kinderbijslag' of vergelijkbare gezinsuitkeringen. Deze worden in het nieuwe stelsel niet meer tot het inkomen gerekend. Als u dergelijke uitkeringen ont vangt, vervalt het recht op aftrek van kosten voor het levensonderhoud van de kinderen. Antwoord op uw vragen. Meer informatie over wonen of werken in bet buitenland en het nieuwe belastingstelsel vindt u op Internet: www.belastingdienst.nl/2001. U vindt bier ook informatie over uw belasting rechten en -plichten bij emigratie. Met specifieke vragen over wonen of werken over de grens kunt u terecht bij de eenheid BPO Buitenland, team GWO, telefoon 0800-0241212 of vanuit het buitenland: 3130-2753812Deze nummers zijn bereik baar van maandag tot en met vrijdag van 8.00- 17.00 uur. Leuker kunnen we 't niet maken. Wel makkelijker.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 10