Samas maakt eind aan strijd m 'rouwe huisvriend VNU verandert in detective Heinz heeft naast ketchup nog 5.700 producten Economie Vier procent groei is te veel )DAG 22 DECEMBER 2000 'orus-order pijpleiding Zwarte Zee uipen Het Brits-Nederlandse staalbedrijf Corns heeft een estigieuze opdracht in de wacht gesleept voor de levering van 0 kilometer gaspijpleiding onder de Zwarte Zee. Het totale ject is 370 kilometer lang. Vier Japanse firma's leveren ook iteriaal. De leiding komt op een diepte van 2.150 meter op de ebodem te liggen. Een absoluut record. Corus heeft de afgelo- n twee jaar met het Italiaanse constructiebedrijf Saipem aan 1 ontwerp gewerkt. De pijpelementen worden in het Britse ui irby gemaakt. De order moet in mei 2001 zijn afgerond. Corus lil niet vertellen hoeveel geld met de opdracht gemoeid is. Rus- ti id wil vanaf april 2002 jaarlijks 16 miljard kuub gas aan Tur in t leveren via deze leiding. ;j iternetbedrijf Total-e bijna failliet ei >elle a/d ussel De vestiging van het Amerikaanse internetbe- ii jf Total-e in Capelle aan den IJssel is zo goed als failliet. Vijf werknemers moeten op zoek naar een andere werkgever, in Igens een woordvoerder van de onderneming loopt de schui lt nlast in de miljoenen en is het slechts een kwestie van tijd e ordat de rechter het failissement uitspreekt. Moordende con- v rrentie in de IT-wereld heeft het bedrijf de das omgedaan. v tal-e is actief in zeven landen. In de andere vestigingen zou j t ook niet goed gaan. In totaal werken er 300 mensen bij het ai drijf. i I odafone ook in de markt voor Optus i] iney» Het Britse concern Cable Wireless heeft zijn Australi- ie bedrijf Optus te koop gezet. Van diverse zijden is belang- t| Hing. Het Britse Vodafone zou voor het mobieletelefooncon- rl Ti maximaal 33 miljard gulden willen neertelle maar wil niet ir de berichten reageren. Het bod is ruim hoger dan de 20 mil- H( d die Optus zou moeten opleveren. Eerder deze week ver- vi rkte Vodafone zijn positie door twee transacties van totaal 0 5 miljard. Het kocht een belang in Japan Telecom en nam Mierse telecombedrijf Eircell over. Als Vodafone Optus inlijft, e| jgt het de helft van de 9,2 miljoen mobiele bellers in Australië v der zijn hoede. inst Friesland Coberco verdubbeld 'pel» Friesland Coberco behaalt dit jaar een nettowinst van geveer 170 miljoen gulden. Daarmee heeft de zuivelcoöpera- zich volledig hersteld van het rampjaar 1999. In dat jaar daal de winst met 38 procent tot 81 miljoen. De omzet komt naar wachting iets boven de 9 miljard uit. In 1999 bedroeg de om- 8,9 miljard. Friesland Coberco voorspelde in september al voorzichtig herstel. Vooral de op Azië gerichte divisie Fries- id International profiteert van gunstige koersen. Ook de ho- e opbrengstprijzen voor kaas en melk- en weipoeder dragen aan de winststijging. emu voor 2,5 miljard Spaans bezit :cht« Het Utrechts energiebedrijf Remu komt in Spaanse iden. Endesa, het grootste elektriciteitsbedrijf van Spanje emt de energiedistributeur over. Endesa betaalt 2,5 miljard den voor Remu, dat al enige tijd te koop was. Remu is voor 5 procent eigendom van de stad Utrecht. De provincie bezit 47,5 procent. Amersfoort heeft de resterende 5 procent in iden. Het Spaanse concern kocht eerder dit jaar het Nutsbe- jf Regio Eindhoven (NRE) voor 890 miljoen. Minister Jorrits- (economische zaken) moet nog instemmen met de ovema- •anson grijpt naast Britse loterij den De Britse miljardair Sir Richard Branson heeft naast de anisatie van de lucratieve Britse nationale loterij gegrepen, commissie gunde de vergunning voor zeven jaar aan het isortium Camelot, dat de loterij al exploiteerde. Tweeënhalve and geleden kreeg Branson nog de rechten, maar daartegen g Camelot in beroep. De commissie zegt nu dat Branson's nnen te riskant waren. De eigenaar van de Virgin-groep stel- n februari een loterij voor zonder winstoogmerk. Hij zou irbij samenwerken met softwarefabrikant Microsoft. In Ca- lot zitten de bedrijven De La Rue, Cadbury Schweppes, Tha- ICL en U.K. Post Office. ïcsson ontwikkelt nieuw mobieltje ckholm Ericsson ontwikkelt samen met softwarebedrijf Ti- i nieuwe apparaatjes voor het mobiele internet. Het is de be lling dat mobiele internetters hun telefoon kunnen aanpas- als in de toekomst aanbieders nieuwe internetdiensten le en. Diensten zoals beurskoersen en sportuitslagen kunnen i zonder tussenkomst van de provider worden toegevoegd of jewaardeerd. Ericsson hoopt in de tweede helft van 2001 al i nieuwe mobiele telefoon op de markt te brengen. Tivoli, ft derdeel van IBM, voorziet Ericsson van de benodigde soft- re. Beide bedrijven doen komend voorjaar voorstellen om te li nen tot een standaardisatie van de technologie. iem richard mooyman De groenten van HAK krijgen een nieuwe moeder: H.J. Heinz Company. Deze week maakte voedingsconcern CSM bekend de levensmiddelendivisie te willen verkopen. De gesprekken zijn in een zodanig stadium dat de ver wachting gewettigd is dat overeen stemming kan worden bereikt. CSM zette de levensmiddelendivisie - met een omzet van 770 miljoen gulden en 1.350 medewerkers - eerder dit jaar in de etalage. De belangrijkste product groepen zijn soepen, kant en klaar maaltijden, mixen, sauzen, pasta, groenten, ontbijtgranen en bakpro- ducten. Bekende merken zijn Honig, HAK, Brinta, Venz, Karvan Cévitam, Roosvicee en Baukje. CSM wil van de levensmiddelen af omdat het zich wil concentreren op de kernactiviteiten suiker, snoep (o.a. Red Band en Leaf), bakkerij-ingrediënten en melkzuur. pittsburgh anp Heinz is in Nederland het meest be kend om zijn ketchup, maar ook de sandwich spread (broodsmeersel) en John West (ingeblikte vis) vinden af trek bij de Nederlandse consument. Over de hele wereld brengt het con cern 5.700 producten aan de man. Bij na 70 procent van de omzet komt van artikelen waar de merknaam Heinz niet op staat. In 1869 richtte Henry John Heinz met een aantal vrienden het bedrijf Heinz and Noble op. Zijn eerste pro duct was geraspte mierikswortel, ge maakt door zijn moeder. Hij gebruikte een glazen potje als verpakldng zodat de koper kon zien dat het product niet bedorven was. In 1875 ging hij failliet als gevolg van grote prijsdalingen die zich voordeden na overvloedige oogsten. Hij kwam te rug, bouwde een fabriek aan de rivier de Allegheny en in 1896 werd hij op 52-jarige leeftijd miljonair als 'koning van de zuurwaren'. Heinz begon met de productie van ketchup in 1876. Zijn producten waren van hoge kwaliteit en gemaakt van de fijnste, verse ingrediënten. De produc tie- en de verpakkingsafdelingen wa ren zo schoon, dat Heinz met alle ver trouwen rondleidingen door zijn fa brieken kon houden. Ook zijn perso neelsbeleid werd geroemd. De om standigheden op het werk waren voor menig werknemer beter den thuis. „Ons speelveld is de wereld", zei hij in 1886, nadat hij voor het eerst in het buitenland een product had verkocht. In 1900 zwermden zijn vertegenwoor digers uit over elk continent met rond de 200 producten. Zijn zoon Howard leidde het con cern van 1919 tot 1941. Hij redde het concern tijdens de Grote Depressie met twee nieuwe producten, babyvoe ding en kant-en-klaarsoep. Hij ging meer adverteren en verlaagde de kos ten, maar hield de salarissen overeind. In 1937 was de omzet verdubbeld. Ho ward haalde chemici en landbouwdes kundigen binnen en vergrootte de naamsbekendheid van Heinz via ra dioreclame. Na de Tweede Wereldoor log nam de enige kleinzoon. Henry John 'Jack' Heinz II, op 33-jarige leef tijd het roer over. Hij bracht de onder neming naar de beurs en opende ves tigingen in het buitenland, waaronder in 1957 een in Nederland. In 1965 kwam de leiding in handen van R. Burt Gookin, de eerste van bui ten de familie die de touwtjes in han den kreeg. Op het ogenblik is William R. Johnson de topman, pas de zesde in de geschiedenis van Heinz. Kantoorartikelenpoot aan Buhrmann Fusieplan met Ahrend afgeblazen 8aarn «anp Samas stoot zijn divisie kantoorartikelen af aan handels huis Buhrmann voor 705 miljoen gulden. Het Baarnse bedrijf richt zich nu volledig op kantoorinrichting om zijn leidende positie in Europa verder te versterken. Het akkoord moet een einde maken aan de kantoorinrich- tersoorlog die vorige maand begon. Analisten verwach ten echter nog een 'nabrander'. vember bij Ahrend als 'vriende lijk alternatief voor Buhrmann. Stonehaven deed schimmig over zijn intenties, maar garan deerde de zelfstandigheid en de bedrijfscultuur van Ahrend. Verder zouden de investeerders zorgen voor voldoende geld om in Europa uitr te breiden. In Sa mas had Stonehaven geen inte resse. Ahrend wees maandag de voorstellen van Stonehaven nog definitief af. De investeerders- groep heeft echter zo'n groot belang in de Amsterdamse kan toorinrichter opgebouwd, dat aan overname niet meer lijkt te ontkomen. Echt rouwig is Ahrend-top- man Koenders daar overigens niet over. „Ik ben niet ongeluk kig met het bod", verzekerde de scheidend bestuursvoorzitter gisteren. Volgens hem vormen Stonehavens plannen een mooi alternatief voor de mislukte fu sie met Samas. De geschiedenis heeft volgens hem bewezen dat het HAL vooral te doen is om het groter maken van overge nomen bedrijven. Hij verwacht dan ook dat Ahrend het voorlo pig wel zelfstandig redt. Analist Van Lamoen van Del- Met de overname van de kan toorartikelenpoot trekt Buhr mann zijn bod op Samas in. Het handelshuis heeft met de aanwinst zijn buit binnen. Op zijn beurt blaast Samas de voorgenomen fusie met bran chegenoot Ahrend af. Dat ge beurde in goed overleg, aldus Samas-topman De Mos. Vol gens hem vindt de verhuizing plaats zonder gedwongen ont slagen. Buhrmann had bij Ahrend graag dezelfde operatie uitge voerd als bij Samas, maar de Amsterdammers zijn inmiddels overnameprooi van het investe- ringsverbond Stonehaven ge worden. Dat bouwde de afgelo pen weken een belang van 78 procent in Ahrend op. Buhr mann bracht in november een vijandig bod uit op zowel Sa mas als Ahrend, toen de twee bedrijven zich opmaakten voor een fusie. Buhrmann was alleen geïnte resseerd in de kantoorartikelen- poot van beide ondernemin gen. De kantoorinrichting zou na een overname direct worden doorverkocht. Ahrend was van meet af mordicus tegen, Samas hield de deur op een kier. Beide richtten snel, via de uitgifte van nieuwe aandelen, een bescher- mingswal op. Voorzitter Peters van Samas' raad van commis sarissen prees vandaag het nut van die constructie. Volgens hem bood ze Samas de tijd zorgvuldig alle mogelijkheden af te wegen. In werkelijkheid was de komst van Stonehaven op het strijdtoneel de bepalende fac tor. De gelegenheidscombinatie van HAL en en C&A-familie Brenninkmeijers maatschappij Energia meldde zich eind no- Ahrend-topman Koenders: „Stonehavens plannen een mooi alternatief" FOTO ANP PAUL VREEKER Telegraaf mag via internet naar bestanden NVM amsterdam anp De Nederlandse Vereniging van Makelaars moet De Telegraaf toestaan via een omweg inter netbestanden te raadplegen. Dat heeft het Haagse gerechts hof in hoger beroep bepaald. Het hof vindt dat bestanden die gratis en publiekelijk toeganke lijk zijn ook via zoekmachines mogen worden geraadpleegd. Met de uitspraak vernietigt het hof een eerder vonnis van de rechtbank. Woningzoeken den konden NVM-bestanden met koophuizen via de Tele- graaf-internetzoekmachine El Cheapo bezoeken. De make laars was dat een doorn in het oog omdat zij miljoenen in het bestand hadden gëinvesteerd. De krant ging volgens advo caat De Zwaan in beroep we gens het principiële karakter van de zaak. „Op intemetterrein is nog niet veel bekend. Het hof heeft bepaald dat niet alles een data bank mag heten. Er worden nu eisen gesteld aan verzamelin gen van gegevens. Daarom ben ik zeer gelukkig met deze uit spraak." ta Lloyd Securities kijkt met be langstelling uit naar wat Stone haven met Ahrend van plan is. Er is weinig volgens hem ver trouwen in Stonehavens toe zegging de zelfstandigheid en bedrijfscultuur van Ahrend in tact te laten. Boeziek van Iris, de onder zoeksafdeling van Rabobank en Robeco, vermoedt dat HAL en den haag gpd Woningbezit beperkt mobiliteit ting, notaris- en makelaarskos- ten. Vooral eigenaren met een 'zekere' baan verhuizen veel minder snel dan huurders met een zekere betrekking. Voor werklozen geldt het omgekeer de. Werkloze huiseigenaren gaan eerder op zoek naar een ander huis dan werkloze huur ders. Ze zouden zo hun inko mensachteruitgang compense ren. Het onderzoek is uitge voerd bijr 75.000 huishoudens van 1989 totl998. De mobiliteit op de arbeids markt wordt steeds meer gehin derd door het groeiend aantal huiseigenaren. Uit onderzoek van het Centraal Planbureau blijkt dat huiseigenaren minder geneigd zijn te verhuizen dan huurders. De onderzoekers denken dat komt door de hoge kosten bij de aanschaf van een nieuwe koopwoning. Die be staan uit de overdrachtsbelas- Energia uiteindelijk de kantoor benodigdheden van Ahrend zullen afsplitsen en verkopen. Een logische koper lijkt Buhr mann. Voor Van Lamoen is de opsplitsing van Ahrend haast geen vraag meer. „Stonehaven is een gelegenheidscombinatie. Wat moet die voor langere tijd met Ahrend?" Met name de aanwezigheid van HAL sterkt hem in de overtuiging dat Sto nehaven zijn ware gezicht nog moet laten zien. „De geschiede nis leert dat HAL even makke lijk koopt als verkoopt. Ook aan het kantoormeubelen front kan het nog gaan romme len. Samas' overgebleven kern activiteit zou wel eens onvol doende kunnen zijn om het Baarnse bedrijf overeind te houden. Dat betekent een her nieuwde zoektocht naar een partner. En dat hoeft volgens Van Lamoen niet noodzakelijk Ahrend te zijn. Ook in Frankrijk zitten nog potentiële samen- werkingskandidaten. ECONOMIE WIJZER Nielsen wil alles weten over winkelende consument ;ver VNU is straks niet de huisvriend(in) van mil- Sen Nederlanders. De maker Margriet, Libelle, Panora- Donald Duck en tientallen -re tijdschriften begint een we carrière als detective, ibonnee is alleen nog inte- ant als consument in de su- narkt, televisiekijker of sur- op internet. VNU is g hing you. ?t Haarlemse uitgeefcon- wil voor ruim 5,6 miljard en het Amerikaanse markt - irzoeksbureau ACNielsen g"ren. ACNielsen is in meer honderd landen, waaron- ook Nederland, actief met n kaart brengen van koop-, en surfgedrag. Het bureau een sterke positie in de gj groeiende markt van 'Big li fers'- a .Nielsen meet via scanap- a tuur in supermarkten en ^re winkels de verkopen. bedrijf kan per gebied, per f' el type en winkelgrootte n leven hoe bepaalde pro- en worden verkocht. Om- jfers van pakweg soep, lui- tomatenketchup en was- s leien worden voor veel n geleverd aan zowel fabri- I en als supermarkten. ,j i lange arm van Nielsen a verder. Ook met behulp consumentenpanels wor- waardevolle gegevens ver dij eld. Zo houden 140.000 houdens in twintig landen e 'at zij kopen, waar en waar- De slimme bedrijvenvriend j irzoekt desgewenst mer- j| rouw en effecten van recla- n ampagnes. ACNielsen helpt er supermarkten een hand iet de meest winstgevende indeling van hun schappen. Voor de nieuwe loopbaan als speurder doet VNU de tijd- schriftengroep, internetactivi teiten als Ilse en Startpagina en enkele andere onderdelen de deur uit. Het 'ministerie van bladenzaken', zoals VNU Tijd schriften in Hoofddorp wel wordt genoemd, gaat waar schijnlijk over in buitenlandse handen. De VNU-top ziet meer winst en groeimogelijkheden in de handel in gegevens over de consument. ACNielsen is vol gens VNU 'recessiebestendig' omdat het bedrijf over databe standen beschikt die veel zake lijke klanten als onmisbaar be schouwen. Ook als de econo mie slechter gaat draaien, wil len zowel de soepfabrikant als de supermarkt weten hoe de verkoop kan worden opgekrikt. De advertentie-inkomsten, waarvan de VNU Tijdschriften- groep sterk afhankelijk is, gaan bij een economische dip fors omlaag. Momenteel heeft AC Nielsen eën aanzienlijk lagere winstmarge dan de tijdschrif ten, maar dat neemt VNU voor lopig voor lief gezien het strate gische belang van de aankoop en de lonkende toekomstper- pectieven. Doel van VNU is om de posi tie als mondiaal marktleider op het gebied van marketing- en media-informatie verder uit te bouwen. Het combineren van de door ACNielsen verzamelde verkoopcijfers met de marke- tinggegevens van VNU moet een winnende combinatie ople veren. Verder wordt de positie op het gebied van het meten van kijkcijfers en internetge bruik versterkt. Bij de Nederlandse vestiging ACNielsen meet via scanapparatuur in winkels welke artikelen worden gekocht. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER TOMA TUDOR Het Amerikaanse marktonderzoeksbureau ACNielsen telt wereldwijd 21.000 werkne mers en heeft een omzet van een kleine vier miljard gulden. Onder de klanten bevinden zich grote namen als de multinationals Uni lever, NesÜé, Procter&Gamble en Philip Mor ris. De onderneming werd in 1923 opgericht door Arthur C. Nielsen. Moederconcern Dun Bradstreet bracht Nielsen in 1996 in twee onderdelen naar de beurs. Vorig jaar kocht VNU al het in kijkcij fers gespecialiseerde bureau Nielsen Media Research. Door het inlijven van zusterbedrijf ACNielsen komen beide onderdelen onder het Haarlemse concern weer in één hand. Omgerekend naar de huidige dollarkoers heeft VNU in totaal zo'n twaalf miljard gul den over voor het imperium van de twee Nielsens. Een smet op het blazoen van ACNielsen is een slepende juridische procedure rond een schadeclaim van concurrent IRI. Deze Ameri kaanse branchegenoot eist een forse schade vergoeding wegens vermeende overtreding van antikartelwetten, maar volgens VNU heeft de' claim geen enkele grond. Het wach ten is op een uitspraak van de rechter. van ACNielsen in Diemen is met vreugde gereageerd op het bod van VNU, aldus directeur marketing en communicatie W. Mensing. „Het is natuurlijk heel aardig om te horen dat er voor ons een Nederlandse moeder komt." De Nederlandse tak telt een kleine driehonderd mede werkers en rekent bedrijven als Heineken, Unilever en Coca Cola tot de klantenkring. ACNielsen registreert in Ne derland de aankopen van 650.000 huishoudens in enkele honderden winkels, waaronder supermarkten, benzinestations, dierenspeciaalszaken en dro gisterijen. Die gegevens worden al lan ger gecombineerd met infor matie van Claritas, een VNU- dochter die feiten verzamelt over het koopgedrag en de sa menstelling van huishoudens. In het jaarboek 2000 stelt AC Nielsen dat Nederlanders met 45 miljard gulden dit jaar der tien miljard meer uitgeven aan voeding dan tien jaar terug. De omzet van drogisterijen is meer dan verdubbeld. Gezondheid is naar verwachting de sterkste groeimarkt. Voor supermarkt managers, drogisten en andere winkeliers handig om te weten. Analisten zijn tevreden met de plannen van VNU om AC Nielsen te kopen. „We zijn er positief over", aldus analist J. Rol van Effectenbank Stroeve. „De eisen van de consument worden steeds specifieker. Het wordt voor bedrijven steeds be langrijker om informatie te hebben over de mening en de reacties van de consument." Het meten van het internet gebruik is volgens hem een goede zet. Ook bij de verwachte slachting onder internetbedrij ven zal de waarde van gegevens over internetgebruik stijgen, al dus Rol. „Het internetgebruik maakt een enorme groei door. Maar adverteerders worden steeds kritischer. Zij zullen niet blindelings in allerlei sites in vesteren, maar eerst cijfers over de bezoekers willen weten." Mijn ecologische kerstboom van eco-kweker Herik Meijering had dit jaar om duistere rede nen wel wortels maar geen kluit. Omstanders keken argwa nend hoe ik hem door de koude regen naar mijn warme huisje sleepte en iemand riep: 'In het Vondelpark geweest, mop? Het was lasterlijk vloeken om het kromme, kruisloze geval over eind te krijgen en als je hem ziet staan denk je: Viagra! Maar er heeft dit jaar tenminste geen hond tegenaan geplast en ik heb er mandarijnen met kruidnagels in gehangen dus hij ruikt goed. Van on der het naaldloof hier dan mijn terug blik. Financieel ge sproken valt het jaar kernachtig samen te vatten. Knudde. Ge lukkig is het financi ële een vervangbaar ingrediënt in mijn levensgeluk, dus ik haast me naar het inhoudelijke. Een groot deel van mijn stukjes ging dit jaar over gezondheids zorg in diverse landen. Bernard van Praag en ik groe ven het onderwerp dieper uit en publiceerden het in septem ber. Het onderzoek bevatte een paar opmerkelijke conclusies, bijvoorbeeld dat de Nederland se gezondheidszorg internatio naal achterblijft door jarenlang bezuinigen, en dat de Neder landse levensverwachting ach terblijft bij soortgelijke landen. Het baadde in aandacht, tot The Lancet toe, maar het be oogde resultaat bleef helaas uit. De numerus fixus voor genees kunde hield stand en de extra investering in de zorg valt te gen. Wat het onderwerp 'macro economie' betreft, moet ik be kennen me te hebben verkeken op de kracht van de huidige op leving. De oorzaken zijn wel be kend: een karrevracht geërfd vermogen, de opkomst van in ternet, de financiële eenwor ding van Europa, de lage rente en het stabiele politieke kli maat. Maar deze groeihausse, nee. Deze week liep ik de oud hoofdredacteur van Intermedi air tegen het lijf, die verklaarde dat het volgens hem helemaal uit is met de economische golf beweging. Het einde van de conjunctuur. Nooit meer crisis. Ik kan er geen argumenten voor vinden, maar Flip Vuijsje koes tert deze gedachte al een jaar of tien. Die tien jaar spreken hem overigens niet tegen. Een groei waar we in de jaren 80 een moord voor deden, heet tegen woordig een harde landing. Ook dit jaar heb ik een balans proberen te vinden tussen eco nomie en milieu. Want dat is in ieder geval één crisis die zich onopvallend onder onze ogen PAULINE VAN DE VEN econome en publiciste voltrekt: de snelle vernietiging van onvervangbare waarden. Vier procent groei is te veel. Wat ik me op deze plaats al ja ren afvraag, is: hoe komt het toch dat we bereid zijn maan den, jaren te palaveren over de teloorgang van de natuur, het uitsterven van dieren, het smel ten van poolkappen, ontbos sing, overbevissing, de ver schrikkingen van de bio-indu- strie, het dichtslibben van we gen, de overlast van Schiphol, noem het allemaal maar op, zonder dat we de gemeenschappe lijke oorzaak van die dingen aan de orde willen stellen? Neder land is overbe volkt. De wereld is overbevolkt. Zonder bevol kingspolitiek werken we aan één groot Paasei land: eerst kaal- plunderen, dan zelf uitsterven. Alleen Kamerlid Dittrich heeft vergeefs geprobeerd be volkingspolitiek op de agenda te zetten. Het had gekund: zijn partij hoeft geen slalom te ma ken rond heilige huisjes. Boris' partij is ook de mijne: zes jaar geleden stond ik op een ver kiesbare plaats voor de Tweede Kamer. Vorige maand heb ik het lidmaatschap van D66 na twaalf jaar opgezegd. Het na tuurbeleid en de oppervlakkig heid van het milieudebat stel den voortdurend teleur. De be kende druppel was minister Brinkhorsts enthousiaste ont haal van de zogenoemde 'var kensflat' op de Maasvlakte: een betonnen bunker waarin 300.000 varkens zonder dag licht kunnen wonen. Een zo veelste beschamende stap in de degradatie van het dier tot een machine voor vlees, eieren en mensenharten die een misdaad tegen de schepping is. Nog even en we laten varkens zon der hoofd aan laagstambomen groeien. Dat geeft weer méér tijd om me volledig te wijden het schrij ven van literatuur, teneinde een bescheiden bijdrage te leveren aan de overbemesting van de bodem van de boekenzee. Mijn zakelijke verlanglijstje voor ko mend jaar is: afschaffing van de bio-industrie, afschaffing van de vaste boekenprijs, opheffing van de numerus fixus voor ge neeskunde. een debat over be volkingspolitiek, de oprichting van een zelfstandig ministerie voor Milieu, minimaal één brief van een lezer, en vervolging van de persoon tegen wie ik 1 jaar en 8 maanden geleden aangifte heb gedaan wegens het verhak- selen van 440 eekhoorns. Vrede op Aarde. Gelukkige feestdagen. Eet alleen gelukkige dieren.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9