'Er worden bergen verzet in China' Stalybridge ziet licht aan eiïïde van een enge tunnel 'Oorlogsslachtoffer' vraaj genoegdoening Franse sta: Buitenland Israël gebruikt nu zonder schroom het liquidatiewapen ZATERDAG 23 DECEMBER 2000 156 Amerikaan Shapiro werd in 1963 Chinees staatsburger Sydney Shapiro in Peking: „Corruptie heeft ook niets met kapitalisme te maken. Het gaat erom dat er in de leiding eerlijke mensen zitten." foto gpd jan broere Ze staan in Peking bekend als hutongs, de oude Chinese wijken rond de Verboden Stad. Smalle steegjes, gevormd door donkergrijze muren, onderbroken door aardero- de poorten, die toegang geven tot de ommuurde binnenpleinen, waaromheen de wo ningen zijn gebouwd. De toeristen vinden de snel verdwijnende authentieke hofjes woningen prachtig, de bewoners zijn er vaak minder over te spreken. Elektriciteit is er tegenwoordig wel, maar stromend water en een privé-wc zijn nog steeds luxe-artike len. PEKING GERT-JAN BROERE CORRESPONDENT In een van die hofjeswoningen, achter het Beihai-park, woont al ruim 40 jaar Sidney Shapiro, Amerikaan van geboorte maar al sinds 1963, als Sha Boli, Chi nees staatsburger. Het binnen plein van zijn woning, die hij deelt met een andere familie, ziet er goed verzorgd uit. Hij heeft er een rozentuin aange legd. „In de zomer is het hier prachtig", zegt hij met voldoe ning, maar tegelijkertijd ook met weemoed in zijn stem. Nog één zomer kan hij van zijn tuin genieten, dan gaat hij verhuizen naar een appartement in een duurdere buurt van Peking. „Ik doe het niet voor mezelf maar voor mijn dochter Yamei, die hier achter me woont. Ik hoop alleen wel dat we de woning op een of andere manier in de fa milie kunnen houden." Er liggen veel dierbare herinne ringen binnen de vier muren van de donkere, maar gerieflijke woning. Hij deelt zijn leven met zijn Chinese vrouw Fengzi, een actrice die hij in 1947 in Shang hai leerde kennen, toen hij voor het eerst in China kwam. De nu 85-jarige Shapiro hij heeft inmiddels ook een klein dochter zag vanuit zijn wo ning China's woelige geschie denis van de tweede helft van de twintigste eeuw aan zich voorbij trekken. De honger tij dens de Grote Sprong Voor waarts, de chaos van de Cultu rele Revolutie, de hoop van Deng Xiaopings opendeurpoli- tiek. Het zijn stuk voor stuk in drukken die hem hebben ge vormd tot wie hij nu is: een man die ondanks alles nog steeds heilig gelooft in een soci alistisch China. Alleen heeft China op dat punt nog een lange weg te gaan, meent Shapiro. Hij maakt zich zorgen over de wijdverbreide corruptie in China, dat volgens hem terug te voeren is op het hardnekkige 'feodalisme', een term waarmee de staatsvorm en de zeden en gewoonten van voor de communistische 'be vrijding' van 1949 worden be doeld. „Mao Zedong was een genie, die doorzag de proble men van China heel goed. Ie dereen die in een machtspositie komt, maakt daar misbruik van. Dat was voor de bevrijding zo en dat is spijtig genoeg ook on der de communisten het geval. Dat machtsmisbruik was ook de directe aanleiding voor de Culturele Revolutie." „Mao wilde met aanvallen op de top de leiding veranderen. Zijn grote fout was dat hij het te lang heeft laten doorgaan. Toen hij die aanvallen wilde stoppen, was hij de controle helemaal kwijt over de opportunisten, de types als de Bende van Vier", zegt Shapiro. „Corruptie heeft ook niets met kapitalisme te maken. Het gaat erom dat er in de leiding eerlijke mensen zit ten." Shapiro heeft als buitenlandse expert („Dat was ik ook alleen maar omdat ik mijn eigen taal beheerste") en vertaler bij de Foreign Language Press altijd dicht tegen die leiding aan ge zeten. Nog steeds is hij lid van het hoogste politieke adviesor gaan in China, de CPPCC. In zijn autobiografie, die onder de titel 'Ik koos voor China' on langs op de Amerikaanse markt werd uitgebracht, verdedigt hij dan ook het beleid van Peking. Dat leverde hem regelmatig kri- tiek op tijdens zijn promotie tour door de VS. „Ach, dat kan mijn fout zijn, maar het kan ook zijn dat zij China niet begrijpen", reageert hij laconiek op de vaker ge hoorde kritiek op zijn pro-Chi na standpunten. „Ik denk dat ze hun huiswerk beter moeten doen. Je moet natuurlijk je ogen niet sluiten voor fouten die zijn gemaakt. Maar China is pas 50 jaar bezig met een nieuwe staatsvorm. Het kostte het Wes ten 300 jaar om de democratie te vormen tot wat het nu De wereld moet geduld 11 met China, is zijn overtu u Zijn vertrouwen in Chin e vooral gestoeld op hetge nu rondom zich heen zi beuren. „Ik kan me best stellen dat andere lande 3 argwaan en ook met eni ji angst kijken naar China. een enorme bewonderii l| de Chinese jeugd van nt n beuren hier fantastische 0 gen, er worden bergen v n Als ik het China van nu v ti met het China dat ik 53 j t leden leerde kennen, dai d dat een enorm perspecti De promotietour door zi boorteland wekte bij de ren New Yorker, zoals al if, mengde gevoelens op. weer dingen die je hebt] zoals honkbal. Maar eerl t zegd ben ik er niet meer c geïnteresseerd. Ik ben n< d drie weken toch altijd vvi r dat ik naar China kan. 0 5 meer Chinees voel dan A t kaan? Het is eerlijk gezej onderwerp voor mij, ikv d absoluut niet belangrijk ik, noch Chinees, noch) j kaan." Industrieel etfgoed in oude glorie hersteld STALYBRIDGE HARM HARKEMA CORRESPONDENT In Groot-Brittannië, de baker mat van de industriële revolu tie, wordt het erfgoed uit die periode eindelijk voluit gekoes terd. Mede dankzij geld van de staatsloterij wordt er in de deels verlepte industriegebieden op grote schaal gerestaureerd en gerenoveerd. Het Huddersfield Narrow Canal uit het begin van de negentiende eeuw, halver wege Leeds en Manchester, wordt met een budget van meer dan 100 miljoen gulden in zijn oude luister hersteld. Inclusief de 74 sluizen en een smalle ruim vijf kilometer lange tun nel. Het is een van de langste ondergrondse waterwegen ter wereld. Een oude schoorsteenpijp, een hoog roodstenen fabrieksge bouw, eind negentiende eeuw, met alleen maar kapotte ruiten. Smalle, tuinloze straten met de zo typerende rijen treurige ar- beiderswoninkjes. De lucht is loodgrijs, de regen hardnekkig. Welkom in Stalybridge, een ooit florerend textielstadje met nu nog zo'n 40.000 inwoners, aan de oostelijke rand van de agglo meratie Manchester. Na het wegvallen van de textiel, tientallen jaren terug, verdween ook menig andere voorziening en raakte Stalybridge steeds meer in mineur. In de jaren zestig werd bovendien het smalle kanaal in het centrum van het stadje dichtgegooid ten behoeve van een parkeerterrein en vreugdeloos beton. Maar er is hoop voor Stalybri dge. Een plan om het verloe derde en op meer plaatsen dichtgegooide, dertig kilometer lange Huddersfield Narrow Ca nal in de oude staat te herstel len, heeft in Stalybridge tot een bedrijvigheid geleid die het stadje al bijna een halve eeuw ontwend was. Het kanaal wordt weer uitge graven, onder de grond ver dwenen sluizen worden her steld, en de gemeente heeft de gelegenheid te baat genomen om rond het pittoreske kanaal het centrum van het stadje ein delijk eens aantrekkelijk te ma ken. Projectontwikkelaars de den ook een duit in het zakje, horecaondernemers en detail handelaren staan in de rij en supermarktketen Tesco bouwt langs het kanaal een gloednieu we winkel in stijl. Een teken dat met het kanaal ook het vertrouwen in Stalybri dge terugkeert. En niet alleen daar. Op meer plaatsen leidt de restauratie van het kanaal tot nieuw elan in de omgeving er omheen, zegt projectleider Alan Stopher van de Huddersfield Canal Company. Wordt het kanaal nu vooral een toeristische aangelegenheid, ooit is het aangelegd als alter natief voor het transport te paard, in een omgeving die zich in rap tempo van agrarisch tot industrieel ontwikkelde. Het ka naal moest een snelle verbin ding vormen tussen Lancashire (Manchester) en Yorkshire (Leeds), twee 'booming' regio's die zo lastig van elkaar geschie den waren door de heuvelrug de Pennines. Steenkool, wol en kalksteen, om het vervoer van dat soort grondstoffen ging het. Het kanaal, waarvoor in 1794 de eerste schop in de grond ging, werd een huzarenstukje. Maar liefst 74 sluizen maken het mogelijk dat het een hoog teverschil van zo'n tweehon derd meter overbrugt. Mede daarom is het op veel cruciale plekken zeer smal gemaakt. Het telt vier aquaducten. Zeer bijzonder is de 5,2 kilome ter lange en twee meter brede tunnel dwars door de heuvel rug. Het is niet alleen een van de langste en smalste kanaal tunnels ter wereld, maar op meer dan 200 meter boven de zeespiegel en eveneens 200 me ter onder de top, ook nog een van de hoogstliggende én diep ste. Ervaring met het aanleggen van lange tunnels in steen was er in die tijd niet. handige appara tuur evenmin. Het was een kwestie van buskruit in combi natie met handmatig weg scheppen van het puin. Meer dan vijftig arbeiders vonden er de dood bij. Een groot succes is het kanaal nooit geworden. De akelig smalle, donkere en her en der zeer lage tunnel - de sfeer (niet de lucht) is die van een riool - ontbeerde bijvoorbeeld een jaagpad. De paarden die de bo ten trokken konden dus niet door de tunnel maar moesten over de heuvel worden gevoerd, een loop van een paar uur. De boten werden vervolgens door de tunnel geleid door zo genaamde 'leggers', letterlijk 'beners'. Het waren mannen met sterke benen die in twee tallen werkten en plat op hun rug liggend de boot afzetten te gen de zijkanten en soms zelfs tegen het lage plafond. Drie tot vier uur duurde zo'n helletocht door de tunnel. De 'leggers' hadden het extra zwaar vanwe ge de zeer onregelmatige tun- nelwand. Het gebruik van het kanaal, -in hoogtij-jaren zo'n 22 schepen per dag- nam zienderogen af met de opkomst van de trein, midden negentiende eeuw. De laatste vrachtboot voer tot 1922, en in 1944 werd het kanaal offi cieel gesloten verklaard. De akelig smalle, lage en donkere In rap tempo verloederde het daarna, en het werd op ver scheidene plaatsen -zoals in Stalybridge- gedempt. De tun nel slibde dicht en werd op ver schillende plekken geblokkeerd door gevallen steen. De restauratie van het kanaal tunnel van het Huddersfield Narrow en tunnel is dan ook een geld en tijdverslindend project ge worden. Zo werken enkele tien tallen constructiewerkers - me rendeels oud-mijnwekers - al meer dan twee jaar aan de res tauratie van de tunnel. April volgend jaar is alles klaar Canal dateert uit het begin van de negentiende eeuw. en kunnen de toeristenboten voor het eerst sinds 1944 het volledige traject tussen Ashton- under-Lyne en Huddersfield bevaren. Ter voorkoming van dieseldampen wordt in de tun nel gébruik gemaakt van op elektriciteit varende sleepboot jes. Belangstellenden di n hebben van claustrofob aangeraden een anders! dagje-uit te kiezen. En brandveiligheid betreft: bluswater genoeg. Minister: „Het enige dat werkt is bepaalde personen uitschakelen" TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT .Als de gele minibus-taxi van Hani Abu Bakrah in de middag van de 14e de cember tot stilstand komt bij een Isra ëlische wegafzetting in het zuiden van de Gazastrook, springen vijf soldaten te voorschijn. Ze vragen Bakrah naar zijn identiteitsbewijs, maar nog voor hij dat tevoorschijn kan halen, openen ze het vuur. Geraakt in hoofd en borst sterft de taxichauffeur onmiddellijk. Drie van zijn passagiers raken licht ge wond. Bakrah stond bekend als een activist van de islamitische verzetsbe weging Harnas. Drie dagen eerder was in Nablus, op de Westelijke Jordaanoever, winkelier Anwar Achmed Himran slachtoffer van Israëlische scherpschutters. Ze openden van grote afstand het vuur toen hij in de deuropening van zijn winkel verscheen. Himran, een activist van de Islamitische lihad, werd ver dacht van bemoeienis met een bom aanslag in de Israëlische stad Hadera, waarbij vorige maand twee mensen het leven verloren. Ook hij was on middellijk dood. Twee dagen later was het in de buurt van Bethlehem de beurt van Yousef Achmed Sway, een plaatselijke com mandant van Jasser Arafats Fatah-be- weging. Hij werd even buiten zijn huis dodelijk getroffen door zeventien ko gels uit de wapens van Israëlische scherpschutters. De Israëlische legerleiding maakt er niet langer een geheim van dat het Pa- lestijnen die worden verdacht van het plegen van aanslagen op soldaten of kolonisten, zonder vorm van proces om het leven brengt. De meeste moordaanslagen worden uitgevoerd door scherpschutters, al zijn er ook andere methoden in gebruik. Hoeveel Palestijnen er de afgelopen weken zijn geliquideerd, wil het leger niet zeggen, maar Palestijnse bronnen geven een aantal van tussen de twaalf en negen tien. Soms is de toedrachtwan iemands dood niet helemaal duidelijk. Sinds het uitbreken van de Aksa-inrifada is een onbekend aantal Palestijnse mili tanten om het leven gekomen bij de fabricage van bommen. Het Israëli sche leger krijgt in die gevallen vaak de schuld en om het afschrikkingsef fect te vergroten, spreekt het zulke be richten zelden tegen. Een van de doe len van de liquidaties is immers Pales tijnse gewapende groepen het gevoel te geven dat achter iedere boom een Israëlische sluipschutter ligt en dat in de auto's van alle militanten op de meest onverwachte momenten bom men kunnen ontploffen. Liquidatie is in Israël geen nieuw fe nomeen. Dat de arm van de geheime diensten en commandogroepen ver reikt, hebben in de jaren zeventig heel wat Palestijnen ondervonden. Na de terreuractie tegen zijn atleten bij de Olympische Spelen in München ver moordde Israël in allerlei landen een flink aantal leden van de Palestijnse organisatie Zwarte September. Ook in Libanon is de tactiek toegepast En tij dens de eerste Palestijnse intifada tra den Israëlische liquidatieteams op te gen militanten van de 'Fatah-haviken', de voorlopers van wat Israël nu de 'Tanzim' noemt. Destijds werd iedere Israëlische moordaanslag nog afgeschilderd als een daad van zelfverdediging. In de berichtgeving van de legerwoordvoe- ring was onveranderlijk sprake van een wapen dat de bewuste Fatah-ha- vik plotseling had getrokken, daardoor het arrestatieteam geen andere keuze latend dan te schieten. In de huidige toestand van bijna-oor- log is het ophouden van die schijn niet langer nodig. Palestijnse berich ten over liquidaties worden nu een voudig afgedaan met 'geen commen taar', al zijn er uitzonderingen. Toen het afgelopen weekeinde de onder commandant van de politie in de Ga zastrook om het leven kwam bij het demonteren van een Israëlische gra naat, pleitte het leger zich onmiddel lijk vrij. De officiële politiek is immers dat er geen Palestijnse politici of kop stukken in het Palestijnse veiligheids apparaat worden vermoord. Oppositieleider Ariel Sharon is het daar niet mee eens. Hij heeft er open lijk voor gepleit het hoofd van de pre ventieve veiligheidsdienst in de Gaza strook, Mohammed Dahlan, een kopje kleiner te maken. Premier Ehud Barak zag daar niets in en daarom kon Dah lan gisteren welgemoed aanschuiven aan de onderhandelingstafel in Was hington. De huidige liquidatiecampagne begon op 11 november, toen in Bethlehem Hussein Abayat, een plaatselijke Fa- tah-commandant, om het leven kwam bij een Israëlische helikopteraanval op zijn auto. Onderminister van defensie Efraim Sneh verklaarde kort daarna: „Het enige dat werkt, is bepaalde per sonen uit te schakelen." Het begin van de liquidatiecampagne viel samen met een verandering in de aard van de Aksa-intifada. De grote groepen stenengooiers die in de eerste weken van de opstand de confrontatie aangingen met het Israëlische leger, dunden snel uit. In plaats daarvan be gonnen Palestijnse militanten aansla gen uit te voeren tegen soldaten en kolonisten. Het gaat niet alleen om le den van de islamitische organisaties, maar ook Fatah-strijders en in een 'aantal gevallen leden van de Palestijn se politiemacht. Een probleem voor het Israëlische le ger is dat uitvoerders van aanslagen doorgaans de wijk nemen naar gebie den onder volledig Palestijns bestuur. Soms zijn ze daar voor scherpschut ters met lange afstandswapens nog bereikbaar, maar meestal niet. In het laatste geval moet de veiligheidsdienst voor een liquidatie een beroep doen op Palestijnse collaborateurs. 'In een oorlog tegen guerrillastrijders moet je je bedienen van guerrilla-tac tieken,' is nu het motto van de leger leiding in Tel Aviv. Men is er daar vast van overtuigd dat de liquidaties wer ken. De theorie is dat niet alleen 'uit voerders en aanstichters van geweld' uit de weg worden geruimd, maar ook dat steeds meer overblijvers zich per manent verschuilen en daardoor geen aanslagen meer kunnen uitvoeren. Volgens berichten in de Israëlische media heeft een aantal gezochte Ha- mas-militanten de Palestijnse politie gevraagd om bescherming. Sommigen zouden gastvrijheid hebben gekregen in gevangeniscellen. Discussie over rol leger in Algerije PARUS HENK GLIMMERVEEN CORRESPONDENT De 40-jarige Mohamed Game noemt zich zelf 'oorlogsslachtoffer'. Niet omdat deze Fransman gevochten heeft of omdat hij gewond is geraakt, maar vanwege het feit dat hij geboren is tijdens de Algerijnse oorlog. De moeder van Mohamed, destijds vijftien jaar, werd in 1959, op het hoogte punt van de oorlog in Algerije, wekenlang ver kracht door een onbekend aantal Franse militai ren. Het jaar daarop werd Mohamed geboren. Een paar jaar geleden diende hij een verzoek in om in aanmerking te komen voor een uitkering. Game was inmiddels Frans staatsburger gewor den. Maar een lagere rechtbank wees dat verzoek af. Afgelopen donderdag werd die uitspraak door een Parijse rechtbank vernietigd. Binnen een half jaar moet er een psychiatrisch rapport over de zaak-Gerne worden uitgebracht, waarna de rechtbank vonnis zal spreken. De zaak-Garne is de eerste in zijn soort in Frankrijk en speelt zich af op een moment dat zich een discussie begint te ontwikkelen over het martelen door Franse militairen van Algerijnse opstandelingen. In 1959 werd Kheira, de moeder van Mohamed, door haar familie uitgehuwelijkt aan een lid van het Algerijnse verzet, het FLN. Franse militairen troffen haar aan in de buurt van Theniet et Had, in het zuidwesten van het land. Ze werd gevan gen genomen en ettelijke maanden lang ver kracht. Toen ze zwanger bleek, werd ze zwaar mishandeld. Mohamed is er van overtuigd dat zijn lichamelij ke en psychische afwijkingen een gevolg zijn van die mishandelingen. Hij werd na zijn geboorte in een weeshuis geplaatst waar hij naar eigen zeg gen opnieuw ldappen kreeg. Hij leeft momenteel in een voorstad van Parijs, waar hij de kost ver dient met het schoonmaken van vuilnisbi Mohamed Garne vindt dat hij recht heeft validiteitspensioen: „Ik ben het slachtoffe een misdaad. Ik wil dat dat wordt erkend, dien, ik ben niet de enige. Er lopen er talk zoals ik rond." En dat is precies de reden waarom de Frai staat terughoudend is met het verstrekkei een pensioen. Toegeven aan Mohamed G staat in de huidige omstandigheden gelijk het bekennen van schuld. In Frankrijk isin ste weken een discussie op gang gekomei de rol van de militairen tijdens de Algeriji log. Centraal in het debat staat het martel Fransen van gevangen genomen Algerijn! E De discussie is opmerkelijk genoeg op ga bracht door twee gepensioneerde genera beiden actief zijn geweest in Algerije. Het j" malig hoofd van de militaire inlichtingeni in Algiers, generaal Paul Aussaresses, gafi interview met het dagblad Le Monde voln toe dat er op brede schaal werd gemartel! wordt tijd dat de Franse staat erkent watt mens haar in Algerije gebeurde, zei hij. Aussaresses kreeg in hetzelfde nummer s van generaal Massu, die diens uitspraken leen bevestigde, maar er nieuwe element toevoegde. Vrij snel werd daarna vanuit d tiek om een parlementair onderzoek gevi maar premier Jospin houdt tot nu toe de Wat er in Algerije is gebeurd, is geen zaak politiek, maar moet door historici wordei zocht, aldus de eerste minister. De advocate van Garne toonde zich opge over de uitspraak van gisteren. „Een nieii derzoek naar de geschiedenis van mijn cl tekent dat nieuwe archieven geopend zul moeten worden. Dat is een bijkomend, m heel belangrijk, element", zo zei ze.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 8