Opiniepeiler blunderde in verkiezingsnacht VS wê Madonna trouwt rustig dankzij mist Buitenland Let it snow, let it snow, let it snow WHO roept experts voor beraad over BSE bijeen Italië: wél verband met munitie Leger Sri Lanka valt Tamils toch aan Loopt u al een pi%L beetje warm voor de Warme I Winterdagen? I l i lil Telfort RDAG 23 DECEMBER 2000 rncentrale Tsjechië weer kapot De omstreden kerncentrale in het Tsjechische Temelin ipt opnieuw met problemen. Door een storing in het niet- leaire gedeelte van de installatie is het vermogen van het ie reactorblok tot drie procent teruggebracht, zo zei de irdvoerder van de centrale gisteren tegen het Tsjechische bureau CTK. Volgens hem zijn de problemen onder contro- nkele uren voordat de storing zich voordeed, had Temelin rstroom aan het elektriciteitsnet geleverd. Tsjechië stemde ge week in met een onderzoek van de Europese Unie naar eiligheid van de centrale. Oostenrijk protesteert al jaren te- de installatie, die ongeveer zeventig kilometer van de Tsje ch-Oostenrijkse grens ligt. Volgens Wenen is de energiefa- fcvan Russische makelij niet veilig. onazi's plaatsen websites in VS Het aantal websites in de Verenigde Staten met neona- sch materiaal is dit jaar explosief gestegen van 330 naar 800. ilijkt uit een onderzoek van het Duitse ministerie van bin- andse zaken. Amerikaanse extreem-rechtse groeperingen I [sen steeds meer van dergelijke websites, gericht op de se bevolking in de VS. Het is in Duitsland verboden na- ipaganda en Holocaust-ontkenningen te verspreiden. Duit- conazi's plaatsen daarom hun websites op computers die in S staan, omdat de VS ook op dit punt het grondwettelijke tvan vrijheid van meningsuiting kennen. Duitsland wil nu internationale samenwerking om uitwassen tegen te gaan. esinski op borgtocht vrijgelaten no De Russische mediamagnaat Vladimir Goesinski is gis- in Spanje op borgtocht vrijgelaten. De Spaanse rechter on stelde een borgsom vast van ruim 13 miljoen gulden, iinski is wel onder huisarrest geplaatst in zijn huis aan de a del Sol. Hij werd tien dagen geleden gearresteerd in Span- island had een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd i de eigenaar van Media Most-concem. In Rusland wordt irdacht in een grote fraudezaak. De beslissing van Garzon op een golf van internationale kritiek op de arrestatie van inski. De mediamagnaat ligt volgens zijn medestanders J rvuur in Rusland omdat hij een uitgesproken tegenstan- van de Russische president Poetin. ige straffen voor stenengooiers apt Drie Amerikaanse tieners, kinderen van militairen, jisteren in Duitsland veroordeeld tot celstraffen tot 8,5 jaar. erden schuldig bevonden aan de moord op twee vrouwen 0 en 41 jaar oud. De jongens, in de leeftijd van 15 tot 18 gooiden vanaf een viaduct stenen op de snelweg en raak- e auto's van de vrouwen met stenen zo groot als een voet- Ie slachtoffers verloren de macht over het stuur, en veroor- en ongelukken waarbij nog eens vijf anderen gewond en. De oudste dader kreeg 8,5 jaar, de twee anderen 7 jaar. inklager had de maximale jeugdstraf van 10 jaar geëist. De rs zullen hun straffen waarschijnlijk uitzitten in de jeugd igenis van de Duitse deelstaat Hessen. •ken herstellen orde in Umraniye Turkse veiligheidstroepen hebben gisteren ook de orde eld in de gevangenis van Umraniye bij Istanbul. Het cel- mplex was de laatste van in totaal twintig instellingen paramilitairen met harde hand optraden tegen hongersta- gedetineerden. De acties tegen de gevangenen duurden agen. De gevangenen protesteerden tegen de reorganisa- n het Turkse gevangeniswezen. Ze moeten naar kleinere waar ze vrezen overleverd te zijn aan de willekeur van de arders. In Turkse gevangenissen heeft het personeel mo- eel weinig tot niets in te brengen tegen de gedetineerden, de acties vielen zeker 27 doden, onder wie 25 gedetineer- n twee politiemannen. De overleden gevangenen hebben laar verluidt allen zelf in brand gestoken. Sommigen zijn jeschoten toen ze zich brandend op de ordetroepen wil- lorten. i-leider Zambia wü aidstest politici De voormalige leider van Zambia, Kenneth Kaunda, Afrikaanse politici gisteren dringend verzocht een aidstest :n voordat zij hun ambt gaan bekleden. Op die manier ;n zij de bevolking wijzen op de gevaren van de ziekte, la zei dat hij geen gedwongen tests wil, maar dat iedere met een geweten de plicht heeft de verspreiding van de tmerrie van het land' tegen te gaan. Kaunda leidde Zam- n 1964 tot 1991. Vervolgens is hij zich gaan bezighouden e strijd tegen aids. Een zoon van Kaunda overleed jaren :n aan de ziekte. Wereldwijd zijn 34 miljoen mensen be- net het hiv-virus. Achttien miljoen zijn inmiddels aan aids ven. Ruim 70 procent van alle slachtoffers is afkomstig uit iten zuiden van de Sahara. ih wil senator Ashcroft op Justitie igton De komende president van de Verenigde Staten, W. Bush, heeft gisteren de 58-jarige senator John Ash- ïit Missouri voorgedragen als minister van justitie. Ash- ïeeft bij de verkiezingen in november zijn senaatspost ver- aan de weduwe van zijn tegenstander democraat Mei Car- Carnahan kwam drie weken voor de verkiezingen om ?en ongeluk. De beoogde minister is advocaat van beroep, fel tegen abortus en is daarom zeer populair bij de conser- e vleugel van de Republikeinse partij. Hij vervangt de in ilikeinse hoek omstreden Janet Reno, ook een Republi- IX) zou politiek te veel haar oren hebben laten hangen le Democraat Clinton. desoverleg Iden-Oosten iepe crisis Washington Post legt hand op vertrouwelijk stuk over flaters GENEVE Rtr-DPA De belangrijke Amerikaanse opiniepeiler Voter News Service (VNS) heeft tijdens de nacht van de presidents verkiezingen, van 7 op 8 november, fout op fout gesta peld. VNS leverde haar deels foutieve gegevens aan vrij wel alle grote Amerikaanse tv-stations, die op hun beurt weer verkeerde informatie verschaften. Dat blijkt uit een vertrouwelijk intern onderzoek van VNS, waarop The Washington Post de hand heeft weten te leggen. washington anp De volgens de krant 'grootste televisieblunder in de geschie denis' zorgde voor een zeer choatische berichtgeving. Eerst werd de Democratische kandi daat Gore uitgeroepen tot win naar in de staat Florida. Vervol gens meldden de media op ba sis van VNS-gegevens dat de ra ce nog niet gelopen was. Daar na werd Bush door de networks genoemd als de nieuwe presi dent, wederom op gezag van het bureau, en ook dat was toen voorbarig. Uit de rapportage blijkt dat VNS aan aantal fouten heeft ge maakt. Zo schatte de onderne ming het aantal per post uitge brachte stemmen in Florida he lemaal verkeerd in. Bovendien zat VNS er flink naast met haar raming van het aantal post- stemmen dat op Bush uitge bracht zou gaan worden. De oorzaak zou liggen in be zuinigingen op het budget van VNS, waardoor er geen telefoni sche enquête is gehouden in Florida. VNS maakte in plaats daarvan een schatting op basis van onderzoeken naar post- stemmen in Californië, Oregon en Washington. Volgens het be drijf zouden de poststemmen 7,2 procent van het totaal in Florida uitmaken, terwijl dat in werkelijkheid 12 procent was. Gezien het kleine verschil in uitgebrachte stemmen op beide new york Wij hopen er elke keer weer op, veel Amerikanen hebben het ieder jaar een witte kerst. Ze schreven er dan ook tientallen liedjes over als 'I'm dreaming of a white Christmas' en 'Let it snow'. Dat deed het gisteren in New York, precies op tijd voor het kerstweekeinde. Er valt dezer dagen zo'n vijf centi meter in en rond 'The Big Apple', zo verwachten weerkundigen. foto reuters mikesegar londen harm harkema iton-jeruzalem rleg over een vredesre- 'oor het Midden-Oosten ins een Palestijnse func- i in een diepe crisis be- lij zei gisteren dat het had gescheeld, of de bijeen in Washington, zonder resultaat uit el- gaan. Naar verluidt zou- ;ele leden van de onder- ngsdelegaties zelfs bijna aar op de vuist zijn ge le crisis in het overleg d toen de Israëlische 1 r van buitenlandse za- I omo Ben-Ami aanstuur- :en akkoord waarin de ïen plots meer land moeten afstaan aan Is- i eerder was voorgesteld uzalem. bezette gebieden hield ;ld aan. Er kwamen vier om, allen Palestijnen. de slachtoffers pleegde ioordaanslag in een it nabij een joodse ne- op de Westelijke Jor- Drie Israëli's raak- rond. In de oude stad izalem kwam het na het R sche vrijdaggebed op op ïpelberg tot botsingen betogende Palestijnen lische agenten. correspondent De weergoden waren het showbizzhuwelijk van het jaar tussen Madonna (42) en de tien jaar jongere Britse filmregisseur Guy Ritchie in het afgelegen Schotse Skibo Cast- Ie gisteren gunstig gezind. Wegens mist konden de door tientallen paparazzi bestel de helikopters niet de lucht in. Wellicht heeft de popster uit dankbaarheid voor zo veel mazzel zelfs nog een kruisje geslagen. ,Haar vorige huwelijk immers, met acteur Sean Penn, eindigde niet alleen abomina bel, maar begon idem dito omdat het ge- klapwiek van de helikopters vol fotografen de huwelijksplechtigheid destijds volstrekt onverstaanbaar maakte. De honderden fotografen en cameralieden die gisteren aanwezig waren, moesten nu iets anders verzinnen. En dat viel niet mee. Skibo Castle bij Dornoch, in het schaars bevolkte noordoosten van Schotland, is omgeven door een bebost landgoed van enkele vierkante kilometers en dat was her metisch afgesloten door particuliere bewa kers. Die maakten onder andere gebruik van apparatuur die ongewenst bezoek kan opsporen op basis van hun lichaamstem peratuur. Bij de hoofdingang tot het kasteel, dat ove rigens pas een equw geleden is gebouwd door de vreselijk rijke ijzer- en treinmag- naat Andrew Carnegie en nu dienst doet als vakantieoord voor miljonairs, stonden tien tallen cameraploegen met hun reportage wagens en zo'n honderd fotografen dan ook vooral kou te kleumen. De enige ver zetjes tot gisteravond: een flesje whisky met de complimenten van het plaatselijke toe ristenbureau en foto's van Sting, diens vrouw en de ontwerpster Donatella Versace op de achterbanken van hun respectieve auto's. „We zijn eigenlijk knettergek dat we hier staan", aldus een Londense fotograaf. On dertussen was bijzonder weinig bekend van het huwelijk zelf. Madonna en Guy Ritchie hebben geen en kel detail naar buiten gebracht, zodat vele media geruchten uit de tweede en derde hand als feiten zijn gaan presenteren. Pre dikante Susan Brown, die het paar in de echt verbond, zou als huwelijkscadeau een paar closetrollen aanbieden, was eerder deze week het verhaal in verscheidene Brit se kranten. Brown voelde zich gisteren ge roepen om te zeggen dat dat onzin was. Ook praatten vele kranten elkaar na dat Madonna de tiara zou dragen die Grace Kelly (prinses Gracia van Monaco) in 1978 gedragen had bij het huwelijk van haar dochter Caroline. Flauwekul, maakte edel smid Cartier gisteren bekend. En dan is er Vinny Jones, de keiharde oud-voetballer van Wimbledon die dankzij Guy Ritchy te genwoordig in Hollywood straalt. Verschei dene bladen meldden eerder deze week dat ze hem in Schotland uit het vliegtuig had den zien stappen. Maar woensdag werd duidelijk dat hij toen nog steeds in de Ver enigde Staten vertoefde. En dan was er nog The Sun, verreweg het grootste dagblad van Groot-Brittannië. Die ruimde donderdag de voorpagina in voor het nieuws dat de bruidegom tijdens de plechtigheid geen onderbroek onder zijn Schotse kilt zou dragen. Wat wel vaststond, was de aanwezigheid van popzanger Sting, mode-ontwerpster Stella McCartney (doch ter van Beatle Sir Paul), actrice Gwyneth Paltrow en de acteurs Brad Pitt en Rupert Everett. Onbevestigd maar wel veel ge noemd: de popzangers Elton John, Bryan Adams en Jon Bon Jovi. Zelfs was gisteravond niet volstrekt duide lijk hoe laat het paar getrouwd is. „Naar verluidt is het echtpaar nu getrouwd", al dus de doorgaans betrouwbare BBC gister avond vroeg. Geen enkel lek? Er is nog al tijd de mogelijkheid dat een boulevardblad een personeelslid van Skibo Castle met veel geld heeft weten te verleiden tot het maken van een stiekeme foto van de bruiloft. The Sun slaagde daar vorig jaar in met het hu welijk van Posh Spice en voetballer David Beckham. Eerder dit jaar wist het weekblad Hello! zo een van achter een pilaar genomen foto te publiceren van het huwelijk van de sterren Catharina Zeta Jones en Michael Douglas. En dat terwijl de exclusieve fotorechten van dat huwelijk voor naai" verluidt enkele mil joenen guldens waren verkocht aan het concurrerende blad OK!. Zeta-Jones liet het er niet bij zitten. Giste ren won zij voor een Engels gerechtshof een beroepszaak tegen Hello! Het hof heeft bevestigd dat het blad de privacy van het echtpaar heeft geschaad. Zeta Jones en Douglas kunnen nu met succes een scha devergoeding eisen. Madonna is gisteren vast en zeker van dat vonnis op de hoogte gesteld. kandidaten, was een goede in schatting van de poststemmen, die later geteld zouden worden, cruciaal op 7 november. VNS schatte ook het aantal stemge rechtigden dat kort voor slui ting van de stembussen alsnog zou gaan stemmen verkeerd in. Bovendien zat er een fout in het rekenmodel, waardoor de fout marges niet altijd juist werden weergeven. De grote Amerikaanse tv-sta- tions hebben al hun excuses aangeboden voor de chaos tij dens de verkiezingsnacht. Fox overweegt VNS als leverancier van peilingen de deur te wijzen. Andere zenders hebben al ge zegd voortaan voorzichtiger te zijn bij het doen van voorspel lingen. 'Gevaar van wereldwijde crisis is reëel' EU die mogelijk besmet vlees hebben ingevoerd. Het Franse openbaar minis terie begint een onderzoek naar een mogelijke rechtszaak tegen Franse, Britse en Europese functionarissen wegens dood slag in verband met de ver spreiding van met BSE besmet vlees. Het onderzoek volgt op een aanklacht van familieleden van slachtoffers van de mense lijke vorm van BSE, de ziekte van Creutzfeldt-Jakob (CJD) wegens vergiftiging en dood- slag. De partijen willen een rechts zaak beginnen tegen functiona rissen uit Groot-Brittannië en de Europese Unie, die de Britse export van verdacht veevoer toestonden terwijl Groot-Brit tannië het gebruik van de voe ders in eigen land had verbo den. Ook Idagen ze Franse rege ringsfunctionarissen mogelijk aan omdat zij niets deden om de import tegen te houden. De wereldgezondheidsorgani satie WHO houdt begin volgend jaar een internationale bijeen komst van experts om over de gekke-koeienziekte BSE te spre ken. De WHO is bezorgd over de BSE-crisis en de mogelijke ge volgen daarvan voor de volks gezondheid in de wereld. Volgens WHO-deskundige Maura Ricketts is het gevaar van een wereldwijde versprei ding reëel, gezien de internatio nale handel in runderen, rund vlees en beendermeel. „We ma ken ons zorgen over het feit dat sommige landen onvoldoende controles kunnen uitvoeren om een besmetting te detecteren." Het is volgens Ricketts zeer moeilijk om alle gangen van ge ëxporteerd vlees of vleespro ducten na te gaan. De WHO poogt desondanks een beeld te krijgen van landen buiten de den haag-rome gpd VERVOLG VAN VOORPAGINA Het ministerie van defensie ontkent dat Nederlandse mili tairen in Bosnië bloot hebben gestaan aan radioactieve stra ling. „Tijdens de latere operatie in Kosovo is er wel een incident geweest van een patrouille die op een afgevuurde granaat met uranium stuitte. Die granaat is volgens de veiligheidsvoor schriften verwijderd. Bij de be trokkenen zijn tot dusver geen schadelijke gevolgen ontdekt", aldus een defensiewoordvoer der. Alle militairen die in Bosnië hebben gediend, hebben een zogenoemd 'medisch natraject' doorlopen. Volgens de woordvoerder van Defensie bleek uit de onderzoe ken geen verhoogd aantal ge vallen van kanker. „En als er al vormen van kanker bij oudge dienden zijn geconstateerd, is er niet vastgesteld dat de ziekte iets te maken heeft met het werk in Bosnië." Juist afgelopen donderdag pu bliceerde het nucleair onder zoeksbureau NRG de resultaten van een onderzoek dat in op dracht van Defensie is uitge voerd naar mogelijk stralings gevaar in Bosnië. Het onder zoek werd ter plekke uitge voerd. Hieruit bleek dat de Ne derlandse soldaten die tijdens de Bosnië-oorlog gelegerd wa ren in Lukavac en Potocari niet zijn blootgesteld aan radioac tieve straling van welke bron dan ook. In Italië is men er wel ten stel ligste van overtuigd dat veel soldaten die hebben gediend in de vredesmachten op de Balkan ziek zijn geworden door ver armd uranium. Zeker vijf, maar wellicht meer dan tien Italiaan se militairen zijn dit jaar overle den aan leukemie. Ook defen sieminister Mattarella legt het verband met de radioactieve coating van granaten en raket ten. Familieleden van de overlede nen zijn des duivels. Zeker tien van hen willen een proces aan spannen tegen defensie en om schadevergoeding vragen. Mat tarella toonde zich in het parle mentaire debat verbitterd, om dat de NAVO Rome geen infor matie heeft verstrekt. De NAVO zegt echter de Italiaanse leger leiding en het ministerie van defensie wel degelijk te hebben ingelicht over het gebruik van 'uraniummunitie'. Volgens de alliantie is het onmogelijk dat deeltjes uranium een risico op leveren voor de gezondheid van de militairen. De leukemiegevallen onder mi litairen werden een aantal we ken geleden als eerste gemeld door het Romeinse dagblad 11 Messagero. Defensie hield zich toen nog van de domme. Maar op aandringen van vooral cen trum-linkse regeringspartijen kondigde Mattarella dinsdag een eigen onderzoek aan. Twee dagen later trok hij het boete kleed aan en meldde het parle ment de 'waarschijnlijke resul taten'. Het verarmd uranium wordt gebruikt om de munitiekop te verharden, zodat pantservoer tuigen kunnen worden uitge schakeld. Volgens Mattarella zijn er alleen al in Bosnië tussen 1994 en '95 10.800 van deze projectielen door de NAVO ge bruikt, vooral in Sarajevo en omgeving. De door Amerika ontwikkelde munitie werd ook in de Golfoorlog gebruikt. Vol gens het linkse dagblad La Re- pubblica wist het Pentagon al les over de schadelijke gevol gen. Volgens de bekende Italiaanse hematoloog Massimo Gianni is het vrijwel zeker dat de urani ummunitie oorzaak van de el lende is. „Leukemie is een zeld zame ziekte, en als die dan vijf soldaten die op dezelfde plaats zijn geweest treft, dan is er sprake van een verdachte statis tische uitschieter. Je hoeft maar een beetje van deze stof in te ademen en het blijft in je li chaam zitten." Een vijf man sterke weten schappelijke commissie heeft zich inmiddels op de Italiaanse zaak gestort. Een van de leden, prof. Vittorio Sabbatini, oor deelde gisteren al dat de risico's voor de soldaten klein waren. „De lokale bevolking loopt op langere termijn veel groter ge vaar, omdat veel van de muni tie in de grond is achtergeble ven." COLOMBO Rtr-AFP-ANP Volgens regeringswoordvoer ders trokken honderden mili tairen, gesteund door pantser voertuigen en gevechtsvliegtui gen, op tegen de Tijgers op het schiereiland Jaffna, een Tamil- bolwerk. Het was de tweede keer deze week dat de strijd krachten in de aanval zijn ge gaan in dit gebied. Het ministe rie zegt een gebied van 34 vier kante kilometer op de Tamils te hebben heroverd. Het Srilankaanse regeringsleger is gisteren een offensief begon nen tegen de verzetsbeweging Tamil Tijgers (LITE). Daarbij zijn volgens het ministerie van defensie in Colombo zeker 76 mensen omgekomen: 51 rebel len en 25 militairen. De aanval kwam enkele uren nadat de Tij gers een eenzijdig bestand van een maand hadden aangekon digd, en de regering hadden opgeroepen zich daarbij aan te sluiten. Het bestand van de LTTE zou op zondag middernacht moe ten ingaan. Het vredesproces op Sri Lanka lijkt onder aanvoe ring van Noorse diplomaten enige vooruitgang te boeken, zeker na een onderhoud tussen LTTE-leider Prabhakaran en een Noorse gezant in oktober. Het is echter onduidelijk of het jongste offensief weer roet in het eten gooit. Ericsson k A2018s s jg»;j (ƒ169,- Als beste koop getest door de I Met in totaal Consumentenbond, december '00. 0 m I 50,- beltegoed. Ze zijn er weer, de Warme Winterdagen van Telfort Pak&Bel. Dat betekent ook dit jaar weer voordeel. En dat komt natuurlijk mooi uit in de periode dat u meer dan ooit in contact wilt zijn met familie en vrienden. Neem de Ericsson A2618s. Een telefoon met voice dialling, d.w.z. u zegt wie u wilt spreken en de telefoon doet de rest. Verder natuurlijk bellen, gebeld worden en sms-berichten versturen in binnen- en buitenland*. En dat allemaal vanaf 20 cent per minuut. Telfort maakt 't waar.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7