kroonprins Melkert geen man van de zeepkist JDe allerbeste oren van de tapkamer Binnenland Dipje? Zwaarweer.nl reikt de helpende hand B0UCHER0N et wordt steeds moeilijker om de krant bij de abonnee in de brievenbus te krijgen ANP Algemeen Nederlands P< CPD Geassocieerde Pers Diei 'Ik zie in de politiek te veel valse sentimenten; alleen emoties tonen als het uitkomt' Kok was er afgelopen weekeinde na jaren van spe- ties voor het eerst duidelijk over: Ad Melkert is zijn inprins. De PvdA-fractieleider weet zelf niet zo goed hij met die nominatie aan moet. Hij concentreert liever op de komende strijd om de miljarden met de ,,Ik hoop dat kiezers mij beoordelen op wat ik voor ar krijg, en niet op mijn uitstraling." zie, zijn valse sentimenten: al leen maar emoties tonen op het moment dat het je goed uit komt", zegt de fractievoorzitter van de PvdA over zijn gebrek aan zichtbare passie. „Ook ik kan me oprecht ergeren aan de te lage schoolbankjes en de af bladderende verf op scholen, terwijl ik anderdaags in een blinkend hoofdkantoor van een bedrijf kom. Daar erger ik me zelfs kapot aan. Maar als je daar iets aan wilt doen, moetje in de politiek meerderheden maken. Stapje voor stapje verder ko men en anderen in hun waarde laten. Ik krijg liever stil iets voor elkaar, dan een schitterend be toog te houden en vervolgens mijn rug weer naar de proble men te keren. De zeepkist kan nodig zijn om mensen wakker te schudden, maar je moet er snel weer vanaf om echt iets te doen." Dat klinkt heel reëel, maar veel kiezers trek je er niet mee. Bij de laatste verkiezingen bracht 0,4 procent van de PvdA-stemmers zijn voorkeur stem uit op Ad Melkert. Geen prettig idee voor de man die straks in ieder geval als tweede IOOPMAN EN HANS VAN SOEST lelkert valt nooit uit zijn ls hij een toespraak houdt, het gehoor zelden kip- el. In zijn woorden klinkt de echo van revolutie. Hij ?rt nooit openlijk van het n, laat zich niet op de kast slaat zijn tegenstanders batten met onderkoelde ach liever verbaal tegen canvas. Een intellectueel de uitstraling van een ïwpop, is wel gezegd, ook een 'zuiger' en 'Rups- loitgenoeg', omdat hij bij rhandelingen nooit op- t voordat hij meer heeft °:ngesleept dan aanvanke- fgesproken. Vaak tot grote e van de WD. Ic at ik in de politiek te vaak una L<op>en WWW. tarline.nl Scherpe oren van slechtzienden komen de recherche van pas H Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) in Drieber- kreeg vorige week de Politie Innovatieprijs voor de van blinden en slechtzienden voor het uitwerken afgeluisterde telefoongesprekken. Regiokorps Gel- ind Midden heeft het voorbeeld inmiddels al ge- RGEN GPD op de kieslijst de campagne moet trekken. „Ik denk dat de kiezers ervan te overtuigen zijn dat ze beter kunnen stemmen op een politicus die iets voor el kaar krijgt", zegt hij daarover. „Bij de vorige verkiezingen stond ik vijfde op de lijst. Geen enkele nummer vijf trekt veel stemmen. Behalve dan Erica Terpstra. De tijd zal leren of ik met wat ik nu doe kiezers aan me kan binden." Maar is zo'n instelling nog wel van deze tijd? „Er is geen alternatief dan gewoon jezelf blijven. Ik weet dat de persoon van de politicus er toe doet. Maar ik geloof niet in politiek waarin ballonnen oplaten en mannetjesmakerij de boven toon voeren. Misschien gaat het wel die kant op, wat dat betreft heb ik met grote verbazing dat circus in Amerika gevolgd." De PvdA-fractieleider blijft er uiterlijk kalm onder. Hij wil niet ingaan op de speculaties over de opvolging. „Ik weet dat er veel over mij als kroonprins ge schreven wordt, maar die func tie bestaat niet in de PvdA. Ik doe mijn best als fractievoorzit ter om de politieke beslissingen onze kant op te krijgen. Ik vind journalisten over het algemeen aardige jongens en meisjes, maar ik laat me niet door hun voorspellingen afleiden." Melkert lijkt beducht voor het Brinkman-effect. De kroon prins van het CDA werd te \Toeg gelanceerd door Ruud Lubbers en begon zich ten kos te van zijn partijleider te profi leren. „Mijn positie is niet te vergelijken met die van Brink man", stelt hij. „Er zijn boeken kasten vol geschreven over wat er toen mis ging bij het CDA. Ik wil daarom het liefst niet in gaan op de persoon Brinkman, behalve dan dat ik het een aar dige man vind. Iets waarvan ik niet mag zeggen dat die verge lijking met mij wel klopt." (lacht) Zakelijk: „Nederland heeft een te hoge prijs betaald voor het financieringstekort dat én CDA én PvdA én WD hebben laten ontstaan. Dat mag niet meer gebeuren. Maar tegelij kertijd mogen we niet de kant op gaan van Engeland en de Verenigde Staten, waar mensen goed onderwijs en zorg zelf moeten regelen. De gezond heidszorg in de VS is anderhalf keer zo duur als in Nederland, en tegelijkertijd zijn 40 miljoen Amerikanen niet verzekerd te gen ziekte en gebrek. Op dat vlak is het liberale verhaal van marktwerking compleet achter haald." Melkert heeft het gesprek weer behendig van zijn eigen persoon afgebracht en naar het onderwerp gestuurd waar hij het liefst over praat: het beleid. Er moet nog heel wat gebeuren, vindt hij. „Het regeerakkoord is uitge voerd. Het zou doodzonde zijn de tijd tot aan de komende ver l ne keer toen Pauline (48) e stem hoorde dat de poli er abuis niet een verdachte, diens broer afluisterde, le recherche daar aanvan- niet zo blij mee. Ongeloof jeerste, maar het klopte j n het afgelopen jaar heb- j ij en haar eveneens slecht- e collega Mare (28) hun or de politie als tapluiste- ruimschoots bewezen, tengewoon begaafde luis- H s willen Marc en Pauline :lf niet eens noemen, over een extra geoefend leschikken ze door hun cap zonder meer. Mare nooit kunnen zien en i ie verloor als tiener haar ïtsvermogen. Voor hen is lEip luisteren naar stemmen i it er op de achtergrond 'anzelfsprekend. Ze be- cen over een vaardigheid geoefende rechercheurs moeilijk kunnen evena- gens het hoofd van het lijk Rechercheteam J. bleek dat direct toen en Pauline na hun aan- g een aantal cruciale taps en maandenlang onder- afluisterden en daaruit -tii g waardevolle informatie ïïfeerden. tweetal werd, zonder dat van elkaar wisten, vorig -genaderd voor een functie KLPD. Ze waren tot dat ent in Bunnik werkzaam M een telemarketing bedrijf. AM ad er aanvankelijk geen ^Eijvan wat het inhield, maar 'el belangstelling. Ik wilde wel eens wat anders," aldus Mare. „Ik had ëen beeld zoals in detectives," zegt Pauline. Dat beeld klopt maar gedeel telijk. Taps luisteren is vooral geconcentreerd geduldwerk. Eindeloos horen ze gesprekken die aanvankelijk over niets gaan, maar tenslotte toch een paar zinnen bevatten met aan wijzingen voor een drugsdeal. De tapluisteraars hebben elk hun specialisme. Marc: „Pauli ne kan beter filteren wat gezegd wordt, ik ben beter in stemher- kenning. Zo hebben we elk on ze individuele aspecten." Ove rigens onderstreept Mare dat zijn oren niet onfeilbaar zijn. „We zijn niet foutloos." Behalve de letterlijke tekst van wat wordt gezegd, worden ook andere bijzonderheden toegevoegd zoals achtergrond geluiden, emoties van de ge sprekspartners en intonatie. Daaruit kan bijvoorbeeld een duidelijke gezagsverhouding uit blijken. Pauline: „Wij konden uit dat gesprek opmaken wie aanwezig waren. Veel van die uitwerkin gen hebben meerwaarde. Soms komen rechercheurs niet ver der dan een NN, een anonieme onbekende. Dan veronderstel len ze dat degene wiens tele foon wordt afgeluisterd ook de gene is die belt, maar een offi cier van justitie kan daar niks mee. Wel als wij zeggen wie we horen praten." „De recherche kan daar mee verder combineren. Dat is re cherchewerk: voortdurend combineren van gegevens. Ik heb het voordeel dat ik goed ac centen kan onderscheiden. Ik Marc is blind en werkt bij de politie. Het Korps Landelijke Politiedien sten kreeg de Innovatieprijs voor de inzet van blinden bij het bestude ren van afgeluisterde gesprekken. foto gpd annette vlug heb lange tijd in de Flevopolder gewoond. daar woonden Noord-Hollanders en Gronin gers door elkaar." Marc en Pauline zijn niet zo maar aan de slag gegaan. Ze werden tijdens een sollicitatie procedure verkozen uit acht vi sueel gehandicapten. Daarna volgden ze een uitgebreid op leidingstraject. Ze zijn aange steld als buitengewoon opspo ringsambtenaar en maken veel recherche-overleg mee. Dat is nodig om de gesprekken juist te interpreteren en te weten naar welke gegevens het team op zoek is. Het korps Gelderland Midden heeft inmiddels het idee van het Korps Landelijke Politie- Diensten al overgenomen. Ook de korpsen van Rotterdam, Am sterdam en IJsselland (Zwolle en omgeving) hebben belang stelling getoond. kiezingen als zand door onze vingers te laten glijden, terwijl er zoveel mogelijk is. We moe ten erkennen dat er nu andere omstandigheden zijn dan drie jaar geleden toen we uitgingen van een veel lagere economi sche groei. Nu is er een onge hoorde hoeveelheid belasting meevallers. We willen blijven uitgaan van financiële discipli ne, maar we moeten wel erken nen dat de economische groei op een hoger niveau ligt. Dat biedt de kans de kwaliteit van onderwijs, gezondheidszorg en politie te verbeteren. Ik ben op timistisch dat dit gesprek in alle redelijkheid zal worden ge voerd." Dat laatste klinkt wel heel erg optimistisch. WD-leider Dijk stal waarschuwde de PvdA niet aan de Zalm-norm te tornen. „Ik heb geen moeite met die norm", reageert Melkert. „Ik vind het goed de uitgaven streng te beheersen. Maar dat verbiedt je niet iets extra's te doen als de economische groei meevalt. Natuurlijk kun je ook de lasten verlichten, maar wat schiet je daar mee op als je te gelijkertijd de problemen in het onderwijs en de zorg niet aan pakt? Dan kan de burger met zijn extra koopkracht zelf privé- scholen gaan betalen, zijn va der in een privé-verzorgings- huis stoppen of privé politie in huren. Dan verbeter ik liever de kwaliteit van de politie in alle buurten en in alle ziekenhui- Melkert zit op zijn praatstoel. Als een waterval stromen de volzinnen uit zijn mond. Zon der een moment de indruk te wekken dat er ook maar één woord tussen zit waar hij niet eerst drie keer over heeft nage dacht. Hij laat zich dan ook niet uit de tent lokken met de vraag hoeveel extra geld hij precies wil vrijspelen dit voorjaar. Een onderhandelaar laat zich vooraf niet in de kaarten kijken. „Ik noem nog geen concreet bedrag. Maar ook bij een iets inzakkende economisch groei is nog sprake van extra meeval lers. Minimaal de helft van die meevallers moet net als nu naar de aflossing van de staats schuld. De ander helft kun je gebruiken voor versnelde aflos sing, gerichte lastenverlichting voor lage inkomens én voor ex tra investeringen." Is Melkert bereid daarvoor de coalitie op scherp te zetten? Weer weegt hij zorgvuldig zijn woorden. „Er moet niet alleen in 2002 extra geld komen, maar structureel de komende jaren. De boodschap aan aspirant verpleegsters, onderwijzers en politiemensen moet zijn: wij in vesteren structureel in deze sectoren. Dat is geen modegril. Niet alleen PvdA-stemmers zijn het zat op een wachtlijst te staan. De samenwerking met WD en D66 is geen doel op zich. De samenwerking is een middel om tot verbetering van Ad Melkert, genoemd als opvolger van Kok, lijkt beducht voor het Brinkman-effect. foto gpd phil nijhuis de samenleving te komen. delijk en correct, maar laat het Prachtig gezegd, maar haalt achterste van zijn tong niet Paars de eindstreep? „Doel is zien. Hij heeft gezegd wat hij dat er goed beleid gevoerd wilde zeggen en leunt wat ach- wordt." Zoals altijd blijft Mei- terover. „Zo, zullen we het hier kert ook nu weer uiterst vrien- dan maar bij laten?" UTRECHT GPD Wat is het verschil tussen een dipje en een depressie? De in ternetsite www.zwaarweer.nl heeft antwoord. Als je je twee weken lang alleen maar somber voelt, zonder dat je je daar overheen kunt zetten en je hebt nergens meer plezier in, dan is er misschien wel sprake van een depressie. De Zwaarweer-site op het inter net voor gedeprimeerde of de pressieve jongeren voorziet in een duidelijke behoefte. De site, die sinds half oktober bestaat, is in de eerste maand door bij na twaalfduizend jongeren be zocht, zo blijkt uit cijfers van de Stichting Korrelatie. Door middel van een zelftest kunnen de jongeren uitzoeken waar ze precies last van heb ben. Daarvoor moeten ze on dermeer de stelling: 'Ik zie het allemaal wel zitten. Ik denk wel dat het gaat lukken met een op leiding en een leuke baan' be antwoorden met 'eens' of 'on eens'. 'Eens' levert een vrolijk geluidje en een zonnetje op. 'Oneens' een bliksemgeluid en een donker wolkje. Als de antwoorden op een tien tal vragen een aantal wolkjes tot resultaat hebben, luidt de uit komst: 'Zwaar bewolkt. Mis schien heb je een dip, maar misschien is er ook meer aan de hand. Blijf er niet alleen mee zitten, praat met een vriend(in), ouders of iemand op school'. Volgens Korrelatie-medewerk- ster Janssens is al heel snel een levendige uitwisseling van be richten op gang gekomen op het forum dat bij de site hoort. Hier kunnen somber gestemde jongeren met elkaar van ge dachten wisselen. Iedereen kan hun mailberichten lezen. Adore bijvoorbeeld heeft problemen met meisjes. Twee keer al is hij 'enorm depressief geraakt doordat het met meisjes die hij leuk vond niets werd. Sylvester kan zich geen enkel blij moment herinneren. Hij voelt zich zijn hele leven al al leen. „Ik voel niets meer. Als ik niet doodga aan mijn drugsge bruik, krijg ik wel kanker van de shag die ik rook." Dimitri rea geert hierop door te zeggen dat de site bewijst dat er mensen zijn die om Sylvester geven. Maar met Sylvester gaat het toch niet beter: „Zoals het nu met me gaat, als ik nu stop met drugs, zal ik zeker zelfmoord plegen", zegt hij in een tweede bericht. Geen goed idee, laat Mye weten die twee mislukte zelfmoordpo gingen achter de rug heeft. „De kans dat ik er nu niet meer zou zijn, doet me verdriet. Er is al tijd een uitweg." Zwaarweer is er ook voor ou ders en leerkrachten die met depressieve jongeren te maken hebben. Zij hebben hun eigen hoekje waar ze praten over hoe ze met hun kinderen of leerlin gen moeten omgaan. De bezoeker wordt over de site rondgeleid door het vrolijke stripmeisje Sterre. Sterre geniet van het leven: ze ligt in een hip badpakje in de zon. en ze speelt een balletje tennis. Volgens Dorke Huybregts van Korrelatie is bewust gekozen voor een le venslustige presentatie: „Om te laten zien dat het leven er na een depressie weer vrolijk uit kan zien." Naast de zelftest en het forum zijn er ook 'de meest gestelde vragen' met antwoorden. 'Is de pressie geen aanstellerij? 'Nee, want een op de twintig jonge ren tussen de 12' en T8 jaar oud heeft er last Van en het is een ziekte.' De vraag 'Is mijn vriendin mis schien depressief?' wordt be antwoord met een waslijst van klachten waarvan de gemiddel de niet-depressieve puber er best een aantal zal herkennen zoals: je bent onzeker over sek sualiteit en relaties, je bent ne gatief over jezelf en je lichaam, je bent prikkelbaar en humeu rig, je voelt je er niet bij horen. Huybregts: „Zeker in de puber tijd is het moeilijk een depres sie te herkennen omdat dit een levensfase is die wordt geken merkt door onzekerheid en wis selende stemmingen. Jongeren die niet depressief zijn, zullen niet op een idee worden ge bracht doordat ze iets herken nen. Juist mensen die zich al lange tijd heel rot voelen, willen webereiken." De oplossing voor depressiviteit wordt tamelijk eenvoudig voor gesteld: gesprekken met de psy- choloog helpen vaak. Huy bregts: „Bij niet behandelde de pressies is de kans op herhaling groot. Je moet er vroeg bij zijn. Jongeren hebben daarom een grote kans op genezing." iE Staal en Diamanten Verwisselbare Armband 8.300 nlg aronson juweliers Grote Houtstraat, 47-49 2011 SC HAARLEM Tel.: 023/532.19.1 5 ombladen werken samen aan oplossing van het bezorgersprobleem HAARLEM ED BLAAUW teers, ze zijn moeilijk te vinden en vast te houden foto united photos de boer toma tudor Gratis en voor niets een splinternieuw re genpak plus een paar warme handschoe nen. En ze krijgen bonussen, premies en allerhande vergoedingen. Maar deson danks blijkt het alsmaar moeilijker voor dagbladuitgevers om krantenbezorgers te vinden en vooral om ze vast te houden. „Wij hebben circa vijftienhonderd bezor gers. Binnen een jaar is dat bestand voor het grootste gedeelte vernieuwd. Maar nu begint het er toch op te lijken dat de bezor gers opraken", zegt adjunct-directeur Wim Bouterse van Haarlems Dagblad/Leidsch Dagblad/IJmuider Courant. Door dat tekort moeten, zegt Bouterse, als noodmaatregel, twee wijken soms door één bezorger worden gelopen. „Het is al voorgekomen dat ochtendbladen de bezor ging niet rond kregen en de abonnee een bon ontving waarmee hij de krant kon op halen bij het dichtstbijzijnde verkoop adres." Niet dat Bouterse de noodklok luidt, maar het baart hem grote zorgen dat jongeren steeds minder interesse hebben in een krantenwijk. „Wij moeten concurre ren met horeca, supermarkt en detailhan del. Scholieren blijken het leuker te vinden vakkenvuller te zijn dan krantenbezorger." Nico van Lammeren, hoofd oplage-logis tiek van deze krant wijst op de verruimde openingstijden van supermarkten. „Wie een bijbaan als vakkenvuller wil, kan zijn werktijden uitkiezen. Je kunt in een winkel samenwerken met vrienden. De bezorger doet zijn werk in zijn eentje en flexibele werktijden zijn voor hem niet aan de orde. De vaak gehoorde klacht dat 'die kinde ren door weer en wind het werk moeten doen tegen een schamele beloning', wuift Van Lammeren weg. „Het netto uurloon van de krantenbezorgers is vaak beter dan wat scholieren verdienen in de super markt". Bijna alle landelijke en regionale kranten kampen met dat structurele tekort aan be zorgers. Om het nijpende probleem het hoofd te bieden hebben de dagbladen van de Telegraaf Holding, waartoe ook deze krant behoort, de krachten gebundeld. Bouterse: „Wij gaan de bezorging uitbeste den." Er komt een nieuw transport- en distri butiebedrijf dat in de loop van 2001 opera tioneel moet zijn. In Zeeland worden regionale en landelij ke kranten al gezamenlijk bezorgd door de bezorger van de PZC, de Provinciaal Zeeuwse Courant. Volgens Bouterse zitten de Volkskrant, Trouw en Algemeen Dag blad ook al geregeld in een en dezelfde be zorgerstas. „En onlangs werd de bezorging van de Telegraaf samengevoegd met Het Financieele Dagblad", aldus Bouterse. Toch blijft de vraag: hoe lang nog kun nen abonnees er op vertrouwen dat hun dagblad tijdig op de deurmat valt of dat krant überhaupt nog aan huis wordt be zorgd? Bouterse: „Al heeft in de toekomst niet elke krant meer zijn eigen bezorger, uit het straatbeeld verdwijnen, zoals de melk man en de bakker, doet hij zeker nog niet. Ik sluit de kans zelfs niet uit dat door het bezorgen van meerdere bladen de beroeps bezorger, zoals we die vroeger hadden, zijn rentree maakt." Bouterse verwacht niet dat er in Neder land door het aanhoudende tekort aan be zorgers 'Engelse toestanden' gaan ont staan. „Daar wordt zeventig procent van el ke oplage op straat verkocht. Thuis je krant laten bezorgen kost er aanzienlijk meer dan bij ons. Je verkoopt je krant daar op de voorpagina. De regionale dagbladen die wij uitgeven, Leidsch Dagblad, Haarlems Dag blad en IJmuider Courant zijn geen kranten voor de losse verkoop. In Engeland zijn ze trouwens jaloers op ons systeem." Het abonnement wordt volgend jaar duurder. Dat komt onder meer doordat be hoorlijk meer kosten zijn gemaakt om be zorgers te werven en te behouden. „Eigen lijk is het gek. Kranten investeren veel geld in grafische technieken, computersyste men en andere apparatuur, in scholing van medewerkers. Dat laatste stukje, dat de krant daadwerkelijk bij de abonnees komt, leggen we in handen van kinderen van 15, 16 jaar. Zonder bezorgers komt de krant nergens. Daarom hebben we ze zo hard nodig."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5