Bloedband onder de mand ik ZATERDAG 23 DECEMBER 2000 - Korfbal worstelt met imago van suffige familiesport Een aanvaller wordt door de hele ploeg gadegeslagen tijdens de Leids-Haagse confrontatie Fides Pacta-HKV in 1974. w e moet je tegen de paal hebben ge- schurkt, zesjes hebben gedraaid, een uur lang hijgend achter je tegenstan der aan hebben gerend, kortom het spel hebben gespeeld om het te kennen. Je moet onder de korf zijn geboren om korfbal te be grijpen. Voor de ongeveer vijftien miljoen leken' die nog nooit van de partij zijn geweest: korf ballers gaan er prat op een niet-agressieve sport te beoefenen waarbij lichamelijk con tact verboden is. Acht mannen en vrouwen spelen samen in twee aparte vakken. Verbo den is het een tegenstander van de andere sekse bij het werpen van de bal te hinderen, terwijl het ook niet is toegestaan met de bal in de hand te lopen. Daardoor is samenspel vereist en alleenspel uit den boze. Waar bij andere sporten toppers mogen uitblinken, dienen korfballers in ploegverband te sco ren. Het zijn eigenaardige spelregels die de meeste jongeren, na enkele korfballessen op school, doen besluiten 'die idiote sport' de rug toe te keren. Wat de overgebleven korf ballers rest is hoon. In de jaren vijftig stond bijvoorbeeld in het Blueband Sportboek, dat destijds gold als Sportbijbel. de opvallende passage dat korfbal 'een gemengde sport is, die desondanks in ons land bijzonder popu lair is'. Vanwege het samenspelen tussen mannen en vrouwen is het de perfecte koppelsport: omdat jongens en meisjes noodgedwongen jarenlang samenspelen, is het korfbalveld om het modieus te stellen: een hangplek pur sang. Korfballers zijn trots op het opvoed kundige karakter van de sport. Zo pochen de beoefenaars dat het vroeger voorkwam dat als jongemannen niet snel een meisje von den, vader ze naar een korfbalvereniging stuurde. 7k ik Nieuw Flora in Haarlem is het toonbeeld van een korfbalvereniging waar het gezellige acti viteiten regent. Ontbijten met het derde', dar ten. beachkorfbaltoernooi. Oriental Party, Glamour Party, jaren 50-feest of een trip van Korfbal is een van de weinige sporten waarbij het mogelijk is dat een heel gezin van vader, moeder, zoon en dochter in dezelfde ploeg speelt. De gemengde teamsport is de vijfde grootste van Nederland en dé familiesport. Een clubvoorzitter: Talenten blijven liever bij hun eigen club, gaan niet hoofdklasse in Amsterdam spelen.Hoe gezellig, knus het in de meer dan zeshonderd korfbalkantines ook is, tot hun ongenoegen merken de bijna honderdduizend korfballers dat de buitenwacht hun spel vooral ziet als een sectarisch onderonsje. een jeugdteam naar Lloret de Mar om deel te nemen aan een korfbal toernooi. Oud-leden mailen met weemoed en schrijven dat ze graag terugdenken aan hun verleden bij Nieuw Flora. Voorzitter Bert Spier: „Een deel van ons geheim bestaat eruit dat we veel voor de jeugd doen. Het echte familiegevoel kwe ken. Daarom schakelen we ook ouders in. Korfbal is immers van oudsher een familie sport. Ouders die hier al lang spelen zorgen weer voor jonge aanwas. De kinderen worden zowat onder de korf geboren, zeggen we wel eens. Talenten blijven in deze regio bij hun eigen club, gaan niet hoofdklasse in Amster dam spelen. Hele gezinnen blijven aan ons gebonden. Het nadeel is dat we niet echt top korfbal spelen. En als de jeugdleden bij ons een partner van andere clubs ontmoeten? Dan moeten ze keuzes maken, hé. Sommigen blijven bij twee verenigingen hangen als ze verkering bij een andere club krijgen. Wij zeg gen altijd: als ze maar blijven korfballen. Want we zijn trots op Het jaarlijkse familiefeest in Ahoy'. foto cor mantel k k k Het imago waarmee deze sport is behept, heeft echter allerminst te maken met het bloeiende verenigingsleven. Onder het mot to: 'wat de boer niet kent dat vreet hij niet' wordt het korfbal afgedaan met goedkope gemeenplaatsen. Korfballers worden bedol ven onder flauwe knipogen als 'Jan dekt Mien' en geintjes over gemengd douchen. Korfbal is truttig. Het is zo Nederlands dat veel Nederlanders er niets mee te maken wil len hebben. Degelijk. Gezellig. Korfballers hebben in de geschiedenis op onhandige wijze het oordeel van buiten staanders bevestigd. In november 1925 kre gen spelers van Pemix uit Leiden een tik op de vingers omdat zij op zondag een wed strijd hadden bijgewoond als toeschouwer. Een jaar later wordt opgeroepen om in te gaan tegen sportkleren die 'op sluwe of meer openbare wijze zich tegen den geest en de zeden van het christendom verzet'. Vijf jaar geleden maakte een korfballer de sport bela chelijk door in een show van Paul de Leeuw op de vraag 'Waarom korfbal jij?' te antwoor den: „Omdat ik niets anders kan..." Korfballers voelen zich onbegrepen en de familiesport opereert daardoor binnenska mers. De'kans is levendig aanwezig dat de topscorer van het eerste achttal de zoon is van de kantinedame. Meestal is de vrouw van de scheidsrechter gezellig meegereisd. Op het meegenomen campingstoeltje volgt zij de bewegingen van haar man. Oma staat met kleinkind in de buggy langs de kant ter wijl moeder aan het ballen is. Als een kind de kantine uit rent, is er altijd wel iemand die roept dat het eerst een jas aan moet trekken. Doorgaans achter gesloten gordijnen speelt Fiks uit Oegstgeest zijn thuiswedstrij den, in de sporthal van het Rijnlands Ly ceum. In het eerste team zitten twee leden van de familie Hooimeijer en drie van het ge zin Vis. Een spandoek meldt: 'Handje, hand je, handje, gooi 'm in het mandje.' CKV Pemix uit Leiden speelde enkele we ken geleden de oudste nog bestaande korf balderby tegen Fiks in een volle Zijlhal. Per- nix was in de jaren dertig van vorige eeuw zo oppermachtig dat het de wisselbeker voor het landkampioenschap definitief had ge wonnen. De Leidenaars wilden de bokaal voor kampioenen voortaan Pernix-beker te noemen. Dat ging de bond te ver, maar het bestuur kwam Pemix tegemoet en noemde het de 'Sleutelstadbeker'. -k k Een SRV-wagen als verenigingswapen. Koif- balvereniging Hoofddorp moest zich in de ja ren tachtig behelpen met zo'n wagen als club huis. Het begon allemaal zon vijftien jaar ge leden toen de familie Van Roon naar Hoofd dorp verhuisde en tot haar ontzetting ontdek te dat er geen korfbalvereniging was. Ze richt ten er snel een op. Konden ze niet zonder en is foto archief er.sprake van korfbalverslaving? Yvonne van Roon: „Onze kinderen speelden op hoog ni veau bij Antilopen in Leusden en mijn man en ik vonden dat ze door moesten gaan. Daarom hebben we in 1985 K\^H opgericht. In Hoofddorp en omgeving waren meer oud korfballers die blij waren dat ze weer konden ballen. We begonnen met veel plezier aan trainingen in het Haarlemmermeerse Bos. Later konden we bij het Haarlemmermeerly ceum terecht." Maar een korfbalclub is geen club zonder kantine/clubhuis. „Een van de mede-oprichters had die SRV-wagen nog dus maakten we daar een kantine van. Schonken we koffie en zo. Een kantine is toch onont beerlijk, dat hoort bij korfbal." K\dL werd landelijk bekend vanwege de mobiele, knusse cafetaria. Nu is de vereniging in volle bloei. Mijn zoon traint een jeugdploeg en die moest laatst spelen tegen KVH. Mijn man en ik zijn weer eens wezen kijken - omdat het in die beginjaren heel erg leuk, heel gezellig was om die club op te richten." Dankzij de inzet van de Van Roontjes zijn de kinderen aan de sport verkleefd gebleven. „Die wonen nu in Tiel, maar korfballen nog steeds." Nederland gaat eigenaardig om met het korf bal-erfgoed. Het wordt geridiculiseerd en stilgezwegen. Studio Sport besteedt er geen aandacht aan. Het steekt de korfballers dat Nederland liever urenlang kijkt naar een van de belabberdste voetbalcompetities van Eu ropa. Hillegommer Jaap van Oei, directeur bij het Koninklijke Nederlandse Korfbal Ver bond spreekt schamper over de grootste vij and van korfbal, presentator Mart Smeets: „Dat soort mensen leeft nog twintig jaar te rug. Het roept dat korfbal een sectarische sport is om vervolgens Europese tafeltennis kampioenschappen uit te zenden waarbij de ene Chinees tegen de andere Chinees speelt." Zijn missie: Jan en alleman overtuigen dat het predikaat familiesport niet negatief is. „Nu al met succes. Andere sporten preten- deren opeens ook dat ze familiesport zijn. Ja Spelmoment uit demonstratiewedstrijd in Olympisch Stadion. foto sportmuseum hallo, met die succesformule zijn wij begon nen! Wij willen de wereld overtuigen dat wij echt geen enge EO-gemeenschap zijn." Dat veel buitenstaanders de draak steken met korfbal, komt voort uit onbegrip. „Vooral omdat het een mixed sport is, hebben we vanuit het verleden het imago van een softe meidensport. Ik heb zelf vijftien jaar korfbal gespeeld bij Sporting SDO in Hillegom. Mijn tweeling zit nu ook op korfbal. Jongens en meisjes die samen spelen, maken ook af spraakjes. Naast onderwijs is korfbal van groot belang voor de opbouw van de samen leving." Van Oei, voorheen directeur welzijn van de gemeente Binnenmaas, heeft er mede voor gezorgd dat er een korfbalmagazine op tv komt, bij SBS6. Een belangrijke stap in zijn marketingstrategie om de familiesport te up graden. „Korfbal kan je prachtig in beeld brengen. Bijkant als een videoclip." Het ver bond wil daarnaast experimenteren met sneller uitziende kleding, het truttige rokje laten verdwijnen. 7*T De korfballers snakken ook internationaal naar erkenning. Het KNKV heeft nu sinds enkele jaren een internationale a-status en is een kandidaatsport voor de Olympische Spe len. De stap naar het olympische podium was vorige eeuw al gezet toen zowel in 1924 (Antwerpen) en 1928 (Amsterdam) korfbal een demonstratiesport was. Alleen, in eigen land werd de wedstrijd in het olympisch sta dion een deceptie. De partij tussen Noord en Zuid-Holland speelde zich af vóór de wielrenfïnales. Dat publiek was toch van 'een bijzonder soort', schreef een bestuurslid in het bondsorgaan: 'Dat was een nagel aan mijn doodskist. Ik werd er zoo down door, dat ik geen stap meer naar het stadion heb gezet na dien droeven middag.' Toen in maart 1930 dan ook Amerikaanse sympathisanten in het landelijke korfbalblad meldden dat ze een wedstrijd wilden bijwo nen, en zelfs een cheque mee hadden ge stuurd om het te organiseren, leek de opna me in de olympische familie een feit. De RAI in Amsterdam was tot locatie verkozen en de eerste indoorwedstrijd kon beginnen. Totdat nog eens goed naar de datum van de wed strijd werd gekeken. Die glorierijke dag viel op1 april! -fc h De beroemdste korfballer ter wereld is onbe twist Adri Zwaanswijk (1929). In 34 landen noemen de sporters hem 'Mister Korfbal' en 'The Swan.' De Hagenaar vertrok in 1979 voor een korfbalpromotiereis die hem voer de langs 29 plaatsen in 16 landen. Hij heeft van de wereld zijn familie gemaakt. Zwaans wijk ervoer in al zijn missies all over the world dat je met het gemengde karakter van korfbal een 'waar cadeau' komt brengen. „Overal vinden ze het opvoedkundig heel handig." Als korfbal in de wereld zo groot was als de voetbalsport, dan was Zwaanswijk op dit moment groter geweest dan Cruijff en Pele bij elkaar. Nu verblijft hij in een sportzaak in Amsterdam. Maar niet anoniem. „In India beschouwen ze mij nog als een halfgod." Zijn curriculum vitae is in het Engels opge steld. Tot hij als pionier met palen en ballen op het vliegtuig stond te wachten, had hij al leen maar scepsis ervaren: „'Wat moeten we in India korfballen, als we niet eens korfbal len op Texel?' zeiden ze zuigend." Maar de korfbalmissionaris wist het typi sche hechte clubleven prima over te vliegen naar exotische gebieden. Op vijf continenten wordt het nu gespeeld. Het opvoedkundige karakter en dé hechte structuur is volgens The Swan 'een fantastisch verkooppunt in het buitenland'. Het enthousiasme dat hij daar ontmoet, mist hij vaak in Nederland. „Ons wordt verweten dat wij elk jaar in Ahoy' een groot familiefeest hebben! Wat is daar nou mis mee? Ik leg alle flauwe kritiek naast me neer. We hoeven ons niet te bewij zen. We zijn er al. Wij hebben tv—tijd ge kocht, maar we worden nog steeds niet seri eus genomen. Misschien zijn ze jaloers! Mij deert het niet. Ik voel me nog steeds senang. Ik heb ontzaglijk veel vrienden. Zwaanswijk is overtuigd dat korfbal toe groeit naar internationale erkenning als vol wassen familiesport. „Ik wist dat in Jakarta voor de oorlog al werd gekorfbald. Toen ik daar kwam, zei een journalist: 'Dat doen we nog steeds'. Toen zag ik ze met van die ge beeldhouwde palen en hangmandjes. Zo fa natiek als de hel. In India waren onlangs Staatskampioenschappen. Elke staat apart nog groter dan Frankrijk, moet je je voorstel len! Zo ontzettend fel spelen ze ook daar en dat is dan live op televisie. En die Indiase spelers krijgen 's avonds als beloning één glas cola, meer niet. Maar blij dat ze zijn. Korfbal doet nu mee aan de World Games. Ik voorspel dat wij ooit worden opgenomen in de olympische familie." DIMITRI WALBEEK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 58