ZATERDAG 23 DECEMBER 2000 De club profiteert van het feit dat er in Ne derland geen fotografiecultuur bestaat, en dat op veilingen prachtige foto's voor een habbekrats te koop zijn. Opvallend bij de keuze die op deze pagi na's te zien is, is dat het gaat om foto's uit een tijd 'dat het kind in het gezin nog niet de baas was', zoals fotograaf/verzamelaar Piet van Leeuwen het formuleert. ★11 ★12 ★13 Foto 1: Collectie Piet van Leeuwen „Ik heb deze foto gemaakt in de periode dat ik gedwongen was voor mijn brood bruidsreportages te maken. Het zal 1968 geweest zijn. Ik woonde en werkte toen in Rotterdam en kwam op een gegeven mo ment in Feijenoord bij een huwelijk, waar ik dit treurige stukje zag staan. Ik weet nog dat ik toen dacht: 'Dit is waar die feministen het altijd over hebben'." Foto 2: Collectie Piet van Leeuwen „De fotograaf Hans Samsom maakte deze foto in de tijd dat hij de hele wereld overging als fotograaf voor KLM. De foto is in 1966 in Ka meroen genomen, maar hij had net zo goed in de Bijlmer gemaakt kunnen zijn. Heel mooi om te zien hoe voor die Afrikanen het maken van een foto een heel serieuze zaak is. Dat idee dat de camera hen' de ziel kan ontnemen. Je ziet de angst op hun gezichten." Foto 3: Collectie Luc van de Lagemaat „Deze foto zal ergens in de jaren '20 of '30 zijn gemaakt, door de fir ma van der Schoot in Tilburg. Ik noem hem 'De verloren zoon'. Het is eigenlijk een omgekeerde verloren zoon. Het lijkt of hij terugkeert naar de schoot van het gezin, maar hij gaat juist voor altijd weg. Hij is geen zoon meer maar een Heerzoon. Hij zal voortaan zelfs door zijn ouders met U worden aangesproken." Foto 4: Collectie Fons Brasser „Ik moet even vooropstellen dat ik geen mensenfoto's verzamel, en ze beroepshalve ook zelden maak. Maar ik heb natuurlijk wel wat privé-foto's. Deze is voor mij persoonlijk heel bijzonder. Mijn vader maakte deze foto van mijn moeder en mij op het balkon van mijn ouderlijk huis. Ik was 15 en werkte als leerling-matroos bij de Hol land Amerikalijn. Mijn moeder overleed een jaar later. Je kunt aan de rafelige randjes zien dat ik deze foto jarenlang in mijn portefeuille heb gedragen. Toen ik hem tevoorschijn haalde, voelde ik me toch weer akelig. Die moeder die altijd de was deed voor vijf zonen - wat een ellende." Foto 5: Collectie Jan Willem Post „Een recente aanwinst. Ik vond op een rommelmarkt een sigarenkist vol negatieven, waaronder glasnegatieven. Van een onbekende foto graaf, vermoedelijk een amateur, maar dan wel een goeie. Ik vind dit een bijzondere foto, ik denk uit ongeveer 1924. Hij is een beetje Breitner-achtig, vanuit een laag standpunt genomen, gewoon in de keuken. Heel indringend, dat kindje dat je zo recht aankijkt. En het is een heel vroege teiltjesfoto, pas in de jaren '50 kwamen die echt in zwang." Foto 6: Collectie Piet van Leeuwen „Ik fotografeer sinds mijn twaalfde. Deze foto heb ik genomen toen ik veertien was, in 1956. Mijn vader laadt de auto in, om met het ge zin op vakantie te gaan. Veel bagage onder de voorklep en een bonk bovenop. De imperiaal was noodzakelijk omdat we met z'n zevenen in de auto moesten. De twee kleinsten in het achterbakkie, de drie oudste kinderen op de achterbank en mijn vader en moeder voorin. We gingen naar Zwitserland, waar mijn vader rustig een onverharde weg nam over een pas die normaal gesproken gesloten was." Foto 7: Collectie Piet van Leeuwen „Ik ben beroepsfotograaf, maar heb natuurlijk ook altijd privé-foto's genomen. Deze maakte ik toen ik met mijn toenmalige schoonfami lie naar de WK-finale in 1974 tegen West-Duitsland keek, die Neder land verloor. De foto is genomen in de rust. Je ziet dat de vrouwen vooral met de kinderen bezig zijn. Bij de mannen - mijn toenmalige zwager en schoonvader - voel je de lethargie. Die houding van: 'Dit wordt niks meer'. Mijn zoon Per, links, heeft het allemaal nog niet zo door." Foto 8: Collectie Jan Willem Post „Een heel bijzondere foto, van een onbekende fotograaf, of beter ge zegd twee onbekende fotografen. De man is een Franse soldaat gefo tografeerd in Duitse krijgsgevangenschap, tijdens de Eerste Wereld oorlog. Hij heeft die foto uitgeknipt en opnieuw laten fotograferen in een bestaande foto van zijn vrouw en kinderen! Hij heeft zichzelf dus herenigd met zijn gezin en de foto vervolgens naar huis gestuurd. Op de achterkant staat de naam van een Duitse fotograaf en een stempel van het kamp waar hij zat. De foto is dus officieel gecensureerd. Ik vind dat zó'n mooi verhaal!" Foto 9: Collectie Piet van Leeuwen „Deze heb ik genomen in 1959, ik was zestien. De bovenste jongen is Sjoerd, mijn oudere broer. Hij is nu overleden - dat geeft deze foto voor mij een extra lading. Hij is hier zijn brommer aan het repareren met een vriend, Wolter Wolters. Ze moesten helemaal uit elkaar want we hadden een lange rit voor de boeg. We gingen met zijn vijven op de brommer naar Parijs. Ik op de solex van mijn moeder. Ik herinner me dat ik veel heb moeten lopen, in de heuvels van Noord Frankrijk. Ik kan me in elk geval nog herinneren dat zij regelmatig ergens al een uurtje waren, als ik nog eens kwam." Foto 10: Collectie Piet van Leeuwen „Familiefeest, eind jaren '70, in de buurt van Roermond. Mijn tante was vanuit Rotterdam naar Limburg geëmigreerd - ze vond het daar prettiger. Op dat feest waren we met ongeveer veertig mensen. Ik vond dit zo'n mooi beeld. Iedereen was even weg. Maar ik weet niet waarom." Foto 11: Collectie Piet van Leeuwen „Dit zijn mijn ouders in 1959. Mijn vader was net een Doe-het-zelf- zaak begonnen met één personeelslid en werkte zich het schompes. Hij kwam vaak pas om een uur of negen thuis - m'n moeder had dan een tartaartje warm gehouden. Het bijzondere van deze foto is dat ik mijn ouders er samen op staan. Ik zag mijn ouders niet zo vaak sa men, hooguit op zondag en in de vakanties. Ik vond dat zo bijzonder dat ik er een foto van maakte." Foto 12: Collectie Jacqueline Bieze „Op deze foto, van een onbekende fotograaf, zien we een man die in de Eerste Wereldoorlog aan het front gewond is geraakt en in het hospitaal van Lyon ligt. Zijn familie staat naast hem. Ik vind het een rare foto, en dat komt door het licht. Een beetje gebleekt. Het lijkt wel alsof 'ie al dood is. Of hij al aan het overgaan is." Foto 13: Collectie Piet van Leeuwen „Deze foto heb ik niet zelf gemaakt. Ik kreeg hem van een vriendin die naar Litouwen was gegaan omdat haar moeder daarvandaan kwam. Da's mooi voor een verzamelaar - foto's cadeau krijgen. Ik vind dit een schrijnende plaat, dit soort foto's wordt hier niet ge maakt. Zo n mooie, jonge vrouw, opgebaard en met haar hele boerti ge familie eromheen. Heel bijzonder, in de open lucht - en dan dat geposeerde op zo'n moment." Foto voorpagina: Collectie: Jan Willem Post „Uit dezelfde sigarenkist als 'kindje in teiltje' (foto 5). Deze foto geeft voor mij op en top het familiegevoel weer. Een meisje van een jaar of vijf, zes met vader en moeder bij de kerstboom. Zo'n beetje begin dertiger jaren. Het is overigens hetzelfde meisje als die in het teiltje."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 57