Productie cd-rom is als een Vlaamse klassieker Zero's en vliegende forten u p Multi Media t tige uitdagingen in Dino Crisis 2 !DAG 23 DECEMBER 2000 u SAMENSTELLING FRANK BUURMAN EN JAN V Van stemmen in Brussel tot 700 cd's per uur in Kuune i een miljoen kluis is een 2500 jaar oud Egyptisch masker met een dia- verstopt. Wie deze schat vindt, wint een miljoen dollar, draait het om in het nieuwe online-computerspel Treasu- nt 2001 - het masker van Nefer. Het is het eerste spel lij een dergelijk geldbedrag gewonnen kan worden. De cht begint op 1 januari en duurt minimaal een jaar. Tij dens het spel (79,95 gulden) krijgen spe lers aanwijzingen en moeten raadsels worden opgelost. Als niet alle aanwij zingen worden op gevolgd, is het moeilijk om te win nen. Daarom is het noodzakelijk dat wordt samenge werkt met mede spelers over de hele wereld. www.th2001.com ooibord are is begonnen met een internetinitiatief voor basisscho- hoolbord. Op deze website kunnen basisscholen kennis met de mogelijkheden van het internet. Webware biedt project aan scholen een goedkope en aantrekkelijke ma- n een eigen internetsite te verkrijgen. Voor rond de dui- ;ulden wordt een complete schoolsite ontwikkeld. Web- icht zich in eerste instantie op scholen in de regio Rotter- T oeppieeeeü!' Snerpend J schalt de stem door de klei ne ruimte. De eigenaar van de stem zit in een naastgelegen ka mertje. Tijl Dauwe hoeft zijn 'Joeppieeeeü!' maar één keer over te doen. Geroutineerd spreekt hij vervolgens nog een paar zinnetjes in. Dan zit zijn klus erop voor die dag. Later komen er nog anderen naar de piepkleine studio van Arrogant Music in de Brusselse buiten wijk. Daar wordt gewerkt aan de vijfde titel van Oscar de Bal lonvaarder, de succesvolle reeks educatieve cd-roms voor kinderen van uitgever Lannoo. Slechts weinig zullen zich kun nen indenken, hoeveel werk er vast zit aan het maken van een cd-rom. Vandaar dat de Neder landse tak van de Belgische uit gever Lannoo het intitiatief nam om een aantal journalisten het proces van (bijna) het begin tot het einde te laten volgen. Een proces dat langs tal van plaatsen en plekken voert, die sportliefhebbers zo goed ken nen van de Vlaamse wielerklas siekers. Sterker nog: de rit be gint in Brussel en eindigt in Kuune, als ware het de tweede helft van de bekende semi-klas- sieker. Etappe 1: Arrogant Music huist in een buitenwijk van Brussel. In een doodnormaal huis. De voorkamer is volgestouwd met apparatuur. Een enorm meng- In Brussel zorgt Pascalle Pringels voor de stemmetjes van Oscar en zijn vrienden. foto's jan van der nat Het ontwerpen van de verpakking door Nathalie Provest. paneel vormt het werkblad van Pascalle Pringels, de stemregis- seur. Een dag of drie zijn ze zoet met het opnemen van de 14.000 woorden van Oscar in de Bergen, een titel, die volgend jaar zal verschijnen. In die drie dagen komen veertien inspre kers langs, om de uit het Duits vertaalde teksten stukje voor stukje in te spreken. Heel be langrijk is dat dezelfde persona ges steeds hetzelfde klinken en terugkerende figuren van vorige cd-roms moeten ook hetzelfde stemmetje krijgen. Kinderen kunnen dergelijke zaken feil loos ontmaskeren. Etappe 2: Uitgeverij Lannoo zit in Tielt, een landelijk West- Vlaams plaatsje, een beetje ver stopt in de driehoek Brugge- Gent-Roeselaere. Al dik negen tig jaar zit de uitgeverij daar te midden van die typisch Vlaam se huizen met gesloten gordij nen, zonder planten in de ven sterbank en altijd weer die rol luiken. Boeken vormen de hoofdmoot, maar kantoor- schoolspullen, wenskaarten en sinds 1997 multimedia zijn ook belangrijke poten van het fami liebedrijf. In de studio worden boekomslagen, verpakkingen en ook de dozen voor de cd- roms ontworpen. Bij het ont werpen krijgt vormgeefster Na thalie Provest veel vrijheid, maar de herkenbare fijn van de Lannoo-cd's moet uiteraard zichtbaar zijn. Die garantie is er omdat alles in eigen beheer ge schiedt. Etappe 3: Om effectiever te werken dan de organisatoren van een wielerwedstrijd (Kuu- ne-Brussel-Kuune en je bent weer waar je begon...) wordt even het distributiebedrijf mee gepakt, omdat dat ook in Tielt elegante roodhari- Regina moet het nemen tegen ieddorstige dino- staat. Een soort Centraal Boek huis, maar dan uitsluitend voor Lannoo. Van daaruit vinden de boeken, cd-roms en andere producten hun weg naar win kels en particulieren. Etappe 4: Voor het zover is hebben Oscar en zijn vrienden nog heel wat kilometers voor de boeg. Een rit naar Kortrijk bij voorbeeld, waar bij het compu terbedrijf Point X de stemmen worden samengevoegd met de plaatjes. De basis waarop Johan Soens en zijn collega's de zaak bouwen, wordt geleverd door Tivola, de Duitse uitgever van het orginele product. Die zorgt naast uiteraard de orginele cd- rom, voor een zogenoemde lo kalisatie-kit met alle grafische zaken, die in de afbeeldingen verwerkt moeten worden om er een Nederlands/Vlaamse cd van te maken. Vooral voor kin deren moet alles heel duidelijk zijn. Ook het installatiepro gramma. Plaatje voor plaatje wordt elk Duits woord vertaald en als alles klaar is, worden de diverse stukjes gecombineerd met de stemmen van Arrogant Music. Klopt alles in de test dan wordt de master-cd gebrand. Etappe 5: Na drie plaatselijke rondjes in Kortrijk (aardig stad...) gaat Oscar voor de dag prijs richting Kuune. Daar staat VTV, het bedrijf dat de cd's ver menigvuldigt. Dat wil zeggen het gebeurt door 'spuitgietro- bots'. Die zeuren niet over werktijden en vrije dagen. Gaan 365 dagen in een jaar, 24 uur per dag door. Eén lijn (er staan er een stuk of zeven) spuugt er per uur 700 cd'tjes uit en dus is een basisoplage van bijvoor beeld Oscar (maximaal zo'n 3000) een klusje van een uurtje of vier. Een halve dag dus heb ben de robots van VTV nodig voor de afronding van het hele proces. De eindsprint van een klassieker door het vlakke land van Vlaanderen. JAN VAN DER NAT Nicolaas de schappen van de compu- nkels aardig heeft leeggehaald, worden volgestouwd voor het geval die andere rer nog langskomt. Computerproducten spellen zijn gewilde geschenken voor boom. Een overzicht. PC verscheen Brein aan Zet. Twaalf si- pellen die veel creativiteit vereisen, 'tdaging dus voor de vele vrije dagen aan van het jaar (Halloween, 49,95 gulden). >uter als tegenstander. Dat kan voor kin- naf 4 jaar met 'Ik zie, ik zie, wat jij niet illoween, 49,95 gulden) lm heeft gezien zal veel herkennen in d to El Dorado, een komische game ge- [op die film. Het spel van Ubi Soft kost pen, was al verkrijgbaar voor GameBoy nu ook voor PlayStation. Liefhebbers sport kunnen aan hun trekken komen [Rally 2001, volgens de informatie een iooiste rally games vein het jaar. Dat is k een gedurfde uitspraak, want 2001 islotte nog beginnen. zijn natuurlijk uitermate geschikt voor e spelmachines en er ligt dan ook weer ig pakket in de winkels. Voor alle rhachi- bijvoorbeeld Donald Duck's Quack At- platformspel met Donald, Katrieq, de n ook Willie Wortel. Voor de GameBoy Color zijn er twee spellen te koop gebaseerd op grote films: Jungle Book en Aladin, klassiekers uit de Disney-stal. Maar er is voor het populaire zak- machientje meer keus: Inspector Gadget, Laura en het geheim van de diamant (Playmobil), Bat man of the Future en last but not least het leuk ste cartoonduo aller tijden: Tom Jerry. De PlayStation 2 is net uit maar dat wil niet zeg gen dat de gewone PlayStation nu verder door de spellenmakers genegeerd zal worden. Integen deel. Capcom, bekend van de Streetfighter-serie, zal bijvoorbeeld Dino Crisis 2 uitbrengen. Het spel is gebaseerd op de Jurassic Park-rims van Spielberg en dat wil dus zeggen dat enkele hel den, de elegante roodharige Regina en de kracht patsers Dylan en David het moeten opnemen te gen bloeddorstige dinosauriërs, waaronder de al tijd lastige velociraptor, razendsnel en uitgerust met messcherpe klauwen en tanden. Een pittige uitdaging dus, moeilijker dan het eer ste deel. Al uit voor PlayStation maar binnenkort ook voor PC is het racespel Colin McRae Rally 2.0 van Co- demasters. De speler kan kiezen uit 12 levens echte auto's en heeft de beschikking over acht uitdagende tracks. Ideaal voor de crossers onder de virtuele snelheidsmaniakken. Het spel kan worden gespeeld als serieuze simu latie of in de simpeler 'arcade'-stand. e strijd tussen de Verenig de Staten en Japan in de Tweede Wereldoorlog in de Stille Oceaan leverde, naast een hoop oorlogsellende, ook veel gedenkwaardige verhalen op. Over Amerikaanse piloten die, met bijna lege benzinstanks, nog aanvallen op vijandelijke schepen deden, terwijl ze wisten dat ze nooit meer naar hun vliegdekmoederschip konden terugkeren. Over Japanse kamikaze's die in ieder geval wisten dat ze een heldhalftige dood tege moet vlogen. En over scheepsbeman ningen die met de moed der wan hoop de torpedo's en bommen probeerden af te weren, omdat anders een ijzig graf in de peilloze diepte wachtte. Over deze strijd gaat Combat Flight Simu lator II van Microsoft. Tegelijkertijd woedde in Europa de strijd in de lucht boven het vasteland, waar enor me golven Ameri kaanse bommenwer pers overdag de Duit se oorlogsindustrie probeerden te vernie tigen. Veel vliegtuig bemanningen keer den nooit meer terug. Dit verhaal van zelf opoffering wordt ver teld in B-17II, vlie gend fort, van Microprose. De speler doet in deze vluchtsimulaties mee aan de historische strijd, zonder een schrammetje op te lopen. De vlieger thuis kan hooguit een pijnlijke pols van het geruk aan de joystick oplopen. Toch zijn beide spellen dusdanig realistisch dat je wel degelijk een gevoel van span ning krijgt, zeker als je in de beslissende fase een vijandelijk schip of een wapen fabriek tracht te vernietigen, terwijl de granaten van het afweergeschut je om de oren vliegen. In de eerste versie van Combat Flight Si mulator vloog de gevechtspiloot nog bo ven Europa. Het spel zag er prima uit en was zeer realistisch, maar het was ook een beetje saai. De missies waren niet zo gevarieerd en je had nooit echt het ge voel dat je aan een oorlog meedeed. Dit aspect is aanzienlijk verbeterd in deel twee. Zodra je de geborgenheid van het vliegdekschip achter je hebt gelaten als Japanse of Amerikaanse piloot voel je dat het er op of er onder wordt. De oer sterke, door het zeewater pokdalig ge worden marinevliegtuigen zijn zwaar om te vliegen en de piloot wordt con stant door elkaar geschud. De Amerikaan trekt ten strijde met de Wildcat, de Hellcat, de stoere Corsair of de tweemotorige Lightning. De Japanner moet het met de zeer wendbare Zero of de geavanceerde Shiden doen. Dit zijn niet al te veel vliegtuigen, in feite zijn het allemaal jagers die ook een paar bom metjes kunnen afwerpen, maar Micro soft houdt natuurlijk al rekening met de vele datadisks met nieuwe vliegtuigen die er voor dit spel uitgebracht zullen worden. De speler kan oefenrnissies vliegen, maar de uitdaging zit in de historische campagnes, zoals de Slag om Midway of de strijd in de Koraalzee. Het ziet er alle maal subliem uit en ook op het geluid valt weinig aan te merken. Het spel vraagt eigenlijk om een force feedback- joystick om het allemaal nog echter te beleven. Leuk is dat het programma zit verpakt in historische stripverhalen; geen historische filmbeelden dus, maar dit keer getekende helden voor en na de missies. Min. systeemeisen: Pentium II, 32 Mb Ram, 3D-kaart, Windows 95/98/Me. Prijs: 109 gulden. Beschikbaar gesteld door Mi- crosoft/MCS. B17 n Een spel van software huis Microprose spel je nooit zomaar, er zit een complete opleiding aan vast, dat weten de kenners onder hand wel. Wie dus in de B-17, het vreesde 'vliegende fort' stapt in het ka der van de nieuwste flightsimulator van Microprose kan verwachten dat zomaar even opstijgen niet aan de orde is. worden. Dat was overigens in de eerste versie van dit spel, alweer heel wat jaar tjes geleden, ook al het geval. De tijd heeft niet stilgestaan en het is allemaal een stuk mooier geworden, mits er een behoorlijk geavanceerde pc wordt ge bruikt, maar die hebben de liefhebbers van dit soort spellen meestal toch wel. Vliegen in een bommenwerper boven Duitsland is een kwestie van stalen ze nuwen. De trage B-17 is een niet te mis sen doelwit voor luchtafweergeschut en vijandelijke jagers. Gelukkig kan het 'vliegend fort' heel wat schade hebben en zit het vliegtuig vol met boordschut ters, die vanuit alle hoeken aanval len kunnen afslaan. In een B-17 zitten acht beman ningsleden en die zal de speler niet allemaal tegelijkertijd kunnen besturen. Wel is het mogelijk van post naar post te sprin gen. De compu ter doet zijn best als piloot, bommenrichter of schutter, maar de beste man aan boord is de speler zelf. Zonder diens hulp loopt het meestal slecht af met het vliegtuig. De speler kan letterlijk door het vliegtuig wandelen en krijgt dus een aardig claustrofobische indruk van de geringe ruimte waarin de bemanning zijn werk moet doen. Voor de dappere piloot en zijn mannen zijn maar twee zaken van belang: het doelwit treffen met de enorme bommenlast en heelhuids terugkeren. Dat blijkt in de praktijk niet zo eenvoudig. In het spel zitten diverse historische missies inge bouwd, waaronder beruchte bombarde menten op bijvoorbeeld Frankfurt. Het is ook mogelijk als leider van een groep bommenwerpers te vliegen, waarbij het aankomt op de beste aanvalsstrategie. Overigens kan de speler ook met de ja gers vliegen, zowel de Amerikaanse als de Duitse, dus kan je ook B-17's verde digen of aanvallen. Maar dat is niet de uitdaging van dit spel. Het er om om vat de krijgen op die slo me, zilveren luchtreus. Min. systeemeisen: Pentium II 300,128 Mb Ram, 3D-kaart, Windows 95/98/Me. Prijs 80 gul den. Beschikbaar gesteld door Has bro Interactive/TPRF. ird raadsel i,NTAAL:1. Soort rammenas; 7. muzieknoot; 8. tandeloos zoogdier; 10. gegroet; 'lese naam; 15. achter; 16. gezichtsorgaan; 18. soort slee; 19. slag; 21. selderie; kjerm; 24. bijwoord; 25. Spaanse munt; 27. Amerikaanse staat; 29. vogelproduct; (iwerkt; 32. deel van een Franse ontkenning; 33. bunzing; 35. groet; 36. voegwoord; onlijk vnw.; 39. inwoonster van Spanje. AL: 2. Roem; 3. voorzetsel; 4. dierengeluid; 5. compagnie; 6. geldinstelling; lijke aanspreektitel; 11. gecamoufleerd gat in de grond; 12. aldus; 14. deel v. via; 16. voorzetsel; 17. persoonlijk vnw.; 20. gehoororgaan; 22. schaakterm; 25. entree; 27. bezittelijk vnw.; 28. deel van de voet; 31. Frans lidwoord; 34. hoofd; bijl; 37. muzieknoot; 38. voorzetsel, ijg van vrijdag: hal: Opgang; 4. kader; 5. euro; 7. poten; 8. sar; 9. tekort; 10. kanaal. Ordeteken; 2. garen; 3. nier; 4. kopstuk; 6. oor; 8. stel.. HET WEER doorJan Visser Reële kans op sneeuw Het werd gisteren, na een nacht met over wegend lichte vorst, een zonnige maar koude dag, waarbij het kwik maar met moeite boven het vriespunt uitkwam. Val kenburg haalde 0.4 °C, Schiphol kwam tot 0.9 en Bloemendaal tot 1.3, maar tegen 16u vroor het al terug op de meeste plaatsen. Oorzaak van het koude weer was en is van daag nog een Hoog boven de Balkan, dat verder ZO-waarts trekt en verder zijn greep op het weer in Nederland verliest, waar door de weg vrij komt voor een aantal sto ringen. Een eerste storing, waarachter zich koude lucht bevindt, wordt in de loop van morgen over het noorden van Nederland verwacht. Tegelijkertijd echter dringt van uit het ZW een neerslagzone naar het noor den op. Naar het zich laat aanzien bereikt de zachte lucht onze streken niet en wint de koude lucht, morgen en eerste kerstdag langzaam zuidwaarts trekkend, het pleit. Er is er daarbij een reële kans dat dit ook met sneeuw zal gepaard gaan. Vandaag begint de dag op enkele sluierwolkjes na met vol op zon. Het is opnieuw koud met vrijwel algemene lichte vorst in de vroege ochtend. In de loop van de dag komt er stilaan meer vooral hogere bewolking opzetten. Laat op de dag kan ook lagere bewolking het noor den van de regio binnendrijven. De maxi ma komen uit op een graad of 3. De wind is zwak en waait overwegend uit ZW of west. Vannacht zijn er eerst nog opklaringen, maar stilaan neemt de bewolking toe. Na middernacht is er vooral in het noorden van de regio kans op regen, met een kleine kans op ijzel. De minima liggen tussen 0 en +2C De wind waait zwak uit ZW, maar draait tegen de ochtend langs de kust naar NO. Morgen overdag blijft het bewolkt. Er zijn voor^ in de noordelijke helft van de re gio perioden met regen, die zich na de middag ook zuidwaarts uitbreiden. Onder een tot stilaan tot matige en aan de Kust la ter tot vrijkrachtig toenemende en overal naar NO draaiende wind, stijgt het kwik naar een graad of 4. In de Kerst-avond en nacht gaat, samen met het binnenstromen- van koudere lucht, de regen stilaan over in (natte) sneeuw. De minima komen uit rond 0of+IC.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 43