MM Sfeerloze ouverture HBW Luchtkasteel of kerstgeschenk? Districtstoernooi wellicht geschrapt van tenniskalender Festina-vonnis is keihard voor UCI Ifligl (Stelpt? tÊ)Wê Sport oogert en Oremans onderscheiden info mvi. tennisworld.nl ui Toil Arroyo blijft bij Foreholte [QORHOUTTon Arroyo is ook volgend voetbalseizoen trainer an Foreholte. De 42-jarige Voorhouter is nu bezig aan zijn ke weede jaar bij de zondagvierdeklasser in zijn woonplaats. 3'Reilly krijgt medailles terug iloeg kreeg ze gisteren in Breda, bijna dertien jaar nadat hij ze p de Winterspelen van Calgary had gewonnen, nog een keer itgereikt. O'Reilly was een paar jaar geleden, na een inbraak in ijn woning in Benthuizen, in totaal negen medailles kwijtge- S( lakt. Bij baggerwerkzaamheden in Breda, door medewerkers an het waterschap Mark en Weerijs, kwam het eremetaal twee :eken geleden weer boven water. O'Reilly was niet in staat ze erder op te halen omdat hij in verband met een wereldbeker- •dstrijd en een trainingsstage in China verbleef. FOTO GPD JOHAN VAN GURP 'illa betaalt 35 miljoen voor Angel >nden Aston Villa heeft overeenstemming bereikt over de ansfer van de Colombiaanse international Juan Pablo Angel, e aanvaller van de Argentijnse club River Plate verhuist voor :n transferbedrag van 9,5 miljoen pond, ruim 35 miljoen gul- en, naar Engeland. Angel meldt zich direct na de kerstdagen in irmingham. Angel is de duurste aanwinst van Aston Villa tot usver. Vetzel assistent Wotte n haag André Wetzel wordt - per 1 januari - assistent-trainer in Jong Oranje. De 48-jarige Wetzel gaat bij de voetbalbond mieuw samenwerken met Mark Wotte. Eerder was dat duo ■zamenlijk actief bij ADO Den Haag en FC Den Bosch, waar fetzel - na het vertrek van Wotte bij de in financiële problemen iraakte eerste-divisionist - tijdelijk hoofdtrainer was. Na wat irschuivingen binnen de trainersstaf in Zeist (Pijpers naar Est- nd; Verbeek met Hiddink naar Zuid-Korea) zocht KNVB con- ct met Wetzel, die een contract op parttime basis krijgt. [ahn vervangt Sung ielofarendsveen Tafeltennisser Jonah Kahn is de vervanger in Chen Sung bij de Holland Top 12, die vandaag in Roelof- endsveen wordt gehouden. Sung, als eerste geplaatst bij het feltennisevenement, meldde zich af wegens griep. 'rigon en Fiks naar eindronde cstgeest Sporting Trigon heeft zich als laatste poulewinnaar ikwalificeerd voor de eindstrijd van de Leidse Korfbalbeker, e Leidse overgangsklasser maakte het standsverschil met eer- eklasser Fiks (14-10 en 9-6) en derdeklasser Velocitas (17-7 en 1-9) duidelijk in de score. Fiks mocht na twee overwinningen Velocitas (16-9 en 17-15) het slotduel tegen Sporting Trigon et hooguit vier goals verschil verliezen om als beste tweede >or te gaan. De Oegstgeestenaren slaagden ternauwernood in ;ze missie door een 8-3 achterstand te verkleinen tot 9-6. In de live finales speelt Pernix tegen Sporting Trigon en TOP tegen ks. Deze wedstrijden worden op 3 januari in de Vijf Meihal ge- leeld. :oma niet langs Juventus me» Edwin van der Sar heeft zijn doel schoongehouden in de eurstellende topper tegen AS Roma. Het bleef voor 80.000 eschouwers 0-0 in de Italiaanse hoofdstad. Roma-aanvoerder ancesco Totti miste zeven minuten voor tijd de beste kans op beslissing. Geheel vrij voor het doel strandde hij op Van der r. Vlak daarvoor was een treffer van Gabriel Batistuta afge- Ïird wegens buitenspel. Edgaf Davids haalde het eindsignaal t. Hij kreeg in blessuretijd zijn tweede gele kaart. Lazio deed ede zaken door uit tegen Bari met 2-1 te winnen. Mihajlovic lende de score vijf minuten voor rust. Na een uur besliste Ra- nelli de wedstrijd. In de slotfase deed Daniel Andersson na ns Bari iets terug door een strafschop te benutten. leiden maarten dekker De B-kampioenschappen van het tennisdistrict Leiden worden dit jaar waarschijnlijk voor het laatst gehouden. Dekker Warmond ziet geen brood meer in het organiseren van het evene ment, omdat de beste spelers uitwijken naar een 'wild' toernooi in Noordwijkerhout, de Super Masters 2000. Volgens Philip van der Kwast van Dekker is er op deze manier geen toekomst voor de officiële kampioenschappen. Beide toernooi en worden volgende week tegelijkertijd gehou den. Van der Kwast zegt het 'nogal vreemd' te vin den dat het districtsbestuur ook het toernooi in Noordwijkerhout toestaat, terwijl het zelf verant woordelijk is voor het officiële, door de tennis- bond goedgekeurde evenement bij Dekker. „Dit kén gewoon niet. De absolute topspelers gaan nu naar Noordwijkerhout en wij blijven met een ge devalueerd evenement zitten. Erg jammer. Ik heb even overwogen om het nu al niet door te laten gaan, maar dat kan ik in dit stadium niet meer maken. Maar als het zo moet, dan is er wat mij betreft volgend jaar geen districts-B-toernooi meer." John van Veen, mede-organisator van de Super Masters 2000, is zich van geen kwaad bewust. „We hebben het heus niet expres zo gepland. Maar de periode na kerst is gewoon ideaal om een toernooi te houden, omdat iedereen dan vrij heeft." Van Veen betwijfelt bovendien of zijn toernooi dat van Dekker in de weg zit. „Overlap pen vind ik niet het goede woord. Het gaat mis schien om 2 of 3 spelers die nu in Noordwijker hout meedoen, die normaal gesproken in War mond hadden gespeeld. Wij vissen in een andere vijver. Ons toernooi is een overkoepelend evene ment van de 'wilde' circuits van het Leidsch Dag blad, het Haarlems Dagblad en de Haagsche Courant. De spelers die daar aan hebben meege daan, zouden eigenlijk sowieso niet in de dis trictskampioenschappen uitkomen." Henk Hamming, voorzitter van de commissie wedstrijdtennis van het district, zegt begrip te hebben voor de positie van Dekker. „Maar dit is niet van de ene dag op de andere gebeurd. De districtstoernooien leiden al langer een tanend bestaan. Dat is ook de reden dat tennisclub Nieuwe Sloot uit Alphen de B-kampioenschap- pen dit jaar niet meer wilde organiseren. De bes te spelers kiezen al een tijdje voor andere evene menten, waarschijnlijk onder invloed van het grotere prijzengeld dat daar te verdienen is." Hamming ziet het mogelijke 'uitsterven' van dis trictskampioenschappen zeker niet als een ramp. „Het is een ontwikkeling die niet te stoppen valt. Je kunt beter proberen om die 'wilde' toernooien binnen de KNLTB te halen, dan dat je ze princi pieel buiten blijft sluiten." Aalbers biedt Vitesse 100 miljoen FOTO ANP GUIDO BENSCHOP In de openingswedstrijd van de HBW schiet Harry Harrison van Nijmegen over Ofer Flaisher van Holon heen. Rotterdam afficheert zich zo graag als sportstad bij uit stek. De organisatie van de Holland Basketbal Week wacht nog steeds op het bewijs. De tribunes in de Schel- dehal van Ahoy', die toch zo'n vijfduizend bezoekers kunnen hebben, bleven gisteravond overwegend leeg bij de opening van de derde editie van het eindejaarstoer- nooi in de Maasstad. Tegen dat sfeerloze decor zorgde het Nederlandse Eiffel Towers uit Nijmegen voor een verrassende ouverture door Hapoel Holon uit Israël met 96-74 te verslaan. rotterdam ruud ramler De organisatie heeft veertien duizend bezoekers nodig om quitte te spelen. Dat aantal werd vorig jaar bereikt toen het toernooi vijf dagen duurde. Dit keer zijn de wedstrijden over acht dagen uitgesmeerd zodat voorzichtig gehoopt wordt op meer. Alleen dan, beseft ook voorzitter Onno Oosterhof van het organisatiecomité, kan er iets worden afgeknabbeld van het tekort dat inmiddels een ton bedraagt. En alleen dan kunnen de criticasters de mond worden gesnoerd, die nog altijd vinden dat de Basketbalweek in Haarlem hoort waar het toer nooi groot is geworden. Eiffel Towers, dat als winnaar van de zogenaamde FEB-cup mee mag doen in Rotterdam, zal zich gisteravond nog het minste hebben gestoord aan de troosteloze sfeer. Hoewel het bij Hapoel Holon tegenwoordig zowel in het bestuur als op de vloer vooral rommelig toegaat, blijft de prestatie van Eiffel To wers opmerkelijk. Coach Marco van den Berg wilde nog niet zo ver gaan dat de ruime zege als signaal kan worden gezien dat Nederland internationaal aan het terugkrabbelen is als bas ketbalnatie. Van den Berg, door bonds coach Maarten van Gent ge noemd als zijn ideale opvolger, wist eigenlijk helemaal niet wat hij precies moest denken van de zege. „Ik heb geleerd om niets meer te verwachten. In mijn denkwijze zijn drie scena rio's, variërend van zeer goed tot uiterst slecht. Als je een hoog verwachtingspatroon hebt en dat blijkt niet uit te komen, dan word je boos en ben je als coach niet meer flexibel." Van den Berg gaat er na de oorwassing van de Israëliërs vanuit dat zijn ploeg nog één zege nodig heeft om door te kunnen in de Rotterdamse toernooi-opzet. „En dat was onze insteek. Ze veel mogelijk spelen zodat het team door kan groeien naar januari als de competitie weer begint." Gisteravond was er voor Har- rie Harrison een rol in de schijnwerpers weggelegd. De center werd door Hapoel Holon weinig in de weg gelegd om 24 punten te scoren en ook nog eens 11 rebounds van de ring te graaien. De enige kritische noot die de over het algemeen tevreden Van den Berg wilde plaatsen, was het gebrek aan killersmen- taliteit in zijn ploeg. Eiffel To wers had de wedstrijd al veel eerder dan in het vierde kwart naar zich toe kunnen trekken. Dat het verschil uiteindelijk toch nog ruim op kon lopen was ook deels te danken aan de schutters die liefst 46 keer kon den aanleggen en samen 15 maal succesvol waren. Met een hoofdrol voor Kendall Mack en Ralph Melis die ieder vier keer zuiver aanlegden van grote af stand. arnhem tonny meuerman vervolg van voorpagina Als een donderslag bij heldere hemel presenteerde Karei Aal bers gistermiddag, met veel ge voel voor dramatiek, het red dingsplan voor Vitesse. Zijn contrarevolutie wordt gesteund door een nog onbekende finan cier die bereid is honderd mil joen gulden te betalen. Eerst veegde hij de vloer aan met allen die hem voor de voe ten hebben gelopen. Met voor op Nuon-bestuursvoorzitter Tob Swelheim, die Vitesse in een ijzeren en uiteindelijk do delijke greep zou houden. Hoofdsponsor Nuon beschul digde hij van sponsorterreur. Ook de Raad van Toezicht en het huidige bestuur kregen een ferme veeg uit de pan. Aalbers' betoog komt erop neer dat Vitesse geen spirit, geen geld, geen visie en geen zelfbeschikking heeft. Het voor uitstrevende karakter van de club heeft plaats gemaakt voor behoudzucht. De club, zo wil de voormalige voorzitter doen geloven, is een zwevend vlieg tuig zonder motor dat in de af grond zal storten. Aalbers heeft niet stil gezeten. Hij presenteert vlak voor kerst een nagenoeg ongelooflijk ca deau: honderd miljoen gulden. Daarmee moet de 'grillige' Nuon afbetaald worden en houdt Vitesse een extraatje over van veertig miljoen. Met behulp van deze vooralsnog anonieme schenker verandert het bijna failliete Vitesse plotseling in een van de rijkste clubs van Neder land. Is het een kerstgeschenk of een luchtkasteel? Vitesse rea geert met scepsis op het bod. Omdat nog geen jaar geleden bleek dat de club onder Aalbers leiding een schuld van zestig miljoen had. Nu kan Aalbers wel Tob Swelheim de schuld geven van de misère, hij zat er zelf als voorzitter met de neus bovenop. Maar Aalbers weigert de hand in eigen boezem te ste ken; vindt hooguit dat hij 'mis schien naïef is geweest om in vesteringen te doen waartoe Swelheim hem zou hebben Na de afzetting in februari heeft Aalbers zich voordurend verzet tegen de nieuwe Vitesse- leiding. Er deugde werkelijk niks meer bij de club. Zelfs het aantal bezoekers daalde onrust barend, liet hij gisteren weten. In werkelijkheid trekt de Arn hemse club meer kijkers dan ooit en is het aantal seizoen kaarten nog nooit zo groot ge weest. De wijze waarop Aalbers zijn 'reddingsactie' presenteert, is merkwaardig. Bewust zoekt hij vlak voor kerst de pers op in de hoop daarmee de publieke opi nie te bespelen. Hij tovert een super-geldschieter uit de hoge hoed, maar wil niet zeggen om welke onderneming het gaat. Geen wonder dat het overrom pelde Vitesse-bestuur met arg waan de acties van Aalbers be kijkt. Aalbers windt er geen doekjes om. Hij 'moet' van de geld schieter 'in het belang van de club' weer aan het roer van Vi tesse en wil het management team van weleer terughalen. De 'lastige' Raad van Toezicht moet verdwijnen. Schoon schip maken en oprukken naar de absolute top. De Eerbeker schetst nadrukkelijk een beeld dat Vitesse enkel en alleen on der zijn leiding een gouden toe komst heeft. Het mag duidelijk zijn dat Aalbers en niet Vitesse aan zet is. Hij zal uiteindelijk het bod van honderd miljoen hard moeten maken. Voor het be stuur, maar ook voor de sup porters die het niet verdienen het risico te lopen op gebakken lucht getrakteerd te zijn. En ook al klopt het verhaal van het kerstgeschenk, dan nog is het de vraag of het Vitesse dient. Volgens het huidige be stuur zit de club op koers. Het komt langzaam uit een diep dal, ondanks de huidige peni bele financiële situatie. Keizer Aalbers predikt eerst een contrarevolutie, gaat ver volgens tien dagen op vakantie in de hoop dat de stem van het volk zich zal verheffen. Het beeld van een mogelijk lucht kasteel had Aalbers kunnen voorkomen door het kerstge schenk in zijn geheel te presen teren met naam en toenaam van de nieuwe geldschieter. irdwuk» peter klein 1993 door de Internationale deur van tennissend Neder- Club van Nederland toegekend land. tie Boogert en Miriam Ore- aan die tennisspeelster, -speler Boogert en Oremans kregen is zijn gisteren in Huis ter of -ploeg, die in het voorbije het glazen kleinood voor hun n in Noordwijk onderschei- jaar tot een opmerkelijk resul- zilveren medaille in Sydney. De met de IC Holland Award, taat is gekomen, gekoppeld aan onderscheiding werd uitgereikt onderscheiding wordt sinds een waardige rol als ambassa- door Betty Stöve. PRIJSVRAGEN /an vrijdag 22 december: 1 - 3 - -13-14-16-17-21-28-32-33 41 -44-56-59-65-76-78. (on- Drbehoud). 3, nummer 51A. Eerste prijs en de prijs: geen winnaars Derde prijs: rs, die elk bruto f. 1180,60 ont- VOETBAL land: Coventry - Southampton 1-1 AS Roma - Juventus 0-0. Bari - La- oma 1-2. je: Fenerbahce - Kocaeli 4-0, Adana - bul 2-2, Ankaragucu - Samsun 2-0, Genclerb. 2-0 BASKETBAL rdam. Holland Basketbal Week. p: Eiffel Towers Nijmegen - Hapoel i (Israel) 93-74, Kaapverdië - Athlon (België) 32-97. ilande. NK vrouwen, barrage, eerste Van Lith (Rosmalen) - Hoekman ihen) 0-2, Hoekman - Chub (Hoorn) Chub - Van Lith 2-0. 1. Chub 4, 2. Hoekman 2, 3. Van KORFBAL onde Leidse Korfbalbeker, groep c: itas-Fiks 9-16, Fiks-Sporting Trigon 4, Sporting Trigon-Velocitas 17-7, 'elocitas 17-15, Sporting Trigon-Fiks Yelocitas-Sporting Trigon 9-18. itand: Sporting Trigon 4-8 (58-32), 1-4 (49-47), Velocitas 4-0 (40-68) SCHAKEN Tennis Center Frijlink Event^ 's Gravendamseweg 71 Soort Noordwijkerhout De B-Masters van het Leidsch Dagblad Tennis Circuit, Haarlems Dagblad Tennis Circuit en Haagse Courant Tennis Circuit, strijden om de titel: Programma Woensdag 27 december, kruisfinales DEB en HEB Donderdag 28 december, kruisfinales DEB en HEB Vrijdag 29 december, finales DEB en HEB De aanvang is alle dagen om 19.00 uur. lille» andre putzeus Vrijspraak voor Richard Viren- que, niets dan voorwaardelijke vrijheidsstraffen en zwaar gere duceerde geldboetes voor on der andere verzorger Willy Voet en ploegleider Bruno Roussel: de rechter Daniel Delegove ver raste gistermiddag in Lille nie mand met zijn vonnis in de Festina-affaire. In die drie weken liet Delego ve tientallen getuigen en ex perts vertellen dat wat bij Festi na aan het licht was gekomen slechts een doorslag was van wat in nagenoeg het hele pelo ton gebeurde. En vernam hij van de hoogste wielerleiders dat zij weliswaar denken dat ze alles doen om doping op te sporen, maar dat zij na zoveel jaren nog geen sluitende proce dures hebben gevonden. Met zijn vonnis van gisteren geeft Delegove toe dat hij in grote mate geloof hecht aan de ze verklaringen. Dat hij dit pro ces niet beschouwde als een zaak tegen negen individuen maar tegen scheefgegroeide si tuaties in de wielersport. De rechter in Lille kon niet anders dan de meeste beschul digden straffen. Ze hebben nu eenmaal strafbare feiten ge pleegd en daarover - behalve Jef D'hont - bekentenissen afge legd. Maar hij wilde absoluut vermijden dat negen mensen de rol van 'zwart schaap' op zich geladen krijgen in een kud de waar weinig witte exempla ren rondlopen. „In elke andere context had ik effectieve celstraffen uitge sproken", zei Delegove in een korte motivatie. „Maar ik ben ervan overtuigd geraakt dat do ping in een brede waaier be staat in het peloton, dat de con troles zeer gebrekkig zijn of niet bestaand. Bovendien werd nie mand van u eerder al veroor deeld." Opmerkelijk in dit vonnis: het feit dat de eis van bijna alle bur gerlijke partijen wordt afgewe zen. Ook die van de 'Société du Tour de France' en van de UCI. Vooral de Internationale Wie- Ierunie krijgt een veeg uit de pan. „Uit brieven van de heer Schattenberg, voorzitter van de medische commissie van de UCI, leid ik af dat hij alleen be zorgd was over misbruik van EPO, niet over het gebruik er van. Gedurende meerdere jaren deed de UCI niets, ook al was ze op de hoogte dat haar sport aangetast was door een kanker die doping heet. Zij had de wa pens om een affaire als deze te voorkomen maar bleef werk loos. Daarom is het niet gepast dat de UCI zich hier als burger lijke partij opstelde en wijs ik die eis af." En daarmee is de Internatio nale Wielerunie uiteindelijk de grootste verliezer van dit pro ces. Voorzitter Verbruggen stond in Lille niet terecht en werd dus niet veroordeeld met celstraf of geldboete. Maar de morele veroordeling van zijn fe deratie door rechter Daniel De legove kan niet anders dan kei hard aankomen. De Verandering is een korte serie over sporters voor wie het leven het afgelopen jaar een opvallende wending aam: Ruud 1^1 Borst Leeftijd: 28 Beroep: schaatser Woonplaats: Sint Nicolaasga De Verandering: Ruud Borst (op de foto derde van rechts) stapte dit jaar over van de Bio- nal-ploeg naar het marathon team van Wehkamp. Daar naast stopte hij met zijn tuin- dersbedrijf in Leiderdorp en verhuisde naar Sint Nicolaasga in Friesland. ,,Het was een roerig jaar, dat zeker. Door de komst van de HSL in Leider dorp zijn mijn ouderlijk Uhuis en het tuindersbe- drijfdat ik met mijn Z vader had, verdwenen. Dat was voor mij een goede aanleiding om Khet huis uit te gaan. Ik kon direct intrekken bij mijn vriendin in Sint Nicolaasga, dus dat was lekker makkelijk. Mijn ouders hebben een Z nieuw huis gevonden in Hoogmade. Ik moet zeggen dat het tot nu toe prima bevalt, het wonen op mezelf. Het gaat me goed af om Umijn eigen boontjes te doppen. Het is hier ge- woon ook heel lekker wonen. We hebben een n groot bos naast de deur, daar ga ik vaak wande- fl len met de hond. Dat soort dingen helpt wel om je thuis te voelen in een nieuwe omgeving. Ik mis het oude, ver- trouwde nest natuurlijk wel een beetje. Ik heb er mijn hele leven gewoond, dus dat ik lo gisch. Ik kom nog redelijk vaak bij mijn ouders, al is het wel een eindje rijden. Ik heb het afgelopen jaar ook besloten om niet verder te gaan als tuinder. Ik had al wel een nieuw stuk grond gekocht, maar ik had geen zin meer om dat helemaal op poten te zet ten. De mogelijkheid deed zich voor om beroepsschaatser te worden, dus dat ben ik nu. Dat was overigens niet de reden van mijn overstap van Bional naar Wehkamp. Ik bad bij Bio nal ook full-prof kunnen wor den, maar ik was gewoon toe aan iets nieuws. Bij Wehkamp bevalt het prima. Ik sta er soms nog van te kijken hoe geweldig alles hier geregeld is. Ze zijn net een stapje verder dan wat ik tot nu toe gewend was. Ze zijn enorm professio neel bezig, maar de ploeg heeft toch een gemoedelijke uitstra ling. Dat past perfect bij mij. Het enige wat nog uitblijft zijn overwinningen. Ik ben lange tijd op zoek geweest naar mijn topvorm, maar ik heb nu het gevoel dat die er is. Ik heb er al een paar keer dich tbij gezeten, bijvoorbeeld tijdens de zes daagse. Maar goed, ik heb met Jan-Maarten Heideman een ploeggenoot die zo ongeveer al les wint wat er te winnen valt. En zo lang de zeges binnen de ploeg blijven, ben ik ook tevre den. Ik ben nog niet bezig met mijn toekomst. Er is de laatste maanden zo veel veranderd in mijn leven. Ik heb bijvoorbeeld van jongsaf aan gedacht dat ik tuinder zou worden en nu gaat dar ineens niet door. Tja, dat zijn toch wel ingrijpende din gen. Ik moest eerst alles even laten bezinken en daarna zie ik wel weer verder. Voorlopig heb ik het prima naar mijn zin in Friesland. Sint Nicolaasga lijkt best wel op Leiderdorp. Er woont hetzelfde soort mensen, alleen spreken ze Fries. Ik heb dat nog niet helemaal onder de knie, maar zolang ik ge- woon mijn mond houd, is dat geen probleem. tekst maarten dekker foto wfa john claessens

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 39