SKI S LE Toerisme De angst om te vallen RENNEN LANGS DE AFGROND wijn ERDAG 23 DECEMBER 2000 166 Mandela In en rondom het Zuid-Afrikaanse Mveso, waar hij 05 18 juli 1918 werd geboren, heeft Nelson Mande- la een museum gekregen, dat uit drie verschillende exposities bestaat. Één in zijn geboortehuis en twee in de ook in de Oost-Kaap gelegen plaatsjes Qunu en Bungu. Naast foto's en informatiepanelen is in de collectie tevens een verzameling opgenomen van de geschenken die Mandela ontving in de periode dat hij president van Zuid-Afrika was Gratis Vrouwen die van 24 tot en met 31 maart in Grossari (Oostenrijk) gaan skiën krijgen een liftpas voor het gebied Grossarltal/Dorfgastein gratis. Een voordeel tje van ongeveer 235 gulden. Ook worden er specia le evenementen georganiseerd waaronder een mode show, een beautygala, een veiling van skileraren en een slalomwedstrijd met een indeling die niet aan de skicapaciteiten wordt afgemeten, maar aan de kleur van het haar. Informatie: TVB, A-5611 Grossarltal, Oostenrijk, tele foon (0043) 64.142.81. Canada De Canadian Tourism Commission (CTC) heeft ook dit jaar weer een Winterbrochure uitgegeven met daarin beknopte informatie over de wintersportmo gelijkheden in Canada. Naast antwoorden op de 'tien meest gestelde vragen over skiën in Canada', bevat de folder een lijst van belangrijke internetsi tes, een overzicht van het aanbod van Nederlandse reisorganisaties en een pagina met praktische infor matie. De brochure kan worden aangevraagd bij de CTC, fax (070) 311.16.82 en/of e-mail: info® canadatourism.nl 'Wintersport is verslavend', zeggen veel mensen als ze eenmaal naar de sneeuw zijn geweest. Hoog tijd om zelf te ontdekken in hoeverre dat klopt. De eerste dagen vielen niet nee. Maar daar was een verklaring voor. Onze Nederlandse skilerares: 'Veel beginnelingen hebben angst om te vallen. Maar dat gaat vanzelf voorbij.' Via de ramen van de hotelka mer in het Oostenrijkse plaatsje Schladming ontvouwt zich een sprookjesachtig panorama van een glooiend landschap, toege dekt door een dik pak, helder witte sneeuw. Skiërs van alle leeftijden glijden er op hun ge makje naar beneden. Alles ver loopt even soepeitjes. Niet één keer komt er een krabbelaar voorbij, die zich met ware doodsverachting overeind pro beert te houden en bijvoor beeld ergens halverwege een smak van jewelste maakt. Zo'n uitzicht zorgt er al snel voor, dat bij iemand die nog nooit op de lange latten heeft gestaan, het zelfvertrouwen groeit. Mis schien zijn alle gruwelverhalen over Angstaanjagende afdalin gen, valpartijen en botbreuken wel overdreven. Skiën is wel licht toch makkelijker dan we altijd hadden vermoed. Dat valt tegen als we de volgen de dag op het oefenweitje pri- véles krijgen van de 24-jarige Judith Schurink. De Nederland se stelt voor om eerst maar eens een beetje met de ondergebon den ski's heen en weer te schui ven over de sneeuw. Zo wil ze ons vertrouwd maken met het materiaal en de ondergrond. Maar dat is sneller gezegd dan gedaan. We hebben geen enke le grip op de gladde vlakte. Één ogenblik van onoplettendheid en je glibbert naar beneden. Wat knap vervelend is als je niet weet hoe je moet afremmen. 'Gewoon rustig blijven', zegt Ju dith, 'het is iets dat elke begin ner meemaakt. Veel mensen hebben angst om te vallen, zijn bang dat ze te snel gaan en dat ze niet meer kunnen stoppen. Dat gevoel gaat vanzelf voorbij. Je moet niet verwachten dat het meteen al goed gaat.' Kampioen Na 38 jaar moest het er toch maar eens van komen. Op naar de wintersport. Thuis waren ze er niet gerust op. Geen wonder, als je een partner hebt, die al twee keer is geweest en de eer ste maal één been brak en de volgende vakantie twee. Maar hoe het geloof op een goede af loop ook onder druk staat; dat mag geen reden zijn het niet toch eens te proberen. In Schl adming, in het uitgestrekte win tersportgebied van de regio Dachstein (zo'n tweeënhalf uur rijden van Wenen) werd daar om een kennismakingscursus geboekt bij de school van voor malig skikampioen Michael Tritscher. Zelf is de held niet aanwezig, maar een foto achter de balie, bevestigt Tritschers geduchte reputatie. De Oosten rijker staat er op, pontificaal ge armd met de legendarische 'Tomba la Bomba'. De woorden van een van zijn collega's doen de rest: 'Michael won een bron zen medaille bij de Olympische Spelen van '92.' Ook Judith weet wat skiën is. Ze is er al een groot deel van haar leven mee bezig. Eerst nadat ze als 7-jarig meisje met haar ou ders naar Oostenrijk verhuisde. Toen ze vijftien was keerde het gezin terug naar Nederland, maar zes jaar later verruilde Ju- geeft en deel uit maakt van een reddingsploeg. Voor iemand met zo'n achter grond moet het een tanden knarsende ervaring zijn als ze te maken krijgt met stuntelaars. Judith schudt haar hoofd. 'Nee', zegt ze, 'ik vind het leuk om met mensen bezig te zijn. Je werkt in de frisse lucht en ie dereen is enthousiast, aange zien ze allemaal gezellig op va kantie zijn.' Gezellig? Voor an deren misschien. We begonnen juist de indruk te krijgen dat er van al ons gepruts best een grappige film viel te maken. Dat was de vorige dag al begonnen, bij het passen van de schoenen. Die geven het gevoel alsof je je voeten in twee kistjes cement steekt; alleen strompelend lukt het om bij de balie te komen. Waaar we ski's en stokken aan gereikt krijgen. Zweet Maar zie, naarmate de tijd vor dert, wordt het plezier steeds groter. Al snel wordt het vol gens Judith tijd te leren rem men. Dat doe je door de voeten krachtig naar buiten te duwen en de punten van de ski's naar elkaar toe te draaien. 'En nu gaan we proberen bochtjes te maken.' De blonde instructrice draait sierlijk over het oefen weitje. Met het zweet op het voorhoofd lukt het ons aanvan kelijk slechts om met hoekige lijnen rond de in de grond ge prikte skistokken te manoeu vreren. En als het ineens lijkt het te lukken, maakt een lelijke uitglijer duidelijk dat het toch beter is niet al te optmistisch te worden, niet al te hard van sta pel te lopen. Judith benadrukt niet voor niets hoe belangrijk het is dat debutanten eerst in dividueel of in een klasje lessen moeten nemen, voordat ze op eigen houtje de sneeuw gaan verkennen. 'Op de skischolen gebeuren weinig ongelukken. Maar ik heb ook meegemaakt dat mensen van een afstandje stonden te kijken hoe het moest, de stoeltjeslift pakten en hup, meteen een rode piste kwamen afsuizen.'Dom, zegt ze, want wie de techniek niet goed beheerst, neemt grote risi co's. Ook op hellingen die op het eerste gezicht nauwelijks iets om het lijf hebben, worden al gauw onverwacht hoge snel heden bereikt en als je dan niet weet hoe je moet remmen... Ju dith: 'Gebroken benen zijn een specialiteit in Oostenrijk.' We laten ons er niet door af schrikken en melden ons de volgende ochtend gewoon weer bij het bordje Anfanger. Rem men, bochtjes maken, een piepklein stukje naar beneden skiën; het gaat niet eens zo slecht. Zelfs durft de instructri ce het aan om, ter afsluiting van de tweedaagse spoedcursus, een eenvoudige piste te probe ren. Dat valt dan plotseling weer tegen, maar we komen zonder kleerscheuren beneden. Goed gevoel geeft dat! En een maal thuis begint het alweer te kriebelen. Inderdaad: winter sport is verslavend. DANNY VERBAAN IJsbruiloft De vermaarde Marker ijsbruiloften komen tot en met 31 mei tot leven in het Schaatsmuseum Hindeloop- en. Op de tentoonstelling geven uniek fotomateriaal, originele kostuums en andere voorwerpen een beeld van het evenement dat voor het eerst plaatsvond in 1891, maar dat pas nationale bekendheid kreeg toen Markens beroemdste inwoonster, Sijtje Boes zich er in de jaren twintig mee ging bemoeien. Het spektakel werd opgevoerd in het Openluchtmuseum in Arnhem, maar kon het qua sfeer - zoals de expo sitie bewijst - natuurlijk niet halen bij de echte ijs- bruiloften, zoals die van de strenge winter van 1963. Informatie: telefoon (0514) 52.16.83. Tussaud Madame Tussaud's in Amsterdam gaat voor onge veer twee maanden dicht. Op 7 januari sluit het wassenbeeldenmuseum de deuren voor een renova tie die moet leiden tot een meer eigentijdse presen tatie waarin uiteraard onder meer 'interactiviteit' een grote rol gaat spelen. De juiste datum van de her opening is niet bekend, maar de in was geknede Ti- na Turner, Marilyn Monroe, Frank en Ronald de Boer, koningin Beatrix en al die andere beroemdhe den zullen voor Pasen weer te bewonderen zijn. Amtrak De Amerikaanse spoorwegmaatschappij Amtrak gaat een nieuwe luxe-trein op de rails brengen. Dat meldt het blad Reisrevue. De trein moet er binnen drie jaar zijn en gaat New York aan de oostkust met Los Angeles aan de westkust verbinden. De rijtijd zal ongeveer 60 uur bedragen. Onderweg zijn er stops in Pittsburgh en Albuquerque. dith het vlakke polderland op nieuw voor de Oostenrijkse bergen. Ze geeft er les sinds 1997, zit in een demonstratie team en reist, als in Europa de zomer aanbreekt, voor een paar maanden naar het dan winterse Australië waar ze eveneens les Judith Schurink: 'Je moet niet ver wachten dat je 't meteen kunt.' FOTO CPD Het was een leven, vond ze zelf, zo als vele andere. Zo snel mogelijk af studeren, werken en kinderen krij gen. Maar toen werd ze veertig en concludeerde ze dat haar grootste wens nog steeds onvervuld was: rei zen. Een avontuur, dat wat haar be treft verder zou moeten voeren dan wild kamperen met de kinderen in de Alpen. Karin Anema (1955) wilde - alleen - de wereld in om haar grenzen te verkennen. Het experi ment heeft aan de verwachtingen voldaan. Maar ze moest er wel voor naar Mexico. Daar woont op drie duizend meter hoogte een geïso leerde indianenstam die er eeuwen oude, extreme leefgewoonten op na houdt. Een volk dat zich uit zelfbe scherming van de rest van de we reld heeft afgewend. Nog wel. De Tarahumara's leerden de Haag se journaliste waar, mentaal en fy siek, haar eindpunt lag. En inspi reerden haar tot het schrijven van 'Mexicaanse sneeuw', een boek over het fascinerende bestaan van de Tarahumara's. Niet alleen een eenzaam, maar ook een uitzonder lijk volk: hard, zwijgzaam, compro misloos. Die houding moet Karin hebben aangesproken. Zelf immers keerde ze héér wereld ook de rug toe. Dagenlang reisde ze te voet door onherbergzame streken voor dat ze de eerste Tarahumara-neder- zetting bereikte. 'Alleen reizen is ideaal', zegt ze na haar Midden-Amerikaanse ervarin gen, 'ook voor vrouwen. Je maakt snel contact. Gevaarlijk? Ik ben nooit in situaties terechtgekomen die me de lust om te reizen hebben ontnomen, Het alleen reizen was ook een voorwaarde om te slagen. De lol vergaat je namelijk snel als je een reisgenoot hebt die eindelijk wel eens in een hotel wil slapen.' Om het begrip binnen haai' gezin te vergroten, nam ze op een reis haar vier kinderen mee. „Ik ben niet met ze naar de Tarahumara's geweest, want dat zou een te grote overgang zijn geweest. Ik heb ze onderge dompeld in de zachtere maya-cul tuur. Maar we sliepen wel bij men sen thuis in hangmatten. Tijdens de reis begrepen ze het plotseling hele maal. Mijn man stond er ook ach ter. Het feit dat hij voor de kinderen zorgde, is een enorme steun ge weest.' Karin Anema: 'De Tarahumara-india- nen lopen dag lang met hun blote voeten door de sneeuw. Ze stoppen nooit.' FOTO O PD THEO BOHMERS De Tarahumara's trokken zich lang geleden terug in hun hoge, door af gronden omgeven grotten en rots plateaus om te ontkomen aan de bloeddorstige Spanjaarden. Maar eeuwenlange dreiging en eenzaam heid hebben sporen in de volksaard achtergelaten. Karin: 'Wat me bij zonder fascineert, is hun zwijg zaamheid en hun hardheid, zaken die ze echt cultiveren. Dat gaat zo ver, dat ze dagen met hun blote voeten door de sneeuw lopen. Ze stoppen nooit. Ze geven niet toe aan vermoeidheid. Ze gaan vieren twintig uur achter elkaar keihard door.' Toch heeft ze op die tochten nog niet kennisgemaakt met hun ware loopvermogen; dat bewaren de Ta rahumara's voor hun hardloopwed strijden die de lengte van gewone marathons ver overschrijden. Na af loop is het feest, waarbij de tesgiiino rijkelijk vloeit, een alcoholhouden de, drank die wordt gestookt uit maïs en waaraan babypoep wordt toegevoegd om de gisting te bevor deren. Karin dronk aanvankelijk ge woon mee. 'Ik heb me nooit zo lek ker gevoeld als bij het drinken van tesgiiino.' Toch was het deze drank die aangaf waar haar mentale bar rière lag. Op het Fiesta de Guadelu- pe kon ze het onafgebroken drinken niet meer aanzien. Een man lag dood in de sneeuw en een dronken vrouw viel met haar volle gewicht op de baby die ze op haar rug droeg. 'Het kind gaf geen kik en hing met een scheef nekje en ge spreide vingers uit de omslagdoek. Dat kon ik niet aanzien. Maar wat kon ik doen? Ik ben geen arts. Ik ben weggegaan.' Inmiddels is bij de Tarahumara's het leven aan het veranderen. Er is een hotel voor rijke Amerikanen ge bouwd en geld en chemische alco hol hebben hun intrede gedaan. En José, haar gids, heeft nu een baan in de stad en draagt een gekleurd overhemd. Karin veroordeelt het niet. 'Nee, maar ik ben wel heel nieuwsgierig hoe dat proces ver loopt. Wat er verdwijnt en wat er van hun cultuur overblijft. Daarom zal ik er terug blijven gaan.' CASPER POSTMAA 'Mexicaanse sneeuw* door Karin Anema. Uitgeven Wereldbibliotheek. Prijs: 29,50 gulden. Vroeger dronk je twee keer per jaar wijn. Met Kerstmis en tijdens je vakan tie. Die chianti-, druipkaars- en vis- netten-avonden tijdens m'n existentialistische periode achter in de jaren vijftig, reken ik voor het gemak niet mee. Vroeger ook, moest wijn gewoon lekker zijn. Vaag stond je iets bij van grand cru en appellation contrólée, maar het fijne wist je er niet van. Netzo min als je een bal be greep van een mevrouw die in een blad schreef dat de door haar genuttigde Bordeaux wat bot was op de af dronk. Wijn was er om te drinken. Niet om er onbegrij pelijke taal over uit te kramen. Jawel, we walsen de wijn tegenwoordig voordat we hem drinken. En ook houden we hem even tegen het licht en ruiken we er aan. De neus geheel in het glas. Maar ver der geen onzin. Tot mijn genoegen denkt Tonny Eyk een lekkerbek als weinig anderen) er hetzelfde over. In zijn boekje Een weekendje weg met Tonny Eyk' staat de vol gende waarschuwing: Wanneer de wijn de reuk heeft van bosviooltjes, zuiver z van geur is, het bouquet de elegantie vertoont van een jonge dochter, de jjj tong streelt met het aroma van ho- o ning, karamel, noten en een vleugje z frambozen, bovendien soepel in de 2 mond ligt en een adellijke afdronk heeft, wees dan op uw hoede: dit o kan onmogelijk wijn zijn!'

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 31