'Generatiekloof is een mythe' f Gesprek van de Dag Augusto Pinochet Moderne monarch^ Grienden gestrand ZATERDAG 23 DECEMBER 2000 Somnientnar En weer heeft de sluwe vos Augusto Pinochet het voor elkaar. Slaagde hij er eerder al in om op grond van - la ter geveinsd gebleken - gebreken vervolging in Spanje te ontlopen, nu wordt de oud-dictator ook in zijn ei gen Chili niet berecht, althans voorlopig niet. De juris ten die hem onlangs bijna in het beklaagdenbankje wisten te krijgen hebben een gevoelige nederlaag gele den. nu het Chileense Hooggerechtshof heeft bepaald dat eerst maar eens moet worden vastgesteld of de ge neraal daar geestelijk en lichamelijk wel toe in staat is. Het is niet kwalijk als rechters zo n oordeel vellen zon der enige druk van buitenaf. Het stinkt wel als er pres sie aan te pas komt, en het lijkt er erg op dat Pinochets vele vrienden in het Chileense leger die hebben uitge oefend. De taaie kracht van de oude macht werd zicht baar toen het leger een spoedzitting afdwong van de Nationale Veiligheidsraad. Dat is een door Pinochet zelf in het leven geroepen orgaan, en het enige forum waarin de generaals zich op politiek gebied kunnen la ten gelden. De regering wilde van geen bijeenkomst weten, maar boog verrassend snel toen de legerleiding liet weten vervolging van haar voormalige boegbeeld als een ern stige provocatie te zullen beschouwen. Wat er in die vergadering is besproken zal wel altijd geheim blijven, maar feit is dat de zo ferm aangevatte vervolging van Pinochet daarna razendsnel afbrokkelde. Eerst werd zijn huisarrest opgeheven, daarna ging het arrestatiebevel hangende de zaak de ijskast in. en nu is aanpak van de oud-dictator voorlopig helemaal van de baan op grond van een veredelde vormfout. De deur is weliswaar niet helemaal dichtgegooid, maar iedereen weet dat de tachtiger Pinochet dankzij het oprekken van de procedures waarschijnlijk nooit meer achter tralies zal belanden. Sommigen in Chili weigeren die wrange conclusie te trekken. Ze houden de moed erin, en blijven zeggen dat het recht uiteindelijk ook over Augusto Pinochet zal zegevieren. Vrijwel iedereen gunt het hen, maar diep in hun hart zullen ook deze mensen weten dat de oude generaal de afgelopen weken heeft laten zien dat hij nog altijd aan de es^HËIe touwtjes kan trekken als hij dat nodig vindt. Da^^Bit alleen een trieste constatering voor de teleurgestelde slachtoffers en nabestaanden, maar een tik voor heel Chili en voor iedereen die de demo cratie en de mensenrechten een warm hart toedraagt. televisie Zwartwit Ziekenhuisseries, ze zijn er plenty. ER, ER Live, Ingang Oostdof het bloed nu echt is of niet, de kwetsbaarheid'van de mens wordt in alle roodtinten breed op ons scherm uitgemeten. Behalve in een voor mij nieuwe serie, City of Angels. Die speelt zich tot-in de meest stuitende extremen afin zwartwit. Zelfben ik wit. In deze donkere dagen soms zelfs zo wit dat mensen wel eens ongerust komen informeren of het wel goed met me gaat. Wees gerust: dat gaat het. Ik kan er ook niets aan doen dat mijn bloed bij het dalen der tem peratuur een goed heenkomen zoekt. Ook in City of Angels zijn sommige mensen wit. Met de nadruk op: sommige. Want dit is een programma dóór en vóór de donker getinte mens. Een omgekeerde wereld op de buis die op zich verfrissend zou kunnen werken. Ware het niet dat thema, bedoeling en boodschap van deze se rie zo verschrikkelijk plat zijn. Zwart tegen wit: het alou de goed versus kwaad-thema, maar dan omgekeerd. De goeien, die zijn zwart, de slechten wit. Basta. Het hospitaal waarin de serie zich afspeelt is een niet zo rijk maar met volop goede wil bevolkt instituut. En die goede wil is zonder uitzondering gepersonifieerd in Afro- americans, met hier en daar een latino erdoorheenge- mixt. De enige blanke dokter is natuurlijk een onvervalste slechterik, die zijn - zwarte - vriendinnetje erop uitstuurt om zijn - zwarte - concurrent voor een hoge post van handtastelijkheden te belasteren. Donderdag konden we zien hoe een witte patiënt zich puur om redenen van public relations - het was een hoge politicus - in het armlastige ziekenhuis liet behandelen. Daarvoor nam hij wel een even beroemde als witte chi rurg mee, die - u begrijpt het al - de operatie met een vol strekt ongeloofwaardige klunzigheid te lijf ging. Natuur lijk redt de eigen - zwarte - chirurg van Angels of Mercy de patiënt op het nippertje. Voor wie het dan nog niet door heeft hebben de makers een leuk vormtrucje bedacht: elke scène wordt afgesloten doordat alle kleur plaatsmaakt voor... zwartwit. Mijn eigen gemoedstoestand bij het zien van dit alles Iaat zich alleen beschrijven meteen cliché. Ik viel van mijn stoel. Wat een klinkklare Amerikaanse onzin, dit alles. Alsof we door het op zijn kop zetten van het spectrum in eens het ware dubbelgezicht der mensheid zouden kun nen aanschouwen. Een zwart, dus goed gezicht. Een wit, dus slecht gezicht. Niet dat ik er niets van heb geleerd. Wat? Dit: dat zwarte televisiemakers netzo slecht zijn - of netzo goed, zo u wil - als witte. Waarvan akte. la Op een strand van een Nieuw- Zeelands eiland zijn dertig grienden gestrand. De zeezoog dieren werden donderdag toe vallig ontdekt door twee Engelse biologen die een wandeling maakten in het afgelegen ge bied. De redders slaagden er aanvankelijk in een aantal dieren terug te sturen, maar de grien den die naar de open zee waren gezwommen, kwamen vervol gens weer terug. Twaalf dieren zijn op het strand gestorven. Het drama speelde zich af op Maori Beach, een strand op Stewart Is land. Het is voor het eerst dat er op dit strand walvisachtigen aanspoelen, maar twee jaar ge leden kwamen 288 walvissen om op een ander gedeelte van de kust van Stewart Island. FOTO AFP BARRY HARCOURT Zo openhartig als haar Belgi sche collega zal koningin Bea trix tijdens haar eerste kersttoe spraak op televisie niet zijn. Ko ning Albert vertelde vorig jaar voor het oog van de hele natie over de huwelijksproblemen die hij en zijn echtgenote Paola eind jaren zestig hadden en verwees zelfs naar zijn buiten echtelijke dochter. Beatrix laat dit jaar via de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) we ten dat haar eerste kerstrede op tv een 'iets persoonlijker karak ter zal hebben, omdat het on der andere door de gezond heidsproblematiek van enkele leden van het koninklijk huis geen gemakkelijk jaar is ge weest'. Opmerkelijk, want nooit eerder werden vooraf medede lingen gedaan over de inhoud van de toespraak die Beatrix traditiegetrouw via de radio op eerste kerstdag houdt. De ko ningin spreekt dit jaar over het thema 'Hoop' en zal onder meer de vuurwerkramp in En schede en redeloos geweld aan stippen. De 'openheid' over Beatrix' tv- kerstrede betekent wellicht dat haar adviseurs daadwerkelijk haast maken met de 'moderni sering van de monarchie', die premier Kok vorig jaar rond de ze tijd al aankondigde. Beatrix kon, of ze dat nou leuk vindt of niet, niet langer achter blijven bij onder andere koning Harald van Noorwegen, Albert van België, koningin Marga- rethe van Denemarken i de 'stijve' Britse vorstin ap beth, die al jaren met Ke op televisie verschijnen, kleine vooruitblik op de kan bovendien geen kw er voor de kijkcijfers, zeker in vooraf zelfs een persooi noot wordt beloofd. De 'modernisering' woi jj een multimediaal aangr de rede wordt niet allee iü zonden op Nederland 2 v zal gelijktijdig op intern vanouds op Radio 1 ziji Q< gen. Na afloop van de g b' ken woorden zal een de d het door prinses Christi n zongen 'Komt, verwon* hier, mensen', een lied dragen aan prinses Juli; horen zijn. „Wat sfeer en karakter 1 zal de kersttoespraak va jaar niet veel verschiller van voorgaande jaren", RVD weten. „Omdat de gin spreekt als staatshoi ben de kersttoespraken mijdelijk een zeker alge ia. abstract karakter." Of d p gin werkelijk concrete i b ken zal doen over de ge heidstoestand van prin 1' of prins Bernhard, is du de waag. Zelfs Juliana v t- loofde zich slechts een ie soonlijke 'touch' in het 1962, toen koningin Wi v na, haar moeder, was ofn den. Studenten en ouders kunnen goed door één deur Ouders van studerend Nederland gaan hun zoon of dochter met de kerstdagen lekker verwennnen. Want, blijkt uit onderzoek, studenten kunnen uitstekend met hun ouders overweg. Bijna alle (99,5 procent!) stu denten houden van hun ouders. Ze komen deze kerstdagen niet thuis om de was te laten doen of om het geld. Ze reizen af naar het ouderlijk nest vanwege de gezelligheid. De generatiekloof voorbij. Het wemelt van geluk in dit land. Vooral ouders en hun stu derende kinderen kunnen het uitstekend met elkaar vinden. Bijna negen op de tien studen ten heeft een goede tot zeer goede band met de ouwelui. Zo goed zelfs dat 43,6 procent nog weieens met de ouders op va kantie gaat. Een mogelijke ver klaring voor deze innige band is dat veel (87,8 procent) van de studenten uitwonend zijn. En blijkbaar heeft het op kamers wonen voordelen voor de fami lieband. Opmerkelijke cijfers vindt Tijs Kramer. Hij is de initiatiefne mer van de enquête en eindre dacteur van het Specifiek Uni versitair Magazine (SUM). Het onderzoek werd uitgevoerd on der tweehonderd studenten van verschillende universitei ten. Het studentenblad vroeg enkele maanden terug om een vragenlijst in te vulllen. De tweehonderd respondenten zijn, volgens Kramer, een goede doorsnee van de hedendaagse student. „Het is natuurlijk niet meer dan een indicatieve enquête", rela tiveert hij desondanks. „Maar er is duidelijk een nieuwe tijd aangebroken, een tijd van min der generatieverschillen dan voorheen. Te verklaren uit het feit dat de huidige studenten- ouders de kinderen van de ja ren vijftig en zestig zijn. Een ge neratie die zelf soepel is opge voed en daardoor vrijer en ruimdenkender is dan vorige generaties." De situatie lijkt haast optimaal. Toch hebben de studenten 'ge lukkig' nog wel wat te klagen over het thuisfront. Van 'pa heeft een fobie' via 'simpelheid' tot 'wonen in Brabant'. Daar naast geven opvattingen over seks, uitgaan, relaties en geld nogal eens wat frictie. Ook het omgaan met computers en de muzieksmaak leiden hier en daar tot herrie in de huiselijke kring. Jenneke van der Wal is eerste jaars studente Afrikaanse taal kunde. Ze woont in Leiden op kamers, terwijl haar ouders in de buurt van Deventer wonen. Ze gaat twee maal per maand naar huis. Om 'op krachten' te komen, spelletjes te doen en verjaardagen te vieren. „Ik was er echt aan toe om op kamers te gaan, want ik ben heel zelf standig. Ik kan vrij goed met mijn ouders overweg. Met mijn zusje was de band de laatste tijd wat slechter, maar nu ik nog maar af en toe thuis kom, gaat het veel beter tussen ons." Van der Wal geeft haar ouders een groot compliment. „Ze hebben me een goede levens stijl meegegeven en een stevige set normen en waarden. Ook hebben ze me geleerd op een volwassen manier met andere mensen om te gaan. En ik hou mijn kamer netjes schopn en eet gezond. Maar het fijnste vind ik dat er een groot weder zijds vertrouwen tussen ons is. Bijvoorbeeld over de manier waarop ik met geld omga." Voor hoogleraar Meeus, die jeugd- en adolescentiepsycho- logie en pedagogiek doceert aan de Universiteit van Utrecht, is de uitslag van de enquête niet zo bijzonder. Volgens hem be staat de generatiekloof hele maal niet. Sterker nog: die heeft nooit bestaan, ook niet in de woelige jaren zestig, poneert hij stellig. „Het idee dat toen de wereld tussen ouders en kinde ren op z'n kop stond is echt een mythe. Het leek er wel op dat de waarden en normen van ou deren en jongeren verschilden, maar 80 tot 85 procent van de studenten heeft altijd, ook in die periode, een uitstekende band met zijn ouders gehad." Volgens Meeus munt de enquê te van SUM niet uit door gede genheid en wetenschappelijke waarde. Zoals bijvoorbeeld de uitkomst van de vakantie. „Het is bekend dat hoger opgeleiden, de groep van de ouders van de studenten, zo'n twee a drie keer per jaar op vakantie gaat. Als de kinderen dan bijvoorbeeld vier dagen mee gaan skiën, gaan ze inderdaad met vader en moe der wel eens op stap. Maar uit Amerikaans onderzoek blijkt weer dat 20-jarigen niet meer dan tien procent van hun tijd samen met hun ouders door brengen." Ook het verhaal van het geld ILLUSTRATIE WIM STEVENHAGEN klopt niet helemaal, stelt de Utrechtse prof. Volgens de ge- enquêteerden noemt 0,6 pro cent geld een reden om naar huis te gaan. Meeus: „Zodra mensen economisch afhanke lijk van elkaar zijn, zoeken ze elkaar op. Dat is echt een alge mene regel en geldt ook tussen studenten en ouders. Misschien vinden de ondervraagd geen nette reden en lati daarom achterwege, m ben ervan overtuigd da grotere rol speelt." Neil Gouw is 24 jaar en sinds een halfjaar 0p et Amstelveen. Drie minu pen van zijn ouderlijk h student bedrijfseconon 11 de Universiteit van Amf1 (UvA) gaat zo'n drie- a per week bij z'n ouders Voor de gezelligheid en te eten. Zes jaar geleden, toen van de middelbare schtj kwam, dacht hij er zelf: f over om het huis uit te „Waarom zou ik? Als ik 0 Groningen was gaan st was het wat anders gev e maar Amsterdam is toe bij. Op de middelbare s s ging ik toch ook elke d; de tram naar Amsterda Uiteraard zijn er prakti jr denen waarom hij zola z'n ouders is gebleven, orde van belangrijkheii hij de voordelen van he;( thuis wonen. Financief zijn geval op tot duizen den per maand), hij wak verzekerd van een dak het hoofd, er was struck zijn leven en hij profite t» de huiselijke warmte. 11S een jaar terug voor een e riode uit Amerika terug u lokte de vrijheid toch.d gon me een beetje aan na neurotische - punct "j van mijn vader te ergei eens een middagje nik: d verzon hij klusjes voor Amerika vond ik dat bli -a niet zo erg, daarna had gëen zin meer in die be b, irene nieuwenhuijse M. Laat ik mijn beroepsactiviteiten eens onder el kaar zetten. Toneelspelen. Talloze pogingen zijn onderno men om de relevantie van dat beroep aan te to nen. 'Het theater houdt de mensheid een spiegel voor' lijkt nog de beste gooi. Maar of een spiegel nou zo noodzakelijk is, behalve bij kapper of tandarts, weet ik eigenlijk niet. Redactiewerk voor 'Het Klokhuis'. De teksten die binnenkomen voor sketches en liedjes moeten worden beoordeeld en rollen moeten worden ver deeld. Zodat repetities en opnames vlekkeloos verlopen. Heel leuk werk maar is de onmisbaar heid van een ti> programma ooit bewezen? Zo ja, dan heb ik dat bewijs gemist. Ik ben quizmaster. Van een quiz die ik zelfbe dacht heb. Ik ben dol op spelletjes. Altijd geweest. Mijn leren is spelen. Wat voor belang heeft een spelletje? Het woord zegt al genoeg. Misschien dat voetbal in Nederland een zekere maatschap pelijke relevantie heeft. Maar zelfs daar ben ik niet zeker van. Ik geef soms spelles op de Academie voor Klein kunst. Dankbaarder werk is niet denkbaar. Maar ik leid de leerlingen wel op tot zaken die ik hier boven beschreven heb. Dus dan weet u het wel. Als ik twee maal met mijn fietsbel bel. Ik schrijf columns. Deze columns. Stel dat dit stuk niet op deze vaste plaats zou staan. Stel dat u hier een advertentie zou zien of een mooie foto. Was uw weekend dan bedorven? Eerlijk ant woorden. Dat bedoel ik. U merkt wel dat ik een actief ventje ben. Maar of zonder mijn bezigheden de boel in de soep zou lopen? Jarenlang heb ik gedacht dat ik al die dingen deed omdat ik van spelen hou. Maar ver wegge stopt achter dat argument schuilt de ware reden: ik heb geen zin om aan dat echte leven te begin nen. En zolang ik thuis maar kan zeggen: ik moet gaan acteren of ik moet les gaan geven, heb ik weer een middag of avond uitstel van executie. En zo stop ik mij vol met werkzaamheden. Altijd een excuus bij de hand. Om niet naar tandarts te hoeven of om mijn administratie te laten voor wat hij is. Dit alles realiseerde ik mij weer eens toen ik die laptop aan het uitproberen was. Ook gewichtig speelgoed natuurlijk, zo'n laptop. En volgens mij de duurste smoes die ik ooit in handen heb ge had. PRINS BERNHARD JR, de tweede zoon van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven, viert op 25 december zijn verjaardag. Hij wordt op eerste kerst dag 31 jaar. onselijk Twee leden van de populaire Britse jongensband FIVE moe gende week donderdag voor de rechtbank verschijnen. Zij een café op de vuist zijn gegaan na een opmerking over hu concurrent Westlife, zo meldde de Britse zender BBC onlai Ritchie Neville en Jason Brown werden gearresteerd na eer partij in een café in de Ierse hoofdstad Dublin. Beiden wor schuldigd van verstoring van de openbare orde. WEERWOLVEN bestaan waarschijnlijk niet, maar ge wone dieren blijken wel agressiever te worden bij vol le MAAN. Een onderzoek in een Brits ziekenhuis heeft uitgewezen dat honden, rat ten, katten en paarden dan veel vaker mensen bijten. Dat blijkt uit onderzoek waarvan de resultaten zijn gepubli ceerd in het British Medical Journal. Ook op de mens heeft volle maan een niet al te beste invloed. Al eerder bleek een verband tussen het fenomeen en het aantal mis drijven, verkeersongelukken en drugoverdoses. De BABY die tijdens de h( overstromingen in Mozam maart van dit jaar in een E2 werd geboren, heeft deze p een huis gekregen van de van haar land. De redding^ inmiddels negen maandei Rositha Chirindza was de: f zien op tv-schermen over ip wereld. Het meisje werd g>; in de boom waar haar hoo i gere moeder een veilig he i had gezocht. Het gezin va ha kreeg een driekamerwt alsmede vier stuks rundve r scheidene geiten, een plo^ vijf hectare groot stuk groi twee bankrekeningen met'- een kleine 3.700 gulden Afwezig De uitdrukking is vreselijk maar ik weet even geen betere: Soms kom je je zelf tegen. De vorige week schreef ik over mijn ervaringen met mijn nieuwe laptop. Beetje overdreven stukje maar voor uit. Toch duizend dingen ge probeerd om die laptop beter te leren kennen. Zodat mijn columns voor deze krant mes scherp op papier komen. Ik wil mee met de nieuwe tijd. Maar diep in mijn hart weet ik beter. Ik wil afwezig zijn. Afivezig van wat ik nu voor het gemak maar even 'het echte levennoem. Wat is het echte leven? Daartoe be- al die zaken die in onze maatschappij onontbeerlijk zijn. Dokters, metselaars, boekhouders, verkeersagenten, zij maken allen deel uit van het echte leven omdat zonder hen de boel in de soep zou lopen. Maar ik heb nooit deel uitge maakt van dat leven. Want ik wil af wezigzijn.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2