Ergernis over uitblijven regels vuurwerk D<? Stemming Een aanval op de karakterloosheid Leiden Regio eest met stiefdochter: takstraf van 234 uur Te vroeg gestort Fusie ROC's op laatste moment nog afgeblazen remiste cansen Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR/ 41,00 IRDAG 23 DECEMBER 2000 rstactie Gymnasium: bijna halve ton Give Morogoro a new tomorrow'. Met deze slogan ken vierdeklassers van het Stedelijk Gymnasium ten strijde de Stichting Morogoro Support. Met een grote kerstactie den de leerlingen 28.000 gulden op voor de inrichting van nieuw ziekenhuis met 20 bedden in Tanzania. De Stichting e Ganzen werd bereid gevonden de actie te ondersteunen een bedrag van 17.500 gulden. Gisterochtend werd een |ue met het totaalbedrag van 45.500 gulden uitgereikt aan ïurslid Dofferhoff van de Stichting Morogoro Support. De- j ichting is opgericht door medewerkers van het Rijnland enhuis. De vierdeklassers haalden het geld op met onder rde verkoop van rozen, T-shirts, cake en hotdogs. Daar- vond er een grote kerstshow plaats. tuurpad in Cronesteyn su Speciaal voor de kerstvakantie is in polderpark Cro- ;yn op de zondagen 24 en 31 december een natuurpad ge- met raadsels en opdrachten rond het thema kerst en fj gebruiken. De puzzeltocht, die geschikt is voor kinderen en assenen, begint vanuit bezoekerscentrum 'het Reigersbos' lurt ongeveer drie kwartier. Een plattegrond met vragen- ulier kan in het bezoekerscentrum tijdens openingsuren, ag van 14.00 tot 16.00 uur, worden opgehaald. Voor ieder- lie het formulier weer inlevert is er een kleine verrassing. ;r de goede inzendingen worden enkele prijsjes verloot. In [eigersbos is er iets te drinken, maar ook een kijk- en doe- lonstelling over Schaap en wol. Het Reigersbos is alleen per of lopend te bereiken vanaf het fietspad langs het Kanaal b, it 'polderpad'. Auto's kunnen geparkeerd worden in de jving van de voetgangers-/fietsersbrug over het kanaal of volkstuinen aan de Vrouwenweg. glg/leiden e(is jarenlange incest met ht verstandelijk gehandi- stiefdochter is een 39-ja- idenaar gisteren door de rechtbank veroordeeld maanden cel die hij mag [en in 234 uur dienstver- Daarnaast heeft de man ïlf jaar voorwaardelijk ge- qDe officier van justitie - ijftien maanden onvoor waardelijk. De Leidenaar had onder diverse bedreigingen on tucht met het meisje gepleegd tussen haar elfde en veertiende jaar. De man ontkende en sugge reerde dat de moeder na hun scheiding het kind een en an der had ingefluisterd uit wraak. Een deskundige concludeerde over het verhoor van het meisje dat zij een betrouwbaar verhaal vertelde. leiden Een losgeschoten laadklep van een Leidse vuilniswagen heeft gisteren op de Herensingel voor enig oponthoud gezorgd. Een deel van het pas opgehaalde vuilnis uit de wijkcontainers belandde midden op het wegdek. Een kraanwagen met grijper was nodig om de rommel terug te krijgen in de laadbak van de truck. Hoe de klep open kon schieten, is niet bekend. foto hielco kuipers Werkstraf voor plaatsen onveilige geiser den haag/leiden Voor een onveilige geiser is een 39-jarige Leidenaar door de Haagse recht bank veroordeeld tot een werkstraf van honderd uur. De werkstraf komt in plaats van een verblijf in de gevangenis van twee maanden. Daarnaast hangt de man een voor waardelijke celstraf van twee maanden boven het hoofd als hij opnieuw een strafbaar feit pleegt. Te gen de Leidenaar was een gevangenisstraf van zes maanden geeist. De man werd schuldig bevonden aan het laten plaatsen van een geiser zonder rookgasafvoer in de badkamer van een wo ning aan de Lijsterbes straat in Leiden. Door de onveilige geister raakte op 14 oktober vorig jaar een 28-jarige kamerbewoner bewusteloos door kool monoxidevergiftiging. Ruim een jaar later is de man nog steeds in coma. Volgens de rechtbank was de Leidenaar een gewaar schuwd man. Een vorige geiser was door een mon teur afgekeurd. De Leide naar liet deze geiser ver vangen door een oud exemplaar, waarbij hij opnieuw op de onveilige situatie in de badkamer werd gewezen. JP snakt naar een nieuwe landelijke richtlijn voor de van vuurwerk. Wethouder Pechtold (milieu) er- ich aan de trage werkwijze van het ministerie van De D66'er heeft ook nog altijd geen antwoord ge- zijn suggesties hoe vuurwerk veiliger kan worden lorgen. robbert minkhorstgelen aangekondigd, maar daarna is het stil geworden, dringend nieuwe regels „Leiden heeft nu zelf alles gere- vindt de bestuurder, geld." Vuurwerkfabriek Kat ver- de ramp in Enschede trok uit Leiden-Noord en met n Nederland anders over de twee ondernemers die een ilag van vuurwerk ge- flinke hoeveelheid mogen op- Pronk heeft ook maatre- slaan, werden afspraken ge- maakt. Die halveren ze. Om toch aan de vraag te kunnen voldoen, worden beide zaken dit jaar vaker bevoorraad. „Ik vind het slecht als ge meenten zelf moeten optre den", zegt Pechtold. „De lande lijke situatie blijft zoals die is en dat vind ik erg jammer. Het tempo van het rijk is laag. Voor mij is het onacceptabel als het niet lukt om het voor 1 januari 2002 goed geregeld te hebben en daar lijkt het nu wel sterk op." Het ministerie van vrom liet deze week weten dat de nieuwe Vuurwerkwet pas begin volgend jaar klaar is, wat tot ge volg heeft dat die wet 'op z'n vroegst in 2002' van kracht wordt. Leiden heeft geluk gehad, maakt Pechtold duidelijk. „Op basis van vrijwilligheid is er een regeling gekomen. Daar waar deer ik de twee ondernemers zeer voor. Alleen dat is geen op lossing voor de lange termijn. En als zij het niet hadden ge wild, had ik geen poot om op te staan.'" Daar kan de gemeente Utrecht over meepraten. De Domstad verbood de opslag van vuurwerk in zeecontainers, maar Intratuin vocht die beslis sing met succes aan bij de Raad van State. Zij gaf het tuincen trum gelijk, omdat landelijke regelgeving ontbreekt. „Ab surd", zegt Pechtold. „Utrecht wordt op z'n vingers getikt om dat het rijk de zaak niet regelt." Pechtold heeft Pronk twee maanden geleden een brief ge schreven waarin hij hem een reactie vraagt op de ideëen die de wethouder heeft over de op slag van vuurwerk. Pechtold opperde om een landelijk fonds op te richten waarmee grote vuurwerkopslagplaatsen die in of vlakbij een woonwijk staan, kunnen worden uitgekocht. Een andere suggestie was om in Nederland alleen grootschalige opslagplaatsen op 'strategische plekken' toe te staan, bijvoor beeld in bunkers op militaire oefenterreinen. Pechtold: „Als mensen hetzelfde van mij ver langen, dan mag ik op een brief met voorstellen toch ook een antwoord verwachten?" leiden wim wegman 5T< jlii loos (ex-SP) en Piet Pe- k ex-SP) hebben be- m€ oor hun kleine bende ed( alligen in de gemeente gaan voortaan door het s De Leidse Partij. Een :hte publicitaire blun- de da.»rliet de Socialistische weer een tijd geleden, er zich niet ontplooien, Irote Leider Cor Ver- wiens kroonprins Sloos nnengehaald, gaf hem ite niet. stapte de kleine man uit ging hij in de gemeen- 'erder als De Onafhan- Een handige zet, want enmansfractie heb je mand last. Daar ben je prins. tapte vorige week uit de con er zich niet ont zei hij. Grote Leider geer, die de kapper in lit naar voren schoof als iat-wethouder economi eën, gaf hem de ruimte Daan schuilen nu bij el- ir de Grote Boze Cor. Ze zich De Leidse Partij, dom. Een naam zonder smaak. Zo moeten ze iet Leiden Weer Gezel- baar Leiden, de Stads- Leiden Vooruit strij- een halve zetel in de teraad. er zoveel betere namen de partij van het wak- letal. Wat te denken bij- ld van - heel simpel - I eper, af te korten tot SP. leuker eigenlijk voor zo'n stelletje: Peper Sloos. Maar de absolute kraker - had den ze die maar zelfbedacht - is natuurlijk de Socialistische Middenstands Partij (SMP). Da's ouderwets, maar toch ge durfd progressief (vanwege dat 'socialistische'), maar toch ook weer conservatief en kneuterig (vanwege dat 'middenstands'). Zo trek je kiezers uit twee totaal verschillende doelgroepen. En de overeenkomst tussen Sloos en Peper is nu eenmaal, dat ze zich beiden socialist noemen en dat beiden, vanwege hun achtergrond, een zwak hebben voor de kleine middenstand. Er is trouwens nog een soort overeenkomst. Piet Peper was kapper, Daan Sloos is kappers- zoon. Dus ze kunnen voor de raadsverkiezingen van 2002 ook nog inschrijven als de lijst Kap per Zn. Twee zetels verzekerd. Aan de slag Uitstromen is het nieuwe motto van De Zijl Bedrijven (DZB). De betere klachten van de sociale werkplaats moeten als de sode mieter voor een gewone baas aan de slag. Dat is goed voor hun integratie en emancipatie. De mannen en vrouwen met de grootste handicaps blijven ach ter. Stigmatiserender kan bijna niet. Maar kennelijk is de emancipatie en integratie van dit deel van de medewerkers van ondergeschikt belang. Van DZB zelf blijft weinig meer over. Van bedrijf tot formule, zegt wethouder Jan Laurier van GroenLinks daarover. DZB was een bedrijf waarop Leiden, met recht, trots was. Het bedrijfsre sultaat was jaarlijks om van te smullen. Daar konden al die ambtelijke diensten met duur betaalde troubleshooters, inte rim-managers en adviesbu reaus nog een puntje aan zui gen. Toch toonde op Margje Vlas veld van Leiden Weer Gezellig- /De Groenen na niemand in de raadscommissie werk, sociale zaken en wijkbeheer zich echt verdrietig over de ontmanteling van Leidens trots. Neem Greet- je Gruting van de WD. Zij zei van het strategisch beleidsplan dat voor DZB is gemaakt 'een tjakka-gevoel' te krijgen. „Er gaat power vanuit", prees ze wethouder Laurier. Zelfs vanuit de SP-banken, van waaruit meestal tomaten naar het colle ge worden gelanceerd, klonk een ongekende lofzang. „De waardigheid van de mens wordt centraal gesteld, niet het bedrijfsresultaat", zei SP'er Hans van Dam. Het klonk alsof DZB'ers vijftien jaar lang zijn uitgeknepen, dat de vertrokken directeur Gerard Bovens alleen maar uit was op winst en dat het maar goed is dat aan deze praktijken een einde wordt ge maakt. Er is maar een conclusie moge lijk: alleen Margje Vlasveld houdt van De Zijl Bedrijven. En daarom houden wij een beetje meer van Margje. Want zij was de enige die zich hardop af vroeg wat de medewerkers van DZB eigenlijk zelf vinden van de veranderingen, een vraag die onbeantwoord bleef. En zij was ook de enige die de echte reden voor de omwenteling hardop durfde te benoemen, namelijk het grote tekort aan arbeids krachten. De DZB'ers zijn op de huidige arbeidsmarkt hard no dig. Het is, kortom, goed voor de economie dat DZB leeg loopt. Dat heeft dus geen don der met emancipatie en inte gratie te maken en al helemaal niet met de waardigheid van de mens, maar juist weer wel met bedrijfsresultaten, meneer van Dam. Dat een WD'er een tjakka-ge voel krijgt van de marktwer king, is geen wonder. Net zo goed als het geen wonder is als DZB'ers met een 'gewone' baan straks massaal gebruik maken van de door Margje bepleite te- rugkeerregeling. tekst: aap rietveld en wim koevoet» tekening: maarten wolterink De fusie tussen de opleidings centra ROC Leiden en ROC MidWest groep is afgeblazen. De voorzitter van het college van bestuur van ROC MidWest, A. Wooldrik-Van Schooten, meldt dit in een persbericht. Waarom de fusie niet doorgaat, is nog niet bekendgemaakt. De besturen van beide onderwijs centra waren gisteren niet be reikbaar voor commentaar. De fusie is vrijwel letterlijk op het laatste moment stukgelo pen. ROC Leiden en ROC Mid West zouden officieel op 1 ja nuari 2001 samengaan. Daar mee zou een groot centrum ontstaan met vestigingen in Leiden, de Duin- en Bollen streek, Alphen aan den Rijn, Zoetermeer en Gouda. ROC Leiden was zelf ook al het resul taat van een aantal fusies. Het centrum, dat elf MBO-units telt en twee voor volwassenenedu catie, telt rond de 10.000 leer lingen en ongeveer 800 perso neelsleden. College-voorzitter Wooldrik van ROC MidWest toont zich in het persbericht zeer teleurge steld over het stranden van de fusie. „De Raad van Toezicht en de medezeggenschapsraad van ons ROC waren er klaar voor en hadden na veel onderhandelin gen ingestemd met het fusiedo cument." Volgens Wooldrik is er veel overleg gepleegd met de Leidse ROC, niet alleen tussen bestu ren en medezeggenschapsra den, maar ook tussen allerlei af delingen. Zo draaiden er al meer dan een jaar diverse werk groepen om zaken op het ge bied van personeel, financiën, onderwijs, automatisering en communicatie op elkaar af te stemmen. Nu de samenvoeging niet doorgaat, beraadt ROC MidWest zich intern hoe het verder gaat. De Leidse ROC kwam vorige maand in het nieuws toen bleek dat het 4,5 miljoen moest be zuinigen. De tekorten waren onder meer ontstaan door de vele fusies waaruit het ROC is ontstaan en waardoor een groot aantal investeringen nodig was. De vergoeding van het rijk was bij lange na niet voldoende om die investeringen te dekken. De bezuinigingen zouden niet ge paard gaan met ontslagen. Het is nog onduidelijk of het afbla zen van de fusie gevolgen heeft voor de bezuinigingen. leiden ellen klapwijk De infrastructuur in Neder land is maar saai. Met name rotondes blinken uit in karak terloosheid. Dat vindt het Rijnlands Architectuur Plat form (RAP) tenminste, dat daarom een prijsvraag uit schreef met als titel 'zin+onzin +rotonde'. Ontwerpers van di verse pluimage mochten hun creativiteit en fantasie loslaten op de mogelijkheden en on mogelijkheden van de roton de. De Amsterdamse ontwer per Henk van Schuppen won gisteravond de hoofdprijs met 'Hyper'. Het ontwerp viel in de prij zen door de multifunctionali teit. De opgetilde rotonde is milieuvriendelijk doordat au tomobilisten niet af hoeven te remmen. Daarnaast betekent deze een verdubbeling van de ruimte, omdat fietsers en voetgangers onder de rotonde door kunnen. De jury oordeel de dat de rotonde 'een toevoe ging aan het landschap' is. Gudrun Feldkamp van het RAP architectuurcentrum ge bruikt plastische taal als het gaat over rotondes. „Ze zijn lelijk en inhoudsloos, alsof er een soort UFO is geland, met zo'n bolletje in het midden." Des te meer prikkelt het de verbeelding. Uit het scala van ontwerpen zijn mooie en uit voerbare rotondes te héllen. „Maar veel voldoen niet aan de verkeersveiligheid. Het mag namelijk niet zo opval lend zijn dat automobilisten er door afgeleid worden", legt Feldkamp uit. Ze geeft daar mee aan dat ze met de prijs vraag wel degelijk een signaal willen afgeven. Het kan span nender op de weg, dat bewij zen de uiteenlopende creaties wel. Zo is er het idee van zoge naamde Rotoprints, wegbe- schilderingen van rotonde naar rotonde. Een ander ont werp was dat van een roton de, die verzonken is in het landschap. Alle inzendingen worden nog tot en met 3 januari, met uitzondering van de maan- en feestdagen, tentoongesteld in de Tuinzaal van sociëteit de Burcht in Leiden.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21