Roelofarendsveen ziet postkantoor sluiten mr- 'Herindeling geen wondermiddel voor alle kwalen Rijn Veenstreek Bekneld na botsing {DAG 23 DECEMBER 2000 Abbenes Sassen h ei rh Leimuiden JACOBSWOUDE Rijnsaterwoude Ringvaart' ALKEMADE Nieuwe Wetering Oude. Wetering Nieuwveen Langeraar Zevenhoven Noordse Buur Nieuwkoop Nieuwkoopse plassen Aarlanderveen /A ^Rijndijk Weipoort Zwammerdam Hazerswoude- Dorp Benthuizen Boelen, voor de herin burgemeester van Lei- Rij nsaterwoude en een en erna van Rijn- is het niet met Boone Aiister maar naar de in- van Koudekerk en "izen", zegt hij. „Zij heb- ,m g altijd een verlangen leger. Ze denken dat het tebestuur hen vergeet, niet zo hoor, maar je :t ze niet uit hun hoofd ijournaliste Meiny van weet wel zeker dat rp Koudekerk aan den al tien jaar bijhangt. .leenteambtenaren en - Iers is de brug over de I lijn, de enige, schakel R Koudekerk en de rest nwoude, een tè groot I „Koudekerk is een I s gebiedsdeel. Het park en de bestrating zagen er vroe ger altijd keurig uit. Moet je nu zien, wat een zooitje. Als ze het opknappen, gebeurt het met zulk goedkoop materiaal, dat het binnen de kortste keren weer een troep is. Je kunt de klok niet meer terugdraaien, maar het is jammer dat het is gebeurd." Van Asperen pro beert het tij voor Koudekerk te keren. „Een werkgroep van de PvdA, waarin ik ook zit, pro beert er iets aan te doen." Actievoerder van het eerste uur Leen van Zanten uit Ha- zerswoude-Dorp heeft zich in middels neergelegd bij de her indeling. „Ons dorp lijdt er niet onder. Maar ik voel me geen Rijnwoudenaar. Binnenkort gaat Radio Rijnwoude de lucht in, de omroep voor Rijnwoude- naren, zeggen de initiatiefne mers. Rijnwoudenaren, wie zijn Over ruim een week vieren Rijnwoude, Jacobswoude en Liemeer hun tiende verjaardag. Hevige protesten van bestuurders en bevolking konden de gemeentelijke herindeling per 1 januari 1991 niet tegenhouden. Ook daarna bleef het een tijd onrustig. Zo kreeg Jacobswoude bij de discussie over welke van de twee gemeentesecretarissen mocht blijven, in één klap landelijke bekendheid. En even verderop, bij buurgemeente Rijneveld, was er zoveel weerstand over de naam dat die twee jaar later, na een referendum, alsnog veranderd werd in Rijnwoude. Provinciebestuurder en overtuigd voorstander van herindeling Jan Hein Boone zei in 1983: „Iedereen reageert fel op gemeentelijke herindeling. Maar als het besluit eenmaal is genomen, blijken de negatieve gevoelens snel weg te ebben. Veel mensen zouden na een herindeling niet meer terug willen naar de oude situatie." Heeft hij gelijk gehad? door Marieta Kroft •ster Boelen van Rijnwoude: „De inwoners van Benthuizen en neiirk aan den Rijn hebben nog altijd een verlangen naar vroe- archieffoto hielco kuipers ter Piet Verhoef: „Alle ellende van de afgelopen jaren mij pijn gedaan." archieffoto engel lameijer emeester heeft i Hoesel streed als voorzitter van de Werkgroep Gemeentelijke ing tien jaar voor behoud van de zelfstandigheid van Wou- ,Uit frustratie heb ik het hele dossier weggegooid." foto hielco kuipers dat dan? Dat wil er bij mij nog niet in Peter van Hoesel, die als voorzitter van de Werkgroep Gemeentelijke Herindeling Woubrugge tien jaar probeerde Woubrugge en Hoogmade zelf standig te houden, vindt de uit spraak van Boone dat herinde ling snel went, 'erg gemakke lijk'. „Mensen hebben weer stand tegen veranderingen. Zijn ze eenmaal aan iets gewend, dan settelen ze zich. Ik zou ook niet terug willen naar de oude situatie. Dat kost weer een hoop geld en energie. Maar het is geen bewijs dat de herinde ling achteraf zo gek niet is ge weest. Stel er komt weer een sa menvoeging, dan gebeurt het zelfde. Iedereen komt in verzet en na een tijdje zeg je: 'het loopt wel weer'." Van Hoesel kan zich nog steeds opwinden over het be sluit om dorpen samen te voe gen. Niets heeft hij meer op pa pier staan dat hem aan die tijd herinnert. „Uit frustratie heb ik het hele dossier weggegooid. Argumenten waarom die herin deling er moest komen, ontbra ken. Als we ernaar vroegen, kre gen we te horen dat we te klein waren. En omdat we te klein waren zouden we te weinig be stuurskracht hebben. Als we vroegen 'hoezo hebben we te weinig bestuurskracht?', dan zeiden ze 'omdat jullie te klein zijn'. Een soort cirkelredenering dus." Hij geeft toe dat hij in Ja cobswoude als gemeenteraads lid D66 kan vertegenwoordigen. In het kleinere Woubrugge was de partij niet levensvatbaar. „Het is alleen de vraag hoe erg dat zou zijn geweest. Nu zit ik in mijn eentje in de oppositie. Ik moet het van de kracht van de argumenten hebben of van het goede humeur van de rest. In Woubrugge was D66 een deel van Gemeentebelangen. Dat ging goed. Binnen een gro tere partij die ook nog een wet houder levert, kun je meer be reiken. Ik vraag me daarom af of we weer als D66 een volgen de raadsperiode ingaan." De opstand in de Rijnstreek eind jaren tachtig leverde slechts één succes op. Een half jaar voor de samenvoeging be sloot de Tweede Kamer dat Ter Aar zelfstandig mocht blijven. Dat betekende dat Nieuwveen en Zevenhoven geen derde partner erbij kregen. De toen malige burgemeester Piet Ver hoef, die destijds geen gelegen heid onbenut liet om te pleiten voor een zelfstandig Ter Aar, was de koning te rijk. Collega Boelen was niet onverdeeld on gelukkig: zijn gemeente Nieuw veen hoefde immers slechts met Zevenhoven samen te gaan. Hij betreurde echter het gelijktijdige besluit dat Wou brugge bij Rijnsaterwoude en Leimuiden werd gevoegd. Achteraf noemt Van Hoesel het zelfstandige voortbestaan van Ter Aar een wansucces. Boelen is het met hem eens: „Met de wetenschap van nu zeg ik: het is een weeffout geweest." Verhoef, die in 1993 afscheid nam als burgemeester, oordeelt liever niet. Kort na zijn vertrek ontstonden grote bestuurlijke problemen. „Ik zei je van tevo ren dat ik niet over de periode van na 1993 wil praten. Maar nu kom ik er toch op. Laat ik er dit van zeggen: alle ellende heeft mij veel pijn gedaan. Het is een verlies van de goede naam die Ter Aar had." Boelen, Van Hoesel en Ver hoef zijn het er over eens dat het besluit in 1990 voor Ter Aar op dét moment wel goed was. Er was immers, net als bij de andere dorpen in de Rijnstreek, geen reden voor samenvoeging. „Dan moet je niet naar het zware middel van herindeling grijpenzegt Van Hoesel. „Grotere gemeenten hebben duurdere ambtenaren en meer afstemmingsproblemen. De be trokkenheid van de burgers is bovendien veel minder. Ik denk dat in de voormalige gemeente Woubrugge zo'n honderd men sen in meer of mindere mate actief waren in de politiek. In Jacobswoude is dat ongeveer ook zoveel, maar dan verdeeld over vier dorpen. Inwoners van Leimuiden hebben vaak hele maal geen zin om mee te den ken over Hoogmade en anders om. Toen hier een paar jaar ge leden een klankbordgroep Leef baar Hoogmade werd opge richt, waren er in een mum van tijd dertig mensen beschikbaar. Die zouden er niet zijn geweest als de klankbordgroep Leefbaar Jacobswoude had geheten." De Rijnwoudse burgemeester Boelen vult aan: „Herindeling is niet de panacee voor alle kwa len. Het is niet niets om twee of drie ambtenarenapparaten bij elkaar te voegen. Voordat het allemaal is geregeld, ben je zo tien tot vijftien jaar verder. Je moet alleen herindelen als het ambtelijk apparaat te kwetsbaar wordt. Daarom had ik geen moeite met samenvoeging van Rijnsaterwoude met Leimuiden en van Nieuwveen met Zeven hoven." De samenvoeging van ambte narenapparaten ging niet over rozen. Vooral Jacobswoude weet er alles van. Wie van de twee gemeentesecretarissen, Meester of Bello, mocht blijven? Meester won met een minimale voorsprong en Bello stapte naar de rechter om zijn ontslag aan te vechten. Uiteindelijk vertrok hij met een gouden handdruk van 1,2 miljoen gulden. Het wondermiddel voor alle kwalen in gemeenteland is sa menwerking, vinden Van Hoe sel, Boelen en Verhoef. Boelen: „We zouden veel meer kunnen samenwerken op uitvoerend niveau, niet op beleidsmatig ni veau. Bijvoorbeeld op het ge bied van het wegenonderhoud of de inning van belastingen." De zes Rijnstreekgemeenten willen dat wel. Adviesbureau KPMG onderzoekt de mogelijk heden. Een goed voorbeeld van sa menwerking vindt Verhoef de herontwikkeling van glastuin- bouwlocaties in de Rijnstreek, die onder zijn leiding plaats heeft. Vijf Rijnstreekgemeenten maakten met de tuinbouworga nisatie WLTO en andere be trokkenen een plan. Dat betreft onder meer de sanering van 20 tot 35 procent van de glastuin bouw en de ontwikkeling van een ultramodern kassengebied in Nieuwveen, voor kwekers uit de hele regio. „Wethouders brengen het over naar hun ge meenteraden. De besluitvor ming zou wellicht sneller zijn geweest als er maar één ge meenteraad over was gegaan. Maar belangrijk is ook het draagvlak. Ik heb liever dat zo iets vanuit een kleine gemeen schap met meer partijen wordt bevorderd dan een dictaat van bovenaf." Sinds Thorbecke is de ge meentelijke herindeling aan de gang. Rond het midden van de 19de eeuw telde Nederland nog zo'n 1200 gemeenten. Op dit moment zijn het er nog 537, maar over ruim een week, op 1 januari 2001, zijn het er nog maar 504. De trein dendert voort. Minister De Vries van binnenlandse zaken gaf deze week de provincie Zuid-Hol land nog opdracht om binnen een half jaar een herindelings plan te maken voor de zestien gemeenten in de Duin- en Bol lenstreek en de Leidse regio. De jubilerende Rijnstreekge meenten willen voorlopig niets meer weten van gemeentelijke herindeling. .Alleen als er knel punten zijn, zoals die de afgelo pen jaren in Ter Aar zijn ge weest. Anders niet", zegt Van Hoesel. Burgemeester Boelen wil best met buurgemeente Zoeterwoude praten als die zou aankloppen. Maar hij neemt geen initiatief. „Hoelang ik Rijnwoude nog geef? Minstens vijftig jaar." Uithoorn Tla léiuaL Kudelstaart De Kwakel Mijdrecht Rijpwetering Roelofarendsyeen Oud Ade Woubr Hoogmade LIEMEER - jM TER AAR Leiden s Zoeterwoude- Rijndijk f L V». Koudekerk a aan den Rijn f Meije gemeentegrens Woerden Bodegraven CSE Zoetermeer Tien jaar Rijnwoude, Jacobswoude en Liemeer geval kost tweede slachtoffer merdam Het tweede slachtoffer van de aanrijding die erdagnacht op de J.C. Hoogendoornlaan in Zwammerdam shad, is gisteren overleden. De toestand van de 17-jarige rdorpse was meteen na de botsing, waarbij haar moeder ram, al kritiek. De auto van het duo werd geschept door 4-jarige automobilist uit Boskoop. Gisteren verstrekte de e per abuis verkeerde gegevens van de man, die licht ge- raakte bij het ongeval. forme milieuvoorschriften in bouw Gemeente Alkemade onaangenaam verrast nj iaan den run Alle woningen die in de gemeenten Rijn- 4 e, Alphen aan den Rijn, Liemeer en Nieuwkoop worden l(j ïwd krijgen ongeveer met dezelfde voorschriften te maken et milieu te sparen. De gemeenten ondertekenden daartoe j: (genoemde 'convenant duurzaam bouwen'. Andere on- j, leenaars van het convenant zijn de woningbouwcorpora- -I, /onenCentraal uit Alphen en HABEKO Wonen uit Rijn- e. Verder zetten het Nederlands Verbond van Onderne- in de Bouwnijverheid, de VOA, NUON, het hoogheem- u chap van Rijnland en de vrouwenadviescommissie van Al- hun handtekening. Tot nu toe was het zo dat een gemeen- een woningbouwproject een overeenkomst sloot waarin lieumaatregelen waren opgenomen. Het verschil met het inant is dat er bij het convenant uniforme regels gelden. hense verkeersouders geïnstalleerd iaan den run De eerste Alphense verkeersouder begint op p dag 8 januari om 8.15 uur in de Marokkostraat met zijn b Gehuld in een oranje verkeersvest waakt de ouder over de d, ïeid van schoolgaande kinderen in de wijk Kerk en Zanen. >uder Groen in 't Wout installeerde gistermiddag de eerste Alphense verkeersouders. Zij mogen geen bekeuringen en en werken daarom nauw samen met de politie. Postkantoren BV wil het postkantoor aan de Sotaweg in Roelofarendsveen binnen een half jaar sluiten. Dit ge beurt echter pas als er een ondernemer in het dorp is ge vonden die een postagentschap wil openen in zijn win kel. Dat meldt een woordvoerder van Postkantoren BV in Utrecht. roelofarendsveen janneke de jonge Het besluit komt voort uit het postkantoren-vestigingsplan uit 1996. Toen besloot het hoofd kantoor in overleg met de Tweede Kamer om binnen vijf jaar 400 kleine postkantoren om te zetten in een postagent schap. Roelofarendsveen werd destijds niet genoemd, wel ves tigingen als Leimuiden, Ter Aar en Warmond. Het nieuws komt voor burgemeester en wethou ders dan ook als een onaange name verrassing. Zij willen Postkantoren BV via een brief hun teleurstelling laten blijken en er op aandringen het kan toor niet te sluiten. Het post kantoor aan de Sotaweg is het laatste in de gemeente Alkema de. Volgens de woordvoerder van Postkantoren BV gaan inwoners van Roelofarendsveen en om streken er helemaal niet op achteruit als straks een post agentschap zijn deuren opent, bijvoorbeeld in een winkel aan het Noordplein. „Het exacte as sortiment dat ze nu in het post kantoor vinden, krijgen ze straks aangeboden in het agentschap. De postbussen gaan mee, of blijven op de oude plaats. Alleen het rechtstreeks boeken van een reis kan dan niet meer." De woordvoerder zegt dat dit beleid noodzakelijk is, nu steeds meer mensen hun geld pinnen. „Het aantal handelin gen aan de balie neemt dras tisch af. Het blijkt dat het daar door steeds moeilijker is om een klein postkantoor op een fatsoenlijke manier te exploite ren." Omdat Postkantoren BV wel hecht aan een goede sprei ding over het land, wordt een kleine vestiging alleen gesloten als er een postagentschap voor in de plaats kan komen. Een ondernemer die het agentschap achter zijn deuren wil openen, is nog niet gevon den. „Vaak zit een agentschap in een supermarkt, of in een kantoorboekhandel. Het moet een plek zijn waar veel mensen komen en waar goede parkeer gelegenheid is", zo meldt de woordvoerder. De eigenaar van Edah Van Dijk aan het Noord plein zegt dat hij in het verle den wel eens is benaderd. „Maar toen hadden ze haast. En ik heb op dit moment geen plek. Dat kan veranderen als we straks kunnen uitbreiden, maar daarover is nog niets zeker." Voor de personeelsleden van het postkantoor betekent slui ting wellicht dat ze een andere baan moeten zoeken. De on dernemer die het postagent schap gaat beheren, hoeft hen namelijk geen baan aan te bie den. Volgens vestigingsleider Timmermans van het Veense postkantoor wil het personeel dat ook helemaal niet, omdat het salaris op een postkantoor hoger is dan in een winkel. aarlanderveen Een automobiliste is gistermiddag op de provincia- leweg 321 tussen Aarlanderveen en Alphen aan den Rijn in de berm terechtgekomen na een frontale botsing met een kleine vrachtwa gen. Daardoor raakte zij bekneld in haar eigen voertuig, dat in de berm terechtkwam. Politie, brandweer en een traumahelikopter be vrijdden de vrouw uit haar auto, nadat zij die zij weer op zijn wielen hadden gezet. Het slachtoffer liep ernstige verwondingen op aan ar men en benen en ligt inmiddels in het LUMC in Leiden. De politie is op zoek naar een man van een jaar of zestig, die hielp de reddings werkzaamheden, en naar andere getuigen.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 19