'Ik ben gelukkig omdat ik gehoor kan geven aan mijn roeping Durven na(ar) Diekstra 'Hij maakt een heleboel vrouwen ongelukkig' Cocktail/Cultuur Kunst Via auto's en mc-bakkies naar mobieltjes Oude rot Van der Plas makelaar van het jaar KAS SAKORTIN ZATERDAG 23 DECEMBER 2000 945 redactie: Miep Smitsloo-De Graaft en Paul de Tombe telefoon: 071-535 64 84. Toen Nico Barning de autobranche inruilde voor de telecommunicatie had hij ook niet kunnen vermoeden dat er twintig jaar later vijf miljoen mobiele telefoons in jassen en tassen zouden zitten. Zelfheeft hij, behalve zo n kleinood, de hoogst denkbare KPN-onderscheiding in zijn branche op zak, die van 'excellent partner'. Met de reischeque van 7500 gulden die bij de onderscheiding hoort, fêteert de Voorhouter ('geboren Leienaar') het voltallige personeel komend voorjaar op een reisje Disneyland. Nico Barning nam afgelopen week met een receptie in het Noordwijkse res taurant De Cleyburch afscheid van zo'n 150 klanten en leveranciers. Me dewerker van het eerste uur Robert Lelieveld zet zijn zaak aan de Rijns- burgse Brouwersstraat voort. Barning laat de boel met een gerust hart achter en kan op adem komen. Want de ra zendsnelle ontwikkelingen op tele- communicatiegebied zijn slechts bij te houden als je er bovenop blijft zitten. Een doodvermoeiende bezigheid, dachten wij a-techneuten van Cock tail? „Welnee, dat houd je scherp. Het is een razend interessant vak, mits je er bij blijft. Als je er een paar jaar uit bent, wordt het heel lastig. Maar geldt dat niet voor ieder vak?", zegt Barning, die ooit een garagebedrijf in het Leidse bestierde. „Het ging toen slecht in de autobran che en elektronica was m'n hobby. Daar heb ik dus mijn werk van ge maakt Mobiele telefoons bestonden toen nog niet, de eerste kwam in '89. Ik begon midden in de rage van de 27 MC-bakkies en de scanners, waarmee je politie en brandweer kon ontvan gen. In de loop der jaren zijn we mobi lofoons, telefoons en navigatiesyste men gaan verkopen, maar de hoofd moot is nu de mobiele telefoon. Die is echt niet meer weg te denken. De hype wordt alleen maar erger. Het is on voorstelbaar." Roerend vond Barning bij zijn afscheid de vele persoonlijke en schriftelijke be dankjes en briefjes van zijn klanten. „Het mooie is: in al die jaren is er nooit ruzie geweest of een onvertogen woord in de zaak gevallen. Ik probeer de iedereen in z'n waarde te laten, te respecteren. Als je dat kunt, heb je veel vrienden." Nico Bami 1^ omringd d e onder and n echtgenotiel Corrie, bij 3é afscheid ii Cleyburch Het Leiderdorpse restaurant In Den Houtkamp barstte afgelopen week bijna uit zijn voegen tijdens de einde jaar- annex jubileumborrel van de Ne derlandse Vereniging van Makelaars, afdeling Leiden. De huizen zijn tegen woordig niet aan te slepen en voor een half miljoen is in de regio nog amper een doorzonwoning te vinden - de on roerend goedbemiddelaars wilden deze gekte ook wel eens onder elkaar analy seren. Tussen de naar schatting tweehonderd genodigden bevond zich ook een aan tal notarissen (Nico Cusell, René Mei- ners) en zelfs een heuse burgemeester, Jan Postma, die er prompt de makelaar tegenkwam via wie hij vorig jaar zijn ei gen woonhuis aan de Witte Singel kocht. „Ik moest toen in een uur beslis sen. Nooit spijt van gehad. Het leek op ons oude woonhuis en we konden ook gewoon onze oude meubels weer neer zetten, want alles paste." Het gonsde die avond al langer rond en praktisch alleen de Katwijkse makelaar Jaap van der Plas wist nog van niets. Tussen borrel en buffet werd wereld kundig gemaakt dat juist deze oude rot in het vak tot makelaar van het jaar was verkozen. Van der Plas begon een slor dige dertig jaar geleden in 'het vak' waarin hij gepokt en gemazeld is. Ja renlang was met zijn eigen makelaardij verreweg de grootste in de Duin- en Bollenstreek tot hij hef wat rustiger aan wilde doen en bij De Leeuw in Rijns burg aan de slag ging. Hele happen nieuwbouwwijk in Rijnsburg, in de Kleipetten, de Zanderij in Katwijk, de Princehaven en Aqua Nova verwissel den via hem van eigenaar. Van der Plas toonde zich verrast, maar heeft wel een idee waarom hij na al die jaren met de eretitel en een bronzen beeld naar huis kon. „Ik ben een kleine tien jaar actief in de ballotagecommis sie van de NVM-Leiden en ik fungeer al twintig jaar als examinator bouwkunde. Ze vinden me wel een beetje NVM- minded^ denk ik zo." ei Bekendste dierenarts van Leiden neemt afscheid René Diekstra is back in town. En hoe! Overweldigend is de aandacht van de media wederom voor de Leidse psycholoog, hoogleraar en schrij ver. En de animo voor de lezing die de Leidse psycholoog afgelopen woensdag bij boek handel Kooyker hield, was daar een gedegen afspiegeling van. Het liep storm. De Leidse boekhandel kon slechts 140 man- /vrouw toelaten en had tientallen malen nee moeten verkopen. Kooyker heeft al een tweede sessie aange kondigd in januari. Wie durfden er naar Diekstra? Wie durft te bekennen aan de lip pen te willen hangen van de man die twee jaar geleden zo in op spraak raakte? Wie trekt er een avond voor uit in die drukke dagen voor kerst? Het is een uiterst ge mêleerd gezelschap. Jongeren, hoogbejaar den en alles wat daar tussen zit. Een over duidelijk intellectueel publiek, van wie het merendeel vrouw. „Dat is bij elke lezing van Diekstra", weet Chris de Graaf. „Waarschijnlijk den ken die vrouwen: ein delijk een man die naar me luistert en oor en oog heeft voor wezenlijke proble men." Onder Diekstra's fans is de Leiderdorpse do minee Tjalling Does burg. „Ik heb hem destijds een paar brie ven geschreven om hem een hart onder de riem te steken en Hij maakt één vrouw geluk kig en een heleboel vrou wen ongelukkig", zegt assisten te Bern ar dine Bosman over haar baas Ad Helder. De be kendste dierenarts van Leiden nam gisteravond in Avifauna afscheid van vele honderden patiënten. Hij stond er met een bezwaard gemoed handen te schudden. Helder hield van zijn vak en (de eigenaren van) zijn patiënten hielden van hem, ge tuige de vele kerstkaarten in de praktijk met kreten als 'dank voor uw souplesse',uw tactvolle benadering', wat was u inne mend en liefdevol', sla er het sy- noniemenboek maar op na. Het staat er allemaal. Ruim 25 jaar dre^Ad Helder zijn drukbe^^^H^)raktijk in de Leidse MerenVQ£ waar de wachtkamer immer bomvol zat met honden, katten, konijnen, cavia's en wat dies meer zij - tot slangen en wandelende takken toe. Werkweken van 70, 80 urn- waren eerder normaal dan af wijkend en ziek was hij geen dag, evenmin trouwens als Ber- nardine. Zijn assistente: „Hij woonde bij de praktijk, dus als er weer eens iemand aanbelde, hielp hij altijd. Al had hij geen dienst, hij liet nooit iemand voor de deur staan. Dan was het: ach, dat beestje... Geen ïn Bemardine Bosman, nog even samen aan het werk in de dierenartspraktijk in de Leidse Meren- foto hielco kuipers Ad Helde wijk. moeite was hem te veel. Die man heeft zich rotgewerkt." Bernardine heeft recht van spreken, want zij staat al twintig jaar zij aan zij met Helder („Er zijn weken geweest dat ik hem meer zag dan z'n vrouw")'. Ze moet tijdens het gesprek ook regelmatig iets wegslikken en drinkt dan maar weer een slok je water. „Ik moet er nog niet aan denken, maar het begint nu echt menens te worden. Op 1 januari is hij echt weg." Zij zelf blijft op haar post: „Er moet toch één vertrouwd gezicht in de praktijk overblijven?" Waarom stopt zo'n gedreven dierenarts al op z'n 60ste? Hel der: „Dat is ooit afgesproken met de dierenartsen Roest en Muurling, met wie ik een maat schap vormde. Dus houd ik me aan die afspraak. Maar ik wist 25 jaar geleden al dat ik met ge mengde gevoelens zou rondlo pen als het moment zou aan breken. En dat doe ik nu dus ook." „Ik prijs mezelf gelukkig dat ik in Karlo van Wiggen en Lau rens Hoedemaker zulke voor treffelijke opvolgers heb gevon den. Dat heb ik ook aan de mensen in de praktijk moeten beloven, maar dat wilde ik ook voor mijn eigen gevoel. En ik was in de gelukkige omstandig heid dat ik steeds dezelfde as sistente had, want zij is zeker zo belangrijk. Je doet het samen." Later belt Helder op: of we vooral willen vermelden dat de samenwerking met collega Bert Roest uiterst plezierig is ge weest „Dat heeft de praktijk van niets naar iets gemaakt. En graag vermelden dat mijn wouw Marieke ook haar steen tje eraan heeft bijgedragen." In derdaad, Ad Helder is inne mend en liefdevol. Die ene wouw boft. Fans bij de lezing van René Diekstra. V.l.n.r.: organisatieadviseur Mare var Os, psychologe Ria Swager, uitgever Chris de Graaf en dominee Tjalling Doesburg. foto taco van di 3 Diekstra heeft me ook teruggeschreven. Ik volg ook zijn internet site en dus ook zijn ar tikelen, heb altijd zijn Denkwijzer gelezen. Ik heb veel van hem geleerd en zelfs be paalde opmerkingen in mijn preken ver werkt. Mijns inziens zouden de theologie en de psychologie een verbond met elkaar moeten sluiten!"Later op de avond volgt de persoonlijke kennis making tussen de psy choloog en de domi nee. 'Dank voor uw steun', schrijft René Diekstra in het exem plaar van zijn jongste boek dat ds. Doesburg koopt. Marc van Os en Ria Swager, respectieve lijk organisatieadvi seur en psychologe, zijn fans van het eer ste uur. Van Os: „Ein delijk treedt-ie weer op. We virtden zijn boeken heel toegan kelijk en gebruiken zijn teksten in ons werk", zegt een opge togen Van Os. „Wij hebben ons nooit iets aangetrokken van die hetze. Zijn boeken blijven hun waarde houden. Ik gun hem deze comeback van harte." Swager: „Ik krijg van mijn cliënten zelfs vaak de waag of Diekstra nog patiën ten aanneemt." Elieske Leenart is een stralende, 'gewone' wouw van middelbare leeftijd, die Diekstra's artikelen altijd zo le zenswaardig en prak tisch vindt. „Wat er is gebeurd, is absurd. Fantastisch dat hij op deze manier terug komt." En de Leider dorpse journalist Cees Mentink: „Ik ben hier louter uit persoonlijke interesse, niet om te schrijven. Diekstra is een uiterst aimabele 1 man. De Oegstgees Loes Segers: „Dieks!^ en zijn RET-therapi^ zijn voor mij zeer b langrijk. Ik heb erdi11 geleerd positief te denken." Deze avond moet voor Diekstra een warm bad zijn ge weest - zonder dat badwater koud wei Zijn woorden er in als kerstkrans, zijn nieuwe boek vi gretig aftrek en zijn uitgever, Leidenaai Chris de Graaf, liej handenwrijvend ro Kassa! Dat terwijl E Graaf, net een half jaar geleden met eigen sprong in het dieptf' gemaakt, al twee sellers op zijn heeft. „Diekstra's boek wordt drie. Het is net ver- z schenen en er kom 8 januari al meteen e,e herdruk", lacht Graaf. Op audiëntie bij Mercedes Sosa Op audiëntie bij Mercedes So sa. Dat gevoel overheerst bij het betreden van haar kamer in Hotel Eden in Rome. Misschien omdat het klassieke gebouw re latief dicht in de buurt van het Vaticaan ligt en pittoresk is ge situeerd bij park Villa Borghese en de Spaanse Trappen. De in middels 65-jarige Argentijnse zangeres straalt een ongekende rust uit en kijkt met zulke vrien delijke ogen de wereld in, dat een warm, vertrouwd gevoel je bekruip*. Praten met Mercedes Sosa blijkt al snel uit te monden in een monoloog waarbij haar rij ke en bewogen leven als banne ling en als zangeres een centra le rol spelen. Wat de ontmoe ting bovendien een ongekende charme bezorgt, is dat ze haar woorden regelmatig met wellui dende zang ondersteunt. De reden voor de confronta tie is haar nieuwe album 'Misa Criolla', waarop ook 'Navidad Nuestra', van dezelfde compo nist, is terug te vinden. „Ik heb die katholieke mis al eens eer der (1994) in het bijzijn van schrijver Ariel Ramirez en een groot aantal Spaanse musici uit St. Sebastiaan, in Amsterdam gezongen. Dat werkstuk was zelfs de reden voor mijn eerste bezoek aan Nederland. Ik vond het dus de hoogste tijd worden hem vast te leggen. Maar het is dan ook zo'n prachtige compo sitie", zegt ze met zachte stem. „Ik zing het als een eerbètoon aan de Dwaze Moeders en aan mijn eigen moeder Dona Em ma. Ze heeft mij nooit haar ma nier van denken opgedrongen of mij op enige andere manier in mijn creativiteit dwars geze ten. Ik ben overigens net op tijd Mercedes Sosa: „Vroeger stak ik de ene sigaret met de andere aan, at heel s monade naar binnen. Ik ben er definitief mee gestopt." geweest, want ze is op 27 april, vlak na het beëindigen van de opnamen, aan een infarct ge storven. Ik kreeg nog net de kans om haar op haar sterfbed te vertellen dat ik de mis aan haar zou opdragen". Een gevoelige snaar lijkt ge raakt, want op hartstochtelijke toon en met natte ogen, haalt de dochter van een loonwerker en een wasvrouw herinnerin gen op aan haar zoon (40) en aan haar kleindochter (23), die aan de universiteit muziekthe rapie studeert. „Als we elkaar ontmoeten, praten we vaak over muziek en de kracht ervan. Ik ben zó blij dat mijn zoon alle tijd heeft om haar te zien op groeien. Door mijn werk was ik vaak van huis en moest ik bij voorbeeld de verhalen over zijn belevenissen tijdens school feesten missen. Gelukkig nam mijn tweede man, die een kind van dezelfde leeftijd heeft, vaak de moederrol op zich. Ik ben ei genlijk alleen de eerste drie jaar van zijn leven een echte moe der voor hem geweest. In die periode streek ik de was en rei nigde ik de vieze luiers". Om haar (bijzondere) altstem op peil te houden rookt en drinkt ze niet. „Terwijl ik vroe ger de ene met de andere siga ret aanstak, heel slecht at en de alcohol als limonade naar bin nen goot. Een paar jaar terug, na mijn bijna fatale spierziekte, ben ik er definitief mee gestopt. De enige manier om oud te worden, is om er een veel ge zondere levenswijze op na te houden", aldus La Negra, zoals ze liefkozend door haar landge noten wordt genoemd. Een gemakkelijk leven heeft Mercedes Sosa niet gehad. Zo was het militaire regime, dat Argentinië jaren lang in zijn greep had, allesbehalve blij met haar liedkeuze. Ze stond daar mee veel te kritisch tegenover de gebeurtenissen in haar land. Het gevolg was dat zij - met haar zoon - tijdens een concert in La Plata werd gearrestreerd. De gebeurtenis staat haar nog helder voor de geest. „De politie-agent die mij fouilleerde, deed dat met de groots mogelijke tegenzin. Hij zei: 'Vergeef mij donna Merce des, maar dit is mij bevolen'. Vervolgens werden de concer ten per decreet verboden. En hoewel ik niet letterlijk met het mes op de keel het land werd uitgezet, vond ik het tijd wor den te vluchten. Ik kwam als banneling in Parijs terecht en kan die periode, ook nu nog, al leen maar omschrijven als een zeer ongelukkige tijd. Hoewel ik veel muzikanten leerde kennen en in heel Europa optrad - een van de redenen waarom ik nooit goed Frans heb leren spreken - miste ik de geur van mijn land. Dat is iets, dat je niet naar elders kunt meenemen. Later leerde ik dat de generaals niet letterlijk bang voor mij wa ren, want dan hadden ze mij wel vermoord, maar dat ze von den dat mijn liederen een ver keerde invloed hadden op het volk". Hoewel ouder - en na wat dwalingen inmiddels weer te ruggekeerd tot het katholieke geloof - heeft ze haar kritische blik op de wereld niet verloren. Ongevraagd laat ze weten, dat het krankzinnig is te denken dat één mens de wereld kan veran deren. „Mijn aandeel ligt slechts in het aan de kaak stellen van on recht. Maar liever had ik andere liederen gezongen, want ik hou van mijn volk, respecteer de mens en zou ze het liefst koes teren met een warme, lyrische blik op de wereld. Maar de we reld was nog nooit zo onmen selijk als op dit ogenblik. Zo wordt er volop gelogen om wa pens te kunnen verkopen en zo de onderdrukking van de arm- sten in stand te houden". Ze is blij een gewone vrouw uit Tucaman te zijn gebleven. „Ik heb geen tweede huis in Toscane, maar reis gewoon van de ene naar de andere bestem- dat musici op het momei d ze beroemd worden, hun logie vergeten en vervolgei gend door het leven gaa wil ik niet zijn. Ik voel m lukkig omdat ik gehoor ka ven aan mijn roeping a" res. Dat is genoeg". 50% op alle modemerken en woonartikelen met een rood label. Ook 50% korting op kerstboomdecoratie. De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18