Warmond stopt met advies Baks De jacht op de legionella-bacterie is geopend Wegens Regio I dansen stijgen voor ubsidie Grote Polder Witte kerst bij Duinrell Aftershave en banketstaaf voor engelen van begraafplaats iTERDAG 23 DECEMBER 2000 proef met autodelen in Poelgeest est Bewoners van Poelgeest kunnen volgend jaar mee- ien aan een proef met autodelen. Gedurende een jaar staat in auto voor meerdere gebruikers klaar op een speciale par- eerplaats aan de Jac. P. Thijsselaan. Een begin dit jaar gehou- en enquête van de gemeente Oegstgeest wees uit dat weinig ewoners van Poelgeest voelen voor gezamenlijk autogebruik, lechts zeventien huiseigenaren, op een totaal van 250, reageer- en positief op de vraag of ze belangstelling hadden. Omdat oelgeest een 'milieuwijk' is wil de gemeente haar project toch de praktijk testen. Ze hoopt dat de belangstelling op termijn oeneemt. Lcht maanden cel voor bedreiging en haag/leiderdorp Een 48-jarige Leiderdorpse vrouw moet an de Haagse rechtbank in totaal acht maanden de gevangenis wegens bedreiging van haar ex. De officier van justitie eiste erder zeventien maanden cel wegens poging tot doodslag, be- reiging en vernieling, maar de rechtbank achtte niet bewezen at de vrouw haar ex met messteken om het leven probeerde te rengen. De vrouw zocht na het uitzitten van een andere straf aar ex op voor een slaapplaatsje, maar werd onder invloed van Icohol agressief toen zij na twee dagen moest vertrekken. Ze akte daarop een mes waarmee ze stekende bewegingen naar aar ex maakte en prikte met een glasscherf het waterbed lek. tuildag postzegelvereniging Oegstgeest Postzegelvereniging Oegstgeest houdt woensdag 27 ecember haar jaarlijkse ruildag in multi-functioneel centrum 't root Proffijt aan het Boerhaaveplein. Verzamelaars kunnen in 10.00 tot 16.00 uur in het gebouw terecht. Verhuizing rubrieken gioVanwege de feestdagen vervalt de rubriek randverschijn- ;len, die normaal dinsdags verschijnt, de komende twee we- in. Tien tegen een, onze rubriek op de maandag, treft u deze ■ee weken in de woensdagkrant aan. Station Rijn Gouwe Lijn in Zoeterwoude oetrwoude jan preenen iet uitbreiden en opknappen an bedrijventerrein Grote older in Zoeterwoude is weer ?en stuk' dichterbij gekomen. Het ministerie van VROM én e provincie willen dat er een tation komt van de Rijn Gou- he re Lijn in of in de buurt van e Meerburgerpolder, vlakbij et industrieterrein. Dat heb- z en ze duidelijk tegen ons ge- egd", aldus wethouder Stuijt an ruimtelijke ordening. „En at betekent dat we straks unnen voldoen aan een be- igrijke voorwaarde voor ibsidieverlening voor de rote Polder, namelijk de aan- ezigheid van openbaar ver- p ^er." Zoeterwoude heeft onge- IJ eer tien miljoen gulden nodig )or het aanpassen en aanleg en van wegen, voet- en fiets- n w aden, het vervangen van afl« luswatervoorzieningen en et riool, het aanleggen van en busbaan, een betere be- regwijzering en het verande- ;n van openbaar groen in arkeergelegenheid voor de ed rijven in de Grote Polder. e gemeente wil zelf ongeveer *len miljoen in het project ste in. Drie miljoen moet komen uit de verkoop van grond ten behoeve van kantoren. Voor het resterende bedrag is sub sidie aangevraagd. Zowel de provincie als het ministerie van economische zaken heeft eerder echter laten weten dat Zoeterwoude daarvoor pas in aanmerking komt als het ge bied met het openbaar ver voer bereikbaar is. „Ons is er dus alles aan ge legen dat die Rijn Gouwe Lijn er komt en dat mensen in Zoeterwoude kunnen in- en uitstappen. Wat $at betreft is deze uitspraak van VROM en de provincie een hele stap in de goede richting." Stuijt heeft er eerder op gewezen dat heel wat mensen die in Zoeterwou de werken, gebruik zullen ma ken van het openbaar vervoer. Het is de bedoeling dat het eerste.deel van de Rijn Gouwe Lijn tusen Gouda en Leiden over enkele jaren wordt aan- gelegd. Zolang van definitieve toe zeggingen voor subsidie geen sprake is, beperkt Zoeterwou de zich tot de hoogstnoodza kelijke veranderingen op het industrieterrein, zoals het op knappen van het openbaar groen en het verbeteren van de verkeersveiligheid. wassenaar Duinrell bereidde zich gisteren alvast voor op een witte kerst. In Ski Valley, het grootste openlucht kunst-skicentrum van Eu ropa, zijn de pistes sinds vrijdag met sneeuw bedekt. Als het koud blijft, is het mogelijk om tijdens de feestdagen in de buitenlucht te skiën of te snowboarden. Een sneeuwmachine produceert echte sneeuw bij een temperatuur van vijf graden Celsius of lager. FOTO MARK LAMERS Warmond zegt het contract met Vast Consult op, omdat de objectiviteit van adviseur M. Baks ter discussie 'zou kunnen komen te staan'. Baks adviseert de gemeente sinds juni over de ontwikkeling van de 'kop van de Dorpsstraat', maar heeft in dit gebied ook enkele perce len in eigendom. warmond erna straatsma Directe aanleiding voor het op zeggen van de overeenkomst met Baks is zijn recente aan koop van het perceel Dorps straat 21. Dit pand ligt midden in het 'ontwikkelingsgebied' dat de gemeente voor ogen heeft. Na aankoop van het perceel heeft Baks de gemeente bena derd met een eigen ontwikke lingsplan, in samenwerking met een aantal particuliere eigena ren van percelen in de omge ving. Warmond vreest belangen verstrengeling als Baks nog lan ger adviseur is van de gemeen te. In een brief aan de gemeen teraad spreekt het college over een 'nieuwe onstane situatie'. „Niet uitgesloten kan worden dat er sprake zou kunnen zijn van belangenverstrengeling." Per 1 januari beëindigen beide partijen hun samenwerking. Warmond staat in beginsel positief tegenover de plannen van Baks, die overigens nog niet concreet zijn. „Ze kunnen de plannen van het gemeentebe stuur versterken." De gemeente is onder meer bezig met een studie naar de komst van een supermarkt in het gebied. De adviseursrol van Baks heeft van meet af aan ter dis cussie gestaan bij verschillende bewoners van de Dorpsstraat. Zij vonden in juni al dat belan genverstrengeling op de loer lag, omdat Baks' bedrijf zetelt in het voormalige postkantoor op Dorpsstraat 73 en hij eige naar is van een perceel grond op Dorpsstraat 17. Op laatstge noemde plek, ter groottte van 1.000 vierkante meter, wil Baks een villa bouwen. Wethouder van de Velde stel de toen dat van belangenver strengeling geen sprake was. Ook de kans daarop was vol gens hem nihil. Baks adviseerde de gemeente niet over inhoude lijke zaken, maar over het voe ren van 'onderhandelingen' met gesprekspartners en het 'verloop van processen', aldus de wethouder. De politiek steunde het adviseurschap van Baks. Alleen CDA-raadslid H. Langenberg sprak toen van een gevaarlijke zaak. Baks was gistermiddag niet bereikbaar voor commentaar. leiderdorp eric went Elke dag brengt 'ome Tim' (82) een be zoekje aan de Leiderdorpse begraaf plaats. Dan steekt hij een nieuwe kaars op voor zijn dierbare Agnes en zeemt de zwarte grafsteen af. Vandaag beent hij echter met vaste tred naar het piep kleine kantoortje, achter de aula. Daar wachten de andere leden van het klei ne Leiderdorpse rouwclubje hem al op. Het is bijna kerst en dus hoog tijd om de 'engelen van de begraafplaats' in het zonnetje te zetten. Twee flesjes aftershave en een ban ketstaaf. Dat zijn de stoffelijke blijken van waardering die begraafplaatsbe heerder Gijs Goedhart en zijn maatje Willem Hollebeek op deze vrieskoude decembermorgen overhandigd krijgen van vijf dankbare Leiderdorpse nabe staanden. De rouwenden hebben el kaar anderhalf jaar geleden op de openbare begraafplaats aan de Hoog- madeseweg ontmoet, en zijn daarna aan elkaar blijven kleven. Samen ver werken ze het verlies van hun dierba ren. Gijs en Willem helpen hen daar bij. Dat doen ze op een manier die veel verder gaat dan wat beroepsmatig van hen verwacht mag worden, vinden de ze nabestaanden. „Ze praten hier niet 'over nummers, maar hebben het over je vrouw, of je moeder", geeft Nico van Tilburg de kracht van het tweetal aan. Zijn echt genote is vorig jaar februari plotseling overleden. Sindsdien put hij veel kracht uit de troostende woorden van het duo, op die momenten dat het hem te veel wordt. „Bij hen kan ik ook anderhalf jaar na dato nog in alle openheid praten over mijn gevoelens. In mijn omgeving ligt dat een stuk moeilijker." Juist de personal touch van het duo ervaart hij nog vrijwel dagelijks als een warm bad. „Neem nu zo'n grote be graafplaats als Rhijnhof. Daar doen ze alles keurig volgens het boekje, daar niet van. Maar na afloop laten ze de kist zakken en klaar zijn ze. Bij Gijs en Willem ben je echt een persoon. Ze worden er niet voor betaald, maar ei genlijk zijn het net twee psychiaters. Laatst kwam ik wethouder Roest tegen en heb hem heel brutaal gevraagd of hij die jongens eens een keer een fikse gratificatie wilde geven. Daar reageer de hij toen wel goed op. Leuk om ook eens iets positiefs over de gemeente te horen, in plaats van alleen maar klach ten, zei hij toen." Ook Noor Bremmer, die twee jaar terug haar moeder verloor, draagt Gijs en Willem op handen „Vaak kom ik op de begraafplaats en dan ziet Gijs al aan mijn gezicht dat het mis is. Dan vraagt hij hoe het gaat en biedt me een kop thee aan in het kantoortje. Of hij flapt er een prachtige bijbeltekst uit, waar ik spontaan van ga sidderen. De nederi- gen worden aanvaard en de rijken le dig weggezonden. Dan huil ik tranen met tuiten. Daarna praten we nog wat, en het gekke is dat ik daarna opgelucht weer in mijn auto stap. Jullie zijn en gelen, door God gezonden, zei ik laatst tegen Willem. En daarmee heb ik niets te veel gezegd." Gijs en Willem blijven bescheiden onder alle loftuitingen. „Als de begra fenisondernemer en wij ons werk goed doen, dan is dat een hele troost voor de mensen, zeg ik altijd maar. Dein voel ik me bevoorrecht dat ik dit werk kan doen", vindt Gijs. „Het is zwaar, lichamelijk en emotioneel. Want we zijn natuurlijk niet van beton. Maar het is ook heel dankbaar werk", vult zijn maatje aan. In de dagen na kerst maken de twee 'engelen van de Leiderdorpse begraaf plaats' traditiegetrouw hun eindejaars- wandeling langs de Leiderdorpse gra ven. „Dan blikken we samen terug op de doden van het afgelopen jaar. Even alles laten bezinken, en afstand ne men. En daarna? Daarna beginnen we gewoon weer opnieuw." ledereen is als een gek bezig metplannen maken' jacht op de legionella-bacterie is geopend. Minister link eist dat alle waterleidinginstallaties in Nederland >r het eind van 2001 worden gecontroleerd en zonodig aangepast, eenten, instellingen en bedrijven maken zich op >r een miljardenoperatie en bergen administratieve rompslomp. door ERNA STRAATSMA de! iedereen is blij met de iwe richtlijnen van Pronk, voortvloeien uit de legionel- itbraak op de Flora in Bo- karspel in 1999, waarbij n 200 personen de zogehe- 'eteranenziekte opliepen !8 doden vielen. De Neder- Ise Vereniging van Installa- edrijven acht de regeling itvoerbaar vanwege de hoge en een tekort aan instal- urs. De GGD voor de regio terdam vindt de aanpak niet istisch. De hoge kosten we- volgens directeur F. Stur- ïs niet op tegen de risico's een besmetting met de le- ïellabacterie. vind het lastig om over de en en baten van de nieuwe tlijnen een uitspraak te n", zegt S. Wijnands, hoofd mene gezondheidszorg rentie van de GGD Zuid- land Noord (die werkzaam de Leidse regio, de Duin- en de Rijn- nstreek). „We zitten nog ip in de besprekingen over anpak van legionella. Het is te vroeg om een conclusie ekken. De hele tent wordt igeioorgelicht. Het is best g de problematiek in kaart te igen. De gevolgen in Bo- carspel waren dusdanig huis >t, daar moest wel beleid op jren - 52: IGD werkt momenteel aan otra,iiboeken over 'hoe te han- n' bij het aantreffen van de ïduu jnella-bacterie. Verder komt de dienst in actie als con troles in waterleidingsystemen een positief resultaat uitwijzen en zich gevallen van veteranen- ziekte voordoen. „Iedereen is als een gek bezig met het ma ken van beheersplannen. Wij zitten met alle partijen om de tafel en hebben inmiddels con cept-draaiboeken gemaakt. Daarnaast hebben we veel werk vanwege de vele watermonsters die overheden en instellingen nemen. Een 'positief water monster' is wekelijkse kost." Een goede registratie van het aantal gevallen van veteranen- ziekte ontbreekt. Deskundigen gaan uit van een schatting van 800, door legionella veroor zaakte longontstekingen per jaar. Eén onbekend aantal mensen overlijdt daaraan en de oorzaak is meestal onbekend. Slachtoffers kunnen de besmet ting ook in het buitenland oplo pen. „Wij hebben heel weinig cijfers over legionella", zegt Wijnands. „Elk jaar krijgen wij misschien één of twee meldin gen van ziektegevallen. Heel vaak hebben de slachtoffers de bacterie in het buitenland op gelopen. Dat kun je meestal wel nagaan als je terugrekent wan neer de persoon is besmet." P. Jonker, directeur van de Duinwatermaatschappij Zuid- Holland (DZH) stelt dat 'de schrik er goed in zit' na Boven- karspel. Zijn bedrijf krijgt mo menteel zo'n honderd water monsters per maand aangele verd voor een controle op le gionella. 'Daarvan blijkt maar liefst eenderde positief te zijn', zegt hij in het personeelsblad van de DZH. 'En in één van de tien positieve gevallen gaat het om de meest gevaarlijke soort legionella. Daar schrik je toch van.' De strenge regelgeving vindt Jonker begrijpelijk, maar hij verwacht wel problemen met het toezicht daarop. 'Het toe zicht op de collectieve water systemen wordt opgedragen aan de Inspectie Milieuhygiëne, maar die heeft slechts drie per sonen beschikbaar' voor de de controle op watervoorziening in heel Nederland. Dat wordt dus niks als in oktober de wetswijziging van kracht wordt'. Hij waarschuwt in zijn artikel tevens voor 'doorslaan': 'Een aantal reisbureaus is al begon nen met het boycotten van sommige hotels in Zuid-Euro pa, waar ze het legionellapro- bleem maar niet onder de knie krijgen. Als wij niet uitkijken slaat de noodzakelijke voor zichtigheid om in een verlam mende smetvrees. Dat zou niet alleen voor al die zorginstellin gen en sportinstellingen ramp zalig uitpakken, maai' ook voor ons'. Leiderdorp is een van de ge meenten in de Leidse regio die het afgelopen jaar al heel wat te stellen had met legionella. De bacterie werd tot tweemaal toe aangetroffen in de douches van de gemeentewerf en sportzaal Op Dreef. Beide ruimtes waren van eind oktober tot half de cember niet bruikbaar. On danks een chemische reiniging van de waterleidingen en het verhogen van de temperatuur, om de bacterie te doden, bleef het systeem vervuild. Ziektege vallen zijn niet bekend. Tot op heden tast de gemeente in het duister over de oorzaak van de tecjioneUebactenèn besmetting. Om verdere besmetting te voor komen spoelt de gemeente voortaan wekelijks alle water systemen in de acht openbare gebouwen waar gedoucht kan worden. Maandelijks controle ren ambtenaren alle tappunten op temperatuur om 'eventuele, nog niet geconstateerde knel punten te kunnen lokaliseren'. Elke drie maanden worden wa termonsters genomen. 'Be heersplannen' voor alle andere openbare gebouwen zijn in de maak. „Wij hebben aan bestrijding en preventie van legionella het af gelopen jaar een kleine 100.000 gulden uitgegeven", zegt C. Kortekaas van de gemeente Lei derdorp. Het chemisch reinigen van de leidingen kostte bijna 54.000 gulden, het maken van beheersplannen ruim 3.000 gul den, de bemonstering bijna 12.000 gulden en de aanpassin gen van de waterleidingsyste men 30.000 gulden. Het is slechts het begin van een forse, structurele kostenpost, waar alle gemeenten mee te maken krijgen. Kortekaas: „Pe riodieke spoeling, bemonste ring en chemische reiniging gaan ons naar schatting jaar lijks 175.000 gulden kosten. Aan aanpassingen van leidingen verwachten we in 2001 eenma lig 20.000 gulden kwijt te zijn. Voor het maken van risicoana lyses voor de nog resterende openbare gebouwen geven we waarschijnlijk ongeveer 5.000 gulden uit. Een schatting van de kosten die gemoeid zijn met het aanpassen van installaties, om automatisch spoelen moge- Wekenlang wa ren de douches van sportzaal Op Dreef on- I bruikbaar. FOTO HIELCO KUIPERS lijk te maken, kunnen we op dit moment nog niet maken." Katwijk is al een stuk verder met het uitvoeren van Pronks richtlijnen. Het complete be heersplan voor de controle en aanpassing van alle gemeente lijke gebouwen en complexen is klaar. Met de uitvoering van alle voorzorgsmaatregelen is een bedrag van 1,4 miljoen gulden gemoeid.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17