TOEKOMENDE j Knallenhersenstalent, body checks en respect onvoltooid tijd Leiden Regio STADSGEZICHT ANNO 1975 Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gidden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken. LEIDEN - In het Rijks museum voor Volken kunde speelden talloze kinderen gistermiddag allerlei tafelspelletjes in het kader van het kerstprogramma dat het museum dezer da gen voor de jeugd ge organiseerd heeft. En Volkenkunde zou Vol kenkunde niet zijn als dat niet voornamelijk Aziatische spelletjes waren. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 23 december LEIDEN - De Cortona is de nieuwe naam van de vroegere Sint Margarita van Cortona-stichting: het huis stelt zich ten doel., hulp te verlenen voor dag en nachtopvang bij zwangerschap en 'alleenstaand ouderschap'. Het vroegere Margaretha Cortona was een huis dat zich voornamelijk richtte op ongehuwde moeders. In het huis aan de Haagweg, dat toen onder leiding stond van zuster Franciscanessen, konden bevallin gen plaatsvinden. Terwijl de zusters langzamerhand aan pensioen toe waren, veranderden de problemen waar het huis mee in aanraking kwam en werd een andere begeleiding gevraagd. De zusters hebben zich toen uit eigener beweging teruggetrokken om ruimte te geven aan een nieuwe staf van leden die vorm zou kunnen geven aan het nieuw vereiste be leid: 1 december is de nieuwe staf van start gegaan. De stichting Cortona biedt nog steeds hulp aan vrouwen die niet thuis of in het ziekenhuis kunnen bevallen, waarbij het vooral gaat om opvang en be geleiding, maar richt zich ook op alleenstaande ou ders: tot nu toe meestal vrouwen die al of niet ge dwongen, soms met geweld, hun partner verlieten. De nieuwe Cortona is aangesloten bij de landelijke vereniging Fiom, die verspreid over het hele land veertien huizen en meer dan dertig bureaus heeft voor hulp aan 'een-oudergezinnen'. De Cortona legt de nadruk van de begeleiding en niet alleen op de verzorging, zoals vroeger, maar vooral op het pedagogische aspect: in gesprekken met de inwonende cliënten probeert men helderheid te krijgen over het verleden, en probeert men daarbij in te spelen op de toekomst. Hoewel het denkbaar is dat mannen met kinderen in moeilijkheden komen en aankloppen bij de Corto na, zijn het tot nu toe alleen nog maar vrouwen. Het aantal zwangere, ongehuwde meisjes dat om hulp vraagt neemt af: zij worden, in tegenstelling tot vroe ger, meer en meer geaccepteerd en geholpen door hun eigen omgeving. •ke Erades (23) staat haar mannetje. Op ALO in Amsterdam, waar ze tweede- j, irs is, als fitnessinstructrice bij Sport Ci- en vooral als ijshockeyster. Met louter ren speelt de Leidse studente competi- wedstrijden in de Amsterdamse recre- c\ tenformatie 'Cool Mokum' en ze komt negen jaar uit voor de nationale vrou- b inploeg. Die zou de allrounder heel 1 lag naar een hoger niveau helpen tillen. et ter meerdere eer en glorie van zich- al f, maar vooral om het ijshockey breder de belangstelling te brengen. Erades is 2 rslingerd aan de sport waarmee ze al op ^rt ar vierde jaar begon. Zelfs haar eind examen liet ze lopen voor een toernooi met het Nederlands team. Een jaar later slaagde ze wel en na een kort verblijf op de Leidse universiteit voor een studie psy chologie kwam ze terecht op de Acade mie voor Lichamelijke Opvoeding. Daar voelt ze zich volkomen op haar plek. Net als op het ijs, dat blijft trekken. Ooit wil ze gaan samenwonen en kinderen krijgen, maar zolang het kan zal ze ijshockey blij ven spelen. Het liefst in de professionele vrouwenleague die sinds twee jaar bestaat in de VS en in Canada. Een sporter in hart en nieren over haar jeugd, haar toekomst en haar dromen. uit de Leidsch Dagblad ANN01900 Zaterdag 22 December KATWIJK - Nu wij weder aan het einde van dit jaar zijn genaderd, slaan wij vanzelf een blik achter waarts en dan kunnen wij getuigen, dat er alle reden tot dankbaarheid bestaat. De groote visschersvloot is behouden zonder onheilen binnengekomen en heeft ongekende hooge sommen behaald, waarover zoo velen zich verheugen, die nu weder het noodige kun nen aanschaffen; de trams en booten zijn dan ook overvol van de visschers en vrouwen, die in Leiden hun inkoopen gaan doen en daar een groot verkeer aanbrengen. Ook de landlieden, die bloembollen, groenten en aardappelen verbouwen, hebben een best jaar, waartoe de zachte winter veel bijdraagt. De aangename frissche zeelucht trekt altijd veel bezoekers en voortdurend worden er nieuwe villa's aangebouwd, daar velen zich hier komen vestigen, waar behalve de gezonde zuivere zeelucht, men heerlijk drinkwater uit de waterleiding heeft en ook het genot van helder gaslicht langs de straten en we gen. ihockey geen vrouwelijke irt, zeg je? Daar gaan mijn en van overeind staan. Dat o'n cliché. Goed, ik geef on- ldellijk toe dat mannen fy- sterker zijn, maar ik be- jd dat vrouwen in het nadeel i; dan moet je er als vrouw ar wat harder aan trekken, ils ik ook vind dat klein zijn n nadeel is. Jawel, ik ben n, met mijn een meter zes- Maar ik ben klein en wend- r. Ik kan tegenstanders pak- op hun evenwichtspunt: de eholte. Ook een knul die ik iet ijs in zijn knieholte raak, om. En als hij mij om wil ien is dat veel moeilijker, dat hij dan vaak precies op meest stabiele punt van n lichaam terechtkomt, in zijn kan dus best een rdeel zijn. Natuurlijk krijg ik soms wel eens knallen, maar dan denk ik alleen: zo, dat was er weer één. Ik heb leren incas seren en net als bij judo leer je ook bij ijshockey hoe je moet vallen, hoe je een bodycheck moet verwerken. Een verstan dig ijshockeyer gaat nooit een meter van de boarding afstaan als hij of zij een check ziet aan komen, want dan word je daar met een noodgang tegenaan gelanceerd. Nee, je gaat heel dicht bij die boarding staan of je houdt zoveel afstand dat je er nooit tegenaan kan komen. Snelheid is heel belangrijk in ijshockey. Snel beslissen, snel je hersens gebruiken en daar je li chaam mee besturen. Maar dat heb ik wel geleerd in al die ja ren dat ik speel. Ik was drie, vier jaar toen ik begon met ijshoc key. Vanaf het moment dat ik „Ijshockey en is als ademen voor me." FOTO Hl EL- CO KUIPERS kon lopen, ben ik gaan oefenen. Eerst thuis, in de gang. Daar werd ik tussen mijn twee oude re broers ingezet, met een stick. Zij gingen dan lummelen en ik moest de bal tegenhouden. Ge woon op schoenen natuurlijk, maar later kreeg ik van Sinter klaas een paar hele kleine ijs- hockeyschaatsjes. Daar kon ik op mijn derde al heel lekker op rijden. Toen al wilde ik op een club, maar bij Leiden Lions zei den ze dat ik daarvoor nog te jong was. Op mijn vierde kon ik er wel komen en vervolgens heb ik daar zeven jaar gespeeld. Daarna ben ik naar de Panters in Zoetermeer overgestapt, heb ik een jaartje in Utrecht ge speeld, vier jaar in Dordrecht en nu kom ik uit voor Cool Mo kum in Amsterdam. Een recre antenteam van heren, maar dat zijn wel mannen die ijshockey op topniveau beoefenen. Oud internationals en oud-eredivi siespelers, die een drukke baan hebben en een gezin en die het daarom wat rustiger aan willen doen. Maar het tempo ligt er nog altijd een stuk hoger dan bij de dames. Daarom speel ik daar. Zoals de meeste dames uit de nationale vrouwenploeg bij de heren spelen. Het is sneu om te zeggen, maar het damesniveau in Nederland ligt nogal laag. Komt omdat meisjes meestal pas op latere leeftijd beginnen en zo rond hun veertiende ontdekken dat ze het wel interessant vinden. Maar dan ben je toch al over de periode heen dat je je talenten echt goed kunt ontwikkelen. IJshockey slaat trouwens hele maal niet echt aan in Neder land. Het is duur, qua contribu tie en outfit, en het wordt ge zien als een ruige sport, omdat de tv vaak alleen friaar beelden van wedstrijden uitzendt met vechtpartijen. Dat schrikt veel mensen af. Zelf zat ik eerder op ijshockey dan op school: de Eerste Leidse Schoolvereniging en daarna de Kring Jenaplan school in Oegst- geest. Daarvandaan ben ik naar Lieke Erades aan het werk in Sport City. „Sport maakt energieker. het Stedelijk Gymnasium in Leiden gegaan. Acht jaar over gedaan, omdat ik de brugklas en mijn eindexamen een keer over moest doen. Door het ijs hockey, ja. De eerste keer dat ik eindexamen deed, moest ik met de nationale ploeg een belang rijk toernooi spelen. Precies in de tentamenweek. Ik koos voor het toernooi, omdat ijshockey zo'n belangrijk deel is van mijn leven. Het is zoiets als ademen voor me, ik zou heel ongelukkig worden als ik het niet meer kon doen. Maar goed, een jaar later slaag de ik wel en daarna heb ik een half jaartje psychologie gestu deerd in Leiden. Wel interes sant, maar daar ben ik mee ge stopt omdat ik iets te 'alleen' was. Ik wilde de kant van de kli nische psychologie op en daar in ben je heel erg bezig met on derzoek, het opzetten van theo rieën en dan kijken of die in de praktijk kloppen. Dat lag me niet zo, want ik ben een 'men sen-mens'. Ik wil met mensen werken. Dat kan op die Acade mie voor Lichamelijke Opvoe ding in Amsterdam. Daar voel ik me volledig op mijn plek. Ik kom uit een gezin waar veel aan onderwijs is gedaan. Mijn moeder zit in het voortgezet speciaal onderwijs en mijn va der is nu dan wel kennistech noloog, maar was vroeger on der andere directeur van de Pa bo in Leiden. En zij zeiden al tijd: onderwijs is erg leuk, maar stap er niet in als leraar. Die kant trekt me dan ook niet zo. Vanuit de opleiding moet ik een dag in de week stage lopen op een lagere school en dat is wel leuk, maar te beperkt. Vanwege de strakke richüijnen waar je je aan moet houden en omdat het soms moeilijk is om kinderen te bereiken. Als je bepaalde kwali teiten van een beweging wil uit leggen, komt dat vaak niet over. Bij volwassenen gaat dat net iets gemakkelijker en dus boek je meer resultaten, wat je zelf meer bevrediging geeft. Die kant wil ik dus op, maar wat ik precies wil gaan doen, weet ik nog niet. Ik kan kiezen uit een aantal richtingen die ik allemaal even leuk vind. Sport - management, sport gezondheid, sportvoeding, sportrevalidatie. Daarnaast werk ik sinds augus tus bij Sport City in Leiden. Als fitnessinstructrice. Mensen le ren omgaan met de apparatuur en hun lichaam. Dat sluit heel erg aan bij mijn opleiding. Het voegt iets toe cn ik verdien er iets mee. Maar ik volg ook nog een opleiding tot aerobic-in- structrice, dus kan ik er maar een avond in de week werken en daarmee verdien ik dus niet genoeg om van rond te komen. Hoeft ook niet, want ik woon nog thuis waar ik alles heb wat mijn hartje begeert en voor uit gaan heb ik nauwelijks tijd. Daar ben ik ook heel voorzich tig mee, vooral in het ijshockey- seizoen. Als dat bezig is, komt dat uitgaan echt op de laatste plaats. Trouwens, ook voor die tijd al. Zeker nu we ons met de natio nale vrouwenploeg voorberei den op de WK-kwalificatiereeks die volgend jaar maart wordt gespeeld in Roemenië. Daar willen we ons plaatsen voor de B-poule. Dat is dus heel veel trainen en heel veel wedstrijden spelen. Zo sta ik heel vaak op het ijs, ja. Al jaren. Maar ik heb ook wel wat anders gedaan, hoor. Streethockey bijvoorbeeld. Dat is ijshockey op rolschaatsen, met een balletje. Maar in mijn jeugd heb ik wel veel andere dingen gedaan. Lekker bomen klimmen, kattekwaad uithalen. Net een knulletje. Toch ben ik geen jongensachtig type. Ik kan wel tegen een stootje en ik ben geen fragiel poppetje, maar ik hoor van medestudenten vaak dat ze me heel vrouwelijk vin den. Zo voel ik me ook. In de toekomst wil ik ook zeker sa men gaan wonen en kinderen krijgen. Maar daarbij wil ik wel zo lang mogelijk blijven spor ten. Kan ook best. In het Neder lands damesteam speelt een vrouw die al kinderen heeft en nu weer zwanger is. Zij speelt zolang het kan, krijgt haar kind je en gaat na een paar maanden weer lekker het ijs op. Zo wil ik het ook, want ijshockey bete kent heel veel voor me. Veel, maar niet alles. Ik hou me ook met andere zaken bezig. Als ik tijd heb, kijk ik graag naar het Journaal en naar Twee Van daag. Voor het nieuws en de politiek. Echt volgen doe ik de politiek niet, maar de belangrij ke punten pik ik wel mee. Daar heb ik ook wel standpunten over. Die euthanasiekwestie bij voorbeeld, daar kan ik heel een voudig in zijn. Mensen die ern stig onder hun ziekte lijden, niet meer genezen kunnen wor den en zelf zeggen dat ze zo niet verder willen leven, mogen FOTO HIELCO KUIPERS uit hun lijden verlost worden. Ik kan me voorstellen dat ande ren dan zeggen dat je voor god speelt, maar die mensen willen dat zelf graag. En ieder heeft toch zijn eigen overtuiging en geloof. Dat moet je respecteren. Zelf geloof ik niks, maar ik ac cepteer van ieder ander dat hij of zij wel een religie heeft. Zoals ik andere mensen altijd accep teer zoals ze zijn. Ik heb dan ook totaal geen moeite met al lochtonen of asielzoekers. Ik vind het alleen maar erg sneu dat mensen hun vaderland moeten ontvluchten omdat ze daar zichzelf en hun gezin niet kunnen onderhouden. De rijke westerse landen zouden ervoor moeten zorgen dat dat niet meer nodig is. Met structurele investeringen. Dan stop je in elk geval de stroom economi sche vluchtelingen. Dat zal moeilijk op gang te brengen zijn, maar alleen zó krijg je een andere wereld. Die komt er in de toekomst toch aan. Ik weet heel zeker dat ik over een jaar of vijfentwintig niet meer in dezelfde wereld leef als waarin ik ben opge groeid. De normen en waarden zullen steeds meer vervagen. Dat merk ik nu al heel duidelijk op de lagere school waar ik sta ge loop en les geef. Die kinde ren daar zeggen dingen, waar ik vroeger niet eens over na durf de te denken. Ze zijn veel bijde- hanter, trekken hun mond open als ze ook maar even den ken dat er iets niet klopt en vin den andere zaken belangrijk. Mij is met de paplepel ingego ten dat je respect moet hebben voor ouderen. Opstaan voor ze in de bus, maar dat gebeurt te genwoordig nog maar zelden. Dat wordt 'vergeten', ze hebben er lak aan of ze vinden het niet belangrijk. Pokémon en gsm, die zijn belangrijk op een lagere school. Wat mij ook heel erg stoort is dat mensen elkaar tegenwoor dig naar het leven staan om een bepaalde religie of om een be paald standpunt. De intoleran tie, die je ontmoet. Als je ie mand wat te lang aankijkt, kun je al ruzie krijgen. Je kunt alleen maar hopen dat er straks nog een maatschappij is waarin je niet continu op je hoede moet zijn. Waarin de vrijheid van me ningsuiting blijft bestaan. Dat vind ik heel belangrijk. Sport kan daarbij een hulpmid del zijn. Een gezonde geest in een gezond lichaam. Werd al gezegd door de oude Grieken en ze hadden gelijk. Ik merk het aan mezelf en aan de mensen die op de sportschool komen. Als ik een week niet heb gesport voel ik me veel minder fit en le vendig en mensen die voor het eerst op de sportschool komen, zijn vaak moe en lusteloos. Sport maakt energieker en als je daarmee bezig bent, voel je je gezonder en ga je vanzelf ook gezonder eten. Dat kun je ook overdrijven, maar ik vind niet dat dat bij mij het geval is. Ik train veel en speel veel, maar ik weet niet an ders, ik doe het graag en ik krijg er veel voor terug. Ik ben al in heel wat landen geweest en ik vind het een enorme eer om voor de vrouwenploeg te spe len. Elke keer als ik op een EK of WK sta, voel ik me trots. Daarom wil ik er ook mee door gaan, zolang het kan. De top voor een vrouw ligt op haar 27ste, 28ste en ik droom ervan om ooit een keertje met het Ne derlands team naar de Spelen te gaan en om in de profleague voor vrouwen te spelen in Ca nada en de VS. Tampere, de kampioen van Finland, heeft me al een keer gevraagd. Daar ben ik toen niet op ingegaan omdat ik eerst mijn studie af wilde maken. Maar als ik daar mee over twee jaar klaar ben, ga ik alles proberen om dat doel te bereiken.'" PAUL DE TOMBE ordeinde, FOTO HIELCO KUIPERS

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15