Duin Bollenstreek mogelijk opgehoogd 'Bij jullie thuis is er nu één stoel Bollenland Kunsi-in-LDSTfn SPRINGTIJ Duinrell# ERDAG 23 DECEMBER 2000 atwijk zorgt et best voor ijn fietsers H- EN BOLLENSTREEK Het is ook Kerstmis in jeugdgevangenis Teylingereind frèdco NOORDWIJK li jwww.fresco-art.nl; I check de maandaanbieding! Speurtocht naar oplossing natte bollenvelden lordwijk is een onveilige ats voor fietsers, maar urgemeente Katwijk is it een toonbeeld van fiets- ligheid. Dit concludeert Fietsersbond - voorheen ENFB - na een onderzoek elopen zomer in de Duin- Bollenstreek. Er zijn 59 neenten onderzocht, ewel het onderzoek nog t helemaal is afgerond, :ft de bond inmiddels wel een aantal conclusies ge- i kken. )e eerste conclusie is geen rassing voor woordvoer- Frans Ruigrok van de I tsersbond, die zelf in i ordwijk woont. „Statis ch gezien scoort Noord- Uk jaar na jaar slecht op het 1 jied van veiligheid. Er zijn inig doorgaande wegen, n haaientanden op het gdek. De rotondes zijn een andere vorm dan el- rs, wat verwarrend is voor isers. Er is een parkeer- ibleem, waardoor wegen :ls geblokkeerd zijn. De luwe Zeeweg heeft te alle fietsstroken, fietsers ilen zich daar echt niet ig-" 'olgens Ruigrok is de ver- irssituatie voor fietsers in buurdorp Katwijk veel ;r. „Het onderzoek leert dat als een gemeente zo- Katwijk stil staat bij de :ser, ze het doorgaans be- doet op alle punten dan i gemeente die geen dui- ijk beleid heeft. Katwijk 1 tort wel slecht op op het fyed van comfort, maar komt omdat er veel klin- i zijn. Dat fietst nu een- al niet lekker." Ie Fietsersbond onder- ,t in de streek ook de /riendelijkheid van Hil- n en Lisse. Bij de eerst- iioemde komen de uitsla- overeen met het lande- gemiddelde. In Lisse lort het wegdek slecht en Irdt er relatief hard gere- idoor auto's, let de uitkomsten van dat otscheepse onderzoek in hand hoopt de bond de iitie van de fietsers te inen verbeteren. SASSENHEIM ANTON DIEDRICH Komt allen tezamen, jubelend van vreugde, speelt en zingt Sound of Joy, een gospelband uit Sassenheim. Vijfendertig koppen lelt het publiek, hoog uit eenderde zingt mee. De rest bestaat uit opgeschoten jon gens. Eentje van hen zingt ook mee. De anderen lachen hem vrolijk uit. Deze kerstdienst duurt drie kwartier, daarna komt de volgende groep bin nen. En dan mag Sound of Joy weer spelen voor een groep jongeren. De bewoners van de jeugdgevangenis in Sassen heim. Voor de derde keer is de 'do- jo', de judozaal van Teylinger eind, opgeluisterd met een kerstboom met lampjes, een kribbe met een babypop en ge noeg stoelen voor de bezoekers en een groep gevangenen. „Wij noemen ze jongeren", zegt Hannie van der Ploeg, unitlei der van twee groepen jongeren. In Teylingereind zitten er nu 72, verdeeld over zes groepen. Met twee tegelijk mogen de groepen naar de dojo, om te luisteren naar Sound of Joy en naar do minee Eddy Slofstra, die in nor male taal, onderbroken door een paar nummers gospel, ver telt over Jezus. En daarbij be trekt hij de wereld van de jonge ren. Hij begint met „Wat dóén jullie hier, tijdens de feestda gen! Dit is toch geen moment om hiér te zijn?" Ze luisteren. Directeur Rob Vermeer zit er ook tussen. Ook hij luistert naar de dominee. „Die man doet zo veel. Er komen moslimjongens naar me toe, die zeggen: wij willen ook zo iemand." Onge veer 25 procent van de bevol king van Teylingereind is mos lim. De jeugdgevangenis heeft ook eea imam in dienst. „De moslimjongeren komen ook", vertelt Slofstra. „We hebben ook aan ramadan aandacht be steed. Zo maken de christenen iets mee van het moslimfeest en de moslims van een christe lijk feest." Ze komen alle 72, behalve die jongeren die in de 'opvang' zit ten. Dat is er voor zover de do minee weet maar eentje. Die zit er ook niet een straf uit, maar is in Teylingereind geplaatst om dat hij onhandelbaar is. Een maatregel die zelden voorkomt. In de 'dojo' van jeugdgevangenis Teylingereind waren alle stoelen vol tijdens de kerstdienst. Gospelgroep Sound of Joy deed haar best om de jongeren wat op te fleuren. De andere jongeren, tussen 12 en 18 jaar oud, zitten in voorar rest terwijl het onderzoek nog loopt of zijn al veroordeeld tot duurstraffen. Het Geluid van de Vreugde gaat weer door de zaal. Een moslimjongere raakt al snel verveeld en begint vals mee te neuriën, ook al kent hij de me lodie niet. In de zaal zit ook een afvaardiging van de Vereniging van familie van gedetineerden en ex-gedetineerden. I. van der Gugten, de initiatiefneemster, heeft zelf een zoon die al vier keer in de gevangenis heeft ge zeten, van zijn veertiende tot zijn dertigste. Hij is net weer vrij, vertelt ze de aanwezige jongens. „En hij heeft het daar heel moeilijk mee. Af en toe zegt hij: zat ik maar weer in de gevangenis." Daar luisteren ze allemaal aandachtig naar. „Hier zitten we met zijn allen, maar bij jullie thuis is er nu één stoel leeg", zegt Van der Gugten. Dat slaat in. Maar als ze begint over de troost die zij in Jezus heeft gevonden, is alle aandacht weer verdwenen. Een van de jongens vraagt aan Vermeer wie hij is. „De di recteur of zo?" „Ja", zegt de di recteur. „Kunt u niet zorgen dat ik hieruit kom? Ik ben onschul dig." „Echt waar?" vraagt Ver meer. „Néééé", zegt de jongen. Hij is veroordeeld voor een overval en moet nog een jaar of de ogen nu en dan naartoe. foto mark lamers in de dojo. Dat je er even reke- antwoordt de unitleider. „Ja ning mee houdt..." Hij was maar ik ben een beetje ziek", zoëven de enige die meezong. zegt de jongen, terwijl hij zijn De jongens vinden de vreug- grijns niet kan inhouden. Pech degeluiden van Sound of Joy gehad. niet zo boeiend, maar de blon- Dan klinkt Stille Nacht, dat dine die in het midden staat die ene weer meezingt. Hij toch wel. En op de voorste rij wordt weer zachtjes bespot. Na zitten drie scholieres, die door afloop klinkt er balorig applaus, Vein der Gugten zijn uitgeno- iemand fluit op zijn vingers, ze digd omdat ze een opstel over lachen allemaal. En dan mogen jeugdgevangenissen hadden ze eindelijk opstaan, krijgen geschreven. Ook daar dwalen een koekje en chocomel. Maar twee blijven. „Als je in een der gelijke inrichting terecht komt, dan word je toch verdacht van een behoorlijk vergrijp", zegt Vermeer. „Dat heeft vaak te maken met fysiek geweld." Blondine Een paar stoelen daarnaast schopt een leider per ongeluk tegen de stoel voor hem. Een puber draait zich lachend om: „Kijk uit hè, we zitten hier wel ze mogen niet roken, dat mag Tussen de gospel door houdt pas weer in 'de groep'. De jon- dominee Slofstra nog steeds gens krijgen van de Vereniging zijn korte toespraakjes. De allemaal een telefoonkaart van dienst duurt drie kwartier, maar een tientje. De dienst is afgelo- halverwege begint de aandacht pen. duidelijk te verslappen. „Mag ik Onderweg terug naar de zaal terug naar de groep?" vraagt zegt een van de jongeren, de een jongen. 'De groep' is waar kleinste van deze ploeg - „De zij het grootste deel van de tijd mascotte", zegt de unitleider - doorbrengen, met zijn twaalven tegen Van der Ploeg dat hij het in een zaal. Om half tien 's wel erg leuk vond. „Maar wel avonds moeten zij terug naar jammer dat ik maar één tele- de eenpersoonskamer. „Nee", foonkaart kreeg." en verkiezing van de politicus of de meenteraad van het r zit er dit keer niet in. Ie ene gemeente is het n te grote rotzooi (we men geen namen) en Ide andere gebeurde er I lemaal niks (ook maar 9 n namen). Maar als we i nand zouden moeten T kiezen dan was de ^emeester van Katwijk lhouwer van Wouwe onze man. hij komt op de valreep ;t jaar 2000 toch maar lii even met dé oplossing 'het eindeloze geleuter van jleden die vooral zichzelf horen. Na een paar waar- ngen draaide hij don- igavond resoluut de mi rt van de maar doorleute- Niek Zwaan uit. Daar len de burgemeesters uit lurgemeenten een voor aan nemen. Alvast een ierg uit Sassenheim de nvel omdraaien als Paul 1 :ls weer eens zijn stukken heeft gelezen en de Voor- tse burgervader Cor de de mag elk betoog van Jac- sBeelen wegdraaien, want begrijpt toch nooit iemand van. Jan Andel van Noord- m erhout mag, zodra Wil Hof voord centrumplan laat n, ook ingrijpen. Die is het nooit ergens mee eens, dat weten we wel. Arie van Lee uit Rijnsburg heeft taan een perfecte middel in den als Hilde Rost weer vloekt, sist of de begroting ied heeft gelezen. Corrie Zon kan een nare discussie ise over openbare vergade- sn voorkomen door Cees lurg het woord te ontne- de opvolg(st)er van An imes in Valkenburg nog geen tips. Die moet eerst rzelf even aan den lijve on- tnden of die jongens van de •fractie onzin verkopen of lan Noordwijk nog. ja, laten ze daar alle micro maar gelijk afsluiten. Doordringend kijkt An Hommes tijdens haar afscheid haar grote plaaggeest Ron Hillebrand, wethouder van Leiden, aan. Je ziet haar denken 'Hoe durf jij hier nog een voet over de drempel te zetten. Jij, die niets anders doet dan mijn mooie dorp Valkenburg te kleineren. Jij, die de woningnood in Leiden wil oplossen door ons mooie vliegkamp in te pikken. Nee Hillebrand, ik zou je eigenlijk een ferme draai om je dekselse PvdA-oren moeten geven.' Maar het verstand zegeviert bij de nieuwe (waarnemend) burgemeester van 's Gravenzande. En ze heeft voor Hillebrand toch nog een aardig woordje over op haar eigen afscheidsreceptie. Het moet ten slotte wel een feestje blijven. Hommes: „Goedendag mijnheer Hillebrand, leuk dat u er bent. Dank u voor het cadeautje. Mag ik zo brutaal zijn om te vragen wat er in zit"? Hillebrand: „Natuurlijk. Het is een mooie minimaquette van het vliegkamp Valkenburg, volgebouwd met mooie huisjes. Wel een stuk of 8000. En het zijn mooie huizen, allemaal net zo mooi als de wijk Stevenshof. Lijkt me leuk voor uw nieuwe werkkamer. Als mooie herinnering." An Hommes bedankt hem hartelijk. Precies wat ze wilde. Een mini-Stevenshof op haar nieuwe bureau: de perfecte reden om nooit heimwee te krijgen naar Valkenburg. Doet Hillebrand toch nog iets goeds. foto dick hocewoninc Misschien worden de lokale po litici dan nog eens populair. Sorry. Het is allemaal onze schuld. En wij bieden onze welgemeende excuses aan. Het spijt ons op recht. Voormalig Noordwijks wethou der Koos Smit heeft de raad he lemaal niet onjüist voorgelicht, melden burgemeester en over gebleven wethouders in een brief. Dus wij zaten met onze berichtgeving ook fout. Hand in eigen boezem, boete kleed aan. Normaals sorry. Als je een fout maakt, moet je be reid zijn die fout ruiterlijk toe te geven, vinden wij. Bij deze. De hele tijd schreven wij dat zijn eigen partij, Verenigd Noord- wijk, vond dat de OZB lager kon, terwijl Koos volhield van niet. Een verhoging van 13,4 procent, minder zat er niet in. En later schreven wij dat, een week nadat Koos was opge stapt, de rekenmeesters van VN en B en overgebleven W erach ter kwamen dat 9,8 procent ook best haalbaar was. Brute leu gens allemaal. Ook al heeft de gemeenteraad dat laatste be drag nu vastgesteld. En dan te bedenken dat wet houder Koos dan wel opstapte vanwege de OZB-onenigheid, maar- dat om een heel andere reden een motie van wantrou wen tegen hem door de ge meenteraad met bijna algeme ne stemmen werd aangeno men. Koos had de raad name lijk onvolledig en onjuist geïn formeerd over de beschikbaar heid van de Willibrordmavo, als eventueel onderkomen voor leerlingen van de Duinpieper. Weet u het weer? Of was dat ook niet waar? Dan spijt ons dat enorm. Zoeterbol Af en toe worden we gillend en zwetend wakker. Een ontzet tend doembeeld staat nog op ons netvlies, het kost zeker een half uur in de ogen wrijven voor het weg is. Het volbouwen van de Bollen streek is nog tot daar aan toe - dat is hun eigen schuld, had het maar niet zo verdraaid mooi moeten zijn, hadden het maar niet van die fijne dorpen moe ten worden. Wie wil daar nou niet wonen? Nee, het gaat om uiteindelijke resultaat. Daar krijgen wij de vreselijkste nachtmerries over. Zo woon je nog in een gezellig, klein dorp, met een winkelcen- trumpje en misschien een uit- gaanscentrumpje, waar ieder een elkaar nog kent. En zó woon je plotseling in een nog iets grotere uitvoering van Zoe- termeer. Brrrrrrr. Muis Ach, wat schattig. Voorhout is tegen het volbouwen van de Bollenstreek. De minister is dus gewaarschuwd. Er komen bij ons meteen krantekoppen op als 'Liechtenstein waarschuwt Rusland voor de laatste keer'. En moppen over een muis en een olifant ('wat stampen we lekker, hè'). Of ligt het anders? Wil Voorhout best meer huizen in de Bollen streek, als ze maar allemaal in Voorhout komen? Het dorp dat in korte tijd is ge groeid van nog geen vijfduizend naar twaalfduizend inwoners wil in één keer doorstoten naar de twintig. Maar als er op Val kenburg huizen komen, als in Haarlemmermeer meer wordt gebouwd en ook nog een paar wijkjes uitgesmeerd worden over de andere bollengemeen- ten, dan hoeft dat in Voorhout dus weer minder. En dan loopt Groot Voorhout gevaar. En dan blijft het een brullende muis. Een klein jongetje van vijf dat tegen Mike Tyson 'kom maar op' loopt te schreeuwen. 'Ik ben heus niet bang voor jou, hoor'. Maar het stiekem in zijn broek doet. ANTON DIEDRICH ROZA VAN DER VEER ROB ONDERWATER Rechtbank laat verdachte van verkrachting opnemen DEN HAAG/KATWUK CONNIE VAN UFFELEN In plaats van uitspraak te doen heeft de Haagse rechtbank gis teren het onderzoek heropend in de rechtszaak van een 19-ja- rige Katwijker die wordt ver dacht van het plegen van on tucht met en verkrachting van twee minderjarige meisjes. Bei de zaken zouden zijn gepleegd in de woonplaats van de jon gen: een bij het kanaal en een bij de Katwijker thuis. Tegen de Katwijker werd be gin deze week opname geëist in een instelling voor moeilijk op voedbare jongeren plus een halfjaar voorwaardelijk. Maar in plaast Vein een definitief vonnis te vellen besloot de rechtbank gisteren dat de jongen wordt opgenomen in een instelling voor moeilijk opvoedbare jon geren en dat hij na maximaal zes maanden weer voor de rechtbank verschijnt. Als hij zich daar niet goed gedraagt of zich niet houdt aan aanwijzin gen van de reclassering, moet hij eerder terugkomen. De rechtbank heeft dit besluit mede genomen omdat niet is gebleken dat de Katwijker zich aan een nieuw strafbaar feit heeft schuldig gemaakt sinds het moment dat hij weer vrij rondloopt. Maar direct al bij het bekend maken van dit besluit twijfelde de rechtbank hieraan. Want juist afgelopen week is de Katwijker weer met de politie in aanraking gekomen en daarbij heeft hij tegen agenten geschol den. De Katwijker verscheen begin deze week al voor de rechter en bij die gelegenheid ontkende hij in juli 1999 een toen 13-jarig meisje bij het kanaal te hebben verkracht. Omdat de officier van justitie dit ook niet kon be wijzen hield deze het daarom op ontucht. .Wat de Katwijker niet ontken de, was dat hij tussen begin au gustus en eind september 1998 een toen 14-jarig meisje op zijn kamer verkrachtte. Ophoging van de bollenvelden, het aanbrengen van drainage en/of het verlagen van het waterpeil. Het Hoogheemraadschap van Rijnland gaat onderzoeken of een of meerdere van deze maatregelen wellicht een op lossing is voor de wateroverlast die de bollentelers in De Zilk ondervinden. Daarnaast wil de provincie kijken of er mogelijk een bufferzone tussen de duinen en de bollen velden kan worden aangelegd, zodat de bollenvelden voortaan bij langdurige regenval droog blijven. niet optimaal is voor de bollen teelt. De velden liggen op veel plekken te laag en hebben niet de vereiste afstand van 50 tot 55 centimeter tot het slootwater. De provincie komt dit voorjaar met een voorstel voor een buf ferzone tussen de duinen en de bollenvelden. „Het kan zijn dat we het overtollige kwelwater uii de duinen in een sloot opvan gen. We kunnen het ook ge bruiken voor beregening of te rugpompen naar de duinen Het gaat erom dat het water be nut wordt in de regio", aldus D. Schouten van de provincie. Het Hoog heemraadschap van Rijnland - ook betrokken bij de afspraken in het Pact van Teyjlingen - heeft voorts het adviesbureau Oran jewoud opdracht gegeven voor een uitgebreid onderzoek naar een mogelijke oplossing. „Het aanbrengen van een laag zand op de bollenvelden, een dure oplossing, wordt niet uitgeslo ten. Net zoals drainage of het verlagen van het waterpeil", al dus woordvoerder K. Meijer van Rijnland. Hij wijst erop dat het verla gen van het waterpeil wellicht weer de natuur in de duinen schaadt. „Er is een spannings veld tussen de belangen van de natuur en de bollenvelden. Kies je voor de bollen of de natuur? Dat is heel moeilijk. Maar alles wordt opnieuw bekeken." M. Zandwijk van de telersor ganisatie KA VB, en zelf bollen- teler, is betrokken bij het zoe ken van een oplossing voor de wateroverlast. „Wij gaan daar naast zelf nog aangeven welke eisen de bollenteelt stelt aan het waterpeil. Bijvoorbeeld hoe diep de bollen nu precies wor telen. Het lijkt erop dat er nu toch een oplossing gaat ko men." DE ZILK/BOLLENSTREEK ROZA VAN DER VEER In 1995 werd in het Pact van Teylingen - de afspraken over de inrichting van de Duin- en Bollenstreek tot het jaar 2005 - afgesproken dat er een einde moest komen aan de verdro ging van de duinen. Niet alleen de natuur had daaronder te lij den maar ook de waterwinning moest voor de toekomst wor den veiliggesteld. De Gemeentewaterleidingen Amsterdam (GWA) verhoogde in opdracht van de provide Noord- en Zuid- Holland het wa terpeil in de dui nen. Vervolgens begonnen de te lers van de naast de duinen ge legen velden te klagen over wa teroverlast. Dat cumuleerde in het teeltseizoen van 1997 toen veel bollen 'verzopen' en de te lers grote schade opliepen. Er volgden een reeks van on derzoeken. Begin dit jaar con cludeerde het door de telers in geschakelde TNO dat er een di rect verband was tussen de ho gere waterstand in de duinen en de te natte bollenvelden. Voor de telers was dit aanlei ding om opnieuw een schade claim van ruim 6,5 miljoen gul den in te dienen bij zowel de provincie, de vergunningverle ner voor het verhogen van het waterpeil, als het GWA, de uit voerder van het grondwaterbe- heer. Of de provinciebesturen overgaan tot het betalen van de schadeclaim is nog onduidelijk. Daar lopen nog rechtszaken over. Wel constateert de pro vincie nu ook dat het waterpeil in de sloten rondom De Zilk 'Kies je voor bollen of voor de natuur? VANDAAG in deze krant VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN PENSIOENEN Ook op internet: www.hillinga.nl Van Limburg Stirumstraat 13 2201 JM Noordwijk tel. 071 - 3644888 CTQ O» TIKIBAD IN DE KERSTVAKANTIE Kom deze kerstvakantie naar het tropische Tikibad op Duinrell. Jong en oud geniet nu van meer dan een kilometer glijbaan. De nieuwe donkere glijbanen met lichteffecten en superver snellingen zorgen naast alle andere spannende waterattracties voor volop actie en avontuur Nu 7 dagen per week geopend' Duinrell 1 2242 JP Wassenaar Tel (070)5155 258

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 13