Leidsch Dagblad Treinverkeer vrijwel lamgelegd Kortii erst 14 25 Van Moorsel wilde prijs delen Vervolging Pinochet gestaakt Lekker de tijd voor uw kerstinkopen bij Albert Heijn. Minder mensen overlijden aan hart- en vaatziekten Beurzen in Europa houden stand Nu 30% korting op onze kerstafdeling. 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD ie poppenhuizen in Neuteboom ijn niet gemaakt m mee te spelen OPGERICHT 1 MAART 1860 snenland itenland iltuur en Kunst onomie loof en Samenleving sprek van de Dag levisieprogramma s NR. 42498 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50. 25 Feyenoord voelt zich Koning Winter na 2-0 winst tegen concurrent Vitesse Uit met Kerstmis en de feestdagen in de regio en ver daarbuiten y 22 The Snowman: Op 'Tante Leny VRAGEN West-Endproductie exposeert'strips met zeven uit het vroegere sneeuwjongens alternatieve 'erdachte van chietpartij vast Amsterdamse politie blijkt I december een man te heb- ■n gearresteerd die wordt rdacht van de liquidaties in I Japanse restaurant Kobe 17 november. Hij wordt be bouwd als de feitelijke hutter. De drievoudige oord in het restaurant was derde in een reeks ernstige rekeningen die kort na el- tar in de hoofdstad plaats eden.Vandaag beslist de adkamer van de Amster- unse rechtbank over verlen- van zijn voorarrest. deisje (8) dood angetroffen politie van Rotterdam heeft iteravond in een woning aan Wolfshagen een 8-jarig eisje dood gevonden. De po- ie vermoedt dat het daar anende kind door een mis- ijf om het leven is gebracht, ide loop van de dag zal sectie het lichaam worden ver- ht. tinkende Britse iloten ontslagen piloten van British Air- lys zijn ontslagen, omdat zij et een flinke slok op achter stuurknuppel zijn gaan zit- De gezagvoerders hadden pech dat hun drinkfestijn is gefilmd. De Britse tv-zen- Channel Four had gefilmd ie de piloten vlak voor zij de cht ingingen grote hoeveel- den alcohol tot zich namen. rngen brengt jsje om het leven 17-jarige jongen heeft aandag in Nieuwegein zijn ■jarige zus om het leven ge acht. Vervolgens probeerde een eind aan zijn eigen le- te maken, maar dat mis tte. Dat heeft de politie be- ndgemaakt. De vader trof i dochter maandagavond thuiskomst levenloos aan. zoon werd aangehouden, j heeft bekend. ANDAAG 28 PAGINA'S Amsterdam Wielrenster Leon- tien van Moorsel is gisteravond voor de vierde keer uitgeroepen tot sportvrouw van het jaar. „De organisatie had voor één keer de regels moeten doorbreken en twee prijzen moeten uitdelen", zei Van Moorsel, die net als zwemster Inge de Bruijn drie keer goud en een keer zilver won op de Olympische Spelen in Sydney. Van Moorsel kreeg negen stem men meer. Pieter van den Hoo- genband, olympisch zwemkampi- oen op de 100 en 200 meter vrij, werd sportman van het jaar. De mannenhockeyers werden uitge roepen tot beste ploeg. FOTO ANP TOUSSAINT KLUITERS SANTIAGO EFE-ANP-Rtr Het Chileense hooggerechtshof heeft gisteren de vervolging van de voormalige dictator Augusto Pinochet wegens een reeks po litieke moorden in 1973 ge staakt. Het hof in Santiago heeft een eerder vonnis van een lager hof van beroep bekrachtigd. Dat bepaalde dat er vooral wegens vormfouten van vervolging moet worden afgezien. Het hooggerechtshof stemde met vier tegen één stem voor de be krachtiging van dat oordeel, waarmee ook het huisarrest van de 85-jarige ex-dictator werd ingetrokken. Het oordeel van het rechtshof is een klap voor on derzoeksrechter Guzman, de nabestaanden en hun advoca ten. Toch hebben zij alsnog een kans de 85-jarige senator voor het gerecht te krijgen. Het hof bepaalde onder meer dat Guz man Pinochet eerst had moe ten horen alvorens hij juridi sche actie ondernam en boven dien had Pinochet eerst me disch onderzocht moeten wor den. Dat gaat alsnog gebeuren, hoewel een hernieuwde gang naar de rechter nu wel erg lang zal gaan duren. Vooral de medische testen zijn belangrijk. Volgens het Chi leense recht kan een verdachte niet worden vervolgd als hij of zij aantoonbaar geestesziek is. Dinsdag bepaalde een lagere rechter al dat Pinochet medisch onderzocht zal worden in een militair hospitaal. Gisteren bleek dat de ex-juntaleider daar op 22 januari wordt verwacht. Tegenstanders van de gene raal hadden graag een ander ziekenhuis gezien, omdat een legerkliniek niet neutraal zou zijn. Pinochet kan nog steeds rekenen op de steun van een deel van het leger. Zij zien in hem vooral de man die Chili heeft gered van het marxisme. Staking NS-personeel leidt in Leidse regio niet tot grote problemen De wilde staking van het NS-personeel heeft het treinverkeer in Nederland vandaag grotendeels lam gelegd. In de Randstad re den de gehele dag slechts mondjesmaat stoptreinen. In Leiden leidde de staking niet tot problemen. De meeste treinreizigers ble ken rekening gehouden te hebben met de staking en hadden op een andere ma nier voor vervoer gezorgd. leiden «gpd De toeloop op de bussen van Connexxion in de Leidse regio was groter dan op andere werk dagen. Voor de maatschappij was het echter geen reden om extra bussen in te zetten. Grote instellingen rond Leiden Cen traal, zoals de Hogeschool Lei den, merkten dat een behoor lijk aantal leerlingen en docen ten was thuisgebleven. Ook internationale treinen bleven als gevolg van de massa le staking van machinisten en conducteurs staan. Alleen de hogesnelheidstrein ICE naar Duitsland, de Thalys naar Parijs en de Benelux-treinen naar Brussel reden wel. Treinreizi gers in het noorden van het land ondervonden geen hinder van de staking; zij konden te recht bij NS-concurrenten NoordNed en Syntus. Tachtig procent van de ma chinisten en conducteurs de den mee aan het protest tegen de nieuwe dienstregeling van de NS. Volgens die regeling zal het personeel alleen nog op vaste trajecten rijden, ook wel de 'rondjes rond de kerk' ge noemd. De vakbonden onder steunden de wilde staking niet. De wilde staking van het NS-personeel zorgde overal in het land voor verlaten stationsgebouwen. Zij stemden anderhalfjaar gele den al in met de nieuwe dienst regeling, waarmee de NS het aantal vertragingen hoopt te verminderen. Tussen een handjevol werk willigen en de NS-leiding ont stond vanochtend vroeg een korte ruzie, omdat de NS hen wilde inzetten op andere trei nen dan die waarop zij normaal rijden. Uiteindelijk beloofde de directie het werkende personeel met rust te laten. In Zutphen bezette een aantal stakers een spoorbrug om het treinverkeer helemaal plat te leggen. De treinstaking leidde in het land vooralsnog niet tot over volle wegen. Alleen op de A16 (tussen Breda en Rotterdam), de A12 tussen Gouda en Den Haag en de Al (tussen Eemnes en Muiden) was het drukker dan gebruikelijk. „Veel mensen hebben waarschijnlijk een vrije dag genomen of genieten alvast van een vervroegde kerstvakan- Tot kerst 10% korting op uw bestelling VUURWERK VERKOOP 29-30-31 DECEMBER intratuin dl HET GROENE WARENHUIS Voorschoten Leidseweg 518 Tel. 071-5322203 Voor Kerst hebben de Albert Heijn-winkels afwijken de openingstijden. Op vrijdag en zaterdag zijn we langer open. Op vrijdag 22 december van 08.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 23 december van 07.00 tot 20.00 uur. Alle medewerkers van Albert Heijn wensen u prettige feestdagen. Afwijkende openingstijden worden bekendgemaakt in uw eigen winkel. Feest smakelijk. Ct's proef de dag. VOLVO INTRODUCEERT: THE S-PERIENCE. VOLVO for life De top in het segment van snelle en sportieve sedans is nu opnieuw gedefinieerd Ongekende spoorbreedte, wielbasis en torsiestijfheid zorgen voor messcherp sturen. Ontdek 'the S-perience'. Nu in de showroom en op www.volvocars.nl DE NIEUWE VOLVO S60. DRIVE IT AND YOU'LL UNDERSTAND derland Personenauto B.V.. Beesd. Consumenter )lvo S60 vanaf 675,- L 487.50 p'mnd.. op t Volvo Lease (0345) 68 87 80 (tijdens I I. BTW Volvo S60 va oruren). Afgebeelde auto is uitgerust voorburg anp Hart- en vaatziekten zijn nog steeds de meest voorkomende doodsoorzaak, maar het aan deel neemt af. Het daalde van 45 procent in 1980 naar 35 pro cent in 1999, zo blijkt uit cijfers over doodszoorzaken van het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS). amsterdam-new york De Europese effectenbeurzen hebben zich van ochtend redelijk staande weten te houden nadat de koersen op de Amerikaanse hightechbeurs Nasdaq en in Japan waren gekelderd. Op het Damrak in Amsterdam had de belangrijkste in dex, de AEX, het verlies om elf uur beperkt tot een half procent, ofwel ruim drie punten. Lon den noteerde een verlies van 0,8 procent en Pa rijs en Frankfurt bleven dichtbij het nulpunt. Daarentegen zagen Amerikaanse technologie fondsen hun koersen gisteravond met miljarden dollars tegelijk verdampen. Handelaren gingen over tot een verkoopgolf, na winstverwaarschu- wingen en afwaarderingen door banken. De Nas daq stond kort voor sluiting zelfs even op het laagste punt sinds maart 1999. In het laatste uur krabbelde de schermenbeurs weer iets omhoog, maar incasseerde uiteindelijk een opdoffer van 7,12 procent 178,94 punten op 2332,77. Het was al de zevende achtereenvolgen de dag dat de Nasdaq een grote stap terug deed. De Dow-Jonesindex hield het ook niet droog met een verlies van 2,51 procent of 265,44 punten op 10318,93. „We moeten de Ghostbusters vragen om de kwade geesten weer Wall Street uit te krij gen", zei een analist. De beurs van Japan deelde in de malaise. De Nikkei-index dook direct na de opening drie pro cent in de min. Dat verlies liep op tot ongeveer vijf procent kort voor het sluiten van de handel. Uiteindelijk sloot de index vandaag op 13,423,21, het laagste niveau in bijna twee jaar. Het verlies komt neer op 419,22 punten, ofwel 3,5 procent. Elders in het Verre Oosten stond Hong Kong aan het begin van de middaghandel op een ver lies van 2,6 procent. In Australië daalde het koersgemiddelde met 1,8 procent. Ook op de reeds afgeprijsde artikelen. M.u.v. kunstkerstbomen, kerstverlichting, kaarsen en kerstkaarten Aanbieding geldig zolang de voorraad strekt. www.VroomenDreesmann.nl HET WOORD IS AAN C. Buddingh' Om goed te schijnen is een mens bereid tot alle kwaad. Goede doelen gezocht voor LD-puzzelactie Voor de derde achtereenvolgende keer organiseert het Leidsch Dagblad dit voorjaar de puzzelactie. Lezers van de krant kunnen zes achtereenvolgende zaterdagen puzzelen voor een goed doel. De afgelopen twee keer zijn enkele tienduizenden guldens ingezameld voor de inrichting van een Frans getint ontmoetingsplein voor de bewoners van Swetterhage in Zoeterwoude en voor de aanschaf van een recreatiebus voor zorgcentrum Willem van den Bergh in Noordwijk. Ook dit jaar stellen we de lezers van de krant in de gelegenheid voorstellen te doen voor de besteding van de opbrengst van de puzzelactie. De enige voorwaarde is dat het om een goed doel in de regio gaat dat niet of nauwelijks op een andere manier aan geld kan komen en dat een degelijke controle op de besteding mogelijk is. Een comité van aanbeveling onder voorzitterschap van prof. Leertouwer kiest uit alle inzendingen het doel waarvoor gepuzzeld gaat worden. Stuurt u uw inzendingen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Secretariaat Puzzelactie, Postbus 54, 2300 AB Leiden of per e-mail naar redactie.ld@damiate.hdc.nl onder vermelding van puzzelactie. FOTO ANP RAYMOND RUTTING tie", zegt woordvoerder Ben- nink van het Korps Landelijke Politie Diensten. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Meer nieuws over treinstaking Kanker staat nog steeds op de tweede plaats van doodsoorza ken. De sterfte aan longkanker is bij mannen verder gedaald en bij vrouwen juist toegeno men. Kanker eiste in 1999 38.000 levens. Het aandeel in het totaal, 27 procent, is gelijk aan 1980. Bij mannen is een acuut hartinfarct de belangrijk ste doodsoorzaak. Ja, ik wil.een abonnement op het Leidsch Dagblad. Voorletters: m/v Postcode: Plaats: Telefoonnummer: (i.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071-5128 030 of abonneren via: www.leidschdagblad.nl 712141"400114

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1