Airbus zet licht op groen voor bouw superjumbo Vendex KBB verkoopt modeketen Amici aan Cool Cat Ecocombi: truck van de toekomst Postbezorging rond kerst en nieuwjaar Economie Schoonmakers krijgen acht procent meer loon 7 nig en Hak van CSM naar Heinz ->it yoRKCSM is dicht bij een akkoord over verkoop van zijn seldivisie aan H.j. Heinz. De voedingmiddelenreus in de VS een kleine miljard gulden in contanten, meldt The Wall f Journal vandaag. CSM zette de voedselpoot in september etalage om zich te concentreren op suiker, snoepgoed en erij-ingrediënten. Er dienden zich vijftien geïnteresseerde jen aan. Vandaag of morgen is de bekendmaking te ver- iien, aldus de krant. De voedseldivisie van CSM heeft een j imzet van 770 miljoen. Er werken 1.350 mensen, verdeeld vijf dochterbedrijven: Honig, Koninklijke De Ruijter(Venz), Foodmark en Anco. Heinz, vooral bekend van de ketchup, vorig jaar een omzet van 22,8 miljard. iziekproducent Dino nu Brits bezit De Britse muziekproducent EMI neemt een belang van j ocent in het Nederlandse Dino Music, dat artiesten als René Froger, Ruth Jacott en Jody Bernal in zijn stal De Britten hebben een optie gekregen om later de reste- 25 procent te kopen. Dino Music heeft via een contract indemol ook de internationale audio- en videorechten van programma Big Brother. Het bedrijf werd in 1984 opge- door de vroegere discjockey Tony Berk. bo stunt weer met hypotheekrente De meeste hypotheektarieven bij de Rabobank gingen aag 0,1 tot 0,3 procent omlaag. De bank wil de goedkoop- anbieder blijven. Ook ABN Amro heeft zijn tarieven on- verlaagd. Omdat de Rabobank de laatste paar jaar flink taandeel had verloren, kwam de bank in oktober met een w van de hypotheektarieven met 0,4 tot 0,6 procent. Ra- ndigde een extraatje aan voor mensen die voor het eind iet jaar een spaar- of beleggingshypotheek afsluiten met ooptijd tot vijf jaar. Zij krijgen een extra korting van 0,2 int. Het tarief voor een hypotheek met een looptijd van vijf nu 5,7 procent. rmes wordt onderdeel Connexxion UT» Connexxion gaat komende maand in de slag met de tnde aandeelhouders van busmaatschappij Hermes, de jcie Limburg en enkele gemeenten, om ook het resteren- lang van rond de 20 procent over te nemen. Hermes fun- tot nu toe als werkmaatschappij binnen het veel grotere exxion. Volledige integratie levert volgens de directie van Dep meer voordelen op. Connexxion is wat vroeger de vervoerders NZH, ZWN, Midnet en Oostnet waren. In het rijdt verder de BBA waarin Connexxion ook een (min- ids)belang heeft maar dat wil verkopen. Connexxion ver- jaarlijks ruim 300 miljoen reizigers met 13.000 medewer- Hermes neemt 60 miljoen reizigers mee en 2.300 mede- Iterlichtjes moeten uit de handel o Sunny Delights moet net voor de kerst de theelichtjes itters uit de handel nemen. De verkoop via de drogisterij- Etos en Trekpleister is onmiddellijk stopgezet omdat de een steekvlam kunnen geven. Het gaat om theelichtjes lveren of gouden glitters in aluminium cups in diverse kkingen. Sunny Delights had ze verpakt in een lila of paar- ds met strikken, in een zilveren of een gouden doos. Som lichtjes hebben zelfs naast de glitters nog een kerstboom- Het bedrijf wijst op het gevaar bij gebruik. nietigend kerstvirus bedreigt pc Er is een gevaarlijk computervirus in aantocht met de il- naam W32.Kriz. Het wordt is alleen actief op eerste ig en tracht het vitale BlOS-deel van de computer uit te ;len. Als dat lukt moet de computergebruiker in de mees- allen op zoek naar nieuwe hardware. Deze waarschuwing van het Leidse bedrijf Symantec. Volgens de virusjagers imantec ontstaat het virus bij een aanval op een computer al ongemerkt een ander in zit. Het resultaat is een onge- computerprogrammaatje, want dat is een virus, dat de te eigenschappen combineert. „Het virus verspreidt zich lam, maar is uiterst destructief." Symantec denkt dat consumenten en kleine bedrijven het slachtoffer zullen Iters Kluwer koopt internetbedrijf idam Uitgever Wolters Kluwer heeft een bod gedaan van iljoen gulden op internetbedrijf Loislaw.com in de VS. iv.com levert juridisch materiaal aan advocatenkantoren, levert het bedrijf data aan scholen en juridische facultei- mdat diverse aandeelhouders al hebben toegezegd, is s Kluwer zeker van 67 procent van de aandelen. Loislaw- leeft een notering aan de schermenbeurs Nasdaq. Het be- lat wordt toegevoegd aan dochter Aspen Publishers, heeft lan 2.200 databanken met meer dan tien miljoen docu- n. Loislaw.com sloot maandag op een koers van 1,5 dol- ïlters Kluwer biedt 4,35, een premie van 190 procent. Bij drijf werken 400 mensen die samen een omzet van 34 genereren. Loislaw is nog verliesgevend. er-Lyondell op Maasvlakte in 2003 dam Het Duitse chemieconcern Bayer en het Ameri- eLyondell Chemical willen in 2003 beginnen met de pro van grondstoffen voor kunststoffen op de Maasvlakte. Ze i daartoe een gezamenlijke onderneming opgericht, beide concerns een belang van 50 procent krijgen. Met estering is 1,1 miljard gulden gemoeid. maandag 25 en dinsdag 26 december zal er geen (bezorging plaatsvinden. De laatste brievenbuslichting kerst wordt gedaan op vrijdag 22 december op het ruikelijke tijdstip. Vanaf dinsdag 26 december worden irievenbussen weer op de normale tijdstippen gelicht. af zaterdag 30 december zijn alle brievenbussen 2vonds gesloten. Op nieuwjaarsdag zijn de brieven- sen na 19.00 uur weer open. Op dinsdag 2 januari den de bussen weer op de gebruikelijke tijdstippen :ht. PTT Post streeft ernaar ajle post uit de rode venbussen en de speciale decémberbussen op het kantoor binnen drie werkdagen te bezorgen. Dp: rouwbrieven uw rouwbrieven nooit in de rode brievenbus of de hdfcale decemberbus. Verstuur uw rouwbrieven in de :iale verzamelenvelop. Deze is verkrijgbaar bij de aartverzorger en op het postkantoor. Geef uw rouw- ven/verzamelenvelop van maandag tot en met vrijdag jde balie op het postkantoor. iaal voor rouwbrieven kunt u in het weekend terecht en 13.00 en 16.00 uur bij Klantenservice Consumen- narkt, 0800-0417 (gratis). Uw gefrankeerde rouw- Ven worden dan op zondag, tweede kerstdag of wjaarsdag gratis bij u thuis opgehaald. voor meer informatie kunt u terecht bij Klanten- ice Consumentenmarkt, 0800-0417 (gratis). PTPOST AMSTERDAM ANP Vendex KBB wil de modeketen Amici verkopen aan de Nederlandse onderneming Cool Cat Holding. Beide bedrijven hebben hierover giste ren een principeovereenkomst bereikt. Een overnamebedrag is niet bekendgemaakt. Amici lijdt al enkele jaren verlies. Het waren huisconcern heeft eerder dit jaar gepoogd het tij te keren met nieuw management, een nieuwe collectie en lagere prijzen. Het concern zegt nu dat het uitzicht op een aanvaardbaar positief re sultaat onzeker is. Van de 93 Amici-winkels houdt Vendex KBB er zeven: deze worden ver bouwd tot andere formules. De 780 personeels leden van Amici kunnen allen over naar Cool Cat. „Er vallen zeker geen ontslagen," aldus een woordvoerder van Vendex. Cool Cat gaat een deel van de Amici-winkels ombouwen naar een van de eigen formules. Het huidige hoofdkantoor en het distributiecentrum van Cool Cat in Breukelen gaan in het tweede halfjaar van 2001 over naar de bestaande locatie van Amici in Houten. Vendex heeft met de verkoop van de verlieslij dende modeketen de herstructurering van zijn kledingtak afgerond. Eerder dit jaar verkocht het warenhuisconcern al de 106 Kien-winkels aan Vögele en kondigde het aan de 61 winkels van Kreymborg te gaan sluiten. Het slechte modetijdperk remt de groei van Vendex. In september meldde Vendex dat het bedrijfsresultaat in de modehoek met 14 pro cent was gedaald in het eerste halfjaar. Vooral Kien, babywinkel Prénatal en Amici deden het niet goed. Ook de kleine keten Ameri ca Today draait niet lekker, maar is weer op de goede weg, meldt een woordvoerder. „Met deze keten gaan we door." Ook Prénatal blijft in de moederschoot van Vendex. Het concern richt zich nu vooral op de modeketens Claudia Strater, Hunkemöller en M &S Mode dat al vestigingen in vijf landen heeft. Vendex nam dit nam de elektronicaketens Dy- nabite en It's over. Verder werden eind vorig jaar de Marktkauf-vestigingen gekocht. Deze worden deels omgebouwd tot de Praxis Mega- store. Tweejarige CAO regelt ook beter pensioen DEN HAAG GPD De 170.000 schoonmakers in Nederland krijgen de komende twee jaar een structurele loons verhoging van acht procent en de pensioenregeling wordt fors verbeterd. Ook krijgen werkne mers die langer dan een jaar in dienst zijn een eindejaarsuitke ring van 2,5 procent van het bruto jaarinkomen. Het is de eerste grote CAO die voor 2001 is afgesproken. Verder mogen zij voortaan vrij nemen op religieuze feestdagen en de baas mag zo'n vrije dag niet zomaar weigeren. „In de schoonmaak werken veel al lochtonen. Zij hebben nu een maal andere feestdagen dan Nederlanders die veelal vrij zijn op christelijke feestdagen", zegt woordvoerder Jos van Dijk van FNV Bondgenoten. Werkgevers die toch willen dat hun werknemers werken op een bepaalde religieuze feest dag, moeten daarvoor toestem ming vragen aan een speciale stichting, waarin werkgevers en werknemers zitten. Die stich ting onderzoekt of het echt no dig is dat het personeel komt opdraven. „Een werkgever zal niet zomaar weigeren omdat hij simpelweg geen zin heeft in die rompslomp", denkt van Dijk. De vakbonden zijn niet zo ge lukkig met het besluit van de werkgevers de wachtdagen bij ziekte te handhaven. Nu draai en de werknemers financieel zelf op voor de eerste twee da gen (per ziekmelding) dat ze ziek zijn. Tot een maximum van acht per jaar. De vakbonden hebben dat aantal wel weten te rug te schroeven naar zes da gen. Voor werknemers boven de 50 jaar zijn alle wachtdagen geschrapt. De werkgevers, verenigd in de Ondernemersorganisatie Schoonmaak- en Bedrijfsdien- sten vinden vooral het nieuwe pensioenstelsel belangrijk. Nu hebben de schoonmakers een pensioen van 12 procent van het gemiddelde loon dat zij hebben verdiend. Dat gaat naar 60 tot 70 procent. „Zonder dat de premie exorbitant stijgt", zegt Van Dijk. De premie zal uitkomen op 3 tot 4 procent van het bruto salaris. Ook is er geld vrijgemaakt voor kinderopvang. Het ko mende jaar worden er 700 plek jes gezocht bij gastoudergezin nen. „Een crèche is geen oplos sing, omdat de schoonmakers op steeds wisselende tijden en 's avonds moeten werken", al dus Van Dijk. Een computer-animatie van de superjumbo Airbus A380 die minimaal 550 passagiers kan vervoeren. Het Europese vliegtuigbouwconsortium Airbus heeft gis teren het officiële startsein gegeven voor de bouw van de superjumbo A3XX, die direct werd omgedoopt tot A380. Het vliegtuig, met minimaal 555 stoelen, moet de 747 van concurrent Boeing gaan overvleugelen. Het eerste model, de A380-100, wordt in 2006 geleverd. Een eerste testvlucht is eind 2004 voorzien. met meer dan 500 stoelen. Air bus daarentegen heeft zelfs ontwerpen op tafel liggen voor toestellen voor 1.000 passa giers, inclusief bioscoopzalen en fitness-ruimtes. De komst van de Europese superjumbo heeft Boeing er wel toe gebracht bij zijn klanten te informeren of zij belangstelling hebben voor grotere versies van de 747. Of de vliegtuigbouwer uit Seattle echt supertoestellen gaat bouwen, is vooralsnog on duidelijk. Boeing lijkt in zijn gevecht TOULOUSE ANP/RTR/AFP/DPA Het licht kon op groen nadat er 50 bestellingen binnen waren. Afgelopen vrijdag werd dat punt bereikt met de order van zes toestellen door Virgin. Vijf andere maatschappijen hebben ook al A380's besteld en Airbus onderhandelt nog met het Duitse Lufthansa en British Air ways. Boeing, marküeider in grote vliegtuigen, heeft tot dusver niets gezien in de commerciële exploitatie van een vliegtuig met Airbus steun te krijgen van de Amerikaanse regering. Presi dent Clinton waarschuwde maandag de Europese regerin gen dat zij geen niet-commerci- ele subsidies mogen geven voor de bouw van de superjumbo. Hij dreigde anders een klacht bij de Wereldhandelsorganisa tie (WTO) neer te leggen. De Europese Commissie rea geerde gisteren boos. Volgens een woordvoerder van de com missie is Washington erop uit de marktpositie van Boeing te verdedigen. Er zou alleen spra ke zijn van leningen aan Airbus en niet van subsidies. De ontwikkelingskosten van de Airbus bedragen zo'n 30 mil jard gulden. Het merendeel wordt opgebracht door de aan deelhouders van Airbus Indu strie: EADS en British Aero space. Ongeveer een derde komt voor rekening van natio nale overheden. Stork gaat voor 2,5 procent deelnemen in de ontwikkeling. Het levert door overgenomen Fokker-onderde len onder meer de vleugelklep pen en de voorkanten van de vleugels. Overigens verstrekt het ministerie van EZ een le ning onder gunstige voorwaar den voor de financiering van een derde van de ontwikke lingskosten. De lancering be zorgde EADS en British Aero space gisteren koersstijgingen op de beurzen. De productie liep gisteren in Duitsland een eerste tegenslag op. Een rechter in Hamburg stelde dat de Airbus-fabriek daar niet mag worden uitge breid ten koste van een natuur reservaat. De uitbreiding was nodig voor het maken van on derdelen van de A380. Brink 'helderwaarnemende' AMSTERDAM ANP Nina Brink, oprichtster en ex- topvrouw van World Online, zegt over de gaven van een 'helderwaarnemende' te be schikken. „Ik geloof in meer dan alleen voorgevoelens", aldus Brink in het vandaag verschenen feministisch maandblad Opzij. „Ik ben helderwaarnemend en heb ook wel eens een helderzien de bezocht." Volgens Brink stelt haar ga ve haar in staat andere men sen al bij een eerste ontmoe ting te beoordelen. „Als hier iemand binnenkomt, die werkelijk naar is, voel ik dat." Brink ging nadat ze ontslag nam bij World Online na de mislukte beursgang ook naar een helderziende Nog voor dat ik haar iets had gevraagd, zei ze: Je hebt een goede be slissing genomen. Ik vroeg: welke beslissing? Ze ant woordde: „Die waar je nu zo mee rondloopt. Als je deze stap niet had genomen, zou je jezelf tekort hebben ge daan, je waarden hebben ver loochend." Volgens Brink putte de hel derziende haar kennis uit ge sprekken met Brinks ghost of spirit'. „Dat is iemand of ie- manden die om je heen zwe ven, die invalshoeken zien, die je helpen bij bepaalde za ken," aldus Brink. Mega-overname in drankwereld PARUS RTR-AFP De drankenconcerns Diageo en Pernod-Ricard hebben samen de verzameling sterke dranken van het Canadese Seagram ge kocht voor ruim 20 miljard gul den. Seagram zette de 'drank' in de etalage omdat het zich via een fusie met het Franse Viven di heeft omgevormd tot een multimediaconcern. Tot de merken die Diageo overneemt behoren Captain Morgan, Crown Royal, Crown American Whiskey en Sterling Vineyards-wijnen. Pernod-Ri card wordt eigenaar van de whisky's Chivas Regal, Glen Grant, Royale Salute en Glenli- vet. Ook mag het straks de mer ken Martel), Seagram Gin en enkele lokale merken verkopen. De nieuwe aanwinsten van Per nod-Ricard zijn goed voor een omzet van 1,2 miljard dollar. Ook Bacardi, Brown-Forman (eigenaar van Jack Daniel's) en Vin Spirit waren in de race. De mededingingsautoriteit NMa is het eens met de overna me van Koninklijke Erven Lucas Bols door het Franse dranken concern Rémy Cointreau. De Fransen moeten wel de cognac van Joseph Guy van de hand doen. Bols kwam in augustus in handen van Rémy voor 1,12 miljard gulden. Rémy is actief op het gebied van de productie van cognac, armagnac, likeu ren, champagne, wijn en rum. Bols is actief op het gebied van de productie en distributie van gedistilleerd, wijn en champag ne, het bottelen voor derden en produceert ook sterke drank onder licentie. Rémy Cointreau volgt de strategie van Bols en R.J. van Ogtrop is als bestuurs voorzitter dan ook overgestapt van Bols naar de nieuwe com binatie. Beemster transportbedrijf De Boer bijt spits af ZOETERMEER GPD Transportbedrijf De Boer uit Westbeemster gaat als eerste in Nederland vracht vervoeren met de 'ecocombi'. In januari volgt de Stompwijkse firma Overdevest als tweede. Het gaat om een vrachtwagencom binatie die door extra laadver mogen en extra lengte meer vracht kan vervoeren. Dat kan ritten uitsparen en dus het mi lieu en de verkeersveiligheid ten goede komen. Volgend jaar komen er maximaal vijf tien op de weg. Directeur J. de Boer mocht gisteren het eerste certificaat van het ministerie van verkeer en waterstaat in ontvangst ne men. Het maximum gewicht is voor zijn truck inclusief lading van 50 op 60 ton gebracht. Nu kunnen in één rit twee contai ners met bier van de Heine- ken-brouwerijen in Zoeter- woude naar de Rotterdamse haven worden vervoerd. „Normaal rijdt deze truck drie keer per dag met één con tainer van 25 ton. We gaan met een rit minder vier contai ners vervoeren. Als het laden en lossen even soepel gaat kunnen we misschien weer naar drie ritten." Het ministerie heeft strakke regels opgesteld voor de eco- combi's. Ze mogen alleen wor den ingezet op trajecten van maximaal 50 kilometer en die rit mag niet vaker dan drie keer per dag worden gereden. Verder is geheel dichte zij-af scherming en een dode-hoek- spiegel verplicht. Directeur K. Noordzij van belangenorganisatie Transport Transportbedrijf De Boer neemt als eerste de 60 tonner, ecocombi, in gebruik. foto gpd iris loonen en Logistiek Nederland (TLN) is ingenomen met de ecocom bi ook al gaat het voorlopig om een proef van drie jaar voor een beperkt aantal bedrij ven. Onderzoeksbureau NEA rekende uit dat bij grootschali ge inzet van ecocombi's tien procent van de ritten kan ver vallen, het vrachtverkeer 14 procent minder kilometers rijdt en er ruim 8 procent min der broeikasgas wordt uitge stoten. „Daar doen we het dus voor", aldus Noordzij. De li miet van 50 kilometer en dan ook nog alleen van of naar een terminal waar een trein of boot het verdere vervoer op zich neemt vindt Noordzij te beperkend om er conclusies voor de hele sector uit te trek ken. Omdat het ministerie ook nog bepaalde dat de ecocombi tussen 6 en 10 uur 's ochtends de weg niet op mag, haakten de afgelopen jaren verschillen de belangstellende bedrijven af. In totaal elf bedrijven gaan met ecocombi's rijden. Een aantal van hen maakt alleen gebruik van de verruiming van de maximale laadnorm met 10.000 kg. Anderen rekken ook nog de maximale lengte van de truck op met 6,50 meter naar de nieuwe limiet van 25,25 meter. De Boer heeft een ton geïn vesteerd in deze truck. Daar voor is een zevende as aange bracht en is het trekvermogen ruim verhoogd. Ik gok dat we op onze ritten met exportbier een besparing van 30 procent kunnen bereiken." Nederland is in Europa koploper met de ecocombi. Alleen in Zweden en Finland rijden vergelijkbaar zware combinaties rond. De proef wordt daarom nauwlet tend gevolgd door de Europe se Commissie. Brussel achter 'groene' van bedrijven BRUSSEL MARC PEEPERKORN CORRESPONDENT Nederland mag doorgaan met het verstrekken van belasting- steun aan bedrijven die werken aan een duurzaam milieu. De Europese Commissie ziet ervan af dit soort subsidiëring als on geoorloofde staatssteun te be schouwen. Minister Pronk (mi lieu) betitelde de koerswijziging van de Commissie gisteren als een 'doorbraak'. Het Nederlandse milieube leid is voor een belangrijk deel gebaseerd op fiscale steun van de overheid. De bodemsane ring als de vervuiler is verdwe nen en het opwekken van windenergie, zouden zonder deze milde behandeling door de fiscus moeilijk op gang ko men. Het kabinet voelde zich dan ook overvallen toen Brussel onlangs aankondigde vanaf 1 januari 2001 dit soort belasting hulp als staatssteun te be schouwen. Staatssteun in de EU is meestal verboden omdat het de concurrentie vervalst. Een brandbrief van Pronk en zijn collega's Zalm (financiën) en Jorritsma (economische za ken) aan de Commissie, heeft succes gehad. „Het keurslijf dat plotseling over onze plannen werd heengetrokken, knelt niet meer", aldus Pronk. Naast Ne derland verzette zich nog een vijftal EU-landen tegen de plan nen. Volgens Pronk zal de Commissie morgen haar eerde re opvattingen bijstellen. „De tekst beteket dat Nederland kan doorgaan waarmee het bezig was", aldus de minister. De steun voor het milieubeleid be draagt op lange termijn miljar den guldens.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9