'Nationaal Dictee is toch maar een spelletje' Fusie sportclubs: de strijd tussen emoties en rati Meningen Achter de schermen van de krant (2) Recensent 'De Gekkenlogger' had beter z'n best mogen doen Bewonerscommissie val Condorhorst vervangen WOENSDAG 20 DECEMBER 2000 De pagina 'Meningen' staat open voor alle lezers. Bij uw brief gaarne vermelding van onderwerp en publicatiedatum van het artikel waarop u reageert. De redactie kan brieven bewerken, bekorten of weigeren. Alleen brieven met een volledige adressering komen voor plaatsing in aanmerking. Bijdragen sturen naar: Leidsch Dagblad, postbus 54,2300 AB Leiden, of faxen naar: 071 - 5321921, of e-mailen naar: redactie.ld@damiate.hdc.nl UITGELICHT Vorige week ging het op deze plaats over de schaalvergro ting binnen het concern waar toe het Leidsch Dagblad be hoort. Ook bij onze belang rijkste nieuwsleverancier, de Geassocieerde Pers Diensten I (GPD), staat een uitbreiding voor de deur. Per 1 januari treden bijna alle dagbladen die vroeger deel uitmaakten van-uitgeverij VNU toe tot de I GPD. Dat betekent dat twintig regionale dagbladen in Neder land en Vlaanderen nu geza menlijk hun algemene nieuwsvoorziening verzorgen. De kranten zijn verspreid over het gehele land en funge ren als eikaars correspondent. Nieuws over de Leidse univer siteit bereikt op die manier al- i le uithoeken van het land en j omgekeerd zijn wij verzekerd 1 van ooggetuigeverslagen van I bijvoorbeeld de rellen in Den I Bosch. Daarnaast hebben de samenwerkende dagbladen een centrale redactie in Den Haag en het grootste netwerk van correspondenten in het buitenland. Die twintig kran ten hebben samen twee mil- joen lezers en daarmee het grootste bereik in Nederland. De samenwerking binnen i de GPD is louter redactioneel. Het is wat je noemt van de nood een deugd maken, want al die kleine regionale dagbla den kunnen natuurlijk lemaal eigen parlementaire redacties in Den Haag aan houden. Het is ook onzin om eigen beursredacteuren te hebben en allemaal met een eigen verslaggever bij Ajax - Fevenoord te zitten. Nu de le zersmarkt in Nederland niet meer groeit, zijn regionale dagbladen steeds meer in concurrentie met de landelij ke titels. Dat kan alleen als zo wel het algemene als het re gionale nieuws een volwaardi ge plek in de krant krijgen en als de .berichtgeving ook kwa litatief kan concurreren met landelijke dagbladen. Door het samengaan van de kranten van GPD en VNU is er na 1 januari geen terrein meer waarop de regionale pers zich niet met de landelijke kan me ten. Ook die samenwerking le vert natuurlijk een kostenbe sparing op, die de meeste kianten hard nodig hebben om te kunnen blijven investe ren in bijvoorbeeld activitei ten als internet. Daar is steeds meer geld voor nodig, terwijl er voorlopig geen verdiensten tegenover staan. Volgende week de derde en laatste 'Uitgelicht' in deze se rie. Dan over de keerzijde van schaalvergroting in de media. TON VAN BRUSSEL HOOFDREDACTIE De oppervlakkige en zelf hau tain geschreven recensie over het door Joop Burgerhout ge schreven boek 'De Gekkenlog ger' - in het Leidsch Dagblad van 4 december - doet mij naar de pen grijpen. Het gemak waarmee een re censent een boek kan weg schrijven blijkt ook nu. Het boek wordt afgedaan als een se- mi-wetenschappelijke aaneen schakeling van taal- en stijlfou ten die de lezer het plezier ont neemt om verder te lezen, als een boek dat jammer genoeg de feiten niet correct weergeeft en waarvan het jammer is dat er niet meer uitgehaald is. Jammer dat deze recensent de literatuur over de Gekken logger niet blijkt te kennen, an ders zou hij hebben doorgehad dat de door Joop Burgerhout geschreven verklaring een vol komen nieuwe wending geeft aan alle eerdere verklaringen over dit fenomeen. Het lijkt er zelfs op dat de re censent het boek van Burger hout niet heeft gelezen. Een hoofdstuk is notabene gewijd aan alle verklaringen die in de afgelopen 85 jaar zijn gepubli ceerd. Spijtig toch van deze recen sent, die toch wat beter zijn best had mogen'doen op zo'n leuk onderwerp en zo'n leuk boek. G.R. van der Plas, Katwijk. De voetbalsport heeft in de jaren ne gentig een gigantische evolutie door gemaakt, vooral in de top. De heren profvoetballers vormen de nieuwe yuppen in onze maatschappij. Na de jongens van de straat (Cruijff, Van Ha- negem), de verloren generatie (Wijn stekers, Ophof). de prijzenpakkers (Gullit, Koeman, Van Basten), de patatge- neratie (Witschge 2x, Roy), hebben we nu te maken met de veel te jonge, over het paard getilde miljonairs (Davids, Kluivert, Melchiot). Voetballers als popidolen, die eeuwen zijn verwijderd van de plaats waar het allemaal be gon. Deze tweedeling in de voetballe rij is significant, maar hoewel het profvoetbal en amateurvoetbal twee volstrekt aparte werelden zijn, hebben ze één ding volledig met elkaar ge meen: een chronisch gebrek aan fi nanciële middelen. Profclubs hebben geld nodig voor hun dure huishouding, hetgeen moei lijk genoeg is nu zelfs een doorsnee eerste-divisievoetballer zich financieel onafhankelijk kan voetballen. De pro blemen van de meeste amateurclubs zijn van andere orde. Daar gaat het OPINIE Jelle Raap is secretaris van voetbal- en atletiekclub Voorschoten '97. Op verzoek van deze krant schreef hij een opinie over de voor- en nadelen van een fusie- en omnivereniging. Het samengaan van clubs, al dan niet uit dezelfde sporttak, wordt als oplossing gezien voor de teruggang in leden, kader en financiële armslag waar veel verenigingen mee kampen. puur om het bestaansrecht van de vereniging. Hoe houd ik anno 2000 het hoofd boven water in deze wel vaartsmaatschappij? Een sportclub is een afspiegeling van de maatschappij, dus individua lisme viert hoogtij. Koos 30 jaren gele den een jongen voor voetbal als hij wilde sporten, te- genwoordig is de keuze oneindig groot en bestaat er een sterke hang naar trendy, snelle, indi viduele sporten waar je met niemand anders rekening hoeft te houden. Als ze al willen sporten... De overheid vindt dat sporrt'ereni- gingen maar moeten inspelen op de veranderende wensen van de consu ment. Het op maat aanbieden van een uitgebalanceerd sportpakket; voor elk wat wils. Zoals andere bedrijven ook doen. Bedrijven? Jawel, want de tijd van de oude, vertrouwde amateurvoetbal club ligt achter ons. De kostenpost is immens onder druk van de hoge veld- huur, allerlei milieu-, gezondheid-, en veiligheidsaspecten en dito investe ringen, vandalisme, afkalvende subsi dies, forse salarissen voor het tech nisch kader, modernisering van het sportcomplex, onderhoud, diefstal, stijgende gas-, water-, en lichtkosten, materiaalkosten, verzekering en KNVB-gelden flink gestegen. Hoewel de opbrengst van oud pa pier bij de gestegen papierprijzen lek ker is meegenomen, moet iedere club de inkomsten halen uit de bar, de contributie en sponsoring. De eeuwige spanning tussen in komsten en uitgaven is voor het be stuur een jaarlijks terugkerende strijd. Als een rode draad loopt door vrijwel iedere club dat de maatschappij steeds egocentrischer wordt en het aantal vrijwilligers afneemt. Een scala aan taken komt op de schouders van steeds minder mensen te liggen en ook dat geeft vroeg of laat spanning. Uiteindelijk komt er een moment, dat een club voor de onvermijdelijke krui sing komt te staan: doormodderen, stoppen of fuseren? Stoppen is nooit de eerste optie. Doormodderen leidt uiteindelijk tot stoppen. Fuseren dus. Voor veel leden van voetbalclubs het meest gehate woord uit de Dikke Van Dale. Een proces, dat ook enkele jaren in beslag neemt. Moet nemen, want tijd is van levensbelang. Het geeft het bestuur de mogelijkheid om alle opties en alter^ natieven door te nemen en de leden simpelweg te laten wennen aan dit idee. Samengaan met één of meerdere clubs: waar, met wie en wanneer. Welke rol kan de gemeente vervullen Willen we een echte voetbalclub blij ven of is een omnivereniging een mo gelijkheid? Voorschoten '97 is een fusieclub. En een omnivereniging. Een smeltkroes van de voetbalclubs SVLV, SV Voor Overzicht van de velden aan de Leidse Boshuizerkade, waar met vijf clubs op een rij de schoten en Randstad Sport, maar ook van de atletiekvereniging- Randstad Sport. Ik had geen zitting in het be stuur ten tijde van de fusie, maar heb het proces wel van nabij gevolgd. Als SVLV'er in hart en nieren had ik heel veel moeite met de mededeling van het toenmalige SVLV-bestuur, dat de drie voetbalclubs op verzoek van de gemeente Voorschoten zouden pogen om een fusie tot stand te brengen. Tijdens de verschillende speciale le denvergaderingen, die aan dit onder werp werden gewijt, was de sfeer soms bijna explosief te noemen, want het gros van de leden gruwelde alleen al bij de gedachte. Emoties voerden de boventoon, het gevoel om je dup pie te verliezen waar iedereen zijn ei gen plek had, nostalgie, ontkenning- De zittende besturen schetsten voor de drie clubs een doemscenario op de wat langere termijn en na een hecti sche periode, besloten de verschillen de ledenvergaderingen uiteindelijk toch hun fiat te geven. De ratio won het van de emotie. De voetbaltak van Randstad Sport was in 1996 al opgegaan in SVLV en de atletiektak van Randstad maakte als volwassen afdeling vanaf het begin deel uit van Voorschoten '97. De ac ceptatie heeft over en weer even ge duurd. Voetballers en atleten zijn niet van nature uit hetzelfde hout gesne den. Het verschil tussen collectief sporten en individueel sporten. De sportbeleving ligt op een ander niveau en dat geldt ook voor het doen en la ten binnen de kantine. Hoewel er niet altijd begrip is voor eikaars handelswijze, is de integratie na een 'snuffelperiode' goed verlopen. De aüetiektak is inmiddels uitgegroeid tot tweehonderd leden, de voetballers doen het met negenhonderd spelende leden en Voorschoten '97 herbergt tweehonderd niet-spelende leden en donateurs. Het belangrijkste is respect hebben voor het feit, dat atleten soms anders denken dan voetballers en niet altijd dezelfde prioriteiten delen. Respect en begrip zijn ook de kern woorden bij de voetballers. SVLV en Randstad Sport waren traditionele zondagverenigingen, SV Voorschoten een echte zaterdagclub. Iedere club had zijn eigen sfeer, achtergrond, nor men en waarden en verleden. De gro te moeilijkheid bij een fusie is om de ze aspecten met elkaar te verenigen. Bij Voorschoten '97 is dit proces de eerste jaren niet gemakkelijk geweest, maar dat is logisch. De leden waren hun veilige haven kwijt, dobberden richtingloos rond en zochten een nieuwe plek. Dit gaf regelmatig strub belingen, ook sportief. De voetbaltak was plotseling één van de grootste clubs in de regio geworden en daar past het nastreven van een hoog spor tief niveau bij. In de praktijk is het financieel en or ganisatorisch niet te behappen om twee standaardelftallen eerste klasse KNVB te laten spelen. Het bestuur van Voorschoten '97 heeft al in het eerste levensjaar van de fusieclub bepaald, dat zaterdag 1 moest uitgroeien tot een stabiele eersteklasser en zondag 1 tot een goede derdeklasser met de tweede klasse als plafond. De zondag achterban heeft heel veel moeite ge had om dit (te) snelle besluit te accep teren. In de tussentijd is er een technisch beleidsplan gepresenteerd waarin staat op welke wijze de doelstellingen dienen te worden gerealiseerd en dat heeft toch een stuk duidelijkheid ge geven. Beide afdelingen weten waar ze aan toe zijn en welke rol zij vertol ken binnen de club. De komende jaren zal Voorscho ten '97 als vereniging alleen maar groeien en sterker worden, omdat de scherpe kantjes aan het verdwijne zijn en de club het organisatorisch plaatje steeds beter op orde heeft. Z o is onder leiding van een vrijwilligen coördinator een vrijwilligersbeleid g formuleerd, waarbij alle seniorlede hun steentje dienen bij te dragen. oc Facilitair gezien heeft Voorschu ten '97 nog wel de nodige noten c zijn zang. De zestien kleedruimtes e de zeven velden voldoen al niet me aan de behoefte van deze groeiend club. Er dienen meer multi-functiom le ruimtes te komen, het atletiekhon is te klein en op en rond het hoofi veld ontbreekt het aan comfort en ve ligheid, die een hoogspelende am teurclub wel wenst. Daarbij is de kwj liteit van de velden als sinds 1997 e groot punt van zorg gezien de inti sieve bespeling. Recent is daarbij gionella geconstateerd in het waterif dingnetwerk van Voorschoten'9 I hetgeen heel vervelend is voor de li den en de bezoekende clubs, maarti vens aanpassingen vergt van vele tiei duizenden guldens. Eigenlijk is het te gek voor woorda I dat een jonge club als Voorsch I ten '97 al drie jaar na oplevering va het complex tegen zoveel oneffenln I den aanloopt. Laat dit een goede k zijn voor bestuurders van anda §- (Leidse?) clubs, die een fusie overw gen. Zorg bij een fusie voor een goe I doortimmerd beleidsplan, neem i 1 tijd voor de voorbereiding en een g K wenningsperiode, kleur heel zorgvu dig het wensen-, en eisenplaatje in te I aanzien van het in te gebruik te u g men complex, onderhandel scht met de gemeente, archiveer releva stukken en tekeningen en leg i waar verantwoordelijkheden bean nen en ophouden. Fuseren doe jen Crapaudtje, a propos, geë- rnaitdVoor de winnaar van het Groot Dictee der Nederlanse Taal leverden de moeilijkheden die Philip Freriks voorlegde niet al te veel problemen op. De Belg Jacques Verhaeghe had slechts zes fouten. Maar sinds de nieuwe spelling in 1995 is ingevoerd, hebben veel mensen moeite met spellen. Tot massale protesten zoals in Duitsland, dat twee jaar geleden nieuwe spellingsregels invoerde, heeft het niet geleid. Bij onze oosterburen heeft een gerenommeerde krant als de Frankfurter Aügemeine zelfs officieel besloten die nieuwe regels te negeren. Moeten we in Nederland de nieuwe spelling ook de rug toe keren en weer de oude gebruiken? Kees van der Zwan, redacteur bij Genootschap Onze Taal: Ik ben heel ontevreden over de nieuwe spelling. Bij de in voering in 1995 was ik ertegen en nu nog steeds. Het genoot schap heeft toen ook sterk gea geerd tegen de nieuwe spelling. De regel voor de tussen-n is on duidelijk en levert heel veel problemen op. Dat is een ande re kwestie dan het dictee van afgelopen zondag, want daar zaten allemaal onmogelijke .voorden in. Nogal logisch dat er veel fouten worden gemaakt, '.laar het gaat mij om het dage lijkse gebruik. Dat is door de nieuwe spelling moeilijk." Greet van Zanten van de Roe- lofarendsveense peuterspeel zaal De Mammoef, waar een peuterplusgroep is om taal achterstand bij peuters te be strijden: Als leraar durf ik daar niets over te zeggen. Ik geef peuters nog geen les in spelling, dus daar heb ik geen ervaring mee. Maar persoonlijk heb ik zelf helemaal niet zo'n moeite met de nieuwe spelling. Je moet er even de tijd voor nemen. Het is natuurlijk wel anders, maar heel moeilijk vind ik het echt niet." E. van de Griend (61) uit Lei derdorp: ..Voor mijn part mo gen ze alles weer terugdraaien, vandaag nog. Ik vind het vrese lijk onlogisch: de ene keer moet je wel een n schrijven en dan weer niet. En er zijn zat dingen die me verder nog storen, ik kan alleen even niet op een voorbeeld komen. Ik vind het wel jammer dat ik zondag het dictee heb gemist. Ik had helaas geen tijd." Mirjam Campo, docent aan het Internationaal Talen Cen trum van de Universiteit van Leiden, waar ze Nederlandse les geeft aan buitenlanders: „Nou, die nieuwe spelling hoeft wat mij betreft niet afgeschaft te worden. In het begin zorgde het wel voor veel problemen. Het ging niet altijd goed, het gaat trouwens nog steeds wel eens mis. Maar de buitenlan ders aan wie ik lesgeef, hebben er weinig last van natuurlijk. Het is vijfjaar geleden inge voerd, daar merken ze nu niets van. Ze leren gewoon Neder lands volgens de nieuwe spel ling. Ik heb zondagavond ge lukkig niet mee gedaan aan het dictee, want zo te horen was het helemaal niet makkelijk." Gert-Jan Windhorst uit Ila- zerswoude-Dorp, docent Ne derlands en Literatuur aan het Groene Hart Lyceum in Al phen aan den Rijn: „Ik vind die Wel of geen tussen-n? Zanger Rick de Leeuw zoekt de oplossing in het plafond van de Eerste Kamer. Het Nationale Dictee van afgelopen zondag zorgde weer voor veel problemen. foto cpd dolf ruesink nieuwe spelling eerlijk gezegd wel goed. In het begin had ik er ook wel mijn twijfels over, maar ja, alle nieuwigheden ondervin den weerstand. Het zit heel lo gisch in elkaar. Voor de gewone man zal niet alles duidelijk zijn, omdat je meer kennis van za ken moet hebben. De jongens die de regels hebben veranderd, zijn natuurlijk ook niet dom. Dat zijn professoren en hoogle raren. Die hebben het heel re delijk gedaan. Ze hebben enke le cruciale knopen doorgehakt. Er blijven wel bepaalde dingen lastig. Wanneer het ei of ij is blijft soms moeilijk. En de au of ou heb je nog steeds. Maar dat was hiervoor ook al. De tussen- n virid ik goed geregeld, al blijft het jammer dat er merkwaardi ge uitzonderingen in zitten. Zo schrijf je paardebloem, maar paardenstaart, dat is eigenlijk raar. Gelukkig zijn veel Engelse termen ingevoerd. Bij zo'n Na tionaal Dictee stink je er ge woon wel eens in. Ik had zelf ook elf fouten. Daar zaten een paar domme tussen. Dit jaar heb ik zelf het Rijnwouds Dic tee gemaakt, want ik had de twee voorafgaande edities ge wonnen. Dat was leuk om te doen." Martha Baalbergen van boek handel Van der Meer uit Nóordwijk, die de afgelopen jaren in samenwerking met de gemeente en de bibliotheek een Noordwijkse versie van het dictee organiseerde: „Ik had dit jaar 52 fout, terwijl ik normaal rond de twintig zit. Vooral met woorden los of aan elkaar zat ik er vaak naast. Maar toch zou ik niet willen voorstel len om de nieuwe spelling af te schaffen. Als je eenmaal een beslissing neemt, moet je daar achter blijven staan, ook al zijn er veel mensen die er moeite mee hebben. En als mensen het anders willen schrijven dan vol gens de regels dan doen ze dat toch. Als ik een brief naar klan ten schrijf dan beslist niemand voor mij hoe ik dat doe. Dit jaar doen we in Noordwijk trou wens geen dictee, omdat er te weinig prominenten wilden meedoen." Arie Verhagen, hoogleraar bij de vakgroep Nederlandse Taal- en Letterkunde aan de Universiteit van Leiden: „Ik vind wel dat een groep taaldes kundigen weer eens naar de spelling mag kijken. Maar om het naar aanleiding van het Na tionale Dictee te veranderen gaat me te ver. Het is tenslotte maar een spelletje. Je kunt het ook niet zomaar terugdraaien. Er zijn immers veel kinderen die op school opgroeien met de nieuwe spelling. Ouderen zul len zeker problemen blijven hebben. Zoals met de regel voor de tussen-n. De ontwer pers van de spelling hebben te weinig gedacht aan de publieke wensen. Ik heb het dictee niet gezien, maar ik heb begrepen dat de winnaar maar zes fout had. Dat geeft al aan dat de spelling heus onder de knie te krijgen is. Het is dan wel een Belg, maar wij moeten het toch ook kunnen snappen." Rene Fuchs (17), scholier uit Alphen aan den Rijn: „Nou, op zich maakt het voor mij niet zo heel veel uit, moet ik eerlijk zeggen. De nieuwe spelling is wel lastig, maar toch zie ik geen reden voor verandering. Het is geen groot probleem. Ik heb trouwens nog even een stukje gezien van het dictee, maar de eerste zin die ik hoorde, daar ben ik maar niet aan begon nen." Hendrik Gravemaker, docent Duits op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest: „Ach, als je een paar uur in het Groene Boekje kijkt dan weet je alle spellings regels wel. Maar het is natuur lijk wel wennen. Ik heb het zelf ook, ik ben mijn zekerheid kwijt. Toen ik naar het dictee keek, stond het zweet in mijn handen. Maai- als je de ophef erover vergelijkt met die in Duitsland is ontstaan, valt het hier reuze mee. Daar is de nieu we spelling door verontruste ouders tot aan de Hoge Raad bevochten. Die ouders hebben overigens wel verloren. De Frankfurter Aügemeine Zeitung heeft de spelling niet erkend en houdt de oude aan. Dat vind ik overdreven." MAARTEN RITMAN Als aanvulling op het verslag van de jaarvergadering van de bewonerscommissie (BC) van de Condorhorst, in het Leidsch Dagblad van 17 november, het volgende. Tijdens deze vergadering heb ik sterk het gevoel gekregen dat de BC een zelfstandig hande lende groep is die uitspraken doet die grotendeels zijn geba seerd op speculaties en alle maal gericht zijn tegen Portaal Leiden en haar directeur De Greef in het bijzonder. De commissie spreekt van al lerlei klachten van vele bewo ners, maar van de 128 apparte menten in de Condorhorst wa ren er maar 15 bewoners aan wezig bij deze vergadering. Ook het aantal bezwaarschriften dat tegen de zeer omstreden split singsvergunning is ingediend, komt niet veel hoger uit. Geen overgrote meerderheid dus! Helaas was er voor deze ver gadering niemand van Portaal Leiden uitgenodigd om uitleg te geven over de stand van zaken met betrekking tot het onder houd, het betonrapport en der gelijke. Een objectief beeld kon er dus niet worden gegeven. Hetgeen waar de BC steeds mee naar voren komt is dat Portaal zijn afspraken niet na komt. Als voorbeeld geldt het betonrapport van TNO. Volgens de BC was het pure onwil van Portaal dat zij het rapport nog niet in haar bezit had. Specula ties en stemmingmakerij bleek de volgende dag, want Portaal had het rapport zelf nog maar net en ondertussen ook al op gestuurd naar de BC. Geen on wil dus! De BC wist zelfs al te vertellen wat er in het rapport zou staan terwijl ze het nog niet eens gezien of gelezen had. Hebben we hier te maken met een aantal helderzienden? Waarom wil de BC kostte wat kost Portaal zwartmaken? Aan de lage opkomst van de verga dering te merken, zitten veel mensen niet meer op de be moeienissen van de BC te wachten. Want al met" al wordt er een hoop geschreein I maar gebeurt er zeer weinig, 'i wat er door de commis jl wordt gedaan, gebeurt op eij houtje, zoals ook wel duide werd tijdens deze vergadert u Er is namelijk een eis neei n legd bij Portaal door de co missie met betrekking tot huismeester, waarvoor achti goedkeuring aan de bewon wordt gevraagd. Weer een st< tje van eigenhandig dingen gelen zonder medeweten de bewoners. De hele handelwijze van d mensen die zich BC noem stuit mensen tegen de borst je het niet eens bent met li aanpak en denkwijze kun je kenen op ongewenste huis k. zoeken en confrontaties on t* om te praten. Weinig midde worden hierbij geschuwd het eerste wat je wordt verte is dat je dom bent, omdat blijkbaar een andere kijk op zaken hebt dan de BC. F soonlijk vind ik de mensen klakkeloos aannemen wat BC zegt nog veel dommer. Uit alles blijkt dat de verh ding tussen Portaal Leiden de BC van de Condorhorst d danig is verstoord, dat van n male communicatie geen sp ke meer is, waardoor alle derhandelingen stilliggen niemand meer iets vil wordt. Deze situatie lijkt mij i meer in het belang van de woners, waar deze commis toch voor is bedoeld. Is heti in ons aller belang dat de hu ge BC haar functie neerlegt overdraagt aan objectieve mi sen, zodat er weer met Port gesproken kan worden? I schien dat er dan eens een de komt aan alle onduidel heid en dat dan blijkt dat F taal niet zo onwillend is men nu doet voorkomea lijkt het het proberen waart het belang van alle bewonen Pascalle vanDi (bewoonster Condorhol - Leid u

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22