oeverloos Aanleg laatste stuk rijksweg Nil vertraagd Discussie te water over opheffing afmeerverbod langs Comriekade De Leest neemt zetel van Dales in Jonge Socialisten houden cursus presentatietechnieken Nieuwjaarsrecepties met sketches, muziek en prijzen Rijn Veenstreek Geen celstraf maar hoge boete voor vier nalatige wegwerkers tijdverlies door nieuwe contractvorm Jj pe aanleg van het laatste stukje rijksweg Nil - van Al- )j phen aan den Rijn naar Bodegraven - lijkt weer enkele tel maanden vertraging op te lopen. Zoals de zaken er nu d oorstaan wordt er pas in de tweede helft van 2001 een gemaakt met de aanleg van de weg. De bedoeling ptjKas dat de werkzaamheden in de eerste zes maanden at tan dat jaar zouden beginnen. Bi ijfhen/bodegraven bt hnwesterlaken Kt [|et ministerie van verkeer en Lï ivaterstaat geeft als reden voor Isp jeze vertraging op, dat de on- jerhandelingen tussen het de- oq lartement en de zes aannemers lie de rijksweg aanleggen meer tb ijd vergt dan aanvankelijk was pdacht. Dit komt, omdat er li prake is van een nieuwe con- td ractvorm: het ontwerpen van «i Je weg, de bouw ervan en het >it mderhoud (kosten 130 miljoen e i ruiden) worden aan het be- ■sl Injfsleven uitbesteed. Aan deze lieuwe vorm van samenwer- ing zitten, juridisch gezien, logal wat haken en ogen. En lie hebben de afwikkeling gQ naanden vertraagd. Verkeer en il Vaterstaat verwacht de con st ractbesprekingen in maart af te es onden. iiïjlnlopen Hrecteur J. de Bont van de di- 'tt ectie Zuid-Holland van rijks- s raterstaat hoopt de achter- bi land, ondanks deze tegenslag, 'd och nog te kunnen inlopen. S i'olgens hem heeft deze vertra- es ing geen (financiële) conse- d [uenties. „We hebben er in het as overleg uitvoerig over gepraat, lit let is jammer dat alles wat lan- tó «er duurt, maar er is wel begrip oor. De contracten moeten saterdicht zijn. Als die zouden «s ammelen, dan kon dat in de m jop van de werkzaamheden sn iel eens geld gaan kosten. Dat illen we, hoe dan ook, voorko- oen.' ijs Teleurstelling, maar wel be- ntfip, zoals De Bont al zei, is er ik bij B. Schuttenbeld van de In lamer van Koophandel in Lei- M len en Alphen. „Het is voor het erst in de geschiedenis dat er "F p deze basis in Nederland een 'is ijksweg wordt aangelegd. Dat s* raagt ook om een stukje ver- 1 Leerlingen van een Al- phense basisschool lakken de draad weer op ia een jaar zonder mu- iekles. In Hazerswoude- )orp heeft minister Borst en zorginstelling zonder wachtlijst ontdekt. Kinderoortjes omt het ooit nog goed tussen J,l upermarkt Hoogvliet en de lonifaciusschool? Na een jaar an herrie vanwege de s( ïbouwing bij hun buurman is emaat vol voor de koters uit fl Hphen aan den Rijn. Het g enereuze gebaar van baas s «en Hoogvliet om de pijn aan ekinderoortjes te verzachten, j, omt te laat. Bij de heropening gjj ran het pand aan de I j alianastraat deelde hij een jg beque van 5000 gulden uit aan e schooldirectie, maar over de M bteding daarvan heeft Leen jen enkele zeggenschap, 'oogvliet, en met hem zijn rijde klantenkring, zal de d evolgen van zijn m oedgeefsheid spoedig aan den i jve ondervinden. De asisschool heeft het M uurverdiende geld van de sd lootgrutter omgezet in isl luziekinstnimenten. Op zich igf Jgisch, want de oude toeters cht o bellen hebben een jaar t |gen roesten vanwege de n« kerrie bij buur Hoogvliet. Daar h( on de kinderen niet tegenop i Dusiceren. Maar op hun n ieuwe trommels en igl ompetten gaan de 1 lonifaciusleerlingen net zo ut mg door met oefenen tot alle di feiten gillend wegrennen uit tc '«zo mooi verbouwde spermarkt. Én troost heeft Leen. Ook aan fee kinderherrie komt ooit een i sid. Als het schooljaar om is, lö al het angstig stil worden rond en ijn schappen. Om de ee ®mermaanden door te komen la loet Hoogvliet het volume van- li® I® achtergrondmuziek wat ("krikken. En dan maar trouwen. Het is niet zo verwon derlijk, dat dit wel eens op de proefis gesteld." De Kamer van Koophandel had zijn hoop gevestigd op een eerdere ondertekening van het contract. Schuttenbeld bena drukt echter, dat deze vertra ging niet hoeft te betekenen dat de rijksweg later klaar is. Het 'voorwerk', zegt hij, gaat ge woon door. „Het duurt alle maal wel lang en dat is spijtig. Maar er ligt een afspraak: de weg moet er in 2003 liggen. De provincie, Alphen, Bodegraven en het plaatselijke bedrijfsle ven, dragen daartoe tien mil joen gulden bij in de kosten van de weg. Wij gaan ervan uit, dat de NI 1 in dat jaar dan ook klaar is." De uiterste datum van de jaarwisseling van 2003/2004, in april vastgelegd in een zogehe ten raamovereenkomt, rolde na moeizame onderhandelingen uit de bus. Minister Netelenbos had het ontbrekende stuk asfalt aanvankelijk pas voor 2010 ge pland, maar stelde haar plan nen bij toen provincie, gemeen ten en bedrijfsleven met geld over de brug kwamen. Steekterweg Zodra daarvan sprake is wordt de Steekterweg, de huidige rijksweg tussen Alphen en Bo degraven, verkeersluw. Die mo gelijkheid opent zich, omdat het doorgaande verkeer dan via de nieuwe Nil kan worden ge leid. De provincie, de gemeente Alphen en de Nederlandse Spoorwegen onderzoeken of het mogelijk is een tunnel aan te leggen onder de spoorweg kruising in de Boskoopseweg (N207). De uitkomst van dit on derzoek wordt afgestemd op de aanleg van de Nil (Alphen-Bo degraven). De bochtige Woudwetering, met aan de li t de Comriekade, rechtvaardigt volgens de schippers van Schuttevaer een afmeerverbod. ARCHIEFFOTO MARK LAMERS Schippers vrezen gevaarlijke situaties op Woudwetering woubrugge tim brouwer de koning De discussie over handhaving van het afmeerverbod langs de Comriekade in Woubrugge verplaatst zich naar het water. Tegenstanders en voorstanders van het tien jaar oude verbod willen elkaar op de Woudwete ring van hun gelijk overtuigen. De gemeente Jacobswoude, de Kamer van Koophandel en de Hiswa, de belangenvereniging van watersporters, hopen met een pleziertochtje in april de provincie aan hun zijde te krij gen. Schippersvereniging Schuttevaer beraamt een te genoffensief met een proef vaart op een binnenvaartschip. Volgens gemeentesecretaris Meester acht het gemeentebe stuur de tijd rijp voor herzie ning van het provinciale ver bod. Sinds de kerosinetankers eind vorige eeuw voorgoed verdwenen uit de Woudwete ring, vindt Jacobswoude het af meerverbod gezien de afgeno men drukte overbodig. Door het verbod loopt de Woubrug- se middenstand inkomsten van dagjesmensen mis. Met een pleziertochtje door de Woudwetering wil de gemeen te Jacobswoude het provincie bestuur overhalen om het af meerverbod langs de Comrie kade in Woubrugge te schrap pen. Op 16 januari proberen de tegenstanders van het ver bod de Zuid-Hollandse be stuurders in een gesprek alvast op andere gedachten te bren gen. Als het provinciebestuur het afmeerverbod schrapt, heeft de gemeente plannen klaar voor een proef. In de zo mer van 2001 zouden water toeristen hun bootjes kunnen aanleggen aan een nieuwe steiger aan de Comriekade in de buurt van verzorgingscen trum Woudsoord. Afhankelijk van het gebruik van die aanleg- plek, inclusief afvalcontainers, zou de proef het jaar daarop een vervolg kunnen krijgen. Gevaarlijk Voorzitter Siem van Ruiten van de schippervereniging Schutte vaer ziet niets in opheffing van het afmeerverbod. „Vanwege die bocht in de Woudwetering wordt het veel te gevaarlijk", zegt hij, „tenzij je allerlei dure maatregelen treft. Maar dat zal wel niet de bedoeling van de gemeente zijn. Als er een harde westenwind waait, kost het schippers veel moeite om koers te houden. Ik sta dan ook niet in de voor de gevolgen. Daarom waarschuw ik op voorhand tegen opheffing van het afmeerverbod. Het gaat hier wel over schepen van ne gentig meter. Dan heb ik het nog niet eens over de stuur manskunst van pleziervaar- ders. Die bootjes liggen soms op het water te dweilen, zoals wij dat noemen." Als de provincie een proef toestaat, verwacht de gemeen te dat Woubrugge 's zomers meer gaat bruisen en de plaat selijke middenstand meer klanten trekt. De schippersver eniging Schuttevaer is juist bang voor een te grote drukte op het water. Van Ruiten: „We gunnen het de mensen van harte. Verande ringen zijn alleen te verdedi gen als de boten achter palen aanleggen. Zo niet, dan moet de overheid zo wijs zijn om het afmeerverbod te handhaven. Honderd procent veiligheid kun je nooit garanderen, maar zelf zou ik onder de huidige omstandigheden een plezier jacht niet willen aanleggen aan de Comriekade." Bijdragen aan deze rubriek: Tim Brouwer de Koning en Saskia Stoelinga Ruim 1200 kleine dieren naar Boskoop Kleindiervereniging Boskoop en omstreken houdt na Kerstmis een tentoonstelling. Op 28, 29 en 30 december zijn ruim 1200 kippen, cavia's en dergelijke te gast in de Boskoopse veiling aan de Middelburgseweg. De openingstijden zijn van 19 tot 22 uur, van 9 tot 22 uur en van 9 tot 17 uur. De toegang kost 4 gulden (kinderen half geld). In formatie: 0172-218614 of tij dens kantooruren: 0182- 516338. Alphens college weer voltallig alphen aan den run tim brouwer de koning De Alphense fractie van D66 draagt fractievoorzitter Ed de Leest voor als opvolger van wethouder Frank Dales. De fractie kwam gisteravond una niem tot dat besluit. De ge meenteraad kiest de vijfde wet houder, net als nummer vier Bas Wienbelt van de WD, op een extra vergadering op 4 ja nuari. Dan draagt D66 Ronald van de Stouwe voor als nieuw raadslid. De Leest, die de felicitaties van de landelijke Tweede-Ka merfractie al in ontvangst nam, heeft zin in zijn nieuwe functie. „Aan de ene kant is het een las tige stap", zegt de 36-jarige Al- phenaar, „maar aan de andere kant ook een uitdagende. Ik heb me nauwelijks op het wet houderschap kunnen voorbe reiden. Ook de duur, met nog veertien maanden tot de vol gende gemeenteraadsverkeizin- gen, is kort. Daar staat tegen over dat ik graag de portefeuille van Frank Dales overneem. Met personeelsbeleid heb ik erva ring, met onderwijs en cultuur niet, maar met name op de por tefeuille kunst kan ik me nu ai verheugen." De Leest wijst erop dat de portefeuilleverdeling nog niet vastligt. „Dat bepaalt het colle ge en daarvan maak ik nu nog geen deel uit. Daarom geef ik nu ook nog geen grote inter views. Daarin ben ik formeel. Wel is het de bedoeling dat de raad mij op 4 januari kiest, zo dat ik per 16 januari als wet houder aan de slag kan. Op die dag begint Dales in Breukelen als burgemeester." De Leest was als een van de weinige op de hoogte van de plannen van Dales. .Alleen burgemeester Schoof en ik wis ten wat er speelde. Toch is ook voor mij de voorbereidingstijd kort. Ik moest heel wat knopen doorhakken. Mijn baan als con troller bij Air Pacts, een bedrijf met zeer hoogwaardige test- en meetapparatuur, ben ik kwijt als ik wethouder word. Daar naast was mijn echtgenote, Jac queline Wessel, de eerste kan didate om tot de raadsfractie van D66 toe te treden. Maar zij ziet daar vanaf. Op zich vinden wij dat het moet kunnen, maar voor de beeldvorming is het niet handig. Zeker niet als ik wethouder ben en zij raadslid en wij het duale bestuur aan hangen. Daarnaast hebben wij de zorg voor ons dochtertje van één jaar en die willen we niet elke gemeenteraadsvergadering alleen laten." In plaats van Wessel schuift nu de 33-jarige Ronald van de Stouwe aan in de raadsfractie. Als nieuweling in de raad kan hij pas op 25 januari officieel toetreden. Stef Strik, de derde man van D66 in de raad, wordt vermoedelijk fractievoorzitter. Hoewel De Leest de jongste wethouder in het Alphense col lege wordt, loopt hij al een tijd je mee in de plaatselijke poli tiek. Vanaf 1994 is hij raadslid en de laatste drie jaar is hij te vens fractievoorzitter. Zijn eer ste kennismaking met de poli tiek herinnert De Leest zich nog als de dag van gisteren. „Ik meldde mij als zeventienjarige aan bij D66 en bleek vervolgens nog te jong om te mogen stem men." den haag/ter aar persbureau cerberus De Haagse rechtbank heeft vier wegwerkers beboet voor nala tigheid bij werkzaamheden in Ter Aar, die op 30 oktober 1998 leidde tot de dood van een Al phense automobilist. Daarmee week de rechter gisteren af van de eis van een maand celstraf die officier van justitie twee we ken geleden vroeg. Wel legde de rechtbank een hogere boete op dan de aanklager had voorge steld: 2000 in plaats van 1500 gulden per man. De wegwerkers uit Gouda (22, 29), IJmuiden (31) en Haar lem (38) lieten volgens de rechtbank op de bewuste vrij dagavond hun werkput op de provinciale Kanaalweg in Ter Aar onvoldoende beveiligd ach ter. De twee mannen van een aannemersbedrijf en twee mannen van KPN groeven die dag twee kuilen in verband met telefoonkabelwerkzaamheden. Toen ze tegen vijven klaar wa ren, belden ze de kraanmachi nist om de twee hopen zand - van elk 75 centimeter hoog - weer in de gaten in de weghelft richting Alphen te laten gooien. Zij wachtten de komst van de machinist niet af, maar vertrok ken nadat zij in het pikkedon ker een houten hekje hadden geplaatst en een roodwit ge blokt lint om de hopen hadden aangebracht. Die veiligheidsmaatregelen bleken volstrekt onvoldoende. Een omwonende belde de poli tie onmiddellijk omdat hij de si tuatie levensgevaarlijk vond. Al snel ramde een auto omdat een geparkeerde auto de bestuurder moest uitwijken voor de hoop aarde. De politie was al onder weg naar de plaats des onheils toen het volgende slachtoffer dodelijk verongelukte. De mannen zeiden allemaal dat ze dachten dat de door hun veiligheidsmaatregelen afdoen de waren. Ze beweerden nooit veiligheidsinstructies van hun werkgevers te hebben gekregen. Overdag hadden ze zich veilig gevoeld, maar toen stonden hun auto's met waarschu- wingslichten voor de werkput- ten geparkeerd. roelofarendsveen duimen dat de schoolkinderen in september een nieuw lesrooster krijgen met minder aandacht voor muziek. In de vrijkomende tijd kunnen zij dan een inzamelingsactie op touw zetten voor hun gekwelde buurman. Als de teller op 5000 gulden staat, kunnen zij Leen Hoogvliet met gelijke munt terugbetalen. Hij zal met zijn oren klapperen als de school hem de cheque overhandigt. 'Dit bedrag dient als goedmakertje voor de maandenlange aanslag op uw oren. Uitsluitend te besteden aan oordopjes'. Spoedoperatie De samenwerking in de gezondheidszorg begint vruchten af te werpen. Minister Borst is blij met het toenemende begrip voor haar beleid. De bewindsvrouw kan haar topambtenaar wel zoenen als ze de mededeling krijgt dat er eindelijk een instelling in de gezondheidszorg is zonder wachtlijst. „Wat een uniek project, dat zorghotel in Hazerswoude-Dorp. Daar wil ik meer van weten", zegt ze kordaat. „Dit moet navolging hebben in het hele land." „Dat kan", roept haar trouwe informant. „Desnoods ga ik er liggen." Het toeval helpt een handje tijdens een werkbezoek aan het zorghotel, de tussenstap van ziekenhuis naar huis. De onfortuinlijke topambtenaar komt op weg naar de initiatiefnemers, de goedlachse Eric van Royen, voorzitter raad van bestuur van het Rijnland Ziekenhuis en de doortastende Jolanda Broman, directeur van het zorghotel, ten val in de overmatig geboende gang. Wat een pech, heup gebroken. Omdat hij een bekende is kan de spoedoperatie al na twee dagen worden uitgevoerd. Wat een geluk. Het herstel laat even op zich wachten. Iedereen kan immers worden getroffen door zo'n nare ziekenhuisbacterie. Verder niets dan lof over de behandeling. Aardige zusters en ook de dokter zit regelmatig aan zijn bed. Na tien dagen bengelen op het rand van het bed komt de bevrijdende mededeling: U mag naar huis. De wereld van de topambtenaar stort even in. Hij kan niet naar huis, want hij heeft geen familie meer. Wie moet voor hem zorgen tot hij weer een beetje kan lopen? Zijn bazin, minister Borst, brengt de oplossing: het zorgtransferium in Hazerwoude-Dorp. Geen wachtlijst en perfecte nazorg. „Daar ben je snel weer de oude", zegt ze bemoedigend. „En het is veel goedkoper. Ik herinner je aan je eigen woorden: desnoods ga ik er zelf liggen." De maatschappelijk werkster aan zijn bed is opgetogen. „Wat een goed plan", zegt ze blij. „Ik ga het direct regelen." Na twee dagen komt ze terug. „We stuiten op wat moeilijkheden. TEKENING MAARTEN WOLTERINK U heeft de verkeerde verzekering: u heeft Zorg en Zekerheid nodig." - „Valt daar wat aan te doen?" - „De samenwerking tussen de verschillende partijen verloopt moeilijk. En, u heeft meer zorg nodig dan twee keer per dag. Dat kan eigenlijk niet. We wachten ook nog op commentaar van de Stichting Thuiszorg Groot Rijnland en verder moeten we de Districts Huisartsen Vereniging nog om advies vragen. Ja, we moeten nog veel communiceren. Maar we leren er wel van." - „Hoe lang gaat dit allemaal duren?" - „Meneer Van Royen zegt dat we doorgaan met dit experiment tot er wachtlijsten zijn." - „En mijn bazin?" - „De minister stelt een onderzoek in naar de lege bedden. Blijf maar lekker liggen hier in Rijnland. Het gaat toch goed zo. Wij hebben een hele lange wachtlijst." De Jonge Socialisten in het Groene Hart houden op maandag 15 januari een cursus presentatie technieken. Hiervoor hebben ze een stel deskun digen aangetrokken uit het landelijk bestuur van de Jonge Socialisten, de jongerenafdeling van de PvdA. De cursus wordt gehouden in het gemeen tehuis in Roelofarendsveen aan het Westeinde en begint om 20 uur. Om binnen te komen moeten belangstellenden de dienstingang van het ge meentehuis nemen. Deelname is gratis. run- en veenstreek De tweede avond van het nieuwe jaar leent zich bij uitstek voor nieuwjaarsrecepties. Dat blijkt uit de planning van de meeste gemeentebesturen in de Rijn- en Veenstreek, die op 2 januari hun ge meentehuizen 's avonds massaal openen. In Alkemade is de nieuwjaarsrecepie weer ge lardeerd met zang en theater. Om 20 uur zijn alle inwoners van de gemeente, de bedrijven, de be sturen van plaatselijke instellingen en verenigin gen en de vaste relaties van het gemeentebestuur welkom in het gemeentehuis in Roelofarends veen, waar live muziek uit alle windstreken te ho ren is: blues, Franse musettes en Zuid-Ameri kaans werk. Na de toespraak door burgemeester Meerburg om 20.15 uur nemen Thomasvaer en Pieternel van toneelvereniging St. Theodulphus de plaatselijke politiek op de hak. Daarna treedt pop- en musicalkoor Scala op. De receptie duurt tot 22 uur. In Jacobswoude begint de nieuwjaarsreceptie op 2 januari om 19.30 uur. De Funny House Jazz band zorgt in het gemeentehuis in Rijnsaterwou- de voor de muziek. Het gemeentebestuur van Rijnwoude opent de deuren van het gemeente huis in Hazerswoude-Rijndijk om 20 uur. Ter Aar handhaaft zijn traditie om tijdens de nieuwjaarsreceptie de man, de vrouw en de ploeg van het afgelopen jaar te huldigen. Dat ge beurt op dinsdag 2 januari tussen 20 en 22 uur in het gemeentehuis aan de Aardamseweg. Alleen in Alphen aan den Rijn is de receptie pas in de tweede week van 2001. Op maandag 8 januari om 19.30 uur gaan de deuren van het stadskantoor aan de Castellumstraat open. Tij dens de receptie worden er diverse erepenningen uitgereikt en wordt de winnaar van de fotowed strijd 'Bekiek 't in Alphen' bekendgemaakt. Wie zijn stem nog wil uitbrengen, moet een kijkje ne men in de etalages van het CBK.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21