Leidsch Dagblad M m v Half jaar voor plan herindeling regio A - intratuin TOT 40% KORTING TIJDENS ONZE KERSTOPRUIMING VANAF 27 DECEMBER 'Pluk-ze-wet werkt niet' Zeven plagen teisteren NS in donkere dagen voor kerst Uitstroom verpleegkundigen (NSDAG 20 DECEMBER 2000 OPGERICHT 1 MAART 1860 13 Met overlast van vuurwerk valt het dit jaar nog wel mee 15 Provincie steunt het verzet tegen Bollenstad 17 Veel bezwaren tegen bouw woontoren aan Ruigekade 19 Offemweg in Noordwijk is straatterreur meer dan zat 'U 20 Popgroep Tahiti 80 zoekt diepgang in eenvoud 24 Bellaart neemt bij hockeyers roer over van Maurits Hendriks LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 i HET WOORD IS AAN Lao-Tze Ware woorden klinken niet mooi. weersverwachting voor donderdag schraal rninP/max' "3730 "472° "371° 20% 30% 30% ÏSSÏ&S? 60% 30% 30% ARC stelt trainer tijdens kerstbuffet op non-actief alphen aan den run janet van duk Het kerstbuffet van ARC kreeg voor hoofdtrainer Willem Berc- kenkamp een bittere nasmaak. Hij kreeg gisteravond direct na de maaltijd te horen dat hij op non-actief was gesteld. Volgens het bestuur ontbreekt de che mie tussen de trainer en de spelersgroep. De Alphense Ra cing Combinatie staat op de laatste plaats in de hoofdklasse A. Eerder al besloot het bestuur om het contract met de trainer niet te verlengen. Als opvolger is Dennis van den IJssel aange steld. De 29-jarige Alphenaar, die de A-junioren trainde en technisch jeugdcoördinator was, tekende een verbintenis van anderhalfjaar. Zeker de 'oudere garde' van de spelersgroep stond volgens aanvoerder Maurice Balkhoven nog steeds achter de trainer. De aanvoerder zegt dat hij een naar gevoel 'in zijn mond en buik' heeft overgehouden aan het kerstbuffet. „Vooral dooi het moment waarop het be kend werd gemaakt." Bereken kamp werd tijdens het natafe len door voorzitter Jan Key naa de bestuurskamer geroepen. Spelers en begeleiding hebben de trainer daarna niet meer Pagina 25: Berckenkamp ge- loofde er nog in Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch 37.30) Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) Bank/giro nr: l l i Handtekening I I I I I i I Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch 4Ë& Dagblad DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon in een envelop. zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050, I 2300 VB Lelden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren via: I www.leldschdagblad.nl 712141 400114 HET GROENE WARENHUIS 8 igiopagina twee er in de krant een gevolg van een fout in I? drukkerij is de pagina Re- q van afgelopen maandag eren opnieuw in het regio- f' frn van deze krant ge- itst. De artikelen worden 5' daag alsnog, in aangepaste il m, meegenomen op pagina -duo zwicht or Hell's Angels I's Angels zijn gisteravond RTL-studio in Hilversum nengedrongen. Zij eisten Frits Barend en Henk van p in hun programma Ba- Y j en Van Dorp excuses Jen aanbieden over be- igeving over de motor- i. Het duo ging overstag en aan het begin van de uit- I ding gehoor aan de eis. De l e presentatoren zouden de mationale motorrijders- i als criminele organisatie ben omschreven. Er vielen e klappen. vee doden bij derzetting Gaza elische soldaten hebben ;ens de Palestijnse autori- en vandaag in de Gaza- iok twee leden van de Pa- ijnse hulpdiensten doodge- Dten. De militairen zouden de joodse nederzetting Net- in het vuur hebben ge- nd op de auto van de Pa- ijnen. Het Israëlische leger niets te weten van het in- :rde geval van iE in Duitsland H hiitsland is het derde geval de gekke-koeienziekte E) geconstateerd. Het rund m van een boerderij in het rse Cham en was vrijdag acht. Al het vlees is door de iriteiten in beslag geno- i en de andere runderen de boer zijn afgemaakt. IA doodt agent Barcelona Barcelona is vandaag een tieman neergeschoten ir twee onbekenden. De anse regering zegt dat de Idsche afscheidingsbewe- ETA achter de aanslag zit. daders openden het vuur de agent hun auto wilde troleren. De wagen had vervalst nummerbord, zo- de ETA vaak gebruikt. INDAAG 28 PAGINA'S lenland enland tuur en Kunst nomie wfen Samenleving jj prek van de Dag ,ss latura ivisieprogramma's11 10,14 13,15,16,17,19,21 24,25 Voorschoten leidseweg 518, tel. 071 5322203 www.intratuin.nl leiden peter croenenduk De pluk-ze-wet faalt in het kaalplukken van topcrimine len. Dat concludeert J. Vrug- gink, onderzoeker van het Nederlands Studiecentrum Criminaliteit en Rechtshand having (NSCR) in Leiden. „De grote vissen worden niet ge vangen". aldus Vruggink. De Ontnemings- (ofwel pluk-ze-)wet werd in 1993 van kracht en geeft de Neder landse politie de mogelijk heid om crimineel verdiend geld van veroordeelden terug te vorderen. In de publieke opinie ontstond het idee dat daarmee vooral topcrimine len een forse tik werd toege bracht. Maar dat valt tegen, aldus Vruggink. „Van de za ken die aan de orde komen, is het gemiddelde ingevorderde bedrag 30.000 gulden. Dat komt in het algemeen van kleine criminelen." Zij heb ben bovendien vaak proble men met het terugbetalen van hun crimineel verkregen winsten. Vruggink: „Deze cri minelen kunnen de opgeleg de bedragen helemaal niet opbrengen, waardoor ze niet betalen, of erger: van plan zijn weer een misdaad te ple gen om de schuld te kunnen betalen." Ook blijken veel veroor deelden niet goed bekend te zijn met de werking van de pluk-ze-wet. Vruggink pleit onder meer voor de mogelijkheid tot het vervullen van een taakstraf, wanneer veroordeelden niet in staat zijn te betalen. Ook flexibere betalingsmaatrege len zijn volgens Vruggink noodzakelijk. Pagina 15: 'De grote jongens worden niet aangepakt' WAARSCHUWING! WNNY DELIGHTS KERSTTHEELICHTJES IN ALUMINIUM CUP erug te naien de volgende Sunny Delights producten: teelichtje met zilveren glitters in cup (16 sluks) in lila doos met lila strik teelichtje met zillveren glitters in cup (8 stuks) in zilveren'doos eelichtje met gouden glitters in cup (8 stuks) in gouden doos "ïlichtje met gouden glitters en kerstboomrelief in cup 16 stuks) ir se doos met paarse strik ilichtje met gouden glitters en kerstboomrelief in cup (8 stuks) in Uien doos [Hl «elichtje met zilveren glitters en kerstboomrelief in cup (8 stuks) u jo ^ren doos belicht groot formaat met zilveren glitters in cup (6 stuks) in lila doos met maatregel geldt uitsluitend voor bovengenoemde producten Gebruik var efchten kan onveilig zijn. Klanten die deze producten hebben aangeschaft, v, tgend verzocht deze niet te gebruiken en terug te brengen naar de betredend alwaar men het aankoopbedrag krijgt terugbetaald ;r' nadere inlichtingen kunnen consumenten contact opnemen met Sunny Delic 0345-568 502 - eden onze verontschuldigingen aan voor dit ongemak cember 2000. Als om donkere dagen voor kerst gaat, is dat zeker het geval bij de Nederlandse Spoorwe gen. Zelden kregen de NS zo veel ellende over zich heen als deze week. Alleen gisteren al noteerde de NS de volgende plagen: een bommelding in Utrecht met als gevolg ontrui ming van het stationsplein en de Katreinetoren, een wilde sta king van verkeersleiders met als gevolg totale chaos op het spoor in Oost-Nederland. En een telefoonlijn van de afdeling persvoorlichting die het begeeft na te zijn platgebeld door reizi gers die een pamflet met het nummer in handengedrukt hebben gekregen van kwaaie conducteurs en machinisten. En het ergste moet nog ko men. Morgen legt het NS-per- soneel in grote delen van het land het werk neer. De Neder landse Spoorwegen adviseren reizigers morgen niet per trein te reizen, omdat ze er rekening Schadeclaim na verbod verkoop van vuurwerk leiders met de NS-top in con flict omdat ze menen te weinig compensatiegeld te krijgen voor de extra reistijd naar hun nieuwe werkplek. Een totaal onaangekondigde actie van het groepje verkeersleiders - tot voor kort altijd zeer loyaal aan de NS-top - legde gisteren di verse treinen in het oosten van Nederland stil. En gelijktijdig kreeg de afde ling persvoorlichting van de NS alvast een voorproefje van de grote staking van donderdag. Want in het pamflet dat in Zut- phen door conducteurs en ma chinisten aan reizigers werd uitgedeeld met uitleg van de komende actie, stond onder meer de oproep: „Belt u gerust met de afdeling voorlichting, zij hebben u wat uit te leggen." Diezelfde afdeling voorlichting kon vervolgens niet anders dan een bandje op dat overbelaste nummer te zetten met de ver wijzing naar het telefoonnum mer van OV-reisinformatie en NOS-teletekst-pagina 751. Kabinet verlangt 'kwaliteitsgemeenten De provincie Zuid-Holland krijgt van het kabinet een half jaar de tijd om een herindelingsplan te maken voor de zestien gemeenten in de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio. Uitgangspunt daarbij is niet zo zeer om kleine gemeenten te doen verdwijnen, maar om ge meenten te krijgen die ook in de toekomst hun burgers 'kwa liteit' kunnen leveren. Volgens minister De Vries (binnenland se zaken) is dat nu niet het ge val. Het kabinet ondersteunt met de opdracht aan het provincie bestuur de conclusies van het eerder dit jaar verschenen rap port van de commissie 'Krach tige gemeenten'. Daarin werd al aangedrongen op 'aanpassing van de bestuurlijke organisatie' (lees: herindeling), naast het bedingen van niet vrijblijvende vergaande samenwerking tus sen de betrokken gemeenten én hun samenwerkingsorganen, die voor de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek. Volgens het regeringsstand punt moet worden voorkomen dat gemeenten voor te veel ba sistaken afhankelijk zijn van sa menwerkingsverbanden met buurgemeenten. Het kabinet vraagt daarnaast om speciale aandacht voor de centrumge meente Leiden, die volgens de stuurgroep een voortrekkersrol dient te spelen bij het samen brengen van de verschillende tegengestelde partijen. De stuurgroep raadde de mi nister aan zelf stappen te ne men indien de provincie in ge breke zou blijven. Zuid-Holland heeft zich tot nu toe steeds ver zet tegen gedwongen herinde ling van gemeenten. De rege ring vindt dat de provincie tot nu te afwachtend is geweest en te weinig concrete acties onder neemt om de bestuurlijke pro blemen aan te pakken. Oppositiepartij CDA is het met die conclusie niet eens. „Zuid-Holland pakt de zaken goed en voorzichtig aan, het heeft geen zin om als een oli fant door de porseleinkast te gaan", aldus Tweede-Kamerlid Van der Hoeven. D66-collega Hoekema vindt het terecht dat het kabinet 'deze kordate op roep' doet aan de provincie, die te lang aan de zijlijn is blijven staan. De Tweede Kamer praat begin volgend jaar over het standpunt van het kabinet. Pagina 19: Gemeenten schrik ken niet echt van plan De Vries den haag anp-gpd Het percentage verpleegkundi gen en verzorgenden dat jaar lijks de zorgsector verlaat, is ge stegen naar 7,3. In 1997 was dat nog 6,1. Op een totaal van 400.000 verpleegkundigen en verzorgenden betekent dit dat elk jaar bijna 30.000 van hen werk zoeken buiten de sector. Dit blijkt uit een vandaag ver schenen overzicht van het Lan delijk Centrum Verpleging Verzorging (LCW). Ruim de helft van de vertrek kers zou zijn gebleven als er meer was geïnvesteerd in hun ontplooiing en carrière. Maar ook de hoge werkdruk en het lage salaris worden veel ge noemd als redenen voor ver trek. De AbvaKabo FNV heeft daar gisteren op ingespeeld door een salariseis van ruim zes procent te stellen. De salarissen van verpleegkundigen en ver zorgenden zijn in alle zorgsec toren lager dan het gemiddelde. Als de werkdruk minder was geweest, was elke derde ver trekkende toch gebleven. Polen gaat Nederland helpen bij het oplossen van het schrij nend tekort aan verplegend personeel. Premier Kok heeft daarover gisteren in de marge van een officieel bezoek aan Slowakije overeenstemming be reikt met zijn Poolse collega Busek. Volgens Busek kan Po len 40.000 verpleegsters leve ren, precies het aantal open staande vacatures in de sector. De AbvaKabo FNV heeft de looneis voor volgend jaar ge splitst in drie delen: 4 procent is bestemd voor de algemene loonstijging, 0,5 procent voor verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden en 2,1 procent voor de ophoging van de eindejaarsuitkering. dere middenstanders zijn hier door op het verkeerde been ge zet, geeft de gemeente toe. Teske mag nu van Leiden als tegemoetkoming zaterdag 30 december tot 22.00 uur vuur werk verkopen. Hij neemt daar echter geen genoegen mee. „Ik heb op het stadhuis verschil lende keren gevraagd of ik op zondag 31 december open mocht zijn en steeds kreeg ik een bevestigend antwoord. Pas vorige week donderdag kreeg ik te horen dat ik toch dicht moest. De ambtenaren hadden hun huiswerk moeten doen." mee houden dat in het hele land geen treinverkeer mogelijk is. Reizigers die toch willen rei zen en vervolgens stranden, krijgen hun geld terug van de NS. Dit geldt ook voor passa giers die gedupeerd zijn tijdens de acties op dinsdag en gisteren in het oosten van het land. Vol gens een NS-woordvoerder gaat het om mensen die een geldig kaartje hebben gekocht ten tij de van de werkonderbrekingen. Mensen met een traject-, maand- en jaarkaart kunnen een evenredig deel terugvragen. Het begon allemaal met de Tweede Kamer die de NS-top aan de schandpaal nagelde. Daarna volgde het rijdend per soneel van het Zutphens Perso neels Collectief dat conduc teurs en machinisten in heel het land inmiddels bereid heeft gevonden om morgen te sta ken. Sindsdien volgen de ram pen elkaar in rap tempo op. Of de bommelding te maken heeft met de radicale Molukse afsplitsingsbeweging die afgelo pen weekeinde dreigde met 'ge wapend geweld' te komen in Midden-Nederland is ongewis, maar moet niet worden uitge sloten. Een dag later stapte de Con sumentenbond uit het overleg met de NS, terwijl het een pu blieksactie begon tegen het spoorbedrijf. En op diezelfde dag kwamen zo'n 55 verkeers- gouda Een jongetje kijkt uit op het feeëriek verlichte marktplein in Gouda. Achter alle ramen van het oude stadhuis en de woningen rond het plein brandden gisteren kaarsen. De 45ste 'kaarsjesavond' in Gouda trok weer vele duizenden belangstellenden. foto anp ton borsboom Zorgsector raakt jaarlijks 30.000 werknemers kwijt Vuurwerkverkoper K. Teske aan de Oude Herengracht over weegt een schadeclaim in te dienen bij de gemeente. Teske ziet zich daartoe genoodzaakt omdat hij aanvankelijk van Lei den toestemming kreeg om op koopzondag 31 december vuur werk te mogen verkopen. Later trok de gemeente die toezeg ging in. Teske stelt Leiden aansprake lijk voor de kosten van het drukken van 25.000 folders en de verspreiding daarvan plus plaatsing van een advertentie van vier pagina's in een huis- aan-huisblad. De kosten zijn in totaal 6.000 gulden. Normaliter mag vuurwerk slechts de laatste drie dagen van het jaar worden verkocht. Als een van deze dagen op een zondag valt, is verkoop op 28 december toegestaan. Volgens de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) laat het Vuur- werkbesluit echter geen ver koop van vuurwerk op vier ach tereenvolgende dagen toe. De VNG floot Leiden daarom terug. Niet alleen Teske, maar ook an- Meer kans, meer geld, in de Oudejaarsloterij.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1