'Ik klop de gemeente een miljoen uit de rovincie tegen ouw Bollenstad I De grote jongens worden niet aangepakt' Leiden Regio ONDERZOEK H30ZH3GN0 HORA EST I-Holland wel voor sluiting vliegkamp Ronald Pesant waakt als verkeersouder rond Anne Frankschool HU tAG ROBBERT MINKHORST lï ïlii provincie Zuid-Holland J zich tegen de bouw van ieuwe stad in de Bollen- Wel is ze het eens met R( uiting van het vliegkamp ilkenburg, waar een nieu- (j lijk de woningnood in de th, ie regio moet ledigen. Ver- oordelijk gedeputeerde jj, ts (Groenlinks) gaf giste- ommentaar op de samen- ig van de langverwachte i| i Nota voor de Ruimtelijke Tiing. De complete nota in de loop van volgende ld vrijkomen. IQ lister Pronk van ruimtelij- rdening heeft de Bollen- aangewezen om de be- ïgsgroei in het westen van fd op te vangen. Daarmee de PvdA'er de meer latfevolle gebieden in de fe imetropool', zoals het 3e ne Hart, te ontzien. Hui- (le duw is verder nodig in het re( losten van de Haarlem- ïeer en tussen Zoeter- Gouda en Rotterdam, de woningen precies ko- laat Pronk over aan ge- ten, regio's en provincie, tomen geen extra huizen, de Sassenheimse burge- e ter Buddenberg zaterdag lamens de bollengemeen- in Zover gaat gedeputeerde Vissers niet, al is hij tegen 'in tensieve verstedelijking' van de streek. Het Pact van Teylingen, waarin provincie, gemeenten en rijk afspraken hebben ge maakt over de ontwikkeling van het gebied blijft voor Vissers 'het uitgangspunt'. Dat Pact is het fundament onder het wan kele evenwicht tussen woning bouw en bedrijvigheid, en re creatie en natuur. „Dat maakt intensieve verstedelijking onge wenst en onmogelijk." Kijk ook naar de toeristische attractie van de bollenteelt, het belang van de Keukenhof, zegt Vissers. Wel ziet de bestuurder ruimte in de Bollenstreek. Hij wijst er op dat er mogelijk toch extra huizen worden gebouwd, om dat de regio moet wachten tot 2010 eer het vliegkamp is ver huisd naar Den Helder. De ter reinen van St. Bavo en Sancta Maria in Noordwijkerhout en Noordwijk zijn dan 'zeer wel denkbaar' als woningbouwlo caties, aldus Vissers. Hij vindt de omschrijving in de Vijfde Nota over huizen bouw in de driehoek Zoeter- meer-Gouda-Rotterdam te vaag. Daar bevinden zich onder meer een groot kassengebied en natuur. Waardevolle stukken (economisch of landschappelijk gezien) mogen niet klakkeloos wijken voor woningbehoefte. u rstdammen in denksportcentrum >ids Damgenootschap houdt morgen om 20.00 uur weer zijn kse kerstdamavond. In kleine groepen worden korte partijen eld. De groepen worden ingedeeld naar sterkte, dus 'thuis- ners' kunnen zich ook aanmelden. Deelname is gratis. Het is 2^ odig zich van te voren aan te melden, wel om om 19.45 uur >zig te zijn. Het Leids Denksportcentrum is gevestigd aan de q istraat 4. Informatie: telefoon 5132504 of 5221289. ELLEN KLAPWIJK Hij dacht dat hij de enige was in Leiden. Ronald Pesant is ver keersouder op de Anne Frank school en pas tijdens de uitrei king van de Ted Jansen Award hoorde hij dat er toch meer wa ren. De awardwinnaar is onder deel van een oprukkend leger van verkeersouders, een project van 3VO en vier landelijke orga nisaties van ouders in het on derwijs. Pesant heeft het er maar druk mee. Overblijfvader, lid van de medezeggenschapsraad, kerst man en verkeersouder. „Je steekt je nek ergens voor uit, maar je weet nooit waar je ein digt." De vrije tijd die hij heeft door zijn onregelmatige werk tijden in de meldkamer van Nuon, vult hij met werkzaam heden op de school van zijn dochters. „Je wilt nu eenmaal dat je kinderen veilig van huis naar school en weer terug kun nen. Wat is er dan het leuke aan? Ja, als je zo'n prijs wint. Maar dat is achteraf praten." Pesant kan er wel om lachen, die Ted Jansen Award. Hij kreeg hem vanwege zijn niet aflaten de inzet voor de verkeersveilig heid op de Dolle Minabrug in de Stevenshof. „Het mooie is dat ik eigenlijk beloond word door de gemeente, terwijl ik die eigenlijk een miljoen gulden uit de zak klop." Binnenkort beginnen de werkzaamheden om de Dolle Minabrug te verbreden. Fietsers hebben daar maar 60 centime ter fietspad en worden daarom makkelijk weggedrukt. Ook het oversteken valt niet mee. Onge lukken zijn er nog nooit ge beurd, wel bijna-ongelukken. „Twee meisjes vielen vlak voor een bus, die vervolgens gewoon doorreed." Naar aanleiding van hield een handtekeningenactie; de klachten van ouders is Pe- de petitie overhandigde hij aan sant aan de slag gegaan. Hij voormalig wethouder Van Rij. maakte een fotoreportage en Pesant denkt dat je op een negatieve en op een positieve brug te storten, vind ik negatief. presenteerd voor het weghalen van het zand. Dan zeg ik, doe dat alsjeblieft niet." Het blijkt dat je op een vreed zame manier heel veel resultaat kunt bereiken. Vanaf de Joke Smitstraat tot de Anna van Reynvaanstraat wordt namelijk de verkeerssituatie verbeterd, met drempels en een dertigkilo- meterzone. De Dolle Minabrug wordt verbreed met rooster- voetpaden die aan de zijkanten komen te hangen. De fietsers krijgen op die manier het oude voetpad erbij, zodat ze voort aan op ruimere afstand van het gemotoriseerd verkeer kunnen rijden. Het idee achter de verkeer souder is om een contactper soon te hebben tussen ouders, school en politie, gemeente en buurtbewoners ter bevordering van de verkeersveiligheid van kinderen. Doel is om dit jaar landelijk over 1600 verkeersou ders te beschikken. Op dit mo ment zijn dat er 1588. „Als ver keersouder kun je veel beteke nen voor de school", meent Pe sant. „Maar je hoeft niet op nieuw het wiel uit te vinden. Veel kennis en ideeën over ver- keersveiligheidsprojecten zijn te vinden bij 3VO. Je krijgt daar door een steuntje in de rug." Voorheen ging Pesant voor het uitwisselen van ervaringen met andere verkeersouders om de twee maanden naar de Bol lenstreek, maar nu hoopt hij dat binnenkort in Leiden te kunnen gaan doen. Al zal dat niet voor lange tijd zijn, omdat zijn jongste dochter bijna van school af gaat. „Ik denk best dat ik dan in een klein gat zal val len, omdat ik zo gewend ben me met het wel en wee van de manier kunt actievoeren. „Het Allereerst sluit je een doorgang Anne Frankschool bezig te hou- idee van sommige mensen om voor de hele wijk af en ten den. Dat valt dan allemaal vijf vrachtwagens zand op de tweede krijg je de rekening ge- weg." 1 Nieuwsgierigheid is de belangrijkste drijfveer voor de tenschap. De rubriek In Onderzoek doet een willekeurige ke 'p uit de vele onderwerpen waar Leidse onderzoekers zich bben verdiept. Vandaag: Criminoloog Joop Vruggink en de pluk-ze-wet. door peter groenendijk Joop Vruggink deed onderzoek naar ontnemingsmaatregel )m ntnemingswet werkt niet. istitiële maatregel, beter ;ts( nd als de 'pluk-ze-wet', is ,eB leid voor het kaalplukken opcriminelen. De doelen len nauwelijks bereikt, criminoloog Joop Vrug- a uitvoerig onderzoek veroordeelden. „De gro- sen worden niet gevan- 1 v luk-ze-wet werd in 1993 )rn veel aplomb gelanceerd. ^Jname voor grote crimine- iu de maatregel een forse jn, zo dachten veel men- aar de wet heeft daarin lid. „De grote jongens en nauwelijks aange- stelt Vruggink. „Van de die aan de orde komen, gemiddelde ingevorder- tdrag ongeveer 30.000 gul zijn in het algemeen Jeine criminelen." inaliteit en Rechtshand- ig (NSCR), vermoedt dat iperende aanpak van top- nelen te maken heeft met ;nti ekort aan expertise bij de Oto ïeia. „De wetgeving is ge- )liceerd", zegt hij. „Daar- noet je veel tijd en geld en investeren om de grote aan te pakken. Ik hoor matig dat er te weinig lacht bij justitie aanwezig ewel ik daar zelf geen on- lek naar heb gedaan. Za- noeten volgens de ze-wet binnen twee jaar ndeld worden en ik kan oorstellen dat dat, zeker in ote zaken, voor tijdsdruk "de tigers die wel door de san* ze-wet worden aange- letu behoren doorgaans tot de eschi e criminelen, een groep voor de wet in eerste in- ie helemaal niet was be- Vruggink noemt dit 'met >ami anon op een mug schie- ,De veroordelingen verlo- aak stroef, omdat rech- iini hebben dat de pluk- vet voor de winsten van criminelen is bedoeld, lat het veelal om kleine def| igen. Deze criminelen en de opgelegde bedra- elemaal niet opbrengen, door ze niet betalen - of van plan zijn weer een lad te plegen om de d te kunnen betalen." ndien weten veel kleine jongens niet wat de maatregel inhoudt, zo bemerkte Vrug gink. „Ik sprak heel wat veroor deelden die niet goed voorge licht waren over hun straf. Een preventieve werking kan in dat geval van de pluk-ze-wet al helemaal niet uitgaan: zelfs de mensen die veroordeeld zijn, weten nog niet hoe de wet werkt. Veroordeelden moeten bekend zijn met de wet." De werkzaamheid van de pluk- -ze-wet is volgens de Neder landse politie te verbeteren door de invoering van een Hol landse maffiawet: politie heeft dan meer mogelijkheden om beslag te leggen op bezit en geld van criminelen, waarna men tijd genoeg heeft om een rechtszaak voor te bereiden. Zo'n maffiawet zorgt bijvoor beeld in Italië en de Verenigde Staten voor veel grotere ontne mingen van criminelen. Vruggink betwijfelt of zo'n ver ruiming van de wetgeving no dig is. „De bestaande regels bieden wel degelijk mogelijk heden om ook topcriminelen aan te pakken", stelt hij. „Over het nut van zo'n maffiawet kan ik niet oordelen, maar ik denk dat men goed moet bekijken hoe de pluk-ze-wet beter kan worden gebruikt. Daarop is ab soluut winst te boeken. Neder land moet met zoveel mogelijk landen verdragen sluiten om dat geld op te kunnen sporen. Er zijn nu nog te veel landen waarmee wij niet samenwer ken en waar criminelen hun geld naartoe kunnen sluizen." Op die manier kan de overheid zorgen voor meer mogelijkhe den om in het buitenland 'ver stopt' crimineel geld op te spo ren. In zijn proefschrift Gepakt en gezakt. Invloed van de ontne mingsmaatregel op daders, dat op 15 februari 2001 zal ver schijnen, doet Vruggink diverse aanbevelingen om de pluk-ze- -wet beter te benutten. Zo is ook de aanpak van kleinere cri minelen volgens Vruggink best mogelijk, mits enkele belangrij ke aanpassingen worden ge daan. „Die jongens moeten goed op de hoogte zijn van wat ze te wachten staat", zegt hij. „Ook kleine zaken moeten net jes worden afgehandeld. Maar daarbij moet de maatregel ook op deze kleine criminelen wor den afgestemd: er moeten flexibere betalingsregelingen r- Joop Vruggink. FOTO HENK BOUWMAN komen en mensen moeten, als 'zielige gevallen' aan, vertelt ze echt niet kunnen betalen, hij. „Zware verslaafden zonder een taakstraf krijgen.Vruggink enig bezit die flinke bedragen trof tijdens zijn onderzoek on- moeten terugbetalen, bijvoor der veroordeelden soms zelfs beeld. Die mensen kunnen nooit terugbetalen. Zij leren er niets van, het slachtoffer krijgt niets terug en de overheid maakt extra kosten. Dat kan nooit de bedoeling zijn." Opmerkelijke stellingen toegelicht De wetenschap zal nooit het bestaan van God kunnen bevestigen noch ontkrachten. Stelling 10 bij het proefschrift Identity and pro cessing of CTL epitopes in murine tumors, waar op de Alphense kankeronderzoeker Thorbald van Hall vorige week promoveerde. „Het is een persoonlijk verhaal. Ik ben zelf chris ten en ik heb een tijdje geleden nogal nagedacht over de verhouding tussen wat er in de Bijbel staat en de wetenschap. Er staan in de Bijbel zo veel dingen die kloppen. Neem nou het leven van Jezus. Dat wordt ook beschreven in een boek van Flavius Josephus, een joodse geschied schrijver die in opdracht van de Romeinen de joodse geschiedenis tot de eerste eeuw na Chris tus heeft opgeschreven. Hij wordt daarin als een wonderdoener afgeschilderd. Voordat ik ging studeren heb ik eerst een tus senjaar gevolgd aan de evangelische hogeschool in Amersfoort, waarin ik me vooral met dit soort thema's heb beziggehouden. Vragen als in hoe verre het geloof is gebaseerd op historische fei ten en wat nou de invloed is van het geloof op de wetenschap. De moderne wetenschap, zoals die in de zestiende, zeventiende eeuw is ont staan, had het op de Bijbel gefundeerde geloof als inspiratiebron. Later is dat allemaal seculier geworden, maar eerst deed men onderzoek uit respect voor de Schepper. Ik geloof zeker dat de Bijbel historisch wat te vertellen heeft. Het is niet alleen een verhalen boek. Daar heb ik voor mezelf een beetje mee geworsteld. In het dagelijks leven is er weinig overlap tussen geloof en wetenschap. Mijn proefschrift gaat over onderzoek in het LUMC naar een nieuwe immuuntherapie tegen kanker. Maar het was belangrijk om voor mezelf een ka der te scheppen. Dat heb ik nu. De wetenschap staat nogal hoog in aanzien, als ergens een we tenschapper wordt bijgehaald dan is wat hij zegt de waarheid. Met deze stelling kan ik de weten schap een beetje relativeren." Leidsch DagbladARCIIIli Vl<i\ ANN01900 Donderdag 20 December LEIDEN - In de bovenzaal der Stadszaal had gister avond de December-vergadering van de 3-0ctober- Vereeniging plaats. De heer H.J. Blommendaal, rap port uitbrengende namens de commissie van contro le, had veel lof voor den heer Goedeljee, den pen ningmeester, voor zijn nauwkeurig, belangloos ge voerd beheer en wees op de zeer gunstige uitzonde ring, welke deze vereeniging maakt op zooveel ande re, dat zij een voordelig saldo heeft van 710,17. Alvorens het voorstel van de heer Damsté - om de feestviering voortaan op 31 Augustus te doen plaats hebben - nader aan te duiden, wenschte de voorzit ter te herinneren,aan de .wijze, waarop de 3-October- vereeniging ontstond, namelijk uit de Commissie voor de Volksbijeenkomsten. Men was niet tevreden over de manier, waarop de derde October werd ge vierd, en toen bracht een der leden van genoemde Commissie het plan ter sprake om een vereeniging op te richten ter viering van den gedenkdag, een ver eeniging, geheel op zichzelf staande en in volstrekt geen betrekking verbonden aan de Commissie, hoe wel deze de kosten zou betalen, indien het niet mocht gelukken na besprekingen, een vereeniging als bedoeld op te richten. ANNO 1975 ZOETERWOUDE - Met 24-0 verliezen. En toch juichend het veld verlaten, na in de rust bij de stand 9-0, nog een ouderwetse polonaise te hebben gelopen. De dames van SJZ/2 kwam het voetbal bepaald nog niet de keel uit toen zij afgelopen zondag door Weteringse Girls werden afgedroogd. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Za.terdag 20 december LEIDEN - In een brief aan de gemeenteraden van Leiden en Zoeterwoude en aan vakbonden maakt de dienstencommissie van de Leidse brandweer mel ding van haar ontevredenheid over het uitblijven van arbeidstijdverkorting voor het 54 man tellende per soneel. De zaak stond afgelopen maandag op de agenda van de gemeenteraad en gewapend met spandoeken betraden enige brandweerlieden de tri bune. Hun brief werd naar de extra-raadsvergadering verschoven. En ook woensdag kwam die niet aan bod. Ze stapten dus maar op. Boos. In de brandweerkazerne (waar ook al jaren over wordt gebakkeleid, maar ja waarover wordt in Leiden eens een keertje niet gejammerd?) zijn enkele leden van de dienstcommissie weer aanwezig, alsmede de heer Van der Staay, die een afwezige commandant Broeshart vertegenwoordigt. Daaruit blijkt dat de brief niet een harde schreeuw is van een groepje 'dissidente' brandweermannen. Wat wil men? De arbeidstijd moet teruggebracht worden van 72 uur per week naar 60 uur per week. Al in januari 1973 heeft een werkgroep in een (vlammend rood) rapport gesteld dat de 'personeels bezetting' aan een kritische grens zit. Landelijk is de werktijd al teruggebracht naar 60 uur, zeker in de grote steden. Leiden is een middelgrote 'brandstad'. Leeft de zaak van de brandweermannen ook naar buiten toe? Men krijgt de induk van niet. Het alge mene beeld van een brandweerman is zoals we dat kennen vanuit de moppenblaadjes: kaartend aan een tafeltje en als de alarmbel gaat, vlug langs de buis naar beneden. Maar vergis je niet. De Leidse brandweer heeft een enorm takenpakket voor de zo geheten zelfwerkzaamheid. Er is een timmerwerk plaats en een ploeg gespecialiseerde autobouwers, om maar eens iets op te noemen. De brandweerwa gens, die het vorig jaar werden aangeschaft, waren 'kale' auto's, die door de manschappen zelf geheel en al zijn opgetuigd. „Besteedt dat maar eens uit aan een garage. Dat kost goud." Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een Ingevulde cheque (geen overschrijvingskaart) ter waarde van rijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad, Ulv. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54,2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15