SLIPS VNU: Nog meer verdienen GRATIS Busstaking zonder resultaat Nedcar terug naar tweeploegendienst Nederlandse Spoorwegen wachten hele zware week Economie 3 SLOGGI O V-abonnement in creditcardvorm uitenland voorziet in grote aag naar IT-specialisten VNU van uitgever tot informatieconcern 'hilips neemt ADAC definitief over - [KTERPAM Philips neemt ADAC Laboratories over. Het elek- E onicaconcern maakte gisteravond bekend inmiddels te kun- en rekenen op 90,56 procent van de aandelen. Het kostte Phi- ps aanvankelijk moeite het gewenste belang van 90 procent te rijgen in ADAC Laboratories, de Amerikaanse specialist in nu- leaire geneeskunde en radiotherapie. Gistermiddag verlengde et elektronicaconcern voor de tweede keer de biedingstermijn, rijdag, na afloop van de eerste verlengde termijn, had het be- rijf 89,69 procent van de stukken in handen. Philips bood mid- en november 426 miljoen dollar, ofwel 18,50 dollar per aan- eel, voor ADAC Laboratories. Mededingingsautoriteiten in de S gaven begin deze maand al toestemming voor de overname. tusland koopt 30 Airbus-toestellen jRUSj Frankrijk heeft gisteren tijdens het bezoek van de Russi- che premier Kasjanov de kredietverlening aan Rusland hervat. Ie aankondiging is een teken dat Parijs weer vertrouwen heeft ide Russische economie, die in 1998 een zware klap kreeg ien Moskou de afbetaling van kredieten opschortte en de roe- >1 devalueerde. De twee bewindslieden tekenden ook akkoor- en voor de aanschaf door Aeroflot van zo'n 30 Airbus-toestel- nen meer samenwerking op het gebied van lucht- en ruimte- iart. Verder werd afgesproken dat de Euro-Russische organisa- eStarsem in 2005 enkele Europese weersatellieten zal lance- illette snijdt in eigen organisatie w york Gillette, producent van scheergerei, Duracell-batte- en, Oral-B en Braun-producten, sluit wereldwijd acht fabrie- >n en dertien distributiecentra. Er verdwijnen 2.700 banen, rht procent van de totale werkgelegenheid. Voor de reorgani se heeft Gillette 572 miljoen dollar gereserveerd. Die zal de «ttowinst over het lopende kwartaal drukken met 430 miljoen ollar. Gillette heeft in de Benelux een verkooporganisatie met iO werknemers, onder wie 160 in Nederland. Vorig jaar werd ereldwijd een omzet van 10 miljard dollar behaald. De divisie mtoorbehoeften, met merken als Paper Mate, Parker en Wa lman, wordt binnenkort verkocht aan Newell Rubbermaid. teun 98 miljard voor Argentinië ienos aires Argentinië kan rekenen op 39,7 miljard dollar (98 iljard gulden) aan internationale steun om uit de economi- he problemen te komen en het vertrouwen van de financiële ereld te herwinnen. Dat heeft de topman van het Internatio- jal Monetair Fonds Kohier gisteren bekendgemaakt. Het IMF aagt zelf een krediet bij van 13,7 miljard dollar. De Wereld ank en de Inter-Amerikaanse Ontwikkelingsbank stellen elk miljard dollar aan leningen beschikbaar. Spanje heeft 1 mil- [d dollar toegezegd. Tien miljard dollar komt van Argentijnse mken, 3 miljard dollar van pensioenfondsen in het land en de iterende 7 miljard dollar van het omwisselen van staatsobli- ties. Het is de grootste steunoperatie voor een land sinds het IF in 1998 een pakket van 41,5 miljard dollar in elkaar tim- erde voor Brazilië. geen CAO voor timmerlieden derden Het overleg over een nieuwe CAO voor de werkne- ers in timmerfabrieken is gisteren op niets uitgelopen. De kbonden zijn kwaad van tafel gegaan omdat zij vinden dat de ükgevers veel te weinig bieden. Het gaat om een arbeidsover- nkomst voor 12.000 werknemers in fabrieken die kozijnen en uren maken. Net zoals in de bouwsector hebben de bonden ikhier zes procent geëist. De werkgevers willen volgens FNV indgenoten niet verder gaan dan twee procent loonsverho- ïg halverwege het jaar en twee procent op de laatste dag van tCAO-jaar. Daarnaast bieden ze eenmalige uitkering van 550 ilden. De bonden willen meer loonruimte. laimlerChrysler pakt Mitsubishi aan ittgart Het autoconcern DaimlerChrysler grijpt in bij Mit- bishi, waarin het een belang heeft van 34 procent. Mitsubishi in de problemen geraakt doordat het jarenlang heeft verzwe- dat zijn auto's gebreken vertoonden. Het Japanse autocon- m heeft in de eerste helft van het op 1 april begonnen boek- zijn verlies zien verdubbelen tot omgerekend 1,8 miljard ilden. Het concern liet gisteren in een brief aan zijn aandeel- uders weten dat zijn Amerikaanse divisie, ondanks verliezen het derde en vierde kwartaal, dit jaar op een bedrijfswinst uit- mt van ongeveer 1,1 miljard. Het hele'DaimlerChrysler-con- m zal een bedrijfswinst boeken van tegen de 22 miljard gul- DAMES- OF HERENSLIPS Geldig voor olie modellen en kleuren von 1 t/m 31 december 2000. Ierland zit te springen om jiputerspecialisten. In eigen Pzijn IT'ers moeilijk te vin- Dienstverlener DAES haalt it andere Europese landen. ||anuari worden de eerste tracten getekend voor het pten van Britse deskundi- ïde-eigenaar Flipse zegt al wat belangstellenden voor lijdelijke baan in Nederland lebben. „Tientallen mensen pen zich aangemeld bij de detacheringsbureaus fmiee we samenwerken. En dag komen er geïnteres- ^den bij. Genoeg Britse [S die een half jaartje Ne- Wl wel zien zitten.'" pk aan de andere kant zit wel snor, meent Flipse. (geschreven Nederlandse [rijven reageren positief, zijn de wat grotere inter- |onaal gerichte onderne- 'n voor wie we werken." I Succesvolle bladen moeien weg vanwege nieuwe bedrijfsstrategie De gisteren aangekondigde verkoop van de VNU-tijd- schriften lijkt op het eerste gezicht een economische doodzonde. Wie gooit winstmakende, goedlopende be drijfsonderdelen in de verkoop? Welke manager vertelt 3.750 werknemers een week voor Kerstmis dat ze een onzekere toekomst te wachten staat, terwijl die divisies wat resultaat betreft de hemel in worden geprezen? amsterdam/hoofddorp dimitri walbeek Onomwonden gaven de VNU- topmannen gisteren in het Am sterdamse hotel The Grand toe dat zij nu eenmaal het onderste uit de kan willen halen: veel geld verdienen is aardig, maar veel méér geld verdienen is nog veel aardiger. Om de miljarden overname van ACNielsen te be talen, moeten ook deze prima renderende bedrijfsunits boe ten. Ze passen niet in de nieu we strategie: Alleen richten op de lucratieve marketing en in formatie-industrie. Een zeker der markt waarbij risico's als oplages en andere grillen van consumenten wegvallen. Daarom ook moeten onbe twiste succesnummers als in- ternetzoekmachine Ilse en Startpagina voor het hogere doel wijken, om de eenvoudige reden dat ze nou eenmaal on der dezelfde divisie 'Consu menteninformatie' vallen. En die verkoop moet nog in een ra zend tempo ook: binnen een jaar moeten de tijdschriften en aanverwanten zijn verkocht. Overigens houdt het concern- bestuur -ondanks geruchten over bijvoorbeeld het Duitse Bertelsmann- vol dat zich nog geen koper gemeld. „We den ken nu nog aan binnen- en bui tenlandse gegadigden." De 3.750 werknemers draaien samen ze een omzet van bijna twee miljard gulden. In 1993 maakte consumenteninforma tie nog 86 procent uit van de werkzaamheden van VNU. In een feestelijk taartdiagram werd gisteren getoond dat die divisie er bij VNU helemaal uitvliegt. Tweeënzeventig procent van het nieuwe concern gaat zich bezighouden met 'marketing- business', de rest met yellow pages (als de Gouden Gids). VNU wil de overname voorlo pig bekostigen met een over bruggingskrediet. De verkoop van de publiekstijdschriften, de educatieve groep en de inter netsites levert volgens de ver wachting van VNU genoeg geld op om dat krediet te compense ren, ongeveer 5,6 miljard gul den. Voor de zekerheid over weegt de top om een aandelen emissie van vijfhonderd mil joen euro uit te schrijven. Om dat de verkoop 'geen tweede Een inburgeringscursus hoe ven de tijdelijke werknemers niet te doorlopen. Zelfs lessen in de Nederlandse taal staan niet op het programma. Flipse: „In de IT-wereld is men ge wend in het Engels te commu niceren. Het is eerder een pré dan een probleem. We zorgen wel voor begeleiding voor alle daagse zaken". De 'gastarbei ders' logeren in hotels De Britten krijgen een Neder lands salaris. „Iets meer in ver gelijking met Groot-Brittannië", volgens Flipse. De prijs van een Britse IT'er zal niet hoger zijn dan die van een Nederlandse. „We gaan scherp prijzen, ne men genoegen met lagere mar ges dan gebruikelijk." En als er op de Britse markt geen gekwalificeerde deskundi gen meer te vinden zijn? „Dan gaan we naar een ander land. Ook daar zullen IT-specialisten te vinden zijn die Engels spre ken. Een IT'er die dat niet doet, bestaat eigenlijk niet." Winkel sluit op maandagen: geen personeel muntendam gpd Tegeltoko in Muntendam is in het nieuwe jaar gesloten op maandag. Noodgedwongen, omdat het tegel- en sanitairbe- drijf geen personeel kan vin den. Tegeltoko heeft ook vesti gingen in Nieuwleusen, Henge lo, Drachten en Vorden. Twintig jaar runt Chris Dix nu zijn bedrijf. Sinds vijf jaar heeft hij ook een vestiging in Mun tendam. „In deze periode ben ik nooit vijf minuten te laat open of vijf minuten te vroeg dicht gegaan. Maar ik kan mijn personeel (24 werknemers - red.) niet zes dagen in de week laten werken", zegt Dix. Het af gelopen jaar heeft hij talloze advertenties geplaatst, op zoek naar nieuwe mensen. In het verleden reageerden dertig mensen op een advertentie. Nu mag Dix blij zijn dat zes mensen een brief schrijven. „De helft kun je zo weggooien, omdat ze je naam al fout schrij ven. Eentje zegt af, een ander komt niet op gesprek. Blijft er één over die je uit nood moet aannemen. Zo kalft je kwalita tief af." assen, groningen gpd De wilde staking van ongeveer 350 Arriva-buschauffeurs heeft gisteren geen effect gesorteerd. De chauffeurs dwongen wel een nieuw gesprek af tussen de provinciebesturen van Gronin gen en Drenthe en Arriva-direc- teur Van Wageningen over de afgeketste meerjarenovereen- komst. Maar het onderhoud gisteravond, dat bijna vier uur duurde, bracht de partijen niet nader tot elkaar. Boze buschauffeurs trokken gisteren massaal naar het pro vinciehuis van Drenthe om op heldering te eisen over het mis lukte meerjarenakkoord. Arriva vond het bod van 650 miljoen gulden voor de komende vier jaar te mager. Arriva moet vol gens dat akkoord een passa- Buschauffeurs van Arriva reden gisteren massaal naar het provinciehuis in Assen om te demonstreren tegen het beleid van de provincies Gro ningen en Drenthe. foto anp dennis bleek handse rommel' betreft is de emissie meteen ook bedoeld om, na de verwerking van de overname van ACNielsen, meer bedrijven op de marketing- en informatie-industrie op te slok ken. De ambities zijn daarbij navenant. Binnen een jaar wil VNU een beursgang op Wall Street bewerkstelligen. Topman Rob van den Bergh: „Het verkopen van onderdelen is noodzakelijk. Dat doen we met gemengde gevoelens. Het spijt ons, want het zijn krachti ge bedrijven." En later voegt collega en financiële baas Frans Cremers toe: „Het zijn allemaal uitstekende bedrijven, belang rijke pijlers van VNU. Velen zijn daar hun carrière begonnen." Maar VNU heeft eerder al een transformatie-proces aange kondigd. Het concern wil zich nu eenmaal richten op de stra tegie van de onderneming en daartoe was de overname van ACNielsen volgens Cremers een logische 'Bulls eye acquisitie'. Amsterdam GVB, het stads- en streekvervoersbedrijf in de hoofdstad, heeft gisteren het nieuwe vervoersbewijs geïntroduceerd. Het heeft de vorm van een creditcard en vervangt de fraudegevoelige stamkaart met zegel. Voorlopig is de kaart alleen beschikbaar voor grootgebruikers als bedrijven en instellingen. Wethouder Ter Horst (rechts) maakten samen met de ontvanger van de eerste (symbolische) kaart, ir. Vink van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen, een ritje per betja, wat onhandig bestuurd door GVB-directeur Testa. foto cpd capital photos haarlem richard mooyman Hét roer bij het Haarlemse uitgeefconcern VNU gaat volledig om. Oer-Hollandse bladen als Margriet, Libelle en Panorama moeten plaatsmaken voor kijkcij fers en andere marketing- gegevens voor zakelijke klanten over de hele we reld. De voorgenomen ver koop van de publiekstijd schriften maakt de gedaan teverwisseling van uitgever tot internationaal informa tieconcern compleet. Verenigde Nederlandse Uitgeversbedrijven heette de onderneming die in 1964 ontstond door een fu sie van de uitgeverijen De Spaarnestad (Haarlem) en Cebema (Derï Bosch). De wat omslachtig klinkende naam werd later afgekort tot simpelweg VNU. Met tal van titels voor mannen, vrouwen, jongens, meisjes en bijna alle andere denk bare doelgroepen, werd VNU in een groot aantal Nederlandse huishoudens de vaste leverancier van tijdschriften. Het Haarlemse concern wil nu in één klap een groot deel van de in tientallen ja ren opgebouwde activitei ten verkopen. Eventueel in clusief de achterhaalde naam, want uitgeven doet VNU straks nauwelijks nog. In de jaren zestig draaide bij VNU alles nog om het uitgeven, drukken en ver spreiden van publiekstijd schriften, kranten en boe ken. Het werkterrein be perkte zich toen nog tot Nederland en België. VNU wierp zich in de ja ren zeventig op vakbladen, waarmee voor het eerst de zakelijke markt werd aan geboord. Het concern richtte het vizier in de jaren tachtig sterk op het buiten land, waarbij de nadruk kwam te liggen op de VS en de zakelijke markt. Aan het begin van de jaren negentig waagde de onderneming zich met publiekstijdschrif ten ook in Oost- en Mid den-Europa. De drukkerijen werden verkocht. Het ging VNU al leen nog om de inhoud, niet meer om het drukken. Vooral door de activiteiten in Amerika groeide het concern snel. Eind jaren negentig werd het werkter rein verder uitgebreid met de aankoop van telefoon gidsen en informatiedien sten. Met de overname vorig jaar van het Amerikaanse Nielsen Media Research, de marktleider in kijkcijferin formatie, sloeg het ambiti euze VNU een grote slag. Het bureau kostte met 5,3 miljard gulden veel geld, maar het concern was er van overtuigd dat de groei in deze branche moest worden gezocht. Dit jaar werd ook de Amerikaanse tak van beurzenorganisator en uitgever Miller Freeman gekocht voor 1,5 miljard gulden. Met het gisteren bekend gemaakte bod op een an dere tak van Nielsen, het marktonderzoeksbureau ACNielsen, gaat VNU ver der op de ingeslagen weg. Om de aankoop van circa 5,6 miljard gulden te be kostigen, gaan bijna alle uitgeeftakken de deur uit. Daaronder behalve de pu- blieksuitgaven ook de re cent opgezette of verwor ven internetactiviteiten en de educatieve uitgaven. In een mededeling aan het personeel spreekt VNU overigens zelfs over een aankoopbedrag van 5,9 miljard gulden. Het concern keert zich af van de 'gewone' consu ment en richt zich vrijwel uitsluitend op de verkoop van informatie aan bedrij ven, zoals cijfers over kijk-, surf- en koopgedrag. Het uitgeven van dagbladen en publiekstijdschriften past niet meer in de VNU-stra- tegie. De regionale kranten zijn al verkocht, de pu bliekstijdschriften moeten binnen een jaar de deur uit zijn. Twee jaar geleden con centreerde de VNU de in Haarlem, Amsterdam en Amstelveen gevestigde tijd schriftredacties in een nieuw kantoorpand in Hoofddorp. Het opzetten van dit 'bladenmakersdorp' bleek de voorbode van ccn uitverkoop, want de in Haarlem achtergebleven VNU-top maakte ondertus sen volop plannen voor kostbare nieuwe overna mes. Over pakweg een jaar moet VNU een notering hebben aan de beurs in New York. Zo'n 88 procent van de omzet zal dan uit het buitenland moeten ko men. De transformatie van de Nederlandse uitgever tot mondiaal informatiecon cern is dan volledig. De be leggers zien de ommezwaai van VNU wel zitten. Op de Amsterdamse beurs sloot het aandeel VNU 5,8 pro cent hoger op 53,25 euro. giersgroei van anderhalf pro cent realiseren. Die reizigers groei zou een extra inkomsten bron van 25 miljoen gulden be tekenen, maar het busbedrijf gelooft daar niet in. Afgesproken is dat in januari verder wordt gepraat. Voor ko mend jaar krijgt Arriva een be schikking zodat de bussen ge woon kunnen rijden. Actielei der Haveman noemt het wrang dat het gesprek niets heeft op geleverd. Maar nieuwe acties zijn volgens hem voorlopig niet te verwachten. De staking verraste gisteren vele reizigers. Zij zaten zonder vervoer, omdat de bussen alle maal rond het Asser provincie huis geparkeerd stonden, waar ze bij de Drentse gedeputeerde Swierstra verhaal wilden halen. Maar die gaf geen krimp. Volgens de gedeputeerde is de Arriva-leiding verantwoor delijk voor het afketsen van het akkoord en is het ook de direc tie die de chauffeurs stuurde in de staking. „De chauffeurs wor den misbruikt om meer geld uit de onderhandeling te halen. Dat vind ik een zwaktebod. Ar riva durft de uitdaging niet aan om meer passagiers in de bus te halen. Moeten wij daar dan zoveel belastinggeld in steken?" Auloproductie loopt terug vo's, 30.000 Carisma's en 50.000 Space Stars). „We hebben geen hoge pieken meer die een derde ploeg nodig maken", aldus De- wulf. De productiedaling komt niet onverwacht. Auto's hebben een gemiddelde productieperiode van acht jaar. Na het vierde jaar treedt er een geleidelijke daling in. Zo rond 2004 wordt de pro ductie van Volvo's en Carisma's in Bom beëindigd. De Carisma doet het het slechtst. Het testcentrum PDME Auto motive in Helmond sluit eind volgende week de afdeling pro- tobouw. De zestig medewerkers worden elders ondergebracht. Volgens Dewulf is er voor pro- tobouw geen toekomst meer. De gesprekken met geïnteres seerden voor samenwerking of overneming van de twee overi ge afdelingen (300 mensen) vorderen gestaag. Probleem van PDME is de te grote bin ding met een enkel autobedrijf. Daardoor blijven nieuwe klan ten weg. Autofabrikant NedCar schakelt na de kerststop over van een drie- naar een tweeploegen dienst. Directeur Dewulf zei gisteren dat daarover een ak koord is gesloten met de vak bonden. De omschakeling heeft te maken met de gestage terug loop van de autoproductie. De omschakeling kost vol gens Dewulf nauwelijks banen. Wel gaan de werknemers er in inkomen op achteruit, omdat de nachttoeslagen vervallen. Werknemers die deze toeslag willen houden, hebben zich in middels opgegeven voor werk in de paai afdelingen waar de drieploegendienst blijft be staan. De productieprognose voor 2000 bedroeg een jaar geleden nog 250.000 Volvo's en Mitsubi shi's. In werkelijkheid komt dit aantal uit rond de 218.000. In 1999 rolden er in Bom nog 262.000 auto's van de band. De prognose voor volgend jaar is nu 220.000 auto's (140.000 Vol- den haag anp De Nederlandse Spoorwegen krijgen het deze week hard te verduren. De actie van machinisten rondom Zutphen, die weigeren een 'rondje rond de kerk' te rijden, lijkt komende donderdag onaf wendbaar. De Consumentenbond voert actie te gen NS. En deze week leggen verkeersleiders van Hengelo, Zutphen en Deventer drie dagen lang de treinenloop in het oosten en noorden plat omdat ze moeten verhuizen naar grotere centra les in Zwolle en Arnhem. Het sociale plan dat bij deze reorganisatie hoort, is het NS-personeel in het verkeerde keelgat geschoten. Reizigers zullen er vooral buiten de spits last van krijgen. Op initiatief van opnieuw Zutphen maar in middels gedragen door NS-personeel verpreid over het land, bereiden allerlei 'collectieven' bui ten de vakbonden om acties voor op donderdag. Hier richten de protesten zich om te beginnen op hef werken op vaste trajecten. Maar de algehele onvrede onder NS-personeel over de volle trei nen en de vertragingen hebben de actiebereid heid met sprongen doen toenemen. Het Zutphense collectief staat niet alleen, er bestaat ook een Amsterdams Personeels Collec tief, een Noord-Hollands, een Rotterdams, een Roosendaals, een Amersfoorts, een collectief in Den Bosch en eentje in Den Haag, het Residentie Personeels Collectief. De Consumentenbond is 'met onmiddellijke ingang' uit het overleg met NS gestapt. De consu mentenorganisatie eist dat de Spoorwegen afzien van een tariefsverhoging. Bovendien zou er al op 1 januari een restitutieregeling moeten komen voor reizigers die te maken hebben met vertra ging. NS hebben deze eisen gisteren afgewezen, wat aanleiding is voor de Consumentenbond om publieksacties te houden. NS-directeur Lantain sprak gisteren van 'een totale miskenning' van het onderlinge overleg. Volgens de NS-topman is er in het Landelijk Overleg Consumentenbelangen Openbaar Ver voer al door het spoorbedrijf aangegeven dat er hard wordt gewerkt aan een regeling om gedu peerde reizigers geld terug te geven. 1 juli 2001 is de uiterste datum voor de invoering van deze restitutieregeling. Consumentenbond-woordvoerder Van Kou wen zegt dat die datum 'veel te laat is', omdat er al anderhalf jaar over gesproken wordt terwijl de ellende voor de NS-reizigers alleen maar toe neemt. ..Het poldermodel van praten en praten heeft niet tot resultaat geleid. De Spoorwegen be grijpen blijkbaar niet dat de tijd nu rijp is om een gebaar te maken naar de reizigers." De consumentenorganisatie verzamelt morgen op tien grote knooppunten handtekeningen. De resultaten worden aan het kabinet en de NS-di- rectie overhandigd.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9