Servië bang voor nieuwe Balkanoorlog Buitenland Het is in Frankrijk veel te warm en veel te nat Canada zit nu met de gekke-hertenziekte Speurtocht naar Soekarno's vermeende goudschat Groente en geweren in Grozny op Tot 40% kassakorting een groot deel van de collectie. urkse politie bestormt gevangenissen anbul De politie heeft vanmorgen in heel Turkije gevange nen bestormd om een einde te maken aan een hongerstaking n extreem-linkse gevangenen. Voor twee gevangenen kwam actie te laat. Zij stierven vanmorgen de hongerdood. De hon- istaking van ruim duizend gevangenen begon twee maanden leden uit protest tegen hervormingen die Ankara in de gevan- nissen wil doorvoeren. Onderdeel daarvan is het overbrengen n gevangenen uit grote zalen naar kleinere cellen, naar wes ts voorbeeld. De gevangenissen zitten veel te vol, met vaak tot mdcrd gedetineerden in één ruimte. De gevangenen zijn wei- raar niet blij met die omstandigheden, maar vrezen dat ze in n cellensysteem geïsoleerd raken en overgeleverd zijn aan de Bekeur van de bewaarders. [athedraal Milaan ontsnapt aan bom iaan De kathedraal van de Italiaanse stad Milaan is gisteren itsnapt aan een bomaanslag. Het explosief werd vroegtijdig itdekl en kon onschadelijk gemaakt worden. Een medewerker md de bom, die in totaal een kilo explosieven bevatte en was lorzien van een tijdmechanisme. Hij schakelde de politie in. ^autoriteiten ontruimden daarop het gebouw en maakten het plosief onschadelijk. Het was de bedoeling dat de bom om ieuur 's middags zou exploderen. In juni van dit jaar vond de Jitie in Milaan al een explosief in de basiliek van Sant Ambro- 5. Ook die bom kon onschadelijk worden gemaakt. Over het otief en de identiteit van de bommenlegger(s) is niets bekend. TA-leden in Frankrijk veroordeeld Rjj£* Een rechtbank in Parijs heeft gisteren tien leden van de skische afscheidingsbeweging ETA veroordeeld tot gevange- straffen tot acht jaar. Ignacio Miguel Gracia-Arregui, alias aki de Renteria, kreeg vijf jaar. Velen zien hem als een van de ders van de terreurbeweging. Een andere hoge ETA-man, Jo- Javier Arizcuren-Ruiz, kreeg acht jaar. Arregui werd in sep- nber bij een grootscheepse politieactie gearresteerd. De poli- verdenkt hem van betrokkenheid bij een mislukte aanlag op Spaanse koning Juan Carlos. Madrid heeft om zijn uitleve- ig gevraagd, maar dat weerhield de Franse justitie er niet van m in oktober officieel in staat van beschuldiging te stellen. >t openbaar ministerie had tien jaar tegen hem geëist. waalf Russen in busje verdronken skou Russische reddingswerkers hebben gisteren de licha- »n geborgen van twaalf mensen die zaterdag met een minibus or het ijs waren gezakt. De inzittenden, van wie wordt aange- H men dat het \issers waren, kwamen om toen het busje door j( lijs zakte bij het oversteken van de Kama-rivier in de buurt nde Russische industriestad Perm. 's Winters rijden Russen regeld met voertuigen over dichtgevroren rivieren, omdat er >iriig bruggen zijn. De milde temperaturen van de afgelopen ken hebben er echter voor gezorgd dat de ijslaag op veel 3 iatsen nog niet dik genoeg is om auto's te dragen. L x-juntaleider Argentinië bankroet wos aires De Argentijnse justitie heeft beslag gelegd op de J tieren en tegoeden van de voormalige Argentijnse juntalei- r admiraal Emilio Massera en hem failliet verklaard. Hij vt lest op grond van een eerder rechterlijk besluit ruim 365.000 n Iden schadevergoeding en smartengeld betalen aan een fami- I tI van tijdens het militaire bewind (1976-1983) verdwenen ei msen. Massera is nu bankroet omdat hij dat niet kan betalen, rij admiraal zit gevangen op beschuldiging van ontvoering van n ideren. Onder zijn verantwoordelijkheid zouden kinderen politieke gevangenen onder een andere identiteit zijn ge- ii opieerd door derden. Dat overkwam naar schatting vijfhon- |j rd baby's. li Agca in Turkije veroordeeld ta iNBUi Een rechtbank in de Turkse stad Istanbul heeft giste- ;k ïAli Agca, die in 1981 een aanslag pleegde op paus Johannes vo ilus II, tot 36 jaar cel veroordeeld wegens twee overvallen in Ie Ï9. Hij hoeft daarvan echter maar zeven jaar en twee maan- ls uit te zitten wegens goed gedrag en het aantal jaren dat hij v oor andere vergrijpen heeft vastgezeten. Twee jaar voordat re de paus neerschoot, beroofde Agca een taxichauffeur en een di dagplaats. In juni leverde Italië, waar Agca 19 jaar in de cel ij I gezeten wegens de aanslag in Vaticaanstad, hem aan Tur ns uit. Daar werd hij vastgezet wegens moord op de journalist di Ipekci in 1979. Van de straf die hij daarvoor kreeg, moet hij 1 g negen jaar uitzitten. Daarna begint hij aan de straf voor de in irvallen. sk nnan spreekt zich uit tegen doodstraf li .'YORKSecretaris-generaal Kofi Annan van de Verenigde Na- te iheeft zich gisteren hard gemaakt voor een wereldwijd mo il mum op de doodstraf. Hij riep hiertoe op nadat hij ruim drie ill joen handtekeningen uit meer dan 130 landen tegen de sk idstraf had gekregen van religeuze en mensenrechtenorgani- ?n ies. Duizenden mensen zitten verspreid over de hele .vereld h lodencellen, in afwachting van hun executie. Velen zijn on- luldig en anderen zijn voor vergrijpen veroordeeld die in an- be elanden niet of zeer licht bestraft worden, aldus Annan. Van ;e« 189 VN-lidstaten hebben 43 landen een extra protocol tegen lai doodstraf ondertekend, dat hoort bij de Internationale Cpn- ite itie voor Burgerrechten en Politieke Rechten. di: enezuela ontkent komst Montesinos lil iii *cas» Ook Venezuela heeft gisteren ontkend dat de gevluch- oi oormalige chef van de Peruaanse geheime dienst, Vladimiro oli intesinos, in het land is. Afgelopen weekeinde deed Aruba aei al. Een lokale krant berichtte gisteren dat Montesinos de af- ali open week had doorgebracht in een exclusief hotel in de Ve- it.« iolaanse hoofdstad Caracas. Montesinos was de sterke man eii iter het bewind van ex-president Fujimori. Sinds diens val, rel werd ingeluid door een omkoopschandaal waarbij Montesi- aai Avas betrokken, is de spionagechef op zoek naar een land zei hem asiel wil verlenen. Hij zou met een baard en valse pa- hi ren door Latijns-Amerika en het Caribisch gebied reizen. PARIJS HENK GLIMMERVEEN CORRESPONDENT Franse weerkundigen zijn bezorgd over de war me winter. Het blijft in Frankrijk maar regenen bij abnormaal hoge temperaturen, terwijl het in deze periode van het jaar rond het vriespunt zou moeten zijn. De zwaarste regenval doet zich voor in het zuiden en langs de Atlantische kust. Aan de Cóte d'Azur is de afgelopen twee maanden ruim 700 millimeter regen gevallen, evenveel als in normale tijden gedurende een heel jaar. Een woordvoerster van het Franse weerkundig instituut France Météo zei te vrezen dat het warme weer de komende tijd problemen gaat opleveren in de wintersportgebieden. In Gren oble, aan de voet van de Alpen, werd vorige week nog een temperatuur van 21 graden ge meten. In Parijs was het op dat moment 17 gra den. „En het vreemde is dat die waarden 's nachts werden genoteerd, terwijl het normaal gesproken overdag warmer is", aldus de be zorgde reactie van France Météo. De weerkundigen hebben geen verklaring voor het fenomeen. De directe oorzaak denkt men wel te kennen: een voortdurende warme lucht stroom vanuit het zuiden, die al wekenlang ver hindert dat de temperatuur daalt. Maar hoe het komt dat die warme lucht wordt aangevoerd, is nog een raadsel. Men is voorzichtig met specu laties over een mogelijk verband met het gat in de ozonlaag of het broeikaseffect. Voor de boeren is de regen een ramp. In de Mé- doc, waar veel maïs wordt verbouwd, staan alle velden onder water. Het oogsten met tractoren wordt daardoor onmogelijk. Het Franse Insti tuut voor Landbouwonderzoek zegt vooral bang te zijn voor een nog groter probleem: als de wortels van planten en - voor de fruitgebie- den - de bomen lange tijd in het water staan, krijgen ze te weinig zuurstof. Bacteriën hebben daardoor vrij spel bij het aanvreten van de wor tels. Het gevolg zal uiteindelijk zijn dat de plant of boom afsterft. Grote stukken land zullen dan opnieuw moeten worden beplant, waardoor het jaren zal duren voordat er in de betreffende re gio weer geoogst kan worden. Behalve weerkundigen hebben ook medici zich in de discussie over de overvloedige regen ge stort. Een psychiater in Nice zei te weten dat één op de tien inwoners van die stad momen teel depressieve gevoelens heeft. Dat komt, zegt hij, door een gebrek aan licht, waardoor het biologisch evenwicht wordt verstoord. Een collega-psychiater vindt dat maar onzin. Psychische klachten hebben niets met het weer te maken. „Men weet gewoon niet meer waar men aan toe is. De ene na de andere ramp komt op de mensen af; aids, gekke-koeienziekte, gat in de ozonlaag, het klimaat dat van slag is. In de etalages zien de mensen dat er met kerst sneeuw hoort te vallen, maar je staat er in korte broek en in hemdsmouwen naar te kijken." De Canadese overheid heeft al le 1.700 wapitiherten van zes boerderijen in de provincie Sas katchewan laten afmaken. Daarmee wil men verspreiding voorkomen van een hertenver sie van de gekke-koeienziekte (BSE). Dit jaar is bij tot nu toe veertien wapitiherten de chro nic wasting disease geconsta teerd, in de volksmond ook wel gekke-hertenziekte genoemd. Hoewel er tot nu toe geen be wijs is gevonden dat de gekke- hertenziekte overdraagbaar is op de mens of op ander vee, wil de Canadese dienst voor voed- selinspectie geen enkel risico nemen. De afgelopen tien jaar waren slechts twee gevallen van chronic wasting disease bij wa pitiherten in Canada geconsta teerd. Er is dit jaar dus sprake President Wahid geeft opdracht tot nieuw onderzoek van een explosie van de ziekte. Onderzoek heeft uitgewezen dat een uit de VS geïmporteerd hert drager was, en in Saskat chewan de andere dieren heeft geïnfecteerd. In de VS zijn der tien besmette kuddes bekend. Tot eind vorig jaar waren daar ongeveer vijfhonderd gevallen van de hertenziekte aange toond. Vanwege de onzekerheid over besmettingsgevaar voor de mens besloot de Canadese overheid de gekke-hertenziekte te behandelen alsof het om BSE gaat. In het westen van Canada worden zo'n 53.000 wapitiher ten gefokt voor het vlees en de geweien. Het vlees wordt vooral in de VS geconsumeerd. Het fluweel van de horens wordt verwerkt tot homeopathische en geslachtsdrift prikkelende producten. CORRESPONDENT Heeft Indonesië's eerste presi dent, Soekarno, na zijn afzet ting in 1966 nog kans gezien een paar ton goud naar Zwit serse en Oostenrijkse banken te sluizen? Dat gerucht loopt al ja ren, maar werd zelfs in Indone sië meestal met schouderopha len afgedaan. De huidige presi dent, Abdurrahman Wahid, heeft dit gouden kalf nu weer bij de horens gevat en een on derzoek gelast. Het weinig benijdenswaardige speurwerk is volgens het gezag hebbende weekblad Far Eas tern Economie Review opgedra gen aan een zakenman in Hong Kong, oud-officier van het Brit se eliteregiment The Scots Guards. De steeds talrijker criti ci van Wahid zeggen meesmui lend dat dit een presidentiële afleidingsmanoeuvre is. De aandacht zou moeten worden afgeleid van het tot dusverre nauwelijks succesvolle spitwerk naar het meer tastbare miljar denfortuin van de in 1998 afge treden president Soeharto en diens familie. Volgens de geruchten zou de goudschat van Soekarno des tijds grotendeels zijn opgesla gen bij de twee grootste Zwit serse handelsbanken, UBS en SBS. In de jaren zeventig ont kenden die banken dit in alle toonaarden. Maar de UBS gaf soortgelijke ontkenningen ook af over de joodse tegoeden uit de Tweede Wereldoorlog, en die kwamen eind jaren negen tig wel degelijk boven water. De UBS houdt zich nu wat meer op de vlakte. „Bankreke ningen kun je traceren, maar aan goudharen hangt meestal geen naamkaartje. Dat is dus wat moeilijker", aldus een UBS- woordvoerder in Zürich. „Goud is anoniem en bovendien ge makkelijk om te smelten. Maar we hebben geen enkele aanwij zing over een gouddeposito van Soekarno, Soeharto of hoe ze ook mogen heten. Maar als ze via diplomatieke kanalen met harde documentatie komen, zullen we er uiteraard naar kij ken." Indonesië-kenners zien weinig in Wahids gouddelverij. In te genstelling tot de Soeharto-clan baadden Soekarno en zijn fami lie niet in weelde. Zijn laatste echtgenote, Ratna Sari Dewi, woonde na Soekarno's dood in 1970 jaren in Genève. De wedu we dankte haar welstand in die tijd vooral aan de relaties die ze in Europa opbouwde met ver mogende lieden. Zo was ze tij delijk verloofd met een jonge Spaanse bankier en onderhield ze nauwe contacten met de Amerikaanse miljardair Bernie Cornfeld. Soekarno zelfs had meer be langstelling voor mooie vrou wen en Javaanse kunst dan voor vermogensbeheer. „Wijlen mijn geliefde echtgenoot had nooit een cent op zak", heeft Dewi wel eens verteld. „Hij was totaal onzakelijk. Als we op reis waren, moest hij voor courante uitgaven altijd geld lenen bij zijn entourage. Dat was wel eens pijnlijk." Na Soekarno's dood circuleerde in de jaren zeventig wel het hardnekkige gerucht dat hij in zijn laatste levensjaren ^en rela tie had gehad met een mooie prinses uit Kalimantan (Bor neo) die over een fabelachtige goudschat beschikte. Misschien zou de Britse speurder daar eens moeten beginnen. Meer KFOR-troepen langs grens Kosovo Er dreigt een nieuwe Balkanoorlog als de de internatio nale gemeenschap de etnisch-Albanese guerrillastrijders langs de grens tussen Servië en Kosovo niet in bedwang houdt. Die waarschuwing komt van Zoran Djindjic, de beoogde nieuwe premier van Servië na de verkiezingen van aanstaande zaterdag. De vredesmacht KFOR heeft gisteren nog eens 150 militairen met tanks en pantser wagens naar het grensgebied gestuurd. Een Amerikaans- Russische KFOR-patrouille werd daar zondag beschoten door Albanezen. Djindjic, die sprak op een ver kiezingsbijeenkomst in de Ser vische stad Novi Sad, waar schuwde voor 'nieuwe botsin gen op de Balkan' als de rebel len zouden proberen de hoofd weg naar Macedonië en Grie kenland af te sluiten. Hij zei dat de spanningen dan zouden overslaan naar Macedonië, dat ook een omvangrijke Albanese minderheid kent. Etnisch-Albanese opstande lingen drongen vorige maand vanuit Kosovo de gedemilitari seerde zone langs de grens met Servië binnen en veroverden er enkele dorpen. De rebellen konden ongestraft hun gang gaan, omdat alleen licht bewa pende Servische politiemannen de zone binnen mogen, en geen Joegoslavische militairen. De opstandelingen strijden voor aansluiting van de Prese- vo-vallei bij Kosovo. De vallei kent een overwegend Albanese bevolking, maar behoort tot Servië. Er vielen bij het incident van zondag geen slachtoffers onder de KFOR-militairen. Zij probe ren in het grensgebied verdere infiltraties van de Albanese re bellen in Zuid-Servië te voorko men. De Amerikaanse en Russi sche KFOR-militairen schoten terug, maar het is niet bekend of er slachtoffers zijn gevallen onder de rebellen. Ook in het noorden van Kos ovo zelf was het gisteren nog gespannen, nadat zondag bij een treffen tussen Servische burgers en Belgische KFOR-mi litairen twee Serviërs waren omgekomen. Volgens de Belgi sche commandant zouden zijn soldaten tijdens een demon stratie voor hun kazerne ter waarschuwing in de lucht heb ben geschoten, waarbij een ko gel zou zijn afgeketst. Die trof een man dodelijk. Een andere man stierf tijdens het oproer aan een hartaanval. Grozny In de vrijwel geheel stukgeschoten Tsjetsjeense hoofdstad Grozny gaat het 'gewone leven' zo goed en zo kwaad als het kan door, on danks de al ruim een jaar aanhoudende strijd tussen Russische militairen en islamitische opstandelingen. De rebellen eisen onafhankelijkheid voor de Russische deelrepubliek. In Grozny is wel weer groente en fruit op de markt te koop, maar kooplieden en klanten moeten door militairen worden beschermd tegen scherpschutters, die in de vele vernielde gebouwen een keur aan schuilplaatsen vinden. foto ap joeri toetov VLAGGETJESDAGEN BEGINNEN OP MAANDAG 18 DECEMBER LET OP DE ACTIESTICKERS KORTING BIJ DE KASSA pe C&A Vlaggetjesweken zijn er weer. pe leukste uitverkoop van jaar

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7