Kiescollege bevestigt keuze Bush Condi Rice' brengt charme tussen grijze heren Buitenland Ondanks alles gaa het Amerika goe( Eskimo's zien we geld in olieplanne DINSDAG 19 DECEMBER 2000 156 Zoals verwacht heeft het Amerikaans college van kiesmannen en -vrouwen in meerderheid gestemd voor George W. Bush, de huidige gouverneur van Texas, als de 43ste presi dent van de Verenigde Sta ten. De stemmen van de vier kiesmannen van de staat Nevada tilden het stemmenaantal voor Bush naar 271, één meer dan de benodigde 270 van het 538 leden tellende kiescollege. De leden van het college kwamen gisteren in de hoofdsteden van de vijftig staten bijeen om hun stem uit te brengen. WASHINGTON Rtr-AFP-DPA De stemmen worden officieel pas geteld op 6 januari, tijdens een gezamenlijke vergadering van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden. Normaal wordt er weinig aandacht besteed aan het uitbrengen van de stemmen door het kiescollege. Ten eerste omdat de winnaar meestal al ruim van tevoren bekend is, en omdat er nog nooit zo'n juri disch gevecht is geleverd als ditmaal tussen Bush en zijn De mocratische rivaal Al Gore. Bush haalde met zijn 271 kiesmannen maar vier stem men meer dan het aantal dat Gore kon behalen als al zijn kiesmannen inderdaad op hem hadden gestemd. Volgens de eerste berichten heeft ten min ste één van hen dat niet ge daan. EsÉ^fcfcvrouw uit Was hington blanco te heb ben gestemd om te protesteren tegen het feit dat de inwoners in de hoofdstad niet dezelfde stemrechten hebben als de Amerikanen in de rest van de VS. De hoofdstad heeft geen af gevaardigden in het Congres. Bush zelf sprak gisteren in Washington met volksvertegen woordigers en de president van de Amerikaanse centrale bank, Alan Greenspan. Bush zei dat hij alle wonden zal proberen te helen, en dat Republikeinen en Democraten moeten samen werken. Bush en zijn gevolg zijn sinds zondag drie dagen op be zoek in de hoofdstad. Hij heeft Washington vaak afgeschilderd als een oord dat zich buiten de wereld van de gewone Ameri kaan heeft geplaatst door bu reaucratie en vriendjespolitiek. Gisteren was Bush vriendelij ker tegenover de prominente inwoners van de hoofdstad, zo als de leiders van de Democra ten in het parlement, Thomas Daschle en Richard Gephardt. Zij bevestigden dat de Democa- ten willen samenwerken met de president, mede omdat het on der de huidige omstandigheden een voorwaarde is tot goed be stuur. De Senaat heeft sinds de verkiezingen vijftig Democrati sche en vijftig Republikeinse af- gevaardigen. In het Huis van Afgevaardig den hebben de Repubikeinen slechts een krappe meerderheid van 221 tegenover 211 Demo cratische afgevaardigden. Er zijn twee onafhankelijke afge vaardigden en één zetel is nog onbezet. De voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, de Republikein Dennis Hastert, heette Bush welkom in het Ca- pitool. Greenspan bleek niet erg gerust over de plannen die Bush heeft voor grote belasting verlagingen. Maar de komende president heeft zijn gespreks partners duidelijk gemaakt dat hij niet te hard van stapel wil lopen aan het begin van zijn ambtsperiode. Hij wil een con sensus bereiken, bijvoorbeeld over onderwijshervormingen. Hij blijft wel bij zijn plan voor belastingverlagingen van 1,3 WASHINGTON AP Condoleezza ('Condi') Rice, zondag door de aankomende Amerikaanse presiderit George W. Bush voorgedra gen als de eerste vrouwelijke nationale veiligheidsadviseur, werd eindjaren tachtig door Brent Scowcroft van de Stanford Universiteit naar Washington gehaald om hem bij te staan in zijn functie van nationale veiligheidsadvi seur onder George Bush senior. In een periode waarin de Sovjetunie desinte greerde, hielp zij mee vorm te geven aan het beleid dat de VS daar tegen over stelden. In 1986 was Rice, politicologe en on derlegd in militaire zaken van de Sov jetunie, Scowcroft opgevallen door haar kritische opstelling en kennis. Toen zij twee jaar later naar Moskou ging om daar een aantal seminars te verzorgen op de Amerikaanse ambas sade, schreef Moscow News dat zij on der de mannen daar verbijstering wek te, door 'in plaats van te koken en haar aanbidders gek te maken, aantallen ra ketten en tanks, namen van maar schalken en data van topconferenties uit de mouw te schudden'. ,,Ik heb het keer op keer zien gebeu ren", zei Michael McFaul, Democraat en adviseur van Al Gore, maar ook een goede bekende van Rice. ,,Het buiten lands beleid wordt gedomineerd door kale, grijze mannen en die zijn niet ge wend aan iemand als Condi Rice." Ri ce, 46 en alleenstaand, wordt door vrienden omschreven als bijzonder in telligent, welbespraakt en charmant. Behalve een gestaalde manager is zij geschoold pianiste en fanatiek sporter. George W. Bush ontmoette zij voor het eerst toen ze in 1995 diens vader op zocht in Texas. Ze spraken bij die gele genheid vooral over sport, hun beider passie. Bush was nog maar net gouver neur van Texas en had nog geen presi- .dentiële ambities. Toen ze elkaar in augustus 1998 weer ontmoetten was dat veranderd. „Tussen de partijtjes tennis, boottochten en gesprekken op de veranda praatten we over de bui tenlandse kwesties waar de volgende president zich voor gesteld zou zien", zei ze vorige week in een vraaggesprek. Onder het sporten gaf de Stanford- professor haar belangrijke privé-stu- dent college. Bush zegt dat hij Rice zo waardeert omdat ze de dingen kan uit leggen op een manier die hij begrijpt. Rice huldigt conservatieve standpun ten. Ze vindt dat de VS slechts bij uit zondering aan humanitaire missies moeten deelnemen, en niet zo maar alle internationale verdragen moeten ondertekenen. Het tekenen van het klimaatverdrag van Kyoto is volgens haar een fout geweest. Ze is voor een harde opstelling tegenover Moskou, en vindt dat het Amerikaanse belang cen traal moet staan bij alle beslissingen. „Er is niets verkeerds aan om iets te doen wat de hele mensheid ten goede komt, maar het is in zekere zin een ne veneffect." Rice werd in 1954 geboren in Alabama, waar toen nog rassenscheiding be stond. Toen zij negen was kwamen vier zwarte meisjes, van wie er één bij haar op school had gezeten, om bij een bomaanslag op een baptistenkerk. Condoleezza ('Condi') Rice: „Er is niets verkeerds aan om iets te doen wat de hele mensheid ten goede komt, maar het is in zekere zin een neveneffect." foto afp tannen maury Haar vader en andere mannen uit de buurt hielden 's nachts de wacht om eventuele overvallers tegen te houden. „Het waren enge tijden", zei ze in een interview met het blad Time. Tegen de tijd dat ze naar de middelbare school ging, was het gezin verhuisd naar Co lorado. Door twee klassen over te slaan kon ze al op haar vijftiende naar de universi- WASHINGTON ANP Het echtpaar Bush deed gisteren de eerste zaken in Washington. Toekomstig bewoonster Laura ging in het Witte Huis op bezoek bij - nu nog - First Lady Hillary Clinton, George leek topman Alan Greenspan van het stelsel van centrale banken te willen bijsturen. foto's reuters en afp Het risico van een raketaanval met chemische, biologische of nucleaire wapens op de Ver enigde Staten is groter dan tij dens vrijwel de hele Koude Oorlog, maar voor rest gaat al les uitstekend. Dit staat te lezen in een rapport dat de Ameri kaanse geheime dienst CIA in samenwerking met diverse des kundigen heeft opgesteld over de toekomst van de VS. Het gisteren gepubliceerde rap port heet 'Global Trends 2015, een dialoog over de toekomst rpet non-gouvernementele des kundigen'. Het is een poging van de CIA om op de drempel van een nieuw presidentschap aan de hand van onafhankelijke kenners eens rond te kijken buiten de atmosfeer van ver trouwelijke bronnen die waken over de nationale veiligheid. Het rapport is opgesteld dooi de Nationale Informatie Raad (NIC), die zetelt in het CIA- hoofdkwartier. Voorzitter John Gannon schetst volgens de Washington Post met het 68 pa gina's tellende rapport een op timistisch beeld van de VS. Het land blijft ten minste tot 2015 economisch ijzersterk, en zeker tot die tijd de enige supermacht op aarde. Er zijn natuurlijk wat onzeker heden, zoals China, Rusland, het Midden-Oosten, Japan en India, maar de VS blijven toon aangevend. De economie, aan gedreven door de informatie technologie, versterkt de positie van de VS. De belangrijkste uit daging is de wijze waaroj negatieve kant van de ring wordt aangepakt. Toch bevat het rapport aantal scenario's die aanl geven tot ongerustheid, nationaal terrorisme ma<£j| raketaanval met biologist chemische of nucleaire' op de VS aannemelijker! dens de Koude Oorlog. ging wordt de komende jaren alleen maar groter, middelen waarmee terro; zouden kunnen toeslaan, den steeds geraffineerde; dodelijker. Voorts maakt de NIC zie) gen over een Russisch-Q Indiaas bondgenootssch; gen Washington, het uite len van de Amerikaans-] se alliantie door handels en andere onenigheden, over de migratie. LegaleJ gale immigranten vormt 15 procent van bevolking meer dan vijftig landen, percentage zal verder en dat kan tot grote socij politieke spanningen leii ook al dragen de migrani tot economische dynami De toename van de were volking staat niet hoogoj NIC-lijst van zorgelijke pi Er is voedsel genoeg, alt hongersnood bestaan do litiek falen. Er is geen red te viezen voor ener hoewel de vraag naar eni de komende vijftien jaar helft zal toenemen. Allei watertekort dreigt in delf de wereld, wat tot conflii kan leiden. miljard dollar over een periode van tien jaar. Bush' echtgenote, Laura, was gisteren al in het Witte Huis, op bezoek bij Hil lary Clinton. De scheidende president en zijn echtgenote zoeken nog een andere woning in Washington. Hillary is sena tor geworden voor de staat New York, en zoekt een pied a terre in de hoofdstad naast haar nieuwe woning in The Big Ap ple. teit van Denver. Ze begon een muziek studie, maar merkte dat ze daarvoor zowel de eenzijdige gerichtheid als het natuurlijke talent miste. Op zoek naar een ander vak werd ze op internatio nale studies gewezen door Joseph Kor- bel, die vervolgens haai' mentor werd. Korbel was de vader van Madeleine Al bright, minister van buitenlandse za ken in de regering-Clinton. Na twee jaar Washington had Rice ge noeg politiek gezien en keerde zij terug naar Stanford om daar tot de op één na hoogste bestuurder te worden be noemd. Een van de punten die tegen Rice zouden kunnen spreken, is dat ze te lang in het academisch milieu heeft vertoefd om in het internationale poli tieke bedrijf te kunnen meekomen. „Wat je zult horen, is dat ze vooral kennis heeft van de Sovjetunie van tien, twaalf jaar geleden", zegt oud collega Andrew Kuchins. De vraag of ze als Sovjet-deskundige wel voldoende kennis heeft van al die andere gebieden van de wereld waar mee ze als veiligheidsadviseur te ma ken krijgt, wimpelt Rice af met het ar gument dat elke wetenschapper nu eenmaal een specialisme moet kiezen. Over de vraag of ze zich tegenover sterke persoonlijkheden als aanko mend minister van buitenlandse za ken Colin Powell en vice-president Dick Cheney staande zal kunnen hou den, hoeft men zich volgens Kuchins geen zorgen te maken. „Ze is een ster ke persoonlijkheid en moet nooit wor- deh onderschat. Tegenover wie dan ook, Condi staat haar mannetje." ANCHORAGE MAUREEN CLARK Het dorp Kaktovik ligt op de vlakke, bevroren toendra's aan de kust van de Poolzee. Kakto vik ligt duizenden kilometers van Texas,,Florida, Tennessee en het Witte Huis. Toch hielden de 238 inwoners, voornamelijk Inupiat-eskimo's, de marathon om het Amerikaanse president schap nauwlettend in de gaten. „We hebben kabeltelevisie en kunnen CNN ontvangen", zegt Alfred Linn jr., de voorzitter van de dorpsraad. Het dorp in Alaska had dan ook een bijzonder belang bij de uit komst van de verkiezingen. Kaktovik is de enige leefge meenschap op de vlaktes van het Arctic National Wildlife Re fuge, het beschermde natuurge bied waar de aanstaande presi dent George W. Bush proefbo ringen wil laten verrichten. Daarmee heeft het dorp een sleutelpositie in het ambitieuze energieplan van Bush. Diens ri vaal Al Gore vond boringen in het poolgebied geen goed idee, en wilde het met rust laten. Linn stemde op Bush. Net als veel van zijn dorpelingen is hij voorstander van de olieborin gen, omdat daarmee voor zijn geïsoleerde dorp, waar 30 pro cent van de mensen zonder werk zit, grote economische winst te boeken valt. Het over grote deel van het 7,6 miljoen hectare metende natuurgebied is nu nog verbodèn terrein voor .de oliemaatschappijen. Alleen een strook van ruim een half miljoen hectare langs de kust is aangemerkt als oliewingebied. Volgens schattingen zitten daar tussen de 5,7 en zestien miljard vaten olie in de grond. President Bill Clinton heeft ver zoeken van Republikeinse Con gresleden uit Alaska om proef boringen toe te staan steeds af gewezen. Maar nu Bush presi dent wordt, krijgen de vu >e standers van boring een ld stander in het Witte Hui lie halve de president zullen m echter ook het sterk verd 'a Congres en het volk aan zijde moeten krijgen. Projectontwikkelaar Can Toohey denkt daar wel zullen slagen, nu de stoo ten in de Verenigde Stall ]j gevolg van de hoge oliep erg hoog zijn, en een sta i Californië zo'n groot tel stroom heeft dat overwop wordt de stroom enkele per dag af te sluiten. Als koude, donkere winterw o zullen steeds meer dus ook politici - waarde >1* krijgen voor het idee in) d naar olie te boren, aldus Toohey. Milieubeschermers en ii van de Gwich'in-stam in binnenlanden van Alask het noordwesten van Ca zijn tegen de olieboringe gens hen zullen die hetr O lijk evenwicht op de toei sh verstoren. In het gebied or talloze dieren in het wik Ijo ren, bruine beren, musk od sen, honderden soorten gels en kariboes die er hi kraamkamer hebben. De tegenstanders hebbe e aangekondigd in het komen als Bush zijn plai doorzet. Ze hopen echte Clinton het gebied voor eind van zijn ambtsperio uitroepen tot nationaal ment. Op zichzelf verbit wc dergelijke status het bon maar de horde die de oli mi drijven te nemen hebbel aanzienlijk hoger zijn als gebied op dezelfde lijsti ml bijvoorbeeld het Vrijhen Clinton staat niet onwel; w tegenover dat idee, maai besluit over de statusvei van het natuurgebied ht re nog niet genomen. DE VLAGGETJESDAGEN BEGINNEN OP MAANDAG 18 DECEMBER LET OP DE ACTIESTICKERS KORTING BIJ DE K/'L

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 6