Geen Klimnnttop tiU en VS doodrijden vrouw Spraakwaterval Kalsbeek naar 'hoofdpijnpost' Binnenland 1# t-iTt T7n Eis van vier jaar voor Kortsluiting in locomotief België zet scherpschutters in tegen ontsnapte wolf Jellinek wil hulp bieden aan rokers Maxima mag ook Maximus zijn Kok praat met Kalsbeek over opvolging Cohen Jederlands Persbureau CPD Geassocieerde Pers Dier Seen verband moordzaken' jingen Volgens de Groningse politie bestaan er geen ver- iden tussen de moordenaar van Anne de Ruijter de Wildt en Jere onopgeloste Groningse moorden. Een woordvoerder ]de gisteren uitlatingen van misdaadverslaggever Peter R. de ies niet bevestigen. In een uitzending van zondagavond stelde Vries dat de man die een half jaar geleden na DNA-onder- iek werd aangehouden voor de moord op de Gronings stu fte, mogelijk verantwoordelijk zou zijn voor minstens één idere moord op een Groningse prostituee. De politie beklem- jont dat er slechts bewijs is voor de twee moorden waarvoor ;man op 18 januari moet voorkomen. ixtra geld voor opvang wateroverlast mhaag Het kabinet trekt tot 2020 bijna 2,8 miljard gulden ex- a uit voor maatregelen tegen wateroverlast. In geval van nood an er volgens het kabinet in ieder geval in de Ooijpolder, het jnstrangengebied en de Biesbosch water worden opgevangen, aatssecretaris De Vries (waterstaat) heeft het kabinetsbesluit steren toegelicht. Door bodemdaling en stijging van de zee- liegel moet Nederland fors investeren in een andere omgang et water. De wateroverlast neemt toe en de veiligheid neemt ;Het kabinet heeft de adviezen van de commissie waterbe- ier 21 eeuw in hoofdlijnen overgenomen. larine onderschept 5000 kilo wiet m haag De Nederlandse marine heeft gisteren in het Cari- sch gebied ongeveer 5000 kilo marihuana onderschept. De ugs werden aangetroffen op een schip uit Colombia. Het :hip bevond zich op ongeveer 300 mijl ten oosten van Curasao N iwordt naar Puerto Rico gebracht voor nader onderzoek. De jmanning is aangehouden. De Nederlandse marine voert in tCaribisch gebied samen met de Amerikaanse kustwacht ugsoperaties uit. Dit jaar onderschepten beide organisaties ;ens het ministerie van defensie gezamenlijk 13.468 kilo BS- legistratie homeopathische middelen haag Niet alle homeopathische en antroposofische pro- - icten mogen zomaar worden geregistreerd en op de markt irden gebracht. Dat stelde het College ter beoordeling van ge- J? lesmiddelen gisteren bij de Raad van State in Den Haag. Het illege kwam daar in 'hoger beroep' tegen uitspraken van rech- rs in Breda en Den Haag. Die bepaalden eerder dat het college 0 nerecht registratie van verschillende homeopathische en an- iposofische producten heeft geweigerd. Het gaat hierbij om oducten als hoestdrank en huidzalf. De discussie tussen bei partijen gaat over de toepassing van een overgangsregeling, emoet uiteindelijk resulteren in het registreren van alle pro leten die op de markt worden toegelaten. olitie-CAO laat nog op zich wachten haag/amsterdam Minister De Vries van binnenlandse zaken iwacht dat het overleg over de politie-CAO pas eind april 01 is afgerond. Het huidige akkoord loopt 31 december af. stermiddag bereikten de politiebonden en het ministerie een koord over een 'tussendocument' dat zal gelden tot er een 10 met terugwerkende kracht op tafel ligt. Als overbruggings- latregel hebben de bonden en de minister een maandelijkse :lage van 1,5 procent afgesproken, die op 1 februari volgend ïr ingaat. Verder wordt het maandgeld van aspiranten afge- haft. Die krijgen per 1 januari minimaal het wettelijk mini- iimloon voor volwassenen. ïdustrie komt afspraken besparing na ihaag De industrie is de afspraken met de overheid over ergiebesparing goed nagekomen. Dit blijkt uit een overzicht er de meerjarenafspraken over verbetering van de energie-ef- iency. In de periode van 1989 tot 1999 werd een verbetering p,de efficiency bereikt van 20,4 procent. De doelstelling was procent in dit jaar. De verbetering komt neer op een vermin- ring van de uitstoot van het broeikasgas C02 met 8,5 miljoen - rper jaar. Veel sectoren van de industrie lopen voor op de elstelling, maar de lichte industrie en de bouwmaterialenin- strie zullen die waarschijnlijk niet halen. ieblesseerde sporters werken door' dningen Sporters met een chronische blessure zitten niet, als het vooroordeel wil, thuis op de bank te kniezen. Ze wer- n stug door en verbijten liever de pijn, dan dat ze niet naar n werk gaan. Dit blijkt uit onderzoek van de werkgroep sport- neeskunde van het Academisch Ziekenhuis Groningen (AZG). Igens eerdere publicaties zouden sportblessures de samenle- ig miljarden kosten. „Maar sporters herstellen niet alleen eller, ze presteren ook meer omdat ze de hedendaagse hoge rkdruk fysiek beter aankunnen',', stelt Diercks, voorzitter van werkgroep. uto's in Tiel raadselachtig beschadigd 1; Twee auto's zijn gisteren in Tiel op raadselachtige wijze aar beschadigd geraakt. De bestuurders van de wagens den- n dat er zware metalen delen uit de lucht zijn komen vallen, lar volgens een deskundige van de Luchtmacht is dat vrijwel mogelijk. De bestuurders, een man uit Tiel en een inwoner - i Nijmegen, reden op een weg op het industrieterrein. Plotse- g zagen zij iets vallen. De voorste auto liep een gat in de mo- ïap op. De bestelwagen die er zo'n 20 meter achter reed leg een flinke scheur in het dak en een forse deuk. Tussen ide auto's in sloeg een metalen voorwerp een gat in het weg- k. De politie in Tiel probeert het raadsel vandaag te ontwar- estuur Honki Ponk stapt niet op iiedam Het bestuur van kinderdagverblijf Honki Ponk in ïiedam weigert op te stappen. Dat heeft wethouder P. Groe- wegen gisterochtend van directrice M. van Wolferen te horen ■regen. De gemeente Schiedam had op een gesprek aange- ingen nadat ouders en medewerkers het vertrouwen in de stuursleden hadden opgezegd. Reden voor het conflict bin- het Schiedamse kinderdagverblijf is de benoeming van de istreden iatrosoof J. de Kok als adviseur. Ouders en mede- rkers waren het daar niet mee eens. Een aantal bestuursle- stapte uit onvrede op. Een gisterochtend gehouden de- mstratie van boze ouders heeft tot nu toe niet mogen baten. og geen college in Utrecht Icht* De partijen die in Utrecht onderhandelen over een uw college van burgemeester en wethouders, zijn er in de cht van maandag op dinsdag opnieuw niet uitgekomen. De idline was bij het begin van de onderhandelingen gesteld op elopen zaterdag, maar die bleek toen al niet haalbaar. Toch i alle partijen optimistisch over eep goede afloop. Vandaag pen ze het eens te worden over het werkprogramma en mor- over de verdeling van de wethoudersposten. Kans op wereldwijd akkoord nu bijzonder klein Er komt geen ingelaste klimaattop tussen de Europese Unie, de Verenigde Staten en een aantal andere indu strielanden. De EU had de landen gisteren uitgenodigd nog deze week in Oslo om de tafel te gaan zitten om na de mislukte klimaatconferentie in Den Haag alsnog een akkoord te sluiten over maatregelen om het klimaat te beschermen. Maar de VS lieten al snel weten voor de uit nodiging te bedanken. brussel anp Nu het overleg in Oslo niet doorgaat, wordt de kans op een wereldwijd akkoord bijzonder klein. In mei praten de landen van de Verenigde Naties verder in Bonn. De kans dat de VS dan nog zijn te paaien voor ver gaande afspraken is zeer on waarschijnlijk, omdat in januari de regering-Bush aantreedt. Bush is het flimaat veel minder goed gezind dan de huidige president Clinton. Minister Pronk reageerde gis teren tijdens de Milieuraad in Brussel zeer teleurgesteld op het afhaken van de VS. Volgens de voorzitter van de Haagse conferentie wordt het nu een stuk moeilijker om de indu strielanden alsnog op een lijn te krijgen. Pronk wil voor de con ferentie in Bonn nog een aantal pogingen ondernemen om het overleg vlot te trekken. Evenals in Den Haag zal Pronk de kli maattop in Bonn voorzitten. De VN-conferentie in Den Haag mislukte eind november op de valreep. De EU werd het net niet eens met de VS. In het spoor van de VS zaten landen als Canada, Japan en Australië. Een akkoord tussen de indu strielanden in Oslo had de grootste hindernis op weg naar een mondiaal klimaatakkoord weggenomen. De grote twistappel tussen de EU en de VS betreft de hard heid van maatregelen om de uitstoot van broeikasgassen, zoals kooldioxide, te verminde ren. De EU beschuldigde de VS in Den Haag van ondermijning van eerdere afspraken. Zo wil len de VS bossen en landbouw grond als 'natuurlijke C02- eters' opvoeren, terwijl de EU hier zeer veel moeite mee heeft. Ook willen de VS zelf kunnen bepalen hoeveel maatregelen zij in eigen land nemen. De EU vindt dat elk land allereerst in eigen huis aan de slag moet. utrecht, oudewater gpd Een auto is, zeker als er een dronken man achter het stuur zit, een moordwapen. Mede om die reden eiste de Utrechtse of ficier van justitie J. Francissen vier jaar gevangenisstraf tegen de automobilist die deze zomer de 20-jarige Mariska van Vliet doodreed op een landweg bij Oudewater. Daarnaast hoorde de man gisteren de maximale rijontzegging van vijfjaar eisen. Met veertien, vijftien glazen bier achter de kiezen voelde de 26-jarige Haastrechtenaar zich op 25 juni goed in staat om te rijden. Hij kwam, net als het slachtoffer, van een tentfeest in Hoenkoop. Op de smalle maar overzichtelijke Hoenkoopse Buurtweg fietsten middenin de nacht Mariska en twee vrien dinnen naar huis. Omdat zij een auto hoorden, maakten zij al wat ruimte. De bestuurder herinnert zich alleen de klap nog, in paniek reed hij door. Hij parkeerde zijn auto ergens in Haastrecht en liep verder naar huis. De politie zocht diezelfde nacht met man en macht in de regio naar een beschadigde auto en haalde te gen de ochtend de man uit bed. Hij verklaarde te zijn gaan sla pen in de hoop wakker te wor den en te ontdekken dat er niets was gebeurd. De officier van justitie vertel de dezelfde weg te hebben ge reden in het donker toen hij op bezoek ging bij de nabestaan den van Mariska. Volgens de aanklager is de weg goed ver licht en moet de bestuurder de fietsers op honderden meters afstand hebben gezien. Het licht van Mariska's fiets deed het niet maar van haar vrien dinnen wel. Bovendien had ze een reflector. De officier legt de man dood slag ten laste. Francissen stond uitvoerig stil bij de roep vanuit de maatschappij om daders van dergelijke dramatische ongeval len harder te straffen. Om die reden zijn de strafmaxima twee jaar geleden drastisch ver hoogd. HB Dordrecht Kortsluiting in de locomotief veroorzaakte gisteren een brandje in de internationale trein van Brussel naar Amsterdam. De trein kwam tot stilstand op station Dordrecht, waar enige tijd drie sporen versperd waren. Het gevolg daarvan was weer dat er minder intercity's kon den rijden tussen Dordrecht en Rotterdam. foto anp robert vos brussel anp/belga vermoeden dat de wolf door een psychopaat op de schapen De Belgische rijkswacht zet wordt losgelaten, aldus Rodts. twee scherpschutters in om de Die zou het beest gevangen wolf te vangen die al geruime houden en vrijwel geen eten ge- tijd overlast bezorgt in Zeeuws- ven> waardoor het dier extra Vlaanderen en het Belgisch grensgebied. Samenwerkende politieteams uit Nederland en België zijn er tot dusver niet in geslaagd het beest te grijpen. Volgens woordvoerder J. Rodts van het speciaal gefor meerde wolventeam van de rijkswacht blijft het de bedoel- ding de wolf levend te vangen met behulp van een verdo vingsgeweer. Als het niet anders kan, wordt het dier gedood. Sinds oktober zijn er tiental len schapen gedood, vermoe delijk door de wolf. Gisteren sloeg hij opnieuw toe in Loke ren. Eén schaap werd doodge beten, een ander exemplaar raakte zwaargewond. In het wolventeam groeit het De Stichting Wolvenopvang Nederland wil niet meer sa menwerken met de Belgische organisaties. Het plan om scherpschutters in te zetten, is voor T. van Hilst de druppel die de emmer doet overlopen. „We hebben een plan gemaakt om de wolf levend te vangen, en daarover afspraken gemaakt. De Belgen lappen gemaakte af spraken steeds weer aan hun laars." Wolvenopvang en dierenbe scherming in Nederland hou den vast aan het eerder ge maakte plan de wolf te lokken met geluidsignalen en daarna een verdovingsgeweer in te zet- 'Ernst nicotineverslaving niet goed onderkend' GroenLinks en D66 in debat over adoptie: amsterdam gpd De directie van de Amsterdam se verslavingskliniek Jellinek wil naast drank-, drugs- en gokver slaafden ook rokers hulp gaan bieden. „De ernst van nicotine verslaving wordt in ons land niet goed onderkend", aldus Jellinek-arts Trudi Tromp. Bij de Jellinek komen êteeds vaker hulpverzoeken van verstokte rokers binnen. In een brief aan minister Borst van volksgezondheid schrijft de Jellinek-directie dat er dringend geld nodig is voor een professionele en structurele aanpak van rookverslaving. In de brief wordt erop gewezen dat Nederland het hoogste per centage rokers kent. De (maat schappelijke) kosten die het ro ken in de gezondheidszorg ver oorzaakt, zijn vele malen hoger dan de kosten die moeten wor den gemaakt voor de begelei ding bij het stoppen, aldus de directie. Het verzoek van de Jel linek aan minister Borst wordt gesteund door Stivoro, de Stichting Volksgezondheid en Roken. De goede mogelijkhe den van behandeling van nico tineverslaving zijn gebleken tij dens een samenwerking tussen de Jellinek en de Amsterdamse GG&GD. Daarbij werd tijdens een artsenspreekuur onder steuning gegeven met medica menten, zoals de (niet door het ziekenfonds vergoede) anti- rookpil Zyban, of met nicotine vervangende middelen zoals pleisters. Kort geleden heeft de kliniek voor het eerst een zwaar verslaafde roker met succes enige tijd opgenomen. Volgens de Jellinek-directie kan het voornemen van minister Borst om binnen vier jaar 750.000 Nederlanders te laten stoppen met roken, alleen worden be reikt als daarvoor geld wordt uitgetrokken. „Stoppen met een verslaving betekent ont wennen. Hiervoor is de hulp van deskundigen nodig en van bewezen effectieve middelen." Nicotineverslaving past vol gens de Jellinek goed binnen de Nederlandse verslavingszorg. Het biedt de kliniek tevens de mogelijkheid onderzoek te doen naar de verbanden tussen nicotine-, alcohol- en drugsver slaving. Volgens Jellinek-arts Tromp roken drugs- en alco holverslaafden massaal. den haag gpd De GroenLinks- en D66-fractie in de Eerste Ka mer vinden het discriminerend dat leden van het koningshuis die op de troon willen, niet met iemand van gelijk geslacht mogen huwen. Pre mier Kok had eerder op schriftelijke vragen ge antwoord dat dit voor hen niet mogelijk is in verband met de erfelijkheid van het koning schap. D66-woordvoerder Kohnstamm vindt dat een vreemde redenering van het kabinet. Hij wees er gisteravond op dat een kinderloze vrijgezel gewoon koning mag worden en dat een huwe lijk van de koning of koningin kinderloos kan blijven. „Waarom is een homoseksuele prins dan alleen vanwege zijn geaardheid niet ge schikt voor het koningschap?" Kohnstamm legde dat voor aan staatssecreta ris Cohen van justitie, die de twee wetsvoorstel len om huwelijk en adoptie mogelijk te maken voor personen van gelijk geslacht, door de Eer ste Kamer moet loodsen. Woordvoerder Van Schijndel (GroenLinks) vroeg zich ook af waar de voorwaarde is vastge legd dat koninginnen en koningen kinderen dienen te krijgen. En als de grondwet het hen zou beletten om iemand van hetzelfde geslacht te huwen en kinderen te adopteren, dan is het volgens hem tijd de grondwet te wijzigen bij de eerste gelegenheid in 2002. De GroenLinkser vindt zelfs als rechtgeaarde republikein discriminatie van de Oranjes on rechtvaardig, „hoewel boze tongen beweren dat wij langs deze weg het koningshuis willen doen uitsterven. Maar voor afschaffing van de mo narchie bewandelen wij liever de democrati sche weg", aldus Van Schijndel. Cohen reageert vandaag op de inbreng van de fracties. Eventueel volgt een stemming van de 75 senatoren. Waarschijnlijk worden de voorstellen aangenomen. De voorstanders WD, PvdA, D66, GroenLinks en SP hebben met 48 van de 75 zetels een ruime meerderheid. De christelijke fracties zijn tegen. den haag lianne sleutjes foto anp toussaint kluiters Het eerste dat opvalt aan de 45-jarige El- la Kalsbeek is haar radde tong. Een be toog waar een ander Kamerlid een kwar tier voor nodig heeft, slingert zij er in vijf minuten uit. Denken kan zij waarschijn lijk nog sneller. In elk geval heeft die spraakwaterval haar nog nooit in een moeilijk politiek parket gebracht. Vorig jaar kreeg Kalsbeek, na tien jaar justitiewoordvoerder in de Kamer, een beloning. Zij mocht de parlementaire onderzoekscommissie leiden die moest nagaan of de bevindingen van de parle- mentaire-enquêtecömmissie Van Traa een gunstig effect hadden gehad op de werkwijze van politie en justitie. De schijnwerper kwam pas goed op Kalsbeek en consorten te staan toen zij ontdekten dat zeker 15.000 kilo cocaïne Nederland was binnengesmokkeld met medeweten van corrupte agenten en douaniers. Een gegeven waar Van Traa niet achter was gekomen. Ondanks deze schokkende onthulling was de commis- sie-Kalsbeek overwegend positief over het opsporingswerk van politie en justi tie, een rotte plek daargelaten. Na het parlementaire onderzoek nam Kalsbeek het politieke handwerk weer op, feilloos aanvoelend wat leeft onder de mensen. Zo bepleitte ze vorig jaar november een langere proeftijd voor ze- denmisdadigers. Zij ontkende dat zij hierop was gebracht door de onrust die was ontstaan na de moorden op Sybine Jansons en Marianne Vaatstra. Afgelopen voorjaar riep ze op om de pakkans voor criminelen te verhogen, omdat anders het vertrouwen van de burgers in het strafrecht zou afnemen. Dat is volgens haar toch al niet erg hoog, doordat bijvoorbeeld rechtbanken straf zaken seponeren wegens te weinig man kracht. Aan de andere kant stelt Kals beek dat het bouwen van cellen alleen geen oplossing is voor de criminaliteit. Ouders van probleemjongeren moeten van haar alle steun krijgen van de over heid. Kalsbeek heeft zich als justitiespecialist in de Kamer vooral bezig gehouden met de zware criminaliteit. Over asielzaken. een van de belangrijkste taken van een staatssecretaris van justitie, liet zij zich in het openbaar nooit uit. Maar volgens bronnen in de PvdA is Kalsbeek wel de gelijk nauw betrokken geweest bij de totstandkoming van de nieuwe Vreem delingenwet, die het aantal asielzoekers moet beperken. Job Cohen, die zijn job eens een 'hoofd pijnpost' noemde vanwege de zware emotionele kanten aan het asielbeleid, heeft deze wet door het parlement ge loodst. Maar de ambtenaren van de Im migratie- en Naturalisatiedienst kunnen gerust zijn: nu Kalsbeek hun baas wordt, zal zij achter hen staan, ook als ze fou ten maken. Kalsbeek had in het verleden vaak kritiek op voormalig minister van justitie Sorgdrager, als die haar ambte naren weer eens afviel. De nieuwe staatssecretaris zal in elk geval wel de re organisatie van de rechterlijke macht ter hand moeten nemen. Rechters roeren rich nu al tegen de voorgenomen veran deringen. Maar daar zal juriste Ella Kals beek, fel en gedreven als zij is, zich niet door laten afschrikken. Robot verricht operaties aan maag en gal utrecht gpd In het Universitair Medisch Centrum Utrecht zijn voor het eerst in Nederland operaties met behulp van een robot suc cesvol uitgevoerd. Het betreft operaties van de maag, darm en den haag gpd Als haar gesprek met minister president morgen goed uitpakt wordt Ella Kalsbeek (45) staats secretaris van justitie. Het PvdA-Kamerlid volgt daarmee Job Cohen op die burgemeester van Amsterdam wordt. Kalsbeek zelf wilde gister avond nog niet op de benoe ming vooruitlopen. „Het ge sprek is woensdag en volgens de regels mag ik daarover nu niets zeggen", was het enige dat zij kwijt wilde. Nog voor de be noeming van Cohen definitief was, werd Kalsbeek als de meest serieuze kandidaat ge noemd. Sinds rij in 1989 in de Twee de Kamer kwam, heeft de Pv- dA'ster zich vooral beziggehou den met justitie. Ze verwierf be kendheid als voorzitter van de naar haar genoemde commis sie die de nasleep van de IRT- affaire onderzocht. De commis sie ontdekte dat begin jaren ne gentig met medeweten van de politie 15.000 kilo cocaïne op de markt was gebracht. De por tefeuille asielzaken die Kalsbeek nu krijgt, is nieuw voor haar. WD-fractievoorzitter Dijkstal heeft Kalsbeek gisteren veel succes gewenst met de ver wachte benoeming. De WD had graag gezien dat Cohen staatssecretaris van justitie was gebleven zodat hij zijn nieuwe vreemdelingenwet zelf kon uit voeren. Kalsbeek krijgt te ma ken met een 'lastige portefeuil le', meent Dijkstal. Voordeel van robotoperaties is, dat er geen sprake is van tril lingen zoals bij mensenhanden het geval is, en er rijn veel klei nere openingen nodig. De pati ent heeft daardoor minder pijn en geneest sneller. Bovendien biedt de robot meer technische mogelijkhe den, zegt chirurg I. Broeders: „Een robot heeft drie armen Twee om de operatie-instru menten te bedienen en de an der voor de camera waardoor de chirurg kijkt en die de beel den opneemt. Dat scheelt enorm." Mensenhanden blij ven echter nodig. De chirurg bedient de robot in de operatie kamer. De apparatuur die wordt ge bruikt is ontwikkeld in de Ver enigde Staten. Het idee was om met behulp van een robot op afstand op het slagveld te kun nen opereren. Omdat het ge bruik van de robot op mensen in Amerika tot voor kort niet was toegestaan, is de appara tuur verder ontwikkeld in Euro pa.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5