De ruggengraat van de publieke omroe] H Gesprek van de Dag Kerstman op bezoek Zelfmoord onder jonge vrouwen fors gestegen DINSDAG 19 DECEMBER 2000 152 laar Relschoppers aanpakken Zo langzamerhand zijn de rellen in Den Bosch het niveau van 'opstootje' ontstegen. Delen van de provinciestad en haar inwoners worden nu al drie dagen en nachten in gij zeling gehouden door relschoppers die louter en alleen op een confrontatie met het gezag uit zijn. De in groten getale aanwezige politie staat op afstand en tracht de furie te iso leren in de hoop dat het vuur vanzelf uitgaat. In Den Bosch wankelt de rechtsstaat. Wat is er in hemelsnaam aan de hand? Niemand schijnt het te weten. De media trekken blikken vol deskundigen open. maar die komen niet verder dan het signaleren van 'maatschappelijke' tendensen. Dat geweld voor sommige groepen een 'way of life' is. Dat de ongekende materiële welvaart van onze tijd er blijkbaar niet in slaagt de soms uiterst primitieve behoeften van de mens te bevredigen. Intussen is het grote navelstaren alweer begonnen. De burgemeester van Den Bosch zou veel te vroeg de blaam van bet schietincident in de schoenen van de doodgescho ten hooligan Pierre Bouleij hebben geschoven. De politie, die aanvankelijk op een doodgewone burenruzie was afge komen, had zich na de bedreiging met een slagersmes uit het huis van Bouleij en uit de wijk moeten terugtrekken. Andere commentatoren menen dat de burgemeester de wedstrijd Den Bosch-VW niet had moeten afgelasten, dan was er niets gebeurd. Sinds de dood van Bouleij hebben de hooligans, waar ze ook vandaan mogen komen, vrij spel. Privé-eigendommen en publieke voorzieningen worden in blinde woede ver nield. Dronken relschoppers smijten stoeptegels en vuur werk naar de ME. Buurtbewoners, jong en oud, wachten met de schrik in het lijf achter de beschutting van de gor dijnen af hoe de nacht nu weer zal verlopen. Politie en justitie zeggen vrijdag tijdens de begrafenis van Bouleij geen geweldsuitbarstingen te zullen tolereren. De vraag rijst waarom zij dat nu dan wel doen? Zijn de autori teiten naar aanleiding van eerdere incidenten bevreesd voor een golf van negatieve publiciteit? Durven ze gewoon niet meer? Of is onze samenleving de scheidslijn tussen tolerantie en handhaving van de wet uit het oog verloren? Vast staat dat de regels van de rechtsstaat nu al drie dagen lang met de voeten worden getreden. Dat de inwoners van de betrokken wijk in Den Bosch recht hebben op bescher ming. Het enige antwoord op al het geweld is een hard in grijpen van de Mobjele Eenheid. Het lukt politie en justitie iedere keer weer^^H^iderden goed verschansde krakers, die anderen niet tOTWst zijn, in een mum van tijd te verja gen of achter slot en grendel te krijgen. Waarom nu niet? I'/ci/MC Vergrootglas Er was een klein feestje gisteravond op Nederland 1. Niet omdat Alles kan beter zijn twaalfde en laatste aflevering van het 'seizoen' beleefde, maar omdat voor die gelegenheid de leukste fragmenten uit dat seizoen nog eens werden her haald. Zo was daar dat mooi in elkaar gestoken interview met Dries van Agt over Molukkers en de BVD, waarbij 'panellid' Mare Scheepmaker op de achtergrond zat te souffleren. Als inleiding kregen we een fragmentje vanjeltsin die zijn af treden aankondigde. Achter hem stond een man in een strak pak de woorden in zijn oor te fluisteren. En even later zagen we Van Agt in een raar geblokt colbert jasje. Vindt u het terecht dat de BVD mensen in de gaten houdt", vroeg de interviewer. „Lui maar wat", fluisterde een 'ingemonteerde' Scheepmaker op de achtergrond. En de oud-premier gehoorzaamde. Zou het kunnen dat de BVD u ook in de gaten houdt", wilde de interviewer even later weten. .Afpoeieren die vent', siste Scheepmaker. En braaf begon Van Agt uit te leggen, dat 'alles mogelijk is'. „En nou klaar met die gozer", fluisterde Scheepmaker. „Ik wens u verder geen informatie te verschaffen", zei Van Agt. Oké. 't is makkelijk scoren, maar wel leuk. En dat is precies wat Alles kan beter doet en is: makkelijk scoren, maar wel leuk. De redactie legt de Nederlandse tele visie onder een vergrootglas, een panel van Scheepmaker. Pim van Alten en Ottolien Boeschoten reageert daarop en oud-dj Sjors Frohlich praat het geheel aan elkaar. Makkelijk. Je kiest een onderwerp, zoekt daar een aantal voorbeelden van en plakt die achter elkaar. Min of meerbe kende Nederlanders op televisie die spreekwoorden verhas pelen bij voorbeeld. D66-Kamerlid Jan Hoekema: „Het wordt tijd dat Nederland een beetje op zijn poot gaat spe len. CDA-Kamerlid Agnes van Ardenne: „De kleintjes schieten weer over de boom, en dat kan natuurlijk niet.En een opgetogen prins Willem-Alexander na weer een medail le op de Olympische Spelen: „En dan stroomt dat Neder landse bloed toch weer in die aderen waar het niet gaan kan." Of je plakt tien fragmenten aan elkaar van Erwin Kroll die dingen zegt als: „Het regende vandaag, nee, het regende vandaag niet, maar de regenwolken hingen wel boven Ne derland", en „Ik vertelde u gisteren al dat wij vandaag de zon konden venvachten, eh, nee, dat vertelde ik u gisteren niet. "En dat leidt je dan in met de woorden. „Het weer voorspellen is moeilijk, of nee, dat is het eigenlijk niet. Van mij mogen Fröhlich en consorten er nog wel een mak kelijk seizoentje aan vastplakken. Ambassadeur betrapt bij kappen beschermde spar De Duitse ambassadeur in Ma cedonië is op heterdaad betrapt bij het kappen van een be schermde sparrenboom die hij kennelijk op de ambassade als kerstboom wilde neerzetten. Dat heeft de Macedonische krant Dnevik gisteren gemeld. Volgens Dnevik kon ambassa deur Werner Burkat in een na tionaal park op 200 kilometer ten zuidwesten van de hoofd stad Skopje 'de schoonheid van de boom niet weerstaan'. Ge holpen door zijn vrouw en zijn chauffeur vergreep hij zich aan de spar. Een woordvoerder van het Duitse ministerie van buiten landse zaken sprak het bericht tegen. Hij zei dat de ambassa deur slechts een paar takken van de spar had gehaald voor het maken van adventskransen. Deze werden volgens de woordvoerder verkocht op een kerstbazaar, waarvan de op brengst naar een ziekenhuis in Skopje ging. De bekende voetbalkeeper Edwin van der Sar speelde gisteren voor kerstman. Van der Sar, die voor het Itali aanse Juventus speelt, bezocht een kinderziekenhuis en deelde daar handtekeningen uit. FOTO AP» SANDRO FALZONE Het aantal zelfmoordpogin gen onder meisjes en jonge vrouwen is de afgelopen ja ren fors toegenomen. Begin jaren negentig belandden jaarlijks ongeveer 70 op de honderdduizend 15- tot 24- jarige vrouwen na een poging tot suïcide in het ziekenhuis, anno 2000 is dat aantal tot rond de honderdtwintig op gelopen. Vooral meisjes van Turkse en Marokkaanse afkomst probe ren relatief vaak zichzelf van het leven te beroven, zo blijkt uit de vandaag gepubliceerde Rapportage Jeugd 2000 van het Sociaal Cultureel Planbu reau. Bij deze bevolkings groepen ligt het aantal zelf moordpogingen ongeveer twee keer zo hoog als bij au tochtone vrouwelijke tieners. Bij Turkse en Marokkaanse jongens en mannen is zelfdo ding een zeldzaam feno meen. Zowel allochtone als autoch tone meisjes en vrouwen worstelen vaker met (herige) emotionele problemen dan jongens en mannen, consta teren de onderzoekers. Zo hebben vrouwelijke tien bijvoorbeeld meer last v ,p angst- en stemmingssto ,j- nissen. Elf procent vant totaal 2,4 miljoen in Ne< 0, land wonende jongeren j zich regelmatig eenzaan ,n voelen. Het alcohol- en dn onder middelbare schol lijkt zich de afgelopen ja 1V( te hebben gestabiliseerd n sommige drugs, zoals h paddo's, xtc en amfetan is het gebruik zelfs licht nomen. Een op de tieru lieren geeft toe wel eens of weed te roken; een op rijf bezondigt zich naan zeggen aan het drinkem sl: te veel alcohol. Als favoriet tijdsverdrijfl zen de jongeren voor beeldscherm. Van de 42 vrije tijd die zij per weel !a ben, zitten zij er vijftien de tv of de computer. Vo de pc rukt op. Dit gaatti ig koste van vrijwel alle an vormen van vrijetijdsbe tü ding, met uitzonderingi Dp sporten en uitgaan. Hans Laroes en het hernieuwde zelfvertrouwen van het NOS journaal Als Milosovic in Belgrado het hazenpad kiest en Amerika na 36 dagen totale verwarring eindelijk een nieuwe bewoner voor het Witte Huis heeft, schakelt de televisiekijker automatisch naar het NOS lournaal voor de details. Was een paar jaar geleden de hete adem van concurrent het RTL Nieuws nog voelbaar, inmiddels is de strijd beslist. Met gemiddeld 1,6 mil joen kijkers voor het 8 Uur Journaal blijft de NOS het RTL Nieuws met 845.000 kijkers in ieder geval in cijfers de baas. Daarmee lijkt ook het zelfvertrouwen terug. Hans Laroes, de nieuwe hoofdredacteur naast Nico Haasbroek, laat er geen twijfel over bestaan. ,,Wij zijn de ruggengraat van de publieke omroep." Op de redactie van het NOS Journaal werd onlangs een be scheiden feestje gevierd. De kijkcijferspecialisten van de pu blieke omroep hadden wat aar digs berekend. Dit jaar wist het NOS Journaal voor het eerst met alle avondbulletins het RTL Nieuws in kijkcijfers de loef af te steken. ,,Toen hebben we ge trakteerd. Een jaar of vier, rijf geleden zaten we veel dichter bij elkaar. Mensen hebben uit eindelijk een keuze gemaakt die voor ons gunstig is. Acht Uur kijken is een onderdeel van de cultuur in Nederland", meent Hans Laroes. „Voor de meeste kijkers zijn wij de eerste nieuwsbron en het betrouw baarst. Uit onderzoeken komen wij steeds weer als geloofwaar diger, informatiever en kwalita tief beter uit de bus. RTL Nieuws vinden mensen daaren tegen beeldender." Letten jullie ondanks het gewe ken gevaar nog op het RTL Nieuws? „Natuurlijk hou je elkaar in de gaten. We houden op een lijst bij welke onderwerpen RTL en SBS hebben. En je ziet dan dat nieuwsorganisaties, commerci eel of niet, dezelfde nieuwskeu- zes maken. Daarnaast valt mij op dat RTL zich iets meer aan het terugtrekken is op Neder land. Terwijl wij veel meer ge neigd zijn om veel geld over te hebben voor grote buitenland se klussen." Hebben kijkers dan behoefte aan meer buitenlandverhalen? Ja. De Nederlandse kijker on derscheidt zich van anderen door buitenlands nieuws ook heel belangrijk te vinden. Hier kun je bijvoorbeeld makkelijk met groot buitenlands nieuws je uitzending openen. Dat zou den ze in Engeland niet snel doen. We zijn bereid geld in het buitenland te steken. Het Bu reau Washington waar we mee gestart zijn, werkt. Er is zo meer tijd voor het maken van repor tages die dicht bij de mensen Hans Laroes: „Het Journaal is een heel succesvol commercieel product." staan. Het nieuws moet zo toe gankelijk mogelijk zijn. Drie jaar geleden deden wij de grote buitenlandverhalen vaak af met alleen een stand-upper. De cor respondent stond voor een ge bouw met vlaggen, waar het grote nieuws zich afspeelde. De live-gesprekken met correspon denten blijven wel belangrijk. Daarin verschillen wij met RTL. Die zeggen dat er bij ons zoveel gepraat wordt. Om het nieuws toegankelijker te maken, startte het NOS Jour naal onlangs een opmerkelijk experiment. Verslaggeefster Al- dith Hunkar trok in haar eentje met een kleine camera naar Su riname om reportages te maken in de zijlijn van het nieuws. Niet iedereen was gelukkig met deze nieuwe vorm van verslag geving. De stijl zou niet passen bij het NOS Journaal. „Sommige cameraploegen moesten er inderdaad even aan wennen en de angst op de re dactie was er. Nu niet meer. We proberen met dit experiment nieuw journalistiek leven in het journaal te introduceren. Je moet af en toe wat proberen, wat vernieuwen. Het RTL Nieuws experimenteer de tijdens de Olympische Spelen ook met de zogeheten one-man band. Een sportverslaggever hanteerde zelfde camera en be richtte vanuit Sydney. De hoofd redactie van het RTL Nieuws geeft toe dat het een manier is om de technische kosten te drukken. Is dat ook een reden waarom jullie voor deze werk wijze kiezen? „Absoluut niet. Deze manier van werken gaat niet de gewone reportages vervangen. Het FOTO ANP TON KASTERMANS komt erbij. Het kost dus alleen maar geld. We gaan echt niet naar Eritrea en geven dan een militair een cameraatje mee. Soms krijg je mensen makkelij ker aan het praten wanneer je in je eentje bent met een kleine camera, dan wanneer je op ie mand een driemans camera ploeg afstuurt." Krijgt het een vervolg? „Dat is wel de bedoeling. We doen het rustig aan. Verande ringen in het Journaal moet je geleidelijk doorvoeren. We la ten het een beetje gebeuren. Laten we nou vooral niet gen 'dit past niet bij het ji 'l naai en daarom moeten v niet doen'. Het Journaal i iedereen en dus heeft ooi dereen een mening overi ('e En kritiek daar kunnen \vi 's tegen. Wij pretenderen ee 'e evenwichtig journaal te n dat alle grote thema's behor delt. Je mag ons daar aan den." Dat doen kijkers ook, wan lie krijgen er meteen vanl a als jullie niet adequaat ra rd op eetnieuwsgebeurtenis de dood van prinses Dian, „Kritiek is niet erg, maari res sen moeten wel de feiten nen. Wie het Journaal na ee vuurwerkramp in Ensche la verwijt dat we niet metea begonnen met uitzenden wel bedenken dat wij gen net hebben dat we zelzo kunnen maken. RTL 4 ligt ge één druk op de knop stil hadden daarentegen in E de wel als eerste burgemt Mans in de uitzending. H niet altijd om de snelheid jjj ook om de kwaliteit. Er q ,e nieuwe regels gemaakt vo j vrijmaken van de zenden moet binnen een kwartie afgerond. Of je ook zo sm p Journaal op zender hebt, Z{ aan. Als je naar Groninge a moet, zal er eerst een sati wagen ter plekke moeten Maar de denktrant binnt publieke omroep is in val veranderd." „We zijn het enige dageli programma dat zoveel ki heeft. We zijn een heel su Q vol commercieel product willen meer investeren ir searchredactie, in het zelfff nieuws maken. Dat zijn len waarmee je kunt scor waarmee je jezelf gezicht 11 geven. De publieke omro ul moet niet alleen investen n< techniek, in studio's enn fielen, maar ook in de ruj graat van het bestel." susanne van velzen nne II 1 1« Het bedrijfsfeest als marketing-tool enselijk Wat is een marketing-tool? Alles is tegenwoordig een marketing-tool. Het begrip, bedacht door ruimden kende deskundigen, dekt inmiddels alle daden, ieder plan en elk gevoel dat ook maar in de verste verte ver koopbevorderend zou kunnen werken. Ook het bedrijfsfeest, vroeger vooral de gelegenheid waarbij de directeur beneveld door lauw flesjes bier eindelijk juffrouw Jannie onder haar rok ken durfde te grijpen, is inmiddels opgewaar deerd tot marketing-tool. Want personeel dat zich begrepen en gewaardeerd voelt door de bazen zal gemotiveerder en dus produc tiever zijn. En indien middels de imple mentatie van een stukje bedrijfsfiloso fie in een afgewogen feestconcept een positieve uitstraling naar buiten wordt gegenereerd, zal dat zich in een hnische meenvaarde van het erugvertalen. En inderdaad, lauw bier en natte zoenen tus- niet meer genoeg. Twee jaar geleden bestond het reclame vakblad Adformatie 25 jaar. Ik had voor dat blad wel eens een column geschreven en samen met mijn beroemde vriend Erik van Muiswinkel zou ik De Leuke Act doen. Ik had de laatste tien jaar niet meer geschnabbeld, en achteraf wist ik weer precies waarom. Maar het voor uitzicht van een cabareteske hereniging mijn vriend, het feit dat reclamemensen leuk volk zijn, en omdat ik het blad inmiddels al vijftien jaar iedere week uitlees, dat alles deed mij mijn voorzichtigheid vergeten. De gekozen plek voor het Adformatiefeest was de Ron de Lutherse Kerk in Amsterdam, tegenwoordig confe rentiecentrum. Bedoeling was dat de voormalige Za- k-en-As-broeders enige malen als entr'acte op het grote podium zouden verschijnen. Het was inderdaad groot, dat podium. Het eerste wat je dan moet vragen is of de zaal ver duisterd wordt en het podium lichter gemaakt, of het publiek moet staan of zitten, en of er tijdens het optre den gedronken en gegeten wordt. De drie gunstige ant woorden zijn zittend publiek in het donker, met de mond leeg. Dat mocht niet zo zijn. Toen hadden we voor de eer moeten bedanken. Te laat. De avond, met een prijsuitreiking en divers gezellig borstgeklop door vakgenoten, werd verzorgd door de cateraar. Dat wil zeggen, die cateraar had daartoe de vaste bedrijfsfees ten-regisseur ingehuurd. Het is niet waarschijnlijk dat deze regisseur ooit eerder in een kerk was geweest, en zeker niet in een grote ronde, holle stenen koepelkerk. Op instigatie van de heftig energie uitstralend regie werden genoeg geluidsboxen binnengereden om Schiphol Oost in de decibels te zetten. Het zou onaar dig zijn om achteraf de regie van cocaïneverslaving te verdenken, maar het lijdt geen twijfel dat de man al leen nog voor grote daden in de stemming was. Een geluidsinferno. Duizendvoudig in alle richtingen weerkaatst door een koepel. Zonder versterking was ie dereen wellicht nog te verstaan geweest. Maar nu zat er voor wie iets wilde begrijpen niets anders op dan zo dicht mogelijk bij het podium te gaan staan. Achter het plukje vooraan viel een immens gat. De reactie van de regie was treffend. Hij zette het ge luid harder. Nu kon niémand meer iets verstaan, ook niet wie vooraan stond. Tussen de onbegrijpelijke en tr'actes werd gezongen, ook onverstaanbaar, maar wel op dubbel volume. Het werd de meeste bezoekers fy siek onmogelijk om in de koepel te verblijven, en men verdween in de gangen rondom. De regie veronderstel de dat het aantal decibels blijkbaar nog steeds onvol doende was om de danslust op gang te brengen. Tegen de tijd dat de eerwaarde Sikke Bakker, zojuist gelauwerd, zijn onverstaanbare dankwoord mocht uitspreken nam niemand meer de moeite hemzelf of de regie daarop te wijzen. Dit alles hoorde blijkbaar bij het dynamische verjongende feestconcept. Bij de basboxen woei het bier de glazen uit. Studio Sport-presentatrice DANIËL- LE OVERGAAG is gisteren gekozen tot 'tv-babe' van het jaar 2000. Ze kreeg het afgelopen jaar de meeste hits op de Nederlandse website tvba- bes.com, die de competitie organi seerde. Daniëlle Overgaag stopt per 1 januari met haar pre sentatiewerk bij Stu dio Sport omdat ze zwanger is. Na de ge boorte van haar kind wil ze wel weer terug keren op de buis, maar het is nog onze ker of dat bij Studio Sport zal zijn. Op de website tvbabes.com zijn foto's van vrijwel alle bekende presen tatrices en soapactri ces van de Nederlandse tv te zien. Ook is er nieuws over de dames te le zen, kunnen bezoekers chatten over het vrouwelijk schoon en ontbreekt een verjaardagskalender niet. JEROEN VAN INKEI bekendste diskjocki win Evers de populai blijkt uit een onderzi der vijfhonderd Nedf ders tussen twintiger jaar, dat in opdracht* diabureau Optimedia gevoerd. Van In kei er traden dit jaar in dien C Radio 538. Zij kwami C respectievelijk Verom en Radio 3FM. Bij de over spontane naams! kendheid bleef Van Ir zijn collega Evers met le procent voor. Oudged ze Erik de Zwart maakte jic succes voor Radio 53 t( pleet door als derde t« 1VQ gen. De eer van Radic n wordt hoog gehouden rc| Rob Stenders. Hij nel de totaalstand de vier plaats in. Als het om| lri, riteit gaat, steekt Edu cj Evers met kop en sch: e boven zijn collega'su 0f

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2