Daklozenfees start Culture] Hoofdstad Universiteit leent Penningkabinet unieke collectie Central Museum koopt 'Moesman' De hemel gaat een beetje open Cultuur Kunst Striphelden centraal in Maritiem Museum Huiselijkheid bij Sidac Hollywood ziet eindelijk Oscarkandidat<| DINSDAG 19 DECEMBER 2000 Ulvsses terug naar Ierland londen Een gesigneerd en handgeschreven hoofdstuk van Ja mes Joyce's roman Ulysses heeft 3,75 miljoen gulden opge bracht. De Ierse nationale bibliotheek kocht het manuscript op een veilig van Christie s in New York. Het hoofdstuk uit de Cir- ce-episode telt 27 handgeschreven bladzijden en verschilt aan merkelijk van de uiteindelijke roman. De bibliotheek was ver heugd dat het handschrift van de belangrijkste Ierse schrijver 'voor een koopje' terugkeert naar Dublin. Intussen draait in Zu rich toevalligerwijs een expositie die geheel is gewijd aan de ro man van Joyce. Op de foto neemt een bezoeker de maxi-uitvoe- ring van het boek in ogenschouw. foto ap Spaanse politie ontdekt vervalsingen Barcelona De Spaanse politie heeft 3000 vervalste schilderijen ontdekt. De schilderijen stellen werken voor van onder anderen Pablo Picasso, Salvador Dali, Marc Chagall, Roy Lichtenstein en Andy Warhol. De politie arresteerde zeven mensen. De verval sersbende was actief in Barcelona, Madrid en Bilbao. Dichter/vertaler Brockvvay overleden den haag De Engelse dichter en vertaler James Brockway is op 84-jarige leeftijd in zijn woonplaats Den Haag overleden. Brockway, die op jonge leeftijd naar Nederland kwam, heeft ve le werken van Nederlandse dichters in het Engels vertaald. In 1966 kreeg hij de Martinus Nijhoff Prijs. Brockway schreef ver der in het Algemeen Handelsblad en de Nieuwe Rotterdamse Courant over modern Engelse proza. In 1997 werd hij onder scheiden met een ridderorde. coen po lack Het Rijksmuseum Koninklijk Penning kabinet krijgt een 14.000 munten tel lende verzameling in bruikleen van de Universiteit van Leiden. De onder wijsinstelling heeft dat gisteren laten weten. Belangrijk onderdeel van de verza meling is de 150 jaar oude collectie- Pilaer, die bestaat uit 2600 Portugese en koloniaal-Portugese munten. De collectie wordt als de op één na be langrijkste verzameling Portugese munten en penningen in de wereld gezien. Alleen de verzameling van de Centrale Bank van Portugal wordt ho ger aangeschreven. „De rest van de verzameling bestaat uit munten en penningen uit alle tij den en alle landen", zegt directeur M. Scharloo van het Koninklijk Penning kabinet. „Van de Romeinse tijd tot nu. Vooral het buitenland is goed verte genwoordigd in deze verzameling. Van der Chijs, de conservator die hier in de eerste helft van de 19e eeuw voor de universiteit aan werkte, kreeg veel Nederlandse ambassadeurs in het buitenland en buitenlandse am bassadeurs in Nederland zover om de nieuwste en bijzonderste munten op te sturen. Hierdoor hebben we nu veel unieke en zeldzame munten in deze collectie." Over de waarde van de collectie laat Het Koninklijk Penningkabinet niets los. Scharloo: „Het is vooral een col lectie met historisch belang." De universiteit speelt al sinds het begin van de jaren negentig met het idee om de collectie aan Het Konink lijk Penningkabinet in bruikleen te ge ven. Er was toen alleen geen geld voor onderzoek, conservering en registratie van de munten. Met een subsidie van ruim tweehonderdduizend gulden van het ministerie van OC W eic0 Mondriaan Slichting is dat nu mogelijk. Annette Los van Het Koniiib Penningkabinet: „Bij het Pennin t£ binet hebben we een speciaal beu systeem waardoor de munten a luut onaangetast blijven. Het kost geld om deze collectie in dat sysj op te nemen." Het Penningkal ge hoopt de verzameling binnenkort gr£ het publiek te kunnen tonen. Rotterdam 2001 is kritiek beu Rotterdam Culturele Hoofdstad 2001 begint 1 ja met een groot feest voor daklozen in de Laurens 'Eurodak' is het eerste van 333 onderdelen van het gramma dat gisteren is gepresenteerd. Op 26 jai wordt het culturele jaar geopend, waarschijnlijk in wezigheid van koningin Beatrix. utrecht anp Het Centraal Museum in Utrecht heeft zijn verzameling schilderijen van J.H. Moesman (1909-1988) in één klap verdub beld. Het afgelopen weekeinde wist het museum twee doeken van de in Utrecht geboren sur realist aan te kopen. Het gaat om de erotische werken Aange komene (1933) en Les Mariages (1933). Het museum had tot nu toe twee topstukken van Moesman, Ontmoeting uit 1932 en Zelf portret uit 1935. De jongste aankopen werden gedaan met steun van de gemeente Utrecht, de Mondriaan Stichting en het VSB Fonds. Met de transacties is naar verluidt circa 5,5 ton ge moeid. De twee nieuwe aan winsten zijn op dit moment te zien voor het publiek. Het Centraal Museum aast nog op het schilderij Het Ge rucht, dat de instelling betitelt als het belangrijkste werk van Moesman. Het kunstwerk is in bezit van biermagnaat Freddy Heineken, een verwoed verza melaar van naaktschilderijen. In de jaren zestig liep een po ging om het werk te kopen vol gens het museum mis, omdat de gemeenteraad geen toe stemming wilde verlenen. Het ging de politici te ver dat op het schilderij een blote dame op een fiets te zien is. De Utrechtse kunstinstelling heeft behalve de schilderijen, een collectie erotische tekenin gen van Moesman in bezit. De ze mogen volgens het museum pas over vijftig jaar aan het pu bliek worden getoond. Ook Kapitein Rob staat centraal in het Maritiem Museum in Rotterdam. rotterdam anp De wereld van bekende stripfiguren instap pen en avonturen op het water meebele ven. Dat kan in het Maritiem Museum Rot terdam waar de tentoonstelling 'Alle Haai- en!-Striphelden op zee' is opgebouwd rond tien striphelden als Popeye, Kapitein Rob, Corto Maltese, Kuifje en Thorgall. De kijk- en doe-expositie biedt meer dan mooie decors met uitvergrote momenten uit stripalbums. Er wordt stilgestaan bij het taboe dat vlak na de Tweede Wereldoorlog rustte op het lezen van stripverhalen. „Dat zou niet goed zijn voor de tere kinderziel. Tegenwoordig zijn we al blij dat kinderen strips lezen en niet de hele dag achter de computer zitten of voor de televisie han gen", menen de samenstellers van de ten toonstelling. In hoekjes achter panelen van stripfigu ren wordt ingegaan op thema's. Te zien is hoe een strip wordt getekend en Wie de Vi kingen waren. Ook de rol van vrouwen in de stripverhalen, van 'Miëp stereotiep' tot 'girl power', wordt belicht. Bezoekers komen ook iets te weten over de band tussen schrijvers en hun striphel den. Zo blijkt dat de vader van schrijver Marien Toonder model stond voor de ver halen van Kappie. Vader Toonder was kapi tein op de grote vaart. En de belevenissen van Kapitein Rob blijken avonturen te zijn die tekenaar Pieter Kuhn, een fervent zeiler, graag zelf had willen meemaken. Ook lijkt Kapitein Rob uiterlijk veel op Kuhn, zo blijkt uit de foto van de tekenaar die naast de stripheld hangt. De tentoonstelling belicht verder het taalgebruik in strips en in een vitrine staan inheemse voorwerpen die verwijzen naar reizen van Hugo Pratt, de maker van de Corto Maltese. Een skelet van een dodo, uit het album Douwe Dabbert en de Dappere Dodo, ontbreekt evenmin. Zoals ook een duikerspak uit een avontuur van Kuifje en een schaakspel van Asterix en Obelix wor den getoond. Expositie Alle Haaienl-Striphelden op zee. Tot 16 september 2001. Maritiem Muse um, Leuvehaven 1 Rotterdam. ROTTERDAM ANP Burgemeester Ivo Opstelten van Rotterdam nam in het stad huis het eerste exemplaar van het programmaboek in ont vangst. Dat gebeurde onder toeziend oog van onder ande ren een als Erasmus uitgedoste acteur en met een optreden van een Fado-groep. Rotterdam is in 2001 samen met de Portugese havenstad Porto Culturele Hoofdstad van Europa. In de aanloop kwa- men ongeveer duizend idee- en voor activi teiten bij de organisatie binnen. Daar van zijn er 333 overgebleven. Het motto luidt: Rotterdam is vele steden. De organisatie werkt met een budget van 51 miljoen gulden, in totaal is met het evenement 175 miljoen gulden gemoeid. Volgens Rotterdam 2001, dat gedurende het jaar drie miljoen bezoekers verwacht, is de be groting dekkend. De afgelopen weken nam de kritiek toe, mede omdat enkele opvallende programmaonder delen werden afgelast. Zo is een Arabische toneelvoorstelling van het stuk Aïsja afgelast en speelt dj Ronald Molendijk niet samen met het Rotterdam harmonisch Orkest. Het programma zou vi plaatselijke critici geen menten van international! re hebben. Het meest op\ de onderdeel op dat punt grote overzichtstentoons! over Jeroen Bosch in mu Boijmans Van Beuninge kunstinstelling die het hei in de steigers staat en bi open is. Voorzitter Paul Nouwe Rotterd 2001 vii negatie bliciteit 'Reken ons af op onze daden hand tjes. verder Rotterd hoe siaster men lijkt te zijn Rotterdam Culturele stad", zei hij gisteren, w op touroperators in binm buitenland die het eveni in hun programma opril „Reken ons af op onze en doe dat in 2002. Hé vertrouwen", sprak Nouw de critici. In de stad zijn inmidd eerste tekenen van het ment zichtbaar. Als ondjj van het project Going zijn op de gevels van enke drijfspanden kunstwerke projecteerd. recensie beeldende kunst bernadette van der goes Expositie: 'Het goede leven', schildenjen van Janna Hopman en keramiek van An- ne-G Lankers. Prijzen: f 400,- tot en met f. 4.500- Te zien: t/m 31/12, vrij. t'm zo. 13.00-17 00 'jur. Sidac Studio. Hoge- woerd 77, Leiden. In deze decembermaand ko men we ze om de haverklap te gen. In advertenties, etalages, bij familie, vrienden en in ons eigen huis: overal staan feeste lijk gedekte tafels. Sidac Studio kon daarom geen beter mo ment kiezen om de schilderijen van Janna Hopman tentoon te stellen. Hopman schildert inte rieurs met tafels, stoelen, lam pen, serviesgoed en bestek. Geen werkelijk bestaande ka mers waar je bij wijze van spre ken zo zou kunnen binnenstap pen, maar zorgvuldig samenge stelde composities van voor werpen. Daarbij houdt zij zich niet aan de vormen en kleuren die deze dingen in werkelijkheid heb ben. Integendeel, Hopman speelt met het perspectief zoals ook Picasso en de andere kubi sten dat deden, rekt vormen uit en voorziet ze van zachte, war me tinten. Toch blijft alles goed herkenbaar. En dat is nodig, want Hopman heeft wat te ver tellen. Namelijk het verhaal van de dingen die een ziel hebben. Of het nu gaat om een boter ham die uitnodigend op een ta fel ligt te wachten, een theepot die verliefd overhelt naar een mok of twee stoelen en een ta feltje die met elkaar zijn ver smolten, steeds lukt het haar met enkel en alleen voorwer pen een intieme, huiselijke sfeer op te roepen. Mensen ontbreken op deze schilderijen. En het gekke is dat je ze hele maal niet mist. Anders is het bij het werk van Anne-G Lankers, die door Hop man werd uitgenodigd samen met haar te exposeren. Lankers maakt beelden van keramiek, waarbij zij zichzelf de haast on mogelijke taak stelt de elemen- DEN HAAG GPD Na de uiterst moeizame verlo pen presidentsverkiezing in Amerika begon men de laatste weken in Hollywood te vrezen, dat het kiezen van de beste filmprestaties van het jaar op net zo n loterij zou uitdraaien. De uitreiking van de Oscars hoeft weliswaar pas over drie maanden plaats te vinden, maar de films die voor de Aca demy Awards in aanmerking komen, dienen deze week in Amerikaanse première te zijn gebracht. En men had nog niets gezien dat met kop en schou ders boven de rest uitstak. In het toonaangevende vak blad Variety constateerde Dade Hayes twee weken terug, dat het aanbod dit jaar uitzonder lijk schraal is geweest. Het na jaar bracht voornamelijk tegen vallers, terwijl de zomer tradi tiegetrouw alleen maar pop- corn-producties te zien had ge geven. Vorig jaar hadden latere winnaars als American Beauty, The Insider en Cider House Ru- les zich al in november aange diend als serieuze kandidaten. In 1998 was La Vita Bella al in mei bekroond in Cannes en draaide Saving Private Ryan al sinds augustus in de bioscopen. Zou in 2001 de hoogste eer dan toch geschonken moeten worden aan een spektakelstuk als Gladiator? Of was het res pectabele Erin Brokovich (uit gebracht toen de vorige Oscars nog moesten worden uitge reikt) dan uiteindelijk toch de beste film van het jaar? Was het wellicht heel slim geweest van de makers van Wonder Boys (geflopt in april) om vorige maand hun uitsluitend door de critici gewaardeerde film nog eens onder de aandacht te brengen met een nieuwe pre sentatie? Variety-columnist Ti mothy M. Gray vond geen ab surde gedachte dat de Academy Award voor beste 'feature film' in de richting zou gaan van de kung fu-film Crouching Tiger of de geanimeerde kleikippen van Chicken Run. Bosjes Oscars dienen van oudsher eigenlijk terecht te ko men bij mooie, emotioneel ge acteerde films met een diepzin nig, liefst humanistisch onder werp en een bijzondere, al dan niet ingetogen vormgeving. Maar de enige door nogal wat critici de hemel in geprezen de- cemberfilm was tot dusver het door Philip Kauffman geregis seerde Quills. En dat blijkt in derdaad een echt interessant en prachtig gemaakt dr^ma, al heeft hij een onderwerp waarin menig stemgerechtigd lid van de Academy zich zal verslikken. Ongelooflijk mooi zoals Geof frey Rush hier de Markies De Sade neerzet als een soort Han nibal Lecter van de wellust en tegelijk compassie weet te wek ken voor de man. Het sublieme camerawerk werd overigens verzorgd door de Nederlander Rogier Stoffers, die eerder de fotografie had gedaan voor Mi ke van Diems Oscar winnende film Karakter. Maar Hollywood kan opge lucht ademhalen. In het laatste rijtje films dat net voor het scheiden van de markt de bio scopen bereikt, zitten volgens de Amerikaanse recensenten nog vier werkstukken met Os car-kwaliteiten, van regisseurs die ook al gewend zijn hoofd prijzen te winnen. Steven Soderbergh lijl beste papieren te hebbel Traffic, een film die een licht werpt op gebruik, vi deling en bestrijding van drugs in Amerika. In Casl zit Tom Hanks vrijwel film op een onbewoon< als een moderne Rol Crusoë. Regisseur is Robi meckis, die zes jaar J met dezelfde hoofdrolspé Oscars bijeensleepte voo rest Gump. Gus van San senteert Finding Forreste Sean Connery als een li rische schrijver die ee deelde, jonge, zwarte lit( liefhebber onder zijn neemt. En tenslotte is ei colat van Lasse Hallströi negen maanden gelede The Cider House Rules prijzen zag vallen. Hij naar het schijnt, thans ee rukkelijke zedensatire i Juliette Binoche als banfc ster chocolaatjes verkoop een buitengewoon stimiï effect op het sexleven bewoners van een Frans stadje in de jaren MUZIEK RECENSIE Jana Hopman - acryl op doek. ten vuur en water weer te ge ven. We zien harten waaruit vlammen oplaaien, een bootje dat dobbert op zee, een minia tuurkerkje dat door een golf wordt meegesleurd. Ondanks het kleine formaat van deze ob jecten is het natuurgeweld on ontkoombaar. Terwijl Hopman in haar schilderijen de voorwer pen koestert en naar haar hand zet, zijn de dingen bij Lankers wreed aan hun lot overgelaten. De expositie heeft als titel 'Het goede leven'. Voor het werk van Hopman is dat te begrijpen. Bij haar draait het immers om het genieten van de kleine dingen. De kunst van Lankers is daar moeilijker in te passen. Tenzij we haar objecten zien als span nende verhalen, die je elkaar vertelt aan een feestelijk gedek te tafel. LIDY VAN DER SPEK Adventsconcert door de Leidse Cantorij o.l v. Hans Brons, m.m.v Henrik-Jan Houtsma en Gert-Jan Loot, baroktrom- pet, Liesbeth Boertien, fluit en Theo Vis ser, orgel Gehoord 17/12, Hooglandse kerk, Leiden. De Leidse Cantorij zingt prach tig. Een 'gewoon' kerkkoor dat één keer per maand de dienst van de Centrumgemeente op luistert en regelmatig naar En geland gaat om zich te meten met typical English choirs'. En dan elk jaar weer het advent- concert midden in de winter nacht. Dan gaat de hemel een beetje open. In feestelijk rode toga's komen ze op. Gregoriaans is dit jaar bon ton. Langs de ene wand treden de monniken aan, klankvol en zuiver zingend, in een deinende dynamiek. Aan gene zijde volgen de nonnen, iets minder overtuigend. Een maal samen gekomen, onder de hoede van Hans Brons weer klinkt het ene kerstlied na het andere. Latijnse, Engelse, Ne derlandse en Duitse teksten wisselen elkaar af. De Leidse Cantorij gaat dit jaar voor kwaliteit en vaart. Indruk wekkend voorbeeld van kwali teit is Arvo Parts 'Magnificat'. Hel en immens worden de lan ge rechte lijnen door de sopra nen uitgezet, door de alten ver sierd, door tenoren en bassen uitgediept en verbreed tot klankzeeën. Schrille dissonan ten 'Puerem Suum' prikken het gehoorbeen, als God het op neemt voor Israël, zijn knecht. Traag verlopen de kleuren in uitgestrekte harmonievelden. David Willcocks Carols stralen en wekken de meest prettige nostalgische gevoelens op. Als de herders hun schapen hoe den en alle glorie 'God on high' toekomt, dan is de cantorij niet meer te stuiten, vallen de ster ren bijkans van de hemel. Hoewel de Franse taal op stal blijft, mag Francis Poulenc meedoen in een fraaie latijnse kerstgedachte. Opvallend mooi articuleren de bassen in de 'op maat'. De houten fluitjes van Liesbeth Boertien sprankelend bladgoud oi les wat ze tegenkomen kersttrip. Over het orgel ii manns Partita nr 4, ov cantorij in het heerlijk ja 'Puer natus in Bethlehet Praetorius, over de same en zelfs over twee glansrij lende baroktrompetten koor in Schelles 'Von Hi kam der Engelschar' le terzijde staan. Theo Visser mag even eentje door het kerstlint g een reidans van kinder de kribbe van Willem Aanvankelijk wat slordig, zijn spel springerig schuddend als een cakewalk op de kermis.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 22