Onderzoek naar herinvoering pas in amateurvoetbal liddink neemt tv-presentator Roelfs mee naar Kore; i 'Bij ADO is het net een speeltuin' Sport Nowitzki: 31 punten Zweed verdacht van omkopen IOC-leden ACHTERlijn Door het stof Luis Figo heeft bij de verkiezing van het sportblad Fran- Football de Gouden Bal 2000 gewonnen. De Portugees (28) daarmee als beste voetballer van Europa de Braziliaan Ri- ildo op. Figo is speler van Real Madrid. Figo kreeg van de uit urnalisten bestaande jury 197 punten. Tweede werd de Frans- an Zinédine Zidane 0uventus181). Daarna kwamen de Oe- aïner AndréïTjevtjenko (Milan/85), de Fransman Thierry enry (Arsenal/57), de Italiaan Alessandro Nesta (Lazio/39) en elverdediger Rivaldo uit Brazilië (Barcelona/ 39). Figo was dit ar een van de grote uitblinkers van EURO 2000, waarin hij irtugal naar de halve finale leidde. Het is de tweede keer dat Gouden Bed naar een Portugees gaat. In 1965 ging de legen- irische Eusebio Figo voor. Bij de FIFA-uitverkiezing van beste leler van de wereld, vorige week in Rome, eindigde Figo nog tweede. Uitgerekend Zidane ging hem voor. foto reuters [iis krijgt schadevergoeding ipenhagen De voormalige beroepswielrënner Bjarne Riis •eft van zijn verzekeringsmaatschappij 4,5 miljoen gulden ge- jen. De 36-jarige Tour de France-winnaar van 1996 kreeg het idrag als schadevergoeding voor een valpartij in de Ronde van utserland van 1999. De gevolgen van de val waren zo ernstig hij zijn loopbaan moest beëindigen. Intussen is Riis ploeg- ider van de Deense ploeg PCD. lonument Goddet op Tourmalet lrus Op de top van de Tourmalet, een van de bekendste ber il van de Tour de France, komt een monument ter nagedach- nis aan Jacques Goddet. De voormalige directeur van de rande Bouclé overleed eind vorige week op 95-jarige leeftijd, et is de bedoeling dat het standbeeld gereed is voor de passa- van de rennerskaravaan tijdens de Ronde van Frankrijk van ilgend jaar. oorrondes korfbalbeker Negen regionale korfbalclubs spelen deze week de lorronden van de Leidse Korfbalbeker. Pernix, De Danaïden KZ Leiden openen morgen het toernooi in de Drie Oktober- in Leiden. Bekerhouder TOP treedt een dag later aan tegen rescendo en Fluks in De Overkant in Noordwijk. Vervolgens leien Sporting Trigon, Fiks en Velocitas vrijdag de laatste oepswedstrijden in de Apollohal in Oegstgeest. De ploegen telen een gehele competitie met wedstrijden van 35 minuten. Ie poules beginnen om 19.00 uur. De drie poulewinnaars en beste nummer twee plaatsen zich voor de finales op 3 janua- 2001 in de Vijf Meihal in Leiden. Wielerbond begint eigen controles recht De Koninklijke Nederlandse Wielren Unie (KNWU) at komend jaar zelf zo'n 200 gezondheidscontroles uitvoeren renners die deel uitmaken van nationale selecties. Dat zei Atsma, voorzitter van de wielerbond, gisteren tijdens een la van de wielerbond in Utrecht. Met de controles wil de wie- rbond een goed inzicht krijgen in de gezondheid van haar le- in. „We controleren vier keer per jaar 42 sporters uit alle cate- irieën en verder acht veteranen", zei Atsma. Aan de resultaten nde controles worden geen sancties verbonden. „Maar als er ken niet kloppen nemen we contact op met de betreffende nner." Gisteren werd ook bekend dat de Rabobank het spon- ircontract met de KNWU heeft verlengd tot en met 2003. rachtwagens sneeuw redden tournee ierstdorf De eerste etappe van de jaarlijkse Vierschansen- urnee kan op 29 december doorgaan in Óberstdorf dankzij i tweehonderd vrachtwagens. De trucks brengen sneeuw wagens) en ijs (60) naar Óberstdorf. In deze plaats ligt geen leeuw. Het evenement voor skispringers kan desondanks ge- t>on beginnen. De weersvoorspellingen wijzen uit dat het de imende weken koud wordt. Daardoor blijft de sneeuw die raks wordt aangevoerd, liggen. De KNVB gaat een groot onderzoek doen naar de herinvoering van de identiteitskaart in het amateurvoetbal. Clubbesturen en scheidsrechters wor den naar hun mening gevraagd. In mei wil de voetbalbond conclusies trekken. Op dit moment studeert een werkgroep op nut en noodzaak van herinvoering van de kaart. Binnen die werkgroep zijn de meningen echter verdeeld. De identiteitskaart werd vier seizoe nen geleden afgeschaft. Op de kaart stonden de naam van de speler, ge boortedatum en het lidnummer van de vereniging. De ondertekende kaart moest verder voorzien zijn van een pasfoto. Met de kaart moest voorko men worden dat geschorste spelers, spelers die geen lid van de club waren of - bij de junioren - te oude spelers, gewoon voetbalden. Sinds het af schaffen van de kaart is het spelen door ongerechtigde spelers hand over hand toegenomen. De KNVB-werkgroep die herinvoe ring van de kaart overweegt, heeft z'n twijfels. De kaart zou er alleen moeten komen als dat reglementair goed is in gebed (inclusief sancties), de controle is geregeld en de scheidsrechters mee .dl n. Controle zou permanent bij alle wedstrijden moeten plaatsvin den. i s echter een probleem, aan- gezii 'i de ineesté duels door goedwil lend' clubmensen worden gefloten. De kans i p gerommel met de kaarten blijft dan groot. Vraag is verder of er een leeftijds grens voor de kaart moet komen of dat zelfs de allerjongste pupillen hem moeten hebben. Dan is er de vraag wie verantwoordelijk is, de speler zelf of de club indien de kaart niet in orde is of bijvoorbeeld is vergeten. Ten slotte is er het probleem van de kosten. Moeten de spelers en de clubs die dragen of zou de voetbalbond het project helemaal of deels moeten be kostigen. Wellicht kunnen sponsors ook bijspringen. boston Vitali Potapenko (links) van de Bos ton Celtics strijdt met Dirk Nowitzki van de Dallas Mavericks om de bal in het eerste kwart van de NBA-wedstrijd. Dallas won met jl'anp/rtr uus Hiddmk (54) heeft gete ld als bondscoach van het l-Koreaanse voetbalelftal. Achterhoeker, eerder trainer PSV, Valencia. Real Madrid, lerbahce, Betis Sevilla en het ierlands elftal, begeleidt het Jtische team tot en met het 2002. Dat toernooi wordt irZuid-Korea en Japan geor- leerd. liddink begint op 1 januari Zijn contract loopt tot en 30 juni 2002. De Zuid-Ko nen zijn akkoord gegaan de eis van de Nederlander zijn eigen technische staf te wijzen. Dit houdt in dat Nederlander een assistent een conditietrainer kan enemen. De assistent is be- d. Het is Jan Roelfs (37), nmentator-presentator van televisiezender Canal+. Hij kt daar sinds 1997. Daar- was hij in dienst bij Sport7 de HMG groep. Hij tekende Seoul tot 2002. Hiddink rkte, als co-commentator 'wedstrijden in het Spaanse 'bal, enige tijd samen met •Ifs. „In die tijd is een ver- nvensband tussen ons ont- m. Vandaar dat Guus mij ft gevraagd." Roelfs krijgt in een multifunctionele L„Het houdt coördinatie en anisatie van allerlei zaken in. endien word ik belast met opzetten van contacten met internationale pers, om het tnement ook in het buiten- meer bekendheid te ver- laffen." Foyen oord -spits Somalia e't wellicht in de tweede helft van de competitie voor Fortuna Sittard. De clubs zijn het gisteren eens geworden over de voorwaarden waaron der de 23-jarige Braziliaan, die bij Feyenoord niet kan rekenen op een basisplaats, op huurba- sis verkast naar Limburg. Het woord is nu aan Somalia zelf. „Hij heeft me beloofd dat hij vandaag (dinsdag, red.) be slist," zegt Fortuna-directeur Jack Opgenoord. De aanvaller heeft eerder een aanbod om bij Belo Horizonte in zijn geboor teland te spelen afgewezen. Hij blijft het liefst actief in de Ne derlandse competitie. Behalve Fortuna is ook Excelsior in de race. De eerstedivisieclub on derhoudt een samenwerkings verband met Feyenoord en zag eerder deze week de geleende Ier David Connolly terugkeren naar De Kuip. Mede door de komst van Connolly is Somalia overbodig geworden bij Feye noord. De zoektocht van Fortu na naar nieuwe spelers houdt niet op met de eventuele komst van Somalia Trainer Dwight Lodeweges heeft zijn contract met FC Zwolle met een jaar verlengd. Zijn huidige contract liep tot de zomer van 2001. Lodeweges (43) stond ook in de belangstel ling van Emmen. Hij werkt sinds december 1998 bij de club uit de Toto Divisie. Ook verdediger Harry Sinkgraven (34) verleng! zijn verbintenis, met twee jaar. Een volledig herstel van voet baller Heiko Herrlich (Borussia Dortmund) lijkt zeer goed mo gelijk. De onlangs geconstateer de hersentumor bij de aanvaller is zeer waarschijnlijk goedaar dig. De 29-jarige Herrlich wordt bestraald. De behandeling duurt in eerste instantie ander halve maand. Peter van den Berg heeft het schikkingsvoorstel van de openbare aanklager van de KNVB voor een vermeende elle boogstoot afgewezen. De aan klager bood de speler van RKC een schorsing aan van vier wedstrijden, waarvan één voor waardelijk. Het voorstel volgde uit een onderzoek van de aan klager naar een elleboogstoot van de verdediger in het duel met Ajax. Slachtoffer zou Andy van der Meyde zijn geweest. Door de afwijzing wordt de zaak van Van den Berg monde ling behandeld. De elf Europese voetbalclubs die zijn verenigd door hun wens een Euro League te be ginnen, blijven zoeken naar al ternatieven vool de bestaande competities. Vrijdag veegde de Europese voetbalunie (UEFA) hun voorstellen van tafel, maar de elf accepteren die afwijzing niet zomaar. De clubs, waaron der uit Nederland Ajax, PSV en Feyenoord. meldden gisteren eensgezind te twijfelen aan de Guus Hiddink en Cho Chung- Yun, voorzitter van de Zuid-Ko- reaanse voet balbond, schud den elkaar de hand. foto afp rechtsgeldigheid van de werk wijze van de UEFA. Die bond stelde onlangs een lijst op van tien 'principes' voor Europees voetbal. Daarin staat onder meer dat er voor Europese competities maar één organise rende bond kan bestaan. Vol gens de elf clubs uit Nederland, België, Schotland, Portugal en Denemarken, zijn enkele van die tien punten in strijd met de Europese wetgeving. Fernando Ricksen van Glas gow Rangers heeft een schor sing gekregen van één wedstrijd nadat de tuchtcommissie van de Schotse voetbalbond video- den haag gpd De druk op trainer Stanley Brard van ADO Den Haag neemt toe nu afgelopen week einde weer niet werd gewon nen. Thuis eindigde het duel te gen Telstar in 0-0. Fans zwaai den met witte zakdoeken ten teken dat zij vinden dat de coach weg moet. „Maai wij zijn niet in pa niek", aldus ADO Den Haag-di recteur Langenbach. „De te leurstelling bij supporters kun nen we ons best voorstellen. De veertiende plaats is ook niet wat wij ervan hadden gehoopt." De spelersgroep is nog niet gewaagd of men met Brard door wil gaan. „Nee, maar dat is ook niet gebruikelijk", aldus aanvoerder Meijer, die wel wil bevestigen dat er wat onrust binnen de selectie is. „Maar dat is niet zo opzienbarend. De re sultaten vallen tegen en dan is het bij ADO Den Haag altijd on rustig." Binnen de spelersgroep, waaraan onlangs Marcel Valk werd toegevoegd, heerst onrust. Spelers die vorig seizoen een vaste basisplaats hadden, staan er nu wekelijks naast. Zij willen weg. Daarnaast zet Brard er re gelmatig 'verdetten' naast. Ook die uiten daarover openlijk hun ongenoegen. „Ik ben dit zat", aldus Brard. „Het is hier net een speeltuin. Iedereen die ontevreden is, wil dit maar naar buiten brengen. Ik heb bepaalde spelers lang genoeg de hand boven het hoofd gehouden, maar dat is nu over. Vanaf de winterstop gaan we het helemaal anders doen. Ik verwacht van iedereen een professionele instelling. Vooral van de nieuwkomers en zij die zich een vedette voelen." STOCKHOM/tokio afp/rtr De Zweedse zakenman Olof Stenhammer wordt beticht van poging tot omkoping van leden van het Internationaal Olym pisch Comité. Dit zou gebeurd zijn in september 1997, toen het IOC besliste over de toewij zing van de Olympische Spelen in 2004. Stockholm was toen een van de kandidaten. Sten hammer voerde het Zweedse nominatiecomité aan. Athene won de verkiezing. Justitie is een onderzoek ge start naar een storting van hon derdduizend gulden van zijn privérekening naar een num mer bij een Zwitserse bank. Dit nummer behoorde toe aan het adviesbureau Top Level. Stenhammer verdedigde zich met het argument dat het be drag bedoeld was voor een fa- miliereis naar Nepal. Stenham mer is momenteel president-di recteur van de OM-Gruppen, beheerder van de beurs in Stockholm. Nagano Het Japans Olympisch Comité QOC) heropent het onderzoek naar eventuele omkoping van IOC-leden door organisatoren van de Olympische Winterspe len in Nagano niet. In het weekeinde werden in de Amerikaanse staat Utah op nieuw onthullingen gedaan over corruptie. De schuldigen in die verhalen waren het IOC, voorzitter Juan Antonio Sama ranch en officials van de Win terspelen in Nagano, gehouden in 1998. Een woordvoerder van het JOC bagatelliseerde de aange voerde bewijzen. „Twee jaar ge leden hebben we al een derge lijk onderzoek gehouden. Op geen enkele wijze kon worden aangetoond dat er daadwerke lijk sprake is geweest van cor ruptie. We zijn daarom niet van plan opnieuw in deze zaak te duiken." De feiten die het afgelopen weekeinde boven water kwa men duidden erop dat Nagano de nominatie destijds kocht met een donatie van 35 miljoen gulden aan het olympisch mu seum in Lausanne. Aanvoerders van het nomina tiecomité van Salt Lake City voelden zich vervolgens ge noodzaakt ook stemmen te ko pen, om de boot niet opnieuw te missen. Het gerechtelijk on derzoek naar die affaire loopt nog. Salt Lake City is in 2002 or ganisator van de Winterspelen. opnamen had bekeken II i is de eerste keer dat er in Schot land een straf is uilgesproker op basis van een videofilm. De arbitrage tijdens de wedstrijd tussen de Rangers en Aberdeen was het op 12 november volle dig ontgaan dat Ricksen zijn te genstander Darren Young had geschopt terwijl de bal hele maal'niet in de buurt w.is. Het incident was echter haarfijn op televisie te zien. De tuchtcom missie besloot het vooival daar op te behandelen alsof Ricksen de rode kaart had gekregen voor zijn vergrijp. Arsenal heeft gisteravond maar gedeeltelijk geprofiteerd van het verlies van koploper Man chester United in de Engelse competitie. In een Londens on deronsje speelde de nummer twee van de ranglijst gelijk bij Tottenham Hotspur: 1-1. Arse nal keek in de stromende regen lange tijd tegen een achterstand aan. In de 32ste, minuut scoor de de Oekraïner Rebrov met het hoofd. Pas in de 89ste minuut zorgde invaller Vieira eveneens met een kopbal voor de gelijk maker. Dennis Bergkamp maakte halverwege de tweede helft zijn opwachting in het team van coach Wenger /oor zitter Alan Sugar van Totten- ham Hotspur wil van zijn clubaandelen af. De preses zoekt een koper voor de 40,2 procent die hij van de Engelse voetbalclub bezit. Sugai staat .sinds negen jaar aan de I iding van de Spurs, die in die periode slechts één succesje boekten de winst van de League Cup in 1999. Gewoonlijk worden wij ge acht feiten en commentaar te scheiden, maar op plekken als deze mogen wij ongezouten onze mening geven. Met dank aan onze voorgangers, die vonden dat kranten niet kun nen zonder commentaren en columns. '(Uiteindelijk vindt u dat natuurlijk ook, anders zou u deze rubriek niet lezen). Deze week zou Rijnsburgse Boys een veeg uit de pan krij gen. Want wij vinden het echt ongelooflijk hoe ze bij die club reageren op de slechte prestatie van het eerste elftal. Ze houden er niet alleen van bloemen, ze denken onderhand dat ze bol len zijn (die steekje namelijk ook in het zand). I Ve hadden graag gezegd dat ze in Rijnsburg eens moeten ophouden met verkondigen dat er niets aan de hand is en dat het allemaal wel weer goed komt. Lr ken dat het een grote schande is dat een ploeg met kampioensaspiraties zo slecht presteert. En onderken dat de gradatie dreigt uit de hoofd klasse A. waarin de verschillen russen de ploegen miniem zijn. Doe iets! Maar nee. Vorige week onder wierp een van onze collega's verdediger Michael de Roode van de Rijnsburgers aan een waar kruisverhoor, zoals hij het noemde. Maar volgens de Leidenaar is er weinig aan de hand. Op onverklaarbare wij ze zijn ineens een heleboel spe lers tegelijk uit vorm. „We moeten maar geen paniek zaaien. Daar zijn de ploeg en de club niet bij gebaat", aldus De Roode. „We moeten rustig aankijken hoe het verder ver loopt. Rustig aankijken hoe het ver der verloopt. Nou, daar zullen de supporters blij mee zijn. Het bestuur was in elk geval zeer te spreken over het artikel. De Roode had geen kwaad woord gezegd. Zo sussen ze elkaar daar lekker in slaap. Welterusten meneer de voorzitter. Welterusten Mi chael. Niet sch. ikr.en hoor, als jullie morgen u ai :ker worden in de eerste klasse. Zoiets had er vandaag dus in deze rubriek moeten staan. Maar dat gaat niet door, want we moeten zelf door het stof kruipen. We hebben namelijk nogal wat spelers en teams van lagere zondagelftallen bena deeld door in de krant van za terdag te schrijven dat alle wedstrijden van niet-stan- daardelftallen in het weekein de waren afgelast. Maar de af gelasting gold alleen voorde zaterdag. Een vergissing van onze kant, in niemands voor deel. Wij balen. Het spijt ons. JANET VAN DIJK - Asiana

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 21