Leidsch Dagblad Den Bosch weer toneel rellen Treinstaking treft Twente op eerste actiedag Tifcvi r fan dit kerstaanbod a|ent u vast en zeker weg! Orthodox-religieuzen blokkeren ambitie oud-premier Netanyahu r* tanjelyk Opluchting bij redacties tijdschriftengroep VNU Cd Beatles in dertig landen op nummer 1 2 WEKEN GRATIS LEIDSCH DAGBLAD 13,15,16,17,19 21,23 }®n zieprogramma's OPGERICHT 1 MAART 1860 LOSSE NUMMERS 2,00 ZATERDAG 2,50 woners ts Lelylaan: slat bulldozer 1 iar komen ore genoemd iu, j rector Harvard verslagen Amerikaanse identskandidaat Al Gore is gedragen als rector- jnificus van de Harvard versiteit. Robert Stone, lid de selectiecommissie, laat weten in The Boston Globe vandaag. Stone voegde er toe dat er nog zo'n 500 didaten op de lijst staan en de kansen van voormalig vard- student Gore klein Wie Gore heeft voorge in, onthult de commissie imervoorzitter: H jk moet stoppen mier Kok doet er volgens lervoorzitter Van Nieu- 13 hoven niet verstandig aan derde termijn als premier er te streven. Kok zou in de 101 plaats moeten maken h r fractievoorzitter Melkert. Nederlandse bevolking It het tijd worden voor ver- vi ering, denkt Van Nieuwen- eri en. „Binnen de Nederland- 8 amenleving is de heersen- opinie: het is mooi ge- st", aldus Van Nieuwenho- een vraaggesprek met iw Rent. :en klimaattop 5J|sen EU en VS komt geen ingelaste kli- Jei ttop tussen de Europese e, de Verenigde Staten en s 1 aantal andere industrie- k' len. De EU had hen gister- ig uitgenodigd nog deze in Oslo om de tafel te 'n( zitten om na de mislukte laatconferentie in Den re g alsnog een akkoord te en over maatregelen om klimaat te beschermen, jde VS bedankten voor de Ddiging. ua5 - linekkliniek Ipt rokers directie van de Amster- se verslavingskliniek Jelli- wil naast drank-, drugs- [okverslaafden ook rokers a igaan bieden. Bij de Jelli- e? komen steeds vaker hulp- g" oeken van verstokte ro- len binnen. In een brief aan Pn ister Borst van volksge- lheid schrijft de Jellinek- clie dat er dringend geld g is voor een professione- npak van rookverslaving. ia5 INDAAG 24 PAGINA'S Burgemeester Hommes neemt met gemengde gevoelens afscheid 16 Jacobswoude wil nu toch eilandjes in de Braassem 17 Complex RCL in Leiderdorp dringend aan opknapbeurt toe 19 Noordwijkerhoutse Canadees op zoek naar nieuws voor 'The Dutch Touch' Familie doodgeschoten voetbalfan roept op tot kalmte DEN 80SCH GPD Voor de derde achtereenvolgende avond zijn gisteren rellen uitgebroken in Den Bosch. De Mobiele Eenheid zette het waterkanon in om de relschoppers te versprei den. Laat in de avond greep de politie in en verrichtte een aantal arrestaties. Ook werden blokkades opge worpen op de Graafseweg. De rellen begonnen zaterdagavond toen Pierre Bouleij in zijn wo ning dodelijk werd getroffen door een kogel uit het wapen van een politieagent. De 31-ja rige Bosschenaar stond bekend als fervent supporter van FC Den Bosch. Hij werd neerge schoten toen de politie pro Een groep jongeren stichtte brand in een school en gooide een molotovcocktail in een be drijfsverzamelgebouw. waarin de bloedbank is gevestigd. In het gebouw brak brand uit, maar de schade bleef beperkt. De politie werd bestookt met stenen en vuurwerk. beerde een burenruzie te sus sen. Aanhangers van FC Den Bosch namen de dood van Bouleij hoog op en gingen de straat op, wat zaterdag- en zon dagavond ontaardde in een veldslag met de politie. De vrouw en enkele vrienden van Bouleij riepen gisteravond op het geweld te stoppen. Een van de vrienden riep ten over staan van jongeren op de Graafseweg: „Ga naar huis, gun die jongen een waardige begra fenis." De oproep werd gedaan na overleg met de politie; ge hoopt werd dat daarmee de ge moederen zouden bedaren. Maar even later zette de politie een waterkanon in om de rel schoppers te verspreiden. De broer van Pierre Bouleij, Marco, riep op de televisie de relschoppers op hun 'zinloze acties' te staken. „Gedenk Pier re in rust, als je echte vrienden bent." Nabestaanden van Pierre Bouleij bestrijden de lezing van de politie dat de agent uit noodweer handelde. Een schoonzus en een vriend van Bouleij hebben een advocaten kantoor in de arm genomen. Zij stellen dat Bouleij 'in koelen bloede' is neergeschoten. Vol gens advocaat N. Meijering heeft hij in de woning van Bou leij geconstateerd dat de toe dracht zoals de politie en bur gemeester Rombouts die zater dag schetsten, niet kan klop pen. „Er is dwars door een deur geschoten. Dan kan er geen sprake zijn van zelfverdedi ging." Volgens de burgemeester en de politie heeft een agent uit noodweer geschoten nadat Bouleij met een groot mes op hem afkwam. Pagina 2: Commentaar Pagina 3: Rellen vallen nooit zomaar uit de lucht MExico-STADDe vulkaan Popocatepetl in Centraal-Mexico spuwt sinds gisteravond grote hoeveelheden gloeiend lava in de nachtelijke hemel uit over een gebied van enke le kilometers rond de krater. De serie explosies braken een grote lavaprop die de afgelo pen dagen de krater had verstopt. De autoriteiten hebben uit voorzorg 40.000 mensen in de omtrek van de Popocatepetl ('rokende berg') opdracht gegeven het gebied te evacue ren. In een dorp dichtbij de vulkaan stierf een man aan een hartinfarct. Het centrum van hoofdstad Mexico-Stad (ruim 20 miljoen inwoners) ligt op circa 65 kilometer afstand. foto ap photo marco ugarte UTRECHT ANP-CPD De werkonderbreking van verkeerslei ders in Hengelo heeft vanochtend geleid tot het uitvallen van treinen in Twente. Op de routes naar Enschede en Deven ter vertrokken van half tien tot elf uur geen treinen. De centrale verkeerslei ding van NS in Utrecht verwachtte dat vertragingen zich als een inktvlek over de hele regio zouden uitbreiden. De NS poogden aan de randen van het actiegebied gestrande reizigers op te vangen. Met bussen werden ze naar de plaats van bestemming vervoerd. Wel deden de actievoerders de toezegging dat de treinen die voor half tien vertrok ken nog naar hun eindbestemming mochten rijden. De verkeersleiders in Hengelo, Deven ter en Zutphen protesteren met werkon derbrekingen tegen hun verhuizing naar Zwolle en Arnhem. Zij willen een reis tijdvergoeding, een eis waarop de NS niet op willen ingaan. De aanblik op het station in Hengelo was vanochtend rus tig. Veel reizigers hielden kennelijk reke ning met de actie. Opvallend was het ge ringe aantal boze reacties op de sta kingsactie. De werkonderbrekingen hadden het karakter van een estafetteactie. In De venter kwamen de collega's van twaalf tot half twee in actie. Zutphen nam de actiedag om twee uur over. De NS hebben weinig begrip voor de acties. De verhuizing van de verkeerslei ders heeft elders nergens tot problemen geleid, aldus een woordvoerder. De ver keersleiders zijn dagelijks hooguit 40 mi nuten extra reistijd kwijt; volgens de NS- regels onvoldoende om in aanmerking te komen voort compensatie. Overal in het land zijn het afgelopen jaar verkeersleidingsposten en trein dienstleidingen opgeheven als gevolg van automatisering. Die maken het mo gelijk vanaf veel grotere afstand dan voorheen de treinen te begeleiden. Zo kan niet alleen het treinverkeer tussen de stations, maar ook de begeleiding van de treinen tijdens het aanrijden van de perrons op afstand worden geregeld. Een sfeervolle en gezellige Kerst? Daarvoor heeft Baalbergen volop keus. Als u vóór 31 december a.s. uw meubelaankopen doet, krijgt u van ons gratis theaterbonnen, gratis dinercheques of een gratis midweek of weekend in één van de bungalow parken van Landal Greenparks*. het andere woorden: sfeervol uit éi thuis. U bent van harte welkom! TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Benjamin Netanyahu heeft af gehaakt als kandidaat voor het Israëlische minister-president- schap. De voormalige Likud- premier wil niet meer meedoen nu de Knesset afgelopen nacht met 69 tegen 49 stemmen heeft besloten geen algemene verkie zingen uit te schrijven. Israël gaat op 6 februari wel naar de stembus, maar alleen om een nieuwe regeringsleider te kie zen. Kandidaten zijn de zittende premier, Barak, en de leider van de oppositie, Likud-voorman Sharon. De winnaar zal probe ren een regering van nationale eenheid te vormen. Dat is het draaiboek dat de Knesset via een aantal stemmingen heeft vastgesteld. Het scenario kan nog worden verstoord door het opstaan van een derde kandi daat. Oud-premier Peres over weegt zich beschikbaar te stel len namens het 'vredeskamp'. De Knesset stemde pas diep in de nacht over het uitschrij ven van algemene verkiezingen. Al eerder bleek echter dat de orthodox-religieuze partij Shas zich tegen nieuwe parlements verkiezingen zou blijven verzet ten. Dat betekende het einde van Netanyahu's ambities om namens Likud een nieuwe rege ring te gaan leiden. Hij weigert aan de premiersverkiezing mee te doen als hij daarna moet werken met de huidige Knesset. Het beslissende moment kwam gistermiddag, toen de Raad van Tora Geleerden van Shas, onder leiding van oud opperrabbijn Ovadia Josef, de fractie opdroeg zich te keren te gen nieuwe parlementsverkie zingen. De rabbijnen vrezen dat hun partij zetels zal verliezen aan de Likud. De Shas-fractie kreeg tevens opdracht de zoge noemde Netanyahu-wet te steunen. Die wet laat niet- Knessetleden (zoals Netanya hu) toe tot de race om het pre<- mierschap. Netanyahu zelf wil echter van het premierschap niets weten als er niet ook een nieuw parle ment wordt gekozen. Niet ie dereen gelooft overigens dat Netanyahu voet bij stuk zal houden, nu de Knesset voor hem een kans heeft geschapen. Likud-vertegenwoordigers Striphelden op zee centraal in Maritiem Museum Goede doelen gezocht voor LD-puzzelactie Voor de derde keer organiseert het Leidsch Dagblad dit voorjaar de puzzelactie. Lezers kunnen zes zaterdagen puzzelen voor een goed doel. Lezers kunnen voorstellen doen voor de besteding van het geld. De voorwaarde is dat het om een goed doel gaat dat niet of nauwelijks aan geld kan komen en dat controle op de besteding mogelijk is.Stuurt u uw inzendingen naar het Leidsch Dagblad, t.a.v. Secretariaat Puzzelactie, Postbus 54, 2300 AB Leiden of per e-mail naar redactie.ld@damiate.hdc.nl onder vermelding van puzzelactie. Benjamin Netanyahu. foto ap denken overigens dat deze Knesset het niet lang meer zal maken. Dan moeten toch alge mene vêrkiezingen worden ge houden en ontstaat een nieuwe kans voor Netanyahu. VRAGEN 071-5128030 HET WOORD IS AAN Frangoise Sagan Liefhebben is niet alleen graag mogen, het is vooral een kwestie van begrijpen. 2° SWïKï -171° -372° "273° fepg 20% 20% 20% ËSSSKi 40% 50% 30% HAARLEM JACOB VAN DER MEULEN De aankondiging van het Haar lemse uitgeef- en informatie concern VNU de gehele tijd schriftengroep in de verkoop te doen, heeft geleid tot opluch ting op de betrokken redacties. Woordvoerders zijn blij dat nu meer duidelijkheid over de toe komst van de tijdschriften is ge geven. De Nederlandse Vereni ging van Journalisten is echter bezorgd. Hoofdredacteur Frank Hitzert van Panorama reageert laco niek op de verkoop van de VNU-tijdschriftengroep. „Ik lig hier helemaal niet wakker van. De verkoop ligt geheel in de lijn van de VNU om door concen tratie van bedrijfsactiviteiten een optimaal rendement te be halen. Ik juich het eigenlijk wel toe dat de tijdschriftengroep naar een bedrijf gaat waar uit geven wél een kernactiviteit is. Voor de bladen is dat gunstig omdat we de komende jaren fors willen investeren, zoals in intemetontwikkelingen. Hitzert bevestigt dat de tijd schriften als een geheel pakket aan de markt zal worden aan geboden. „Dat sluit een Neder landse kandidaat feitelijk uit. Er is hier geen uitgever die het ver koopbedrag kan opbrengen. Los van de verwachte blokkade die de Nederlandse Mededin gingsautoriteit daarvoor zal op werpen." Logische overname kandidaten zijn volgens de Pa norama-hoofdredacteur het Duitse Bertelsman en de Ame rikaanse uitgever Time Warner. Angela Hogeveen, hoofdre dactrice van Story, is opgelucht dat met de aankondiging van de VNU een einde komt aan een periode van onzekerheid voor de tijdschriften. „Ik mag aannemen dat voor de tijd schriftmensen nu een goed te huis wordt gezocht." Directeur Merien ten Houten van Ilse Media, dat met Startpa- gina.nl ook in de VNU-etalage staat, verwacht dat een interna tionale overname zijn bedrijf nieuwe kansen op internet zal bieden. „Er zijn bijvoorbeeld fusiegesprekken gaande tussen Time Warner en America On Li ne, waardoor "s werelds groot ste internetprovider kan ont staan." Irene Konings, plaatsvervan gend secretaris van de Neder landse Vereniging van Journa listen (NVJ): „Wij zijn bezorgd over wat er met de bladen gaat gebeuren. Het ligt voor de hand dat ze in buitenlandse handen komen. Wij wagen ons af of het pakket aan arbeidsvoorwaar den voor de werknemers mini maal gelijk blijft, zoals de Raad van Bestuur heeft toegezegd." LONDEN Rtr-ANP Dertig jaar nadat de groep uit een is gevallen, staan de Beatles weer bovenaan de hitlijsten. In dertig landen voert de cd '1', die vijf weken geleden uitkwam, de lijst van meestverkochte pla ten aan. Er zijn al 12 miljoen exemplaren van verkocht. De cd heet niet voor niets simpelweg T: Er staan 27 num mers op die tussen 1962 en 1970 de Amerikaanse en Britse hitlijsten hebben aangevoerd, van 'Love Me Do' tot 'The Long And Winding Road'. In Groot- Brittannië, waar 1,2 miljoenen exmplaren over de toonbank gingen, kwam de cd direct op nummer 1 van de hitlijst bin nen. een positie die hij niet meer heeft afgestaan. Daarmee is de plaat het grootste succes van de Beatles sinds 'Abbey Road' (1969). Maar zij hebben nog een lange weg te gaan om het 'wereldre cord' te breken. Dat staat op naam van Michael Jackson, van wiens album 'Thriller' 47 mil joen exemplaren zijn verkocht. Ook voor het onlangs ver schenen boek 'Anthology' be staat veel belangstelling, in tal rijke landen komt het voor in de wekelijkse lijst van meestver kochte boeken. Het vuistdikke werk geeft in woorden en foto's van de Beatles zelf een beeld van de korte, maar onstuimige carrière van de band. Aan het boek Anthology' ging enkele jaren geleden al de gelijknamige serie van drie dubbel-cd's vooraf. Daarop wa ren veel alternatieve takes van bekende nummers te horen en twee 'nieuwe' nummers. Ja, ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. I Postcode: Telefoonnummer: j fi.v.m. controle bezorging) Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: Per maand automatisch (ƒ37,30) C Per kwartaal automatisch (ƒ106,95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107.95) Bank/giro nr: Handtekening Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 staatslot met jackpot cadeau. Leidsch Dagblad I DE WERELD OM JE HEER. Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: I Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: 071- 5128 030 of abonneren via: I www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 1