Gemeente dreigt motel met rechter 'Ik bood niet! Ik zwaaide alleen naar m'n dochter' SP maakt zich grote zorgen over uitbreiding Heineken Regio Spnieuw verzet tegen jeeltuin Oranjewijk Kerstcircus geeft voorproefje Liduina bijna klaar met onderzoek laders overval klemgereden ötceeslï Drie daders van een overval op het Bastion Hotel nde Rijnzichtweg in Oegstgeest zijn zondagmorgen op de Ir. ilmaweg in Katwijk aangehouden. Dat gebeurde na een ach- volging met meerdere politieauto's. De twee mannen en een 0uvv, allen uit Rotterdam, waren eerder die ochtend het hotel I niiengegaan en hadden de plaatsvervangend manager uit Lei- I nmet een mes bedreigd. Daarna hadden ze uit de kassa een ibekend geldbedrag buitgemaakt. Op de Tjalmaweg werd de jchtauto klemgereden. oeterwoude zoekt beste sporters 1 jtTFRWOUDE Het Comité Sportprijs van het Jaar in Zoeterwou- wil zaterdag 3 februari in het cultureel centrum Don Bosco sportvrouw, sportman, sportploeg en sportvereniging van DO bekendmaken. Het platform roept sportliefhebbers in Zoe- y' iwoude op om kandidaten voor te dragen. De schriftelijke op- ven moeten uiterlijk 31 december binnen zijn bij het secreta- z utvan het comité, 't Watertje 34. De onderscheidingen voor I 99 ging naar zwemster Dieuwertje Vermeulen, zwemmer iuis van Schaarenburg, het eerste elftal van de voetbalclub f eerburg (sportploeg) en naar SJZ als sportvereniging. fvalbrengstation niet duurder la rrfRwouDEDe tarieven voor het 'afvalbrengstation' achter [gemeentehuis in Zoeterwoude gaan volgend jaar niet om- ijl iog. Onder druk van CDA en Progressief Zoeterwoude zien irgemeester en wethouders af van een stijging met 36 procent ndit onderdeel van de gemeentelijke werkplaats kostendek- nd te maken. De WD wilde de tarieven als 'tussenstapje' tien ocent verhogen, maar daar voelden de andere twee partijen ets voor. Zij pleitten er tijdens de raadsvergadering voor de ijzen op hetzelfde niveau te houden om mensen niet af te - brikken. In Zoeterwoude wordt het afval dat bij de mensen lis wordt opgehaald, gewogen. Aan de hand daarvan wordt jaarlijkse bijdrage vastgesteld. Als mensen zelf afval brengen, 1 lat veel goedkoper. Jubileumveiling Oegstgeestse sportschool druk bezocht Voorschoten: 'Er zijn grenzen aan wat we tolereren Voorschoten stapt 'zonodig' naar de rechter als het Van der Valk-concern zijn 'illegale activiteiten' in de buurt van motel-restaurant De Gouden Leeuw aan de Veurse- weg voortzet. „We zijn het stadium van vrijblijvendheid voorbij. Nog altijd proberen we de problemen met over leg op te lossen, maar er zijn grenzen aan wat we tolere ren. Als het moet zoeken we het hogerop. Net als elk an der bedrijf dient Van der Valk zich aan de regels te hou den", aldus wethouder Verschoor van economische za ken. een landschapsplan is inge diend bij de gemeente'. „Maar dat is door de gemeenteraad van tafel geveegd." Op zijn beurt herinnert Verschoor er aan dat die kwestie speelde, voordat hij in 1998 als wethou der aan de slag ging. „In het be gin werd ik alleen maar gecon fronteerd met bezwaarschriften van Van der Valk. Ik heb toen gezegd, laten we eens om de ta fel gaan zitten en niet alleen maar juridisch met elkaar strijd voeren. We hebben afspraken gemaakt, maar dat werkt nog niet goed. Van der Valk zet eerst iets neer en gaat daarna pas kij ken of er iets te regelen is. Die tijd is voorbij." De wethouder voert ook het voorschoten jan preenen Verschoor doelt onder meer op een 'rondweg', die in het bui tengebied van Voorschoten zonder toestemming is aange legd, een sloot die daarvoor ge deeltelijk is gedempt en dieren- hokken die zijn neergezet. „Ik heb begrepen dat het om exoti sche dieren gaat. Het is een hobby, niet bedoeld voor het publiek. Maar in dat gebied ho ren dergelijke dieren niet thuis. En zo kan ik een hele waslijst met klachten opnoemen, maar dat wil ik niet. Met deze voor beelden wil ik volstaan." In een reactie wijst directeur M. van der Valk van De Gouden Leeuw erop dat 'wel degelijk streekplan Zeven sferen aan, dat zowel door de provincie als door de gemeente is gpedge- keurd. „Daarin staat duidelijk dat het buitengebied, dus ook het gedeelte achter het motel, groen moet blijven. Iedereen moet voldoen aan die uitgangs punten, ook Van der Valk Voorop staat helderheid, het feit dat iedereen zich aan de re gels moet houden. We zijn er echt niet op uit om Van der Valk dwars te zitten. Dat we niet kinderachtig zijn, hebben we pas nog bewezen met het afgeven van een vergunning voor de uitbreiding van het mo tel-restaurant. We waarderen ook echt wel het werk van Van der Valk in Voorschoten. Daar om hopen we dat Van der Valk onze uitgestoken hand alsnog pakt. We hebben nog steeds de intentie om deze kwestie met elkaar op te lossen, maar die bereidheid moet er wel van twee kanten zijn." Van der Valk wil daarover niet al te veel zeggen. „De ge meente wil het gebied graag an ders indelen dan wij. Of er een gesprek komt? Wij wachten het verder maar af." 'Omwonenden hebben hoofdpijn en prikkende ogen zoeterwoude jan preenen De statenfractie van de Socialis tische Partij maakt zich grote zorgen over de geplande 'enor me uitbreiding' en de opslag van ammoniak op het terrein van Heineken in Zoeterwoude. De socialisten stellen vast dat de huidige bedrijvigheid nu al een bedreiging voor de omge^ ving vormt en dat de stank- en geluidsoverlast en de risico's zullen toenemen. De SP wil van Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie, onder meer weten of onderzoek is gedaan naar de 'relatie tussen gezond heidsklachten van omwonen den en de opslag van grote hoe veelheden ammoniak bij Hei neken'. Heineken wil het inpakken en het transport verplaatsen van de noord- naar de zuidzijde, of tewel van de kant aan de Hoge Rijndijk naar de polder in de richting van het vogelstiltege- bied De Wilck. De nieuwe ge luidszone is inmiddels door de gemeente vastgesteld en door GS goedgekeurd. Op basis daar van kan Heineken nu de vereis te milieuvergunning bij de pro vincie aanvragen. De SP verwijst in haar schrif telijke vragen naar de vuur werkramp in Enschede. „De universiteit van Twente stelt in haar rapport over de ramp dat de mensen aan een nog grotere ramp zijn ontsnapt door het uitblijven van een kettingreac tie met de Grolsch-brouwerij in de nabijheid van de plaats van de vuurwerkramp. De dienst arbo en milieu van de faculteit chemische technologie van de universteit heeft onderzoek ge daan naar de potentiële geva ren van ammoniakopsslag bij Grolsch tijdens de vuur werkramp. Hieruit blijkt dat de kans klein is dat in een normale situatie een grote hoeveelheid ammoniak vrijkomt in de woonomgeving. Tijdens de ramp is er echter wel een groter gevaar voor de omgeving ge weest." De socialisten voeren ook het milieujaarverslag aan van Hei neken. waarin wordt gesproken over twee koelsystemen en 'een koelinstallatie die niet lekdicht is'. Hierdoor ontsnapt volgens de SP dertien procent ammoni ak. „Omwonenden hebben hoofdpijnklachten en last van prikkende ogen." Een milieu ambtenaar van de gemeente beaamt de uitstoot van ammo niak, maar tekent er tegelijker tijd bij aan dat het 'om een der mate geringe hoeveelheid gaat dat je daar niets van merkt'. Hij wijst er verder op dat het nu niet om een verdubbeling van de capaciteit gaat, maar om een verplaatsing. „Eerder is wel sprake geweest van uitbrei ding." Ten slotte wijst de SP erop dat de multinational zich in een 'behoorlijke machtpositie' be vindt. „Heineken geeft jaarlijks een donatie aan de gemeente Zoeterwoude (tienduizend gul den wordt verdeeld onder de verenigingen, red.) en veel in woners van deze gemeente werken bij Heineken. De SP is van mening dat de overheid de regels moet opstellen waaraan bedrijven zich moeten houden in plaats van andersom." Heineken gaf vanmorgen geen reactie. al een kerstdepressie te vind vrije dagen heerlijk. jaar vier ik de Kerst met mijn partner bij Die woont in een Daar blijven we dan en eten het menu aanbiedt. Ik hoef me af te vragen 'Wat met de kerst'. oegstgeest ane pieter wisse „Honderdveertig geboden... daar! Ik zie honderdvijftig, ge boden door die mevrouw. Hon derdvijftig gulden, dames en heren! Wie biedt meer, wie biedt beter? Zie ik die mevrouw honderdzestig bieden? Ja me vrouw? Zie ik uw man nee schudden? Kom op! Het gaat om het goede doel, mensen! Honderdvijftig gulden...wie biedt meer, wie biedt beter? Honderdvijftig gulden! Eenmaal andermaal...verkocht! Aan die mevrouw met die oranje blou se." Pieter-Gerrit Binkhorst van het Leidse veilinghuis Onder de Boompjes haalde zaterdagmid dag tijdens een veiling in Oegst geest alles uit de kast om kunst werken aan de man te brengen. De veiling voor het goede doel was onderdeel van het feest van de Oegstgeestse sport school Rob van der Hoorn. Om het 25-jarig bestaan te vieren hadden Rob en Wil van der Hoorn de aula van het Rijn lands Lyceum afgehuurd. Niet om daar met vrienden en be kenden tot in de kleine uurtjes de boel op stelten te zetten. „Dat is hun stijl niet," zegt Ine ke van der Sar, docent geschie denis aan het Rijnlands en vriendin van het gezin Van der Hoorn. Het jubileumfeest stond geheel in het teken van een in zamelingsactie voor het Liliane Fonds, dat lichamelijk gehandi capte kinderen in de Derde We reld steunt. „Dat is typisch Rob," zegt Van der Sar. „Heel sociaal bewogen. En de energie waarmee hij zich voor zo'n pro ject inzet... Ongelooflijk!" drag van vijftig gulden. Wie biedt meer of beter dan vijftig gulden," zo opende veiling meester Binkhorst de veiling. Ondertussen krioelden op de vloer van de aula de kinderen over elkaar heen. Binkhorst maande de ouders regelmatig tot actiever biedgedrag. „Het zou een schande zijn als dit knappe werk voor minder dan vijftig gulden de deur uit zou gaan, mensen. Ik dacht dat Oegstgeest zo'n kapitaalkrachti ge gemeente was," riep Bink horst door de microfoon. Langzaam kwam de veiling op gang. Ouders begonnen te gen elkaar op te bieden. „Zie ik daar zeshondervijftig, geboden door die mevrouw," vroeg Binkhorst. „Nee! Ik zwaai naar m'n dochter," riept de vrouw geschrokken. Eén bieder tastte diep in de buidel. Hij ging met verschillende kunstwerken naar huis, enkele duizenden guldens armer. Na afloop van de veiling kreeg het echtpaar Van der Hoorn een bronzen beeldje van een bekend Leids kunstenaar en een geldbedrag aangeboden. „Voor jullie reis naar Brazilië met de kinderen." Het echtpaar Van der Hoorn heeft vijf Brazili aanse adoptiekinderen. Eén van hun grootste wensen was het land eens met z'n allen te bezoeken. De Van der Hoorns lijken door alle aanwezigen op han den te worden gedragen. „Rob is wat je zou noemen een wijs man," zegt Van der Sar. „Ik ken geen zachtaardiger persoon dan hij. Geen watje hoor! Ge woon heel aardig." kleine kinderen, en 's avonds de hangjongeren." Laatst is het schoolplein van de Willem de Zwijgerschool na schooltijd al afgesloten om rondhangende jongeren te weren, weet zij „Maar die moeten natuurlijk wel ergens naartoe." Buurtbewoners krijgen tot 9 januari de tijd om hun stem uit te brengen. De optie die de meeste stemmen krijgt wordt uitgevoerd, stelt de gemeente. Maar Maas vindt dat niet eer lijk. „Die stembrieven zijn in een wijde boog om de plek ver spreid. Dan vind ik het gek dat de stemmen van mensen die niet op de speeltuin uitkijken even zwaar meetellen als onze stemmen." Maas is vastbesloten de buurt te mobiliseren tegen de speel plek, en een bezwaarschrift in te dienen, mocht dat nodig zijn. Daarmee groeit de kans dat ook deze locatie voor een speeltuin- tje in de Oranjewijk wordt afge serveerd. In april van dit jaar kwam het college ook al nood gedwongen terug op het plan om speelveldjes aan te leggen aan de Emmastraat en de Bea- trixstraat. Ook toen maakten veel omwonenden bezwaren. Toch moet er iets gebeuren in deze wijk. Uit onderzoek van de gemeente blijkt namelijk dat de speelvoorzieningen even wichtiger over Leiderdorp moe ten worden verspreid. Vooral de Oranjewijk komt er volgens de onderzoekers bekaaid vanaf. de bergen of een ander mooi landschap. Ik vind een beschuit met hagelslag ook erg lekker, piaar niemand moet het wagen om me daar ook echt voor wak ker te maken. Waar maakt u zich echt boos over? Over valsheid en mensen die niet recht door zee zijn. Of dat nou in mijn persoonlijke leven is of in de 'buitenwereld': daar kan ik echt niet tegen. Waar heeft u zich de afgelopen week over opgewonden? Een grote ergernis was vorige week een vergadering van het Nederlandse Bibliotheek- en Lectuurcentrum. Het was zo chaotisch. De vergadering was slecht voorbereicj. we hadden de stukken te laat gekregen en de voorzitter mompelde. Dan denk ik: 'Met een beetje in spanning kan dat zoveel beter.' Talloze kunstenaars en kunstbezitters hadden hun bezittingen voor de jubilieumveiling ter beschikking gesteld. Alle leden van de sportschool waren schriftelijk uitgenodigd. Mond tot mondreclame deed de rest. De opkomst was groot. Op allerlei manieren konden aanwezigen hun steentje bij dragen. Zo werd bij het bank- drukken een slordige vijftigdui zend kilo getild. Met een spon sor was van tevoren een bedrag per kilo afgesproken. Ter afslui ting van de middag was er een veiling. Kunstenaars en kunst- bezitters hadden hun kunst werken geheel kosteloos ter be- foto taco van der eb schikking van het goede doel gesteld. „Een echte Janny van der Zon hebben we hier, dames en heren! Ik zet hem op een be- leiderdorp Bezoekers van de Winkelhof konden gisteren tijdens de koopzondag warmlopen voor het Groot Russich Kerstcircus, dat van 20 tot en met 30 december te zien is in de Leidse Groenoordhallen. Tal van artiesten lieten in een mini-optreden zien wat ze kunnen, foto eric taal warmond judy nihof Een dezer dagen moet duidelijk worden of verplaatsing van het Warmondse verzorgingshuis Huize Liduina naar het terrein van de stichting Mariënstaete mogelijk is. Architectenbureau Simonetti onderzoekt nog of de bomen dan kunnen blijven staan. Het onderzoek gebeurt op verzoek van Progressief Warmond (PW), die zich grote zorgen maakt over de sloop van het beeldbepalende pand van Liduina aan de Herenweg. Het oude hoofdgebouw uit 1930 en de aanleunwoningen erachter moeten wijken voor nieuw bouw. Om dit financieel moge lijk te maken 'komen er ook koopappartementen bij. Bij omwonenden stuiten die plan nen op veel verzet. PW vindt dat al het mogelijke moet wor den gedaan om het hoofdge bouw, of in elk geval de voorge vel daarvan, te behouden. Mocht blijken dat de bouw van een verzorgingshuis op het terrein van Mariënstaete moge lijk is en het oude pand kan blijven staan, dan blijft Liduina volgens directeur M. Momout met een aantal problemen zit ten. „De sloop van de gedeeltes achter het oude gebouw zal ge woon doorgaan. En we zitten met het probleem van de boek waarde. Op het oude gebouw rust een schuld van vier mil joen." Ook hebben sommige bewo ners van de aanleunwoningen moeite met verplaatsing van het hoofdgebouw. „Zij zeggen: we zijn hier juist gaan wonen omdat het verzorgingshuis dichtbij is." Het meeverhuizen van de aanleunwoningen naar het terrein van Mariënstaete is volgens Mornout niet mogelijk. u het literaire hoogte- het jaar? 'Spijkerschrift' van schrijver Kader Dat boek gaat over die als enige zijn yer<fiomme vader feilloos be- AL J --geeft hier in de volgend jaar in de M 'nweek een lezing over speeltuin op de hoek van ch ifillem de Zwijgerlaan en de lerik Hendriklaan is vol- e (t overbodig. In de directe in eving zijn genoeg andere itn ken waar kinderen terecht ïen. Bovendien wordt zo'n Iplek al snel een hangplek ge pubers. is de opvatting van an^tbewoner M. Maas. Hij net als een aantal andere gi tbewoners, een stemfor- er van de gemeente gekre- waarin hij kan kiezen wat soort speeltuin hij wil. b voor zijn twee varianten di werkt, met wipkippen, een aajboot, een schommel en zitbankjes. De derde mo- mcfdieid is dat er helemaal speeltuintje komt. laatste optie is de beste, Maas. „Nu is die hoek een plek met mooie bo- Maar ik vrees dat het eronder leidt als daar ite koestellen worden ge- st." Hij trekt bovendien de vi Izaak van de voorziening in iso|i „Kinderen kunnen nu aan de Anna van Buren- terecht, of spelen bij de di plant of de Resedastraat. een speeltuin erbij is niet ■vafg." denkt ook buurvrouw A. ^eii tendorp erover. „Dit is nog uniek plekje waar rust van le ;aat. /Ms die speeltuin er im dan krijg je overdag de ee m: Heieen Wagenaar P" tijd: 45 jaar aep: directeur open- dsn bibliotheek Voor- B terliike staat: woont e b'5 l'w droomwens? mi 8een grote wens meer. ian ien van het feit dat ik een mens ben, heb ik wat ik begeer. Qua car te ji lit ik hier sinds 1 oktober plaats. Als ik iets mag dan is het een goede Daar hecht ik veel aan. Bent n gelovig? Ik ben gelovig opgevoed en daar ben ik blij om. Al was het maar om de kunstgeschiedenis te begrijpen. Bovendien krijg je er goede dingen van mee zoals bewustwording. Je staat wat meer stil bijvoorbeeld bij de Kerst. Het lijkt me zo leeg om nergens mee opgevoed te wor den. Wat ontroert u? Begrafenissen vind ik ontroe rend, hinderlijk ontroerend zelfs. Of mensen die een kind hebben gekregen. Als het maar om ware gebeurtenissen gaat. Het is al heel lang geleden dat ik in de bioscoop moest huilen. Hoe ziet uw favoriete vrije avond eruit? Uitgaan vind ik hartstikke leuk. Naar de film of naar de kroeg voor een vroeg biertje. Maar thuis is het ook gezellig met piano en tv. Wat ik aan het eind van de dag heel ontspannend vind is het 'tien uur blok'; nieuws, sport en Nova. Wat er ook gebeurt, om tien uur zap ik naai' het journaal. Welk ander beroep had u willen hebben? Ik kom uit een onderwijsnest en het was de bedoeling dat ik naar de pedagogische academie zou gaan. Ik ben meteen afge haakt toen ik zag hoeveel gym nastiek er op het rooster stond. Een beroepskeuzetest wees ver volgens uit dat de landbouw school wat voor mij was. Maar die was te ver weg en de bieb- en documentatieopleiding was in de buurt. Dat leeLme wel wat, omdat ik van lezen hield. En ik heb er geen spijt van ge had. tekst: suzanne barbier foto: mark lamers

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 17