Jacobswoude: toch eilandjes in Braassei Rijn Veenstreek Laatste kans voor rode beuk Alphen cda Jacobswoude dul over molens Vierambac Rijnwoude weigert sloop voormalige supermarkt Bewoners omgevii station gelaten ove grote verandering 'Situatie op de scholen in Cuba is niet te beschrijven DINSDAG 19 DECEMBER 2000 Gemeente toont belangstelling voor 'HSL-grond' Bijna de gehele gemeenteraad van Jacobswoude wil ei landjes met extra ligplaatsen in het Braassemermeer bij de oostoever in Rijnsaterwoude, zo bleek gisteravond bij de behandeling van de structuurvisie. Bij de eerste be sprekingen hierover in 1997 wees de meerderheid van de raad dat idee van het bureau WK architectuur en ste denbouw om het meer aantrekkelijker te maken nog af. ewout van der dussen In het tweede herziene concept dat de gemeenteraad besprak komt het voorstel slechts in be dekte termen terug. Het heet nu verbetering van de recreatieve mogelijkheden van de oostoe ver. Tijdens de presentatie van het concept sprak wethouder Haasbroek voorzichtig van 'vooroevers'. „Wij zijn daarvan een groot voorstander en hopen dat daar een meerderheid voor is", zei CDA'er Selderbeek. Ook D66, WD en Gemeentebelang steu nen zo'n ontwikkeling. „Wij zijn voorstander van de aanleg van een aantal vrij toegankelij ke, kleine windvangende voor oevers of aanlegeilandjes aan de noord- en oostoever van de Braassem", zei Witteman van Gemeentebelang. Planoloog T. Dronkert van de WK, een van de opstellers van het plan, was door de veranderde meningen ook verrast. „Ik weet niet waar door die ommezwaai komt", zei hij. Grovenstein (CDA), die er onlangs op wees dat de HSL- organisatie een bestemming zoekt voor de vrijkomende grond van de boortunnel, noemde de veranderde opstel ling 'voortschrijdend inzicht'. Wethouder Haasbroek beves tigde dat er grond van de hoge snelheidslijn (HSL) voor eiland jes beschikbaar kan komen. „Iemand van de provincie zei mij recent dat de HSL daarmee zo blij zou zijn. dat er voor de gemeente geen kosten zijn." CDA-er Van Wielingen was als enige tegen de aanleg van eilandjes. „Mijn standpunt is: je moet van de Braassem afblij ven. Hoewel ik begrijp dat daar voorstanders voor zijn. kan ik het met deze mededeling mo gelijk beperken tot één eiland je." Ook andere voorstellen in de structuurvisie om de recreatie in de gemeente te bevorderen, kregen steun; zo ook de bevor dering van 'het logeren bij de boer'. „Onze gedachten gaan hierbij wel uit naar wat comfor tabele vormen", zei Selderbeek. Wethouder Haasbroek wil de structuurvisie, die soms de vorm aannam van algemene beschouwen over uiteenlopen de onderwerpen als woning bouw, fiets- en wandelroutes, in de loop van volgend jaar vaststellen. Het CDA doet als enige poli tieke partij van Jacobswoude nog geen uitspraak over wind molens in de gemeente. Daar om weten de initiatiefnemers van Windpark Vierambacht én de leden van de vereniging die de polder vrij van windmolens wil houden na de gemeente raadsvergadering van gister avond nog steeds niet waar zij aan toe zijn. De christen-de mocraten hebben met de vijftien raadszete doorslaggevende stem „Verschillende draaien om de hete brij maar wij zijn duidelij WD-er Kroes. „Wai Hoogmade de pergola schappelijk betekende, windmolens voor Rij woude en Woubrugge.' Ook Van Hoesel (D6 Witteman (Gemeente zij voor windmolens. Van Wieringen terug in raad hoogmade Het CDA-raadslid Theo van Wieringen is na ruim drie maanden terug in de gemeenteraad van Jacobswoude. De nestor uit Hoogmade kreeg gisteravond tijdens de extra en wat informele raadsvergadering over de ontwerp-structuurvisie een bloemetje van fractievoorzitter De Lange. Gezondheidsklachten en een operatie waren de redenen van de afwezigheid Van Wie- ringen. „Ik wil het weer langzaamaan proberen' aldus de Hoogmadenaar. Jaaroverzicht vanaf vrijdag te zien alfhen aan den run» Het Alphens jaaroverzicht is vanaf vrijdag 22 december tot en met vrijdag 12 januari te zien op het Gemeen telijk Informatiekanaal, kanaal 52 UHF. 719,25 Mhz. De dage lijkse uitzendtijden zijn 11.30, 18.30 en 22 uur. Dii jaar zijn on der meer beelden te zien van de spoitprominentenverkiezing, de 70.000ste inwoner, de hardloopwedstrijd Twintig van .Al phen, het begin van de bouw van de focuswoningen en het stadhuis en de oude legervoertuigen die op 5 mei door Alphen trokken. Lintje voor Veender Paul Koek roelofarendsveen Paul Koek uit Roelofarendsveen is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding kreeg hij vanwege zijn artistiek leidersschap van theatergroep Hollandia in Zaandam. Onder zijn leiding zocht die Noord-Hol landse groep niet alleen de schouwburg op, maar ook een sluis, een tuinderskas, allerlei fabrieken, een visafslag, oude kerken en een fort. De bedoeling hiervan was tussen de mensen te staan. Een andere verdienste van Koek zijn de workshops die hij geeft op basisscholen in Roelofarendsveen. Daarnaast helpt hij en thousiastelingen in Zaandam en Leiden bij het opzetten van een jazzpodium. Theatergroep Hollandia gaat om economische redenen fuseren met het Zuidelijk Toneel in Eindhoven. Daar om gaf de groep afgelopen zondag een afscheidsvoorstelling. Na afloop daarvan ontving de Veender zijn lintje. Fietspad naar station donderdag open alphen aan den run Het wordt vanaf donderdagmiddag gemak kelijker om vanuit het Alphense centrum naar het station te fiet sen. Om 12.30 uur opent wethouder Groen in 't Wout bij het politiebureau op de hoek van de Hoflaan en de Prins Bernhard- laan het nieuwe fietspad tussen het Raoul Wallenbergplein en het NS-station. Extra disco's en film bij Vreugdeoord alphen aan den run Speciaal voor jongeren van twaalf tot en met vijftien jaar organiseert de .Alphense speeltuinvereniging Yreug- deoord extra disco's. DJ Bas is aanstaande vrijdag en volgende woensdag, ^a^rdag en vrijdag van 20.30-23.30 uur aanwezig in het geboi^^B de Yorselenburgstraat. Op zaterdag 30 de cember is erWvan 19-21 uur vroege disco voor de jeugd van zes tot twaalf jaar. In het filmhuis van Yreugdeoord draait vol gende week woensdag om 14 uur de film Kruimeltje. Per activi teit bedraagt de toegang 2,50 gulden voor leden en 4 gulden voor niet-leden. Open Venster benut gift voor diner alphen aan den run Het Alphense inloophuis Open Venster maakt donderdag tussen 16.30 en 19 uur een cheque van de ge meente te gelde. Van de 1250 gulden die aannemer Bruijnes op 8 november aan wethouder Van der Veen Meerstadt beschik baar stelde voor een goed doel betaalt het inloophuis een kerst diner. Eigenaar Schuitema mag de voormalige Cl 000 aan de Dorpsstraat in Hazerswoude- Dorp nog niet slopen. De ge meente Rijnwoude weigert een sloopvergunning aan de super- marktorganisatie af te geven. De gemeente geeft pas een ver gunning af als bekend is wie er op de open plek gaat bouwen. Dat is zo in het bestemmings plan geregeld, legt een woord voerster van de gemeente uit. Een aanvraag voor de bouwver gunning is echter niet binnen gekomen. Volgens een woordvoerder van Schuitema heeft de super marktorganisatie het terrein verkocht aan een projectont wikkelaar op voorwaarde dat die de oude winkel sloopt. Zo lang de gemeente die sloop weigert, gaat de koop niet door en kan niemand een bouwaan- vraag indienen. „We beraden ons op de situatie", zegt een woordvoerder van Schuitema. Het is de bedoeling dat er hui zen komen op de plek van het winkelpand dat al ruim een jaar leegstaat. saskia stoelinga Bewoners rond het station in Alphen aan den Rijn kregen gis teravond, in de eerste door ge meente uitgeschreven bewo nersvergadering over het sta tionsgebied, steeds meer in de gaten dat variant 2 de voorkeur heeft. Dat betekent dat twintig woningen en een aantal bedrij ven in de stationsomgeving te gen de vlakte moeten om de Prins Bernhardlaan te kunnen verleggen. Wethouder Groen in 't Wout zegde de gedupeerden toe zo snel mogelijk te gaan on derhandelen. „We moeten de onzekerheid niet te lang laten duren. Ik hoop in januari het mandaat, te krijgen om de hui zen te kunnen aankopen." Het was een strak georgani seerde avond met burgemees ter Schoof als vervanger van de zieke wethouder Van der Veen Meerstadt aan het roer. Na kor te praatjes van Groen in 't Wout en architect Sander Smit kon den betrokkenen en bewoners bij vier panelen hun hart luch ten. Dat deden zij rustig en be heerst. Geen scheldpartijen, geen spandoeken. Van de hon derd aanwezigen had een deel alleen maar kritiek en lieten an deren alles gelaten over zich heen komen. „Wat moeten we?", verzucht te een oudere bewoonster, die ruim twintig jaar met plezier heeft gewoond op de plek die tegen de vlakte moet. Ambte naar Post stelde haar gerust. „We hebben alles goed over dacht. Echt, we komen ook uit uw problemen. We hebben al veel ervaring met het nieuwe stadhart." Bewoner Henk Brou wer vond dit de grootste dood doener die hij ooit had ge hoord. Vier jaar geleden toen hij zijn huis kocht was er nog helemaal niets bekend. „Nie mand van de gemeente heeft mij gewaarschuwd. Het is een bijzonder onaantrekkelijk plan met al die hoogbouw. Er zit voor mijn gevoel geen enkele visie achter. Moet ik straks in een van die appartementen gaan zitten?" Veel bewoners spraken daar op hun bezorgdheid uit over de hoogbouw, die er op de teke ning strak en futuristisch uit ziet, maar in de praktijk, zo denken ze, voor overlast gaat zorgen. „Daar blijven jongeren hangen. Betonnen kolossen die geen gezelligheid uitstralen. Waar blijft het groen? het met de parkeerp Wat gebeurt er met d die straks dicht tegen hardlaan komen te lig^ zit het met mijn uitzich W niet tegen al die lagen ken." De ambtenaren tecten slaagden erin on. je' de harmonie de betn uit te leggen waarom ie opzet was gekozen. Of ze het allemaal moet komende weken Iedereen kan tot 2 jan tl zwaarschriften indiei t, nieuwe ideeën bij de g tl neerleggen. De reacties ei besproken in de eerste re commissievergaderii januari. Ook kunnen b v en betrokkenen voor di v dering spreekrecht aa b( Vervolgens worden de verwerkt in het concfii Op 22 februari is de dering, waarbij de raad een oordeel velt twee varianten. Al aan het begin avond maakte architf Itc duidelijk dat de geme 1st voorkeur geeft aan vt Izi waarbij de stationso el. drastischer verandert d al riant 1. Volgens Smit alles te maken met dt veiligheid. „Er komt in geen lange tunnel, wa sers en voetgangers ven maar een korte oveil te We zoeken het in hellet ui nen. Om het hellende] ;ai de centrumzijde te kun t, ken, is meer ruimte m nu aanwezig is. Een te: wordt oncomfortabel, gaat daarom uit van eeim ging van het tracé Pri (j hardlaan/Conradstrai telijke richting naar van de Korte Com adst deze reden moet het )t( blok tussen de Prins B rg laan en de Korte Con ej wijken. De verlegging; voor een overzichteli n keersbeeld. Er onstaa voor een nieuw busst na vervanging van het gebouw, voor huizen ren rond dit nieuwe bi Ook de uitbreiding Toor speelt een bela in het nieuwe beeld." Burgemeester Schob houder Groen in 't Wi zich hierin te kunnen „Nu wij nog", riep ee f* bewoners vast en zeke geluk iets te hard. Bezwaren verworpen tegei '1 boomkwekerij/caravanstalli persbureau cerberus Het afgeven van een milieu vergunning aan R. Kroese voor een boomkwekerij annex caravanstalling aan de Lei- muiderdijk in Burgerveen, komt niet in gevaar. De Raad van State ziet geen aanleiding om op het verzoek van de omwonende broers Munster man in te gaan. De broers vroegen om schorsing van de vergunning omdat ze vinden dat de verplaatsing van de ac tiviteiten van een locatie bij Schiphol naar de Leimuider- dijk in Burgerveen onrecht matig is. De regeling is im mers opgezet voor volwaardi ge agrariërs, stellen de broers Munsterman en Kroese is dat niet. Kroese is bouwvakker van beroep en verdient met de kwekerij en de caravanstal ling een centje bij. Verder §teÜen de broers dat Kroese allerlei werkz '0I den verricht waarvl geen vergunning hee 01 het gebruikmaken van dingsmiddelen. Overi ste punt merkt de Ri -10 State op dat de vei? voorschrijft dat Kroes-A bestrijdingsmiddelen I bruiken of opslaan. M lm dat toch doen of op wijze zijn vergunning den dan moeten de biSl' B en W van Haarlemn aankloppen om han le.' van de vergunning. De Raad van State in op de stelling dat plaatsing van de act van Kroese onrechti geweest. Wat de raai 'e is dat een plano kwestie die niet thuis deze procedure over lieuvergunning. Daarlv^ hij geen grond de m n 2 gunning te schorsen. IVN krijgt nog drie maanden respijt alphen aan den run» marieta kroft De monumentale rode beuk aan de Julianastraat in Alphen aan den Rijn krijgt nog een laatste kans. De gemeente Al phen geeft het IVN, de vereni ging voor natuur- en milieue ducatie, tot 1 maart de tijd om sponsors te vinden die de ver plaatsing willen financieren. Is het de vereniging dan nog niet gelukt, gaat de bijl erin. Dat heeft Alphen de IVN laten we ten. Stadshart De rode beuk moet wijken voor ontwikkelingen in het stadshart. Alphen heeft een lijst met bomen die moeten worden gerooid en verplaatst. Hoewel de rode beuk met een waarde van 50.000 gulden veel meer waard is dan andere bo men, staat die op de nominatie om te worden gerooid. De twee ton die de verplaatsing kost, is volgens de gemeente raad van Alphen te duur, zeker omdat er ook nog een risico bestaat dat de 80 tot 90 jaar oude boom een verplaatsing niet overleeft. De IVN trok zich het lot van de boom aan en besloot an derhalf jaar geleden de junior kamer te benaderen met de vraag of ze de beuk wilde sponsoren. Die zei uiteindelijk nee. Begin dit jaar besloot de IVN andere bedrijven en in stellingen te wagen. „Voor 1 september wilden we het geld bijeen krijgen. We bestonden toen 25 jaar. Zekerheid over het voortbestaan van de boom zou een mooi cadeau zijn ge weest." Het zit de milieuorganisatie echter niet mee. De 25ste ver jaardag ging voorbij zonder het gewenste cadeau. Nu, drie maanden later, is de IVN nog niet veel verder. „We hebben nog op veel wagen geen ant woord", zegt Krüse. „Maar het is lastig. Bedrijven worden overspoeld met dit soort wa gen." De hoop van de werk groepvoorzitter is erop gericht om bedrijven te vinden die de verplaatsing in natura willen sponsoren. Hij is dan ook blij met de extra tijd die de ge meente de IVN geeft. Krüse bekijkt ook waar de boom naar toe zou kunnen. Een plek langs de Oude Rijn lijkt hem het meest geschikt. „Dan kan de boom via een schip worden vervoerd. Bij ver voer over het land zijn er veel obstakels." Ook buiten Alphen heeft de IVN plaatsen in ge dachten. Diverse gemeenten benaderden ze met de waag of de boom er een plek kon krij gen. „Gouda heeft een hele mooie plek. Bodegraven gaf aan er ook wel een aantal te hebben, maar dat wordt, denk ik, niets. Verder reageerde Ja cobswoude. Maar de plek die deze gemeente aanwees, bleek uiteindelijk toch in Alphen te liggen." Fysiek Overigens waarschuwt de ge meente Alphen de rVN dat alle moeite misschien voor niets is. Burgemeester en wethouders schrijven dat het wel eens zo kan zijn dat de rode beuk fy siek straks niet meer te ver planten is. Maar volgens Krüse kan de boom een verhuizing doorstaan. Spannende maanden breken aan voor de rode beuk in Alphen. FOTO PUBLICITEITSFOTO IVN Alphenaar Bart Dekkers richt stichting Steun Schooljeugd Pinar del Rio op alphen aan den run annette lameuer De vakantie van het Alphense stel Bart Dekkers en Lenneke Hoogerdijk in Cuba maakte diepe indruk. Zo zeer dat ze na thuiskomst meteen plannen maakten om de basisschool Conrado Benitez in de stad Pinar del Rio te steunen. Dek kers richtte daarom samen met drie andere mensen de stich ting 'Steun Schooljeugd Pinar del Rio' op. Pinar del Rio, gelegen in de streek waar de tabak voor de bekende Havana sigaar van daan komt, telt zo'n 128.000 in woners. Dekkers is een paar mi nuten stil als hij wordt gewaagd naar de situatie die hij er aan trof. De herinnering is te over weldigend. „Je kunt het niet be schrijven. Geen krijtjes, geen kladblokken, de verf bladdert van de muren." Ondanks de armoede zijn de mensen zeer hartelijk, aldus de bevlogen initiatiefnemer. „Er was net een overgangsfeest gaande, toen we de school bin nenliepen. We werden gastwij ontvangen, we kregen taart aangeboden, en mewouw de directeur stond ons hartelijk te woord." Deze openheid was opvallend, vindt Dekkers. „De mensen spreken vrijuit. En je mag overal naar binnen. Ik heb dat in Oostbloklanden wel an ders meegemaakt." Het beeld dat Nederlanders hebben van Cuba als politiestaat klopt ab soluut niet, aldus Dekkers. Dekkers nam het initiatief om de stichting 'Steun Schooljeugd Pinar del Rio' op te richten. Ine ke Poort, Harry van der Pol en Lenneke Hoogerdijk vormen ook een hooggeplaatste militair stapten bij de twee Alphenaren in. „De mensen zijn erg leergie rig, ze willen alles weten. De scholingsgraad is vrij hoog. Ve len hebben een vervolgoplei ding in de DDR of de Sovjet Unie gehad." Het onderwijs is nog steeds kostenloos. De voormalige PSP'er wil geen uitgesproken standpunt innemen over Fidel Castro Ruz. Hij zoekt voorzichtig naar zijn woorden: Fidel Castro pro beerde in 1962 het land te her vormen in een communistische modelstaat. Het was een expe riment en zeker bij de PSP wa ren destijds alle ogen gericht op Cuba. Er zijn echter te veel din gen gepasseerd zoals grove schendingen van de mensen rechten en dergelijke." Na het ineenstorten van het commu nisme in de socialistische lan den in Europa is Cuba in een economische crisis geraakt. En ik wees dat Fidel te veel op één paard heeft gewed door erg te leunen op de Sovjet Unie." Voorzichtig klautert Cuba, dat ongeveer 12 miljoen inwo ners telt, de laatste jaren weer uit het dal. Het onderwijs heeft echter niet de eerste prioriteit bij de economische opbouw. De stichting 'Steun Schooljeugd Pinar del Rio' wil daarom graag een steentje bijdragen. „We zoeken nog een firma die de goederen wil vervoeren", geeft Dekkers aan. „We hebben net weer een mailing naar bedrij ven de deur uitgedaan." Wie meer informatie wil kan telefo nisch contact opnemen: tel. (0172) 437 565. Het gironum mer van de stichting is 83 29 55 Bart Dekkers over de basisschool in Pinar del Rio: „Geen krijtjes, geen kladblokken, de verf bladdert van de muren." het bestuur van de stichting. Dekkers, die voor GroenLinks in de provinciale staten zit, stort de helft van zijn nettover goeding voor het statenwerk in de kas van de stichting. Zo vormt zich een beginkapitaal voor de stichting. De stichting schreef diverse bedrijven aan voor schoolspul len. Na lang zoeken vonden ze een goede opslagruimte voor de spullen. „Er is overal gebrek aan", zegt Dekkers. „De school telt 1200 leerlingen. De kinde ren gaan vanaf zes jaar naar school tot een jaar of veertien, daarna gaan ze meestal wer ken." De basisschool Conrado Benitez heeft niet alleen een te kort aan traditionele leermidde len. Ook is er een grote behoef te aan moderne materialen zo als computers en audiovisuele middelen. Dekkers en Hoogerdijk huur den een auto om kriskras het land te verkennen. „Cuba heeft een tropisch klimaat, iedereen leeft op straat. Op alle hoeken FOTO MARK LAMERS van grote kruispunten zie je mensen die proberen te liften. Het is daar de gewoonste zaak van de wereld om lifters mee te nemen." Die gewoonte bood Dekkers en Hoogerdijk de mo gelijkheid om met alle lagen van de bevolking in aanraking te komen. Boeren met zakken vol producten, studenten en

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 16