'Een Stevenshof zou ik dramatisch vinden' (Waarom goede regels veranderen?' Onwetend, onmachtig, maar ook onverzekerd Leiden Regio GERECHT Halve ton voor Streek-Dierentehuis jADDER Nieuws en berichten uit en over de Leidse wijken, de buurthuizen en van de wijkverenigingen, gerangschikt !T stadsdeel. Persberichten en wijkbladen kunnen worden stuurd naar Leidsch Dagblad, postbus 54, 2300 AB Leiden. Fax: 071-5321921; e-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl IfMORSCH Met het oog op het kerstfeest is er zaterdag en lag een Winterbraderie op de Beestenmarkt. Zondag staat er evende kerststal. Op de Winterbraderie staan verschillende is met onder meer 3D kaarten, kerstkaarten, feestkleding, en speelgoed en kandelaars. De kerstman loopt rond met een ol lekkers om uit te delen en natuurlijk is er ook een attractie de kinderen. Kerstmuziek verhoogt de sfeer op deze Winter- I ene. II dl ieMORSCH Voor kinderen van 7 tot en met 11 jaar wordt za- lit |g23 december een openbare les gegeven voor de cursus we ll jans van Feta, een stichting die het beoefenen van dans uit la de wereld wil bevorderen. Deze openbare les is van 10.00 tot uur in het Wachtgebouw bij de Morspoort, Morsstraat 62 ca ng molenzijde). Ouders, kinderen en andere belangstellenden X en dan zien hoe een les verloopt en wat voor dansen de kin- kunnen leren. De dansen komen onder meer uit Israël, Tur- nNederland. Nadere inlichting zijn te verkrijgen bij de dans- N nte, Jeanette Verberk, telefoon 020-7704620 of Gerard van 5 slenburg, telefoon 5764089. Burgemeester Hommes van Valkenburg neemt met gemengde gevoelens afscheid n NWIJK Kinderen en hun ouders zijn zondag 24 december K 800 uur welkom in de Regenboogkerk om een feestelijk begin et kerstfeest te komen vieren. Iedereen was welkom om het pjezus te komen begroeten in de stal, ook al waren Maria en m niet welkom in de herberg. Rondom dit thema spelen kinde- fl cnkerstspel en worden oude en nieuwe kerstliedjes gezon- foor de allerkleinsten is er een crèche. Het kerkelijk centrum u pgenboog is te vinden aan de Watermolen 1. De zaal is om uur open. [j( )0I Voor de rommelmarkt in het buurtcentrum de Kooi op Ij lag 7 januari zijn nog enkele kramen te huur voor 15 gulden fk. Meer informatie bij het buurtcentrum aan de Driftstraat foon 5221197. 'J* Telefonische Hulpdienst Leiden is op zoek naar vrijwilligers. ?t' dienst biedt 365 dagen per jaar, dag en nacht, een luisterend al' an iedereen die behoefte heeft aan een anoniem en vertrou- gesprek. Na een selectiegesprek krijgt een nieuwe vrijwilliger asistraining, alvorens zelfstandig telefoondiensten te doen. tmen eenmaal aan de telefoon, dan kan men zich door mid- maandelijkse groepsbijeenkomsten en vervolgtrainingen rin het telefoonwerk bekwamen. Een vrijwilliger moet mini- M één avond of dagdeel per twee weken tijd beschikbaar heb- raarbij per jaar ook zes nachtdiensten worden meegerekend. tn tegemoetkoming in de reiskosten. Voor geïntereseerden top 6 februari 2001 een informatieavond gehouden in het ge- 'Van de Leidse Welzijnsorganisatie, Breestraat 117 in Leiden. e! Kragen of meer informatie kan contact worden opgenomen fet kantoor van SOS Telefonische Hulpdienst Leiden, telefoon i78 (maandag tot en met vrijdag 09.00 tot 14.00 uur) zorg Groot Rijnland helpt bij een goede start met borstvoe- Op woensdag 27 december is er een informatiebijeenkomst Ie mogelijkheden van borstvoeding en werken, de verschil- soorten borstkolven en over het praktisch gebruik ervan, opgave of meer informatie kan gebeld worden naar de Klan- tice Voorlichting en Preventies, telefoon 0172-503040. VALKENBURG ROB ONDERWATER Op de valreep van haar ambts periode kreeg de Valkenburgse burgemeester An Hommes van minister Pronk afgelopen vrij dag nog een trièst bericht. De mededeling dat marinevlieg kamp Valkenburg volgebouwd gaat worden, bracht de naar 's Gravenzande vertrekkende bur gemeester echter niet van haar stuk. Tijdens haar vijfjarig ver blijf hing die dreiging van wo ningbouw immers als een zwaard van Damocles boven het Rijndorp. Jammer, maar het leven gaat verder. Nu hoopt Hommes dat de regering zo wijs is om voor het bouwplan Valkenburcht van de gemeenten Katwijk, Wassenaar en Valkenburg te kiezen. „Voor de omgeving hoop ik niet dat het gebied wordt volgestouwd met ruim 8000 woningen, zoals Leiden zo graag wil. Als er dan toch ge bouwd moet worden, doe dat dan met visie en zorg ook voor groen en ruimte. Als er op het vliegkamp een zelfde wijk als Stevenshof ontstaat, zou ik dat dramatisch vinden." Hommes gaat ervan uit dat uiteindelijk het gezonde ver stand zegeviert. Zolang de Tweede Kamer zich niet over het besluit heeft gebogen, legt de 57-jarige, in Bennekom ge boren burgemeester zich niet neer bij sluiting. Want het openhouden van het vliegkamp is haar belangrijkste wens, ook al roepen de beleidsbepalers in Leiden om het hardst dat de Orions moeten plaatsmaken voor woningen. Dat eerst Tjeerd van Rij en onlangs Ron Hillebrand in hun hoedanig heid als wethouder van de Steutelstad hebben geroepen dat het vliegkamp door Leiden geannexeerd' moest worden, heeft haar tijdens haar verblijf in Valkenburg geïrriteerd. „Een verkeerde benadering. Zulke uitspraken hebben het overleg gefrustreerd", kritiseert Hom mes de handelwijze van 'Lei den'. Ze vertrekt in een periode dat er veel interessant werk opge knapt moet worden. Daarom vindt Hommes het aan 'de ene kant' jammer dat ze naar 's Gravenzande vertrekt. Maar de uitdaging in het Westland was te aanlokkelijk, hoe interessant de problematiek rond de herin deling in Valkenburg ook is. Hommes verwacht dat er bin nenkort serieuze discussies ge voerd gaan worden. „De vraag is alleen: hoe vult de overheid het plaatje in? Als ze onze ad viezen naast zich neerleggen, verwacht ik een moeizame dis cussie. Maar ik denk dat er ge luisterd wordt." Wat inhoudt dat het KRV-model (het sa menwerkingsverband met Kat wijk en Rijnsburg) door de overheid in grote lijnen zal wor den gevolgd. De gemeenten werken op veel gebieden al sa men, zoals onder meer met au tomatisering, milieu en sociale zaken. „Maar ik durf echt niet te zeggen of het gemeentehuis hier na de op handen zijnde herindelingen nog staat. Dat gevaar bestaat en die dreiging is er al zolang ik hier in Valken burg werk. De ambtenaren hebben ermee leren leven. Aan de andere kant moeten we er niet te dramatisch over doen. Ik denk dat er voor de ambtena ren voordelen aan kleven. Die krijgen dan betere doorstro mingskansen. Die zijn hier be perkt. Daarnaast wordt het voor de 'nieuwe' gemeente makkelij ker personeel te werven. Voor een kleine gemeente als deze is het heel moeilijk om aan ge kwalificeerde krachten te ko men. Maar Valkenburg heeft ook een compact apparaat. De lijnen zijn hier zeer kort. Dat zijn grote voordelen. De sfeer in Valkenburg bevalt haar nog steeds goed. Beter dan haar periode als wethouder in Alphen aan den Rijn, waar poli tiek vaak een spel was. „Hier is het uitgangspunt het vinden van een oplossing voor een De collecte voor het Streek-Dierentehuis Leiden Stevenhage heeft 50.249,90 gulden opgeleverd. Dat is het hoogste bedrag dat ooit tijdens een collecte voor zwerfdieren in de Leidse regio is opgehaald. Het geld komt ten goede aan zorg voor zwerfdieren en opvang van huisdieren waarvan de eigenaar afstand heeft gedaan. Ste venhage doet dit voor Leiden en dertien omlig gende gemeenten. Dankzij de grote opbrengst schiet er waarschijnlijk geld over voor de verbete ring van de honden- en kattenverblijven, de aan koop van speelgoed en krabpalen en nieuwe kooien voor muizen, ratten en cavia's. De bussen waarmee de tweehonderd eollee- Wie erg tevreden over Leids beleid voor coffeeshops hanteert strenge regels £3 lijn coffeeshops, in verge- met steden als Nijmegen, ngen en Tilburg, maar dat n reden om het beleid te leren. Integendeel, vindt ^nechef Albert van Eeden et team Midden (waaron- e binnenstad). De regels n prima zo, zegt hij. „En goed loopt, waarom zou lan veranderen?" gemeente onderscheidt net haar coffeeshopbeleid ee belangrijke punten van e steden. De Leidse cof- )ps hebben beperkte ope- ijden en mogen zich al- innen de singels vestigen, negen en Groningen zijn •ij van plan hun regels ver- e versoepelen. Nijmegen lal omdat in bepaalde wij- •verlast is ontstaan. Dat wijken waar geen coffee shops zijn en waar straathande- overlast is, zouden wij de ge laren en thuisdealers de handel meente een advies kunnen ge in softdrugs dicteren. Gronin- ven voor wijzigingen. We heb- gen wil de teugels laten vieren ben de overlast altijd beperkt omdat de politie de huidige si-, weten te houden. Als er ergens tuatie goed in de hand heeft. En problemen waren, is er door juist omdat er nauwelijks over last is, gunnen burgemeester en wethouders van Groningen hun plaatselijke coffeeshophouders wat meer vrijheid. De Leidse politie kan heel wel uit de voeten met de bepalin gen die de gemeente heeft op gesteld. „Ik denk dat het beleid best werkt", zegt Van Eeden. „Dus kun je je afvragen of je daar van af moet wijken." Overigens is dat aan de poli tiek, en niet aan de politie, be nadrukt de politiechef: „Wij kunnen hooguit een signaal af geven." Zijn er redenen om van het hui dige beleid af te wijken? „Die zijn mij niet bekend. Als nou blijkt dat er enorm veel ons tegen opgetreden. Dan ging een coffeeshop voor een be paalde tijd dicht." Is het beleid werkbaar voor de politie? „De regels zijn duidelijk." Andere gemeenten spreken over een zogeheten 'waterbedeffect'. Waar problemen worden inge damd. duiken ze elders weer op. Gemeentebesturen kiezen mede daarom voor een goede sprei ding van coffeeshops. Kent Lei den een dergelijk effect? „Ik heb niet de indruk dat er overlast in andere wijken, bui ten het centrum, ontstaat. Er wordt toch wel op straat gede ald. Ook binnen de singels. Dat los je niet op door overal cof feeshops toe te staan. Ik heb niet de illusie dat als je coffee shops buiten de singels toelaat, je daarmee de illegale handel voorkomt." Coffeeshops mogen in Leiden tussen vier uur 's middags en tien uur 's avonds open zijn. Veroorzaken de vroege sluitings tijden problemen? „Die geven ook geen proble men. Het is een kwestie van ge wenning. Kijk, als er nou om vier uur hele drommen mensen voor de deur stonden, of als om tien uur een coffeeshop heel moeilijk dicht is te krijgen... Dat is dus niet zo. Het is ook heel prettig voor de buurt zo." Doet de politie gericht onder zoek naar de illegale handel in softdrugs? „In die zin, dat we bijvoorbeeld in de gaten houden als er een stijging is in de handel op een bepaalde plek. Hoe dat komt, sledi 'wassen mens probeert ander boter op zijn ,en' Ie plaatsen om zijn JSjfenlast wat te laten smel- noemt zichzelf des- ir.ö |dom in een smeekbede Jder moet stemmen. VjjS ErVan der Putten laat ehter niet vermurwen •dit gestamelde excuses twist het niet, ik wist het H iet dat ik al twee maan- "verzekerd rondreed met E "ito." Een 34-jarige murmelde dit keer op naar ja, misdaad loont nu tól niet en de verantwoor- teid moet onder ogen ge erden. „Want", zo stelde toer de retorische vraag, schade veroorzaakt kan "h nergens op verhaald n?" Vijfhonderd harde is moeten dus onverbid- °P tafel komen, al mocht deze vrouw het bedrag dan wel in vijf termijnen afbetalen. Andere onverzekerden preten deren niet zozeer onwetend te zijn, als wel machteloos. Zoals een 40-jarige man uit Leiden. Dat zijn motorfiets op het mo ment dat hij werd aangehou den, in juni 1999, niet verzekerd was, ging geheel buiten zijn schuld om. Tenslotte had hij toentertijd keurig de papieren geregeld en het was dus ook de verzekeringsmaatschappij die het niet gemeld had bij de Dienst voor Wegverkeer. Zelfs de Ombudsman voor schade verzekeringen kon niet§ uitha len. Met de brieven waarin stond dat hij in de bewuste pe riode inderdaad verzekerd was, nam Van der Putten geen ge noegen. „Helaas meneer", sprak hij het Salamonsoordeel. „De wet schrijft nu eenmaal een verklaring van artikel 34 voor." „Ik kan die verklaring toch niet zelf gaan schrijven? Dat moet de verzekeringsmaat schappij doen en dat is nu juist het probleem", antwoordde de man verontwaardigd. En weer blijkt dat Vrouwe Justitia nog wel eens de hand over haar hart kan strijken. Rechter Van der Putten stelde de man voor de keuze. Of hij betaalde een boete of hij moest proberen alsnog zo n verklaring te krijgen. „Schrijf maar een hele boze brief ofzo", stelde Van der Put ten monter voor. „En betrek vooral de ombudsman erbij. Daar is hij tenslotte voor." Maar zelfs met gemakzucht kan je nog wegkomen. Een 38-jarige man uit Zoeterwoude had via een tussenpersoon zijn oldti mer verzekerd. Dacht hij. Na zijn aanhouding sprak hij nog een keer met dezelfde tussen persoon die hem vertelde dat het allemaal in orde was. „En ineens krijg ik dan een dagvaar ding", zegt hij verbaasd. Op de probleem. Die werd altijd ge vonden, ik kan me niet herin neren dat we er in Valkenburg niet zijn uitgekomen." Hoe anders lag dat in SDB- -verband, het Samenwerkings orgaan Duin- en Bollenstreek. Hommes heeft daarin een be stuurszetel met de portefeuille verkeer en vervoer. „Ik heb niet zoveel te klagen gehad over ge brek aan medewerking, want verkeer en vervoer zijn bijna al tijd grensoverschrijdend. Met andere onderwerpen ligt dat anders. Ik denk dat het beter is om bepaalde zaken niet be spreekbaar te maken in SDB- -verband. Elke gemeente denkt in de eerste plaats aan zichzelf en dat zal wel zo blijven. Pik dan de kernpunten emit waar over iedereen hetzelfde denkt en ga daarover discussiëren. Het is zeer lastig om alle ge meenten op één lijn te krijgen, daarom moet je het niet te breed maken." Hommes \indt dat het SDB best veel heeft be reikt. „Maar dat is onderbelicht. De media hebben de kwesties waarover we het niet eens kon den worden, opgeblazen." Haar missie in 's Gravenzan de is de gemeente, met 19.000 inwoners, zo goed mogelijk door de herverdeling te lood sen. Wat er daarna op haar pad komt, ziet ze wel. Het karwei in het Westland is zeker niet het laatste, want Hommes heeft nog acht jaar voor de boeg. Burgemeester van Alphen aan den Rijn misschien? „Ik denk het niet." Collectanten halen recordbedrag op voor zwerfdieren tanten tussen 2 en 8 oktober in Alkemade, Lei den, Leiderdorp en Zoeterwoude de deuren langs zijn gegaan, bleken na afloop boordevol. Leiden was koploper, met een opbrengst van bij na 35 duizend gulden. Dat kwam mede doordat ook tijdens de kermis en de Drie Oktober-op- tocht is gecollecteerd. In Alkemade werd 3549,30 gulden opgehaald, in Leiderdorp 9238,55 gulden en in Zoeterwoude 2635,35 gulden. De medewerkers van Stevenhage zijn opgeto gen over de recordcollecte, maar hun streven blijft een nieuw en liefdevol thuis te vinden voor de opgevangen dieren. Mensen die overwegen een nieuw huisdier te nemen, zijn welkom op maandag tot en met vrijdag tussen 13 en 16 uur en op zaterdag tussen 10 en 12 en 14 en 16 uur. en waar het vandaan komt. Is het een andere groep mensen die de handel heeft overgeno men? Zo proberen we er grip op te houden." Toch spreekt uw baas Bert Wij- benga in een rapportage over 'een grote stijging van inciden ten op het gebied van drugs overlast'. „Dat gaat over harddrugs." Is er dan helemaal niets wat aanleiding geeft om het beleid ten aanzien van softdrugs en coffeeshops te veranderen? „Zoals ik het ervaar, maar ik be paal het beleid uiteraard niet, gaat het goed. Overlast is er nauwelijks. De coffeeshops houden zich aan de regels. Als dat nou allemaal anders was, dan zouden wij de gemeente daar toch al snel over inlichten. We hebben een grote verant woordelijkheid als het gaat om leefbaarheid en veiligheid." vraag van de rechter waarom hij dan nog niet een verklaring van artikel 34 had geregeld, spreekt hij schouderophalend, „Ik heb nog geen tijd gehad er iets aan te doen, maar ik zal kij ken wat mogelijk is." „Ik zie hier dat u al twee keer eerder hier geweest bent", ont dekt Van der Putten plotseling. „Hoe zit dat?" „Tja, ik ben au tohandelaar, dan heb je dat weieens." Andermaal is de rechtspraak mild. De man krijgt de tijd om een verklaring te re gelen en kan een nieuwe uitno diging tegemoet zien. Zo zie je maar dat het mogelijk is jezelf te verzekeren van be grip, als de schuldige omstan digheden het kwade daglicht waarin je staat, kunnen ver zachten. ELLEN KLAPWUK Leidsch Dagblad ANNO 1900 Woensdag 19 December LEIDEN - Wat zag er dat hedenmorgen omstreeks zeven uren bedroevend uit voor de aan Oom Paul Kruger te brengen hulde bij zijn tocht door onze ge meente, aan het station, waar hij tien minuten zou ophouden. Het plasregende geweldig, maar gelukkig verminderde het en om negen uren was het zoo goed als droog. Er heerschte toen reeds heel wat drukte in de stad om te zien naar de kinderen, die in optocht naar 'Zomerzorg' trokken, naar de vertegenwoordi gers van corporatiën, die uit verschillende richtingen der stad met hun banieren naar het station gingen, en naar de studenten, die, vertegenwoordigd ten ge tale van ruim honderd, met het collegium, de banie ren der verschillende gezelschappen en met de le den van 'Pro Patria' in uniform, voorafgegaan door dt- mfanterie-muziek, eveneens den tocht naar het station aanvaardden, omstuwd en gevolgd door een talrijke menigte. Door de politie was het buitenplein van het station tot aan de Gevangenhuislaan afgezet. Bovendien waren er een 22-tal huzaren te paard, die den Sta- 'onsweg vrij hielden en waarvan een gedeelte naar de academie werd gezonden om het Collegium en de studenten af te halen, terwijl een ander gedeelte be last was met het afhalen der kinderen der Christelij ke scholen, alles onder toezicht der politie. ANNO 1975 LEIDEN - Bij de dekenfabriek Van Wijk zijn gisteren drie jubilea gevierd. De heer W.F. Flaman (links) is momenteel bij Van Wijk werkzaam als kaartenslager; hij is, evenals de andere gedecoreerde, veertig jaar in dienst en kreeg daarvoor van burgemeester Vis de eremedaille in brons die bij de Orde van Oranje Nassau hoort. Eveneens brons voor zijn 40-jarig dienstjubileum kreeg N.H. Breedeveld (rechts), die als kaartenboender werkzaam is. In het midden, naast burgemeester Vis, staat de chef opmakerij J. den Hoed, die het zilver kreeg. FOTO ARCHIEF LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 19 december VOORSCHOTEN - De restauratie van het Ambachts- en Baljuwhuis behoort tot de steeds weer terugke rende gespreksonderwerpen. Werkelijk dóór gepraat is deze kwestie eigenlijk nooit en wethouder Marse lis achtte de tijd daarvoor nu wel gekomen. Op de openbare gecombineerde commissievergadering werd lang gediscussieerd over de trap van het Am bachtshuis. Het is namelijk niet zeker of er ooit wel een trap is geweest. Mejuffrouw Begeer van de stich ting tot behoud van oud groen en leefbaar Voorscho ten was van mening dat er in vroeger jaren wel dege lijk zo'n trap moet zijn geweest, daar dit het geval is bij alle Ambachts(recht)huizen in Nederland. Monu mentenzorg zal waarschijnlijk niet akkoord gaan. De werkcommissie, o.l.v. wethouder Eveleens, die zich bezig houdt met de restauratie is van mening dat het Ambachtshuis zijn 17e eeuwse stijl en het Baljuw- huis zijn 18e"eeuwse stijl moet behouden. LEIDEN - Er moet naar gestreefd worden de toena me van het aantal ambtenaren in gemeentelijke dienst de komende jaren zoveel mogelijk te beper ken, gezien de nog steeds benarde financiële positie waarin Leiden zich bevindt. Dit moet mogelijk zijn als men in het ambtelijk apparaat daadwerkelijk ineehelpt de nieuwe organisatie zo doelmatig moge lijk op te zetten. Dat staat in het dezer dagen ver schenen eindrapport van de Begeleidingscommissie Organisatie Ontwikkeling. Een commissie, die tot taak had een ambtelijke en bestuurlijke reorganisa tie binnen het Leidse 'stadhuis' voor te bereiden. Blijkens de adviezen die door BOO zijn uitgebracht schort ei namelijk nogal wat aan de gemeentelijke organisatie en zullen er nog heel wat maatregelen zenomen moeten worden om de ruim 2300 Leidse ambtenaren in dienst van de gemeente op een meer efficiënte wijze te laten werken. Foto's. in deze rubriek kunnen worden nabesti overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden c Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbe Dagblad aan de Rooseve mr een exemplaar van 13 bij 111 li 54, 2300 AB Leiden of door conia slraat 82. U ontvangt de foto bini igevulde cheque (geen e sturen naar het Leidsch n de balie van het Leidsch

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 15